HAARLEM'S DAGBLAD. ™™Ï»£ÏL Donkere Schaduwen Mevr. J. SchenkDe Visser ver zoekt te worden herbenoemd ala Ge meente-vroedvrouw. Ingevolge de verordening, houden de bepalingen omtrent het ontslag aan ambtenaren en bedienden ln vos ten dienst der gemeente, komen met 1 September a. s. wegens het vol bracht hebben van den 65-Jarigen of hoogeren leeftijd, voor ontslag in aanmerking, de heeren N .F. Stades, lecraar in de Fransche taal en I. Es- ser, leeraar in de Engelsche taal, bei den aan het Gymnasium alhier. B. en W. stellen den Raad voor, het ontslag eervol te ontleenen. Tengevolge van toeneming van het aantal leerlingen aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs 110. 2 is liet noodig gebleken, de on derwijskrachten voor de vervolgklas- sen van die school, bij den aanvang vun den niouwen cursus met één on derwijzer te versterken. De volgende voordracht is opge maakt 1. II. van der Weerd, te Wijde Wor- mer. 2. G. W. J. Hofman, te Baarn. 3. J. Postma, te Amsterdam. Tevens stellen B. en W. den Raad voor, aan hen het tijdstip van in diensttreding over te laten. Wegens vermeerdering van het aantal leerlingen der schooi voor meer uitgobreid lager onderwijs no. 2, alhier, is het noodig de onderwijs krachten met één te versterken. De volgende voordracht is door B. en W. opgemaakt: 1. M. de Jonge, te Rotterdam. 2. J. Rijkse te Arnhem. 3. A. F. Lodeizcn te Rotterdam. B. en W. stellen den Raad voor, hun op te dragen bet tijdstip te be palen, waarop de benoemde in dienst moet treden. Examens L. O. Haarlem, 14 Mei. Geslaagd de da mes A. M. Eckholz te Haarlem, Th. C. M. G. Punter te Bennehroek, E. Perné en L. Joustra te Leiden. UITSLAG der gehouden openbare veiling in het Verkooplokaal „De Gouden Leeuw" te Haarlem, op Zaterdag 14 Mei 1910, 's namiddags na 5 uur. 15. Vijf woonhuizen, erven en tuinen aan de N.z. van de Leidsche- efcraat, als: L No. 1, get no. 81. 2. No. 2, get. no. 79. 3. No. 3, get no. 77. 4. No. 4, get No. 75. 5. No. 5, get. No. 73. De perceelen No. 1 tot 'cn m'et 5 ge combineerd, Opgehouden 6315. 69. Vier woonhuizen, erven en tuinen aan de O.z. van de Voorzorg- straat, als: 6. No. 6, get. No. 45 7. No. 7, get. No. 45a. 8. No. 8. get. No. 45b. 9. No. 9, get No. 47. De perceelen No. 6 tot en met 8 ge combineerd. Opgehouden 5160. 10—14. vijf geheel gemeubileerde villa's aan de Z.z. van den Kostverio- renweg te Zandvoort, als: 10. No. 10, gen. Jacoba, get. No. 88, 11. No. 11, gen. Nelly, get. no. 86. 12. No. 12, gen. Marie, get. No. 84. Do perceelen 1012 gecombineerd. Opgehouden f 14780. 13. No. 13. gen. Johanna, get. No. 82 14. No. 14, Gen. Wilhelrrrina, get. No. 80. De perceelen no. 13 en 14 gecombi neerd. Opgehouden f 9505. 15. Een pakhuis met bovenwoning aan de Leliestraat, get. No. 3. 16. Een pakhuis met zolder aan de Leliestraat, naast het vorige perceel, get. No. 3. Do perceelen no. 15 en 16 gecombi neerd. H. Vincent Q.q., 4505. 17. Een huis en erve met tuin aan de Z.z. van de Leidschestraat, get no. 92. Opgehouden 1785. ZANGWEDSTRIJD ROTTERDAM. Jubileerende zangvereenigingen staan, wanneer zij hare feeststem ming uiten willen, meestal voor deze keuzeeen feestconcert en (of) een zangwedstrijd. Zoo ook de mannen- zangvereeniglng „Inter Nos" te Rot terdam, die, al mag zij zich nog in slechts vijf levensjaren verheugen, blijkens de inleiding van haar „Feest gids" er werkelijk zijn mag. *t Geen ook afdoende blijkt uit den durf om in dezen drukken concourstijd de aandacht te vragen voor haar wed strijd. Ook vereenigingen uit Haarlem waagden oen kans en hieronder in de eerste plaats de mannenzangveree- niging „Crescendo", die ingeschre ven had voor de 1ste ofdeeling man nenkoren, welke Zondagavond plaats had in de Groote Doelezaal te Rotter dam. De mededingers moesten een ver plicht koor Zegepraal, van L. F. Brandts Buys, en één naar keuze zingen, waarvoor „Crescendo" van dcnzelfden componist „Deus est nostra lux" gekozen had, lang geen gemakkelijk nummer. De jury was samengesteld uit de heeren L. F. Brandts Buy6 (voorzit ter) Bern. DiamantKarei Ilarnm Henri van Nleuwenhoven en A. B. H. Vcrliey. „Crescendo" zong het eerst en schonk aan het mooie verplichte num mer „Zegepraal" een zeer goede ver tolking met zorgvuldige inachtne ming der nuancceringen, waarvan dit nummer er vele aanbiedt. Ensemble cn klank waren ze&r goed, al moch ten de tenoren ook wellicht iet$ te zwak tegenover de mooie basstem men geweest zijn. Na de uitvoering van dit welluidende en spannende nummer werd aan den componist een welverdiende ovatie gebracht, waar aan ook do overige leden der jury geestdrifti" deelnamen. 't Is inderdaad een toonwerk, dat niet ais zoovele andere verplichte concoursnummers, voor goed wordt opgeborgen in de rauziekkast der mannenzangvereenigingen, daarvoor tintelt het te veel van leven en gloed. De muziekliteratuur is met een werk van beteekenis verrijkt. Met „Deus est nostra lux" was Crescendo minder gelukkig. Het klonk ons over het geheel wat mat en men zou veel meer uitdrukking hebben verwacht van hetzelfde koor, dat zoo even met zooveel climax een zwaar werk had gezongen. OI lag het aan de inderdaad abnor male temperatuur in de zaal en dus ook op het podium Toch was er nog alle hoop men wist immers nog niets vun ziin con currenten toen echter Nut en Genoe gen van Rotterdam, maar vooral Delft's Mannenkoor gezongen hadden was het duidelijk: de eerste prijs ging dezen keer niet naar Haarlem. Wat zong Delft's Mannenkoor van 't begin tot 't eind schitterend, met gloedvolle uitdrukkinghet was de kleinste ver- eeniging in ledental, maar welk een heerlijke samenzang en een zich ge ven, zonder tot schreeuwen over te gaan. Hoogstwaarschijnlijk was de geheele zaal het eens met de uit spraak: Delft's Mannenkoor, direc teur de heer IJ. M. v. d. Bosch, 1ste prijs gouden medaille en 350 (met 3 —2 stemmen. Of dit ook zoo was ten opzichte van den tweeden prijs wordt door ons niet met dezelfde zekerheidsverwachting neergeschreven. De jury oordeelde en daar moet men zich ook volgens de gebruikelijke reglementen bij neerleggen, hetgeen zeer gelukkig is dat de ze prijs toekwam aan Nut en Genoegen te Rotterdam, directeur de heer L. C. Keereweer, welke ver- eeniging met 41 stem een verguld zilveren medaille en 150 verkreeg de 3e prijs, een verguld zilveren me daille en 175, kwam met 4—1 stem aan „Amslels Werkman" te Amster dam, directeur de heer W. Robert Sr. en de 4e prijs met algemeene stemmen aan onze vereeniging Crescendo, di recteur de heer H. Piolage. Met nadruk mag nog wel erkend worden, dat het een zeer zware strijd is geweest en dat alle vereenigingen zich een plaats in deze afdeeling waardig toonden. Maandagavond werd de zangwed strijd geëindigd met de eerste afdee ling gemengde koren, waarvoor drie Haarlemsclie vereenigingen hadden ingeschreven, nl. Onder Ons, direc teur de heer H. Pielage; Polyhymnia, directeur de heer J. Wol torus Groo- tendorst en D. I. N. D. U. A., direc teur de lieer H. Berghuis. Ook aan deze vereenigingen was de taak opgelegd een verplicht koor: „Licht" van Anna Lambrechts-Vos en een stuk naar keuze te zingen. Onder Ons had „Horpzangh" van Philip Loots; Polyhymnia „Sneeuwklokjes", van 1st. J. Olm an en D.Ln.d.ua. „Motet" van Richter gekozen. Het verplichte werk gecomponeerd Buitenlandsch Overzicht DE KRETENSER QUAESTIE ia nog altijd, en vooral weer in deze lagen, een onderwerp van bemoeiing der diplomaten. De eilanders willen blijkbaar voor de zooveelste maal een poging doen, om hun Grieksche idea len verwezenlijkt te krijgen. Maar, zooals de zaken zich laten aanzien, zal er ook nu wol heel weinig kans ven slagen zijn. De consuls der vreemde mogendhe den, die gelijk men weet de bescher ming van Kreta op zich genomen hebben, verklaarden thans aan de leiders der twee partijen en aan de notabelen van Kreta, dot het voor de Kretensers ernstige gevolgen zou heb ben, wanneer aan de Muzelmannen niet mocht worden toegestaan, om zit ting te nemen In do Kamer van Afge vaardigden. Zullen do eilanders naar raad luis teren Volgens do laatste lologrammcn overwegen de mogendheden do vraag of zo Kreta opnieuw militair zullen bezetten. Wanneer dat gebeurde zou men voorloopig van het dreigend on heil in den Balkan verlost zijn voor- loopig, want de Kretenser quae s- i i e wordt door zoo'n maatregel nog niet opgelost Ook dreigen er weer andoro VERWIKKELINGEN IN DEN BALKAN. Verzekerd wordt, dat do Oosten- rij liscii-Hongaarscho regeering met Turkije onderhandelingen hoeft aan geknoopt over den verkoop van den saudjak Novi-Bazar. In Servic heeft dit bericht groote ontstemming gewekt, daar- de bewo ners van den sandjak bijna uitslui tend Mohammedaanscho Serviërs zijn. Het Servische blad de „Dnewui List" doet al een beroep op den Rus- sischen vriend en spreekt dc hoop uit, dat Rusland zich tegen den ver koop zal verzetten. DE TOESTAND IN PERZIé Is nog steeds heel eigenaardig. In den laatsten tijd is er weinig nieuws uit het land van den Sjah gekomen, maar het telegram, dat nu voor ons ligt, is zeer teekenend. liet luidt De regent heeft gelast, dat het mi nisterie van justitie gedurende veer tien dagen gesloten zal zijn, wijl er tal van klachten zijn ingekomen over de traagheid en de onrechtvaardig heid van de rechterlijke ambtenaren. De ambtenaren weigeren do gegeven bevelen op te volgen. De president van het parlement legt bezoeken af bij de aanzienlijkste per sonen, om dezen te bewegen, de agi tatie tegen de rechterlijke macht te staken. Voor dit telegram is commentaar overbodig; die weigerende en onrecht vaardig handelende ambtenaren, die agitatie der aanzienlijken tegen de rechterlijke macht.... IN TURKIJE 'schijnen de zaken regelmatiger te gaan. Men is in het land van de hal ve maan wel democratisch goworden. Gelijk men weet, heeft de Kamer on langs besloten, dat 2/3 van de leden van den Senaat, door het volk geko zen moeien wordeneen bepaling, die slechts in weinig zeer moderne Europeesche staten bekend is. Denkt eens aan den politieleen strijd en aan do positie van het Hoogerhuis in En geland 1 Maar ook de Turksche democraten ondervinden verzet 1 De Senaat heeft de door do Kamer aangenomen wijziging van de grond wet, volgens welke twee derden van het aantal leden van den Senaat ge kozen zouden worden, verworpen en in beginsel aangenomen de benoe ming van senatoren door den Sultan. Ook in Turkije heeft men dus een strijd tusschen de twee Huizen te wachten, want de Kamer zal in deze beslissing wel niet berusten. In Argentinië hebben verschil lende STAKINGSONLUSTEN plaats. Waarin de onlusten precies bestaan, wordt niet gemeldwel, dat door de volksvertegenwoordiging voor onbepaalden tijd de staat van beleg is afgekondigd, die onmiddel lijk in werking getreden is. Welk een enorme toevloed van be langstellenden bij de BEGRAFENISPLECHTIGHEID VAN KONING EDWARD te Londen verwacht wordt, blijkt uit do ongelooflijke hooge prijzen, die titans reeds geboden worden voor FEUILLETON Naar het Duitsch, Door PAUL HEN KENS. 64) Toen ik ging, wist ik, dat lk na drie dagen nog even radeloos zou zijn, begon hij nu weer. Wan hopig berouw vervulde mijn hart, maar daardoor kwam er geen veran dering. Ik sidderde voor liet oogen- blik, waarop ik weer voor den spot tend lachenden bloedzuiger zou ko nten te staan en hem zou moeten be- Ikonnen, dat ik niet in staat was te betalen. Ik wist, dat hij zich tegen over al mijn voorstellen doof en zon der cenige toenadering houden zou ik had hem tucli al vergeefs er op ge wezen, dat ik na mijn huwelijk eer der in staat zou zijn, zijn verlangen op te volgen. 11 ij blufte op zijn recht en verklaardo liever den zekeren weg te willen gaan. Mijn pogingen, om hier en daar van bekenden het noo- dige geld bij elkaar te krijgen, mis lukten. Weer smeekend tegenover mijn oom te staan, mocht ik niet. vensters en balcons, vanwaar men den lijkstoet zal kunnen zien voorbij trekken. In de Londensche „Times" leest men de volgende advertentie Begrafenis van Z. M. K. Edward VU De heeren G. beschikken over de gunstigst gelegen vertrekken Prachtige eerste verdieping 250 guineas. Suite met hoek-halcon.... 450 gui neas. Een hoekverdieping met 12 ramen 750 guineas. Een mooie in Londen gelegen kamer vanwaar men den stoet op een af stand van 25 meter kan zien.... 400 guineas. Volgens de „Standart" gaan ka mers en vensters voor het dubbele van den prijs, dien zij deden bij de begra fenis van koningin Victoria. Voor vensters, die toen 30 guineas opbrach ten .worden thans 75 guineas be taald. In verband met liet sterven van koning Edward hebben er te Londen verschillende LIJKPLECHTIGHEDEN plaats gehad. Zondagavond werd o.a. een plechtige dienst gehouden bij <le baar in de troonzaal. Alle leden der koninklijke familie en het paleis-per soneel waren aanwezig, liet was een aangrijpende" plechtigheid, want vol gens de telegrammen weenden bijna alle vrouwen en ook een groot aantal mannen. Ongeveer drie honderd personen, behoorende tot de hofhouding der prinsen, en het corps diplomatique maakten gebruik van de uitnoodiging tot bezichtiging van de lijkbaar des Konings. Onder de belangstellenden was ook DE EX-PRESIDENT ROOSEVELT. Deze kwam met zijn familie Maan dagochtend uit Duitschland in Lon den aan allen waren in diepen rouw gekleed. Namens den koning werden de Amerikannsche gasten aan het station ontvangen, waarop ze tn ko ninklijke rijtuigen naar de woning van den Amerikaanschen ambassa deur reden. Roosevelt werd in den loop van den morgen door het ko ninklijk echtpaar op Marlborough House ontvangen, welk onderhoud ongeveer een uur duurde. Daarna bezocht de oud-president met den ambassadeur het Bucking ham Palace en doorschreed de kamer waar de baar van den overleden ko ning is tentoongesteld. DE BELGISCHE MINISTER' LIEBAERT is ernstig ongesteld. Volgens de laat ste bulletins is de algemeene toestand op heden bevredigend, maar toch is de ongerustheid der geneesheeren nog niet geweken. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Nu een contract met de H. IJ. S. M. is gesloten betreffende do slroomleve- rtng ten dienste van de electrische tram, moet de Electrische Centrale uitgebreid worden, ook omdat van an dere zijden.' belangrijke aanvragen voor stroomlevering worden ver wacht. Daar 't noodisr is rekening te hou den met de vorderingen der weten schap en de noodzaak 13 gebleken grootere hoeveelheden stroom tegen billijken prijs te leveren, willen B. en NV. een vast plan van uitbreiding der Electrische Centrale ontwerpen, vol gens hetwelk, naarmate de behoefte zich doet gevoelen, do uitbreiding kan geschieden. De directie der Lichtfabrieken heeft dit plan reeds in voorbereiding. Als deskundige van groote ervaring op het gebied van het ontwerpen en in richten van moderne Electrische Cen- tralen, willen B. en NV. aanstellen den heer H. C. J. Gritters, ingenieur, directeur der Gem. Eleclriciteitswer- ken te Rotterdam. Voor dit doel vra gen B. en NV. een crediet van 2000. B. en NV. stellen voor, 300 uit te trekken voor de deelneming van den llaarlemschen brandweerstaf aan het congres inzake het Brandwczen te BrusseL te houden ter gelegenheid der NVereldtentoonstelling. Vele belangrijke onderwerpen, als b.v. het nemen van maatregelen ter voorkoming van brand, die van de veiligheid in bewaarplaatsen en ver koopplaatsen van benzine en andere licht-ontplofbare stoffen zullen door de voornaamste vaklieden behandeld worden. wagen, want hij had mij zijn huis verboden. Telkens verleidelijker kwam de gedachte in mij op, dat ik plotseling uit alle verlegenheid gered zou zijn, als het mij gelukte den uit drager accepten te bezorgen, die de onderteekening van mijn oom droe gen. Sta mij toe, dat ik in t kort verder verteL In den strijd met den boozen dui vel in mijn hart, van den vurigen wensch bezield, om de liefde van Ilildegard te behouden, moest ik het onderspit delven. Het viel mij niet moeilijk de handteekening van mijn oom na te maken, want ik bezat veel brieven van zijn hand. Den avond van den vierden dag kwam ik weer bij Schimmel en bracht hem de ac cepten. Hij nam ze aan en bekeek ze schijnbaar onverschillig, maar een spotachtig lachje speelde ora zijne lippen. O, had ik mij laten waarschu wen en liever het ergste verdragen, dan mij geheel en al aan de handen van dien ellendeling over te geven I Maar ik was te lafhartig, te flauw om dat te doen Om kort te gaan, hij borg de bewuste wissels, die nu in uw handen zijn, op en gaf mij de vervallen papieren terug. Sinds dien tijd heeft Schimmel u vermoedelijk geen oogenblik met rust gelaten, vooral na den dood van uw oom begon hij zeker weer op nieuw met dreigementen Zoo is het. Ik heb geen oogen blik meer rust gehadhet was een ontzettend afschuwelijke tijd. Wel hoopte ik van dag tot dag, dat een oï ander onvoorzien toeval mij in staat zou stellen, de wissels nog bijtijds in te lossen, maar er gebeurde geen wonder, waardoor mijn misdaad zou kunnen worden uitgewischt Zoo naderde de vervaldag, en u kon de wissels niet Inlossen. Werden zij toen aan uw oom gepresenteerd vroeg AlbortL Hugo schudde het hoofd. Ik verbaasde mij zelf over die tegemoetkoming van Schimmel. Toen ik kort voor den vervaldag bij hem kwam, om te probeeren hem over te halen, de wissels niet aan te bieden, verklaardo hij lachend, dat hij heel goed de oorzaak van mijn verlegen heid begreep, en heelemaal niet ver langde daaruit voordeel te trekken. „Ik laat do papieren kalm liggen", zei hij toen op zijn gewone manier door zijn neus sprekend, „zulke wis seltjes verliezen hun waarde nooit, nu kunnen zij wel wachten tot u ge trouwd is". Ik was te verbluft over zijn toegevendheid, dan dat ik ernstig zou hebben kunnen nadenken over hetgeen er aan ten grondslag lag, eerst later werd mij duidelijk, welke verschrikkelijke bedreiging daarin lag opgesloten. Nu begreep ik plotse ling, waarom Schimmel zoo toege vend tegen mij geweest was. Met volkomen berekening had hij mij tot de wlsselvervalsehiagen gedwongen, wel wetend, dat er geen andere uit weg voor mij open stond, met dui- velsche berekening had hij mij in zijn macht weten te krijgen om zelf grooter voordeel te krijgen. Het is verschrikkelijk veel, wat ik in de daaropvolgende weken en maanden geleden heb. Toen kwam de moord op mijn oom. Als van een zwaren last bevrijd, haal de lk verruimd adem. Het verwon derde u indertijd, mijnheer Alberti, dat ik dien moord zoo onverschillig opnam, maar hoe kon ik oprecht be droefd zijn, waar ik kans zag. einde lijk uit mijn vrceselijken toestand be vrijd te zullen worden 1 Eindelijk zou het mij mogelijk zijn, mij, al was het ook met groote geldelijke opoffe ring, van dien last te bevrijden. Een testament was niet gevonden, ik was de naaste erfgenaam van mijn oom, zijn fortuin, dat ik minstens op een half millioen schatte, moest mij ten deel vallen. Maar de Hemel beschikte het andars. Het stond geschreven, dat ik aan de straf voor mijn misdadige lichtzin nigheid niet zou kunnen ontkomen. Mijn neef Gerslenberg begon een pro ces. Nog heden is het niet beslist. Mijn hoop verdween. Schimmel strek te zijn vuist steeds dreigender en met meer begeerte naar mij uit. Ik zocht hem 014 te vermijden. In de hoop, dat op den bekenden tekst van Jan van Beers, bevat zeer melodieuze gedeel ten, waartoe zich de heerlijke tekst ook bijzonder goed leent. Toch leek ons dit nummer geen „blijvertje". Het verraadt hier en daar wel van die wondeplekjes, waar elk gemengd koor tegen opziet De inzet der alten b.v. m de siotstrophe: „Ja, zijne liefde' kan, zoo niet toevertrouwd aan uit stekende altstemmen het slot redde loos doen verloren gaan. Niet waar, Polyhymnia? Dat da componiste, Anna Lam brechts-Vos onverdeeld genot van haar werk gesmaakt heeft, zal wel geen der talrijke aanwezigen van Maandagavond toestemmen. Vooral de beide Haarlemsche ver eenigingen D.i.n.d.u.a. en Polyhym nia hebben menig angstdroppeltje doen vloeien. Moet dit ook worden toegeschreven aan het feit, dat zij beiden respectie velijk met 40 en 60 der inge schreven leden op het podium kwa men? Of blijkt eene eerste afdeeling gemengde koren hun te machtig? Voorziening in het eerste en herzie ning van het laatst zij beiden aanbo- volen. Aangenamer taak rest ons, waar wij de schitterende revanche van „Onder Ons" na den zangwedstirijd van „Zang en Vriendschap" mogen vermelden. De jury, dezen keer bestaande uit Mevrouw Lambrechts-Vos (presiden te) en de heeren L. F. Brandts Buys, B. Diamant, A. B. H. Verhey en Ka- rel Hamm, kende met algemeene stemmen den 1st en prijs: eene gouden medaille en f 175 toe aan Onder Ons. directeur de heer Henri Pietage; den 2en priis: eene verguld zilveren me daille en 75 aan Haagsch Mannen koor (afd. Gemengd koor), directeur de heer J. A. Presburg (met algemee ne stemmen); den 3en prijs: eene ver guld zilveren medaille en 25 aan de Rotterd. Onderwijzers-Zangveree- niging, directeur de heer J. Blok (met alg. st); den ien prijs: eene zilveren medaille aan Gemengd, koor Polyhym nia te Schiedam, directeur de heer B. Jurgens (met al gem. stemmen). NVanneer ooit een eerste prijs met volle instemming van het publiek is toegekend, dan is het dezen keer met Onder Ons het geval geweest. Het verplichte koor werd op eene wijze gezongen, die de juryleden hunne vrouwelijke collega met handdruk ken deden geluk wensch en. Met zeer verzorgde nuances schonk de beer Pielage aan „Licht" eene vertolking, die zoo goed als onberispelijk was. Men behoefde zijne blikken maar naar de jury taf el te richten om eigen instemming aan de ingenomenheid te toeeèn, waarvan ook de juryleden blijk gaven. Ook het vrije "nummer: Harpzangh van „Loots'" werd heerlijk mooi ge zongen; zuiver en glanzend tot het einde toe. Dat ook de 1ste eereprijs, eene zilveren lauwerkrans, aan Onder Ons werd toegewezen met algemeene stemmen, mag nog met waairdeering voor de praestaties van Onder Ons en zijn directeur, den heer Henri Piela ge, worden vermeld. Ten slotte mag niet verzuimd wor den de hoffelijkheid te erkennen der feestgevende liedertafel, wier be stuur de pers met veel voorkomend heid heeft behandeld. Ook in andere opzichten bleek de geheels wedstrijd uitstekend geregeld, er is geen wan klank vernomen. Binnenland DE VOORZITTER DER TNVEEDE KAMER. Naar de „Haagsche Kiekjesman" van het „Nieuwsblad v. h. Noorden" meldt, heeft de heer Van Bylandt het voornemen om met het einde van dit zittingsjaar zij ij ambt als voorzitter der Tweede Kamer neer te leggen. Gezondheidsredenen zijn de aanlei ding tot dit besluit. DE NIEUWE EFFECTENBEURS TE AMSTERDAM. Naar het Hhld. verneemt, heeft de Buurtvereeaiging NVarmoesstraat hij het niet tot het uiterste zou drij ven, daar zijn waarachtig voordeel meebracht te wachten, tot ik ge- trouwd was. lk was voor hem niet meer thuis, nam geen brieven meer van hem aan. al was het alleen, om dat ik mij niet voor mijn hospita wilde compromltteeren. Maar hij liet mij niet los, hij dwong mij, nadat ik alle andere uitvluchten had gebruikt, een briefwisseling in cijferschrift met hem te voeren. O, het waren leelijke brieven, die hij mij schreef, iedere nieuwe maak te mij weer angstiger en nog altijd werden de berichten over den voort gang van mijn proces niet beter. Schimmel was te welen gekomen, dat nu ook van de zijde der stichtingen, die in het testament genoemd heetten te zijn, bezwaar werd gemaakt over mijn recht op de erfenis, en daarop verklaarde hij plotseling, niet langer te willen wachten, maar uit veilig heid de wissels bij de autoriteiten te willen aanbieden. Met de grootste moeite gelukte het mij hem nog een maal tot andere gedachten te bren gen. Hij verklaarde nog to willen wachten, of er gisteren een beslissing zou worden genomen, waar wel kans op was. Ik' had hem moeten beloven, nog dien zelfden avond zekerheid om trent het resultaat te zullen meidon, als ik dat niet deed, kon ik overtuigt zijn, dat hij den volgenden dag 00 .wissels zou aanbieden, waardoor ik aan het Dag. Bestuur der gemeente in koop aangeboden hei complex ge bouwen tusschen de Oude Brugsteeg en de Pateroostorstecg tegenover het bestaande Beursgebouw. Met dit com plex in haar bezit zou de Gemeente haar oorspronkelijk plan lot uitbouw: van de Effectenbeurs naar de NVor- moesstraalzijde kunnen uitvoeren. Het aanbod zal mogelijk te laat ko men, nu de V. v. d. E. een goed gele gen complex tomIs in handen heeft. HULDE AAN MR. LORENTZ. Zaterdagmiddag had ten Gemeen-- lenulz© te Arnhem in de Raadszaal dc huldiging plants van inr. II. A. Lo- rentz, den leider van de Nieuw-Gui- nea-expeditfe. De Burgemeester mr. a. j. a. A. baron Van Heemstra, eere-voorzilter van liet huldigings-comité, riep den heer Lorentz namens het gemeente bestuur het welkom toe. Spr. wenschlo den heer Lorentz g*- luk met zijn behouden thuiskomst» zijn gelukkl'.' herstel na het ontzetten- do ongeval hem overkomen' en x.iet het minst met liet schitterende succes van zijn succesvolle «xploratiereis. De burgemeester eindigde met de hoop uit te spreken, dat liet den heor Lorentz gegeven moge worden op dit gobied voor vaderland cn wetenschap nog voel tot stand te brongen eu vat te de hulde der aanwezigen samen in don juichkreet „Leve Lorentz", waar mede allen instemden. Nu aanbieding van den eerëwijn, nam mr. Loreutz het woord om dank uit te spreken. Te veel was spr.'s persoon op den voorgrond gesteld. De personen moe ten bij het behaalde succes verdwij nen, en het Nederlanderschap op den voorgrond treden. HET ONDERZOEK DER ENQUêTE- COMM1SS1E TE AMSTERDAM. liet HbitL schrijft o.a.: In de Raadscommissie van Onder zoek naar het beheer der Gemeente lijke Electriciteitswerken was de wen schel ij kiioid uitgesproken om, io varband met de enquête, den direc teur der G. E. NV., den heer A. NV. Róssing, na herstel zijner ziekte, voorloopig niet aan de Centrale to doen terugbeorun. De heer Ressing is inmiddels her steld en had hel voornemen na de Pinksterdagen weer de leiding der G. E. NV. op zich te nemen. Toen heeft de enquête-commissie in de vergade ring met Burgemeester en Wethou ders van Vrijdag opnieuw die wen- schelijkheid geuit. Wij vernemen thans met zekerheid, dat B. en NV. den directeur daarop uitgenoodigd hebben twee maanden verlof te vragen. De lieer Ressing heeft aan deze uitnoodiging gevolg gegeven, on B. en NV. hebben hem daarop in een gehouden buitengewo ne vergadering van het college twee maanden verlof op verzoek verleend. B. en NV. hebben den heer Ressing voorts verzocht zich van besprekin gen met ambtenaren en beambten der G. E. W. te willen onthouden. ONGELUKKEN. In de nabijheid van Sioterdijk, waar men den Haarlemmerweg aan 't verstraten is, viel een van het be dienend personeel van eon verhuiswa gen van Van Vueren, uit Den Haag, en werd door den zwaar beladen wa gen overreden. Met ernstig gekneus de beenen werd hij opgenomen in een juist passeerenden Ieegen verhuiswa gen van De Gruyter, en naar Am sterdam vervoerd. EERSTE HULP BIJ ONGE LUKKEN. Tijdens de Groene Kruis Jubileums Tentoonstelling en Congres, te hou- deu te Utrecht in September a.s., zal een oefeningswedstrijd in het verlee- nen van eerste hulp bij ongelukben plaats vinden. Doel van dezen oefeniugswedsiritd is: bij ons volk de idee ingang te doen vinden, van welk een groot be lang het is, overal waar daartoe ge legenheid bestaat, ten allen tijde een groep van personen ter beschikking te hebben, die in staat zijn, met ge bruik der eenvoudigste hulpmidde len spoedige en voor het oogenblik afdoende hulp te verieenen. meteen geruïneerd zou zijn. Tusschen vrees en hoop bracht ik den dag door. Het bericht van mijn advocaat trof mij als een bliksemslag, ik was ten einde raad en wist niet meer wat te doen. In elk geval moest ik nog eens naar Schimmel gaan en hem smeeken, mij niet doodongeluk kig te maken. Daarom ging ik gister avond vroeger dan gewoonlijk bij mijn meisje vandaan, om nog bijtijds bij Schimmel te kunnen zijn. Hij wist al, dat rle beslissing van het procea weer uitgesteld was, hij toonde zich volkomen van alles op de hoogte. Mijn verzoek om toegevend tegenover mij të zijn, beantwoordde hij met spot, eindelijk vergat ook Ik mij zelf, en schold hem uit. Het kwam tot eene woordenwisseling tusschen ons bei den en het tragische slot daarvan is u bekend. Nu zweeg Hugo, met groote moeite zijn snikken bedwingend. NVaar om riep u geen arts? vroeg Alberti. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5