NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27Jaargang. No. 8249. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 18 mei 1910 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D VERTENT IËN: per drie maanden: tëyi'fw, Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor HaarlemHaarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der 4 Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente),1-30 Ad vertentlSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 JVv? W7 4$ 50 c,s- voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers 0.02h 4^'VeX- L Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem x,- n de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosftr. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot d° nlaatsin? van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht EEN INDRUKWEKKENDE EN GROOTSCHE PLECHTIGHEID Dat was gisteren de overbrenging van het stoffelijk overschot van ko ning Edward van het Buekinghani- paleis, waar de vorst stierf, naar de Westminster Ilail I Langs den gehee- len weg, dien de stoet volgde, ston den soldaten opgesteld en achter deze landsverdedigers verdrongen zich duizenden en nog eens tienduizenden toeschouwers. Een eigenaardig ge zicht de lijn van roode uniformen, sterk afteekenend tegen dc zwarte kleeren der rouw dragende burgers. De belangstellenden waren niet al leen I.ondenaors, neen, trein en tram luidden velen van elders gebracht. Niemand had zich laten terughouden floor de somber-dreigende regenwol ken, die een grauwe dageraad ga ven. De drukte begon al 's morgens om 6 uur. De soldaten rukten aan met omfloerste vaandels en gedempte trommen, om den weg af te zetten. Die zich een goed plaatsje wilde ver schaffen, moest dus niet opzien tegen het lange wachten. Van 6 tot 12 is zes uur! Te half twaalf kondigde het eento nige geklep van dc klok der West minster het oogenblik aan, waarop do stoet het paleis verliet. Voorop gingen de leger- en vloot- overstcn (onder wien Lord Roberts en Lord Kitchener), op hen volgden de adjudanten van den overleden ko ning. Achter do militaire muziek korpsen, door dc bereden gardisten gecxcorteerd, volgde het affuit van het kanon, dat nu de lijkkist droeg, bedekt met een lijkwado van room kleurige zijde, waarover de konink lijke standaard was gelegd, dragende do kroon, de scepter en de eere-teeke- ïien van de orde van den Kousen band. Het affuit was bespannen met acht artilteriepaarden en geëscorteerd door de Yeomen of the Guard, in do schil derachtige roode costumes uit den tijd van koningin Elisabeth. Achter do lijkbaar volgden de ko ninklijke rouwdragenden. Do koning droeg do admiraals-uniform, zijn bei de zonen die van marine-cadet. Ook de koningen vdn Denemarken en Noorwegen droegen uniformen. De koninginnen en andere vrouwen van vorstel ij ken bloede volgden in geslo ten koetsen. Ook volgde een lange stoet hofdigni- ,larissen en staatsambtenaren. Enkele muziekkorpsen liepen in den stoet mee en speelden treurmarschcn, o. a Handel's doodenmarsch. Eigen aardig was ook do eentonige mu ziek van de doedclzakblazers der Ecbotschc garde. Een algemeene aandoening was merkbaar bij het voorttrekken van den stoet tusschen de dichte schaar toeschouwers, die allen eerbiedig het hoofd ontblootten. Ook bij den ingang van de West minster stond het zwart van do be langstellenden. Toen de stoet nader de, klonk de doodenmarsch van Saul, door 400 instrumenten gespeeld. Even later dreunde do grond van de salvo's, die het geschut in Hydepark afgaf, de omfloerste trommen roffelden, en Ausschen dat alles klonk nog altijd het saaie geklep der klok. De affuit hield voor den ingang Van Westminster llall stil, de lijk wade werd verwijderd, en een afdee- ling grenadiers droeg de kist in het en plaatste ze daar op een katafalk van purper. Op de voorste bank tegenover de katafalk nam de minister-president Asquith plaats, naast hem Balfour. Achter hen zaten de andere ministers en de leden an het Hooger- en Lager huis, allen in rouw gekleed. De Lords, voorafgegaan door den Lord Chancellor met den stafdrager en schatbewaarder, en den aartsbis schop van York, bewogen zich even wel eerst in plechtigen optocht langs de katafalk. De dienst duurde slechts 20 minu ten, maar vormde toch een indruk wekkende plechtigheid. Dc aartsbis schop van Canterbury leidde den dienst, waarbij gebeden en koorzan gen elkander afwisselden. De Hymne van Spohr Gezegend de heengegane, werd zonder begeleiding gezongen. Do koning, de koningin, de koningin moeder stonden, omgeven door de overige leden van bet koninklijk huis en vorstelijke personen, bij het hoofd einde van de lijkkist. Nadat de aartsbisschop een korte toespraak gehouden had, waarin hij uitweidde over hetgeen koning Ed ward had gedaan voor het rijk, kniel de de koningin-moeder Alexandra ne der en sprak stil een gebed uit bij do lijkbaar van haar gemaal. Daarna richtte de koning zijn moeder op en geleidde haar naar buiten. Alle koninklijke rouwdragenden reden hierop naar het paleis terug. Zoodra de plechtigheid afgeloopen was, heeft de politie om het parle- mentsplein een cordon getrokken, om den toegang van het publiek in de Westminster Hall voor te bereiden. Van 4 uur af tot 10 uur toe vormde het publiek een ontzaglijke queue, die tot over de Theemsbruggen zic.h uit strekte. De hoofdrij was op z'n minst twee mijlen lang en groeide steeds aan, hoewel de voorhoede gestadig, ten slotte zes aan zes, de Westminster Mali binnenschreed. Op een moment wend het aantal be langstellenden, dat zich in de rijen geschaard had, op 200.000 geschat. Een enorme menschen-massaGe lukkig waren goede orde-maatregelen getroffen. Koning George heeft een memoran dum gericht tot den opper-cercmonie- meester, waarin hij zegt getroffen t.e zijn door de voorbeeldige regelingen in verband met de schoone plechtig heid. Z. M. zegt voorts, dat hij gevoelt, dat niets beter had kunnen zijn dan de rustige waardigheid van de hulde, aldus aan de nagedachtenis van zijn beminden vader gebracht. Vrijdag zal, zooals men weet, de begrafenisplechtigheid plaats hebben. Ook die belooft zeer plechtig te wor den. Het getal vorsten, dat tegen woordig zal zijn, overtreft de ver wachting. Heden zullen nog in Lon den aankomen de keizer van Duitsch- land, de koning van Spanje en ook Prins Hendrik. IN DE ENGELSCHE POLITIEK zal blijkbaar tot een wapenstilstand besloten worden. Redmond, de leider der Iersche na tionalisten, heeft het woord gevoerd bij een groote nationalistische betoo ging te Armagh en in die rede zijne diepe deelneming betuigd in het ver lies, dat de koninklijke familie heeft geleden door het overlijden van ko ning Edward, die een vriend van Ier land is geweest. Hij sprak de hoop uit, dat diens opvolger ten opzichte van zijn Iersche onderdanen met de zelfde gevoelens bezield zou zijn. Daarna bracht hij den strijd, die op het punt was geweest uitgevochten te worden, ter sprake en verklaarde hij, dat wanneer een behoorlijke rouwtijd verstreken zal zijn, de strijd hervat moet worden en dat dan de overwinning van het volk op het Hoogerhuis bevochten zal worden. Ernstige wanordelijkheden hadden plaats te Valencia ter gelegenheid van de aankomst van den republi- keinschen afgevaardigde Soriano. Dc republikeinen wierpen steen naar de gendarmes, die charges maakten. Een officier van politie werd door een dolksteek gedood, verschillende per sonen werden gewond 46 personen zijn gearresteerd. Een later telegram verzekert, dat de orde weer hersteld Is. OORLOG Uit New-York wordt geseind, dat men elk oogenblik het uitbreken van den oorlog tusschen Peru en Ecuador verwachten kan. De troepen van beide staten nade ren elkander bij Avavaca. Zooals men weet hebben deze Ame- rikaansche republieken reeds gerui- men tijd verschil van meening over een grensregeling en willen blijkbaar geen genoegen nemen met een scheidsrechterlijke beslissing, hoewel de koning van Spanje toch al tot arbiter benoemd is. EEN ONTPLOFFING. Ruim twintig personen werden te Canton (staat Ohio in Amerika) ge dood door een ontploffing in het ke telhuis van do „American sheet tin- plate Company"', en onder do 300 man, die in de andere lokaliteiten aan den arbeid waren, was er slechts een enkele, die niet gewond werd. Stadsnieuws BEZOEK UIT DUITSCHLAND. Haarlem ontvangt in den laatsten tijd druk bezoek uit den vreemde. Wedstrijden en vooral dc bloementen toonstelling' geven hier alle reden voor. De Haarlemsche Jongeliugs-vereenl- ging Pred. 12 la, heeft gedurende do Pinksterdagen Duitsche gasten op be zoek gehad, leden van Tiet fanfare corps der Jünglingsvcrein to I.anger- feld bij Bannen en Elberfelt. Reeds Zaterdag in onze stad aange komen, en ontvangen door Ds. Veen, eere-voorzitter der Haarlemsche Vcr- eeniging en eenigen van haar be stuursleden, werden zij aanstonds al in de gelegenheid gesteld, te genieten van do weeldcrigén bloemenschat op de bloemententoonstelling bijeenge bracht. liet bestuur der tentoonstel ling verleende daartoe zijn zeer ge waardeerde medewerking door liet tentoonstellingsterrein kosteloos voor de Duitsche gasten en hun geleiders open te stellen. 's Middags werd een uitstapje maakt naar Zandvoort en wat zo daar zagen, de zee, wua voor de uieesten hunner „noch nie dagewesen". mende uit berguchtige streken, w de wegen, hoewel gebaand, toch lang niet gemakkelijk begaanbaar zijn, wa ren de vreemdelingen verrukt over de gemakkelijke wandelwegen en boven al bekoord door de wunderschóne Umgegend. Ds. en Mevrouw Veen boden de Duitsche gasten een maaltijd aan in het Volksbelang en daarna ging men naar het Jongelingsgebouw. Daar weerklonken weldra „Die Wacht am Rhein" en „Wilhelmus", en bleef men in opgewekte, enthousiaste stemming langen tijd bijeen. Zondagmorgen woonden zij de Godsdienstoefening bij in de Groote Kerk en 's middags werd een uitstapje in den omtrek gemaakt in gezelschap van veel leden der Haarlemsche vereeniging. Ter gewo ne Zondagavond-vergadering werd door Ds. Veen een Duitsche Bijbel bespreking gehouden, terwijl het verdere deel van den avond den gas ten een muziekuitvoering werd aan geboden, die door vele belangstellen den werd bijgewoond. Tweedon Pinksterdag was 't vroeg dag. 's Morgens vóór 6 uur toog het gezelschap, nu met geleider ongeveer 50 personen, naar Zandvoort. Daar van hadden de gasten nog niet ge noeg gehad. Vóór het huis van Ds. Veen in het Wilhelminapark werden eenige liede ren gezongen, die door Ds. Veen, staande op het balcon, werden aange hoord. Daarna ging de stoet, echt Duitsch militairement ein. zwei, drei, vier, op marsch naar de badplaats. Een zeetochtje werd daar gemaakt en vooral door do gasten volop genos sen. Per electrlsche tram terugge keerd, gaven ze 's middags een mu ziekuitvoering In den tuin van Sa- reptha, in het Diaconessenhuis. De muzickvereeniging der Haarlemsche vereeniging bood dien avond een af scheidsconcert aan. De voorzitter der Haarlemsche vereeniging sprak de Duitsche broeders hartelijk toe, en een van hen droeg een afscheidsge dicht voor, waarvan het laatste ge deelte luidt: Jetzt scheiden wlr und unser Weg geht aus einander Das Herz 1st schwer von heil gen Trenmingsschmerz, Vielleicht sieht keiner hier auf Erde mehr den Ander' Wer weisz wie bald uns schon das Grab bedeckt Doch nur getrost wir seh'n uns einstens wieder Dann drucken wir uns froh bewegt die Bruderhand. Lebt wohl lm Herrn, Ihr, Schwes- tern und Ihr, Brüder. Lebt wohl im Herrn und habt recht vielen Dank. Dit vers, dat door een der leden werd vertaald, maakte diepen indruk. De heer Visser sprak in het Duitsch do gasten nog hartelijk toe en men bleef nog eenige oogenblikken in ge zellig samen-zijn bijeen. Staande werd gezongen „Heil dir im Siegerkranz" en „Wien Neêrlandsch Bloed". Eén roep hebben de Duitsche gasten slechts over onze stad en haar omgeving, en dio isWundervoll, WunderschOn, Dinsdagmorgen werd nog een be zoek gebracht aan IJ muiden en van daar per boot naar Amsterdam. Vandaar keerden zij te zes uur naar de Heiinath terug en waren dan Dinsdagnacht om drie uur wieder Vaterland. H. IJ. S. M. De heer D. J. Allart van Amster dam, Commies le klas der Holland- sche Spoor is overgeplaatst naar Haarlem en do beer P. P. van Zwol, commies le klas te Haarlem naar Amsterdam. Nationale tentoonstelling voor huisvlijt. Als juryleden der tentoonstellingen, dezen zomer te Scheveningen te hou den, zullen o. m. optreden de heeren E. A. von Saber, directeur van het Museum voor Kunstnijverheid alhier (voor metaalbewerking), P Clausing, voorzitter van den Ned. Photografi- schen Kunstkring te Haarlem (voor photografie en projectie), A. v. d. Voort, voorzitter der afd. Haarlem den Volksbond, wonende te Bloe- mendaal (voor verscheidenheden), P. H. van der Ley, directeur der Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem (voor bijzondere personen en instellingen), en mej. E. M. Rogge te Haarlem (voor nuttige en fraaie handwerken. natschappij bevordering der Pharmacie. In do algemeene vergadering der Nederl. Maatschappij ter bevordering der Pharmacie, die in de maand Juli alhier wordt gehouden, komt o. a. 't volgende voorstel van t hoofdbestuur aan de orde De algemeene vergadering machti ge het hoofdbestuur a. Tot het aanvaarden van de door wijlen dr. Greshoff aan de Maat schappij gelegateerde som van pl; m. ƒ3500 b. tot de oprichting over te gaan an een Greshoff-fonds, waarvan ge noemde ƒ3500 het grondkapitaal zal uitmaken, en waarvan de renten ter bevordering van pharmaceutische stu diën zullen worden besteed. Staalbad Haarlem. Door de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbron- nen is aan B. en W. vergunning ge vraagd tot het plaatsen van een hand wijzer op de Dreef in de nabijheid van de School voor Kunstnijverheid, ten einde den vreemdelingen het vin den van den weg naar de dirinkhal van de Wilhelminabroii gemakkelijk te maken. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand April 1910 be droeg het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen: AmsterdamH aarlem— Zandvoort 164.208. Ceintuurbaan te Haarlem 134.645. HaarlemBloemendaal 67.130. Totaal 365.983. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen Lijn Amsterdam—HaarlemZand voort 42.42. Ceintuurbaan te Haarlem, 39.83J. Lijn Haarlem—Bloemendaal 44.32. Lighalfond». Over de maand April j.L hebben de kiemen der 1-Cts. Vereeniging „Door Kleintjes Groot" te Bloemendaal, Zandvoort en Santpoort" 6250 centen opgehaald, m. a. w. voor de vor ming van het stamkapitaal voor het Lighalfonds ten bate der tuberculo sebestrijding H. en O. hebben zij we derom hun maandelijkschen steen aangebracht, ditmaal een van 62.50. Tevens werd nog ontvangen, even eens in hartelijken dank, een gift van 5.33 van het jaarfeest der zang- vereeniging „Harpe Davids". Uit de Omstreken SCHOTEN. RAADSVERGADERING. Gisteren vergaderde de voltallige gemeenteraad, onder presidium van den burgemeester, den heer F. F. F. Führhop. De VOORZITTER deelt mede, dat de afdeeling Schoten van den Fede ratieven Bond van gemeente-werklie den twee adressen heeft ingediend le. Om op Christelijke feestdagen aan de werklieden verlof te verleenen met behoud van loon, en aan diege nen, die wegens den aard der werk zaamheden geen vrij kunnen krijgen, een toeslag op het loon te verleenen in 100 procent 2e. Om het concept-werklledenregle- ment In de plaatselijke af deelingen te mogen bespoken. De VOORZITTER meent, dat, waar er nog geen vaste werklieden in dienst der gemeente zijn, er geen aan leiding bestaat om het tweede pu»t toe te staan. De heer HOOY denkt er anders over, aangezien er groote kans bestaat dat met de nieuwe regeling deze werklieden in vasten dienst zullen komen. Hij maakt er een voorstel van, om inzage te verleenen. Dit wordt aangenomen met de stem men van de heeren De Braai, Co- belens, De Graaff, Hooy en Nelis voor, en die der heeren Van Schle en Teeu- wen tegen. Besloten wordt, met het eerste adres bij de behandeling van het reglement rekening le houden. Ingekomen ls een verzoekschrift van den voorzitter der Vereeniging tot veredeling van volksvermaken 'n Schoten, die verzocht om een gym nastieklokaal eens per week, liefst Maandagavond na 8 uur, gratis af te staan aan een pas opgericht viool orkest. Het stuk wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. In een schrijven deelt Van Galen mede, dat hij weuscht neer te leggeu zijn functie als bestuurslid van bet werkloozenfonds. Door B. en W. zal eene voordracht ter voorziening in de vacature wor den opgemaakt. Gedeputeerde Staten hebben be richt gezonden, dat zij niet bereid zijn bij de Regeering aan te dringen op meer subsidie voor het lager ou derwijs, dan reeds is aangeboden. Ge deputeerde Staten meenen, dat het resteerende bedrag niet te bezwarend voor do gemeente-financiën kan wor den geacht. De VOORZITTER stelt voor, in den geest van Gedeputeerde Staten te handelen door genoegen te nemen met de aangeboden subsidie, en dit aan de Regeering te melden. De gemeente kas is kort geleden onderzocht en in orde bevonden. Aan wezig was 800.02 1/2. Ingekomen is een verzoekschrift van J. B. van Kessel, om afwijking van art. 25 der bouw- en woning verordening voor het bouwen van een schuurtje, waarin hij zijn mest wil bewaren, aan de Paul Kruger straat. De VOORZITTER stelt voor, goed keurend hierop te beschikken. De heer COBELENS vraagt, of de be woner van bet huis, waartegen de schuur zal komen te staan, geen be lemmering zal ondervinden. DE VOORZITTER deelt mede, dal het maar een klein schuurtje wordt, waar nogal haast bij is. Daarop wordt zijn voorstel'goedge keurd. Goedgekeurd wordt eon aanvulling van de suppletoire begrooting voor 1909, in uitgaaf en Inkomsten bedra gende 69496. Tot leden van de commissie belast met het onderzoek van de reclames voor den hoofdei ij ken omslag worden FEUILLETON Naar het Duitsctn. Door PAUL IIENKENS. 65) Ik heb u pas al gezegd, dat ik daaraan dacht. Maar verplaats u eens even in mijn toestand hoe zou ik mijn aanwezigheid bij den uitdra ger hebben kunnen verklaren Bo- .vendien had de vreeselijke schrik over mijne onvoorzichtigheid mij ge heel zinneloos gemaakt, ik wist zelf ternauwernood, wat ik deed. Alleen ^eeu onbeschrijflijk gevoel van angst domineerde alle andere gemoedsaan doeningen. Ik sidderde voor het mo ment, waarop ik mij voor het gerecht zou moeten verantwoorden, of ook maar aan zou moeten geven, wat er 'gebeurd was. Daarom kwam ik op het "waanzinnige plan, den uitdrager uit te kleeden en in bed te leggen, om den schijn te wekken, alsof hem een beroerte getroffen had. Toen kwam mij ook in de gedachte, dat de wissels in zijn boedel gevonden zouden kun nen worden en mij ten verderve bren gen. Ik begon met de bezittingen van den uitdrager door te zoeken. Uren lang heb ik gezocht, maar ik vond de accepten niet. Onverrichter zake Uw verhaal klinkt zeer roman tisch, antwoordde hij toen. U zal echter moeite hebben, het gerecht daarvan te overtuigen, vooral omdat ai zoo goed als bewezen ls, dat gij uw nicht Dora v. Gerstenberg met hetzelfde vergift vermoord hebt. Mijnheer Alberti, u heeft het recht niet, mij deze ongehoorde be schuldigingen Hugo v. Englcr, begon de rechter met aandrang, zou u wer kelijk niet het verstandigst doen, de volle waarheid te spreken Wil u nu Dog langer hardnekkig ontken nen, terwijl een berouwvolle bekente nis uw hart zou verlichten en u rust geven Dus u gelooft mij niet kreun de Hugo. Wat moet ik dan nog zeggen Ik ben onschuldig, ik weet niets van dat alles, waarmee u mij wil brandmerken. Rudolf ging plotseling naar den rechter toe, boog zich tot hem over, en fluisterde hem eenige woorden in het oor. De beambte keek verbaasd op, toen knikte hij haastig toestemmend, en trok zijn horloge uit. Het is acht uur, zei hij pein zend, misschien kunnen wij de zaak nu toch beslechten. Hij stond op en drukte op het knop je van de bol. Wij zullen u nu bewijzen, dat ge gelogen hebt, zei hij tot den gevangene. Er bestaat iemand, die u in den vooravond van den moord op uw oom in het huis van den uit drager gezien heeft. Hugo verdroeg kalm den blik van Alberti. Behalve in den laatsten tijd ben ik toch meermalen bij den uitdrager geweest, zei hij toen. maar toe vallig weet ik precies, dat ik er dien avond niet geweest kan zijn. Ik was van vijf uur af in gezelschop en ging toen om half elf naar huis. Er kwam een dienaar biuncn. De heden veroordeelde Karl Beck moet uit de voorloopige gevangenis hierheen gebracht worden, beval Alberti hem. lk heb uw cliënt naar een aangenamer cel laten brengen, dan waar hij eerst was, ging hij tot Rudolf gewend voort. Ik ver trouw daarmee in uw geest gehan deld te hebben. Hartelijk dank. Beide heeret wisselden een hand druk, toen b*cef het minuten achter een stil in de kamer. Eindelijk waren er van buiten af voetstappen te hooren. Dodelijk daar op werd de deur geopend, en de ge rechtsdienaar kwam met Beek bin nen. Een blijde trek gleed over bet ge laat van den laatsten, toen hij Ru- dolf zag. Vergeef mij, dat ik vandaag nog niet bij u kon komen, zei de jonge ad vocaat tot hem. Maar er is zooveel on verwachts gebeurd, u zal morgen al les van mij hooren. Kom alstublieft wat dichter bij, zei Alberti op beleefder toon, dan hij tot nu toe tegenover Beek gebezigd had. Kom wat meer in het licht, zoo beval hij 'daarop Hugo. Eten hevige blos steeg in zijn gelaat op, maar gehoorzaam deed hij wat do rechter ?eL Kijk dien man nu nog eens goed aan I zei Alberti tot Beek Herinnert u zich dien man al meer in uw leven gezien te hebben Een angstige pauze ontstond; vol verwachting keken nu allen naar Beek. Seconden lang hield hij zijn blik onderzoekend op het gelaat van Hugo gevestigd, toen schudde hij het hoofd. Bij mijn weten heb ik dezen mijnheer nng nooit ln mijn leven meer gezien ,zei hij. Verbaasd trad Rudolf op hem toe, terwijl ook Grosser zijn verbazing niet kon onderdrukken. Maar bedenk u toch goed. riep de rechter uit. Bedenk u, er hangt voor u zooveel van af I Neen, ik kan Iemand, dien ik ééns gezien heb, altijd heel gemakke lijk weer herkennen, hield Beck vol, terwijl hij Hugo bleef aankijken. De ze mijnheer lijkt veel op dien jongen man, dien ik op den vooravond van den moord voor de winkeldeur van den uitdrager Schimmel ben tegenge komen, maar hij is toch niet dezelfde. Is u daar heel zeker \an vroeg Rudolf, terwijl hij zijn cliënt ver baasd bleef aankijken. Ik verzoek u nogmaals, bedenk u goed, vóórdat ge beslist uw meening zegt. Ik vergis mij niet, antwoordde Beek. Het gezicht van dien man is mij zoo goed bij gebleven, dat ik hem te allen tijde op het eerste gezicht weer herkennen zou, en al deed hij ook nog zoo zijn best zichzelf onkenbaar to maken ik heb maanden langden tijd gehad mij dat eerst slechts vluch tig opgemerkt gelaat met onveran derlijke trekken in het geheugen te rug te roenen. Deze mijnheer hier lijkt veel op dien 4erdachteu man, maar de laatste had een klein zwart punt baardje. zijn gelaatsuitdrukking was scherper, ik zou wel zeggen, zijn trekken waren minder week, maar meer ordinair. De rechter schudde het hoofd. Denk er nog eens rijpelijk over na, zei hij. Ik zal u vandaag nog niet in officieel verhoor nemen, maar zal u morgen bij helder daglicht nog eens gelegenheid geven met dezen mijnheer te confronteereu. Er hangt veel voor u van af. Toen drukte hij weer op de bel. Het is voor vandaag genoeg, zei hij tot den binnentredenden gerechts dienaar. De gevangene Beek kan weggebracht worden, bovendien moe- er twee cipiers komen om dezen man als voorloopig gevangene een cel aan te wijzen. Daarbij wees hij op Hugo. Deze haalde zwaar adein, Hij be dekte zijn gelaat met beide handen. In deze houding bleef hij staan tot er van buiten af weer voetstappen ge hoord werden en de beide cipiers de kamer binnenkwamen. De commissaris en Rudolf hadden intusschen fluisterend met elkaar slaan praten uu, nadat Hugo v. Engler weggebracht was, namen ook» zij afscheid van Alberti en gingen sa men heen. Wat zegt u daar nu van vroeg Grosser, terwijl zij langzaam den corridor langs liepen. lk had al mijn hoop op deze confrontatie gevestigd, bekende de advocaat. Beek echter ontkent zoo beslist, dat er geen twijfel aan zijn woorden mogelijk is. De commissaris floot zacht een deuntje voor zich heen. .{Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5