t VIT OUDE DACES, In d<a Politiebode lezen we 't Vol gende artikel; Niet «dienstig vind ik het, wan neer g4 onderstaande regelen eens in ons blad. z/oudl willen opnemen, 'oan^eoiexk uit het onderstaande niet alleen zullen blijken, de baldadighe den en roovorijen van vroegere jaren, maar ook enkele gevallen, hoe die werden gestraft en tegengegaan; he nevens zei ik trachten een beknopt overzicht te geven van de bewaking van Haarlem in vroegere jairen tot thuns en de bezoldiging van die amb tenaren, waaruit kan blijken, dat .voor de veiligheid van hare inwo ners, alsmede voor de bezoldiging van die ambtenaren, thans meer zorg wordt gedragen dan vroeger. Vervracht van mij evenwel geen we tenschappelijk betoog, in vele dingen toch zal ik tekort schieten of ondui delijk zijn, mijn doel van dit schrij ven blijft bepaald tot het boven ver melde en geen betoog over de politie van vroeger tot thans, hunne samen stelling en wat daarmede in verband staat Dan ter zake. Allereerst een bewijs van de balda digheden van de vroegere straatjeugd. Zoo lezen wij b.v. in: „Amsterdam In de zeventiende eeuw": „Flor us Harmensz. bekleedt de poet van 1 Hondenslager en moet in die hoe danigheid honden en straatjongens uit de kerk weren, vandaar dat hij met de laatsten voortdurend overhoop ligt en waar hij zich vertoont, voort durend wordt gesard en geplaagd. La ter overloopt hij de jongens bij een knikkerspel en slaat er dan duchtig op los. Ter verduidelijking het volgende: Vroeger, toen er nog geen plaatse lijke belasting werd geheven op het houden van honden, en ook zwerven de honden door de plaatselijke over heid niet werden afgemaakt, zwier- Ven er voortdurend troepen uitgehon gerde houden bij de straat, welke overal in liepen en weg namen wat van hun gading was. Vandaar dan ook, dat er kerkelijke en gemeentelijke hondenslagers wer den aangesteld, welke, gewapend met een zweep, in last hadden, de eersten om de honden uit en van de kerk te jverjagen en de laatsten, om hen ook -van andere plaatsen te verjagen, ook des naohts. De kerkelijke hondenslagers ont vingen hiervoor ongeveer 1 A 2 gul den per week en de gemeentelijke 3 4 gulden. Uit het bovenstaande blijkt dan ook, dat de baldadigheid der straatjeugd zoo erg was, dat zij zelfs gedurende den godsdienst de kerken binnen drongen, hetgeen toch in onze dagen niet meer voorvalt. Zoo lezen wij daarin verder. Gedurende de lullakdagen, Vrijdag ,en Zaterdag voor Pinksteren, lever den de jongens elkaar slag op straat. De Magistraat van Amsterdam le verde in 1627 een keur uit, waarin b,a. vermeld wordt: „dat dagelicx ende meest op Sonda- gi>n, vele jongens ende oock mansper sonen samen rotten ende vergaderen op de Amstelbrugge, Carthuyzen en andere plaetsen, om te vechten met pteenen, slingers etc." Nog andere ongerechtigheden pleegden de jongens, gelijk de stede lijke keuren ons melden. Zij haalden vogelnesten uit, bom bardeerden de voorbijgangers met sneeuwballen, ergerden de overigens niet preutsche burgers en burgeres sen, door baden te nemen binnen de stad in de open lucht, beschadigden de lantaarns waarmede men in de tweede helft der 17de eeuw de stad begon te verlichten. Hielp al dat verbieden niet, dan werden er van tijd tot tijd eenige hoosdoeners opgepakt en in het Rasp- huijs gezet, waar men ze verder be zighield met onderwijs in lezen en schrijven. Toonden ze zich ook daar weerbarstig, dan maakte men weinig omslag met hen. „Die al te moedwillig sijn", zegt „Melchior Fokkens", „daartoe is hier een Ranck in deze school, daar ze niet de kop deur een hout steken en dapper ghegeeselt worden." Zou de tegenwoordige rechtspleging hier nog geen lesje kunnen nemen Op Pinksteren dosten de meisjes een harer Raai uit eu trokken dan in optocht rond met de zoogenaamde Pinksterbloem. Ook die gewoonte vond geen gena de in de oogen van „Mijne Heere van de gerechte", zij verboden dit rond- loopen, hetgeen kan blijken uit de volgende keur van Amsterdam. „Alzoo men bevindt dat omtrent Pinksteren, (als oud en jong behoort te houden de gedachtenisse van de eendinge van den Heyligen geest) binnen de stad vele kinderen vroeg en laat bij de straten loopen, omhan gen zijnde met goud, silver ende an dere kostelyckheid, oock met bloemen, en dat de selve kinderen als dan sin- gen, lichtvaerdige onnutte liedekens, tot groote ergernisse ende opsprake van vele vrome luijden, soo verbieden de Heeren van de gerechte, dit voort aan te doen „op de boete van een gulden voor elk kind, ook mogen de schout en zijne dienaren al dadelijk beslag leggen op een of ander kost baar stuk, of zich meester maken van de opperkleed." Op de vischmarkt ging het tus- echenbeide ook rumoerig toe, hetwelk kan blijken uit het onderstaande. Niet zonder reden hadden de Hee ren bepaald, dat de knechts de visch sullen dragen aen al sulcke bancken als de vischwijven haer sullen belas ten, sonder de selfde wijven ofte ook de Burgerlje met vloecken, sweren, qualijck spreken, ofte op 't lijf te loo pen ende vuyl te maken, te bejege nen en evenzoo, dat de vischwiiven 'malkander, noch <W vinders dë visch wijven niet mogen injuriën, bieten liegen. Op Zondag kon men het volk In ge- samenlijke gehuurde rijtuigen bui ten de stad zien rijden, zich zien ver maken met kruis of munt, met hen gelen of met klossen. Het was vooral in de kroegen, dat men des Zondags vele ambachtslieden vond, zoowel in de stad als daar bui ten. Maar ook langs den Amstel we melde het des Zondags in do herber gen van schuiteboeren, waegdragers en snijers. Daar zat men te drinken en te klin ken en verlustigde zich onderwijl met „een blaadje tc leggen" of te luiste ren naar het lied van schipper-een- oogh, met zijn rood gekarbonckeld aensicht, of van een ander „herberg- speelmannetje". De Maandag werd er nog bijgeknoopt. Dit kan blijken uit onderstaand vers „Daar nu de Sondach voor 't den Maandag maekt onlustigh, „De leden zijn vermoeit, de sinnen zijn onrustigh, „Men is van ongemack en swelghen onghesont" Ook van de bedelaars had het volk veel last. Dit blijkt uit het volgende De meeste bedelaars trachtten het medelijden op te wekken door werke lijke of geveinsde gebreken. Kwam men op de binnenplaats van het Rasphuis, dan kon men daar al lerlei stukken der bedelaars wapen rustingen zien. „Men zag daar", ver telt Fockens„vele klokken, houte stelten, koopere schelletjes, kleijne handschabelletjes, ghebootste handen, en verscheidene andere gheveijnsde bedelaarsmaaksel." Deze voorwerpen waren als zegetee- ken op de bodelaars behaald. Ook toen hadden de schout en zijn dienaren reeds te waken tegen land- loopers ende avonturiers, en quaeck- salvers die met hare salven, olieên, wateren, wormkruiden ofte andere speciën, op de kolk of Oostermarkt stonden. Van minder allooi waren de zooge naamde Zaberlotten, Vagebonden, en de straatschenders, die de burgers op straat des nachts aanrandden. De Magistraat loofde zelfs 1Ü0 zil veren ducaten uit voor wie die hen zou aanbrengen. Uit dit laatste blijkt toch vooral dat de veiligheid der steden er op vooruit is gegaan, al komt het dan ook nog wel een enkelen keer voor, dat iemand op straat wordt aangerand. Merkwaardig genoeg heb ik, om het bovenstaande te verzamelen, niets ge lezen van inbrekerswel las ik en dit is ook van algemeene bekendheid, dat menschen die iets hadden misdaan (gestolen) met deze voorwerpen door de Schoutendienaren door de stad werden geleid of gebrandmerkt. Vermoedelijk worden de inbrekers hieronder begrepen. Verder lezen wij nog in den ouden tijd van 1874 van Haarlem. Tn sommige steden werd niet alleen het bedelen, maar ook het herbergen van bedelaars gestraft. Die bedelaars kwamen uit Brabant, Kleef en Mun sterland. De huurlieden, (de boeren) peuten zij spek, bier, linnen en geld af, terwijl zij dikwijls stadsdiefstallen pleegden. Om dat schuim weg te jagen wer den politiedienaren aangesteld, die ar- menjagers heetten, en, met zijd en schietgeweer gewapend en een goeden hond bij zich, moesten patrouiLleeren en roncUoopen. Ofschoon er veel is, wat wij uit den ouden tijd niet gaarne zouden terug wenschen, de bewapening van dien politiedienaar, wel, ofschoon voor een schietgeweer doelmatiger een zak- revolver in do plaats zou kunnen worden gegeven. Ook blijkt uit het bovenstaande, dat een hond ten dienste der openbare veiligheid, (politiehonden) toen al in zwang was. Het nut daarvan hebben de overheden ook toen vermoedelijk al Ingezien. Doch keeren we even naar onze be delaars terug.Die bedelaars dan, na men zoo in brutaliteit en getal toe, dat er drijfjachten werden georgani seerd. Wel een bewijs, dat er toen meer bedelaars waren dan thans, ofschoon wij er ook nu nog lang niet zonder zijn. Thans iets over de Rechtspleging. Zoo lezen wij in de Haarleinsche Rechtspleging in de 16e eeuw, door Mr. A. J. Enschedé. Alle overtredingen, ook die waarop de doodstraf stond, werden te Haar lem door schepenen berechtdan al leen, wanneer er verschil van gevoe len bestond, werden de Burgemees ters en de leden der Vroedschap, die vroeger in het gerecht hadden geze ten, geraadpleegd, en werd het ge ding in de notulen der vroedschap vermeld. Ook is het dunkt mij niet onaardig, te weten wat een scherprechter voor loon ontving. Een Extract Resolutie Raad van State van den 5en April 1608 luidt „Is gearresteerd de Lyste waernao de scherprechters hebbende tracte- ment van 't land in 't doen van eenl- ghe «eeeutieën getracteerd sullen wordea. Voor hangen 11 L.. voor handen 11 L., gheeselen 1, een hant off tehou- wen 1 L-, binnen en buiten te hangen 11 L. (het lijk binnen en buiten de stad op een staak zetten). Van lichamen buyten de stad te brengen voor elck re re re str. Tortu re 1 L., Stroppade 1 L, Degraderen 1 L., brandmerken 1 L. Van andere dergelijcke gheene ca- pitale excecutiën zijn de halte justitie 1 L. Onthalsen en Quartieren (vieren- deelen) 11 L., elck kwartier tehangen re str. Een lap op een staak te zetten re str. Derde executie buyten de plaetse zijnden Residentie zal genijeten bo ven zijn excecutiegeld ende seijne noo- dighe, nachten 'sdoech. 11 L. zou den voor eenige teer costen ende doch geld meer temogen pretenderen. Het artikel wordt nog vervolgd. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te De Lier ds. P. Bokma te Schiedam; te Eemnes-Buiten ds. X. Renier te Ouderkerk a. d. Usel. Bedankt voor het beroep te Bru- chem en Kerkwijk ds. W. Bieshaar, te Zetten (Geld.) Bedankt voor het beroep te Ooit- gensplaat ds. P. v. Toorn te Sprang. Beroepen te Krommeniedijk ds. J. F. Tinholt, te Sint Maarten en Valk oog (N.-H.J, die voor Nieuw-Dordreclit heeft bedanktte 's-Heercnberg de heer K. van der Horst, candidaat te Amersfoort. Bedankt voor het beroep te Hedel ds. P. van Toorn te Sprang. Beroepen te Hoevelaken ds. P.'de Looze te Waarder (bij Woerden). GEREFORMEERDE KERKEN. De heer Adr. Thiele, cand. te Vrij- hoeve-Kapolle, is na classicaal exa men tot de evangeliebediening toege laten. Aan ds. R. Huls, te Nleuw-Amster- dam, is op verzoek met 1 Juni, we gens voortdurende ongesteldheid, eervol emeritaat verleend. Beroepen te De Bilt da. Boersma, te Wirduro. Bedankt voor het beroep te Mid delburg de heer C. J. de Kruijter, candidaat te Middelburg te 'sGra- vemoer (N.-Br.) ds. G. P. Oberman te Arnhem. Bedankt voor het beroep te Poort vliet ds. G. Da velaar te Aalst. ACADEMISCHE EXAMENS. Groningen. Geslaagd voor doctoraal examen in de rechtswetenschap de heer P. A. W. Lykle». Utrecht: Doet. ex. Nederl. lelt.; mej. II. J. W. Salomons, met lof. Doet. ex. Rechten: C. F. J. Gombault Bev. tot Tandarts: H. G. Pitsch. Bevorderd tot doctor In de Godge leerdheid de heer Th. L. W. van Ra- vensteyn, geboren te Rotterdam, op proefschrift, getiteld: „Do Eenheid der Eschatologische Voorstellingen in het boek Jesaja". Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het tweede candldaatsexa- men in de theologie door den heer W. H. toe Water. Utrecht. Theor. Tandheelk.: H. M. D. Crombach. Lelden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer W. F. Donker Curtius, geboren te Rotterdam. De algemeene vergadering der ver- eeniging van vrijzinnige hervormden in Noord-Holland zal op 3 Juni a.s. te Hoorn worden gehouden. Ds. G. J. Paré, te Haarlem, zal oen referaat houden over de vraag: Wat moet er gedaan worden tot verbetering van de predikantstraktementen in do vrij zinnige gemeenten in Noord-Holland? Financiëele Berichten NEDERLANDSCHE BANK. In do gister gehouden gewone al gemeene vergadering van stemgerech tigde aandeelhouders van De Neder landse ha Bank werden herkozen tot directeur de heer mr. J. G. N. do Hoop Scheffer, en tot commissarissen de heeren: mr. F. Th. Westerwoudt, mr. T. M. C. Asser en jhr. mr. A. P. C. van Karnebeok, terwijl gekozen werd tot commissaris de heer mr. J. C. ba ron Baud. Het gemiddeld bedrag der bankbil- jotton in omloop was in het afgeloo- pen jaar f 11.079.501 hooger dan dat van het vorige jaar; toen 271.090.872, thans l 282.170.373. In het geheel wordt dus per aan deel uitgekeerd 83 (v. j. 88, twoe jaar geleden 136). Het aandeel van den Staat bedraagt 1.988.824 (v. j. I 2.220.826, twee jaar geloden 4.154,287). Koloniën AARDSTORTING. De resident van Pekalongan sein de den 15den April, dat in den nacht van 12 op 13 April in de Slamatslreek een groote aardstorting heeft plaats gehad, waardoor de pasangrahan te Igirkranting in het district Bocmia- joe geheel verwoest ia Tien inland- sche huizen zijn vernield, 9 menschen en 17 karbouwen zijn omgekomen. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Het ranglijstje van de 2de klasse A'. ziet er in den eindstand thans aldus uit 1 Q> 8 3 Cf V. O. c. 16 13 3 0 29 48-9 Concordia 16 11 3 2 25 6414 Ajax 16 9 2 5 20 35-25 A. F. C. 16 8 1 7 17 39-21 D. V. S. 16 6 2 8 14 28-46 v. u. a 16 6 2 8 14 23-31 D. V. V. 16 6 1 9 13 3249 Achilles 16 2 3 11 7 21-43 E. D. O, 16 1 3 12 5 1364 ROEIEN. Do inschrijvingen voor de Hollan- dia-roeiwedstrijden (te Oudshoorn) op 11 Juni a.s. luiden als volgt 8 seniores Amstel, Laga, Ne reus, Njord, Triton. 8 juniores Laga, Ne- reus, Njord. 4 seniores Amstel, La ga, Nereus, Njord, 4 juniores Laga, Nereus, Njord, Spaarne, Triton. 2 se niores AmsteL 2 juniores Amstel, Hoop, Laga, Poseidon, Nautilus, Delftsche Sport. Senior sciff Njord. Junior sciffHoop, Nereus, Njord. Wherries: De Hoop, Delftsche Sport. Vrijdag 10 Juni zullen voorwed strijden plaats hebben voor8 senio res ,4 seniores, 4 juniores, 2 juniores, en junior sciff. Volgorde der nummers op Zater dag 11 Juni 11 uur Vierriems Junio res 11.30 uur wherries 12 uur Single sculling seniores 12.30 uur Vierriems seniores2 uurAcht- riems Juniores8.30 uurTwee- riems seniores; 3 uuri Tweeriems juniores; 3.45 uur': Singlé stalling juniores 4.30 uur AchtriemS senio res. Het Spaarne is de eenige burger- vereeniging, die op deze wedstrijden uitkomt. Vóór 13 jaar was het de laatste keer, dat een ploeg uit onze stad aan algemeene wedstrijden deel nam. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Haarlemsche vier geroeid worden door de heeren J. H. la Bastide, boeg (67 K.-G A. Teves (74 K.G.), C. J. Me- rens (78 K.G.), H. Veen, slag (66 K.G.) en N. Beets, stuurman (55 K.G.) Wat dezen laatste aangaat, wordt di rect voldaan aan de nieuwe bepaling, waarbij het minimum gewicht is ge steld op 55 in plaats van op 60 K.G. De ploeg heeft nogal met tegen spoed te kampen gehad, doordat ver schillende roeiers zich teruggetrok ken hebben, of andere plaatsen moes ten innemen, dan ze gewend waren. De heer La Bastide, die steeds bak boord geroeid heeft, en eerst sinds eenige dagen geregeld meedoet, roeit thans stuurboord, terwijl de heer Veen, die door een knie-ongeval eeni ge weken niet aan de training heeft kunnen deelnemen, bakboord-roeier is geworden, en stuurboord ge wend is. Maar voordat de dag van den wed strijd op 11 Juni aanbreekt, kan nog veel gedaan worden. De ploeg be schikt over de noodige spierkracht, waarmee natuurlijk steeds minder gemorst zal worden. De bemanning slaagt er al aardig in, om de boot vast op het water te doen liggen, iets waarmee een jonge ploeg in den be ginne altijd moeite heeft. Des avonds wordt geregeld ge oefend. Om half acht ongeveer gaat de giek te water. Dan gaat 't het Noorder-Spaarne op, met den vol- ijverigen coach, den heer J. Dozij, op een fiets aan den kant. Door een roe per geeft deze de noodige aanwijzin gen. Als de heeren in ae boot, die Haarlem als sport-stad hoog moeten houden, nu maar hun best believen te doen 1 CRICKET. ROOD EN WIT—V. V. V. Op den Eersten Pinksterdag speel den te dezer stede (zooals we reeds mededeelden) beide bovengenoemde clubs een oefenwedstrijd op het keu rige Rood en Wit-torrein. Rood en Wit begon met 57, waarvan Posthuma 10 en Van YVaveren 18. Van Renterghem, die met V. V. V. speelde, nam 5 voor 17 en Groot- meyer 3 voor 32. V. V. V. maakte hierop 52 (Van Renterghem 16), Pos thuma nam 7 wickets voor 19, Van Waveren 0 voor 6, Holder! Jr. 3 voor 19. V. V. V. verloor dus met 2 runs. ROOD EN WIT II—HAARLEM. Tweeden Pinksterdag werd deze interessante wedstrijd gespeeld. Rood en Wit bat eerst en maakt hoofdzakelijk door toedoen van Hol- dert Sr. met 44, v. Spengler Sr. met 27, v. Spengler Jr., met 25, een to taal van 122. Healey nam 4 wickets voor 61. Bouwmeester 5 voor 4. Kruseman 0 voor 14. Haarlem faalt in haar le innings volkomen en maakt slechts 36. Hol- dert Jr. nam 3 voor 16, Holdert Sr. 4 voor 10, v. Spengler Sr. 2 voor 5. Do 2e innings van naarlem gaat beter, hoewel Healey allerzonder lingst L. B. W. wordt uitgegeven. Jan van den Berg en Bouwmeester spelen magnifiek, maar worden door een tweetal prachtvangen van Sypesteyn en Spengler Sr. naar huis gestuurd. De staart doet iets meer en voor komt een innings-nederlaag door op 98 te komen. J. v. d. Berg 29, Bouw meester 24 en Serné 12 not out. Hol dert Jr. nam 5 voor 28 eu Holdert Sr. 3 voor 21, Brederode 0 voor 22. v. Spengler 1 voor 15. Rood en Wit maakt de noodige runs voor het ver lies van 2 wickets en wint dus met 10 wickets. Het bowlen was voor de ongeoefen de Haarlemspelers nog te sterk. KEGELEN. Ter herinnering van haar tienjarig bestaan had de kegelclub „Op de Lat" te Purmerend nationale kegelwed strijden uitgeschreven, die veel-be langstelling trokken. In den korps wedstrijd werd Water pas I te Haarlem vijfde met 219 p. Den treffersprijs veroverde „De Phoe nix" to Haarlem met 37 treffers. Den koekoeksprijs „Alle negen" te IJmui- den met drie koekoeks. De prijs voor do hoogste korpsgooien verkreeg do heer D. G. Martens te Haarlem met 63 punten. PAARDENSPORT. Met de Pinksterdagen werd te Ber- gen-op-Zoom het jaarlijksch concours- hlppique gehouden, uitgaande van de West-Brabantsche Harddraverij- en Concours-Hippique-vereeniging te Bergen-op-Zoom. In de afd. Cavalerie A. werd de derde prijs, een zilveren medaille, gewonnen door luitenant R. Wilson te Haarlem, met „Debu tant". In het nationaal springconcours voor jachtpaarden, gereden door of ficieren en heerrijders, behaalde lui tenant Mathon te Haarlem den eer sten prijs, 100 benevens een groote zilveren medaille, uitgeloofd door H. M. de Koningin. „Held" liep deze course in 212 2)5 seconde. Gemengd Nieuws NOODLOTTIG ONGEVAL. Bij een ongeluk op de Mississipl zijn dertien menschen verdronken. De sto mboot „City of Saltillo" had een ick gekregen en verkeerde in zinken den staat Het schip werd naar deG wal gestuurd en de loopplank uitge legd. Dadelijk waren zeven manne lijke passagiers en zes koppen van de bemannir- er op, om het schip het eerst te verlaten. Op het bevel van den kapitein „de vrouwen en kinde ren eerst", schaarden zij zich aan weerskanten van de plank, toen do stroom het schip greep, en meevoer de. De loopplank stiet tegen een boom en allen, die er op waren vielen ln de rivier en verdronken. De overi gen aan boord konden het schip ver laten. voordat het zonk. DE MIJNRAMP TE WHITEHAVEN. De redders van de bedolven mijn werkers te Whitehaven hebben van Woensdagavond elf uur tot Vrijdag namiddag onverdroten gewerkt, om de bedolvenen te bereiken. Zij heb ben al deze uren den strijd tegen het vuur en den rook volgehouden, van verschillende zijden getracht de plaats van het onheil te naderen. Zij zijn in dien tijd 140 yards gevorderd en konden toen niet verder wegens 't vour. Daarop besloot de directie den brandenden gang te doen dichtmetse- len. overtuigd dat geen der bedolve nen meer in leven kon zijn. 137 man nen zijn dus bij de ramp omgekomen. Bij Wilkesbarre. in den Staat Penn- sylvanië zijn bij een roeipartij 6 mes jes en twee jongelingen, allen studen ten, verdronken. ROALD AMUNDSEN. Amundsen stelt zich voor een Noord pool-expeditie te ondernemen, die ze ven jaar moet duren. Hij wil het vol gend jaar met 13 tochtgenooten pp de Fram van San Francisco uitgaan, door de Behringstraat, naar de Nieuw Siberische eilanden varen en zich daar laten invriezen om Aan maar jaaar in jaar uit zich te laten mee voeren door het ijs. Het hoofddoel de zer onderneming is de bestudeering van de zeestroomingen, van de tem peraturen en van de onderzeesche le vende wereld in den omtrek van de Noordpool. VROUWENKIESRECHT IN NOOR WEGEN. Met 71 tegen 10 stemmen heeft bet Noorweegscbe Storting het wetsont werp aangenomen, waarbij het tot dusverre beperkte kiesrecht voor vrouwen uitgebreid wordt DE KOMEET VAN HALLEY, Uit de berichten der laatste dagen omtrent de komeet van Halley blijkt, dat de staart zich op verrassende wij ze ontwikkelt. Aan de sterrenwacht te Madrid heeft men waarnemingen en berekeningen verricht, waaruit hlijkt, dat do staart Vrijdagmorgen een leng te had van 38,000,000 K.Sl. en Zater dagmorgen een lengte vertoonde van 60 hemelgraden, d. i., beschouwd ln verband met de plaats der komeet ten opzichte Tjan zon en aarde, een lengte van 74,000,000 K.M. Bij het spectraal-analytisch onder zoek werd geen spoor van aanwezig heid van cyaan in den staart opge merkt. DE BRUSSELSCHE TENTOON STELLING. Pinksterzondag is de eerste groote dag voor de Brusselsche tentoonstel ling geweest. Men schat op 40.000 het aantal betalende bezoekers, waartus- schen van buiten het land bijna de helft. De restaurants zijn letterlijk ver rast geworden, daar niemand zulk prachtig weer had voorzien. In den namiddag waren de meeste restau rants uitverkocht en was er geen eten meer te krijgen. DE ZAAK—ALBRECHT. Het Brusselsche Hof van Appel heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak- Albrecht, den Antwerpschen schutte rij-officier, die een Vlaming met zijn sabel afstrafte, omdat deze hem ver- wee tin het Fransoh te common dee- De Antwerpsche rechtbank had den majoor voorwaardelijk veroordeeld tot 25 tr. boete of 3 cLagen gevange nisstraf, zonder verbeurdverklaring van de sabel, aangezien niet bewezen was, dat het delict gepleegd werd met dat wapen. Bovendien werden nog verzachtende omstandigheden aangenomen. Thans is de officier onvoorwaarde lijk veroordeeld tot 26 fr. boete, met verbeurdverklaring van de sabel.Deze straf zal voor den veroordeelde waar schijnlijk een hinderpaal blijken te zijn voor verd&re promotie. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Besoeki van Rotterdam naar Java, arriveerde 16 Mei te Port Talhst. Het st. Bogor, arriveerde 15 Mei van Rotterdam te Padang. He tst. Djocja, van Bataria naax Rotterdam, arriveerde 14 Mei te Marseille. He tst. Goentoear, van Rotterdam naar Batavia, vertrok 15 Mei van Tanger, Het st. Kawi, van Batavia naar Rotterdam, vertrok 16 Mei van Port- Said. Het st. Malang, van Batavia naar Rotterdam, is 15 Mei Perim gep. Het st. Menado, van Rotterdam n. Batavia, vertrok 15 Mei van Suez. Het st. Rindjani, van Rotterdam n. Batavia, vertrok 14 Mei van Perim. Het st. Sindoro vertrok 14 Mei van Padang naar Rotterdam. Het st. Eemland, arriveerde 14 Mei van Amsterdam en Brazilië te Bue nos- A y res- He tst Frisia arriveerde 13 Mei van Amsterdam en Brazilië te Buenos- Ayres. He tst. Rijnland, van Buenos-Ayres en Brazilië naar Amsterdam, passeer de 15 Mei Kaap Verd. EiL Het st- Aru3teldijk, van Rotterdam naar Baltimore, is 16 Mei Lizard ge passeerd. Het st. Rotterdam arriveerde 15 Mei van Rotterdam te New-York. Het st Prinz Adalbert arriveerde 14 Me ivan Rotterdam te Montreal. Het st Zaandijk arriveerde 14 Mei van Rotterdam te Montreal. Het st Prins Willem V vertrok 17 Mel Van Amsterdam naar Parama ribo Het st Ambon, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 16 Mei Gibral tar. Het st F lores, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 17 Mei Pantella- ria. Het st Grotiua, van Amsterdam n. Bataria, arriveerde 15 Mel te Sout hampton. Het st. Koning Willem II, van Am sterdam n3ar Batavia, arriveerde 17 Mei te Port Said. Onze Lachhoek SPELKUNST. Mevrouw C. (die een brief zit 14 schrijven, licht even het hoofd op ea vraagt aan haar man) Ventje, hoe spel je costume Ik hen bezig aan mama over mijn nieuw aanlig Meed te schrijven Nu, ben je klaar Ja man. K-o-s-t, kost. Ja M-ij, mij Wat blief Je 1 Mij tachtig gulden, die Ik niet weet, waar ik ze vandaan moet ha len I Leelijkerd I GEHOORZAAM. Het vacamtewerk van Hendrik U heel slecnt uitgevallen. s Middags aan tafel vraagt zijne tante Hoeveel fouten waren er wel ln je vacan'newerk Na zich een oogenbhk te hebben bedacht, antwoordt Hendrik Pa heeft ons verholen aan tafel te spreken. EEN KLEINE VERGISSING I Een dame op een zeer geanimeerd bal, wil een Franschen gast in zijn taal aanspreken Ah, monsieur, il y a beaucoup d'animo ici, n est ce pas De Franschman (verbaasd)Beau coup d'animaux I IN GEEN 14 JAAR GEKNIPT 1 Men sprak over excentriciteiten. Eu ik heb een oom. die An geen veertien jaar zijn haar heeft laten knippen. Wat blief je I dat Is niet om te gelooven dan moeten zijn baren wel op z'n voeten hangen. Volstrekt niet Daar wordt de deur geopend en een man komt binnen. Wie is dat die hoer Zoo'n mooi, rond glad kopje heb ik zelden gezien. Dat is ie. CONSEQUENT. Waaraan is X. eigenlijk gestel ven Ja, dat weet men niet Een consequente kerel, die X., men wist ook niet, waar hij van leefde. EEN A. B. C. Mijnheer X. wil trouwen, als hij een meisje vindt, dat de volgende eigenschappen in zich vereenigt Aardig, Bescheiden, Consequent, Dankbaar, Eerlijk, Flink, Goed, Han dig, Innemend, Jong, Knap, Lieftal lig, Mooi, Nobel, Openhartig, Prac- tisch, Quick, Rijk, Slim, Trouw, Ulïg, Verstandig, Wellevend en Zacht TWEE6RLEI PIJN. Vader (die zijn zoontje met zijn wandelstok bewerkt heelt) Frits, het doet mij meer pijn dan jou, omdat ik je straffen moet I Fritsje (huilend) Maar niet op dezelfde plek IN NOOD. Kijk, dat zeiljacht daar heeft een noodvlag geheschen 1 Zoo 1 En wat beduidt dat sig naal 1 Ze willen weten, of wij een kur- ketrekker aan boord bebben 1 DE REDEN. Een man, die een goed uitziende merrie had gekocht, bemerkte na een week, dat het dier aan een oog llind was. Aangezien het paard overigens uitstekend liep en werkelijk een goe den indruk maakte, slaagde hij er in, het dier na eenigen tijd weer van de hand te doen. Den volgenden dag was de nieuwe eigenaar alweer bij hem. Je wist, dat het beest aan één oog blind was, riep hij uit, en j« hebt er me niets van gezegd I Ik wist het, antwoordde de ander rustig. De man, die het mij verkocht heeft, zei er me ook niets van, en nu dacht ik, dat h'j liever niet had, dat het bekend werd l ONVERWACHT ANTWOORD. Een tuinman vond een jongeling bezig met hengelen in zijns meesters vischwater. Je moogt hier niet vlsschen riep hij uit. Dit vischwater behoort aan baron Dat wist ik niet, zei de ander, en na zijn heugel op den kant gelegd te hebben, nam hij een boek om te lezen. De tuinman ging heen, doch een uur later nog eens voorbij komend, vond hij den jongeling weer aan het hengelen. Zeg 'ns even, wat moet dat, ik heb toch gezegd, dat dit vischwater aan baronbehoort bulderde hij. Dat heb je me een uur geleden verteld, zei de jouge man, schijn baar verbaasd. Maar me dunkt, dat water is toch al lang voorbij gestroomd ONGEWONE SPEECH. Op een landelijk bruiloftsmaal stond een broeder van de bruid op ea zijn glas opheffend, zei hij Dames en heeren, ik heb u iets mede te deelen, dat staande moet worden 3 ai gehoord. Neemt daarom uw glas, eu verheft u van uwe zit plaatsen De gasten, wel wat verbaasd, gaven gevolg aan die uitnoodiging. Toen zei de jonge man Blijft nu een poosje staan, don kan ik op mijn gemak gaan zien, wie er eigenlijk op mijn hoogen hoed is gaan zitten.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7