NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8250. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDi^iJÜAü iy MLl löiu HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: PER drie maanden: 'wptï ^an 1-~regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-20 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (tv r ïjl ^J|) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant SS Zondagsblad, vo'or tarlem' I 1 '.OXX Re<hc,h en Administratie: Groote Houtstraat 53. 3 de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Adminisfratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOO.M. Drnkkerij: Znider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de olaatsine van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 20 MEL Brongebouw: Tentoonstelling van schilderijen, 10—5 uur. Stadsnieuws OmOnsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" in de rubriek Om Ons Heen. HERIJK. Morgen beeft op Den Doelen de her- Ijk plaats van 812 voor den Junsweg de Lange Molenstraat, Kenaustraat en Rippcrdasiraat en van 14 uur .voor den Phoenïxweg, de Hooimarkt, het Kenneinerplein, de Baljuwslaan, Parklaan en Parkstraat. BLIKSEM INGESLAGEN. Het hevige onweder, dat in den vroe gen morgen boven onze stad woedde, Is niet afgetrokken zonder zichtbare sporen achter te laten. Do bliksem is In een schoorsteen in de Klaverstraat Ingeslagen. Deze schoorsteen staat op de scheidingslijn van de perceelen ze ven en negen, en splitst zich in twee kanalen, die door de woningen van mej. de Geus en mej. Simons loopen. Te half zeven ongeveer, juist toen mej. do Geus op 't punt was op te «taan, sloeg het hemelvuur in. „Ik zag" vertelde zij ons, nog geheel ontdaan, hedenmorgen „ik zag, plotseling vlak voor mij een groot vurig licht, dat maar 'n secon de aanhield, en toen weer naar boven den schoprsteen in sprong. Een mo ment daarna was alles donker om mij been. Ik dacht, dat de wereld .vergaan zou, die komeetgesfihiedenis- sen maken je in den laatsten tijd zoo bang, en 'n vreeselijke sclirik greep mij aan. Ongekleed, met slechts mijn nachtgoed aan, stormde ik de straat op, een vreoseüjk© brandlucht golfde mij achterna: Nauw was 'k buiten of de buren kwamen toeloopen en brach ten me weer wat op mijn verhaal. Maar 'k ben nog kapot van den schrik. Toen'k weer in mijn huisje terug kwam, herkende 'k het niet meer. De vogel, die op eitjes zat is in zijn kooi doodgeslagen, do vazen op den schoorsteenmantel lagen in gru zelementen voor 't grootste deel op den vloer, de houten poot van den schoorsteen hing geblakerd en ge schroeid los aan het metselwerk, de kleeden op den vloer waren verbrand en riekten verschrikkelijk naai* zwa vel. Boven, op den zolder, was 't een ruïne. Do schoorsteen is geheel ver-; brijzeld, en de groote stukken steen zijn nuar alle richtingen gevlogen. Alles wat daar bewaard word is ver nield en beschadigd. Hoeden, klee- ren, meubelen en vele andere voor werpen zijn thans totaal onbruikbaar. Gelukkig was 't. dat mijn zoon, die op den zolder slaapt, reeds opgestaan en naar zijn werk was, hij was an ders zeker door den bliksem gedood, want zijn bed staat vlak bij den sciio cu steen." Ook in het huisje van mej. Simons lfl 'n groote verwoesting aange richt. Door den verschrikkelijken schok Is op den zolder daar een kist met vaatwerk, totaal vermorzeld, van en kele schilderijen is 't glas gebroken, de gaslamp in de kamer beneden is verbiijzeld, het behang op vele plaat sen gescheurd. Door twee dakraampjes is 't vuur .weer naar builen geslagen, zonder .verder persoonlijk letsel te veroorza ken. Mej. de (Jcus was zoo van streek, dut om eeu geneesheer getelefoneerd werd. Ecu ooggetuige deelt ons nog me de, dat de bliksem eveneens in 't wa ter van de Amsterdamsche Vaart ge slagen is, en wel met zulk een kracht, dat er een gelf ontstond, die gedeel telijk over den weg spoelde. De daar passeerende werklieden waren doode- ïijk verschrikt. Eindexamen gymnasium. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de eindexa mens aan bet gymnasium alhier zul len plaats hebben op 20, 21 en 22 Ju ni onder toezicht van de heeren dr. U. Ph. Boissevain, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, dr. G. Kalff en dr. J. P. Kuenen, hoog leeraren aan de Rijksuniversiteit le Leiden. Staalbad Haarlem. De Drinkhnl werd gistereD door 55 personen bezocht POGING TOT ONTVLUCHTING. Een oude bekende van de justitie, C., die een gevangenisstraf van vijf jaar te goed heeft, en van Amster dam naar hier werd overgebracht trachtte te één uur gisteren op het perron te ontsnappen, aan de han den van de beide bewakende rijks veldwachters, wat hem bij het uitstap pen uit den trein ook inderdaad go- lukte. Zelfs wist hij rich van de boeien te ontdoen. Maar verder bracht de man 't niet, want spoedig daarop werd hij gegrepen en qjet de „armbandjes" om in den celwagen zet, die hem naar zijn toekomstige woonplaats overbracht. Kantongerecht.- Ter nadere toelichting van ons kan tongerecht-verslag van gisteren, kun nen wo nog meedeel en, dat de heer R. in zake den huizenbouw ver klaarde, dat de verandering geen schade aan de hygiënische eischen toebracht, die den woningen gesteld kunnen worden. Natuurlijk was dit veranderen wel in strijd met de bouw verordening. De elsch luidde twee maal 50 boete. H. V. B. V, „deTie n," Op de "Woensdagavond gehouden vergadering van de Haarl. Vrijwilli ge Brandweer-vereeniging „de Tien", werd in plaats van den heer J. A. Blansert, die zich niet meer herkies bar stelde, tot president dier veree- nlging benoemd de heer G. A. C. van Dobben. De aftredende vice-voorzitter, de heer J.. Cremer, werd herkozen. Besm. Zi ekten. In de week van 11 tot en met 17 Mei 1910 zijn ter kennis van den Cen tral en Gezondheidsraad, gekomen Uit Haarlem 1 geval van typhus en 2 gevallen van roodvonk. Uit Velson 1 geval van diphtheli tis. Uit Zandvoort2 gevallen van diphtheritis.. Fotografie. Dezen zomer zal te Brussel een in ternationaal congres voor fotografie gehouden worden. In het Neder- landsch comité, dat zich daarvoor ge vormd heeft, heeft ook zitting onze stadgenoot, de heer P. Clausing Jr., voorzitter van den „Nederlandsche Fotografische Kunstkring"., Uit de Rechtszaal HU1SVR EDE-BREUK. P. V. bevond zich den 7den Maart te lJmuiden, waar hij de woning van den heer R. binnentrad. De laatste scheen niet op de aanwezigheid van P. V. gesteW, althans hij verzocht hem de woning te verlaten, aan welk verzoek hij kracht bijzette door met een geweer te dreigen. P. V. heeft hieraan niet voldaan, den heer R. uit gescholden en stond daarvoor heden morgen terecht. Bekl. deelde mede, dat hij zóó ge schrokken is van dat geweer, dat hij buiten staat was aan het verzoek te voldoen om de woning te verlaten. De heer R. heeft hem toen de deur uitgeschopt. De heer R. vertelde, dat P. V. zijn woning razende en tierende was bin nengekomen, waar zijn vrouw ziek lag. Hij heeft den bekl. met het ge weer gedreigd om hem maar weg te krijgen, en toen het op deze manier niet ging, heeft hij hem er met geweld uitgezet. Daarop is P. V. aan het schelden gegaan. Hij verkeerde blijk baar in abuormalen toestand. Een politie-man bevestigde, dat be klaagde den heer R. heeft uitgeschol den. De officier van justitie vond het wenschelijk om deze zaak aan te hou den tot Donderdag den 2den Juni. MISHANDELING. Vervolgens werden de rollen omge keerd en sipnd de heer R. terecht, be schuldigd P. V. met een geschoeiden voet getrapt te hebben. De bekl. beweerde, dat hij P. V. niet zoozeer heeft getrapt als wel de deur uitgezet, omdat deze zijn wo ning niet goedschiks wou verlaten. P. V. was getuige en beweerde, dat bekl. hem wel degelijk heeft getrapt. Een getuige had P. V. voor de ge opende deur zien staan. Aan de ande re zijde der deur stond echter ook iemand, wat bleek uit een been, dat te voorschijn kwam. Dat been fcwam in aanraking met P. V. Op een vraag van den Yice-president achtte de bekl. het niet onmogelijk, dat P. V. met zijn schoen heeft ken nis gemaakt, maar hij meende toch zeker te weten, dat het zijp knie was geweest, die P. V. geraakt hcefi, Mr. Hoyer vond het wenschelijk, ook deze zaak aan te houden tot den 2den Juni. BELEEDIGING. Wegens beleediging van den rijks veldwachter Uytenbroek te Haar lemmermeer staat terecht de land bouwer K., aldaar. Op 16 Maart was K. op zijn land aan het werk, en ook zijn zoon, die de paarden op een zoodanige manier behandelde, dat de veldwachter daar een aanmerking over meende te moe ten maken. Toen is de vader kwaad geworden, en voegde den veldwachter eenige minder" vriendelijke uitdrukkingen toe. Hij zei o. a.. dat Uytenbroek die ven en moordenaars niet aandurfde. De officier achtte den beklaagde schuldig aan beleediging en eischte een geldboete van 100, su)j«. 20 da gen hechtenis. Examens L. O. Haarlem, 18 Mei. Geslaagd de da mes M. J. Popp, Leiden; A. Ruigh, Leiden. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN* Jubile Leistikow. Dinsdag vierde de heer G. J. Th. Leistikow, hoofd der openbare school alhier, zijn veertigjarige ambtsver vulling ais onderwijzer. Reeds 's mor gens te half elf kwam de plaatselijke schoolcommissie, wier voorzitter Mr. Jacometti den jubilaris in zeer harte lijke woorden geluk wenschte met de zen voor hem en de zijnen zoo rnerk- waurdigen dag. Spreker bracht hul de aan hem, die veertig jaren zoo ve len tot leiding was geweest en wees vooral op wat de heer Leistikow voor de school te Overveen had gedaan. Hij prees zijn ijver en takt, zijn nauw gezetheid en zijn plichtsbetrachting, en voegde er bij mot hoeveel genoe gen de schoolcommissie zijn school immer had bezocht.: De jubilaris dankte zeer bewogen voor deze woorden en tevens voor het prachtige bloemstuk hem aangeboden Tegelijkertijd was de commissie uit de burgerij, waarvan de heeren Dr. Barnw-ater en S. Rijniarse afgevaar digden waren, gekomen. Door hen werd den jubilaris 'n prachtige groen marmeren pendule met coupes (stijle empire) aangeboden. Daarna kwam de commissie tot we ring van schoolverzuim, die bij mon de van den heer Asjes, den heer Leis tikow kwam huldigen. Ook kwamen het dagelij ksch bestuur der gemeen te, vele raadsleden, de districts- en arrondissememcnts-schcolopziencr on nog vele anderen den jubilaris geïuk- wenschen. Intusschen regende het ge- lukwenschen in den vorm van tele grammen, briefkaarten en kaartjes uit verschillende deelen des lands, 'maar vooral uit Bloemendaal en Om streken. De twee andere hoofden van open bare scholen alhier boden den jubila ris een moderne theetafel aan. Het personeel van de school een fraaie poirte-üiunteau. ^De kamers dei' woning van den ju bilaris waren op ware bloementui nen gaan lijken, zoovele prachtig© bloemstukken werden gezonden. Het feest werd den ganschen dag met wa re vreugde door familieleden en ken nissen gevierd, dat er aan het diner en de verdere voortgezette avondpar tij door tal van vrienden hartelijke woorden werden gesproken tot den jubilaris behoeft niet gezegd te wor den. Tot groote verrassing van alle aan wezigen ward den jubilaris 's avonds een serenade met fakkellicht gebracht door de Bloemieudualscho muziekvar- eeniging „Crescendo". In opgepakte massa standen de gemeentenaren om het schoolplein geschaard en toen de jubilaris met zijne feestgenooten on der de tonen der muziek een rondgang maakten, werd hij overal met ova ties ontvangen. Was deze dag reeds zoo overwel digend voor den jubilaris, niet min der werd hij verrast den volgenden morgen, den eersten schooldag na Pinksteren, Toen hadden de leerlingen reeds vroeg in den morgen in alle stilte, de school prachtig versierd. Een schat van bloemen en groene slingers en kransen waren sierlijk aangebracht. Zoo werd de heer L. dan te mid den der kinderen ontvangen, waar mee hij dagelijks werkzaam is. Onder een toespraak van een dar oudste meisjes, de Jongejuffrouw Jongkees, werd hem een sierlijke salonlamp aangeboden, en Mevrouw Leistikow werd door de jongejuffrouw Vries een bouquet overhandigd. Toen werd door den jubilaris beslo ten om, nu de kinderen hem zoo fees telijk hadden ontvangen, aan den kleinen een feestje te bieden. In der haast moest door den bakker gebak ken worden en de limonade besteld. En zie de taartjes waren er al spoe dig, de koekjes ontbraken niet mees- en de limonade was spoedig gearri veerd. Het was een echt feest. Nog lang zal deze dag in herinnering blijven bij den jubilaris en zijne familiele den en vrienden en bij allen, die er bij tegenwoordig zijn geweest. HEEMSTEDE. Gistermiddag omstreeks drie uur is het driejarig dochtertje van den heer P. do Koning, in de sloot achter de woning aan den Heerenweg, verdron ken. Zijn knecht zag de klompjes van het kind op het water drijven en even daarna werd het lijkje gevonden. Dr. Droog, die 't eerst ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. BEVERWIJK. De Woensdagmorgen gehouden raadszitting werd door alle leden, be halve door den heer Cornelissen, bij gewoond. Medegedeeld werd, dat de Juliana- boom in het villapark door de ge meente is overgenomen van de veree- nlging „Koninginnedag" en dat de gemeente-werkman W. Vlottes eervol ontslag ontvingin zijn plaats is be noemd J. Bakker. De verslagen over 1909 van de plaatselijke schoolcommissie en de commissie tot wering van schoolver zuim werden aangeboden. Een verzoek van de vrije-veiling- eommissie, om een terrein aan de Meerkade voor 't stichten van een veilinggebouw beschikbaar te stellen, kon niet ingewilligd worden, wegens gebrek aan ruimte op die kade, even min als een verzoek van de Spaar en Incassobank te Amsterdam, om concessie voor den aanleg van een eloctrischen tramweg door deze ge meente, zulks omdat de Rijksregee- ring nog geen concessie verleende en do gemeente Zaandam een dergelijke aanvraag ook weigerde. Hot verzoek van de heeren J. en L. Davidson om dispensatie van art. 24 der bouwverordening, werd niet be handeld, omdat een dergelijke dispen satie alleen door B. en W. kan gege ven worden. De heer Wiedeman diende een mo tie in, afkeurende het feit, dat B. en W. deze dispensatie weigerden. Do Voorz. wilde deze motie niet di rect in behandeling nemen, waarop de heer Wiedeman boos de vergade ring verliet. Na diens vertrek werd besloten de motie een volgende vergadering te be handelen. In verhand met een adres van de Vereeniging tot bescherming van trekhonden besloot de raad een drink- fontein in de Breestraat te maken ter vervanging van de pompen. Tot loden van het slembureau voor de a- s. Statenverkiezing werden be noemd de heeren B. Sluiter, J. Braun en C. Gorter. De begroeting voor de gasfabriek werd met f 572 verhoogd voor een aan te stellen 2den plaatswerker, tevens hulpsloker. Voorts werd aangenomen het voor stel van B. en W., om de halfjaar- lijksche toelating van leerlingen tot de o. L school weder in te voeren verworpen het voorstel van B. en W. tot het opruimen van de stoepen voor de o. 1. school en het gebouw van den R. K. Volksbondaangenomen het voorstel van B. en W., om den weg naar den Zuidwijkermeerpolder ver der te beplantenaangenomen de voorgestelde verbetering van de ver lichting der Breestraat, waarvoor ƒ700 benoodigd is. Eindelijk werd besloten met bet Pensioenfonds voor weduwen en wee zen van Burgerl. ambtenaren te s-Gravenhage, een teening te sluiten van ƒ54.000 rentende 4 Tot besluit werden de kohieren schoolgeld o. J. school 1909,1910 en hoofdei, omslag 1910 aangeboden. SPAARNDAM. Tegen den vissclier K. alhier en zijn knecht, die hedenmorgen vroeg visch vervoerden per schuitje is door de veldwachters Naota en Swenneker proces-verbaal opgemaakt. De mand met visch werd natuur lijk in beslag genomen. ZANDVOORT. Door notaris J. Koolhoven te Haar lem is in 't openbaar verkocht in Ho tel Driehuizen alhier een huis met stalling en erf aan de Zandvoortsche- laan. Het perceel werd opgehouden op ƒ3600. Door de politie alhier zijn aange houden en naar Amsterdam overge bracht de minderjarige II, P. V. en H. S. V„ die alhier rondzwierven. INGEZONDEN Diet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Voor den inhond dezer rubriek atelt Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Hoofdredacteur! Vergun mij voor het onderstaande een plaatsje in uw blad. Reeds bij voorbaat mijn dank. Van deze bereidwilligheid wensch te ik gebruik te maken om onder staande ter algemeens kennis te brengen. Ongeveer 12 jaar geleden werd door de heeren Tweehuizen, bloemisten te Overveen, W. Nieuw- poort als bloemistknecht in dienst ge- Hij verrichtte zijn arbeid tot tevre denheid van zijn patroons. Door zwa- ren arbeid in dienst van zijn patroon verricht, werd hij tot zwaren arbeid ongeschikt. Genoemde patroons stel den hem daarna aan tot voorman in hun tuinen te Schoten, wel een bewijs dat zij over hem tevreden waren en verklaarden, dat hij geen zwaar werk meer zou behoeven te verrichten. Hoe deze belofte is vervuld, blijkt uit het feit, dat Nieuwpoort bij zijn werk neerviel en daardoor naar het zieken huis moest worden vervoerd. Hoe de toestand van den man was, kunnen allen getuigen, die Nieuwpoort tij dens zijn ziekte hebben bezocht. Maar niettemin, bijna 10 jaar heeft- hij trouw en eerlijk zijn plicht gedaan, ofschoon de te verrichten ai-beid zoo zwaar was, dat hij weder geneeskun dige hulp moest inroepen. Nu 14 da gen geleden werd hem medegedeeld, dat hij ander weTk moest zoeken en men hem niet langer gebruiken kon. Wij vragen: Is dit nu de samenwer king tusschen patroon en werkman of is dit nu willekeurig handelen en de werkman gebruiken als een stuk gereedschap, dat men, na het te heb ben afgewerkt, op zijde zet? De aid. Schoten en omstreken van den Ned. R. K. Volksbond deze zaak in haar vergadering besprekende, was dan ook eenparig van oordeel, dat zij de ze zaak moest ter harte nemen. Volgens besluit der vergadering werd door mij, als secretaris, een schrij ven aan de patroons gericht met ver zoek de dienstbetrekking met Nieuw poort op den ouden voet te doen voortduren. Beleefd werd om eenig antwoord verzocht, maar men ver waardigde zich niet te antwoorden. Daarom willen wij thans In de plaatselijke bladen deze zaak wereld kundig maken, opdat men weet, wat men te wachten is, als men bij de heeren TweehuLzen als arbeider in dienst treedt. En nu ten slotte: Wie helpt een trouw en eerlijk arbeider, die het slachtoffer is geworden van de willekeur van zijn patroon, aan een betrekking? Namens de afd. Schoten en O. v. d. Ned. R. K. Volksbond, B. BURGER, Secretaris^ (We hebben den heer Tweehuysen in de gelegenheid gesteld, om op meedeelingen in dit ingezonden stuk te antwoorden, maar hij wenschte daarvan geen gebruik te maken. Red.) Binnenland DUBBELE MOORDAANSLAG. Te Dinxperlo heeft de arbeider B. R. een dubbelen moordaanslag ge pleegd. Eerst viel hij den bejaarden arbeider te K. met een dolk aan en bracht hem ernstige wonden aan het hoofd toe. Vervolgens werd de vrouw van den arbeider G. N. met een dolk zwaar gewond. Toen de politie hem wilde arresteeren, schoot hij met een revolver op den gemeente-veldwach ter, die tot zelfverdediging met zijn revolver R. een kogel in den voet schoot Het publiek, dat de politie te hulp kwam, sloeg den dader met zwa re knuppels, tot hij in arrest was. Zijn broer, die hem hielp, is nog zoek. PRINS HENDRIK IN ENGELAND. Heden, Donderdagnamiddag zal de Pruis tusschen 2 en 3 uur receptie houden voor de besturen der te Lon den gevestigde Nederlandsche ver e nigingen in het Gezantschapsgeboiu.v. Zaterdag gaat de Prins nog een paar dagen naar Claremont, waar de togin van Albany woont en waar thans ook H. M. de Koningin-M' r toeft DE DUITSCHE KEIZER TE VLISSINGEN. Keizer Wilhelm kwam gisteren p- r extra-trein to 10.11 uur te Vlis&ini i aan en werd op het perron heg. t door den commandant van de ,.Ho- henzollern". den Duitsehen consul te Vlissingen den heer A. E. Dudok \;m Heel, den burgemeester en andere autoriteiten. De keizerlijke standaard werd g<v heschen en de op de reede liggende kruiser „Koningsbergen" loste scho ten. Aan boord gekomen, Inspected.ie de Keizer de bemanning en verscheen weer aan dek toen het jacht te 10.50, gevolgd door de torpedoboot „Sleip- ner" en buiten ook door den kruiser, vertrok. DE ENQUêTE-COMMISSIE EN B. EN W. TE AMSTERDAM. 't Hbld. schrijft o. a. nog Er is, naar wij vernemen, een con flict gerezen tusschen de commissie van enquête voor het beheer der Ge meentelijke Electriciteitswerken en het college van Burgemeester en Wet houders. De houding van B. en W. tegenover de commissie, dl eweinig vriendelijk geweest moet zijn, de terzijdeleggiug van de adviezen om te doen wat de commissie voor een rlchtige uitvoe ring van de haar door den Raad ge-geven opdracht noodzakelijk acht, heeft een onaangename verhouding geschapen tusschen de Enquête-Com missie en B. en W.- De Commissie vindt in het gebeur de aanleiding om te overleggen, wat haar te doen staat. Het voornemen is het voorloopige resultaat van hit onderzoek en de stukken ter beschik king te stellen van den Gemeente raad, die de Commissie benoemde cn in wiens opdracht zij handelt. Da Raad zal don verder op de hoogte ge steld worden van wat gebeurd is, zoo dat een uitspraak yan den Raad ten opzichte van wat de enquête-com missie noodig oordeelde, te wachten TREURIG. Te Rottevalle (Friesland) vertoeft 6edert 12 Mei het gezin van G. H on der don blooten hemel. De vrouw is in een schaaphok moeder geworden van haar derde kind. TWEEDE KAMER. KUYPER-ENQUêTE. Men seint ons uit Den Haag: De tribunes waren stampvol. De heer De Beaufort besprak de toepas sing van de Enquêtewet. De Kamer weigerde tot nu toe enquêtes van po litieke strekking. Spreker bestreed la meening van den heer Lohman, (d thans afwezig was) als zou enquête tegen een afgetreden minister on- c doenlijk zijn en dat deze niet over persoonlijke handelingen mag loopen Een voorstel tot strafrechterlijke aan klacht was niet mogelijk, omdat men dan de overtuiging moest hebben au het ontstaan van feiten, terwijl en quête daarentegen tot onderzoek leidt. Eischte nu het landsbelang de voor gestelde enquête? Spr. beantwoordde die vraag ontkennend. Het Kabinet 1901—1905 had stellig zonderlinge practijken nageleefd; er waren feiten san het licht gekomen waarnaar on derzoek in sterker mate gewen - t zou zijn, dan naar de besproken fei ten. Uit couranten was spr. reeds zoo veel bekend, dat enquête hem niets nieuws kon leveren (gelach). Boven dien was een der voornaamste ge tuigen buitenaf gegaan (gelach). En quête kon slechts onzen goeden naam in het buitenland schaden. Voor de goede reputatie van den Staatsman heeft deze zelf te waken. Was het voorstel van enquête van Kuypev'a vrienden uitgegaan, dan zou spre ker er voor gestemd hebben! De eere- iraad zou hem er dan niet van weer houden. Sprekers bezwaar was, dat er te weinig zakelijks was voor beu enquê te en dat toopassing van de wet op de ministerieel© verantwoordelijkheid gelegenheid gaf, het persoonlijke ele ment te behandelen. De heer V.-i -• Velde legde namens zijn p vrienden de verklaring af, dat a*

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1