NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8251. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 20 MEI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)«1-30 /Z>f AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (WK JJ»;! ygl 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant êemusS Zondagsblad, 'vo'or Haarlem J 037M Rcdactie e" AtoinistraOe: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.4o Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Teleioonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Stadsnieuws Ds komset van ilalley. We kunnen nu veilig aannemen, dat we door den komeelstuatir heenge- kogeld zijn. Wanneer dut precies ge beurd is, nebben de astronomen nog niet verteld. En hoe long onze vaart In den komeetstaartnevel heeft ge duurd weten we ook al niet. Volgens Amerikaansche sterrekunddgen, zou *t zeven uur duren. Eén dezer Ame rikanen zag den staart heel goed. De lengte was 107 hemelgraden en de grootste breedte een graad of zes. Komeet-vrees is er nog wel geweest gister en gisternacht. De oud Sultan van Turkije heeft In geen nachten geslapen. De man at noch dronk. Nu ia hij weer wat tot rust gekomen. In het Zuiden van de Vereenigde Staten waren de negers bang voor de komeet, hetgeen bleek uJt druk kerkbezoek en luidruchtige devotie. En in Pennsylvanië waren blanke mijnwerkers ook al niet ge rust. Op Halley-dag weigerden zij in de mijn af te dalen. „Moesten zij dan toch omkomen door de giftige gassen van den staart dan nog liever bov ln de vrije lucht, dan onder in de mijn!". In den nacht van Woensdag op Donderdag is te St. Cloud bij Parijs de sterrekundige Baume Pluvinel in een ballon opgestegen, om luchtmon sters uit hoogere regionen te verza melen, om uit die monsters de hoeda nigheid van den kometennevel te leo- iren kennen. Hij hoopte in zijn bal lon 3000 M. boog te komen. Te Marseille had een der bladen «leh vergist en bekend gemaakt, dat de komeet Woensdagnacht in de Vroegte zou te zien zijn. En half Mar seille is er voor opgebleven. Van de komeet zag men natuurlijk geen spoor. Op de Nederlandsehe sterrenwach ten te Leiden en te Utrecht heeft men door betrokken lucht geen waarne mingen kunnen doen. De magneet naalden in het Meteorol. Instituut wezen geen storingen aan. Hieronder outleenen we het een en ander aan een artikel van den heer .Van Beukenslot in het Handelsblad „Inmiddels is Ilalley avondster ge worden, en is hiermede de tijd van waarneming gekomen. Thans is het: „nu of nooi: Althans voor liet gros der nienschheid. Alleen de kinderen zullen in 1985 en 1986 weer gelegen heid hebben haar waar te nemen. De ouderen daaientegen zien haar voor het eerst en het laatst, terwijl onze oudjes het zeldzame hemellichaam voor de tweede en laatste maal kun nen bewonderen. Helaas, er zijn vele storende in vloeden. Niet alleen is het 't licht de.r volle maan, ook de lange avondsche mering zal het kometenliclit min of moer verflauwen. Deze schemering is meer een meteorolgisch dan een astro nomisch verschijnsel; vandaar wel licht, dat de sterrekundigen alleen geürrnd hebben over de maan, en den eventueel zee? lichten Westerheniel gedurende de avonduren over het hoofd zagen, immers, gedurende liet laatste gedeelte van Mei, Juni en Jie- gin Juli is het niet zelden 's avonds tien uur nog schemerend, ja, wordt bet zelfs nu en dun zoo licht, dat al leen de sterren van de eerste, tweede en derde grootte zichtbaar zijn. Wij allen herinneren ons nog le vendig de abnormale schemering van begin Juli 1908, toen men omstreeks middernacht in staat was foto's te maken; inden ijd is in „De Natuur" een dergelijk nachtlandschop gepu bliceerd. Dit nu was inderdaad iets buitengewoons, waairop de astrono men in den kometentijd niet behoe ven te rekenen. Feit blijft het echter, dat juist bij- anti-cyclonisch wind- en weersysteem, m. a. w. btj een goed- weer-periode en dat is toch voor de komeetzoekers zeer wenschelijk in dezen tijd van het jaar de Westerhe- mel gedurende den vooravond, d. 1. gedurende den tijd, waarin de komeet ,,te zien" is, zeer lichtend zal zijn. Wij moeten juist tegen dat licht in kijken, terwijl de volle maan ons in den rug schijnt. Direct vallen de soms zeer violette, ook wel gele, bij vochtig weer roode lichtstralen van het scbemerschijnsel ln ons oog, waarvan het gevolg zal zijn, dat de staart der komeet ten docle onzicht baar wordt, terwijl de kern ons een flauw-glorend sterretje toeschijnt, zoo dat de indruk van de staartster op den mensch niet groot zal wezen. De Tijd voor Waarnemingen. Zoo- dra de zou onder Is zoeke men do komeet. Wel is waar zal het vinden mogelijk kwartieren duren. Echter kan het gebeuren, dat de komeet om 8 uur 30 min. b.v. te zien is, terwijl zij na eenige minuten weer verdwijnt. Immers, de schemering sterft niet, zooals algemeen geloofd wordt, als 't ware weg. Plotseling kan ze weer op laaien, zoodat zij de komeet wederom verdonkert; haar aan ons oog ont trekt. Verder kan nu eenigen tijd zich eeu nevelbank vormen, waar achter de komeet schuil gaat, terwijl bovendien de avondbewolking kan toenemen. Niet zelden toch, vooral na warme dogen met weinig luchtdruk- verschil, ontstaan in ons land nacht- onweders. Bij zonsondergang schijnt echter de bewolking voor Amster dam dunner en zeldzamer dan één of twee uur daarna. Vandaar onze op roep: „observeert direct na zonson dergang den westelijken hemel." Hier mee kan men hedenavond reeds be ginnen, hoewel waarschijnlijk im mers, de komeet staat nog te dicht bij de zon nog niet veel van haar te bespeuren zal zijn. Dan verwijdert zij zich echter met reuzige snelheid, zij gaat al later en later onder, zoo dat zij steeds langer ls waar te ne men. Echter zal haar helderheid af nemen; voor het bloote oog zal zij in ieder geval in de volgende maand niet niee>r waarneembaar zijn." Vanavond zal men bij onbewolkte lucht de komeet misschien even kun nen zien. Echter kan het zijn, dat de komeetkern zelf reeds onder den ho rizon is. Dan zal men echter den staart kunnen zien. Maar het sterke maanlicht werkt denkelijk zeer sto rend. Van avond gaat de zon te 7 min. voor acht onder; de eerste scheme ring eindigt 12 minuten later. De maan komt op om 3 u. 54. De komeet gaat 9 u. 23 min. onder den horizon. Van even voor achten tot 9 uur 23 min. zou dus de komeet ln het noord westen te zien kunnen zijn, om acht uur waarschijnlijk het best, als de bernel maar helder ia. Fluit of hoorn. Bijna dagelijks, o. a nog heden morgen, wordt door de politie alhier proces verbaal opgemaakt tegen den lieer IJ., wonende te Bloemcndoal, of diens chauffeur, wegens het gebrui ken van een mechanische fluit als waaischuwïugsteeken bij het rijden met een auto door deze gemeente, in strijd met artikel 9 der motorwet, dat voorschrijft, dat als zoodanig ecu hoorn moet worden gebezigd. De heer IJ. beweert, dat die fluit als hoorn kan worden beschouwd, en is niet van plan deze voor een hoorn te ver wisselen. De opgemaakte processen- verbaal zijn aan de bevoegde autori teit, in deze het kantongerecht, toege zonden, dat in deze uitspraak zal doen Concert. Maandag a.s. geeft het Ilaarlemscli Muziekkorps op de Groote Markt een concert. liet programma luidt 1. Amerikaansche Marsch No. 2. Carl. 2. Ouverture Zehn Madchen und Kein Mann, Suppé. 3. Vision Walzer, Waldlcufel. 4. Die Waclitparade kommt, Eilen- berg. 5. Fantaisie de TOpéra La Reine de Saba, Gounod. 6. Ouverture Tancred, Rossini. 7. Cagliostro Walzer, Strauss. 8. Brautchor Lohengrin, Wagner. 9. Fantaisie La Grande Duchesse de Gérolstein, Offenbach. Gem. Koor „O n d e r Ons". Men Schrijft ons In de met bloemen en palmen ver sierde bovenzaal van „De Kroon" vierde „Onder Ons" Donderdagavond zijne schitterende overwinning te Rotterdam, mei een gezellige bijeen komst der werkende leden. De directeur-president, de heer Henri Pielage, heette de aanwezigen hartelijk welkom en droeg daarna het presidentschap voor dezen avond over aan den vice-voorzitter, den heer J. P. Strijbos, die, ter rectificatie der uit- noodigingen mededeelde, dat deze uitgingen van directeur en bestuur, daar de heer Pielnge gemeend had. den leden van „Onder Ons' dezen avond te moeten aanbieden, als be wijs van groote tevredenheid over den ijver en toewijding, waarmede „On der Ons" gestudeerd had. Hierop volgde de voorlezing der in gekomen felicitaties, waarbij die van de heeren Schlcgel, Loots, Steenman, met bijzonder applaus werden be groet. Daarna kwam de eerc-voorzittcr, Dr. Van den Berg, ter vergadering, die in dichterlijke bewoordingen het enorm succes van „Onder Ons" be sprak en daarna wees op een zeld zaam jubileum van den directeur, die namelijk Maandag j.l. zijn prijzen- aantal tot 50 zag stijgen, waarvan ,vOnder Ons" er 21 behaalde In ver band met dit feit, werd de heer Pie lage bij acclamatie tot (het eerste) lid van verdienste van „Onder Ons" be noemd. Hiermede was het officieel gedeelte gesloten en werd de avond verder op bijzonder gezellige wijze met piano spel en zang en dans doorgebracht. Het Politiekorps. Bij het Koninkliik bezoek op 28 Mei a.s., zal het geheele politiekorps ln dienst blijven. Inplaats dat de eene ploeg naar huis gaat om te rusten, blijft deze in dienst, benevens de 4de- klas-agenten, zoodat er dien dag dus een buitengewone versterking is van 50 man. DE A. S. RAADSVERKIEZING. Spoedig zal de datum worden be kend gemaakt, waarop de verkiezin gen zuilen plaats hebben voor de twee vacatures in den gemeenterund, ont staan door bet overlijden van de hee ren Dr. J. N'ieuwenhuijzen Kruseman en J. J. Sneltjes. Dat om die plaatsen vinnig zal worden gestreden, is wel te vet wach ten. De rechtsche kiesvereenigingen, die onlangs den zetel van den heer Gravestein verloren door dc verkie zing van den heer Bregonje, zullen alle krachten inspannen om de schade in te halenhet aantal linksche kies vereenigingen is met. een vermee.r- derd, die van de vrije liberalen, wel ke paar wij veronderstellen aan deze verkiezing deel zal nemen. En de S. D. A. P., die in haar blaadje een tee- ken gaf van vernieuwden levenswil, zal zich zeker ook inspannen voor hare candidaten. De vacature-Kruseman valt in het derde, de vacature-Sneltjes in het eer ste district Buiten de officieele kiesvereenigin gen om heeft zich, naar wij vernemen, ook nog een officieuse combinatie ge vormd, die weliswaar slechts uit een twaalftal personen bestaat, maar er van overtuigd is, meer dan genoeg aanhang te hebben, om zelfstandig candidate» te kunnen stellen Deze combinatie is niet tevreden met de gestie der kiesvereenigrngen, die naar hare meening, er te \eel op uit zijn om hare bestuurders ln den Raad te brengen. Haarlemmers wenscht men, zoo werd ons gezegd, niet aller lei personen van buiten. Wij hebben niet vernomen, dat deze combinatie in eenige politieke rich ting zal gaan, zoodat we hier waar schijnlijk te doen hebben met een her leving van de neutrale kiesvereeni- giug Burgerplicht of, juister nog, van den Kieskring, die ook geen formoelen band had en zich telkens na elke verkiezing weer oploste. De nieuwe combinatie heeft al een candidaat uitgenoodigd, maar deze heeft bedankt. DS. KNOTTENBELT. Omtrent de loopbaan van Ds. Knot tenbelt, die emeritaat heeft gevraagd, zij nog 't volgende gemeld De heer Knottenbelt werd 13 Fe bruari 1850 te Amsterdam geboren en studeerde aan de universiteit te Utrecht. In 1878 werd de heer Knot tenbelt bij de Ned. Herv. Gemeente te Oost- en West-Souburg, bij Middel burg, op Walcheren, beroepen, in 1882 verwisselde hij zijn standplaats met Vlaardingen en later met Schaar- bergen. In 1888 kwam Ds. Knottenbelt hier ter stede, en neemt dus thans 22 jaar de predikantsbetrekking te Haarlem waar. Hij gaat van een wel verdiende rust genieten. Vrije Liberalen. Hel bestuur van de onlangs alhier opgerichte afdeeling Haarlem van den Bond van Vrije Liberalen is sa mengesteld als volgt: Jhr. Mr. F. XV. v Styrum, voorzitter; Mr. A. W. Thöne, onder-voorzitter; Mr. dr. H. R. Ribbius, Secretaris; J. Oolgaardt, penningmeester, en Ed. II. Hijmans, 2e sccr.-penningmeester. Als de Koningin komt. Ook de Nassaulaan-bewoners begin nen nu de handen uit de mouw te steken. Et heeft zich een comité ge vormd, bestaande uit de heeren J. S. van Vehhuijsen, voorzitter, K. K. A. Numans, vice-voorzitter, J P. Senft, secretaris, J. A. Noë, 2e secretaris, W. A. de Tello, commissaris, en P. v. d. Laan, onder-commissaris, dat pogingen in 't werk gesteld heeft, een voldoend bedrag bijeen te krijgen om de Koningin waardiglijk te ontvan gen. Reeds is wat geld bijeen, maar nog niet genoeg om de versierings- plannen lil hun geheel uit te voeren. Die bestaan in het oprichten van twee eerebogen, één ter hoogte van de Vo- golkoopstoeg, waar deze ln de laan uitmondt en een bij het Nassaupleln. De ruimte daartussehen wordt aan gevuld met guirlandes van sparren groen, die zich langs witte oranje-ge baande palen zullen slingeren. De bogen denkt men eveneens met groen te versieren en voorts vlaggen en wim pels ter meerdere tooi aan te wen den. In de stad is men thans reeds aller- wege aan "t opslaan van eerebogen en si er-zuilen. Boven de Groote Hout- brug verrijst een reusachtig bouw werk, dat heel wat belooft ln de Bar- teljorisstraat zijn reeds twee sluit- bogen opgesteld en de kruis poort op den hoek van Zijlstraat, Ged. Oude Gracht en Nassaulaan begint een be paalden vorm aan te nemen. Ook op 't Station zijn al een vijftal verguld-geknopte palen opgericht en 'n soort Eiffeltoren staat op denivruis- straathoek. Het belooft wall Gisterenavond vergaderden ooit de bewoners der 2de Kleine Houtstraat, ten einde bij het a.8. Koninklijk be zoek op 26 Mei a.s. eene versiering aan te brengen. Ongeval. Donderdagavond omstreeks half zes geraakte de heer II., wonende Romo-; lenetraat, werkzaam aan de Centrale Werkplaats, bekneld met de vingers van de rechterhand tusschen een gen en een kraan met het gevolg dat eenige vingers gekwetst werden. Na aan de werkplaats voorloopig tc zijn verbonden, werd hij in het St Eliza beth's Gasthuis nogmaals verbonden. Hij kan zijn werkzaamheden niet waarnemen. Dltraart Mr. C. M. Ratel. Hedenmiddag te half twee weid op de begraafplaats Westerveld te. fel sen ter aarde besteld bet stoffelijk hulsel van wijlen Mr. C. M. Rasch, oud-Secretaris der gemeente Haar lem. Op de begraafplaats waren aanwe zig een aantal leden van de rechter lijke macht en de bal!e, o. a. de voor zitter der Rechtbank, Mr. Losecaat Vermeer, de vice-president Jhr. Mr. De Marees van Swinderen, de grif fier Mr. Booy, de officier van justitie Mr. Pélerin, Mr. Dorhout Mees, rech ter, de Burgemeester van Haarlem, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Iloge- landcn, met den gemeente secretaris Mr. Dr. J. Wytema, eenige laden van den Haarlemschen Gemeenteraad, o m. de heeren Kleijncnbcrg, Van Rossum, Schram, Van Lynden, Van Styrum en Thijssen, de griffier ter secretarie, de lieer Van Bilde.rbeek, en eenig secretarie-personeel, de Bur gemeester van Heemstede, Mr. D. E. van Lennep, de Burgemeester van Beverwijk, Jhr. Strick van 1.inscho ten, eeu aautal vertegenwoordigers van dc talrijke vereenigingen, waar van de overledene bestuurslid was, o. a. van de Rijnlandsche Hypotheek bank, die bij vergissing in ons artikel over den doode onvermeld bleef, en voorts kantoorpersoneel van de Haar- lemsche Brandverzekering Maat schappij. Op verzoek van den overledene wa ren geen bloemen gezonden, behalve eenige kransen door de familie. Aan het graf werd niet gesproken, op uitdrukkelijk verlangen van den ontslapene De oudste zoon van den overledene dankte voor de bewezen belangstel ling. Kanonneerboot Gistermiddag ongeveer half 5 moer de alhier bij den Koudenborn IIr. Ms. kanonneerboot „Havik" onder bevel van den lult. ter zee 1ste kl. De Ron de. De kanonneerboot kwam van Utrecht en vertrok hedenochtend naar Amsterdam. HERIJK. Morgen heeft op Den Doelen van 8—12 en van 13 uur de herijk plaats voor de Hoogstraat, Hagestroat, An- thoniestraat en Authoniesteeg. Ongesteld. De heor G. Petri, secretaris van de Kamer van Koophandel, is sinds ver leden week Donderdag aangetast door een ernstige longontsteking. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Onze burgemeester is van zijn bui- teuiandsche reis in de gemeente te ruggekeerd. SANTPOORT. DE TRAM IIAARLEM-SANTPOORT Gisteren kwamen in hotel de Wij man een aantal ingezetenen van Santpoort bijeen, om te bespreken op welke wijze verbetering kan worden verkregen van de zomordienstrege- ling der N. Z. II. Trammaatschappij, voor zoover die Santpoort betreft, liet zeer merkwaardige geval heeft zich n.l. voorgedaan, dat de dienstregeling felsen—Haarlem met den zomer is in gekrompen, in plaats v«m uitgebreid, wat gewoonlijk na afloop van den winter het geval pleegt te ziju. fcrschillende argumenten weiden voor verbetering aaugevoerd. Zoo ver trekt b.v. de eerste iram uit Haarlem eeist om half negen, waardoor werk lieden uit de stad onmogelijk op lijd op hun werk m Santpoort kunnen ziju. Eén pensionhouder en er zul len er wel meer zijn moest afzien van een aautal gasten, die den slech ten UanKlienst ean groot bezwaar achtten. De quaestie is n.l.. dat in Sautpoort des zomers nogal families komen, waarvan het gezinshoofd overdag naar Amsterdam moet Een andere eigenaardigheid in den laat ste» tijd is, dat de tram vrij geregeld 20 a 26 minuten te laat knmt, waar door aansluitingen gemist worden En dan wordt nog beweerd, dut het materiaal te oud is, waardoor gevaar bestaat voor de inzittenden. liet resultaat van de besprekingen is, dat aan de directie der N. Z. II. Trammaatschappij een adres zal wor den gericht waarvoor dc adhaesic- betuiging wordt gevraagd van de Kamer van Koophandel te Velsen en van Schoteusche ingezetenen om alsnog de zomerdienstregeling, die verleden jaar bestoud, en beter was, in te voeren. In <lit adres za! meteen gewezen worden op den toestand van het materiaal. Mocht genoemde directie niet be reid bevonden worden om de regeling te verbeteren, dan tal getracht wor den, op andere wijze, b.v. door een omnibusdienst er bij in te richten, hierin te voorzien. Mogelijk dut de directie, dit plan vernemende, een zuchten drang gevoelt om aan het verzoek gevolg te geven. Zaterdag a. s- ligt de redactie van het te zenden adres in hotel de \N ij- man tor inzage. ZANDVOORT. Zandvoort's Harmonie, directeur de heer Key nier van t Hoff te Haarlem, behaalde 2eu Pinksterdag te Bolnes bij Rotterdam in de afdceling kwar tetten den Isten prijs (een gouden medaille voor den directeur en zilve ren medailles voor de leden), ln de 2e aldeeling harmonie ook den lsten prijs (gouden medaille) en lu den marschwedstrijd ook den lsten prijs (een zilveren lauwerkrans. De jury bestond uit de hee»ren W. Robert, Haarlem, Presburg, Amster dam en Van 't Itruys, 's-Gravenhage. Op dit concours werd een eigenaar dige methode toegepast. De juryleden zaten in een tent die aan dc voorzijde gesloten was, zoodat de heeren niet konden zien welk korps optrad. INGEZONDEN Van Ingezonden atutken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek ilell de Redactie zich niet aansprakelijk. M. de R. Herhaaldelijk wordt ons gevraagd of cr niets te doen is aan het z:eh zoo dikwijls voordoende ergerlijke feit, dat voor zwaar beladen verhuiswa gens in onze stad paarden worden gebruikt, wier krachten dut werk blijkbaar te boven gaat, en die boven dien dikwijls slecht zijn aangespan nen en daardoor wonden hebben. Onlangs nog moest de politie pro- 4 ces-verbaal opmaken tegen den voer man van een groeten verhuiswagen. aarvoor twee magere sciiiminelhil- U>» gespannen waren, slecht gevoed, afg.-bcuid, de een bovendien zwaar kreupel. Niettegenstaande deze bie ren nhjkbaar niet in staat waren den zwaren last te trekken, werden zij tut groote ergernis van het publiek voort durend maar weer met zweepslagen aungezet. at daaraan te doen is, is dit ieder, die een verhuiswagen noudig heeft, verge van den stalhouder, dat dezo zorgt paarden te gebruiken, die opgewassen zijn tegen hun taak, en waarschuwe hem, dut hij den wagen wég zal zenden, indien auu dezen eïsch niet is voldaan. En voorts wak ken wij ieder, die feiten als het bo venvermelde waarneemt, op, daarvan kennis te geven aan de politie of uan ons bestuur. Het Bestuur der Vereeniging tegen het mishandelen van dieren, voor Haarlem cn Om streken. Binnenland TWEEDE KAMER. Enquête- voorstel zaak Kuyper. Men seint ons uit Den Haag Ook heden was er groote belang stelling van de zijde van T publiek. De lieer v. HAMEL zeide, dat va» strafvervolging geen sprake kan zijn, omdat geen delict aanwezig is Dc en quêtewet was dus toepasselijk, liet voorstel behoorde z. i. te worden aan genomen, om licht te werpen op de wijze, waarop decoraties worden ver leend blijken moet of een regevnng gunsten verleende, om s'.eun te krij gen voor de verkiezingskas barer partij. Spr. zou voor het voorstel stemmen. De heer TROELSTRA besprak eerst de aanleiding en de wording van z:jn voorstel. De publicatie in Het Volk van 1™ Juni 1909 wekte verbazing, dio verbazing steeg tot ontzetting na de eerste verklaring yan Dr. Kuyper. Dat verweer bleek op vele punten on juist Die aanvaukelijke indruk ls bij de rechterzijde een weinig vervaagd, getuige de lichtzinnige vraag van den heer Van Idsinga, wat het eigenlijk bcleekende als de zaak nog een beet je erger was. Teneinde het geheugen der rechterzijde op te frisschen, ci teerde spreker uitlatingen van de rechtsche pers na de publicatie van Het Volk en de eerste verklaring'vau Dr. Kuyper. Men gevoelde, dat het in strijd was met onze zeden, dat ecu minister betaalde personen iu dienst had, die hun betrekking tot hem uuu- wenddeu ten eigen bate. De houding van de beschuldigde zeif heeft gaan deweg den ongunstigen indruk vei- sterktde boeterede verzweeg het belangrijkste en gaf leugens op ande re punten. Het gewenschte licht bleef weg en sprekers voorstel werd dus onvermij delijk, omdat het door de rechterzijde me: werd voorgesteld. Wat wel k ai was de Commissie van Beoorde-: :i g. Iedereen proeft de trek van n ding, die spreekt uit het „Standu .i bea-ictit, dat den eereraad aankon;! ig de. Het woord misleiding lokte pro test uit, waarop Troelstra zeide, dat de anti-revolutionaire beter leden dr. Kuyper daadwerkelijk te verdedigen mei feiten. Spr. moesi consequent een enquête vragen, als logisch uitvloei sel van alles wat in en buiten de Ka mer in zake Dr. Kuyper was gebeu-.d; nie tom hem te treffen, hij was reeds doodelijk getroffen. Sedert dc indie ning van het voorstel w as de Com missie van Beoordeel mg gekomen,1 die dus geen onderzoek heeft in ta stellen naarr duistere punten. Hoe zal zij te werk gaan? Zal zij in het ge heim werken en enkel een conclusie publieeeren? Deze commissie kon de enquête niet tegenhouden. De Iiegce- ring sprak niet het parol liberauice, dut ;n de buitenlandsche pers ten gunste van Dr. Kuyper werd ver wacht. Vreemd stak daarbij af Dr. Kuypers benoeming in de Grondwets commissie. In tusschen kwamen we der nieuwe zaken op, die twijfel de den rijzen aan het eerewoord van Dr. Kuyper Het beroep daarop kon niet helpen, nu een nieuwe duistere zaak ls gerezen, de zaak-Vuu Heeckeien, die het vertrouwen in de geloofwaar-^ digheid van Dr. Kuyper niet veis'.er- te. En dan was er nog de zaak-Da Jong, waarin Euka's woord vertrou wen verdiende, omdat zij wist, dat ze er haar brood door zou verliezen. Ilct handhaven van sprekers voorstel wus te wijten aan de houding der anti revolutionaire pers en haar partij, die van een lastercampagne spraken.) Wel waren blijkbaar onder dei. in-l

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1