baair); hulde te brengen aan dé töo- wijding von mr. Regout. Do jongejuf frouw Martha Gompertz, het doch tertje van don handelsvartegenwoor- dig«r va» de 9e onderafdeellng, bood Üiovr. Stagen t daarha bloemen ai liet officieel gedeelte der opening %U3 hiermee geëindigd en de bezoe kers wanden in do gelegenheid gesteld ilch te overtuigen van wat de Ned. handel en nijverheid vermogen. Wat 's&t inwendige van het gebouw be treft, het is niet geheel in overeen stemming met het massale oud-Hol- landsch trotsche, zooals do uitwen- digo indruk Is. Het ziet er vau bin nen aardig uit, modern-vroolijk, maar een beet hokkerlg, ener liet licht werd nu al geklaagd, 't ia niet dat wat men verwacht had: iets imposants, inte gendeel iets wat aan een moderne poffertjeskraam doet denken. Met groote beminnelijkheid boden do hoor en mevr. Regout in privé aan de gasten allerlei ververschlngen aan, o.a. heerlijke thee (in Brussel èen zeldzaamheid), terwijl mr. De Vos v. Steenwijk zoo galant was, namens den commissaris-generaal alle be zoeksters bloemen aan ie bieden. Voor het vele schoons wat de exposanten hior hebben geëtaleerd, verwijs ik haar mijn volgende Kout. Nog een opmerking waar haast bij zou kunnen zijn. Hollanders die naar Brussel komen, moeten wanneer zij ïr een anderen weg op weten om hun correspondentie te ontvangen, bij Voorkeur niet van het bureau posto- restante gebruik maken. De drukte aan 't postkantoor is zoo overstelpend, ilat men hoewel vier ambtenaren voortdurend de postorestante stukken uitreiken, men vaak drie kwartier .wachten moet voor men wordt gehol pen. Bovendien ontvangt men allerlei stukken voortdurend te laat, druk werken zelfs twee drie dagen. Ik zelf heh hierdoor In de laatste dagen tweemaal schade geleden, en toen ik mij hierover beklaagde, luidde het 'antwoord dat het personeel het werk niet meer af kon, bet meest betalen de voorging en de rest maar bleef lig gen. Eerst wordMi postsvissels be steld, dan brieven, vervolgens brief kaarten, ansichtskaarten, drukwerk en eindelijk couranten. Maar ook bij de Ned. Posterijen is niet alles in den haak: een exemplaar van Haarlems Dagblad, dat ik natuurlijk veel te !aat ontving, was nota bene afgestem peld op da boot van Vlissingen naar Queensbotrough en had dus een „slip pertje" naar Engeland gemaakt H. HENN1NG Jr. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN k 30 Cts. per regel. H1ERVERGIFTEM ontrooven den lijder zijn gezond heid, geluk en leven. De nieren zijn de belangrijkste or ganen van het lichaam, omdat zij het bloed flltzreeren.. Wanneer zij gezond zijn, dragen zij zorg voor de afschel- ding van alle vloeibare onzuiverheden uit het lichaam. Zijn zij daarentegen tiek, dan Is het geheele lichaam ziek, omdat het bloed de onzuiverheden op lijn weg door het lichaam mede- draagt en ziekte in plaats van ge zondheid en kracht met zich brengt Duizeligheid, rugpijn, rheumatiek, Scheie hoofdpijn, waterzucht, ontste king van de blaas, hevige lendenpijn bij het bukken, slapeioosheld, enz. .worden veroorzaakt door de onzuiver heden in het bloed, die de nieren etr uit hadden dienen te verwijderen. Een goede gezondheid kan slechts verkregen worden, wanneer deze be langrijke organen gezond zijn. Het bloed moet frlsch, rein en zuiver zijn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ge nezen de nieren en verwijderen de ziekte-verwekkende sloffen. Zij gene zen de gevolgen van zwakke of zieke nieren, doordat zij de nieren gene zen. Wij waarschuwen tegen namaak fin maken koopers er op attent, dat op iedere doos de handteekening van Ja-, mea Foster dient voor te komen. Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. I. Göppinger, Groote Houtstraat 147a, Sü K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel 1.75 voor één, of 10.voor zes dooaen. Dr. Hommel's Hasmatogen WAARSCHUWING t Men vrago uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. Stadsnieuws Als de Koningin Komt. Men schrijft ons; Gelijk bekend is heeft de Nationale Bloemententoonstelling den Gemeen teraad van Haarlem aanleiding gege ven om H. M. de Koningin en Z. K. B- den Prins der Nederlanden tot een Officieel bez>?k aan de Gemeente uit te nontilgen. Het Koninklijk bezoek aan de tentoonstelling mag dan ook zeker als het hoofdmoment van het programma worden beschouwd en het spreekt van zelf dat het Hoofdbestuur ier Algotneene Vereeniging voor Bloembollencultuur en de tentoon- fitellingacammiaale zich beijverd heb ben voor dfit bezoek een regeling te ..mitwamon dia H. M en Z. V. li. In staat zou stéllen MBnën den Bép'èïK- fcen tijd daarvoor beschikbaar, het meest bezienswaardige der tentoon stelling op ongestoorde wijze te kun nen bezichtigen. Men is er in ge slaagd een regeling te treffen, welke aan deze eischen tegemoet komt, maar toch tevens de tentoonstellingsbezoe kers op ruime schaal In de gelegen heid zal stellen aan het Koninklijk Echtpaar een eerbiedige hulde te brengen. Het ligt n.l. in de bedoeling, dat de Koninklijke stoet van rijtuigen het terrein langs een nieuw te maken op rit zal binnen rijden en zich door de breodo middoliaan rechtstreeks zal begeven naar de kunstaaaL Het pu bliek zal in de gelegenheid worden gesteld ter weerszijden van deze laan zich op te stellen, waar langs de Ko ninklijke stoet langzaam tweemaal za! voorbijgaan. Het behoeft zeker niet gezegd, dat hier aan de velen die er prijs op stellen het Koninklijk Echtpaar een eerbiedigen groet te brengen, daan-oor een bij uitstek aangename gelegenheid geboden wordt coder het lommer der boomen, beschut tegen scherpe zonnestralen in de bekende mooie omgeving van het tentoonstellingsterrein. En daar er plaats is voor duizenden en naar wij vernemen de lidmaatschapskaarten en doorloopende kaarten him geldig heid dien dag behouden en boven dien de toegangsprijs geen ernstig be letsel zal zijn, mag zeker worden ver wacht, dat de breede middellaan van het tentoonstellingstenrein op 28 Mei zal gestoffeerd zijn met een uitgele zen schare belangstellenden. De ceremoniemeesters, die bij de opening der tentoonstelling zulke uit nemende diensten hebben bewezen in de zaal der SociEteit Vereeniging, zijn ook thans met de handhaving der orde tijdens het Koninklijk bezoek be last en zij zullen, naar wij vernemen, er zorg voor dragen, dat het publiek gelijkmatig langs de middellaan wordt verdeeld en dat zooveel moge lijk voor do dames de voorste rijen worden vrij gehouden. Deze zullen dit ongetwijfeld weten op prijs te stellen door zich te tooien op een wij ze, waardoor zij ook van hare zijde uitdrukking geven aan het denkbeeld, hetwelk de geheele inrichting van het Koninklijk bezoek aan Haarlem ken merkt, n.L Harlem te doen zien als bloemenstad. En zonder eenigszins op de inzichten en den goeden smaak der Haarlemsche dames te willen in- fiuenceeren, zouden wij meenen dat in het bijzonder de hoeden van dit seizoen zich bij uitstek leen en om dit denkbeeld te helpen verwezenlijken. Wanneer dan de Koninklijke be zoekers voor de kunstzaal zullen zijn aangekomen, worden zij daar begroet door den Voorzitter dar Algetneene Vereeniging voor Bloembollencultuur en de overig» leden van het Hoofdbe stuur en die der tentoonstel ll»g»-oom- mis3le. Na de bezichtiging der schil derij enverzamoling worden de rijtui gen weder bestegen om langs de mid dellaan te rijden tot voor de rotspar tij. Daar stapt het hooge gezelschap uit om zich verder te voet te begeven over het voorterrein der tentoonstel ling naar de verschillende tentoon stellingsgebouwen, welke voor deze gelegenheid geheel vernieuwd worden waar juist dien dag de vierde tij delijke tentoonstelling begint. Zooals reeds vroeger is medegedeeld, zal van' deze vierde tijdelijke tentoon stelling een onderdeel vormen de groote voorjaarskeurfng der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, welke eens per Jaar gehouden wordt en oa ver leden jaar in Den Haag het karakter had eener belangrijke voorjaarsbloe men tentoonstelling. Tevens wordt op deze vierde tijde lijke tentoonstelling voor het eerst uitgeloofd de groote zilveren Stan- ley-beker, welke door de bekende fir ma Stanley Co., Orchideeën-im porteur» te Londen, ter beschikking is gesteld van de Nederlandsche On- chidophllenclub, ten einde driemaal door denzelfden liefhebber onder be paalde voorwaarden te zijn gewon nen, diens eigendom te warden. Het is dan ook reeds bekend dat onderscheidene bekende orchideeën- verzamelingen uit Nederland om de zen beker zullen, dingen. Het oogeo- bllk is nog niet gekomen, om te ver tellen wat er al zoo op deze vierde tijdelijke tentoonstelling te zien zal zijn, maar wel kunnen wij zeggen, dat zij de beste barer voorgangsters minstens zal evenaren en dat er zoo veel zal worden ingezonden dat de plaatsruimte in de gebouwen nauwe lijks voldoende zal zijn. Vrouwenkiesrecht. Men meldt ons Op de ledenvergadering der V. y. Vrouwenkiesrecht werd de beschrij vingsbrief voor de buitengewone ai- gecueene vergadering op 10 Juli te Middelburg te houden, behacdeld en ais voornaamste punt de neutraliteit der vereeniging nauwkeurig bespro ken. Als afgevaardigde naar die ver gadering werd gekozen mevrouw Sprenger—Lambrechtsen, als plaats vervangsters de dames Hoevenaar en Van der Chys. De Phenlx. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Typografische vereeniging „De Phenlx", wend tot voorzlttor gekozen de heer Ahspoel; tot gedelegeerde ln de Federatie de hoer Verdonk, Medegedeeld werd dat wegens slech ten stand van de kas een verhoogde contributie zal moeten worden gehe ven. Boiiaoliim Mjststsappg ran Wetenschappen, Hedenmiddag had in het Gebouw der maatschappij op het Spaarne plaats de jaarvergadering dor Hol- landsche Maatschappij van Weten schappen. Naar men Weet, was Prins Hen drik, protector der maatschappij, door zijn Yortoef ln Engeland, ditmaal ver hinderd do vergadering bij te wonen. De vergadering werd geopend door den voorzitter. Mr. G. van Tienho ven, Commissaris der Koningin, die zijn leedwezen uitsprak over het feit, dat Prins Hendrik verhinderd was de vergadering bij te wonen. Een woord van weemoedige hulde bracht de voorzitter aan de nagedachtenis dergenon, die der Maatschappij door den dood ontvallen zijn. Hun namen lulden Dr. J. Nieuwenhuijzen Krusemaa on Mr. C. M. Rasch, directeuren, bel den van Haarlem de blunenlandsche leden Prof. N. W. P. Rauwenhoff (Utrecht), Dr. G. J. W. Bremer (Rotterdam) en Dr. M. Gre8hoff (Haarlem) do buitenlandsche ledenProf. Kohlrausch (Berlijn), Prof. Püüger (Bonn), Prof. van Beneden (Luik) en Sir WilLlam Huggins (Londen). In het Jaarverslag, uitgebracht door den secretaris. Prof. J. P. Lotay, werd meegedeeld, dat het door de maat schappij met goud bekroonde werk van den heer Gerth van Wijk in druk zal verschijnen. Het eerste deel Is reeds verschenen en het tweede deel zal weldra het licht zien. Door de Maatschappij zal gepubli ceerd worden een manuscript, nagela ten door wijlen den Hoogleeraar C. A. J. A. Oudemans. Dit manuscript han delt over de schimmels, die op de planten der Europeesohe flora para siteeren. Het zal worden uitgegeven onder redactie van Prof. Mol te Gro ningen. Het tweede deel van Huij gens' werk komt dezer dagen uit. Het bevat de wiskunstige werken van Huijgens uit de jaren 1652 en 1653 en verder wat uit Huijgens* handschrif ten uit de jaren 16571659 kon wor den verzameld Behalve den Latljn- schen tekst bevat het een Fransche vertaling. Nog is gereed gekomen de catalo gus der Bibliotheek van de Maat schappij door dr. Molhuijzen te Lei den, terwijl is Ingekomen een ant woord op de prijsvraag, voor welker beoordeellng een commissie benoemd is. Daarna hield Prof. dr. P. J. Blok eene rede over „de beoefening der wetenschap in het Koninkrijk der Nederlanden (19151830)." Hij begon met te wijzan op dan ou den roem dezer gewesten ais kweek plaats der wetenschappen, eedert de ze zich ontworstelden van de banden deur mlddeleeuwsche scholastiek, op Agrlcola en Erasmus, Lipsius en Don- va, Junius en Forestus, op de groote geleerden dar 17de eeuw. Daarbij brak hij een lans voor de zoo dikwijls geminachte dilettanten, die sedert de dagen van Prins Mauxite en Descar tes ten onzent in zoo ©rooten getale de ontwikkeling der wetenschap heb ben bevorderd on nog tot diep in de 18e ja in de 19® eeuw hunnen invloed hebben doen gelden. Na het verval van bet wetenschap pelijk leven ten onzent omstreek» 1800 te hebben geschetst, toonde hij aan, dat in de laatste jaren van den Fxan- schen tijd, onder Napoleon, de vrij zuivere wetenschap plaats moest ma ken voor eene aan banden gelegde, voor eene in de eerste plaats gericht op de practische bruikbaarheid, op het onmiddellijk nut. Maar de rechte kwam ln 1813 te gelijk met de harle- ying van ons volksbestaan onder ko ning Willem I, dien spreker roemde als verstandig bevorderaar der natio nale wetenschap, zoowel door middel yan wetgeving het voortreffelijke K. B. van Aug. 1815 als doccr per soonlijke bemoeiing en ondersteu ning van staatswege. Hij gedacht hierbij mannen als Kemper, Falck en Van Marum, die de vaan der vrije we tenschap omhoog hielden, der vrije Nederlandsche wetenschap, die op het voorbeeld van Noord-Nederland ook in het zoolang verknechte en ver waarloosde Zuiden moest worden ontwikkeld in natlonaal-Nederland- schen zin. Groot waren de verwachtingen van de resultaten dier werkzaamheid. Heeft do toekomst daaraan beant woord? Deze vraag vooral waa te be handelen. Spreker haalde de getuigenissen aan van Kemper en anderen betreffende die verwachtingen, maar hij erkende dadelijk, dat do behandelde periode, rijk aan groote talenten van breeds ontwikkeling, op geen gebied namen van do grootste beteakenis heeft aan te wijzan. Maar dit is in het algemeen het geval ook in andara landen, waar namen ais die van de Humboldts, Cuvier, De Candolla wijzen op een tijd, die meer het groote voorbereidt dan zalf het groote biedt. Na bespreking der beteekenia van onze voornaamste wetenschappelijke mannen ln deze periode ging hij over tot de getuigenissen van Van Hens- de, Bake e. a. omtrent dan toestand der wetenschap aan het einde er Tan, tegen 1830, met name tot de Academi sche Commissie van 1828 en hare werkzaamheid te;; batevan de verdere ontwikkeling van ft wetenschappelijk onderwijs. Hij vergat daarbij niet te wijzen op do wetenschappelijke werk zaamheid der ©©leende genootschap pen. Daarbij vestigde hij de aan dacht in het bijzonder op den betrek- kei ijk en bloei der natuurwetenschap ln verband met den rationalistischer; tijdgeest, met de loomhedd der natie in die dagen en met de van groote gevolgen zwangere nieuwe werkzaam heid op het gebied van elecöriciteit en stoom, van werktuig- en scheikun de, terwijl daarentegen; de geestelij ke wrféhseiïapp'en bïëVëh btttstóim 'of ten minste weinig neiging tot voor uitgang toonden. Hij sprak in den breede over de verklaring van dit verschijnsel en begroette Van Marum, den beroemden natuurkenner dier do gen, als een dar profeten van den nieuwen dog, die ook voor de Holl. Maatschappij aanbrak. Met een ge- lukwensoh voor de toekomst der Maat schappij eindigde hij zijn rede, wij zend op hare beteekenia voor de na tionale weienschap ook nog in önxo d ngATi Men ging daarna over tot de uit schrijving der prijsvragen. De volgende nieuwe prijsvragen werden vastgesteld 1. Men vraagt de priemgetallen p te bepalen, waarvoor voldaan Is aan de congruentie (gp—1—1=0 (mod jfi), waarin g en a gegeven geheele getai- len zijn, terwijl a 1 ia. Hoewel het opstellen van een alge- meene formule voor de gezochte priemgetallen het meest wenschelijk is, kan met het aangeven van een algorithm us ter bepaling dier priem getallen worden volstaan. Bij dien algorithmus mag het probeeren een rol spelen, mits slechts bij de toepas sing daarvan (ais voor g en a bepaal de getallen in de plaats gesteld zijn) een aanzienlijke vereenvoudiging ont staat in vergelijking met het recht streeks probeeren of de priemgetallen 2, 3, 5, 7, enz. aan de congruentie vol doen. Met het oog op de toepassing op de lengte der perloden van repetee- rende breuken dient het geval g 10 aan een nader onderzoek te worden onderworpen. Desgewenscht kan met de behande ling van het bijzondere geval a 8 worden volstaan. 2. De Maatschappij verlangt een ex perimenteel of theoretisch onderzoen van de verschijnselen der kritische opalescentie, hetzij bij gassen, hetzij bij vloeistofmengsels, of wel van de bijzonderheden in de toestandsverge lijking, die aan dezelfde oorzaken als de kritische opalescentie kunnen worden toegeschreven. 3. Wederultschrijving der Prijsvra gen uit het Programma der Maat schappij voor het jaar 1909. A. Uit de rubriek „Te beantwoor den voor 1 Januari 1910" No. I, III, IV en B. Uit de rubriek „Te beantwoorden voor 1 Januari 1911" alle. Na afloop der vergadering vereenig- den directeuren en leden rich aan een maaltijd in de nieuwe zaal van het gebouw. BloimaatiatooiistiUliig. De buitenlandsche tuln- bouwpers over de ten toonstelling. Het „Handelsblatt Mr den Deut- schen Garten bau" heeft thans ook een artikel over de tentoonstelling van de hand van den heer Wilhelm Ernst, die als gedelegeerde van de „Verband der Handelsgfixtner Deutsohlands" en als jurylid de 2do tijdelijke tentoon stelling bijwoonde. Haarlem en bloembollen zijn twee begrippen, die niet te scheiden zijn j do geheele be volking, van de stedelijke autoritei ten af tot aan den eenvoudigsten ar beider, stelt belang In de bloembollen cultuur en werken hand ln hard sa men om de tentoonstelling een volle dig succes te verzekeren. Ook prijst deze schrijver de mooie ligging van het terrein en eveneens den aanleg der perken. De schrijver toont zich ten slotte zeer voldaan over de ontvangst en noemt de kleurenpracht, welke hij op automobieitocht zog, overweldi gend. „Het werd tijd", zoo eindigt hij, „om Holland te veriaten, men zou an dere van hei goede te veel krijgen." Mölier's Deutsoho Gürtnerzeitung spreekt over het gedenkboek, dat door den hear Ernst H. Krelage geschre ven werd, en door het Duitsche blad zeer geprezen wordt. Ten slotte zegt de schrijver „De geschiedenis der Vereeniging is een mooi en leerrijk voorbeeld, hoe „SêlbsthüUe, Tatkraft und Ausdauer" tot het deel leiden. Evenals in het le ven van het individu, geldt ook voor het vereenigingsloven het woord Aan de bekwamen behoort de we reld 1 Dat de Algemeeue Vereeniging voor Bloembollencultuur ook in haar tweede halve eeuw tot de bekwaam ste tuinbouworganisaties moge blij ven behooren, is onze wensch bij haar gouden eeuwfeest -" De „Revue de l'Hortieultuxe Beige", welk» redacteur Charles Pynaart, als jurylid bij. de tweede tijdelijke tentoonstelling aanwezig was, geeft thans ook een eerste artikel. De schrijver meent, dat het te betreuren is, dat men den geheelen aanleg niet ln Eranachen stijl heeft kunnen vol tooien, eene opvatting, waarover ze ker nóg wel iets te zeggen zou zijn. Van do Z3len zegt hij, dat deze her inneren aan hetgeen men te Geut ge wend Is, maar in bescheidener afme tingen, en aLs slotsom is hij van mee ning, dat do tentoonstelling merk waardig en belangrijk was wegen» de speciaaiculturen, die den roem uitr maken van het tuinbouwkundig Ne derland. Over de derde tijdelijke tentoonstel ling, welke den -kien Mei geopend werd, vinden wij een uitvoerig ver slag in „the Gardeners' Chronicle" van de hand van den hoofdredacteur, den heer R. Hooper Pearson. „De ju ryleden", zegt hij, die niet vroeger in de gelegenheid waren om de tentoon stelling te bezoeken, waren zeer be koord door de pracht der buiten uit- geplante bloembollen." Dadelijk bij het binnentreden wordt de bezoeker getroffen door het echt Nederlandsch karakter van het land schap, maar de groepeering der bloembedden, ofschoon sommige re gelmatig van vorm rijn, is zoo ge maakt, dat de ai ge mee ne indruk niet alleen natuurlijk is, maar ook voiko- mon voldoet Het artikel constateert met genoe gen, dat de financieel» resultaten der tentoonstelling gunstig schijnen te zijn en doelt mede, dat men in Haar lem hfopt met het eventueel® batig saldo, gevoegd bij do reeds aanwezi ge gelden, het reed* lang gekoesterde denkbeeld der Krelage-stichting te kunnen verwezenlijken. Verscheidene Engelsche bezoekers van de Haarlemsche tentoonstelling hebben Inschrijvingen toegezegd om de Algemeen® Vereeniging voor Bloembollencultuur te steunen bij do vervulling harer wenschen. Deze be reidwillig aangeboden steun Ss gaar ne aanvaard en verdere inschrijvin gen, die do Britsche bollenvrienden zouden willen zenden zullen evenzeer welkom zijn. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 4 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, meubelmaker, 1 mo delmaker, 1 metselaar, 7 opper lieden, stucadoore, 1 witter, 4 machinebankwerkers, 1 monteur, 11 gTof bankwerkers, 1 metaaldraaier, 9 vuurwerkers, 1 ketelmaker, burgersmeden, 9 machinisten, 4 sto kers, 1 electriclen, 1 instrument maker, 1 koperbankwerker, perslager, 2 loodgieters, 1 schoen maker, zadelmakers, kleerma kers, 1 schilder, 1 behanger, 1 stoffeerder, 2 bloemisten, 2 tuin lieden, 8 grondwerkers, 1 bakker, 1 banketbakker, slagers, 8 krui deniersbedienden, 1 kellner, 0 ma- gazijnknechts, 4 loopknechts, 1 huis knecht, 1 sigarenmaker, 2 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 1 letter zetter, 1 lithograaf, binders, 19 losse werklieden dienst boden, 5 werksters, 1 naaister, 2 kooksters, huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., houtdraaier. BOND VAN HANDELS- EN KAN TOORBEDIENDEN. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de af- dealing Haairlem van den Nationale» Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius", alhier. De afdeeling stelt zich ten doel ver- hooging van de welvaart en verbete ring van den maatschappel ij ken toe stand der handels- en kantoorbedien den in het algemeen en van hare le den in het bijzonder, met tetr zijdestel ling van alle vraagstukken op het gebied van godsdienst of partijpoli tiek, die deze belangen niet onmid dellijk raken. De afdeeling tracht dit doel te be reiken, hetzij door middel van den bond, hetzij zelfstandig, hetzij in sar menwerking met of door aansluiting bij andere vereenigingen langs wetti gen weg en wel door: a. te streven naar verbetering der arbeidsvoorwaarden; b. het behartigen yan de belangen der handels- en kantoorbedienden op het terrein der sociale wetgeving; c. het oprichten en in stand hou den van fondsen en van een bureel tot plaatsing; d. het bevorderen yan handelson derwijs; e. het beschermen van handels- en kantoorbedienden als zoodanig; f. het oprichten en in etand houden eener bibliotheek; g. andere wettige middelen, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vstbasr. in te zenden bij de Redactie von Haarlem's Dagblad, Groote Ho'U=traat S3. Alle antwoorden worden geheel kosteloos •geven en r.oo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den in render vermelden wordt geen eendacht geschonken. VRAAG: Mijn woning heeft eene huurwaarde van 2.70. Hoeveel per- soneeie belasting zal ik daairvan moe ten betalen? ANTWOORD: Dat. kunnen wij niet prociea zeggen. We! betaalt men 8 percent van de jaajrlijksche huur waarde, maar uit verschillenden hoofde kan aftrek pLaats hebben en bovendien ls huurwaarde nilet de nige grondslag voor de heffing der belasting. Om zoo Iets te kunnen uit rekenen moet men alle gegevens be zitten, VRAAG: Kan een gemeentebestuur aan den verkoop van levensmiddelen, voor zoover het uitsluitend natuur producten zijn, waarvan het gehalte en de hoedanigheid der samenstel ling grootendeöls afhankelijk is van de weersgesteldheid, andere eischen stellen dan dat rij onvervalscht en voor de gezondheid onschadelijk zijn? ANTWOORD: Wij zouden precies moeten weten welke eischen u be doelt, om op die vraag een beslist antwoord te kunnen geven. In het al gemeen kunnen wij u wel zeggen dat, waar het gemeentebestuur niet treedt op het gebied van den rijkswet- gever, het door u bedoelde geenszins uitgesloten ls. De politiemacht van den plaatselijken wetgever strekt zich ver uit. Aan den raad behoort het maken van verordeningen in het be lang van openbare orde, zedelijkheid en gezondheid. Zulke verordeningen kunnen ingrijpende beperkingen van het eigendomsrecht bevatten, mits de ze slechts wortelen ln het algemeen belang. VRAAG: Heeft een gemeentebestuur het recht om ln eene verordening artikel met strafbedreiging te hand haven, waarvan meermolen overtui gend bewezen Ja, dat het voor be trekken personen onmogelijk la na te ANTWOORD: Zeer zeker heeft heli gemeentebestuur dat recht. Maar W hot gevaar or van wel groot? Indien, de nakoming een absolute onmogé^ lijkheld ls, dan zal de politierechter! immers geen veroordeel in g uitspre-' ken? VRAAG: Kan men veroordeeld wöTs den wegens den verkoop van levens^ middelen, welk® buiten schuld en' voorkennis, des verkoopers niet aan de eischen der verordening voldoen, wanneer overigens bewezen is dat dl verkochte waar onvervalscht en ab soluut onschadelijk was? ANTWOORD: Ja stellig kan dat. Het is eenvoudig de vraag of er eene rechtskracht bezittende verordening bestnnt cn of die overtreden is. Het feil der overtreding zelve bepaalt in dit geval de strafbaarheid, behou dens hetgeen omtrent de nakoming eener verordening bij de beantwoor ding der vorige vraag is opgemerkt. VRAAG. Waarom gec-ft men dei. naam „Luilak" aan de bloemenmarkt die hier elk jaar gehouden wordt ANTWOORD. Het is een oud Hnar- lomsch gebruik om op dien dag vroeg op te slaan, cn wat bloemen te koo- pen. Wie zich versliep en niet ter markt kwam, was een luilak. Later is deze scheldnaam op de markt zelve overgegaan. VRAAG. Moet eon request aan Z. Exc. den Minister van Oorlog inzake uitstel van hei'halingsoefeningen op gezegeld papier geschreven worden ANTWOORD. Ja. VRAAG. Hoe luidt 't adres En is frankeering noodig? ANTWOORD. Aan Z. Exc. den Mi nister van Oorlog te 's-Gravenhage. Frankeeren is niet noodzakelijk. VRAAG. Wij houden een dagmeis je, dut met de sveek wegblijft, ls daar nog iets aan te doen Met haar was geen overeenkomst gemaakt om van te voren op te zeggeiu ANTWOORD, éls uw dagmeisje met de week betaald werd. was zij ook gehouden met de week op te zeg gen. Nu zij dit niet gedaan heeft, kunt u haar loon over de laatste week inhouden. Meer is er echter niet aan te doen. VRAAG. Mijn zoon zou gaarne vooi den post- en telegraafdienst opgeleid worden. Wie zou mij daaromtrent in lichtingen kunnen geven ANTWOORD. Wend u tot den di recteur van 't post- en telegraafkan toor te dezer stede, dien u in den loop van den morgen té zijnen kantore in de Zijlstraat aantreffen kunt VRAAG. Mijn dochter zou gaarne bij den post- en telegraafdienst ge plaatst worden. Tot wien moet Ik mij hiervoor wenden ANTWOORD. Zie 't antwoord op de vorige vraag. VRAAG. In Brazilië is een familie» lid van mij overleden. Gaarne zou ik er een doodacto van willen hebben. 1-Ioe luiden naam en adres van den Nedctiandschon consul daar? ANTWOORD. Consul-generaal voor Brazilië is de heer G. D. Advocaat te Rio de Janeiro. Aan hem kan in ft Ne derlandsch geschreven worden. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, waar ik mij voor emigratie naar Bra- zilië vervoegen moet? ANTWOORD Wend u tot 't hoofd kwartier van 't Leger des Heils, Prins Hendrikkade, Amsterdam. Ook zult u goed doen, aan onzen consul te Rio de Janeiro to schrijven, wiens naam en adres u hierboven vermeld vindt VRAAG. Hoe verwijdert men rood inktvlekken uit eikenhout? ANTWOORD. Wrijf de vlekken met verdund zwavelzuur en daarna met geest van salmoniak. Zijn de vlek ken reeds zeer oud, dan moet u ze met een hard schuiertje borstelen- Het eikenhout moet u daarna goed in de was zetten. Uit de Omstreken BLOEM END A AL. Men zendt ons het navolgende ver slag der vergadering van Mei 1910 van de Gezondheidscommissie geze teld to Bloemendaal. Voorzitterde beer J. Muilemeis ter. Afwezig do heeren dr. Kouwe- aar en Van den Arend. Goedgekeurd werden een advies aan B. en W. van Bloemendaal tot onbewoonbaarverklaring van een per ceel een advies aan B. en W. van Heemstede tot opheffing eener onbe woonbaarverklaring een verzoek aan B. en W. van Heemstede tot aan schrijving van den eigenaar om een perceel In Ale gemeente van goed drinkwater te voorzien twee advie zen aan B. en W. van Velsen als vcv ren ;oen verzoek aan B. en W. van Bloemendaal tot aanschrijving van den eigenaar om een mestvaalt, wel ke hinder veroorzaakt, te doen oprui men een gunstig advies aan B. en W. van Bloemendaal op eene wijzi- gtng in de bouwverordening; een door een der leden uitgebracht advies om trent een gebrek aan het drinkwater van oen perceel te Schoten een gun stig advies aan B. en W. van Bloe mendaal op een door hen aan den Raad in te dienen voorstel om tol aankoop over te gaan van pi. min. 1 H.A. grond ten dienste der te maken- gemeentelijke waterleiding; een ad vies aan den hoofd-inspectour der Volksgezondheid, omtrent het opricht ten van een bloernkweekerij te Scho ten en een gunstig advies aan B. en W. van Velsen tot opheffing der on bewoonbaarverklaring van een per ceel in die gemeente. Voor kennisgeving werden aange nomen een door B. en W. van Blos*- mendaal gezonden verordening op dd. Instelling van school artseneen door B. en W. van Velsen gezonden' verzoek om advies omtrent opheffing" der onbewoonbaarverklaring van eep perceel in die gemeente een ingeko men klacht omtrent con sloot i*. 1 Haarlemmermeereon dito te Heem'

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 10