Ons Prinsesje JULIANA. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27© Jaargang. No. 82S2. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen ZATERDAG 21 MEI 1910 A HAARL£M'S DAG ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: pep drie maanden, iBiÈy J&f Van 1—5 r*8eb 50 cts-j iedere reêel meer 10 Cta. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 0 J luiU 1 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B>i Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) /f f Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatstoe: Franco per post door Nederland1.65 jJT W?! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Afzonderlijke nummers0.02M Tf r Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem a 0.37 H Vj Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommnnaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosffer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. Eenigen tijd geleden hebben wij aan onze lezers een Premie aangeboden, die algemeen groot succes heeft gehad. Het prachtig uitgevoerde werk is een Dagboek in beeld ▼an H, K. H. Prinses JULIANA, van hare geboorte af tot heden Het is uitgevoerd in fraaien kleurendruk door Hollandsche artisten en ingericht om bijgehouden te worden in woord en beeld. De nieuwe portretten van i Dec. komen er ook in Yoor. De portretten zijn fraaie lichtdrukken. Het Album is keurig gebonden in wit met goud, de band versierd met wapens. Thans, nu de dag van bet bezoek van het Koninklijk Echtpaar nadert, is ons gevraagd of dit fraaie werk nog verkrijgbaar is. Wij hebben nog slechts weinige exemplaren voorhanden en zullen die tot den vroegeren prijs afstaan aan hen, die zich daartoe het eerst aanmelden. DE ADMINISTRATIE. voor één Ex. Album Ons Prinsesje. in te leveren aan het Bureau van HAARLEM'S DAGBLAD, Groote Houtstraat 63, met bijbetaling van slechts 80 Cents voor Haarlem en 95 Cents voor buiten de stad. DE ADMINISTRATIE. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 22 MEI. Sehouwb uu-gBioscoopvoorstelling. Brongebouw: Concert llaarlemsch Muziekkorps, 8 uur. MAANDAG 23 MEI. Zandvoort: Raadsvergadering, uur. Stadsnieuws Om Ons Ileen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lozers een artikel „Het Huis in de Kruisstraat in de rubriek Om Ons Heen. BOND VAN NEDERLAND6CHE GEMEENTE-WERKLIEDEN. Voor de afdeeling Haarlem van den Bond vau gemeen te-werklieden sprak gisteravond in ,,de Karseboomde beer Van Hinte, voor een vrij talrijk auditorium, waaronder we de raads leden, de heereu L. Modoo, W. L. Schram en J. H. Bregonje opmerk ten. De inleider begon met melding te maken van het feit, dat de andere aangekondigde spreker, de heer Spiekman tot diens groote spijt ver hinderd was geworden naar Haarlem te komen, en ging vervolgens over tot het bespreken van het werklieden- reglement. Hij meende de beschuldiging te mo gen uitspreken, dat de behartiging van den Raad ten opzichte van de arbeidsvoorwaarden der gemeente werklieden zeer veel te wenschen over laat. In 1906 werd in den Raad immers een commissie benoemd om voorstel len te doen tot herziening van het werkliedenreglement. Na verschillen de adressen aan den Raad verscheen eindelijk in Januari 1909 het ontwerp der Commissie. In September 1909 werd bet regle ment vastgesteld en hoopte men, dat dit reglement met 1 Januari 1910 in werking zou treden, maar we zijn nu in Mei en nog is er na 4 Jaar dus Diets van gekomen. Spreker meende hiermee aangetoond te hebben, dat de Raad geen voortgang maakt waar bet gemeente-werklieden betreft en knoopte daaraan vast dat op deze wijze een slechte geest zou komen on der genoemd korps. Eenmaal baret de bom los, waarschuwde de spreker, eu hij haalde voorbeelden aan uit an dere steden. .Van het bewuste reglement zei de spreker nog, dat bij daarin had zien opgenomen een opgave van minimum-loonen en periodieke an- clennitei ts-verhoog ingen. Hij wensch- te het minimum vastgesteld te zien op 13.it 14 met een jaarlijksche ver- hooging van 50 cents met het oog op het steeds duurdeT worden der le vensbehoeften. Zal het reglement, wanneer dit in werking gaat treden, van terugwer kende kracht zijn? vroeg de Inleider. Zal het gerekend worden Ingegaan te zijn op 1 Januari 1910, op welken da tum redelijkerwijze gerekend mocht worden, dat het in zou gaan? Spreker hoopte dat de Raad in dit opzicht het voorbeeld zou volgen van andere steden, waardoor de werklie den, bet aardige duitje, waarop ze ge rekend hadden, toch nog kregen. Dat er zoo geslabakt werd met belangen der werklieden, was volgens spreker, gedeeltelijk hun eigen schuld, aangezien zij zich niet voldoende bij de organisatie hadden aangesloten, waardoor van hen ndet genoeg kracht kon uitgaan. Tot organisatie en pro paganda daarvoor wekte de heer Van Hinte de aanwezigen dan ook krach tig op. De heer Modoo vroeg vervolgens het woord. Hij wees er op, dat de uit spraak van den inleider ten opzlohte van den Raad onbillijk genoemd moet worden. Meermalen is door raadsle den aangedrongen om voortgang te maken met het bewuste reglement, maar dan deelde de voorzitter mede, dat deze zaak nog niet rijp was voor behandeling, en zooals de voorzitter zegt, gebeurt het. Overigens was hij het vrijwel met den spreker eens. De heer Bregonje vervolgens het woord nemend, wees ex nogmaals op, dat organisatie een stuwkracht ls, die veel doen kan. Hoe talrijker de aangeslotenen zijn, met des te meer vrijmoedigheid durven zij hun wen schen kenbaar te maken. Hij ried evenwel voorzichtigheid aan, en geen propaganda te maken op het werk, maar de kameraden thuis te bezoe ken. Wanneer de loonregeling aan de orde komt, dan zal hij er op aan dringen, dat het reglement ln dat op zicht zal gerekend worden te zijn in gegaan met de vaststelling. De heer Van Hinte merkte nog op, dat, wanneer de oorzaak van het langzame verloop van sommige in den Raad in het optreden van den voorzitter gezocht moet worden, er maar één middel is ter bespoediging: Dan moeten de Raadsleden maar ferm optreden, om den voorzitter van de baan te krijgen. De inleider werd vervolgens be dankt voor diens gloedvolle rede, die met aandacht was aangehoord. Als ie Koningin komt. In de stad heerscht een feeststem ming. Er hangt een zekere blijheid in de lucht. En die innerlijke vreugde uit zich in een glimlach, als men ziet hoe de stad zich allerwege begint te tooien en te sieren. Wel is nog niets te zien dan wat kale houtgeraamten, maar toch laten die al vermoeden, hoe Haarlem ex als een bloemhof zal uitzien, wanneer de Koningin komt De Groote Houtpoort mag zich wel ln de meeste belangstelling verheugen. Heel klein tegen 't bouwwerk, dat daarin een ommezien verrezen is, hoog in de lucht, zitten daar timmer lui en schilders ijverig te werken in de barre zon. En in de Houtstraat zelf staan de vlaggestokken al parmantig rechtop tegen de huizen, gereed het dundoek langs zich te laten schieten. Op den Dreef hebben nijvere handen in korten tijd tribunes Ln elkaar ge timmerd, en de witte bekende sier- zuilen, die de heele stad door, op de Groote Markt, op 't Stationsplein, en ook daar te vinden zijn4 staan als schildwachten op post De Koningstraat beigint ook teeke nen van leven te geven. Een viertal kooien van ijzerdraad zijn op 18 voet van den beganen grond ln de straat neergelaten en de lijnen die van huis tot huis loopen, stellen allerlei echoo- ne verrassingen ln 't vooruitzicht Het Stadhuis Is overkruist met lat ten en dwarslatten en 'n vijftal hou ten Eiffel torentjes zijn thans opge steld tegenover de vijf, die er gisteren al stonden. De Moorsche poort Ln de Zijlstraat begint al op te schieten; het olectrische licht ls reeds aangebracht, wat, naar vier zijden uitstralend, een prachtig effect zal geven. De vereenlging „Koninginnedag" verzocht ons er de aandacht op te vestigen, dat de wagens van hen, die aan 't Bloemencorso deelnemen, niet hooger mogen zijn dan 3.60 M, we gens de viaducten. Verder moeten de versierders der straten er op Letten, dat zij hun versieringen niet lager beginnen aan te brengen dan op 4 M. boven den grond, daar anders de wa gens er niet onder door zouden kun- Voorts vernemen we, dat eenige be woners van het Spaarne, een gedeel te van de Kaasmarkt, hebben besloten gevelversieringen aan te brengen. Waar blijft bet overig deel van het Spaarne?. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In het Museum van Kunstnijver heid werd de afdeeling der Japansche keramiek onlangs herzien we der met enkele merkwaardige stuk ken uitgebreid. Deze verzameling be gint langzamerhand vrij aanzienlijk to worden en vormt met de afdeeling die van verschillende belangstellen den in bruikleen werd ontvangen welke geheel op zich zelve staat een mooi geheel. De tentoonstelling die door „De porceleyne Fles", firma Thooft en La- bouchère te Delft thans in de rotonde geopend is, blijft zich in voortdurende belangstelling verheugen. ONJUIST. Ons wordt geregeld het soc.-dem. weekblad voor Haarlem en omstre ken „de Volksstem" toegezonden. Tot dusver vonden wij geen aanlei ding hst te citeeren, maar nu het blad een besliste onwaarheid schrijft, wil len wij daartegen toch even opkomen. „Er mogen", zoo lezen we ln No 8 „volgens Haarlem's Dagblad wel ar beiders ln den Raad, mits ze maar bescheiden zijn.'* Een dergelijke dwaasheid hebben wij nooit geschreven. Wil de rc-dactle van „de Volksstem" dat ln het vol gende nummer maaT eens herroepen? Benoemd. De heer W. J. Lagard is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke School te Bodegraven. De Verkiezingen, De volgende week vergaderen de Vrijzinnig-Democraten ter bespreking van de Staten- en Raadsverkiezingen. Da komist ran Halls;. De berichten over de waarnemin gen van den komeetstaart maken het twijfelachtig, dat de aarde door den staart is gegaan. Op geen der sterre wachten beeft men den doortocht kunnen vaststel len. Hieronder laten wij een serie mede- deelingen der waarnemers volgen Te Johannesburg zijn aan de ster renwacht waarnemingen gedaan, die grond geven aan het vermoeden, dat de aarde niet door den staart is ge gaan, maar er zuidelijk onder langs. Bij Weenen is ln den nacht van Hal- ley geobserveerd op den Sonnen- wendsiein, door een groep waarne mers van de Keizerlijke Akademie van Wetenschappen. Dezen hebben in dien nacht een ingewikkeld en niet te test verklaarbaar optisch ver schijnsel (een llchtkegel) waargeno men. Zij houden het voor niet onmogelijk dat de komeet twee staarten heeft de een ln rechte lijn van de zon afge richt, waardoor de aarde ln den nacht van Woensdag op Donderdag zou zijn gepasseerd, de andere gekromd met de bolle zijde in de bewegingsrichting naar voren gekromd, door welken staart de doorgang pas later zou vol gen. Over die laatste mogelijkheid heb ben de Wcenscho hceren tal van scherpzinnige hypothesen opgesteld, die zij door latere waarnemingen ho pen ie toetsen. Bij Frankfort had de Physikalische Verein een observatorium ingericht op den top van den Grooten Veld- berg. De waarneming van den hemel hoeft er geenerlei resultaat gegeven. Ook zijn geen bijzondere scheme- rlngsverschijnselen opgemerkteven min veranderingen in de spanning der lucht-electriciteit of in de aard- magnetlsche grootheden Te Bonn werd een ballon met waar nemers owrelatenmaar een onweer dwong de"bemanning tot dalen. Men was niet hooger geweest dan 2000 M. en had niets bijzonders opgemerkt. Wei werden enkele lucht-monsters ge nomen. Over een ballon, te Keulen opgeste gen en benoorden Leeuwarden neer gekomen. Js iets gemeld. Aan dat be richt zij toegevoegd, dat een hoogte van 4800 M. werd bereikt, maar dat de waarnemingen geen positief re sultaat hebben opgeleverd. Te Madrid, was het in den Halley- nacht en -ochtend betrokkener zijn ook geen bijzondere electrische of aardmagnetische verschijnselen ge constateerd. De bevolking heeft er 's nachts een grapje van gemaakt, zooals trouwens op tal van andere plaatsen, met name te New-York, Pa rijs en te Berlijn. Ann de sterrenwachten te Parijs ls niets opgemerkt, ofschoon b.v. Bl- gourdan aan de groote sterrenwacht do zon goed heeft kunnen waarne men tijdens den overgang. Aan het centrale meteorologische observato rium te Parijs ls niets bijzonders op gemerkt, ook niet op aardmagnetisch gebied. Te Berlijn Js aan de Treptovv-ster- renwaoht niets bijzonders opgemerkt, wèl zijn eenige vallende sterren gezien aan den ochtendhemel in het oosten. Te Aden is Donderdagmorgen de komeet om halfvijf nog aan den och tendhemel gezien; do kern was niet te zien maar de staart geleek opeen reusachtig zoeklicht aan den hemel. De bekende astronoom Crommelin, van de sterrenwacht te Greenwich, had, op grond van berekeningen, ver richt door dr. Franz te Breslau, do ineening uitgesproken, dat de aarde Donderdagochtend om 9 uur Gr. T. in den staart is gekomen om er tegen 11 uur weer uit te treden. Maar men had er te Greenwich niet het geringste van gemerkt. Aan de sterrenwacht te Cambridge was het door de betrokken lucht niet mogelijk, behoorlijke observaties te verrichten. Echter meende prof. Ro bert Ball, dat een rossige gloed, die 's morgens ln het noorden hing, mis- schien'wel noorderlicht was geweest. Te Edinburgh is het Donderdagmor gen van 1 uur af mooie, heldere lucht geweest, maar er was niets bijzon ders op te merken, ook geen noorder licht. In Oxford regende het in den nacht van Woensdag op Donderdag. Te Lissabon, en trouwens in heel Zuid-Portugal, maakten betrokken lucht en regen alle waarneming on mogelijk. Ook de tot dusver ingekomen richten van sterrenwachten in Azié en Australië luiden teleurstellend. Prof. Michie van de Kokaikanal-ster- renwacht (Madras) seinde, dat foto's zijn gemaakt van de zon, tijdens den overgang van de kern der komeet, maar dat daarop niets van de komeet ls te bespeuren. Te Melbourne heeft het geregend, zood.it man ook daar niets iaa. Prof. Nijland schrijft in het Utr. DagbL Dikke wolken verhinderden gister morgen te constateeren, of de komeet zich zichtbaar op de zonneschijf pro jecteerde. En nu vanavond Als 't helder weer is zal juffrouw Halley, gelijk de Parijzenaars zeggen, wel te zien zijn. Om een uur of negen kijke men naar het Westen, laag bij den horizon. Men moet dus buiten de stad zijn, dat men den horizon kan zien. Aan den Westerkemel vindt men het sterrebeeld „de Groote Beer", of „Groote Wagen", die iedereen wel kan vinden. De dissel van den „Wa gen" staat naar boven. Als men nu de bovenlijn van den bak van den wagen, die ongeveer loodrecht op den horizon staat, verlengt naar beneden, dan vindt men in die lijn ongeveer vlak bij den horizon- Wat rechts naar boven staat de schitterende ster Capella uit het ster rebeeld „De Voerman" en daar boven o. a. „De Kleine Beer' Boven de komeet vindt men drie sterren, nl. Castor en Pollux en de planeet Mars. Vanavond staat de komeet beneden Castor, morgen beneden Pollux. De wassende maan geeft tot Dins dag veel stoornis in 't waarnemen. En daar de komeet zich nu snel van de aarde verwijdert, neemt zij zeer In helderheid af. En voor 't waarnemen zijn nog twee factoren noodi°- die in dezen tijd van het jaar niet vaak optreden, nl. on bewolkte lucht en een niet te dampi ge horizon. HERIJK. Maandag heeft op Den Doelen van 8—12 en van 1—4 uur de herijk plaats voor de Oude- en Nieuwe Spaarnwou- derstraat. HET POLITIE- EN BRANDWEER KORPS. Tot aanvulling van ons bericht van gisteren, in zake het politiekorps, dat bij het Koninklijk Bezoek op 26 dezer den geheelen dag ln dienst zal blij ven, melden wij nader, dat de voor afgaande en de daaropvolgende nachtdienst door het politiekorps evengoed wordt waargenomen. De agenten, die W oensdagavond in nachtdienst komen, rukken eenige i vroeger in en komen daardoor eenige uren vroeger weder in dag dienst, zoodat van 's middags 12 uur tot na het vertrek van de Koninklijke familie, aooals gemeld, het gehe>ele korps in dienst ls. Op de uren dat 't politiekorps op straat dienst doet, zullen het politie bureau in de Smedestraat en de hulp- buroaux aan de Groote Markt en Houtbrug worden bezet door brand- wachts, om, zoo noodig, bij brand of andere onheilen dadelijk te kunnen optreden. Examens L. O. Haarlem, 20 Mei/Gesl. de heeren G. Metz te Urk, J. Frankfort te Houtrijk en Polanen, E. van Ingen, en J. G. Veeris te Leiden. Staalbad Haarlem. De Drinkhui werd gisteren door 82 personen bezocht Baden. In het Douche-badhuis aan bet Leidscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 1073 b3denin dat aan den Koudenhorn 673. STUKKEN VAN DEN RAAD. DE DIRECTEUR VAN HET SCHILDERIJEN-MUSEUM. B. en W. stellen voor een directeur voor het schilderijen-museum aan te stellen op een jaarwedde van f 1000. Ter vervulling dezer betrekking is het volgend tweetal van aanbeveling opgemaaktlo. de heer J. O. Kronjg te "s-Gravenhage en 2o. de heer W. j. G. van Meurs te Haarlem. B. en W. stellen voor. het Burger lijk Armbestuur te machtigen tot het doen van eenige af- en overschrijvin gen op posten der begrooting betref fende de Huiszittende armen en het Stads-Armen- en Ziekenhuis, dienst 1909 tot een bedrag van J 692,16 1/2. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken OVERVEEN, J u b i 1 Maandag a.s, herdenkt de bloemist knecht Thole den dag, waarop hij vóór 25 laar bij de firma Roozen en e Overveen als zoodanig in dienst trad. Het zal den Jubilaris op dien dag zeker aan belangstelling niet ontbreken. H.AARLEMMERLIEDE C.A. Ter vervulling der vacature, ont staan door het overlijden van den beer P. Th. VINK te Spaarnwoude, zal 8 Juni a-s. eene buitengewone ver kiezing worden gehouden voor een poldermeester van den Binnenpolder. HALFWEG. Door de St. Jozefsvereeniging alhier ia gesticht een flink eigen gebouw staande aan een geprojecteerde straat in het dorp en dienende voor het hou den van vergaderingen en bijeenkom sten van meerdere vereenigingen, het geven van uitvoeringen enz. Geiten-y exeeniging. De verceDiging is aangesloten bij den Noord-Holl. Bond; het bestuur be staat uit de heeren M. Sterk, a Haarlem, J. H. Cornelias en en P. Tjebbes, IJpolder, Vermeer en Peet oom, Haarlemmermeer. SLOTEN. Mej. G. E. D. Piekart alhier, is be noemd tot onderwijzeres aan een Christelijke school te Amsterdam. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen Fam. Gompertz, Amsterdam, Kost- ver 1 orenstraatweg 92, 6 p. Fam. Bronkhorst. Haarlem, Post- straat 9, 4 pers. Fam. Schonfeld, Amsterdam, Bou levard de Favauge 6, 6 pers. Fam. Trompetter, id., Schoolstraat 3, 9 pers. Fam. Mendes de Leon, id., Boule vard Paulus Loot 12, 5 pers. Fam. Kempen, id., Dr. Mezgerstr. 50, 5 pers. A. Vlieger Jzn., id.. Pension Plen- dide, 5 pers. Fam. Van Oldenborgh, ld.. Boule vard vard Paulus Loot 12, 5 pers. Fam. Eisenloffel, Hilversum, Para dijs weg 12, 3 pers. Fam. Eberwein, Amsterdam, Haar lemmerstraat 78, 6 pers. De agenda voor de op Maandag 23 Mei des nam. 71/2 uur te houden Raadsvergadering luidt Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Benoeming doodgraver. Benoeming badmeester kostelooze baden. Eervol ontslag schoonmaakster school 13. Benoeming idem. Bestek verbouwing Raadhuis. Aanwijzing stemlokaal en lokaal voor bet sluiten van huwelijken. Tijdelijke woning concierge Raad huis. Gebruikmaking schoollokaal. Strandverpacbting. Subsidie Ziekenhuis afd. Zandvoort der N. H. Vereenlging Het Witte Kruis. Pensioen vroedvrouw. Afwjjklng art. 27 al. 8 bouwverorde ning. Rapport van B. en W. ter zake van het lager onderwijs alhier. Binnenland JHR. MR. A. F. DE SAVORNIN LOHMANU De toestand van jhr. Lohman ia vooruitgaande. (Ned.) WIJZIGING ONGEVALLENWET. In de memorie van antwoord op 't voorloopig verslag omtrent het wets ontwerp tot wijziging van een aan tal artikelen der Ongevallenwet, deelt de minister van L., H. en N. mede, dat aan een uitgebreide herziening dier wet reeds geruimen tijd wordt gewerkt. De minister vertrouwt, dat het ontwerp in dit jaar de Kamer be reiken zal. DE OCTROOrWET. Naar de TeL verneemt, bestaat het voornemen aan de agenda der Ka merwerkzaamheden, welke vóór de zomervacantie afgedaan zuilen wor den, de octrooi-wet toe te voegen. Zooals bekend, zou professor Jitta de regeering bij de verdediging van dit ingewikkeld wetsvoorstel in de Tweede Kamer als regeeringscommis- saris ter zijde staan. Door ongesteld' heid van den hoogleeraar, ia hierin wijziging gekomen, en zal nu als re- geeringscommissaris optreden, de heer mr. Th. A. Fruin, advocaat te Rotterdam, die bij de verdediging van het wetsontwe.-p het juridisch gedeel te zal behandelen, terwijl minister Talma het economisch gedeelte voor zijne rekening zal nemen.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1