NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27e Jaargang. No. 8254. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 24 MEI 1910 B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENT1ËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemƒ1.20 Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'J Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)«1-30 Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 .nT 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. SSïdz«^L;,«,,teta ;Swh Redaclie en Gr00le "°Dtslraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Na de uitvoerige beschrijving van de plechtige uitvaart van koning Ed ward, zou 't moeilijk vallen nog iets nieuws daarover te zeggen. Dit is dan ook onB plan niet, alleen willen we er op wijzen, dat dit feitelijk toch De overleden vorst is in de pers hoog geprezen. En toch waren er in den 6toet geen vertegenwoordigers te vin den van kunst, handel of nijverheid. Er wag alleen plaats voor wat in ver band stond met leger, vloot en hof. Waarom Koning Edward werd geroemd als vrede-rst, breed uitgemeten werd, hoeveel Z. M. voor de bevordering van deu vrede gedaan heeft. En hoe was de begrafenis Op het onderstuk van een kanon, als een generaal, in een zegerijken veldtocht op het slagveld gebleven, werd bij naar zijn graf gebracht matrozen van de oorlogsvloot trokken dc affuit met de lijkkist naar de laat st» rustplaats. Voor het lijk liepen de aanvoeixlers van leger en vloot, sol daten van alle wapenen liepen er in mede. 'sKonings strijdros, opgetuigd als voor den slag, werd mede ge voerd. In overoude tijden zou het bij het graf van den strijder gedood wor den, om samen met zijn meester naar het doodenrijk te gaan.... Achter het lijk de nieuwe koning, en met dezen een keizer en zeven andere konin gen, benevens ecu lange stoet van prinsen uit binnen- en buitenland,'al- Jen gekleed als legeraanvoerders. De vredo-vorst is dus als een mach tig veroveraar grafwaarts gedragen. Waarom? Tot heden wisten we niet, dat men in Engeland ook zoo op uniformen gesteld was. Als 't in Duitschland zou zijö geweest.... Edward zelf was geen vriend van 't militaire pak en droeg *t ook zelden. Als Z. M. nu 't militai re vertoon nog had kunnen zien, wel licht had hij geprotesteerd! Eb 't eigenaardige is ook, dat de Engelscho pers over 't zonderlinge bij deze begrafenis van den vrede-vorst zwijgt. Men heeft 't nu weer druk met DE GROOTE POLITIEKE VRAAG STUKKEN IN ENGELAND. Bepaald nieuwe gezichtspunten wor den daarbij niet geopend. De ministc- ricele Daily Chronicle schrijft, dat hervatting van den politieken strijd vóór den herfst niet mogelijk is, in dien er een herfstzilting gehouden kan worden, wat nog niemand zeg gen kan. Het blad zegt ook, dat de partijen tengevolge den dood des konings moer tot elkaar genaderd zijn, maar het zal de vraag zijn, hoe lang deze geest van verzoening aan houdt. Toch bepleit de Chronicle een bekorting van den rouwtijd, omdat een verlenging daarvan tot Juli zeer groote verliezen voor het volk mee zou brengen, maar dit doet ze geheei ai- geselieidcu van den politieken strijd. De unionistische Standard betoogt, dat het ministerie de nieuwe algemeo- 110 verkiezingen tot het voorjaar Yan l'Jll uit zou kunnen stellen, overeen komstig hetgeen men algemeen wenscht. Maar mocht het kabinet inderdaad ernstig aan een herfst zitting denken, dan zou do unionistische partij dit denkbeeld tot het uiterste moeten be strijden. Aan den anderen kant zou den de unionisten te vinden zijn voor een verlenging van den wapenstil stand tot het volgende jaar, maar bet ministerie moet er het initiatief toe nemen. Landsdowne noch Balfour (de leiders de-r oppositie) denkt er aan. Do unionisten moeten den strijd on middellijk hervatten, tenzij de minis ter-president Asquith onverwijld een uitstel van den strijd tot het volgen de jaar toezegt. Niet alleen in 't Vereenigd konink rijk, maar ook in verschillende ande re landen, doet de politiek nu weer veel opgeld. Thans is de uitslag der BELGISCHE VERKIEZINGEN bekend. De katholieke regeeringspar- tij heeft een zetel (te Nijvel) verloren, zoodat de stemmenmeerderheid van 8 tot 6 gedaald is. Algemeen wordt verwacht, dat deze uitslag geen wij ziging in t ministerie zal brengen. Ditzelfde kan niet van de verkiezin gen in Denemarken gezegd wonden, want in 't gevolg van de nieuwe Kamerverkie zingen. Thans is de koning nog in Engeland, maar de ministerraad beeft den premier gemachtigd, om bij 's ko nings terugkomst, dadelijk collectief ontslag voor de Excellenties le vra gen. Geen plezierige thuiskomst voor Z. M. Voor ons Hollanders is er evenwel meer belangstelling voor Men weet al, dat generaal Botha als premier optreedt. Op 47-jarigen leeftijd wordt deze dus gesteld aan 't hoofd van het Vereenigd Zuid-Afrika Ruim elf jaar geleden was hij nauwelijks bekend. Wel was hij toen reeds bij zijn volk geeerd, want het had hem in den Eersten Volksraad geroepen, maar toen de oorlog met Eugeland uitbrak, stond hij nog in de achterste rijen. Hij trok uit als veld- kornel, aan liet hoofd van bet Vrij heid-commando, en werd aldra adju dant bij generaal Lukas Meyer, llij ontwikkelde reed in de eerste dagen zulke bijzondere talenten, dat hein, tijdens de ziekte van generaal Jou- bert, in de gevechten bij Colenso en Spioenskop het bevel werd opgedra gen en na Joubert's dood ging 't op perbevel over de Transvaalsche krijgs macht aan Botha over. Als zoodanig presteerde hij veel en maakte zich be roemd. Ook als staatsman en diplomaat van beteekenis, ontpopte de jonge veldheer zich, toen tegen alle hoop in, de vrede moest worden aanvaard, en nog slechts getracht bon worden voor het volk te redden wat te redden viel. Evenals in den oorlog, stond hij ook toen pal voor het recht der bur gers en aan hem mede is het dus te danken, dat de vredesvoorwaarden gunstiger uitvielen, dan Engeland aanvankelijk geneigd was toe te slaan. Milner's bestuur bracht Botha op don achtergrond, maar do oogen van zijn volk bleven up hem gevestigd. Hij reisde naar Europa, wilde er zijn blik verruimen en betrekkingen aan- knoopen, hoewel zijn geknakte ge zondheidstoestand hem feitelijk lolde reis had gedwongen. Hij bezocht den thans gestorven Engelschen koning, en vermoedelijk is dit bezoek aan Londen niet vreemd geweest aan do spoedige verleening van zelfbestuur aan de veroverde koloniën. Eu dit zelfbestuur bracht Botha op de eerste plaats in zijn land hij werd aange wezen als de eerste Transvaalsche minister-president onder het Brit- sche bestuur. Thans heeft de vertegenwoordiger van den Brilschen koning Louis Bo tha geroepen tot de regeering over het Vereenigd Zuid-Afrika. Hij isnog jong, kan dus nog veel doen en zijn verleden zoowel uls zijn heden zijn borg, dat hij zijn krachten zal aan wenden tot heil van het Afrikaandcr volk, dat zeer zeker eenstemmig de keuze zal toejuichen. Stadsnieuws NEDERLANDSCHE REISVER- EENIGING. Onder presidium van den heer V. J. Uri hield de gisteren, met aanvan kelijk 43 leden opgerichte afdeeling Haarlem en omstreken van de ,,Ne- derlandsche Reisvereeniging" Maan dagavond in de tuinzaal van Café Brinkmann een propaganda-vergade- ring, waarin de heer A. Pieters te 's- Gravenhage, voorzitter van de Ne- derlandsche Reisvereeniging, sprak over haar doel en voordeolen. Nadat de bijeenkomst dooi* den heer Uri met een kort woord van welkom tot de in bevredigenden geta le opgekomen aanwezigen, geopend was, ving de heer Pieters zijn rede aan, met op te merken, dat het ge sproken woord steeds veel meer suc ces heeft, dan welke en hoevele ge schriften ook. Een propaganda-avond is uiterst geschikt om aan dc Nedorl. Reisvereeniging die bekendheid te geven, die zij thans nog bij lange na niet bezit. Onbekend maakt onbe mind. En hoe goed het streven en willen van een maatschappij, bond of vereeniging ook zijn moge, als er geen bekendheid aan de zaak gegeven wordt, leidt alios tot niets. De vereeniging, hoo betrekkelijk jong zij ook nog is, heeft Inderdaad reeds getoond levensvatbaarheid te bezitten. Zij telt thans 800 leden, welk getal zich volgens spreker sterk uitbreiden zal, zoodra slechts op meerdere plaatsen afdeelingen zullen gevestigd zijn, wat nu nog slechts het geval met 's-Gravenhage, Rotterdam en Haarlem Is. Te Utrecht, Amsterdam en Leiden zal evenwel spoedig tot de stichting eener afdeeling worden overgegaan. Vervolgens trachtte spreker de groote voordooien, die het reizen heeft, aan te toonen. Het is ontwik kelend in hooge mate; men verruimt zijn blik en de waardeering van an- derer zeden en gewoonten neemt toe. Ten slotte verhoogt men door 't zien van andere lunden en volken, door den lustrtot-trekken aan te kweeken vooral, het algemeen intellectueel peil, waarop het gros van de bevol king staat. D a t is inderdaad het ideale doel der reisvereeniging. Zij tracht daar bij ook diegenen te bereiken, die in de meening verkeeiren, dat voor hen het reisgenot niet zou zijn weggelegd. De reizen, die de vereeniging reeds gemaakt heeft, hebben inderdaad be wezen, dat men geen kapitalist be hoeft tc zijn, om een 4- of 5-daagsch uitstapje naar de Ardennen te onder nemen, of eens in Londen te gaan kijken. Een vijf-daagsche reis naar Luxem burg b.v. kostte f 24.08, een bijna even lang verblijf in de Ardennen 17. Reizen als lid der vereeniging en groepsgewijze is bovendien veel aangenamer en goedkooper dan op eigen houtje te gaan: gaat men met een reisgroep, dan betaalt men voor een entree in de grot van Han 4 fres., reist men alleen dan kost zulks het dubbele. De reizen, die de reisclub van de Toynbeo-vereoniging te Amsterdam maakte, waren de aanleiding tot de oprichting der vereeniging. Thans 4 jaar geleden, telde zij ii leden, zoo dat men wel zien kan hoo snel zij in beteekenis is toegenomen. De heer Pieters sprak vervolgens over dc reisgroepen. Die staan geheel op zich zelf; vormen als 't ware een vereenigingetje In het groote geheel. De leider der groep is voorzitter en uit de mede-reizenden wordt een se cretaris en penningmeester gekozen, waarvan de eerste voor een reisver slag zorgt. Dat verslag wordt in Rei zen en Trekken, het orgaan der ver eeniging, afgedrukt, waardoor dit maandblad aan boteokenis wint en steeds met genoegen ter hand geno men wordt. Het wordt thans in eon oplaag van 140CH exemplaren gedrukt. Andere instellingen der vereeni ging zijn nog de rood-wit-blauw in signes en dito labels, die reeds dik wijls van groot nut geweest zijn, en een hotetregister en reis-archief. Dour dit laatste komt de vereeniging, evengoed als ee»n reisbureau b.v., op de hoogte met de buitenlandscho ho tel-toestanden, hoewel zij natuurlijk niet als zulk een instelling, het ma ken van winst beoogt. Als een bewijs hoe de vereeniging vooruitgaat dicnc, dat zij in 1906 2, in 1907 4, in 1908 10 en in 1909 11 rei zen maakte. Dit jaar worden tochten georganiseerd naar Zwitserland, Ita lië, Den Harz, Luxemburg, Brussel, Valkenburg, Aken, Den Rijn, Parijs, De Ardennen, Ober-Ammergau, Lon den en het Scliwarzwald. De rede van den heer Pieters ont lokte den aanwezigen een krachtig applaus, en de heer Uri vertolkte in welgekozen woorden aller erkente lijkheid voor de heldere uiteenzetting. Staande de vergadering gaven en kelen der aanwezigen zich als lid op.' Hierop weid overgegaan tot de be noeming van een voorloopig bestuir. Hierin werden gekozen mevrouw Ivi. Mes—Van den Bosch en de heeren S. Biepma, V. J. Uri, P. Grillis Jr. en S. Heyblok, allen te Haarlem. Verder werden nog stemmen uitge bracht op dc heeren dr. 15. A. M. Droog, te Heemstede, P. KalbfleLsch, S. R. W. ten Catc en mej. T. Visser. Het huishoudelijk reglement zul binnenkort worden vastgesteld. Daar na zal een definitief bestuur worden benoemd. NEDERLANDSCII ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. De afdeeling Haarlem vergaderde Zaterdagavond in 't Nut. De voorziU ter bracht verslag uit van de vergade ring van propagandisten te Amster dam op 5 Mei gehouden. Besloten werd den afgevaardigden ter algemc-ene vergadering te Arn hem vrij mandaat te schenken. Gekozen werden tot afgevaardig den de heeren Natte en Brouwersha ven, met de heeren Broekhuizen en Somere tot plaatsvervangers. De beschrijvingsbrief werd bespro ken. Met bijna de meeste voorstellen was men 't geheel eens. In principe verklaarde men zich vóór het instellen van reserve-onder wijzers de Post heeft ook reserv e- ambtenaren, die telkens plotseling moeten invallen voor de verbete ringen der pensioenwetten o.a. recht op pensioen na volbrachten 40-jarigen dienst, maar tegen 't toekennen van woninghuur aan alle onderwijzers en onderwijzeressen op 23-jarigen leef tijd. Wenschelijk werd geacht, dat op den duur daarvoor een salarisverhoo- ging in de plaats komt. De platen van Heyenbroek werden aandachtig beschouwd. Onderscheiding. Onze stadgenoot, de heer P. van Ooij is benoemd tot jurylid voor de tentoonstelling van kunst, handel en nijvorheid, te houden te Utrecht, ge durende de maand Juni a.s in het Park Tivoli aldaar. Rubriek voor Vragen Geabonneerdcn hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haorlem'a Dagblad, Groote Houtstraat ö'i. Alle uutwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dia niet volledig nanm en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Iemand als noodhulp bij de week gehuurd, zegde haar dienst bij de week op. Mevrouw wilde ioen haar ioon en verval niet geven, en toen weigerde zij le werken, en werd toen tluuelijk weggezonden. Ilue moet zij nu handelen 0111 haar loon en verval te ontvangen ANTW OORD. Daii zal zij, voor zien van een bewijs van onvermogen, van den burgemeester, zich kunnen wenden met een verzoek om hulp bij het bureau van consultatie, dat op den eersten Vrijdag in Juni, des nam. half twee. in liet gerechtsgebouw m de Jansstraat vergadert. Op de be slissing van den kantonrechter zou den wij echter, in dit eenigszins twij felachtig geval, niet gaarne willen vooruitloopen. VRAAG. Wanneer een meisje 21 jaar is en zij verlaat de ouderlijke woning, kan men haar dan in geen geval terug laten halen ANTWOORD. Neen, dat gaat niet ;zij heeft hare zelfstandigheid en die kan haar niet meer ontnomen worden. VRAAG Wanneer zij dan later wil trouwen, kunnen hare ouders dat dan in geen geval tegenhouden ANTWOORD. Neen, tegenhou den beslist niet, wel eenigszins ver tragen, door toestemming te weige ren, maar dan is dat in ioder geval een quacstie van hoogstens een maand of drie. VRAAG. Ik heb een gemeubeld huis gehuurd voor 850, met het doel zenuwpatiënten te verplegen Nu ben ik in de personeele belasting aan geslagen aldus huurwaarde gem. kamers 32.20 huurwaarde woning 16.20 mobilair 9. haardsteden 6.— met opcenten samen f 113.34. Is dat alles niet 10 hoog Ik val toch onder de rubriek inrichtingen of pensions ANTWOORD. Wij gelooven het niet. Onder de logementhouders kunt u niet gerekend worden en uwe in richting beoogt toch zeker het maken van winst Vergissen wij ons daarin, dan kunt u immers binnen den op uw aanslag biljet vermelden lijd reclameeren VRAAG. Wanneer een jongen bij een baas drie gulden weekloon ge niet en door ongesteldheid pl.m. vijf weken niet kan werken, is dan de baas verplicht nog enig loon uit te keeren en zoo ja, hoeveel weken ANTW OORD. E e n i g loon is in dit geval altijd verschuldigd. In ieder geval geen weken. Dat is overgelaten aan dc- regeling van partijen. Het wil ons voorkomen, dat dc rechter één week zeker voldoende zou oordeelei). Uit de Omstreken SLOTEN. liet machinaal veenbaggeren is in den OsdorperbovenpoMer zoo goed als geëindigd. Door het droge weer gaat het den verveeners zeer naar wensch; men 5s nu reeds druk bezig met het zoogenaamde opbreken en keeren van de in dit jaar gebaggerd® turf. VELSEN. Door B. en W. worden'aanbevolen, ter benoeming van twee leden voor het schaalarmbestuur. Vacature ten Broeke: 1. K. Zegel, te Velseroord. 2. G. J. Th. v. Roden, Velseroord, Vacature Brooze: 1. II. Mulder, IJmniden. 2. II. Beenhakker. IJmuiden. Bedankt is voor het beroep naar' Rotterdam en naar Arnhem, Herv. Gem,, door A. J. do Sopper, te Vel- sen. 'ZANDVOORT. Raadsvergadering. Gisteren vergaderde de Raad onder presidium van den burgemeester, den heer W. Beeckman, Afwezig was da heer Schaap. Tot doodgraver benoemde de Raacx den heer Trol, tot schoonmaakster van school B juffrouw Rijtbos In plaats van haar voorgangster, wien eervol ontslag is verleend en tot bad meester der kostelooze baden werd de heer Bol gekozen. Ingediend is het bestek van de ver bouwing van het Raadhuis waarmee met September aangevangen wordt. In verband met het afstaan van strand aan philantropische inrich tingen werden voorgelezen twee adressen van dergelijke vereenigin- gen, die 0111 strand verzochten. De heer SLAGVELD stelde nog voor om b ijwijze van formaliteit 1 te vragen voor het af te stane strand, FEUILLETON Naar het Duitsch. Door PAUL HEN KENS, 70) Toen Grosser het papier in de hand nam en bet omdraaide, was hij piet weinig verbaasd, toen hij op den ach terkant dezelfde letters waarnam, die hem eerst in het blijkbaar van Dora komende schrijven getroffen hadden. Er was geen twijfel aan, ook deze enkele afgor.rokeu woorden Gros ser las ze vluchtig door, zij vormden blijkbaar brolcstul ken van een huis houdboek had Dora v. Gerstenberg geschreven. De commissaris maakte vlug zijn gevolgtrekkingen. Ongetwijfeld was een deel van het geld gewikkeld ge weest in het papier, dat van Dorn afkomstig was, in dat geval echter had zij zelf of misschien haar oom het papie- op die manier gebruikt. In dat geval kwam het goud van den vermoorden baron. De commissaris dacht weer aan de groote teleurstelling, die zich zoowel .van hem als ook van Albert! bad meester gemaakt, toen er betrekke lijk zoo weinig in de brandkast ge vonden werd. De toenmalige vondst scheen niet te stemmen met de ge heimzinnige manier, waarop volgens ooggetuigen de overleden baron in een afgesloten kamer voor de brand kast ging zitten. Als echter deze mun ten tijdens het leven van den baron in de kast gelegen hadden, dan werd de groote belangstelling van den gie rigaard dadelijk verklaard. Deze was dan een hartstochtelijk munten verza melaar geweest Misschien had nij met dezelfde liefde aan deze munten gehangen als een ander dat doet aan vrouw of kind. Dan had het hem een eigenaardige voldoening bezorgd, de muntsoorten der verschillende lan den systematisch te verzamelen en zich over hun schittering te verheu gen. Zorgvuldig pakte de commissaris het gevondene in en verzegelde het. Ik kom misschien vanavond nog weer hier om de huiszoeking voort te zetten, zei hij nu tot den beambte. Intusschen moet Pohl beneden iu den kelder een volledigen inventaris opmaken. Hij moet mij die nog van avond, als ik vóór zeven uur niet hier geweest ben, op het bureau komen brengen. Met die woorden nam Grösser het verzegelde pak onder den arm, en ging de deur uit. Hij lette niet op de tallooze nieuws gierigen, die zich nog altijd voor -le huisdeur verzamelden, waarvoor een agent op post stond en die met schu we blikken naar hem keken, maar wenkte een koetsier, die juist voorbij ging, om hem naar het paleis van jus titie te rijden. De rechter van instructie had Hugo v. Englcr juist weer aan een nieuw verhoor onderworpen, toen de com missaris, zonder zich eerst te laten aandienen, de kamer binnenkwam. Alberti stond voor het venster, eu keek met somber opgetrokken wenk brauwen naar buiten. Weer waren al zijn pogingen op het hardnekkig ont kennen \an den gevangene afgestuit. Ook had Hugo zich heelemaal niet in tegenstrijdige uitlatingen verward, waaruit andere gevolgtrekkingen te maken zouden zijn zijn antwoorden waren kort en beslist geweest, uit ieder zijner woorden echter had naar hel scheen diepe verontwaardiging over den hem aangedanen smaad geklonken. Nu, wat brengt u voor nieuws Uw gelaat voorspelt veel nieuws, zei de rechter van instructie haastig tot den binnenkomende. Inderdaad, ik heb zeer belang rijke ontdekkingen gedaan, die mis schien een heel anderen draai kun nen geven aan het geheele onderzoek, antwoordde de commissaris van politie. U maakt mij nieuwsgierig, zei Alberti, terwijl hij weer voor zijn schrijftafel ging zitten en door een handgebaar Jen commissaris verzocht te gaan zitten. Do commissaris maakte het mede gebrachte pak open, eu dadelijk was de rechter verdiept in het besludee- ren der verschillende buitenlandscüe goudstukken. Werkelijk doet de veronderstel ling, dat wij hier met een deel van het bij baron v. Engler gestolen geld te doen hebben, uw scherpzinnigheid alle eer aan, zei hij eindelijk peinzend. Wij hebben dan den uitdrager als heler en misschien als aanstichter van de misdaad te be schouwen. Plotseling stond hij op en nam uit een hooge actenkast, die langs den wand van de kamer stond, een dik ken hundel aclen. Dezen maakte hij op de schrijftafel open en bladerde er een poos in. Juist, kijk eens hier, zeide hij nu weer tot den cpmnnssaris, daar hebben wij de in beslag genomen huishoudboeken van de overleden Do- ra v. Gerstenberg, zij heeft ze met groot plichtsgevoel nauwkeurig bij gehouden, zelfs de kleinste uitgaven zijn geboekt, en hier voegde hij er bij, terwijl hij het afgescheurde blad papier opnam, dat hem door Grösser gegeven was en waarin ongetwijfeld geld gerold was geweest, hier heb ben wij een blad uit precies 100'n huishoudboek gescheurd. Als ik nnj niet vergis, dan staat hierboven nog het laatste jaartal, ik geloof, dat het een zeven was, dan zou het achttien honderd zeven eu tachtig geweest zijn, wij zoudeu dan een blad uit eeu huishoudboek van het vorige jaar voor ons hebben. De commissaris had zich ook over de papieren gebogen. Het handschrift is ongetwijfeld hetzelfde. Hier op dit stuk is duide lijk te lezen „zeep", bijna iedere letter komt precies overeen met het zelfde woord hier, dat ik toevallig in dit huishoudboek opsla. Ook hier staan de letters b. o. u., het overige is afgescheurd, die letters komen precies overeen met dezelfde letters in het boek. Als ik mij niet vergis, is onze gerechtelijke schriftkundige op het oogenblib hier, zei de rechter pein zend. Wij zouden ons daarover ze kerheid kunnen verschaffen. Hij drukte op de bel en wendde zich dadelijk tot den binnentredenden bode. Wil je eens in kamer 49 kijken, of de schriftkundige Glauber daar is In elk geval kun je daar te weten komen, of hij nog in het gerechtsge bouw is. Is dat het geval, vraag dan of mijnheer zoo goed wil zijn, even hier te komen. De bode ging heen, om de ontvan gen opdracht uit te voeren. Vvij kunnen hem dan meteen deu brief voorleggen, die ongetwijfeld van freule v. Gerstenberg afkomstig is, merkte Grosser op. Alberti knikte toestemmend. In elk geval hooren wij nu do bevestiging van onze vermoedens, of schoon mijn overtuiging al vast staat De inhoud van den brief is te duide lijk, hij geeft geen ruimte voor an dere gevolgtrekkingen. Maar, aan wien kan deze brief wel gericht zijn Ongetwijfeld niet aau den uitdrager zelf. In geen geval, bevestigde le commissaris. Dora v. Gerstenberg kwam alie dagen in den winkel van den uitdrager, zij zou hem dus alle mededeel ingcn mondeling hebben kunren doen. Ik vermoed, dat de uil- drager alleen maar de bemiddelaar geweest is tusschen de oude jonge juffrouw en haar minnaar, want dat er sprake is van een minnarij, daar omtrent laat de inhoud van den brief ons niet in het onzekere. Maar aan wien zou hij dan ge richt zijn vroeg Alberti peinzen l. In elk geval zullen wij Hugo v. Engler daarvoor aan moeten zien. De commissaris schudde van neen.. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5