catz- Elixer te authentieke akten was ook In be roep gekomen. Ho cassatiemiddelen ongegrond Och tonde, concludeerde de adv.-gen. derhalve tot verwerping. Uitspraak Woensdag 29 JuoU EEDSQUAESïlE. De Hooge Raad deed uitspraak op liet cassatieberoep van den proc.-gen. bij het gerechtshof te Amsterdam, te gen een arrest van dat hof, waarbij C. Kriller, schilder, vroeger te Haar lem, nu te Schoorl, was ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van l»et weigeren van den eed als gie- tuige in een strafzaak. Overeenkom stig dc conclusie van het O. AL hand haafde de Hooge Raad de buiten ver- v -Igstelling. Bekl. had den eed gewel- g<M'd omdat hij verklaarde niet in God te gelooven en tot geen kerkge nootschap te behooren. De Hooge Raad overwoog dat in de betrekkelij ke grondwetsbepaling onder „gods- dienstigo gezindheid" moet worden verstaan gezindte of kerkgenootschap niet individueel© overtuiging en dat men heeft willen rekening houden met gemoedsbezwaren, ontleend aan de Kerkleer. De woorden: „Op de wijze van", hebben betrekking tot de wijze, welke het kerkgenootschap voorschrijft. Pers-Overzicht NOTA-VAN HEECKEREN VAN KELL. Do heer A. E. Dudok van Heel schrijft in 't Hbld. Het in uw blad openbaar gemaakte gedeelte der nota-Van Heeckeren van Keil, moet wel iedereen, die ze gele zen heeft, de overtuiging geven, dat ons land sedert 1904 ernstige en ge vaarlijke tijden heeft doorgemaakt. Hel is de bedoeling nu niet om hier bij nader stil te staan, maar een krachtig woord van protest moet ge hoord worden, waar het betreft de door den heer Van Heeckeren aange geven wijze om de door hem genoem de gevaren voor het vervolg voor ons vaderland le voorkomen. Wij zijn als volk gelukkig niet zoo diep gezonken, dat wij een schijn-onafhankelijkheid zouden willen aannemen, gewaar borgd door neutraliteits-verdragen der groote mogendheden. Wij weige- j'en onder voogdij te staan en de eeni- ge waarborg, die wij voor onze onaf hankelijkheid aanvaarden, zijn wij zelf, is onze wil om het vaderland zelf te verdedigen als het in gevaar komt. Daarbij is echter noodig, dat van alle beschikbare krachten gébruik gemaakt wordt. Niet in oorlogstijd 1/3 in 't veld en 2/3 thuis zitten te koe keloeren, zooals het nu Is, maar alle hens aan dek; medewerking van al len daartoe in staat, ter handhaving der onafhankelijkheid. Wij juichen toe, dat de Regeering niet deed, wat naar het schijnt ande re Staten deden, die om neutraliteits- waarborgen verzochten. Maar op dat kloek besluit moet noodzakelijker wij ze de kloeke daad volgen, en wel met den meesten 6poed om ons zelf de waarborgen te scheppen om onze neu traliteit en onafhan>elijkheid te hand haven. Dit hebben wij tot nu toe na gelaten, maar wij kunnen het als wij het willen lo. door een sterke, steeds weer ge reed zijnde grens- en kustwacht, bij gestaan door een voor de verdediging onzer kusten en zeegaten doelmatige, steeds in dienst zijnde vloot, en 2o. door een krachtig leger op den grondslag van algemeenen dienst plicht. Een andere oplossing is er niet. Te tang, veel te lang reeds is er getalmd. Met luprniddeltjes hier en lapmiddel tjes daar, kunnen wij er met komen, evenmin met half werk. Waar onze onafhankelijkheid op 't spel staat of althans spoedig slaan kan, daar mag waarlijk niet langer gediscuteerd, ge- negocieerd, geparlementuiriseerd en gepolitiseerd worden, daar moet ein delijk gehandeld worden. Sport en Wedstrijden CRICKET. De 1ste klasse competitie van den Nederlaudschen Cricket-Bond begon gisteren, maar het was nog maar half werk. llerrnes zou tegen 's-Gr. C. C. Spelen, maar de Schiedammers waren nog niet tot spelen gereed en in over leg met 'lo 's-Gr. C. C.. werd de wedstrijd uitgesteld. ROOD EN WIT—V. V. V. De Haarlemmers trekken het eerst naar de wickets en beginnen goed. A. van Gogh vooral laat fraai cricket zien en is, wanneer hij nog voor een mooi aantal runs ingespeeld schijnt, ongelukkig run out. Hierna komen de runs hoofdzakelijk van W. van Waveren, die in korten lijd 33 bij el kaar sloeg. Ook de overige bats ko men haast alle in de dubbele cijfers, waarmede Rood en Wit's totaal 157 wordt. V. V. V. brengt het tot 70, waarvan alleen W. F. v. d. Lee en J. Groot- nieijer met 16 en 17 aan den Rood en Wit-aauval eenigen tegenstand kon den bieden. Rood en Wit begint nog aan een 2e innings, maar als er drie wickets neer zijn voor 84, geeft V. V. Y. den strijd op, zoodat Rood en Wit met 87 runs op de le Innings wint Ook in de 2de innings der Haar lemmers was A. van Gogh weer keu rig op dreef, en maakte met 7 vieren en één twee zeer snel 30 runs. HAARLEM—VGR. C. C. IL Ofschoon 's-Gr. C. C. II geen wed strijd had, konden de Hagenaars toch slechts 9 man in het veld brengen. 's-Gr. C. C. II eerst battend, brengt het tot 47 (Reesema 12, F. van Laar 13). Bouwmeester 3 voor 24, Kruseman 1 voor 8, Healey 2 voor 6, Oosten (broek Jr. 1 voor nul. Haarlem antwoordt met 215 (Kruse- tnan 11, Bouwmeester 40, J. van den Berg 17, Healey 47, Bijleveld 20, A. van den Berg 15, Serné 14, F. v. Veen 17 not out). Bowlingcljfers Fokker 8 voor 66, De Beus 1 voor 56. Milo 3 voor 46, Van Wijk 3 voor 33.1 De 2e inning» der Hagenaars .wordt 53 (Reesema 23, Fokker 19). Bowlingcijfers Healey 4 voor 23, Oostenbroek Jr. 3 voor 29. Haarlem wint dus haar eersten thuiswedstrijd met innings en 115 runs, hetgeen da< animo zeker ten goo- de zal komen. KORFBAL. Gisteren werd te Amsterdam een wedstrijd tusschen D. E. V. I en lox I gespeeld. Het resultaat was, dat D. E. V. met 116 won. WIELRENNEN. WEDSTRIJD TE SCHEVENINGEN. Onder vrij groote belangstelling werden gistermiddag op de Scheve ningscbe Wielerbaan de Internationa le wedstrijden verreden. De uitslagen waren als volgt Voorgiftwedstrijd over 1 K.M. ama teurs 1. Ps. „Swift" (130), 2. Schip pers (90), 3. Gertsen (90). Tandemwedstrijd voor amateurs over 2 K.M. in drie series: 1. Koster Du Saar, 2. Van DamVerveer. Onze landgenoot Van Gent verze kerde zich in den wedstrijd met rno- torgangmaking van de tweede plaats. WATERPOLO IN BELGIS. De Brusselsche zwemclub werd door een Engelsch elftal met 72 ge klopt in een polo-match. DE VLUCHT VAN DE LESSEPS OVER HET KANAAL. Na een schitterende vlucht is zooals we reeds meldden de Fran- sche aviate ur Jacques de Lesseps, in weerwil van een tamelijk ongunstige weersgesteldheid, op een tevoren door hem bepaalden dag van Calais naar Dover gevlogen. Wij geven het woord aan den lucht schipper zelf, om van hem het ver haal van zijn tocht te vernemen. „Zonder groote moeilijkheden," aldus vertelde De Lesseps aan eenlge reporters, die hem te Dover afwach ten, verliet ik de Fransche kust en ziende dat mijn machine uitstekend werkte, had ik van denbeginne af het vaste vertrouwen, dat ik slagen zou. Een zwoele, bijna warme wind blies mij in het gelaat en hoewel ik steeg tot een hoogte van 600 meter, nam de windsterkte niet af. Op som mige oogenblikken was de wind zoo krachtig, dat het mij toescheen, dat ik niet vooruit kwam. Toch bedroeg mijn snelheid ook toen nog zestig ki lometer in het uur, wat echter ver beneden de capaciteit van mijn ma chine is. Toen ik ongeveer half weg was, ging de wind liggen en gedurende ee- nige minuten was de toestand ideaal. Op mijn machine had Ik zoo goed als geen acht te slaan. Ik kon volop van mijn tocht door het luchtruim genie ten. De hemel was helder en blauw en beneden mij lag de zee, schitterend van zonnestralen. Mijn machine stootte niet en het was mij als zweef de ik door de lucht. In een woord, ik doorleefde toen de aangenaamste oo- blikken, die ik ooit gedurende een luchtreis genoten heb. Ongelukkigerwijze maakten weldra nevel en mist een einde aan dit ge not Ik verloor echter den rook der torpedobooten, die mij volgden, niet uit het gezicht en aldus was ik in staat in de goede richting voort te sturen. Ik bewoog mij toen op een hoogte van ongeveer 700 meter, met een snelheid van ongeveer 70 k 80 kilometer per uur. Langzamerhand kreeg ik Dover In hel gezicht en de vuurtorens begonnen zich scherper in den mist af te teekenen. Zonder ge noodzaakt te zijn mijn machine hoo- ger op te voeren, vloog ik over de kustrotsen heen; eerst toen bemerkte ik, dat ik te veel naar het Oosten was afgedwaald om, zooals mijn plan was, te landen bij het BlérioLmonu- ment. Ik zag overal rond naar een veld zonder boomen, dat op voldoen den afstand van een huizencomplex gelegen was. Toen ik dit gevonden had, sloot ik mijn motor af en streek langzaam neder. Al had De Lesseps ook verder vil len vliegen, dan hij in werkelijkheid deed, het zou hem onmogelijk ge weest zijn, daar bij de landing bleek, dat het benzinereservoir zijner ma chine zoo goed als ledig was. Slechts twee personen waren van de landing getuigen: een vriend en een fotograaf. Onmiddellijk na zijn nederdaling, vond De Lesseps een vriendelijk onthaal bij de Engelsche landlieden, aan wie de weide, waar op hij nederkwam, toebehoorde. DE AUTOTOCHT DOOR ZEELAND. De sportcommissie van de Neier- landsche Automobiel Club hield Zater dag een proefrit van Woensdrecht naar Middelburg met drie zware auto's. Met gunstig resultaat passeer den de wagens den Scheldendam, die geen bezwaar opleverde. Ook op den weg ontmoette men geen moeil ij kne den. Zondag zijn de autotochten door Walcheren goed geslaagd. De sma'le wegen en vele bochten bleken geen hinderpaal. Het programma voor 28 en 30 Juni is vastgesteld in hoofdzaak als vroe ger Is gemeld. Koloniën i CHOLERA. In de mailbladen vindt men een bericht uit Batavia, dat aldaar eenlge gevallen van cholera met doodelijken afloop zijn voorgekomen. De „Java- bode" wendde zich tot den eersten stadsgeneesheer dr. Ouwehand, üie bevestigde dat In kampong Kramat Poeloe weer meer choleragevallen voorgekomen zijn. Overigens achtte hij echter den toestand niet veront rustend en schreef hij de plotselinge onrust toe aan de omstandigheid, dat dit vermeerderde aantal gevallen Ihnns niet voorkwam ln de beneden stad, maar in een buurt waar veel Europeanen wonen. Voorla liet dr. Ouwehand de begr.i- nls-tabellen zien. Hieruit bleek, dat gemiddeld per maund in normaie lij den op de verschillende inlundsciic begraafplaatsen 600 personen begra ven worden dit aantal is in ae maanden September en October, toen de cholera liet hevigst was, gestegen tot 1600 en 1800, om later weer te da len tot pl.m. 800, op welke hoogte het de laatsto maanden vrijwel constant gebleven is. Het excedent van de 200 sterfgevallen meer schrijft du Ouwe- hand inderdaad toe aan cholera, waarbij hij dan rekening houdt met de omstandigheid, dat iederen dag pl.m. 2 k 2 1/2 maal meer gevallen voorkomen, dan worden opgegeven. Wat de ziekte onder do Europeanen betreft, zoo bleek ons. dat van 1—20 April 13 Europeanen in het hospitaal werden opgenomen, onder wie t en Batavianen. Van deze 13 stierven cr 3. Gemiddeld werd dus in dien tijd iedere 2 dagen 1 Europeuan aange tast en dit aantal is sedert nagenoeg stationnair gebleven. Reden tot onge rustheid is er aldus de „Java- bode" voorloopig niet Uit de Arbeiderswereld DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN TE AMSTERDAM. In aansluiting op de mededeelingen in ons vorig nummer zij gemeld, dat in een brief der stakers aan de pa troons werd voorgesteld, de staking op te heffen, maar dan op voorwaar de, dat geen rancune maatregelen zouden genomen worden, en, als er kenning tevens van de organisaties D. V. V. en O. D. N. L., twee barer leden in de Commissie tot herziening van de tarieven zouden worden be noemd. De patroons hebbeu ook dit voor stel, evenals alle voorgaande voor stellen, met beslistheid van de huni gewezen. De patroons antwoordden, dat zij (de werkgevers) zullen beslissen, wie ze weer aan liet werk zullen nemen. Volgens het „Hbld." zijn er patroons, die onder geen voorwaarde stakers aan zullen nemen. Ook deelt dit blad mede, dat deze week al een vergadering voor de slachtoffers belegd zal worden. De staking en uitsluiting heeft vijf maanden geduurd. Het „Hbld." schrijft daarover o.a. De arbeiders komen met uitsluitend verlies uit den strijd. Niet alleen, dat D. V. V. en O. D. U. L. van hun in vloed onder de bouwvakarbeiders be langrijk zullen inboeteu, is door de leden van deze organisaties en door hen, die mede slachtoffer van dezen strijd werden, een groot kapitaal veilig op een half rnlllioen te schat ten aan loon verloren. Ongerekend dan de schade, die de patroons heb ben aan rente-verlies, verwaarloo- zing van materiaal, winstderving, enz., en die de neringdoenden en an deren geleden hebben. UITSLUITING TE EINDHOVEN. Zaterdagmiddag was door een tien tal leden van het R. K. Steuncomité reeds voor 8000 geteekend. Letteren en Kunst Tijdschriften. Het laatste nummer van „Eigen Haard" bevat van de hand van ds Jero de Vries een artikel over het Ne- derduitsch Hervormde Weeshuis to dezer stede. De schrijver zegt o. a. „Haarlem is de stad der nieuwe en mooie weeshuizen. Het Doopsgezinde, liet, Lutherscho en het Hervormde Weeshuis, alle drio stichtingen, zoo oud. als de weg, zijn uit de ouder - welsche buurt, waarin ze weinig op gemerkt stonden, naar buiten gewan deld, naar de lluarleinsche buiten wijken. Het Hervormde Weeshuis was het laatste, dat verhuisde, lteeds in de 14de eeuw begon liet bestaan dezer stichting, en liet is als zoodanig veel ouder dan de Hervorming. Eerst in 1862 werd hot aan de Herv. Gemeen te overgegeven, lil Mei van 1908 ver huisden de sveezen naar het nieuwe gebouw, dat ouder de leiding en naar de ontwerpen van den architect A. van der Steur op een oud bloem bollen veld in do nieuwe stadswijk van den Koninginneweg was gereed gemaakt. De kinderen worden later, voor zij ambachtsschool of winkel bezoeken, in het huis bezig gehouden met al lerlei werken van huisvlijt, waardoor zij flinke menschen zullen worden. Het vervaardigen van sierlijk man de werk, borstels en fraaie vloermat ten is zelfs een specialiteit van liet huis, dat er op tentoonstellingen mee pronkt en er voor bekroond wordt (Jok andere arbeid van huisvlijt, b.v. liet werken niet postzegels, klei- arbeid en verbandleer, wordt beoe fend. Mannelijke bezigheid, die be hendigheid en eergevoel wekt, bieden de gymnastiek- en schermlessen van den directeur, en liet niet de jongens opgerichte gezelschap Tuvo, aan deze oefeningen gewijd, heeft ook oud- weezen in zijn kring. Gezellige avon den met voordrucht en muziek kor ten de winteruren en beschaven den smaak." Veie zeer mooie foto's illuslreeren dit artikel. Verder bevat het nummer Pers fotografen. Oud-Amsterdam. De Dijk, door J. Eigenhuis. Th. van lloytema, door Aty Brunt Mijn vriendje, door S. Eiias. Amster dam en het vreemdelingenbezoek. Bezoek aan de „Castle Mills" te Edin burgh. Het laatst verschenen nummer van „De Auto bevat: De oorlog vau de toekomst en de benzinemotor. Stuur inrichtingen. De practijk van het rijden. De motor in dienst van de kustvisscherij. Clubtocht van de Nederlandsche Automobielclub naar Zeeland. Hoe voorkom ik het ge bruik van mijn automobiel door onbe voegden. Autorijden door drie ste den. Motorwlelrijden. Interrup tie ln „Een drietal jaren practijk" door Fred. W. H. Eraons. De vee ring bij de motorrijwielen. Van hier en daar. Uit de practijk van den motorwielrijder. Allerlei. HET LEVEN, Het Leven (No. 20, van 20 Mei 1910) bevat de volgende geïllustreerde arti kelen en foto's: De studenten-roelwed- strijden^ met platen; De nieuwe wo ning van Burgemeester Roèll; De nieuwe Stoomponten; De militaire voetbalwedstrijd Nederland—België Amsterdamse he Hofjes, met platen; Het jubileum van dir. Mart; Een mo del-sigarenfabriek, met vele fraaie foto's en verder de gewone rubrieken. Do bijlage bevat de negende afleve ring van de serie: „De Troonopvol gers van Europa" en geeft het por tret van den Kroonprins van Wales Eduard Albert „REVUE DER SPORTEN". Het laatste nummer van dit tijd schrift bevat kieken van den wed strijd om het kampioenschap van Ne derland, van deu Iloldert-beker, van den HollandBelgië-wedstrijd voor militairen, verder van het Concours Hippique te Bergen op Zoom, de tweedaagsche Pinkstermeeting op Woestduin, en, last not least, van de studentenroeiwedstrijden op Zweth. „ONS SCHOOLBLAD". In het laatste nummer van „Ons Schoolblad" vinden we een alleraar digst versje, „Scheikunde" getiteld, dat we hier laten volgen Een leeraar en een proevenbank Een harde knal, een reuzestank Een fleschje met salpeterzuur, En een met kali-cyanuur. Een waterstof-ontwikkelaar Een potje zetmeel, rauw en gaar. Molecuul, ion, atoom. Chloor en jodium en broom. Halogeen, alkyl en aether De bereiding van salpeter En van zwavelwaterstof. En van aard'werk, fijn en grof. En van rhum en wijn en bier Al die dingen leer je bier. Soms een proef, die niet wil lukken, Soins vliegt dan de boel in stukken. Is 't niet heerlijk dit ie leeren I Wee hem, die bet moet ontberen 1 Jo ziet phosphor, rood en geel, Aether, alcohol en meel. Glycerine, mercaptiden, E3terzuren, cyaiuden, Laevulose, caramel. Galactose.... daar gaat de beL Verder brengt dit nummer De te rugkeer van de komeet van Halley, door W. J. Mooymau. Herinnerin- uit mijn leven als leeraar in Ne- derlandsch-ladié, door Dr. J. C. C. \V. van Nooten. L. Aelius Sejanus, door Dr. J. L. Chaillet. Spelling door H. W- J. Kroes. Voorts artikel tjes voor do jongelieden-afdeeling en Sport. ZANGERSFEEST. Vanwege den Bond van Gemengde Zangvereenigingen zal den 26en Juni te Koog aan de Zaan een zangers feest worden gehouden, waaraan 14 vereenigingen met te zamen ongeveer 000 zangers en zangeressen zullen deelnemen. SPEENHOFF. Aon het „Klein-Tooncel" van Speen hof f werkn thajis tijdelijk mee de da mes Else Mauhs, W. Duymaer van Twist en do heeren: Cor. v. d. Lugt Melsert, C. Dommolshuizen, II. Brü- ning. P. A. DE GENESTET. Indertijd vormde zich te Delft, uit vereerders van P. A. de Genestet, een comité, dat de stichting van een een voudig monument ter herinnering aan den dichter zou voorbereiden. Aan prof. A. W. M. Odé werd ver zocht een relief-buste te ontwerpen, welke dan zou worden aangebracht boven den toegang, .welke leidt naar het kerkgebouw dor Remonstrantsclie gemeente. De voorbereiding is thans zoover gevorderd, dat de onthulling van het goden kteeken kan worden bepaald op den sterfdag von den dichter, 2 Juli a.s. Deze plechtigheid zal worden bij gewoond o. a. door eene dochter van De Genestet en door enkele andere be trekkingen van den dichter. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen le Bruchem en Kerkwijk ds. A. W. Schippers te Ede. Aangenomen het beroep te Schagen (evangelisatie) door den heer P. de Borst, cand. te Gouda. Bedankt voor het beroep le Heen- vliet en te Kronuneniedijk ds. J. F. Tinholt te Sint Maarten (N.-H.). GEREF. KERKEN. Beroepen te Zuilichem ds. W. van Velzen te Lopik. Bedankt voor het beroep te Eindho ven-Stratum ds. J. J. Westerbeek van Eerten te Kampen te Willemstud ds. S. Kamper te Haastrecht. R. K. KERK. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Leiden (H. Petrus) deu weleerw. heer L. J. J. Ilageraats, rector van het R. K. Wees huis te 's-Gravenhagetot Pastoor Medemblik den weleerw. heer II. Bollinger, tot Pastoor te Rhoon den weleerw. heer G. A. M. Waterreus, die kapelaan was te Amsterdam (H. Willibrordus binnen de Veste) en tot rector van het St. Elisabeth's Gesticht te Alkmaar den weleerw. heer H. J. M. Verzijl. laatstelijk kapelaan te Be verwijk. 'ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voor het docto raal examen rechten, de heer A. Telders. Leiden. Bevorderd tot arts de heer J. Kolff. W. A. JOUBERT. De heer W. A. Joubert van de Paarl. theologisch student te Am sterdam, Is per kabelgram aange zocht aan het Victoria College te Stel- lenbosch de opengevallen plaats van prof. Vlljoen te willen innemen. De heer Joubert is een oprechte Afrikaner, vol liefde voor zijn taal on nationaliteit. Van hem kan vol gens de N. R. CL verwacht worden, dat hij te Stellenboech een even gxoo- ten invloed ten goede op het Hol- landsch zal oefenen als zijn voorgan ger, want or mag worden aangeno men dat de hear Joubert de eervolle uitnood iging ter wille van zijn land en volk niet zal afslaam Gemengd Nieuws BEDROG. In Rusland ziet men tegen een kleine knoeierij niet op. Bij een revi sie in de Petersburgsche musea ia nu weder aan het licht gekomen, dat schilderijen van oud-Hollaudsche meesters, Rembrandts. Wouwer mans, Rubensen, door waardelooze copieén waren vervangen. Zelfs Sn het keizerlijk museum de Ermitage moet dergelijk bedrog hebben plaats KOMETENVREES? Uit Innsbruck wordt gemeld dat de vrouw van een hotelhouder aldaar zich uit vrees voor de nadering van de komeet door ophanging van het leven heeft beroofd. Of hier inderdaad alleen kometen- vrees in het spel is geweest? DE VERGIFTIGDE PILLEN TB WEENEN. Luitenant Hofrichter zal vermoede lijk niet ter dood, doch tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeeld wor den, wijl de geneesheeren een voor hem verzachtend Tapport omtrent zijn geestestoestand hebben uitgebracht. ONVOORZICHTIGHEID. Te Porth in Wales is een mijnwer ker tot zes weken gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij er op betrapt was, in een mijn een cigaret te heb ben gerookt. De man was gesnapt door een anderen arbeider, die ta bakslucht in een der mijngangen waarnemende, op dien reuk afging en toen den mijnwerker op een kist zag zitten, kalm een cigaret rookend. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de in een zeer gevaarlijke atmos feer zat te rooken, zoodat een ont ploffing van zijn onvoorzichtige daad. het gevolg had kunnen zijn. LEVEND BEGRAVEN. De geheele bevolking van het kleine plaatsje Allassac, op 16 K.M. afstand van Brive aan de lijn Parijs—Tou louse, is te hoop geloopen bij' een der schachten van de leisteenmijnen, die daar ontgonnen worden. Terwijl een honderd vijftigtal arbeiders aan het werk waren, heeft een instorting plaats gehad. Bijna allen wisten te ontkomen drie werklieden echter werden door de vallende brokstuk ken opgesloten. Met levensgevaar wisten vijf dapperen een hunner mak kers nog te redden min of meer ern stig gekneusd ten gevolge van een tweede instorting, kwamen zij met hun last boven. De beide anderen te bevrijden bleek echter ondoenlijk men hoort hen, bekneld tussclien de steenmassa's, om hulp roepen handenwringend liepen de stoere mannen langs de schacht, waar zij wisten, dat hunne kameraden in doodsgevaar verkeer den, zonder hun te hulp te kunnen snellen, daar voortdurend nieuwe •otsbiokken neerstortten. De oorzaak van de ramp is onbe kend. VREESELIJK ONWEER. Sinds Vrijdagavond onweert het bijna onafgebroken over geheel Bel gië. In den laten avond van dien dag ontlastte zich boven Brussel een ge weldige bui, waardoor talrijke stra ten onder water gezet werden. De aangerichte schade is groot. De te velde staande jonge gewassen leden zeer van den buitengewoon feilen ha- Zaterdagmiddag werden de leerlin gen der gemengde school in Teraine (Groothertogdom Luxemburg) door een onweer overvallen bij een school- wandeling. Vier kinderen werden ge dood, drie ernstig gekwetst, 19 perso nen, onder wie een der onderwijzers, minder ernstig gewond. MOORD? Zondag is onder Gronau in een roggeakker het lijk gevonden van den 19-jarigen Nederlaudschen fa brieksarbeider Wilmink. Het lijk had tal van verwondingen, waaronder een diepen messteek m den rug. BANKIER GEARRESTEERD. De chef van het filiaal der Nordis- ka Bank te Ileinola is wegens het ple gen van bedriegerijen tot een bedrag van 120 000 Finsche mark in hechte nis genomen. Gravin Tarnofska en Naumof heb ben van hun vonnis beroep aangetee- kend. Op het station te Venetië is de groot industrieel Stuky door *n kruier ver moord. De kruier sneed Stuky den hels af. De dood volgde onmiddellijk. VREESELUKE BRAND. Naar luid van een telegram uit N.- York is te Schenectady de tent van Baraum en Bailey door een branden den lucifer, die een bezoeker weg wierp, in brand geraakt, terwijl ruim 12.000 menschen er ln waren- Het personeel sneed snel groote stuk ken uit de tent, zoodat het publiek een goed heenkomen vond. Maar de geheele tent verbrandde. Het vuur werd echter daartoe beperkt en tastte niet de kleinere tenten en ook niet de bewaarplaatsen der dieren aan. POSTKANTOOR HAARLEM. Lijst van onbestelbare brieven enz. gedurende de le helft der maand Mei van hier verzonden. BINNENLAND. BRIEVEN. E. M. v. Natten, E. v. Dijk, Pap. fa briek, W. v. Es, Hynerman, A. de Jong, v. Veen, J. Koek, G. Volmcr, al len te Amsterdam; J. Stark, Baarn, C. Brernan, Bussutn, W. H. de Geer, Mr. J. M. ter Spill, D. Veldhuizen, allen 's-Hage, S. Mansveld, 's-Hage, G. Visser, 17 J. Kucbien, raej. Nijs, allen Haarlem, Mevr. Overveern, Hil versum, Jhr. Gockinga, Hoogwoud, Allard Barge, Rosendaal, F. W, Theessing. Scheveningen, H. Gcenen, Schoten, M. E. Veesel, Vreeland, D. J. de Vries, Zandvoort. Briefkaarten N. Kotte, G. de Graaf, R. Boot, G. C. Bakker, J. J. van Bkeren. allen 'e Amsterdam Von Pesch, Arnhem A. J. Smit, 's-Hage S. T. Twaalfhoven, B. Harmens, 11 Moermans, allen te Haarlem D. Monnikhuis, Heilo K. Huitman, Lelden A. Bronkhorsl, De Royer, béiden RotterdamIL van Kempen, Schiedam. Buitenland. Brieven J. Castricum, Dover T. H. Plevier, London W. Weidema, Oldenburg W. Hank, WattenscheidA. Stork. Wiesbaden. Briefkaarten E. Brauns. Berlin M. LegILse, BordeauxMax Rehder, Colorado v. Tyrzhon, Hamburg A. Kerkhof, Rome Hostes, Worcester. Uit Indië. Uit Lang Iram voor E. Hendricks te Haarlem. N. B. Gelieve naam en woonplaats van den afzonder op de te verzenden stukken te vermelden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. Leger en Vloot Blijkens bij bet departement van marine ontvangen bericht is II r. Ms. pantserschip Piet Hein, onder bevel deu kapitein ter zee F. Bot, 22 dezer Ouessaut j Marktnieuws Staat der Botermarkt te Haarlem over April 1910. Gedurende de maand April werden aangevoerd en verkocht: Boter: aangevoerd en verkocht 177 KG., I 1.601.70 per KG. Biggen: aangevoerd en verkocht 69 stuks, 11—/ 15. N. Kalveren: aangevoerd en ver kocht 249 stuks, 6-/ 12. Stoomvaartbericliten Het sL Arabon arriveerde 22 Mei van Java te Amsterdam. Het sL Flores (uitreis) vertrok 22 Mei van Suez. Het st. Grotlus (uitreis) vertrok 21 Mei van Tanger. Het st. Lombok (uitreis) ls 23 Mei Point de Gall© gepasseerd. Hel st. Nias (uitreis) arriveerde 22 Mei te Londen. Het 6L Oranje arriveerde 23 Mol van Java te Amsterdam. Het sL Gorontalo (uitreis) vertrok 21 Mei van Antwerpen. Het st. Prinz Adalbert vertrok 21 Mei van Montreal naar Rotterdam. Het st. Soestdijk van Baltimore en Newport News. passeerde 23 Mei 7 u. vourm. Dover. Het st. Ophir (uitreis) arriveerde 23 Mei te Southampton. Het st. Rindjani (uitreis) vertrok 21 Mei van Colombo. Het st. Frisia (thuisreis) vertrok 21 Mei van Montevideo. Het st. Potsdam, naar New-York, passeerde 22 Mei Lizard. Het sL Andijk, naar Boston en Phi ladelphia, passeerde 23 Mel Lizard.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7