HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Donkere Schaduwen WOENSDAG 25 MEI 1910 DINGEN, DIE NIET IEDEREEN WEET. XIII. IIOE ONTSTAAN DE WINDEN? Do winden ontstaan voornamelijk door ongelijke verwarming der aard oppervlakte. Door verwarming zetten de licha men uit, ook de lucht. Daardoor is wanne lucht lichter dan koude lucht ten gevolg hiervan is, dat de zwaar dere koudere lucht zal toestroomen, naar een plaats waar lichtere war mere lucht Is. Die toevloeiing van lucht noemt men wind. Daar nu ver schillende deelen der aarde, door ver scheidene oorzaken, verschillend ver warmd worden, is de lucht bijna ner gens in rust en ontstaan er steeds stroomingen van streken met hooge- jon luchtdruk naar die met lagen luchtdruk. Daar de streek van den evenaar t sterkst wordt verwarmd zou daaruit volgen, dat op het noordelijk half- r-ir.d (bij ons) steeds een noordenwind naar het zuiden woei on op het zui delijk halfrond een zuidenwind steeds naar het noorden gericht Dat zou ook het geval zijn, als de aarde niet draaide. Volgens de verklaring van deu Nederlandschcn geleerde pp.f. Buys Ballot veroorzaakt de draaiing der aarde op het noordelijk halfrond een afwijking van den wind Baar rechts en op het zuidelijk half rond naar links. De noordelijke en zuidelijke winden, die op bovenom schreven wijze ontstaan, noemt men passaten. De afwijkingen door de draaiing der aarde verandert de richting der passaten bij ons in een noord-oosten wind en op het zuidelijk halfrond in een zuid-oosten wind. Zoo is het ten minste aan de oppervlakte der aarde; maar in de hoogere lucht lagen zien we juist een ander ver schijnsel. Aan den evenaar is b.v. óp een hoogte van 4000 M. de luchtdruk groo- ter dan naar de polen. Uit het bo venstaande zal duidelijk zijn, dat op deze hoogte nu winden ontstaan, juist tegenovergesteld aan die, welke aan do oppervlakte der aarde waaien. De- zo bovenstroom noemt men anti-pas saat. Zooals men weet is de aarde bolvor mig. Naar de polen toe neemt dus de omvang van den aardbol af. Wan neer nu die anti-passaten van den evenaar naar de polen waaien, dan is er bij do polen feitelijk geen ruim te, waar de lucht gelijkmatig kon afvloeien. De anti-passaten reiken dus niet tot aan de polen, maar dalen reeds op 30 gr. Noorderbreedte, dus al aan de noordkust van Afrika. In Europa komen do anti-passaten dus niet voor. De winden tusschen 30 gr. N.B. en 30 gr. Z.B. vormen nu een gesloten kringloop. De anti-passaten gaan van den hoeten gordel bij den evenaar naar het noorden en zuiden, dalen op 30 gr. van den evenaar en stroo men dan weer naar den evenaar-gor del terug. Die gordel langs den eve naar, die de gordel van de windstil te wordt geheeten, omdat daar a. h. w. de lucht in evenwicht is, volgt den stand van de zon naar het noor den. De grens van dezen gordel ligt echter op 10 gr. N.B. Boven deze luchtstroomiing schijnt ook op hoogere breedte een boven stroom naar de polen te bestaan. Die stroom komt ook non de oppervlakte Van hot zuidelijk halfrond der aarde voor, in verband met de omstandig heid, dat dit zuidelijk halfrond bijna geheel met water bedekt is. Op het noordelijk halfrond bepalen vastland en zee de heerschende benedenwin den. Aan de kust waaien des nachts landwinden en des daags zeewinden. De oorzaak van die tegengestelde .windrichting is de volgende: Vaste stoffen (de bestanddeel en van het land) worden sneller verwarmd dan vloeistoffen (de zee), maar zij verliezen ook sneller haar warmte. Do zee wordt dus langzamer warm door de zonhitte, dan het land, maar behoudt die warmte ook langer. Over- dag, als de zon schijnt Is de zee dus minder warm dan het land. Er ont staat dus een luchtstroom van de zee naar het land, dus een zeewind. Des nachts is de zee warmer dan het land, daar dit spoediger zijn warmte verliest. Des nachts waaien hier dus landwinden, een luchtstroom van t koudere land naar de warme re zee. De droge en natte moessons in In- diö zijn ook dergelijke land- en zee winden. Als de zon ten noorden v den evenaar staat worden de groote vlakten in Vóór-Azië en Midden-Azië sterk verwarmd. Er ontstaat daarom een wind van zee naar land. Is de zon nu ten zuiden van den evenaar, dan stroomt een luchtstroom van het spoedig afgekoelde land naar den dan wanneren Indischen Oceaan, en Australië waar dan de zon bijna lood recht boven staat. Daarom waait er van October tot April ten noorden van den evenaar een N. O. wind, in den overigen tijd van het jaar een Z.-W. wind. Ten zuiden van den eve naar waait van October tot April een N.-W. wind en de rest van het jaar een Z.-O. wind. Tusschen de natte en droge moessons ligt een periode van overgang, die afwisselend plotselinge stormen, stilten en onweders ople vert. In onzen zomer ligt een hooge luchtdruk boven den Atlantischen Oceaan, die Amerika en Europa scheidt. Van dit centrum van hoogen luchtdruk vloeit de lucht naar alle kanten af. In West-Europa hebbeu wij dus het meest een luchtstroom uit het westen, dus voor "t meeren- deel westenwinden. In den winter is boven het noorden van den Atlanti schen Oceaan een lage luchtdruk. Hier vloeit de lucht dus naar toe. Daardoor krijgt men in Januari b.v. in het grootste deel van Europa W. en Z.-W. winden. Overigens worden de heerschende winden dikwijls bepaald door plaat selijke invloeden. Buitenlandsch Overzicht EEN VREDESBOND DER EURO PEESCHE STATEN. De voorzitter van 't Nobelcomité (dat elk jaar een prijs voor den groot sten bevorderaar van de vredesidee schenkt en dus een belangrijk aan deel neemt in de beweging voor de vreedzame verbroedering der volken) heeft in een der bladen over de beken de uitlating van keizer Wilhelm, over de oprichting van een Vredesbond der Europeesche staten, geschreven. Hij verklaart in dit schrijven, „dat het na de ontvangen korte mededee- lingen nog niet vaststaat, wat de kei- ker eigenlijk bedoeltof 'hij wensebt, dat de Europeesche staten zich dusda nig zullen organiseeren, dat zij de verplichting op zich nemen den vrede te bewaren en hem te handhaven als iemand hem mocht verstoren, of dat de staatkunde zich in het alge meen het vredes- en beschavingswerk ten doel behoort te stellen." De schrijver zal vermoedelijk wel geen direct antwoord op z'n vraag ontvangen, want de uitlating van kei zer Wilhelm is vaag geweest 't Ge sprek heeft plaats gehad, bij 't bezoek te Londen, waar Duitschland's re geerder en de Fransche minister van buitenlandsche zaken elkaar ontmoet ten en spraken over de verdiensten van wijlen koning Edward als bevor deraar van den vrede. Hoe een pers man er achter gekomen is, zal voor velen een raadsel zijn We kunnen evenwel met eenigen grond een veronderstelling maken, Eenige daaen vóór 't gesprek, heeft keizer Wilhelm oen ontmoeting ge had met den oud-president van Ame rika. Deze winner van den Nobel- vredesprijs is een ijveraax voor een statenbond. Bij zijn bezoek aan Chrjs- tiania heeft Roosevelt over deze quaestie een rede gehouden. In ons nummer van 7 Mei hebben we een verslag daarover opgenomen. Daarin stond o. a. te lezen „Ten slotte zou het een meesterzet zijn, indien die groote mogendheden, die 'den vrede wenschen, een vrede bond zullen vormen, niet alleen om den ouderlingen vrede te bewaren, maar ook om zoo noodig door geweld te beletten, dat de vrede door anderen wordt verstoord Zulk een bond zou zich voorloopig ten doel kunnen stel len, om den vrede te verzekeren bin nen zekere grenzen en onder zekere voorwaarden, maar .,de regeerder of staatsman, die zulk een combinatie zou tot stond brengen, zou zich voor alle tijden een eereplaats in de ge schiedenis en het recht op de dank baarheid van het mensclidom hebben verzekerd." Keizer Wilhelm wil nu blijkbaar de door Roosevelt aangeprezen combina tie bevorderen. Moge hij daarbij succes hebben Als we nu al eeu vredesbond had den, zou deze misschien met succes kunnen optreden tegen *t Gevaar dreigt op dit moment voor namelijk van den kant van Grieken land en Turkije, want 't gaat nog al tijd om de Kretenser kluif. De Grieksche regeering is blijkbaar niet op oorlog gesteld. Ze beeft beslo ten, om zoolang Turkije met door sa mentrekking van troepen aaa de gren zen eeu aanvallende taktiek toont, een strikt behoorlijke houding in acht te nemen. Zij zal evenwel, in dien Griekenland tot een oorlog wordt uitgedaagd, dadelijk tien lich tingen mobiliseeren, te zamen 15,WO man. Bovendien zal zij in geval van nood een bmneulandsche leening plaatsen, die de Nationale Bank, de Atheensche Bank, de Levant-bank en de rijke oud-minister Skoeioedis wil len verschaffen. De vloot, die uit drie pantsersche pen en zes torpedo-jagers bestaat, zul vandaag naar KephaJonia en Korfoc vertrekken, z. g. om oefeningen te houden. Uit Kreta wordt gemeld, dat de re geering besloten heeft, de bevolking algemeen te wapenen, zoodat het eiland eerlang een groot militair kamp zal zijn, dat in een oorlog met Turkije op alle punten hulp zou kun nen velleenen. Wat zuilen de mogendheden doen Van Fransche zijne verzekert men, dat de kabinetten van do beschermen de mogendheden zich verstaan heb ben over een nieuwe bezetting van het eiland, en de ontbindiug van de Kretenser Kamer met geweld. Het brutale optreden van den dictator Veniselos en de uitsluiting van de Mohammedanen uit de Kamer moeten de eensgezindheid onder de mogend heden bevorderd hebben, zoodat zij tot liet standpunt van Turkije be keerd zouden zijn. Als 't inderdaad weer tot bezetting van 't eiland komt, is wel te verwach ten, dat de Kretensers oproerig zul len worden. De Turksche regeering werkt inlusschen druk met nota's. In een van deze heet 't, dat ze niot langer doof kan blijven voor de ver zoeken van het trouw gebleven deel der bevolking en den mogendheden verzoekt maatregelen to overwegen, die aan den huidlgen toestond een einde zullen maken. Ook is er voor de vredesvrlenden wat te doen IN 'T WOELIGE NICARAGUA, waar een burgeroorlogje blijkt te heerschen. De regeeringstroepen zijn met do volgelingen van een nieuwe regeeringspartij slaags geraakt. Gemeld .wordt, dat 't er heet is toegegaan, want niet minder dan 24 uur- achter elkaar heeft de artillerie geschoten. De regeeringstroepen moesten ten slotte wijken, maar thans verzame len ze zich weer voor een nieuwen strijd. OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. In het Zuidwesten van Frankrijk is door de hevige regens van de jongste dagen weder een overstrooming ver oorzaakt. In verschillende plaatsen staan de straten blank, kunnen de fabrieken niet meer werken, storten de huizen in en wordt het vee door den stroom medegevoerd. Hoogst ernstig is de toestajjd vooral in het departement Tarn. Het treinenverkeer op de lijn Cas- tres—Vlane is geslaakt, op de lijn CastresBédarieux eveneens. De bruggen over de Sant zijn ver nield, vijf huizen ineen gezakt, ando re dreigen leder oogenblik in te stor ten. Soortgelijke berichten komen uit alle plaatsen in den omtrek. De toegebrachte schade bedraagt thans reeds meer dan 10 millioen francs. SCHEEPSRAMP. Het Duitsche barkschip „J. C. Vin- ne" is te Cowes aangekomen met be schadigden boeg. Het rapporteerde, dat het In het Kanaal in aanvaring was geweest met het Britsche stoomschip „Sker- ryvore", dat dientengevolge was ge zonken. Van de opvarenden van de „Sker- ryvore" waren 23 man verdronken, slechts één werd gered. Stadsnieuws Hinderwet. B. en W. doen weten, dat op alle werkdagen van 9 tot 2 uur, tot 7 Ju ni o. k. 's namiddags te 11/4 uur. ter gemeente-secretarie (7de Afdeeling) ter inzage is ncdcrgelegd hei verzoek schrift met de bijlagen van het Be stuur van den Coöperatieven Veehou- dorsbond „Gemeenschappelijk be lang", om vergunning tot uitbreiding van de inrichting tot zuivelbereiding in de perceelen aan de Spaarnwouder- straat nos. 34—32, door plaatsing van een stoomketel van 5 vierk. M. ver warmend oppervlak ter vervanging van den bestaanden stoomketel van 3.8 vierk. M. verwarmend oppervlak, on dat 7 Juni te 11/4 uur op bet Raad huis de gelegenheid zal worden gege ven, om bezwaren tegen het uitbrei den der inrichting in te brengen. MUZIEKPROGRAMMA'S. Haarlcmsch Muziekkorps, directeur Ch. P. W. Kriens, Donderdag, Groote Markt, 8 uur. 1. Vólksliederen. 2. Unter dem Friedensbanner Marsch, Novowisky. 3. Ouverture Les Cloches de Corne- ville, Pianquet. 4. Wiener Bon bons. Walter, Strauss. 5 Fantaisie l'Etoile du Nord, Meyerbeer. 6. Ouverture Banditenstreiche, Suppé. 1. Ungaria Fantaisie. Tastan. 8. Am Neckarstand, Walzer, Millöcker. 9. Potpourri a- d- Posse Die Herren von Maxim, Hollander. Vrijdag. 8 uur, Groote Markt. 1. Feestklanken op Internationale Europeesche Volksliederen, Kriens. 2. Ouverture Lustige Weiber von Wimior, Nicolai. 3. Scène et valse de l'opéra Gretna Green, Guiraaud. 4. Ballet de l'opéra Henri VIII, Auber. 5. Ouverture (Sarafan Rus- se), Eirich. 6. Waldmeisters Braut, Eilenbcrg. 7. Le Vage, Valse, Metra. 8. Potpourri a. d. operette der Feldprediger, Millöcker. HAARLEMSCHE AMBACHTS SCHOOL. In de gisteren onder presidium van den heer"P- Kleiweg Dyserinck gehou den ledenvergadering van De Am bachtsschool alhier, werden jaarver slag en rekening en verantwoording over 1909 goedgekeurd, nadat door de financieele oommissie, bestaande uit de heeren M. W. Savrij, J. W. van Santé en mr. F. W. van Styrum, bij monde van den heer Savrij daartoe geadviseerd was. De bijzonderheden van de verslagen van secretaris en penningmeester vermeldden we reeds In ons num mer van Dinsdag. In de plaats van den heer Kleiweg Dyserinck, die periodiek als be stuurslid aftreden moest, werd geko zen de heer M. W. Savrij, die eerst om gezondheidsredenen meende te moeten bedanken, maar onder den aandrang der vergadering verklaar de het voer een jaar te zullen pro- boeren. De tweede voorzitter van „De Am bachtsschool", do hoer A. Rinkema, dankte den heer Dyserinck in een hartelijke toespraak voor al hetgeen hij in de afgeloopen negen jaren voor de inrichting gedaan heeft, en sprak tevens den wensch uit, hom nog eens den presidentszetel weer te zien Innemen. Tot leden der financieele commis sie voor 1910 werden benoemd de heeren J. W. van Santé, C. G. Loo- meyer en J. A. Jonker, tot hunne plaatsvervangers de heeren J. W. A. Beynes, A. de Clercq en H. A. Broos. Bij de rondvraag werd opgemerkt, hoe eigenaardig het is, dat zoo weinig timmerlieden de dagschool bezoeken; terwijl de avond-vakteekenschool bij hen juist zeer in den smaak schijnt te vallen. Ook willen de meeste smeden op geleid werden voor bankwerker, ter wijl zij toch als vuurwerker in later jaren een veel betere betrekking zouden kunnen krijgen. Aan vuur werkers is over 't algemeen ge brek; van bankwerkers is er over vloed. Tevens is t opmerkelijk boe wei nig vakpatroons lid zijn, terwijl steu nen der inrichting toch op den duur in eigen belang zou blijken. Goed zou het zijn voor de smeden- afdeel ing, wanneer de reorganisatie haar beslag «al gekregen hebben, een luchtkamer aan te schaffen. De heer Kleiweg Dyserinck zegde hiervoor de eerste 100 toe. Dammen. Door den kampioen-damspeler van Nederland, den heer J. de Haas, werd Maandag tot opening van instructie-avonden, die de vereeniging Damclub Haarlem voortaan «al hou den, de eerste practische oefening leid. Verschillende standen, die in partij kunnen voorkomen en waar van een goed damspeler het afspel dient te weten, wil hij met succes de partij verder behandelen werden op het grocte instructie-bord duide lijk aan de aanwezigen getoond. De fraaie combinaties, door bekende meester-spelers In partijen uitgevoerd wekten veel bewondering. Het applaus, dat de heer De Haas na afloop inoogstte, bewees wel de groote belangstelling waarmede de aanwezigen zijn causerie hadden ge volgd. Verplaatst Met ingang van 1 Mei is de klerk der posterijen en telegrafie le klasse J. H. B. Küpers van het telegraaf kantoor naar het bij-post- en tele- graaf-kantoor aan de Frans Hals straat, alhier, verplaatst De hulp-telegrafist J. H. Schat is in Amsterdam naar Haarlem ver plaatst Algemeen Belang. Maandagavond hield het Haarlem- sche Ondersteuningsfonds Algemeen Belang zijn gewone halfjaarlijksche ledenvergadering. Uit het door den penningmeester uitgebracht verslag bleek, dat de fi nancieele toestand van het fonds vooruitgaande ia. In de plaats van den heer Sanberg werd als secretaris gekozen de heer Stultiëns. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 8 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, 1 meubelmaker, 1 mo delmaker, 9 metselaars, 6 opper lieden, stucadoors, 1 witter, 5 machinebankwerkers, 1 monteur, 9 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, 3 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 9 burgersmeden, 3 machinisten, 4 sto kers, 1 electricien, 1 instrument maker, koperbankwerker, 1 ko perslager, 2 loodgieters, 1 schoen maker, zadelmakers, kleerma kers, 8 schilders, 2 behangers, 1 stoffeerder, 1 bloemist, 3 tuin lieden, 8 grondwerkers, 1 bakker, 1 banketbakker, slagers, 8 krui deniersbedienden, 1 kellner, 6 ma gazijnknechts, 6 loopknechts, 1 huis knecht, 1 sigarenmaker, 2 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 2 letter zetters, 1 lithograaf, binders, 16 losse werklieden dienst boden, 4 werksters, 1 naaister, 2 kooksters, huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., houtdraaier. Maatschappij van Wel da- digheid. Gisteren vergaderde in een der bo venzalen van Café Brinkmann de af deeling Haarlem en Omstreken der Maatschappij van Weldadigheid, on der presidium van den heer H. L. inssen van Raay. Tot afgevaardigde naar de al ge in eene vergadering werd benoemd Mr. P. van Tienhoven. De rekening en verantwoording van den penning meester over het afgeloopen jaar werd goedgekeurd. De inkomsten be droegen 909.47, en het batig saldo 4.72. Mr. Zubli had het voornemen te kennen gegeven, als penningmeester te willen aftreden; als zoodanig werd benoemd Mr. C. W. Thöne. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der ge meente Bloemendaal, te houden op Vrijdag 27 Mei. des middags Uj 3 uur, zoo noodig des avonds voort te zetten; in dat geval schorsing tusschen 5 uur ~a half acht Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling kohier Ilondenbclas* ting 3. Vaststelling kohier Schoolgeld lste kwartaaL 4. Vaststelling kohier P.einigingsbe» lasting lste kwartaaL 5. Yerleenen van een credlet van f 1000 voor het uitbreidingsplan. 6. Wijziging verkeersverordening. 7. Wijziging verordening tot hef fing van schoolgeld. 8. Wijziging der Algemcene Politia- verordening. 9. Aanbieding van het Gemeente verslag. ^10. Suppletoirs begrooting diens! 12. Betaling uit den post onvoor ziene uitgaven dienst 1909. 13. Crediet voor meerdere politie bewaking Koninginneduin, enz. 14. Benoeming van leden voor da stemburea-«x 15. Aankoop van een huis aan den Zijlweg. 16. ftnadhiiislerrein. 17. Reclames inzake belastingen. 18. Waterleiding. RAADSSTUKKEN. B. en W. steH«n een \vijz:gfng voor der verkeersverordening voor de ge meente Bloemendaal Zij wenschen in artikel 3 vervalling van bet woord „bespannen", in artikel 4 invoeging van de woorden „eigenaars of' tus schen de woorden „voor" en „be stuurders", in art 5 bijvoeging 'van de woorden „we.'ke niet beneden 10 kilometer per uur mag zijn" achter de woorden „aangegeven snelheid", in art 7 vervalling van het bepaalde in sub d., in art. 9 vervalling van de woorden „en op de voetraden niet tot wegen behoorende, von, zoover die niet vallen onder het reglement op de wegen in Noord-Holland en In art. 11 vervanging van het woord „inrijdt" door „berlidt". en W. bieden ter vaststelling een verordening aan tot heffing van schoolgeld in de gemeente Rloorr.cn- daal. Art 1 houdt in. dat met uitzon dering van kinderen van bedeelden van ieder kind schoolgeld wordt ge heven. Dit bedraagt per maand bij een geschat jaarlijksch inkomen van 500 of minder voor het eerste kind 0,20, het tweede 0.1G en het derde :lk meerder kind /0.12. Naarmate het inkomen stijgt tot 2100, wordt voor elk eerste kind 5 ct. meer, elk tweede kind 4 cent rneer en elk derde kind 3 cent meer betaald voor elke f 100 meer inkomen. Bij een inl<omon van /2000 bedraagt derhalve het schoolgeld voor het eerste kind 1, voor het tweede f 0 80 en voor het der de 0,60 per maand. Voor elke 100 meer inkomen dan f2100 tot ƒ2900 is 10 cents meer ver schuldigd voor het eerste, 8 cent vnop het tweede en C cent voor het derde kind. Bij een inkomen van ƒ2900 tot ƒ3000 moet betaald worden voor het eerste kind ƒ2, voor het tweede ƒ1.00 en voor het derde 1.20. Bedraagt het inkomen ƒ3001 tot ƒ3100 dan kost het eerste kind 2.25, het tweede 1,60 en het derde 1,50 en bij hoogere inko mens het eerste ƒ2,50, het tweede f 2 en het derde 1,50. Voor kinderen, die den cursus volgen in een der vreemde talen wordt bovendien nog 1.50 voor bet eerste, 1.20 voor bet tweede en 0.90 voor elk meerder kind uit één gezin. Art. 3 houdt o. a. in, dat kinderen van onvermogenden uit andere ge meenten alleen toegelaten kunnen worden met toestemming van 15. euW. In Art 4. staat vermeldt, dat voor kinderen, die eeo volle maand we gens ziekte of andere wettige reden met voorkenüis van liet schoolhoofd, de school hebben verzuimd, geen bij drage voor dien tijd is verschuldigd, B. en W. wenschen, dat deze ver ordening ook van toepassing zij vooi het herhalingsonderwijs met iuacut- neming van hetgeen daarvoor afzon derlijk is bepaald en dat ze in wer king treedt op 1 Juli a. s. B. eu W. stellen een wijziging voor der algemeene politie-verordening voor de gemeente Bloemendaal. Tus schen art. 22 en art. 23 wenschen zij een nieuw artikel ingevoegd, waarin FEUILLETON Naar het Dultsch. Door PAUL HENKENS. 71) Dat kan ik maar niet gelooven, zei hij. Waarom zou de dame, als zij in correspondentie stond met haar neef, van de bemiddeling van den uitdrager gebruik gemaakt heb ben, van wien zü immers een indiscre tie kon verwachten U vergeet, dat zij heel voorzich tig moest zijn, omdat zij van haar 0<>m afhing, die immers met Hugo v. Engler op een voet van oorlog fctoiid. Maar zij had toch immers de brieven gerust op de post kunueu doen, zij deed immers dagelijks bood schappen Bij die gelegenheid kon 'zij altijd een brief in de naasthijzijn- :de brievenbus doen en hem zoo ge makkelijker en zekerder aan den ge adresseerde doen toekomen, zeide JGrösser. Alberti keek een poosje nadenkend *oor zich. IJ kan wel gelijk hebben, zei BÜ ten slotte. Intusschen geloof ik toch, dat de jonge baron de geadres seerde is geweest. Volgens zijn eigen getuigenis is hij immers dikwijls hij den uitdrager geweest Bij die gele genheid nam hij dan zeker ook de brieven in ontvangst Toch kan ik dat niet gelooven, hield de commissaris hardnekkig vol. Eerstens om de pas aangevoer de redenen, maar ook omdat wij geen enkelen brief van Dora in het bezit van den gevangene gevonden hebben. Ik maak u er nogmaal opmerkzaam op, mijnheer, dat dé door mij per soonlijk geleide huiszoeking in ae woning van den baron niet het minste bewijs tegen hem heeft opgeleverd. Wij hebben stellig met een bij zonder üstigen knaap te doen, die ons nog voor veel raadsels «al zet ten. Dat kan zijn, maar de geadres seerde is hij niet Het komt mij veel eer voor, of Dora met iemand 'n briefwisseling heeft gestaan, wiens adres zij óf zelf niet wist, öf aan wien zij om een of andere reden niet rechtstreeks wilde schrijven. Het komt immers dikwijls voor, dat een oude jongejuffrouw, die zich aan den eersten den besten knaap weggooit, en hem, ofschoon hij in beschaving en maatschappelijken stand bij haar achter staat, ten slotte zelfs trouwt. Naar mijn idéé hebben wij hier met zulk een geval te doen freule Von Gerstenberg was daarbij zeer voor zichtig. Er wordt geen naam ge noemd, zelfs de onderteekening is on bepaald, ofschoon de toon van den brief op groote vertrouwelijkheid wijst. Nu geloof ik echter, dat wij we gens die laatste omstandigheid niet aan den jongen baron moeten den ken. Aan hem, die toch in elk geval een fijnbeschaafd man Is, zou zij In meer uitgezochte termen geschreven hebben, terwijl zij zich In de bewuste regelen geheel heeft laten gaan. U kan wel gelijk hebben, zei Alberti peinzend. Alleen al de ver leidelijk afgeschilderde uitnoodiging tot een goed souper met lekkeren wijn zou tegenover den baron een vreemden indruk maken en in elk geval geen getuigenis afleggen van den tact der afzendster. Maar overi gens zal u moeten toegeven, dat dit alles de verdenking tegen den gevan gene niet vermindert, dat hij vroe ger Een tikken aan de deur belette den rechter zijn zin af te maken. Op zijn „binnen 1" kwam de schriftkundige de kamer binnen. Alberti bracht hem van zijn wensch op de boogie eu de expert begon da delijk met zijn werk. Zijn oordeel kwam volkomen met de gevolgtrekkingen der beide andere heeren overeen. Het Is ongetwijfeld één en het zelfde handschrift, antwoordde hij. Wol xljn in den brief de letters wat vluchtiger, hij is blijkbaar in de grootste haast geschreven. Maar de karakteristieke lettertcekens bijv. de overal lang uitgerekte, smalle halen Yan de h, de g en de k zijn in alle drie handschriften even dui delijk, als de eigenaardige ronding van de a, b en o. Ik ben steeds be reid, de identiteit van alle drie hand schriften op mij te nemen, zelfs een eed wil ik er op doen. Weer kwam do gerechtsdienaar binnen en berichtte, dat de redacteur Stichler van de „Pagpost" buiten wachtte, en om een onderhoud ver zocht in betrekking tot de zaak Von Engler. Alberti keek verrast op de klok. Hm, dat past mij eigenlijk niet goed. het is al vijf uur on den mid dag. Zijn mevrouw Godesberger en haar dienstmeisje misschien al ln de wachtkamer vroeg hij aan den bode. Deze antwoordde ontkennend. Nu, laat mijnheer dan maar binnenkomen, besliste de rechter. De bewuste redacteur trad dadelijk daarop de kamer binnen. De schrift kundige nam afscheid, terwijl de com missaris zich, op een wenk van zijn supérieur, in een vensternis terug trok. Wat verschaft mij de eer van uw bezoek vroeg Alberti op be leefden toon, terwiji hij den bezoeker begroette. lk heb het genoer mijnheer Stichler, redacteur van de Dagpost", voor mij te zien, niet waar Zoo is mijn naam, luidde het antwoord van den neer, die een bril op had, waardoor een paar intelli gente, energieke oogen den rechter aankeken. Op een handgebaar van den heer Alberti nam hij tegenover den laat ste plaats. Ik heb van de inhechtenisneming van den jongen baron Von Engler gehoord, het eerste bericht daarover heeft u zeker al in het ochtendblad van heden gevonden. Mijn huis ligt vlak tegenover het zijne, en lk be schouw het als mijn plicht, eenige misschien onbelangrijke bijzonderhe den te vertellen, die ik, zooals ik mij toevallig heel precies herinneren kan, in den moordnacht van 20 op 21 Juli van dit jaar heb waargenomen. En welke bijzonderheden zijn dat? Als ik mij niet vergis, werd ln de rechtzitting van gisteren vastge steld, dat de moord van den ouden baron v. Engler op xljn laatst om twee uur 's morgens en op zijn vroegst om één uur na middernacht moet zijn gepleegd, ging Stichler voort. Nu meen ik in de gelegenheid te zijn aan te toonen, dat de jonge ron om dien tijd in zijn eigen huis was. Werkelijk riep da rechter .au instructie verrast uit, en ook de commissaris was plotseling één en al belangstelling. Dat is i:i <Ik geval een gewichtig bericht. Waarmee kan u d3t nader verklaren Stichler glimlachte even. Ik herinner mij dien nacht heel duidelijk, want juist op d3t uur, waarop de moord gepleegd moet zijn, schonk mijn lieve vrouw mij een flinkeu jongen, onzen aanstaanden stamhouder Nu moet ik eerst wat uit wijden. Zooals dat gaat, wanneer men zijn eersten spruit verwacht, ik was in een opgewonden stemming. In het aangrenzende vertrek wachtte ik vol ongeduld en eindelijk ging ik voor het venster staan. Er wareu geen menschen op straat, het on weer, dat dien nacht gewoed had, was juist wat bedaard. De lantarens waren, omdat het volgens het pro gramma volle maan was, uitgedraaid èn daarom heerschte er bulten een ondoordringbare, pikzwarte duister nis. De huizenrij tegenover mijn wo ning was volkomen in duisternis ge huil. Ik herinner mij nog boel dui delijk de gevoelens, die mij op dat oogenblik bezielden. Ik benijdde de gelukkige, vreedzame menschen. die daarover achter de gesloten vensters kalm sliepen en zich over niets onge rust behoefden to maken. Toevallig viel mijn blik op de vensters van den Jongen baron, vlak tegenover de mij ne. fWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5