zo guschiodenlskennls tot een algo- ■moonen, vagen indruk, waaruit al leen de hoofdmomenten blijven ople ven. Laten we do historische romans ter rijde, wier stof in onzen tijd niet meer aantrekkelijk schijnt voor de •Chrijvers, dan kunnen we vrijwel zeggen, dat we aan onze geschiede- piskennis weinig of niets meer doen. Zulk een Historische optocht echter is weer eens een opfrissching van het geheugen, een openbare, aanschouwe lijke geschiedenisles, die ons weer helder voor oogon doet stellen de ge beurtenissen van voorbije tijden, 't Was daarom wel een goed denkbeeld om een dergelijken optocht te hou den, nu door de geboorte van Prinses Juliana de herinnering aan onze voorvaderen weer meer levendig is geworden. hen Commissie onder leiding van mr. J. Kappeyuo van de Cappello, vormde zich en duur naast een <1 uw es- comité. waarvan mevrouw Róell, ge boren baronesse De Vos van Steen- wijk, eere-presideute is. Professor dr. II. brugmuns' medewerking beloof de reeds een historie-getrouwen stoet eu ontwerpen voor den tocht en do costumes van den heer Theo Mol- kenboer verzekerden een artistiek- mooien optocht. In den namorgen was de stoet in het gebouw „Velox" opgesteld. Te kwart voor tweeën liep muziek- goklunk den Dam over en even daar na wiegcl-danst© oen escadrou kleuri ge huzaren uit de Paleisstraat het plein op en daarachter kwam uit de straatgeul de gchecle stoet den Dam •P- Naar historische wijze kwamen na de Commissarissen van Orde to paard herauten, eveneens ruiters, den stoet openen. Als inleiding tot den stoet ging daarachter een praalwagen, voorstellende den stamboom van het Huis van Oranje, begeleid door lie den in costuums uit den tijd van Wil lem den Itijke, die met Juliana van Stolberg de hoofdpersonen van de eerste «roep uitmaakten. De stamouders van het Huis van Oranje waren omstuwd door gevolg en vergezeld van de graven Johan en Lode wijk, de broeders van Prins Wil lem I. Deze was de hoofdfiguur in de tweede groep, llciu vergezelde zijn geliefde gemalin, Louise de Coligny. In zijn gevolg waren tal van edelen vit zijn tiid, o a. Egmond en Hoorne, Hendrik van Brederode en een groep belden, waaronder Wigbolt Ripperda, de overste van de stede. Haarlem. die tijdens het Spaansche beleg de bezet ting aanvoerde tegen Don Frederik. Do Watergeuzen waren niet vergeten. De edelaardige Bloys van Treslong en de ruwe Cabiliau waren in den stoet Een Gfcuzenaautal van 48 man. waar van de beift muzikanten waren, volgde. De ruwe gasten liepen maar tel kens huu bede keus te zingen tegen Ai va \c de Spanjolen. „Hi>r zijn de Geuskens", zingen ze. llier zijn de Geuskens vrij en franck Dio leven op do baeren Ons naem heeft sulcken schonen clanck Do Spanghiaert hoort hem gaeren Hij maeckten ons het aensicht fraey Besneedt on9. neus en ooren Mner dat en doet ons hert geen schaey, Dat -..iet voor hem als voren. Don Valdcz is een nobel heer Die wegtoocb sender groeten So gaeren deden wij hem eer En spoelden hem de voeten Maer hij en liet ons ghenen tijdt Tot vriendschap» openbaringh Dus blijft ons nu tot groot jolijt Te vaeren broot en haringh Dan weer zongen ze andere liederen, o. a. dit „Van Alva, den Ouden Man". Wlo wil horen een nieu liet, En dat sal ik u singhen Van den ouden man die Due d'Alva hiet; *t Sljn alsoo vreemde dinghen. Den Ouden man was alsoo beus Sij wouden voor hem niet niighen Slj riepen veel liever„Vive le Geus", Dan hij den tienden sou crijghen. En later trokken ze weer rond met het uardise „Slaet op ten trommele van dirredemdeyue". Maar de Geuskous laten we gaan, want Prince Mouringh komt met zijn tijdgenooten aanrijden. Hij zit er fier op het paard, omgeven van z'u ven- dols en de dappere Reinier CJaesseu en Jacob van fleemskerck. De ongelukkige Paltsgruaf, Frede rik V, de „Winterkoning", was mee in don stoet met den steunpilaar van Maurits, den Franschen stadhouder Willem Lodewijk. Een mooie praalwagen in dit ge deelte vuu den optocht gaf een allego rische voorstelling van „De Oost- Indische Compagnie". Deze wagen gaf een beeld van de Indische beschaving en productie. In een lndi6ch landschap zag men een Javaanscbe hut, waurin Hollan ders en Indiërs. Daarom waren Indi sche voortbrengselen gestapeld. Op den voorgrond zag men een echt Boeddha-beeld, afkomstig uit den tempel van Boeroe in Boedoer (Mid- den-Java). Dit beeld was in bruikleen afgestaan door den beer E. A. von Saher, directeur van het Haarlemsch Museum voor Kuustnijverueiu. Hout man, de ontdekkingsreiziger, Pretor Both, de eerste Gouverneur-generaal, en Jan Pictersz. Coen waren er met verschillende inlundsche vorsten. De vierde groewas die van Fredo- rik Hendrik met zijn gemalin Arnaha van Sulms. In hun gevolg was een groep legeraanvoerders en een Praal wagen, voorstellend een oorlogsgal joot uit do 17do eeuw, waarop do bloem der 17de ©cuvvsche zeehelden. Verder was een groep Staatslieden In den stoet. Schitterend was do praalwagen, verbeeldend „Den Vrede ,van Munster in 16-13", die een einde maakte aan den 80-jarigen oorlog. Onder een troonhemel waren vier vre desengelen met palmtakken eu voor op twee dergelijke feymbolieke figu ren. Frons Banningk Koek, do hoofdfi guur van „de Nachtwacht' van Rem brandt en de geheele stadsregeering vad Amsterdam, die in 1655 het Stad huis Inwijdde, volgden. Daarna kwam een praalwagen, gewijd aan Amsterdam's grootheid in do 17de eeuw, uitgobeeld door de Amsterdam- seho Stedemaagd tronend onder de Keizerskroon, binnen de oude vee te. De koopmansgoederen, die een beeld gaven van handel en schoep- vaart waren op den voorsteven gesta- po kl. Het slot van deze rijke groep was wederom een praalwagen, voor stellend „De Muidorkring" met de beroemde 17d© eeuwsche dichters, beeldende kunstenaars en geleerden. Do volgende groepen waren kleiner van omvang en gaven groepen uit de tijdperken van de Prinsen Willem II, III, IV en V, Jan Willem Friso. De slot groep was wederom belang rijker. Deze betrof de regeering van Koning Willem I. In zijn gevolg was het Driemanschap, dat de omwente ling van 1813 leidde en de Neder- landsche aanvoerder in den Belgi schen opstand. Een praalwagen, symboliseerend de toekomst, kwam aan 't eind van den stoet. Op dezen wagen wraren vijf jonge meisjes in witte en paarse ge waden. De muziek van de Jagers vormde do slotgrocp. Het was een wemeling van kleuri ge groepen, toen de optocht over den Dam trok; eeu warreling van zijde en fluweel. Vooral de costumes der hoofdpersonen, die door deftige Am- sterdamsche ingezetenen werden voor gesteld, waren prachtig. Het was een feestelijke aanblik te zien die hoof- sche vorsten en edelen vol zwier te paard voortgaande en de in fraai- kleedendo drachten gehulde patrici sche Amstardamsche vrouwen sier lijk haar rossen besturende. Langs het Commandantshuis trok do stoet voorbij en boog zich toen om naar de Mazes- en A ar ons tra at. Zoo hield hij de drie zijden van den Dam bezet Inmiddels waren de hoofdper sonen uit den stoet gereden eu had den zich opgesteld voor het Paleis. Daar stonden alle stamouders van do Koningin op hun nazaten te wach ten ten ©aide haar een bloemenhul de te brengen. Het eenige, vorstelijke personage, dat voorloopig den stoet bekeek was Prinses Juliana, die haar voorouders een vriendschappelijk da-da toe wuifde. Om twee uur giugen de groote bal- koudeuren open en verscheen H. M. de Koningin, gekleed in een mauve gewaad met een hoed van dezelfde kleur met 't Prinsesje op den arm. Naast haar verscheen Koningin Em ma, die des morgens in Amsterdam was aangekomen. Prins Hendrik in admiraals-u niforxn verscheen het laatst. De weinigen die op den Dam waren en de deelnemers aan den op tocht, die, door het geheele plein van het Paleis gescheiden, wat ver af stonden, hieven een hoezee aan. Het geluid was wat dun en wat ijl, maar dat kwam omdat er betrekkelijk wei nig personen op den Dam waren. Het Prinsesje had nu geen schik meer in het geval. Van wuïfhandjes- maken kwam niets bij haar in. De Koningin reikte nu de Prinses aan Jonkvrouwe Van de Poll over en da- dat H. M. met echt-moederiijke zorg de kleertjes van Julianaatje had glad gestreken en haar in de wangetjes had geknepen, nam zij de hulde van de Oranjevorsten in ontvangst. De zen maakten een gracieus© buiging en deden toen hun pages bloemkran sen neerleggen op een rek, dat voor den ingang van liet Paleis was ge plaatst. Toen hernamen de hoofdpersonen hun plaats in den stoet. De vorstelij ke personen bleven buiten, om bet aftrekken van den optocht door de Mozes- en A ar ons tr aal te zien. De Ko ningin, had zich ai nu en dan onder de plechtigheid omgedraaid, om haar kindje eens to streelen. Maar t klei ne ding was verstoord. Do Koningin-Moedor trachtte door de glinstering van haar binocle haar kleindochterje wut op te vrooiijken. En eindelijk Jukte bet, toen Freule Van de Poli op 't wijsje van „Al is er ons Prinsje nog zoo klem," 't Prin sesje wat op haar arm liet dansen. Toen kreeg ze er pleizier in en zwaai de naar alle kanten met haar kleine handjes. Een kwartier lang konden we ge nieten van dit echt-lieve tafereeltje van een gelukkig gezin, waarin als steeds baby de hoofdrol speelt. Ja, voor velen, die het aanzagen was het spelen van lief-Moedertje met haar lv.nuje nog auiitrekkelijker dan het fraaie spel van kleuir en lijn, dat de optocht te zien bood. Toen op 't laatst werd het publiek toegelaten op den Dam tot aan de kleine steentjes. Met een daverend hoezee-geroep stormden de men- sc hen mass a's van het Damrak, uit de Damstraat, van het Rokin en va"n el ders naar het Paleis, het was een overweldiging. Maar de Koninklijke familie ging naar binnen. Toen het publiek echter trouw bleef staan wachten, kwam de Ko ningin even met de Prinses voor het raam. Een aardig gezicht was het toen, hoe de kapitein van de wacht zijn mariniers in t geweer bracht om hun de Prinses te laten zien. Het gerucht liep, dat de Koningin naar het huis van mevrouw Van Loon op de Heerengracht zou gaan, om daar den Historisch en optocht te zien voorbijgaan. Later bleek, dat alleen de Prins ten huize van mevrouw Van Loom de stoel was gaan zien voorbijtrekken. En toen kart daarop rechercheurs per (rijwiel aankwamen, wend men versterkt ln die meening. Maar er kwam slechts een hofrij- tuig voor, dus was 't do Prinses al leen, die zou uitrijden. En weldra kwam ook de wacht aangetreden om het geweer to presenteeren voor bet Kindje, dat door zuster Marting naar buiten werd gedragen. Jonkvrouwe Van de Poll nam het Prinsesje op haar schoot. Even werd Juliaiantjo den volk© vertoond. Ver- baasd-oogig kijkend onder het wui vende kapje uit, naair een zoo groot gotal onderdanen harer Koninklijke Moeder, maakte 't Kindeke in het wit een paar aclitelooze handbewegingen. Toen reed het rijtuig in een zee van hoera's door de dicht opeenge pakte menschenmenigte weg naar T Vondelpark. ,,'t Het geeneens 'n faolietje foor, so maor 'n kaol gesichie", zei 'n be zorgde goedige Amsterdamsche juf. Het gedrang op den Dam was in de laatste momenten ontzettend. De politie had een geweldig-moeilijko taak om de menschen in bedwang te houden. Een juffrouw kreeg een bloeden den neus en even later ging een bran card naar het Gasthuis. BOND VAN R.-K. KIESVEREENI- GINGEN In Den Haag hield de Provinciale Boud van II -K. kiesverenigingen in Zuid-Holland zijn jaarvergadering. Aan de orde kwam het vulgcnde ontwerp-advies „De Provinciale Bond van R.-K. kiesverenigingen in Zuid-Holland, in hare jaarvergadering bijeengeko men overwegende dat het voornaamste belang bij de aanstaande Statenverkiezingen is bet behoud van de meerderheid der rech-: terzijde in de Eerste Kamer der Sia- ten-Generaal dat daarnaast ook het provinciaal belang eischt behoud eener anti-libc- rale meerderheid in de Provinciale Staten, waardoor eene vertegenwoor diging der verschillende partijen in het college van Gedeputeerde SluleD is gewaarborgd adviseert den aangesloten kiesverenigingen het daarheen te leiden, dat tusschen de partijen der rechterzijde overeen stemming worde verkregen in dien zin, dat in alle stemdistricten bij eer ste stemming gemeenschappelijke candidaten worden gesteld." Na ampele bespreking werd dit on der applaus goedgekeurd. ONDERLING ZIEKENFONDS VOOR AMBTENAREN DER 11. IJ. S. M. Op 29 Mei j.l werd te Rotterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van het Underling Zieken fonds voor Ambtenaren der 11. IJ. S. M. Uit het door den secretaris uitge brachte jaarverslag bleek, dat op uit. December 190'J bet aantal leden 512 bedroeg. Van de oprichting af werd oen be drag van 5 017.84 1/2, wegens salaris- derving ltij ziekte uitbetaald, terwijl over 1909 400 werd uitgekeerd bij overlijden De volgens rooster aftredende be stuursleden, de heeren M. P. fhoe- nes, onder-voorzitterH. J. J. Ooster ling, 1ste penningmeester, en 11. Pop- pema, commissaris, werden met alge meene stemmen als zoodanig herko zen. DE „OPHIR". Naar uit Tanger werd geseind, is de „Opliir" van de Rotterdnnische Lloyd op rotsklippeu bij do haven ge- loopen. Lloyds meldt, dat de „Ophir" zon der adsislentie en zonder schade vlot kwam en de reis voortzette. SOCIAALDEMOCRATISCHE PARTIJ. In de voortgezette vergadering kwam ter sprake de verkiezing van de redactie van „De Tribune". Her kozen werden de heeren J. C. Ceton, H. Gorter, YY. van Ravesteijn Jr. en D. J. Wijnkoop. Tot commissie van beheer van „De Tribune" werden gekozen de heeren Boleman, Joh. Visser en Reesema. Verworpen werd het voorstel der afdeeling Arasterdam, om voor de re dactie ƒ600 per jaar beschikbuar to stellen. Het amendement van Rotter dam, op dit voorstel: „de afdcolingen dragen hiervoor één cent per lid en per week af', werd in zooverre aan genomen, dat men trachten zal, het gedaan te krijgen. Ook werd liet voorstel-Bussum ver- woipen, om „De Tribune" twee maal per week te doen verschijnen. Aanvaard werd het voorstel-Am sterdam, door het congres sympathie te doen betuigen met het streven van den Algemeenen NederlandschenBond van Handels- en Kantoorbedienden, naar een dpor rijkswet vastgelegde achtuursluiting van alle winkels en magazijnen do leden werden opge wekt aan het verzoek van genoemden bond, inkoopen steeds vóór uchl uur 's avonds te doen, gevolg te geven, en men droeg den woord- en penvoerders der S. D. P. op, dit denkbeeld en de zen eisch voor vervroegde winkel sluiting, waar noodig, te propagee- ren. Als afgevaardigden naar Kopenha gen werden benoemd de heeren H. Gorter en D. J. Wijnkoop. Na afdoening van nog eenige huis houdelijke zaken, werd besloten bij de Provinciale Staten-verkiezing, de S. D. A. P.-candidaten te steunen, en in Noord-Brabant propaganda te maken voor de partij. Als plaats voor het volgend congres werd Rotterdam aangewezen,. PIERSON-FONDS. Door de bestuursleden van het Mr. N. G Pierson-fonds te 's-Gravenhage is tot voorzitter, in de plaats van mr. N. G. Pierson, gekozen prof. dr. C. A. Verrijn Stuart te 's-Gravenha ge en, ln de plaats van prof. Verrijn Stuart, tot onder-voorzitter prof. mr. H. B. Graven te Leiden. ONGELUKKEN. Gistermorgen omstreeks vier uur ls op de Zuiderzee een Urker vaartuig in zinkenden toestand bevonden. Het bleek te zijn de Urk 117, bemand met drie Urkers, welke in naakten toe stand, gereed tot zwemmen waren. De langste hield met moeite de tw©e anderen boven water. Allen zijn in deorniswaardigen toestand te Urk aan den wal gebracht. TUCHTELOOZE KINDEREN. Op Initiatief van het hoofdbestuur van de Voreeniging van Hoofden van Scholen in Nederland had te Amster dam onder leiding van den algemee nen voorzitter dieo* Vereeniging, den heer P. Otto, een bijeenkomst plaats van afgevaardigden van den Neder- landschcn Bond tot Kinderbescher ming, van het Nederlandsch Verbond der Veroenigingen Pro Juventute en van de bovengenoemde verepniging Het doel der bijeenkomst was over leg plegen betreffende maatregelen, te nemen tegen de gevolgen van do aan wezigheid van tuchteloozo kinderen op de lagere school. De besprekingen droegen oen voorloopig karakter. Eenstemmig was men vnn oordeel, dat een gemeenschappelijk optreden te dezer zake gewenscht en mogelijk was. Besloten werd in het begin van Juli wederom samen te komen, en tot deze tweede bijeenkomst ook an dere verenigingen, die geacht kun nen worden hetzelfde doel na te strpven, uit te noodigen. A's grcdslagen voor gemeenschap- pelijk optreden werden reeds ge noemd lo. de oprichting van gemeen telijke scholen tor opneming van tuchelooz© kinderen; 2o. hiermede in verband staande wiiziginsren van de Leerplichtwet en gemeentelijke ver ordeningen. 3o. verruiming vnn den werkkring der rijkstnchtsehn'en en 4o. het verkrijgen van sneller berech ting en executie. Gemengd Nieuws TEGEN HET WEDDEN. In de V'ereenigde Staten van Noord Amerika, waar de wet reeds het wed den bij wedrennen verhiedl, zijn in den Senaat en de'Kanier weder wets ontwerpen aangenomen, die d© be staande wetgeving nog verscherpt. De ontwerpen worden aan den president ter teel <ming aangeboden. Een dor ontwerpen, de Agnew An- ti-Oral Bookmaking Bill vertredt „bookmnking' zoowel mondeling als schriftelijk. ONGELUK OF ZELFMOORD? Men zal zich nog het geval herinne ren, oenicen tijd geleden in Engeland gebeurd, dat een amateur-fotograaf in de donkere kamer uit een glas cyankali dronk, denkende een glas bier aan den mond te hebben, llij Kon nug even op een papier een paar woorden schrijven, om aan zijn vrouw te verlellen wat er gebeurd was, en stierf. Nu heeft zich een dergelijk geval voorgedaan. Een kapitein van de rij dende artillerie, oud 44 jaar, te Midd lesbrough, was bezig, met cyankali zijn uniform schoon te makeu. Hij had het gevaarlijke goed in een glas voor zich en daarnaast een glas met whisky. Men vond he mdood liggen en bij hem een opschrijfboekje met de woorden: „Het verkeerde glas Gad helpe vrouw en kinderen." De jury van den lijkschouwer be slikte, dat de dood door een ongeluk was veroorzaakt. Maar het staat te bezien, of jury's, als meer mensrhen een glas met vergif en een glas drank voor zich zetten en bij vergissing uit net verkeerde glas drinken, het aan een ongeluk zuilen blijven toeschrij ven. DÉ HONDEN VAN KONSTANTI- NOPEL. Volgens den correspondent van de Times is de overheid te Konslantino- pel begonnen, een klopjacht te hou den op de beruchte honden, die daar sedert eeuwen los rondloopen. Men heeft al in alle wijken van de stad reeds jacht op hen gemaakt. Men schat hun aantal op 30.000. RUW OPTREDEN VAN DE POLITIE Men schrijft uit Zürich aan de Tel. Sedert eenige dagen treedt in het varieteiten-theater alhier een Duitsch dames-ensemble op, dat o. m. een Duitsche vertaling zingt van de „Mar- che loraine", het volkslied van Elzas- Lotharingen. Ondanks een beleefd verzoek van de Elzas-Lotharingsche studenten-vereeniging aan de direc tie, werd hiermede voortgegaan. Het gevolg was, dat op een avond, zoodra het lied begon, een gefluit en gesis iQ de zaal werd aangeheven door alle het Pan-geimanisme vijandige stu denten. Meer dan ergerlijk was toen het op treden van de politie. Eenige stu denten werden, zonder dat ze tegen stand hadden geboden, geboeid tus schen twee met revolvers gewapende politie-agenten weggesleept, terwijl andere moedige, dienaren van de hei lige Hermandad hun vuistslagen in bet gezicht gaven en trappen toe dienden. Later op de» avond, toen de groote massa van de studenten reods ver spreid was. werden een dertigtal rus tig over het incident sprekende stu denten op straat zonder meer door de politie aangegrepen en met de blanke sabel geslagen. Een tiental werd gearresteerd waaronder 2 Nederlanders en tot op het politiebureau toe schandelijk mishandeld. De consuls van Nederland, Frank rijk, Italië, Spanje en Noorwegen hebben de zaak reeds in handen, ter wijl de Zwitserse he studenten beklag Indienden bli de rechtbank. HOFRICHTER TER DOOD VER OORDEELD. Zooals men reeds seinde, ls de lui tenant Hofrichter, beschuldigd van vergiftiging, tot den strop veroor deeld. Een verzoek tot gratie is ech ter tevens ingediend. Het is een uitge maakte zaak, dat de acten voor revi sie gaau naar het Hoog Militair Ge rechtshof. Hofrichtcr zal binnen en koio dagen in de spreekkamer van do gariuzoensgevangenis zijn vrouw wow zion. Hij heeft aJs tor dood ver oordeelde liet recht zijn aangelegen heden in orde te brengen voordat bot vonnis in kracht van gewijsde gaat daar het dan namelijk binnen 48 uur voltrokken moet worden. Over den toestand van Hofrichter wordt het volgende gemeld: Hofrichter bevindt zich gedurende de laatste dagen in volkomen abnor- malen toestand; hij heeft voortdurend aanvallen van razernij en is daarom ook door een paar officieren van ge zondheid onderzocht. Hoewel het oor deel luidde, dat hij leed aan zware zeuuwstoornissen, meenden de dok toren toch, dat hij wel in zijn cel in de gevangonis kou blijven. financiëeie Berichten HOLL. ELEC1R. SPOOR. Men meldt ons In de op 26 dezer gehouden alge meene vergadering van aandeelhou ders der liollundsche Electrisclie Spoorweg Maatschappij, werd de ba lans per 31 December 1909 goedge keurd. Tot commissaris werd herkozen do heer Jhr. Y\'. F. van der Wijck, ter wijl eene bestaand© vacature werd aangevuld door de benoeming tot commissaris vau den lieer F. A. It. A. Baron Van Ittersum. Het voorstel der directie tot wijzi ging van de artikelen 2 en 3 der Sta tuten werd met algemeene stemmen aangenomen en de directie gemach tigd liet noodige tot diet verkrijgen van de Koninklijke bewilliging dier wijzigingen te doen. Sport en Wedstrijden Schietwedstrijd. Bij den onderlingen wedstrijd op buks en cyünder-geweer, gehouden door do scherpschutters-schietveree- mgmg „Haarlem", gehouden op de banen aan het café de Phoenix, werd de eere-inedaille geschonken door me vrouw Visser van llazerswoude, be haald door den heer L. Smeeuk. Verder werd de eerste prijs behaald door den heer M. Nedcrkoorn. Letteren en Kunst MEVR. ENGEL—WILSON. Men schrijft uit Hoorn aan de Tel.: Alhier is uit Pretoria aangekomen mevr. Engel—Wilson, een goede be kende van ben, die de geschiedenis van Zuid-Afrika op taal- en kunstge bied hebben gevolgd. Als directrice van het Afrikaansch- Huilundsch tooneel is door haar, met haar goed geschoold troepje in ver schillende plaatsen van Zuid-Afrika, met succes menig© Hullandsche too- neelvoersteliing gegeven. EEN GEDENKTEEKEN VAN JULES VERNE. Te Nantes, zijn geboorteplaats, is gisteren een gelenkteeken voor Jules Verue opgericht. Tegen eene zuil, met bet beeld des schrijvers, leunen twee kinderen, een jongen en een meisje, verdiept in zijn vvonderreizen. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. liet laatstverschenen nummer van „Eigen Haard" bevat Hoe Amster dam Prinses Juliana ontving. De dijk, door J. Eigenhuis. Van trek schuit tot lucntschip, door C. D. Do- nath. Spiegelend geboomte, door Jero. de Vries. Poesjenellenkel ders. Purmerend, door P. Fran sen Jzn. Verscheidenheid. Be grafenisplechtigheid van Z. M. Ko ning Edward. Vele afbeeldingen sie ren dit nummer. Pers Overzicht DE Dr. KUYPER-ZAAK. Het Centrum schrijft o.a.: Het is wel zeer duidelijk, dat het enquête-relletje, van Links in de Ka mer en pers begonnen, niet door lief de eu begeerte tot de waarheid, maai* enkel door wraakzucht en haat werd bezield. Ware het anders, men zou met oordeelen wachten, totdat de E ere raad uitspraak heeft gedaan. „De Leidenaar" onder redactie van mr. P. E. Brict en ds.'R. J. W. Ru dolph schrijft aan het slot van een artikel Doch tevens blijkt ook hier weer zoo ondubbelzinnig uit, dat het de linkerzijde niet te doen is om een nauwkeurig onderzoek naar de han delingen van di'. Kuyper, niet te doen om z.g. in 's iands belang iets uit te richten, doch alleen om wraak te ne men op een tot nog toe ouverwinbaar gebleken tegenstander, door hem pu bliek te maken. Gelukkig is thans do laffe komedie voorloopig uit. Het enquéte-voorstcl is verworpen. De toeleg der linkerzij de is mislukt. En wat ons 't meest verblijdt, in den bitteren lijdensbeker van dr. Kuyper zijn zachte druppe- len gemengd. 't Algemeen Handelsblad oordeelt: Wij hebben de meening uitgespro ken, dat dr. Kuyper als politiek man dood zou rijn, nu de weigering om de Juistheid van de zeer ernstig» Ix>- schuldigingen tegen hem te doen on derzoeken, vooral werd gemotiveerd door een soort van ontoerekenbaar- verklaring van den oud-minister. In verschillende rechtsche bladen wordt dit thans tegengesproken. Zoo lezen wij in de Maasbode (R. K.): „Bij dc rechtsche coalitie is de positie van Dr. Kuyper sterker geworden." Moeten wij het aannemen? Aanne men dat dr. Kuyper, dat een man als ons in dat driedaugsch Kamerdebat geschilderd is, do van God gegeven leider blijft, ook voor anderen dan do Duymaers van Twist en Oosterbaaus, do aangewezen man om de christelij ke politiek te leiden? Hij zou dus lei- dor van de coalitie blijven? Maar, indien wij dit op het eerlijk woord van de Maasbode aannemen, als politiek persoon, een persoon dus die ook met anderen dan politsek- christelijken moet samenwerken, zal het dr. Kuyper toch naar onze mee ning zeer moeilijk vallen opnieuw op te treden. Uit de Arbeiderswereld DE STRIJD IN DE BOUWVAKKEN IN DUITSCHLAND. In het Rijksdaggebouw te Berlijn zijn Zaterdag, op verzoek van het Rijksdepartement van binnenland- sche zaken, de onderhandelingen be gonnen over de bij legging van den strijd in de bouwvakken. Onder lei ding van drie scheidsrechters, geh. regeeringsraad dr. Wiedfeldt, van 't 'departement van binnenlandsche za ken, opperburgemeester dr. Beutler uit Dresden en gerechtsdirecteur dr. Prennetr uit. Munchcn, zijn 10 verte genwoordigers der werkgevers, 24 der werklieden aanwezig. Dr. Wiedfeldt opende de bijeenkomst met een redevoering, waarin hij de redenen uiteenzette die den minister van binnenlandsche zaken tot het op nieuw ter hand nemen van deze quaestie aanleiding gaven De nieuwe onderhandelingen blij ken uiterst moeilijk, wijl iedere partij op haar standpunt blijft staan. De vooruitzichten voor een compromis zijn dan ook zeer gering. LOON ACTIE TYPOGRAFEN. De secretaris van het looncomité Inzake de typografen-actie te 's-Gra- venhage meldt Nadat het looDcomité met den heer J. Hoekstra eene conferentie had ge had. verklaarde deze zich bereid met ingang van 4 Juni a.s. de door het looncomité aangeboden regeling, be nevens 9-urigen werkdag en percen tage bij overwerk, in te voeren. Leger en Vloot GENERAAL SABRON. Naar de N. R. Ct. van goedinge- lichtc zijde verneemt, zal de luit.-ge neraal F. H. A. Sabron, adjudant in b. d. van H. M. de Koningin, chet van den generalen staf, binnenkort liet leger met pensioen verlaten. Alarktnieuws Op de Maandag alhier gehouden groen ten markt waren aangevoerd en verkocht: Bloemkool: aangevoerd en verkocht 500 stuks, 810 ets. Witte kool 170 stuks, 2—3 ets. Spinazie aangevoerd en verkocht 590 manden. 1040 ct. Salade aangevoerd en verkocht 760 manden, 0.80—/ 1.50. Wortelen aangevoerd en verkocht 1000 bos, 6-10 ct. Onze Lachhoek DE EERSTE MAAL. A. Zoo, zoo, heeft je vrouwtje gisteren voor bet eerst gekookt Wat gaf het Jonggehuwde. Maagkrampen 1 'T VOORNAAMSTE. Ja, ik weet wat ie zeggen wilt, zei de verliefde «uan, zij heeft haar gebreken, eet slecht humeur, enz., maar ik houd au eenmaal van haar, en ik kan niet aonder haar le ven. Juist, antwoordde zijn vriend kuhu, maar dat is de vraag niet. De voornaamste kwestie is kun je mét haar leven NIET ZOO IDIOOT Een achterlijke jongen in een dorp was er voor bekend, dat hij, als hem een twee-en-een-liulve centstuk en een kwartje werden voorgehouden, het grootste muntstuk koos. Eens vroeg iemand hem Maar jongen, weet je dan niet, dat het kwartje meer waard is Jawel, antwoordde de slim- mert, maar als ik het kwartje nam, dan zouden ze het nooit meer probee- rcn. KRINGLOOP. A. Dus op eiken verjaardag van je krijg je van je oom een gouden horloge Student. Ja, maar altijd het zelfde 1 Na mijn verjaardag breng ik het in de bank van leening. Bij de auctie van niet geloste voorwerpen koopt mijn oom liet in, en prompt op mijn verjaardag is het als present weer present. BAAS BOVEN BAAS. Kolonel Kalm. Hier in de barak ken hebben we den grootsten soldaat, dien het leger óóit had. Kolonel Snoever. Hoe groot is hij Kolonel Kalm. 2 Meter 20. Kolonel Snoever. Maar dat be- teckent nog niets. Ik heb in vroeger Jaren onder mijn mannen er een ge- had, die zóó groot was, dat hij moest knielen, al» hij zijn baar wilde kam men.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6