NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8281. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG I JUNI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN:' per drie maandeni Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem1-20 -% Haarlem van 15 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente),1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 m--, Ea% 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. GtfUusfremfZondagsblad,'voor'Haarlem I 1 1 1 TI 1 1 I 037H Redactie Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per posj „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 2 JUNI. Groote Kerk: Orgelbespeling, 2-3 u. Brongebouw: Concert llaturlemscli Muziekkorps, 8 uur. Stadsnieuws Staalbad Haarlem. De Drinkhal werd gisteren door 64 personen bezocht Prov. Statenverkiezing. De R. K. kiesvereeniging besloot gisteravond de candidatunr van Mr. D. E. van Lennep, burgemeester van Heemstede (Clirist-Historisch) te steunen. Door de Christ.-Hist Unie is gis teravond met algemeene stemmen de zelfde candidaat gesteld. REMONSTRANTSCHE KERK. Gisterenavond had in do Remon- 6trantsche Kerk de jaarvergadering dezer gemeente plaats. Het jaarver slag en de rekening en verantwoor ding werden e edgekeurd. De altredende bestuursleden, de fceeren Roozeboora en Van Klaveren werden herkozen. Van 't Kantongerecht EEN GEVAARLIJK BEROEP. De pakjesdrager Theodorus T. heeft ter zake van dronkenschap niet minder dan veertien vonnissen achter den rug. Het laatste Is gewezen ter zake van het feit, dat Theodorus zoo zeer boven zijn theewater was, dat hij op het Stationsplein een volksoploop veroorzaakte. Daarvoor werd de jon ge man veroordeeld tot zeven dagen principale hechtenis. De delinquent zou gaarne een geldboete hebben. De kantonrechter bedroeft hem ech ter met de tijding, dat dit moeilijk zal gaan. Het aantal malen, dat be klaagde wegens dronkenschap ver oordeeld werd, is t e groot. „.•Als 't nog eens gebeurt", dreigde de kantonrechter, „heb je kans, dal je naar de rijks-werkinrichting gaatl" De beklaagde belooft, dot dit hem niet gauw weer gebeuren zal. Maar, voegt hij er bij, net beroep vau pak jesdrager is ook zoo gevaarlijk. Mr. Van der Mersch is dit wel met den man eens, maar vermaant hem toch in het vervolg wat voorzichtiger met drank om te springen. De ambtenaar van het O. M. eisch- te bevestiging van het gewezen von- EEN RIJKWEST1E. Verleden week werd op verzoek van mr. P. Tideman aangehouden de *aak van den uitgever B,, te Bloe- mendaal, die zich voor de rechtbank te verantwoorden had, omdat hij op 13 April met een auto in de Korte Kleverlaan gereden beeft, komende uit de richting van den Bloemendaal- schen weg, hoewel een bord aan don ingang van die laan zulks verbiedt. De ambtenaar van het O. AL eisch- te toen 1 bixrte, subs, een dag hech tenis. Mr. Tideman bestreed hedenmor gen uitvoerig de rechtsgeldigheid van dit bord. De ambtenaar van het O. M. per sisteerde bij z:jn vroeger genomen requisitoir. De uitspraak in deze zaak is be paald op heden over acht dagen. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan II. B. en J, K te Haarlem, overtre ding Hinderwet, 10 boete of 2 dagen hechtenis. H. C. W. v. II., te Amsterdam, overtreding Wapenwet, ƒ5 boete of 3 dagen hechtenis. A. B., te Velseu, overtrading Spoor- wet, 2 boete of 2 dagen hecht. W. D. B to Veisen, en K. J. S. to Haarlem, overtreding Wetboek van Strafrecht, 3 boete of 5 dagen hecht, en 2 boete of 2 dagen hecht. E. P., te Haarlem, overtreding Po litieverordening Haarlem, 0.50 of 1 dag hechtenis. C. N., te Wijk aan Zee en Duin, overtreding Politieverordening Bever wijk, 2 boete of 1 dag hechtenis. F. J. R-, te Amsterdam, en W. S. te 's-Gravenhage, overtreding Motorver- ordening Haarlcmmorl. en Spaarn- woude, 25 boete of 5 dagen hecht. N. R., te Haarlem, en twee unde- ren, overtreding Politieverordening Bloemend aal, 2 boete of een dag hechtenis. L. B., te Haarlem, en 48 anderen, 'overtreding Yerkeera ver ordening van Bloemendaal. 1 boete of een dag hechtenis, en 0.50 boete of een dag hechtenis. J- S., te Velsen, on P. J. van D. zwervende, overtreding Provinciaal Reglement, 3 boete of twee dagen hechtenis, en twee maal 1 boete of twee maal een dag hecht. J. W., te Amsterdam, overtreding Motorkenteekenbesluit, 10 boete of drie dagen hechtenis. V. van H., te Haarlem, en 7 ande ren, rijden zonder licht, 2 boete of twee dagen hechtenis, en 1 boete of een dag hechtenis. Voort3 werden er nog 12 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap, tot ƒ5 boete of drie dagen hechtenis, 4 boete of drie dagen hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis, en 2 boete of twee dagen hechtenis. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 5 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, 1 meubelmaker, 1 mo delmaker, 1 metselaar, 8 opper lieden, stucadoors, 1 witter, 7 machinebankwerkers, 1 monteur, 8 grofbankwerkers, 2 metaaldraaiers, 8 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 3 burgersmeden, 4 machinisten, sto kers, I electricians, 1 instrument maker, koperbankwerker, 1 ko perslager. 9 loodgieters, 1 schoen maker, zadelmakers, kleerma kers, 1 schilder, behanger, 1 stoffeerder, 9 bloemisten, 4 tuin lieden, 7 grondwerkers, 1 bakker, 1 banketbakker, slagers, 4 krui deniersbedienden, 1 kellner, 8 ma gazijnknechts, 7 loopknechts, 1 huls knecht, l sigarenmaker, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 9 letter zetters, 1 lithograaf, binders, 14 losse werklieden dienstboden, werksters, 1 naaister, 9 kook sters, huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., houtdraaier. De G' r o o t K e r k k 1 ok. Vanmorgen stonden de wijzers van de Groote Kerk-klok als verstijfd te gen de plaat; ze bewogen zich niet, en halsstarrig bleven ze op ons offi- cieele uurwerk half negen als tijd aanwijzen* Valerius' „'t Is een dagh van Vro- lyckheidt" tinkelde niet als anders over de huizen; onze klok stond stil. Wat was gebeurd? Een kabel van het doorloopwerk was gebroken en daardoor was het gewicht naar bene den gekomen. Tegen twaalven was het euvel weer hersteld.: Zilveren jubilé. Heden herdacht de heer J. E. Groe ve, thans directeur van het Huis van Bewaring te Haarlem, zijn 25-jarige werkzaamheid bij bet gevangenis wezen. De herdenking van dezen datum ging op verlangen van den jubilaris niet met bijzondere feestelijkheden gepaard* (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Voorbereidend Militair onderricht. Voor het bijwonen hiervan hebben zich in deze gemeente een 40-tal jon gelieden aangemeld. Voor het eerst gedurende het tijdvak, dat het voorb. mil. onderricht bestaat, is men tot een voldoend aantal deelnemers kun nen komen, waardoor thans het hou den van een cursus in deze gemeente is verzekerd. Ds. A. Thielen zal 26 Juni bij de Geref. Gemeente te Vijfhuizen zijne intree rede houden. SLOTERDIJK. Dinsdag is te Sloterdijk een treurig ongeluk gebeurd. Toen een electrische tram uit Haarlem in de omgeving van het kruithuis was gekomen, zag de wagenvoerder op een meter of tien afstand een jongen staan. De knaap verwijderde zich niet van de rails, maar bleef, waarschijnlijk door schrik bevangen, naar den wagen staan kijken. Hoewel de wagenvoer der al het mogelijke deed om het on geluk te voorkomen, mocht hem dit niet gelukken. De knaap werd aange reden, waardoor hij onder den wagen kwam en zoo gewond, dat hij onmid dellijk overleed. Hij bleek te zijn de tienjarige Bakker uit SloterdijlZ. Z ANDVOORT. Aan mej. J. G. Hensen, onderwij zeres aan school A. alhier, is tot her stel van gezondheid door B. en W. het aan haar verleende verlof ver lengd met 2 maanden. Aangokomen vreemdelingen Dames Hannema, Haarlem, Hotel de TOcean, 2 pers. B. Grijpink, Amsterdam, Idem, 5p. Fam. Beek, Idem. Haarlemmerstr. 72, 2 pers. De heer Mulder, idem, Idem. Wed. KokKavelaars, Idem, Strand weg 6, 3 pers. Fam. Arum, idem, Schelpenplein 10 2 pers. Fam. Gorter, Groningen. Dr, Mez- gerstraat 2, 6 pers. Fam. Meijer, Heemstede, Iioogeweg 6, 6 pers. Wed. Ankersmit., Haarlem, idem 52 7 pers. W. Engelberts, Arnhem, Pension Buitenrust, 6 pers. de Ligt. Dixmulde, Hotel Zee- rust, 2 pers. D. van Wits en, Amsterdam, idem, 2 pers. Fam. J. Dekker, Hilversum, Qul- sisana, 2 pers. Binnenland is Amsterdamsche Feestweek (Van onzen Verslaggever). Amsterdam, Dinsdagmiddag. De journalist, die in deze f( in Amsterdam ronddoolt met het doel om indrukken op te doen van de hoofdmomenten der festiviteiten, kan zich ontslagen achten van de taak om van alle rijtoeren, bezoeken aan instellingen en diners bijzonderheden aan zijn lezers op te disschen. Trouwens, daarvoor zou elk blad n geheclo verslaggovetrscorps in Amsterdam mobiel moeten maken. 'k Reken dus den Dinsdag te be ginnen met de bijwoning van de Sportbelooging op het terrein achter het Rijksmuseum. Zoo'n sportbetoo- ging is een nieuw nummer op het program der Itoninginnebezoeken. Onze Vorstelijke familie woont, in te genstelling met hetgeen men in het Buitenland ziet, niet vaak dergelijke sport-bij eenkomsten bij. Daarom was deze middag een belangrijke voor de Nederlandsche sport. De beide collega's, de heer en Ter- steeg van het „Handelsblad" en Coucke van de „Telegraaf", die dit deel van het feestprogramma in el kander hadden gezet, hadden het goede denkbeeld gehad, om den Vor stel ij ken Bezoekers in een half uur tijds iets te laten zien van de voor naamste takken van sport. Toen dan ook de Koninklijke stoet het terrein opgereden was en II. M., ergezeld van Koningin Emma en den Prins in hun loge hadden plaats genomen, begonnen over 't geheel e veld de oefeningen. Op het voorterrein waren het schermers, die een goed-gecompo neerde colonne-geweer uitvoerden on der leiding van den kapitein der Ma riniers, J. A. H. L. Baron Melvill v. Cairnbee. Er werd kranig gewerkt Van elk leger wapen deden acht personen aan deze colonne mee, ook acht leden dor Weorbarheid. Voor al trok de aandacht het eigenaardige blauwe debarkenxentscostuum met deu geel-strooien hoed van de lan dingstroepen der Marino. Links en rechts gaven 12 afdeelin- gen van den Amsterdamscheu Turn bond Springoefeningen. Daarachter voetbalden twee Am sterdamsche elftallen in oranje en in blauwe hemden, terwijl op het ach- terterrein werd getennist. Om vijf minuten voor éónen verlie ten alle deelnemers het veld en wer den door anderen vervangen. Vóór de Koninklijke loge gingen nu Eerste en Tweede Vijfjarige aan het korfballen. Dit aardige spel wekte veel belangstelling bij de llooge Be zoekers. Veel vroolijkheid wekte het, toen de bal, door den wind afgedre ven, heel oneerbiediglijk in de Ko ninklijke loge vloog. Do lieer Van Geen had den korfballers het bruine monster spoedig weer teruggegeven. Amsterdam en Hilversum speelden op het middenterrein hockey. Daar de Hilversummers eigenlijk niet allen Hilversummers waren, maar meer Amsterdamsche forensen, waarvan eenigen uit Haarlem en om streken, vermelden we hun elftal. Forensen: j. Jolles, Haarlem, doel; P. H. Cremers, Wormerveer en M. Heybroek, Utrecht, achter; jhr. M. C. T. van Lennep, Bloemendaal; jhr. J. Feith, Hilversum, aanvoerder en J. Boissevaia, Hilversum, midden; K. L. J. Alberdink Thym, Doom, K. C. A. Valhen, Haarlem, jhr. mr. L. H. v. Lennep, Bloemendaal, W. Doude v. Troostwijk, Hilversum en H. E. Du- dolc van Heel Jr., Naarden. De forensen wonnen met 21. Een pleidooi voor het forens-zijn? Om vijf minuten over tweeën wis selde men weer. Toen kwamen een aantal meisjes deir volksklasse van de Amsterd. Gymn. OniL Vereen, een rei uitvoeren. De meisjes in haar blauwe pakjes maakten een aardigen indiruk. Rechts en links weiden vrije oefe ningen uitgevoerd door jongens van de Volksklasse onder leiding van den heer Klein, en aan zeven harren brugoefeningen door do Marine Gym nastiek en Schermschool, onder lei ding van kapitein Melvill van Carn- bce. Vooral aan de brug werd keu rig gewerkt. Het was een prachtige propaganda voor gymnastiek en sport Om kwart over tweeën reden de Vorstelijke Personen naar het ge bouw van de Roei- en Zeilvereeni- ging „De Hoop" aan den AmsteL Ter wille van onze lezeressen ver meld ik, dat de Koningin in het wit gekleed was en een witte bont droeg. Zij droeg een hoed van lichtgroene kleur met witte aigrette. Koningin Emma was in het licht blauw met een bruinen bontmantel en een hoed van liohtblauwen tint. De Prins droeg de admiraalsuniform. Het weer had zich tot nu goed ge houden. Zelfs lag er een zonnetje over het veld, toen de Koninklijke stoet over het terrein reed* Dat was een prachtig gezicht, die kleurige groepen over het eenigszins golvende grasveld te zien heentrek ken. Onder het gejuich van de dui zenden langs den weg werd naar den Arustel gereden. Daar stonden de oevers zwart van de measchen. Langs do mooie Am- stelboorden, die sierlijk uitleggen voor deze deftige stadswijk, wemel de het van vlagge-gekleur, die in de fel geworden wind heen-en-weer klap perden. Waar het oog reikte naar beide zijden zag men weer de men- schendrommen. En daartusschcn lag het druk-bewogen water van den Am steL ngs den wal gemoord lagen tientallen van stoombooten, overvol met kijkers, natuurlijk. Nadat de Koninginnen en de Prins ontvangen waren, werd een boot tochtje gemaakt. Overal, waar het aartuig met de zijden Koningsvla aan den voorsteven langs voer, plant te zich het gejubel uit de dichte men- schenrijen al verder en al verder voort, toen liep het weer terug en dit was het sein, dat het eigenlijke pro gramma een aanvang zou nemen. Maar nog even moest gewacht war den, tot de Vorstelijke familie in liet keurig-versierde Paviljoen plaats had genomen. Heel veel pleizior had het publiek, toen Prins Hendrik een der dames in de loge naast Hem, buiten om, langs een dor pilaTen dc hand reikte en beiden zóó met de hoofden voorovergebogen langs dien sta-in den-weg een praatje maakten. Langzaam aan dreven nu onder de nieuwe Amstelbrug uit een vijftig wherries, waarin veel dames met keu rige toiletjes. Alle bootjes waren be bloemd met een overvloed van kleu rige Flora's kinderen. Sommigen hadden er prachtige versieringen als baldakijns met Koningskronen ven op gemaakt. Het was een wonder lijk-mooi gezicht die ranke bloerae- scheepjes te zieai heendrijven op den vervlietenden waterspiegel. Voor de Koninklijke gasten in liet Paviljoen waren aangekomen had den tweo achtrierasgieken een wed strijd gehouden op een baan van 4500 M. lengte van het Kalfje af. De blauwe Amstelploeg won met eenige boullengleu van de witte No- reus. Met het défilé van de wherries was het Waterfeest, wat betreft het raid- daggedeelte afgeloopen. De drommen kijkers gingen voor eenige uren naar huls om uit te rus ten ten einde straks het Avondfeest op den Amatei ie kunnen bijwonen. De Vorstelijke familie reed naar 1 Paleis terug, waar zij den Amster- lamschen Raad een diner aanbood. 'k Mag niet nalaten van de rede van de Koningin tot den Amsterdnm- schen Burgemeester eenige gedeelten weer te geven. Mijnheer de Burgemeester! Ik gevoel mij gedrongen bij genheid van ons eerste bezoek met ons innig geliefd kind aan de hoofd stad des Rijks, aan dezen feestdisch een enkel woord te spreken ook voor den Prins, ofschoon ik mij wel wust ben, dat het moeilijk is weer te geven, wat op dit oogenblik in omgaat. Wij zijn diep bewogen, zoo wel door de indrukwekkende uiting van blijdschap, welke aan de schoonc en welgeslaagde feesten ten grondslag ligt, als door de geestdrift, die er de bezieling aan gaf; bovenal stemt het ons ouderhart tot groote dankbaar heid getuige te hebben mogen zijn Fan de liefde, waarmede zij, die wij zoo gaarne ons „zonneschijntje" noe men, allerwege is ontvangen en be groet. Er is in deze korte spanne tijds meer dan ééne band voor geheel het leven gevlochten. Wij stellen ons voor, haar later dikwijls van haar eerste verblijf al- te vertellen en wij koesteren de hoop, dat zij, ouder geworden zijn de, zal toon en te beseffen, welk een groote plicht der dankbaarheid op haar rust. God geve haar daartoe overvloedige gelegenheid! Als wij nu weldra Amsterdam gaan erlaten, dan zal het zijn met een gevoel van bijzondere erkentelijkheid voor de dagen, welke de bevolking zoo gelukkig en onvergetelijkvoor ons heeft gemaakt en dan zal mijn. af scheidsgroet een innig gevoelde wensch zijn voor den toenemenden bloei en voorspoed van de hoofdstad, wier belangen Mij zoo na ter harte gaan en waaraan wij door vele his torische en enge persoonlijke banden gehecht zijn. Mede namens Mijne Moeder en Mijn Gemaal stel ik dezen heildronk in op het geluk en het welzijn van Amsterdam! Dinsdagavond., Omstreeks acht uur zijn we weer op de Persboot aangeland, waarop ook vanmiddag het Waterfeest bijwoonden. Het aspect, dat de oevers van den Amstel opleveren, is nu weer geheel anders in den aan-naderen- den avond. Al lang vóór zessen begaf zich een deel van Amsterdam op weg om langs de oevers van de rivier een plaats te zoeken, om straks als het geheel donker is geworden, te genie ten van het kleurige schouwspel, dat op het woelige watervlak zal vertoond worden. Een Amsterdam sche Koninginneweek zonder een vuurwerk op den Amstel is niet wel denkbaar. Dit deel van het Water feest is dus vrij traditioneel; maar 'ooraf gaat een nabootsing van den slag op de Zuiderzee. Dat is een oorsjaronkelijke dachte, die zich goed aansluit bij den I-Iistorischen Optocht van gister. De slag op de Zuiderzee is een d< roemrijke daden uit het begin van den Tachtig jarigen oorlog en in het bedrijf van de kloeke Watergeuzen. Het was 1573 geworden. Na den val van Haarlem, zag het er donker genoeg uit in Holland. Maar te wa ter waren de opstandelingen den Spanjaard nog de baas gebleven. Toen probeerde Bossu den Water geuzen een gevoeligen slag toe te brengen door hun schepen op de Zui derzee verzameld aan te tasten. Die toeleg mislukte, want de Geu zen brachten de Spaansche vloot een gevoelige nederlaag toe. Boes u's ad miraalsschip raakte aan den grond en werd door de vletten met Enkhul- zers en lieden uit Hoorn geënterd en genomen. Jan Haring's heldendaad, het vermeesteren van de Spaansche admiraalsvlag, Is door de geschiede nis bewaard. Bossu werd gevangen genomen. Inmiddels is het half negen gewor den. Uit de wolkenzware lucht drup- j^elen nu en dan de regendruppels. Zoover je in de schemering de oevers langs kunt zien, zie Je zwarte opeenhoopingen van menschen, rijen dik achter elkaar. De gezichten zijn als lichtere stippen in die menschen- donkerte. Daar achter vormen do deftige huizingen met haar hoog® gevels een fraai en achtergrond. Hun bovenlijnen breken donkeren de vlakken ln het vuil-blauwige wol- kenspansel. Het Amstelhotel staat zwaar domineerend boven alles uit. Langs de Amstelboorden liggen de talrijke booten met geïllumineerd want. De hoofdtint is oranje. Dat is fecstelijk-kleurig in ronde ballons, die liet touwwerk van de gepavoisecr- de vaartuigen met een gloed van lich tend rood-oranje verven. Veraf streept de vurige stippellijn zachte bogen in het boomegroen, dot in de avondduisternis vervagen gaat. Heerlijk mooi weerkaatsen d# lampion-schijningen in de wild-woe- lige watervlakte, dat als goud gebro cheerd wordt, wanneer een zoek licht van een der jachten, of uit do electrische bollen boven het Pavil joen Yan „De Staat" op de haast: go golfjes speelt- In dien droom van licht drijven d® mooi-versierd® wherries, die van middag aan het défilé deelnamen. Z:j zijn als liefelijke bloemprieelen, zachtjes glijdend over het water. Ranke vrouwenfiguren in lichte tol letjes zijn te midden van die bloem er- tuilen. Een der booten in de nabij heid overschijnt de fraaie vaart u'g- met bleek-groene en zacht-rose gloeden. Ver-weg drijven de wherries daar. ln, innig-intiem een toover-sprook- Je van licht-en-kleur. Maar tegen half tien gaat de Zuid wester heftiger waaien. Hij heeft nu al uren lang met zijn steeds heviger wordende slagen gestreden tegen do menschen, die belast zijn mei heli aansteken der lampions. En nu alles brandt komt de wind ze weer uitblazen. Nu gaat er iets treurigs gebeuren, want de Zuidwester houdt zoo huis) onder de flikkerende lichtjes, dat z« bij heel® reeksen uitgeblazen wor den. Heele lijnen hangen nu donker* Elders weer worden tal van vlam metjes door het papieren omhulsel heengejaagd en dan vallen de Ia hrand geraakte lampions fel vlam mend in den Amstel, waar ze 'ruinen geworden uitdooven. Alleen de gewone cylinder-vormigo papieren lantaarntjes houden zich goed. Maar die zijn in de minder heid. Als straks de Koningin komt, zal het meeste feestlicht gebtuscht zijn. 't Wordt tegen half tien. Do menigte wacht ongeduldig de Vorste lijke personen, wier tegenwoordig heid verbeid w ordt om den zeeslag 5 doen aanvangen, 't Wachten is et niet prettiger op gewordeD, nu men, behalve van de windvlagen ook neg onaangenaam aangedaan wordt doof' den regen, die nu straffer begint ne r te komen. Tegen kwart vóór tienen kondigden het gejubel aan den overkant en fora taterend Wilhelmus van de Uoornmu- ziek aan, dat de Vorstelijke familri in aantocht was. Het regende nu weer wat minder en toen de Hoog® Bezoekers gezeten waren, werd het droog. Een vuurpijl slangelde door da lucht en dadelijk daarop werd ecit aanvang gemaakt met den slag op do Zuiderzee. Dat nummer van het pro gram kwam schitterend tot z a recht. Van alle zijden voeren de Hol- landsche booten en vletten op den Spanjool in, die met vuurwerk-bom men en vuurpijlen bestookt vverd„ Bossu bleef het antwoord niet schul dig en weldra was de geheele omge ving van het admiraalschip in oen dichte smook, waardoor ettelijk® vuurlijnen ritsten. Het was een ge knal en gedonder, dat men -werkelijk de illusie van een gevecht kree>g. Tel kens als de windvlagen den rook wegvaagden zag men da Spanjaar den aan boord met glinsterende lan sen en zwaarden op de geuzen in houwen. Want die klommen nu niet kortjan en enterbijl gewapend don Spanjaard aan boord. Als katten kro pen ze tegen de takelage op. Eu Jan Haring meheir Haoring, grapte een jonge Amsterdammeling in ecu boom aan den kant zat ln een oogenblik in den mast en daar ging onder veel gejuich de Spaansche vlug naar beneden. En eenige oojrenbl!lo ken later rees de oranje-blanje-bleu® Prinsenvlag. Het was een fraai tafereel. Jammer genoeg, moest door het ver van fraaie weer de wedstrijd voor verlichte groote stukken en de wed strijden voor geïllumineerde jachten,

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1