NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Donkere ScMuwen 27© Jaargang. No. 8262. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 2 juni 1910 b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissemen! Voor Haarleml-20 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 J/fAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (gv JK 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. «ZsS Zondagsblad, 'voir I 1 I ',uax Redactie en Administratie: Groole Houtstraat 53. w B de omstreken en franco per posj „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsin® van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. tweede blad. Buitenlandsch Overzicht Veel heDben we ln de laatsto maan den al geschreven over DE RUSSIF1CEER1NG VAN FINLAND. Geen wonder, want de overheid in Petersburg denkt zeker aan het spreekwoord „zachtjes aan, dan breekt 't lijntje niet", en doet daarom het knechtingswerk bij stukjes en brokjes. Geregeld is er dus wat nieuws te vertellen maar het is alles treurig nieuwsAlgemeen is in de beschaafde landen sympathie voor de Finnen gewekt, zijn protesten naar de Russische regeering en naar de Doema gezonden. Helaas alles zonder eenig succes. Nu heeft de Finsche landdag be sloten zelf een alleronderdanigst ver zoekschrift tot den Tsaar te richten in een vorm. zooals de Grondwets commissie dezen heeft ontworpen. De Landdag schrijft, dat hij zich verplicht acht als vertegenwoordiger van het volk, den Tsaar volkomen op de hoogte te stellen van den kommer, die het Finsche volk bevangen heeft, en verzoekt dringend gehoor te schen ken. De door de Russische regeering in de laatste twee jaren ingeslagen richting heeft het Finsche volk ten zeerste verontrust, het rechtsgevoel, dat bij de Finnen sinds eeuwen diep ingeworteld is. is diep geschokt. De door de noeste vlijt dér bevolking verkregen welstand dreigt omverge worpen te worden, Finsche staats middelen worden langs onwettigen weg, zonder toestemming van den Landdag, in de Russische schatkist gestort. Russische ambtenaren, die geen begrip hebben van 's lands aard. geen begrip der behoeften van land en volk, zitten in het oeconomische departement van den Senaat, en het ergste wat nog dreigt, is de nlgemee- ne rijkswetgeving, die om zoo te zeg gen al door de Doema en Raad van State is aangenomen en waardoor onherroepelijk een eind zou worden gemaakt aan Finland's eigen bestuur. Daarom aciit de Landdag liet noodig, den „zeer machtigen en zeer gcuadi- gen Keizer en Groot vorst" onbewim peld te verklaren, dat het volk wet ten, die. ingevoerd worden met schen ding van de grondwet, niet als geldig zal beschouwen, maar slechts als voor het volk beleedigeude maatrege len. Om tot een vasje regeling te ko men, tot de verhouding tusschen Fin land en Rusland zijn er zeer zeker andere weger., dan die welke de te genwoordige Russische regeeriug wil inslaan, en die voor de toekomst voor Finland niet den minsten waarborg Er wordt gewezen op de plechtige verklaringen van vroegere vorsten, die indruischen tegen de uitleggingen der nieuwe richting, alsof Finland geen andere rechten zou hebben, dan dre welke Rusland behaagt te geven na iedere verandering van koers van zijn regeering. Dat gezichtspunt is in strijd met de regeeringstaak van den vorst, in ziju hoedanigheid als groot vorst van Finland. Daarom verzoekt de Finsche Land dag, in de vaste overtuiging, dat de bescherming van wettigheid en recht door het machtige Rusland met vol doening zal wonden begroet, aller onderdanigst, dut het „Uwe Keizer- I'ike Majesteit allergenadigst moge oehagen, de grondwetten van Fin land in kracht te laten, en te beve len, dat alle mantregelen, die in do laatste jaren met schending van de grondwetten zijn ingevoerd, moeten worden opgeheven." Of dit alleronderdanigst verzoek schrift iets zal uitwerken Het is jammer voor de Finnen, maar we moeten het helaas betwijfe len. De Russische regeering, noch de Doema, hebben zich laten beïnvloeden door waarschuwingen van buiten- landsche geleerden en volksvertegen woordigers. Het protest der 200 En- gelsche volksvertegenwoordigers werd vermoffeld en dat was nog wel van het bevriende Engeland Evenmin gelooven we, dat do KRETENSERS VOORLOOPIG IIUN IDEALEN VERVULD ZULLEN ZIEN. De Kretenser regeering heeft aan de mogendheden een nota overhan digd, waarin ze aandringt op de ver- ecniging met Griekenland. Ze wijst pr op, dat de geschiedenis der laatste, jaren getoond heeft, dat Kreta niet kan leven buiten de Grieksclie instel lingen elk ander rcgeeringsstelsel dan het Grieksclie is er onmogelijk. De status quo, die sedert 20 Septem ber is ingevoerd, is een stap te meer naar de verwezenlijking van dc Kre tenser idealen. Dc regeeriug hoopt, dat de consuls bij de andere mogendheden de tolken zullen zijn van de vurige gebeden, die ze namens het Kretenser volk richt tot de regeeringen, opdat zij niet lan ger zullen aarzolen aan de rechtvaar dige zaak een oplossing te geven, die zich niet verzet tegen de verecniging van Kreta met Griekenland, de bekro ning van het werk der mogendheden, waarvoor de Kretensers hun eeuwig dankbaar zullen zijn. Het is wel mooi den eeuwigen dank der eilandbewoners to verwerven, maar of deze zou opwegen tegen den toorn der Turken Blijkbaar niet. De 'Turksche regeering moet dan ook van de beschermende mogend heden de mededeeliug ontvangen heb ben, dat voor opwinding van de open bare meening bij het Turksche volk geen reden is, daar de definitieve op lossing der Kretenser quoestie ge paard zal gaan met het behoud der souvereine rechten van Turkije. Maar.... vau andere zijde wordt verzekerd, dat de onderhandelingen der mogendheden nog geen resultaat gehad hebben. Als men nu nog niet weet, hoe men met de eilandbewoners zal handelen, dan wordt het waar schijnlijk, dat men het nooit zul te weten komen. Het is heel duidelijk, de diplomaten zijn bang de handen in oen wespennest te steken. De oud-president der Vercenigde Staten ziet daar blijkbaar niet tegen op. Men weet, dat ROOSEVELT OVER 'T ENGELSCHE BESTUUR IN EGYPTE gesproken heeft, toen Londen hem Dinsdag tot eereburger kroonde. Verschillende bladen zijn het niet eens, met wat Roosevelt gezegd heeft. De „Daily News' veroordeelt de tactloosheid van de redevoering. Wat zou (vraagt het blad) Roosevelt wel zeggen, indien de puortermcester den oud-president wenken had gege ven in zake de quaestie Taft en de rebelleerende republieken V Het blad betwijfelt, of Roosevelt wel bevoegd is mee te praten over de Engelsche quaestie, waarvan zijn kennis al heel oppervlakkig moet zijn. Roosevelt be grijpt niet, dat het netelige Egypti sche vraagstuk nog ingewikkelder ge maakt wordt door de nationalistische bewegingen in Turkije en Perzie. Het staat vast, dat in Egypte niets uood- lottiger zou zijn dan een politiek van geweld overeenkomstig ecu Amcri- kaansche politiek van den dikker; stok. Engeland moet in Egypte het beleid volgen, dat den Egyptenaren het meest bevalt en niet een, waaraan de Engelschen het meest de voorkeur zouden geven. Dat is een vrijzinnig beginsel, dat in Zuid-Afrika met suc ces is toegepast. Dc ministeriecle „Westminster Ga- zette" betreurt ook de rede van den ex-president minder omdat die tact loos moet genoemd worden, dun wel omdat ze de taak van Engeland in Egypte ln hooge mate verzwaart. Het blad herinnert er daarbij aan, hoe het Engelsche Lagerhuis door de Russen is afgesnauwd, toen het er toe overging, raad te geven in de Finsche quaestie. De „Westminster Gazette" wil Roosevelt niet even ruw ufsnau- wen, maar toch acht zij het noodig, Roosevelt beleefdelijk onder het oog te brengen, dat zijn rede een misslag is geweest. Engeland heeft Roose velt's advies in zake Egypte niet van noode, een advies, dal Engeland ver keerd zou doen te volgen. Het gaat toch van de stelling uit, dat de Egyp tenaren niet dankbaar zijr» voor de door de Engelschen bewezen diensten. Van Egypte dankbaarheid te eischen, zou al even ondoeltreffend zijn als indertijd de eisch was, dat Zuid-Afri ka Engeland's suzereiniteit zou er kennen. De „Star" beschuldigt. Roosevelt van de ergste onhoffelijkheid, die een gast jegens zijn gastheer kan plegen. Het blad vraagt, wat de Amerikanen er wel van zouden denken, indien een Engelsche Roosevelt hun lessen kwam geven betreffende de gebreken in tiet Amerikaansche regeerstelsel, die ten gevolge hadden, dat drie presidenten der Unie werden vermoord. Met deze oordeelvellnigen kan Roo sevelt 't voorloopig wel doen 1 HET BEZOEK VAN HET BELGI SCHE KONINGSPAAR AAN DUITSCHLANü is alweer geëindigd. De begroeting is recht hartelijk geweest. De keizer kon wegens de verzwe ring aan de hand, niet deelnemen aan het officieele diner. Nu hield de kroonprins in opdracht van zijn va der een tafelrede, en zei o. a. „Die gevoelens hebben een treffende uiting gevonden in da grooto bereid willigheid, die Duitschlaud heeft be toond, om do zoo gastvrij aangeboden plaats op den vreedzamen wedstrijd der volken te Brussel in te nemen. En die gevoelens zijn nog versterkt door de voldoening, dat het door den goe den wil van beide zijden gelukt is, de moeilijkheden, die de grensregeling van Duitsch-Oost-Afrika en den Congo opleverde, uit den weg te ruimen. His torische herinneringen verbinden bei de volken, onze geslachten zijn met elkander verwant, in een Duitsch vorstenhuis heeft Z. M. ecu levensge zellin gevonden, die met hem een zoo schitterend voorbeeld geeft van een gelukkig familieleven. U. M. kan verzekerd zijn, dat al wat strekken kan om de vriendschap van enze volken en onze huizen te ver sterken, in Duitsche harten lcvendi- gen weerklank vindt. Namens mijnen vader spreek 'k den wensch uit, dat aan U. M. en de Koningin een lange, gezegende re geering tot heil van Belgié beschoren zal zijn en wij drinken op de gezond heid van koning Albert en koningin Elisabeth." Koning Albert antwoordde „De woorden van U. K. U. vinden ook in Belgie sympathieken weer klank, want de Belgen koesteren op rechte vriendschap voor het Duitsche volk, een vriendschap, die steeds is toegenomen van liet tijdstip af, dat België zijn onafhankelijkheid ver- wierf. Wij vergeten niet, dat nog kort geleden Duitschland een der eerste staten was, die met vriendelijke wen- schen de Belgische annexatie van de Congo-kolonie begroette, wier gren zen gelukkig kort geleden zijn vast gesteld. Wij hechten buitengewoon groote waarde aan het bewijs van vriend schap, dat Duitschland dat. Jaar heeft gegeven door zijn deelneming aan de tentoonstelling. Met bewondering con stateerden wij de hooge vlucht op in dustrieel, wetenschappelijk en com mercieel gebied, die Duitschland heeft genomen, onder de omzichtige leiding van den keizer. Aan onze achting voor onzen na- buurstaat paart zich de bewondering voor de verheven opvattingen, die den keizer bezielt bij de vervulling van zijn heerscliersplicht. De keizer geeft ons een edel voor beeld van een leven, dat geheel en al is gewijd aan het welzijn van zijn onderdanen, aan de uitbreiding van de macht en de productiviteit van het rijk. aan zijn schitterende vertegen woordiging in het buitenland en aan den wereldvrede. Ik ben overtuigd, dat de betrekkin gen van onze beide landen en huizen door ons bezoek nog intiemer en har telijker zullen worden en onder dankbetuiging voor de mij onvergete lijke ontvangst, neem ik rnijn glas op en roep ik uit„Leve de keizer, de keizerin en de keizerlijke familie EEN AANSLAG (?j OP DEN DUIT- SCHEN KROONPRINS. Toen de Kroonprins gisterenmiddag na de parade over de Schloosplatz door den Lustgarten naar bel slot reed, werd door een persoon een leege couservenbus naar bein geworpen; dc bus viel neder voor de voeten van een poiitie-agent De dader werd gegrepen. Naar gebleken is, was het conser- venbhkje, dat op het slotplein gewor pen werd, gevuld met boonen. Do mau, dio het wierp, is bij de politie ai lang beKend als krankzinnig hij heet Abraham Ererweiss, is een Rus, en heelt een uitdragerij. Stadsnieuws HINDERWET. B. en W. brengen ter kennis, dat van heden up alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot'des namid dags 2 uur, tot 14 Juni e.k. 's namid dags te 11/4 uur, ter gemooutc-secre- turie tor iuzage zijn nedei'gelegd het ingekomen verzoekschrift met de bij lagen van Th. Donckerwolcke Jr., om ver gunning tot oprichting \an ecno in lichting voor machinale houtbewer king, waarbij als beweegkracht zal worden gebezigd een benzine-motor van B paardekrachten in een te stich ten gebouwtje achter het perceel aan de 1 eylerslruat no. 28 van M. J. van Leuven, om vergun ning tot uitbreiding van zijne klee- renwasscherij en drogerij in het per* ceel aan den Kampersingel No. 58, door bijplaatsing van tweo wasch- machines, eeue centrifuge, een man gel en twee zuigpompen van H. Smolenaars, om vergunning tot uitbreiding van zijne kleerenwas- scherij en drogerij in het perceel aan de Amsterdamsche Vaart no. 28, door bijplaatsing van een stoommangel en een centrifuge van de firma Vernhout en Van Sluyters, om vergunning tot uitbrei ding van de lithografische kunstin richting in het perceel aan de Bake- nessergracht No. 3, door vergrooting en door bijplaatsing van twee electro- motoren onderscheidenlijk van 1 1/2 en 1 P.K. van W. P. Hard ijzer, om vergun- _..jg tot uitbreiding van de koek- en banketbakkerij in het i>erceel aan de Groote Houtstraat no. 170, door ver grooting en door verplaatsing van den oven van P. j. van Kessel. om vergun ning tot oprichting van eenc inrich ting tot het vervaardigen van bleek- water, in het perceel aan den Kou- denhorn nos. 6870 het aan Gedeputeerde Stateu Van Noord-llolland gericht verzoekschrift met dc bijlagen van hun college, 0111 vergunning tot uitbreiding van de gemeentelijke inrichting tot bewaring en verwerking van asch, vuilnis, bag ger, beenderen, lompen, mest en meststoffen, op het perceel aan den Harmenjansweg, door vervanging van den bestaanden verbrandingsoven door een nieuwen oven en dat op 14 Juni e.k., en wel des lamiddags te 11/4 uur, op het Raad huis der gemeente gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen dc uitbreiding of oprichting dezer in richtingen in te brengen. Voor ts maken B. en W. bekend, dat aan li. P. Misset vergunning is ver leend tot oprichting van eenc smede rij, waarbij als beweegkracht een electromotor van twee paardekrach ten zal worden gebezigd, in het per ceel aan de Lange Viammgstraut uo. 15-17 en aan E. Goud, tot oprichting van eeue koek- en banketbakkerij in bet perceel aan de Jansstraai no. 87. NED. PROTESTANTENBOND. Onder leiding van Dr. A Rutgers van der Loeff vergaderde Woensdag avond de afd. Haarlem van den Ned. Protestantenbond in het Nuts gebouw, voornamelijk ter bespreking vau ont worpen plannen in zake een nieuw bondsgebouw. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter, die voor de eersto maal een vergadering van de afdeehng Haarlem presideerde, er aan, dat hij op een moeilijk oogenblik in 't be stuur gekomen is. De afd. staat v ecu belangrijke keuzo: moet ei* eou nieuw bondsgebouw komen of niet?, cn spreker heeft de voorgeschiedenis dezer zaak niet meegemaakt. Daar om, en omdat hij de toestanden te dezer stede nog slechts korten tijd lrier zijnde niet volkomen kent en beheerscht, twijfelt spreker er wel eens aan of hij wel <~e rechte man op de rechte plaats is. Hot foit, dat hij ambteloos burger is werkt evenmin mee, om vau zijn voorzitterschap hooge verwachtingen te koeeteren. Toch zal spreker al zal men ook dc wil wel eens voor de daad moeten nemen naar beste weten doen wat in zijn vermogen is om de afd. steeds lot meerder groei en bloei te bren gen. (Applaus,1. Nadal de notulen van deu heer F. H. Smit zijn goedgekeurd, komen aan de orde de verslagen van de com mission. Dat, aangaande de wijkverpleging, gewaagt vooral van de voorbeeldeloo- zo activiteit van zuster P. Slotema- ker, die dit jaar o.m. 3514 bezoeken bracht en 56 loopende patiënten be handelde. Het verkoopen van het Bondsgebouw bracht eenige moei lijkheden, die zich echter weldra op losten, toen bleek dat de nieuwe ei genaresse genegen was dezelfde zaal tjes te verhuren De financiën zijn nog steeds voor verbetering vatbaar. Wat *t Godsdienstonderwijs betreft, dit werd geregeld door de predikan ten Dr. C. B. Hylkema en G. j. Paré aan de leerlingen van de Rijks kweekschool gegeven. De Zondags school werd door 220 leerlingen be zocht; 55 namen aan het onderwijs in de vervolgklassen deel. Onder de kinderen heerschte steeds oen opgewekte geest. In den schouw burg werden bij gebrek aan een eigen gehoorzaal dezen winter een vijftal lezingen gehouden, die zich ook nu weder in groote belangstelling moch ten verheugen. De bibliotheek telde dit Jaar 216 lezers; 3600 boeken wer den dezen winter uitgeleend, wat een gemiddeld aantal van 150 per avond was. Ook ditmaal breidde het aantal lezers zicli weer uit. De bibliotheek word vau 't Bondsgebouw aan de NJeuwe Gracht naar een zeer goed zaaltje in een gebouw aan de Oude Gracht overgebracht. Besloten werd vervolgens dat de afd. Haarlem voor de algemeetne ver gadering. die in hei najaar gehou den zal worden, geen voorstellen zal indienen. Daarna kwam de belangrijke kwes tie omtrent het nieuwe bondsgebouw nan de orde. Zooals we in ons num mer van gisteren reeds meedeelden, zal dit komen te staan op een terrein gelegen aan Veste- en Jacobsstraat, tusschen de H. B. S. en de M. U. L. O Do hoofdingang zal in dc Jacobs- straat zijn. De heer D. J. A. Westcrveld, pen ningmeester der afd., zette de finnn- cieele zijde van de zaak uiteen. Dank zij het dames-comité vooral is thans bijna f 18000 kapitaal beschikbaar. Wel is dat lang niet genoeg, maair wie niet waagt, wint niet, en voor de afdeeling is een eigen bondsge bouw eenvoudig een levensbehoefte. Nadat de architect, de heer J. J. v., Noppen de situatie en inrichting van 't gebouw die wij gisteren reeds gaven duidelijk gemaakt heeft ont spint zich over onderdeelen van het ontwerp een levendige discussie. Ten slotte wordt bij acclamutie aan genomen een voorstel van den heer Westerveld, om: L 't Bestuur- te machtigen zoo spoe dig mogelijk den grond te koopen; II. Het aanbod van den heer Van Noppen iu dank te aanvaarden en dien te verzoeken een bestek gereed te maken. Nadat de voorzitter nogmaals het dames-comité hulde heeft gebracht voor zijn ijverig werken en den heer Van Noppen dank gezegd heeft voor zijn veelboteekenende belaugelooze modewerking, wordt de vergadering gesloten. Museum van Kunstnijver- heid. Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem werd in de maand Mei be zocht door 1165 belangstellenden. Uit do aan het Museum verbonden Boe kerij werden 147 boek- en plaatwerken naar verschillende plaatsen van ons land verzonden, terwijl de aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid door 125 vrouwelijke eu mannelijke leerlingen werd be zocht. FEUILLETON Naar het Duitsch. Door PAUL HEN KENS, 78) Nu, wat mij betreft, ik ben u in zekere mate een genoegdoening schul dig, gaf Alberti toe. Mocht het u niet gelukken iets van dat verstokte indi vidu te weten te komen, dan ben ik er altijd nog.... Toen de vier hoeren in de gevange nis aankwamen, wei-den zij door den directeur ailervooikomendst ontvan gen. Bijzonder hartelijk begroette hij den hem persoonlijk bekenden rech ter van instructie. Wij komen hier voor een zeer ne telige zaak, zei Alberti na de eerste begroeting. Ongetwijfeld is u op de hoogte van de ingowjkkeklc geschie denis met Beek en consorten, nu is het onzen commissaris Grosser naar 't schijnt gelukt, wat licht iu deze jaak te brengen, en nu bon Ik hier gekomen om de zaak in het rechte haarwater te sturen. Als u er niets tegen heeft mijn heer de directeur, zoo sprak de com missaris tot den chef der gevangenis, dan verzoek ik u, den gevangene"Tho mas hier te laten brengen zonder dat hij vooraf gewaarschuwd is. Het best is hem in de waan te brengen, dat hij wegens een andore aangelegen heid gehoord moet worden. Zooals u verlangt. Met er een samentreffen met Beek aan vooraf gaan Volstrekt niet, antwoordde Grös ser. Integendeel, want deze begrijpe lijkerwijs zeer opgewonden man zou mij door een of anderen onvoorzich- tigen uitroep leelijk in mijn plannen kunnen dwarsboomen. Als u er niets tegen heeft, mijnheer, zoo wendde hij zich tot Alberti, dan zou ik deu knaap wei eerst in verhoor wilic-n hemen. Ga uw gang, dan kunnen wij ons intusscheu op den achtergrond houden. De directeur belde en gaf den bin- ncnlredenden opzichter bevel nummer 326 binnen te brengen. Daarop trok ken met henr de andere heeren zich in een der diepe vensternissen terug cn gingen daar zitten, terwijl de commis- sarissaris schijnbaar kalm en onbe vangen teren de schrijftafel van den directeur stond te lepnen en dc armen over den borst gekruist had. De deur ging open en de gevangene kwam binnen. Toen hij deu cornmia- aaria voor zich zag, dien hij dadelijk op het eerste gezicht herkende, ontstel de hij. Kom maar binnen, Thomas, be gon Grösser op gemoedelijken toon, ik wil je alleen maar een enkele vraag doen. Wantrouwend kwam de gevangene naderbij. Met schijnbaar vriendschappelijke vertrouwelijkheid greep do commis saris hem bij een knoop van zijn buis en keek henr doordringend aan. Zeg mij eens, Thomas, zei hij op gedempten toon, alsof de overigen in de kamer het niet behoefden te lioo- ren, heb je eerst met freule v Ger- stenberg afgehandeld, of is do oude rentenier je eerste slachtoffer ge weest Bij deze onverwachte vraag scheen het lichaam van den gevangene ecu onvenvachlen scliok te krijgen. Hij wankelde achteruit en staarde deu commissaris, die hem vriendelijk glimlachend aankeek, uls zinneloos aan. Wie w at stamelde hij, ter wijl hij zim uiterste best deed zijn zelfbeheersrhing terug te krijgen, houd u mij voor den mal, mijnheer de commissaris. Ik ik weet van niets. Och kom, oude kameraad, houd Je nu maar niet zoo, zei Grösser nu weer en ging nog dichter bij hem staan. Schimmel heeft geklikt. De misdadiger begon spottend te lachen. O jawel, u wil mij zeker van gen, mijnheer de commissaris? Maar geef u geen vergeefsche moeite, want ik weet heelemanl van niets Wees nu geen ezel, zei Grösser weer, nos altijd op vriendelijken toon. Je hebt natuurlijk de couranten in de laatste weken niet gelezen. Jc weet heelcmaal niet, dat je goede vriend Schimmel bij een moord op den herbergier Brendel op heeter- daad betrapt is De ander keek hem wantrouwend aan. Bij Brendel, den kroeghouder mompelde hij. Natuurlijk bij dien dikken, ster ken kerel, loog dc commissaris niet een geloofwaardig gezicht. Hij had een erfenis van ziju moeder gekregen, en daar had de uitdrager het natuur lijk op voorzien, llij heeft mij echter ook een geschiedenis verteld, hoo hij den tusfichenpersoon tusschen Jou cn die Dora geweest is. Dat is gelogen, stiet de gevange ne ui! Maar laat mij toch eerst uitpra ten, ging de commissaris voort. Hij heeft mij den laatsteo brief gegeven, dien Dora aan je geschreven heeft weet je nog weler zou wat goeds te eten en een «lokje Johannisberger le drinken zijn. Bij deze woorden gaf hij ter beves tiging van zijn woorden den brief van Dora, dien hij inmiddels uit zijn por tefeuille genomen had, aan den ge vangene. - Weet je nog wel, 's nachis heb je je slag goed geslagen, ging hij dade lijk daarop weer voort, zonder den ander tijd te geven om na te denken. Heb je toen die massa geld eigenlijk wel goed nageteld? Precies 71.000 mark was het en niets dan mooie goudstukken, helaas, waren zij allen geteekend. Daarom heeft Schimmel je ook niet laten behouden uit lou ter bezorgdheid, dat je gepakt zondt worden, als je ze ging uitgeven, een drommels listige vosHij zit op de geldzakken, en jij moest maar weer zien, dat je aan den kost kwam, ter wijl je als baron kon loven, waar je toch al zooveel slag van hebt, en uu sta je luer in zoo'n ongelukkigcu toe stand voor mij 1 Rochelend kwam de adem over de lippen van den gevangene, wiens oogen uit de kassen puilden, terwijl een machtelooze woede zijn doods bleek gelaat een blauwachtige tint gaf. Ileeft Schimmel dat werkelijk ge zegd schreeuwde hij eindelijk. Heeft hij het geld uitgeleverd Nu, zoo slecht zal ik hem nu maar liever niet maken, ik heb het geld in zijn tegenwoordigheid bij een huiszoeking gevonden. Ik heb u pas al gezegd, wij hebben hem in 't nauw gebracht, en om zich zoo mogelijk door een berouwvolle bekentenis voor dc doodstraf to vrijwaren, geeft hij jou bij het gerecht aan. Die hond stiet de gevangene plotseling in de hevigste woede uit. Wie is hét dan geweest, die de gclieelo zaak aan het rollen hoeft gebracht O, ik weet veel van hem, ik zal hem er ook van doen lusten... De commissaris bleef volkomen ge laten. Ook het graveermes heeft hij je verkocht, waarmee jc den oude om zeep hebt gebracht Dat heeft hij mij letterlijk opge drongen, stiet Thomas uil. Maar do woorden waren nog niet over zijn lippen, of hij werd doodsbleek. Dat weet ik niet, stamelde hij verward. Bedaar en breng je nu niet nog verder in 1 ongeluk. Kom bier en stort je hart uit voor dien mijnheer daar, hij is je ook niet heelemaal on bekend. Een slimme knaap ben Je eenmaal en jo weet, dat een boken- tenis nu niets anders meer dan voordeel voor je kan aanbrengen. De uitdrager heeft nu al zooveel losgela ten en ais je het niet vrijwillig zegt, dan wordt je toch op die aanwijzin gen veroordeeld en dan kom Je er lang niet malsch af, zooals je wel be grijpen zulL (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5