KWARTJES ADVERTENTiEN VRAAC-EN-UNBODS ADVERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3 PLAATSINGEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING Binnenland De Amsterdamscbe Fesstweek KONINGIN-MOEDER, Gister te haJf tien 'a morgens reed H. M. de Koningin-Moeder uit, aller eerst om era bezoek te brengen aan het Nedariandsch I&raëlJotiach Meis jes-Weeshuis la de Rapenburger- fifraat. Bij het binnenkomen werd der Ko ningin door de weezen toegezongen liet „Prinsesselled" van H. J. den Hertog. De verschillende lokaliteiten van het Weeshuis werden.alle door Koningin bezocht. Vijftien Jaar het geleden, dat H. M. ook een be zoek bracht aan het Weeshuis, toen met Koningin Wilhelniina. H. M. de Koningin-Moeder bereikte even voor half elf de R. K. Zieken verpleging: „Het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis" in de 1ste Oosterpark- atraat. II. M. begaf zich allereerst naar do zalen der kmderpatienten die bij het binnentreden der vorstin van hun bedjes uit-, een welkomstlied toezon gen. Voor elk had H. M. een lief woord. Alle veertien zalen van het groote gebouw werden doorwandeld en aan alle patiënten werd een klein bou quet jo viooltjes of een roos uitge reikt. Het eerste bezoek vuu den middiig gold 't Diaconie-hof der Evangelisch I.uthersche gemeente. Op de binnenplaats zong een klein koor van inwonenden der Koningin- Moeder het „Wilhelmus" toe. Menige woningen werden door H. M. bezocht, die voor alle bewoonsters een vriendelijk woord over had, lodor een bloemtuiltje schonk. Bij het heengaan stonden alle be woonsters in de vestibule geschaard en zongen der Koningin do zegenbe de, uit Psalm 134 toe. To half drie kwam H. M. de Ko ningin-Moeder op het Museumter rein aan. Bij den ingang van den nieuwen uitbouw werd H. M. ontvan gen door jhr. B. W. F. van Riems dijk, den hoofddirecteur van het Rijks Museum. In de vestibule bevon den zich de heer en mevr. Drucker, de schenkers der nieuwe collectie, en eenige leden van de commissie van toezicht. li. M. maakte, rondgeleid door de hc-oren Van Riemsdijk en Six, een rondgang door de velschillende zaden die nagenoeg een vol uur duurde. PRINSES JULIANA. Tegen negen uux gistermorgen ls het Prinsesje weer uitgereden naar het Vondelpark. Toen te ruim half elf het Hofrijtuig voor het Paleis te rugkeerde, sliep Prinses Juliana, en het publiek op den Dam, dat dit be merkte, onthield zich van gejuich. Ook de trom van de eerewacht zweeg. DK KONINGIN EN DE PRINS. Tien mimrten voor* tweeën gister middag reden Koningin en Prins uit, tot het bijwonen van de te waterla- ting van de „Prinses Juliana" op de werf der Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij. Tusschen een dubbelen haag van juichende men- schen door, Teed de stoet door Dam straat en Hoogstraten naatr het J. D. Mcijerplein, waar te midden van een jubelende menschenmassa werd stil gehouden voor het aanhooren der Hehreeuwsche aubade. Plechtig klonk: „Leve onze hoog- geëerbiedigde Koningin Wllhelmina eeuwigl" In stille aandacht luisterden de dui zenden. Verder ging het langs de artille rie-kazerne, waar de wacht het ge weer presenteerde, door de Czaar Pe- toratroat naar de Scheepsbouwmaat schappij. Reeds lang te voren had zich een brood© schare genoodigden verza meld op de uitgestrekte terreinen van de Nederlandsche Scheepsbouw- Maatschappij. Bij het wandelen over het plankier passeerde H. M. de opgestelde werk lieden der ScheepsbuuW-Maatschap pij en 36 Javaansche bedienden van de „Nederland", die de Koningin hun Javaanse hen groet brachten. En voorts stonden 90 leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart opge steld. Voorda-i H. M. op de tribune plaats nam, wond langs de bakboord zijde van het op stapel staande schip tot den achtersteven gewandeld en terug. Jongens van „Klein maar Dapper" vormden bij de tribune een eerewacht. Toen Koningin Wilhelniina en Prins Hendrik onder hartelijke toe juichingen op de tribune hadden plaats genomen, hield de heer jhr. L. P. D. Op ten Noort, directeur van de „Nederland", een toespraak tot de liooge Gasten, waarin hij dank zelde voor de ©ar van dit bezoek en den Prins voor de door Z. K. H. aange boden zijden Nederlandsche vlag voor het nieuwe schip. Deze vlag «verd op het schip geheschen. Vervolgens noodigde de directeur 'dor Ned. Scheepsbouwmaatschappij, de heer D. Goedkoop, H. M. uit, het schip te willen doopen en te water te Uöten. De Koningin hield nu de volgende ^oeepraak: Het was mij tee* aangenaam ge- frjtg te fcuczwü-geven aan de uitnoo- dlging van de besturen der Stoom vaart-Maatschappij „Nederland" en de Ned. Scheepsbouwmaatschappij om het 8clvroe stoomschip „Prinses Juliana" te water ta laten en gaarne geef ik u de verzekering, dat ik hoogelijk waardeer de gevoelens, die u geleld hebben tot het kiezen van dezen naam voor het grootste schip tot heden in ona vaderland gebouwd. Moge het stoomschip „Prinses Ju liana" tot eer strekken aan de Ne derlandsche industrie en er toe bij dragen dat de Stoomvaart-Maat schappij „Nederland" haar roeping te allen tijde hoog houde." En toen met verheffing van haar klankrijke stem: „Stoomschip „Prinses Juliana" moge God U met uwe opvarenden steeds veilig geleiden over den Oceaan!" Ren druk op den electrischen knop. De laatste beletselen vielen weg en onder daverende hoera's gleed het trotsche schip te water, genoten de duizenden het altijd weer machtige en grootsche schouwspel van het af- loopen. Hare Majesteit de Koningin werd dank gezegd en Haar en den Prins werd een goillustreerd boekje over handigd met do historie van den scheepsbouw op Oostenburg. De terugrit naar het Paleis werd hierna aanvaard. Onmiddellijk na den terugkeer van de te water lating der „Prinses Ju liana" werd een nieuwe rijtoer ge maakt, ditmaal, en wel voor het eerst/met de Prinses. Voor het Diaconteweeshuis aan do Tesseischadestraat hadden zich de weeskinderen opgesteld, in het Von delpark stonden de kinderen van het Oude Buitengasthuis. Toen de kontnkiijke familie van den rijtoer met de prinses ten pa- leize terugkeerde, was voor het pa leis de geheele equipage, 350 koppen, van de Jacob van Heemskerck opge steld. Toen de koninklijke familie den troep naderde, reed de stoet uiterst langzaam. De Jantjes salueerden. Ze hadden een prachtige gelegenheid de kleine prinses te zien. Vóór de koninklijke familie uit steeg, reikte het dochtertje van den commandant, Meta Goedhart, II. M. een ruiker van zacht rose rozen en witte orchideeën voor de prinses. Te acht uur gisteravond reden H.H. M.M. en Z. K. H. uit tot het bijwo nen der gala-voorstelling ia den Stadsschouwburg. Bij het binnentreden der vorstelij ke personen in de zaal stonden alle aanwezigen op, terwijl het orkest het „Wilhelmus" speelde. De Koningin was gekleed; ln een japon van zware matgele zijd© met fichu van zacht-crême kant. In bet hooggekapte haar droeg Hare Majes teit een diamanten diadeem en op het corsage flonkerden kostbare atee- nen. De Koningin-Moeder droeg een kleed van zacht-liia zijde, eveneens getooid met juweelen terwijl Z. K. II. de generaalsuniform droeg. Als de vorstelijke personen gezeten waren rees het doek voor „De Ste dendwinger". Vlot achter elkander werden de vijf bedrijven afgespeeld in de korte tusschenpoozen speelde de muziek Valerius' Liederen. Aan het slot zon gen alle meespelenden vol gloed het .Wilhelmus". Te tien uren verlieten de Koning innen en de Prins den schouwburg. Het milde weder had gisteravond duizenden naar buiten gelokt, maar het was bij lange na zoo druk niet in de straten als op een der vorige feestavonden. Hadenochtend vertrokken de vor stelijke bezoekers naar 't Centraal Station door ©en giroote schare uitge leide gedaan. TWEEDE KAMER. De behandeling van het M. U. L. O. subsidie-ontwerp ia er eene, die lang zaam gaat, om de vele details. Gisteren weTden hier de verschil lende amendementen medegedeeld op art. L Eerst na de gewone pauze werd over het lot dier amendementen, voor zoover de Min. van BinnenJ. Zaken ze niet had overgenomen, be slist Ingetrokken werd het amende- ment-v. <L Molen c.e. om subsidie te geven aan scholen met minder sur numerair personeel, dan de Regee ring voorstelde. Met de overgebleven amendemen ten ging het aldus: dat van den heer v. d. Molen (drie den op de meisjesscholen in plaats an 2 talen en wiskunde) werd aan genomen met 54 tegen 20 stemmen. Evensoo dat van denzelfden afgevaar digde om verhoogd subsidie ook mo gelijk te maken voor 8-jarige scho len, dit met 41 tegen 38 stemmen. Verworpen werden de beide amen dementen-Ter Laan, betreffende de toelating van kostelooze leerlingen (met 41 tegen 31 stemmen) en betref fende de verhooging van het mini mum-aantal leerlingen in de dirie hoogste klassen een er gesubsidieerde school (met 67 tegen 8 stemmen). Het amendement-Verhey om eche lon met meer dan 200 leerlingen ver goeding te geven voor 5 (niet voor 4) surnumerair© onderwijzers, werd janomen met 56 tegen 19 stem men. Eindelijk kon het amendement Ter Laan om voor de berekening der subsidie alleen de kinderen mede te tellen, die M. U. L. O. krijgen, slechts 34 van de 73 stemmen verwer ven, zoodat het niet werd aangeno men. Art 1 werd goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde artikel 2 van het ontwerp. Dit artikel strekt om aan de staande m. u. 1. o.-scholon en aan die scholen waarvan tot oprichting of -reorganisatie vóór 1 Januari 1910 was besloten, subsidie te verleenen. De eisch, dat in de drie hoogste klassen feitelijk onderwijs worde geven, wordt voor het subsidie niet gesteld gedurende de eerste twee ja ren na het in werking treden den- wet, mits blijke, dat de school bij de oprichting of de reorganisatie vóór 1 Januari 1910 tot m. u. 1. o.-school was besieind. Hierop waren voorgesteld twee amendementen: lo. van den heer Verhey om in plaats van 1 Jan. 1910 te lezen 15 Jan. 1910; 2o van den heer Ter Laan om de scholen, die voor 15 Jan. 1914 aan d3 gestelde ei- schen komen te voldoen, ln de sub sidie-regeling te begrijpen. De heeren Rink en Pollema opper den bezwaren tegen dit art. dat aan den Min. overliet de beslissing over raag of vóór 1 Jan. 1910 tot op richting of «organisatie was beslo ten, terwijl het stelsel der onderwijs wet wilde, dat de beslissing over de ubsidieering niet lag bij den Min. doch bij Ged. Staten. Deze strijdvraag bleef evenwel on beslist, omdat de heer De Geer, den tegenstand bij vele leden der Kamer tegen dit art. kennende en bevroe dende dat de Min. het ontwerp, bij verwerping van art. 2, niet zou hand haven, een geheet nieuwe redactie voorstelde. Zijn bedoeling was te be- Drenthe mr. E. Pelinck (lib.) Limburg: jhr. mr. L. H. L. J. Van der Maosen de Sombreff (Kath.) Totaal 17, waarvan 10 kerkelijken en 7 liberalen. DE DRANKWET LN DE PRACTIJK. De werkzaamheden en bevindingen van de drio inspecteurs voor het toe zicht op do naleving van de Drank wet over liet dienstjaar 1909 zijn in een verslag neergelegd. De inspecteurs zijn daarin van meening, dat het bestrijden van draukmisbruik niet gebaat is bij een vaststellen van een maximum aantal vergunningen, dit bevordert veoleer den clundcsticnen verkoop. En dit euvel tegen to gaan is een moeilijke taak In een gemeente met 29 vergunnin gen telt men niet minder dan 19 clan destiene verkoopers, die vaak meer omzetten, dan daartoe gemachtigden. De vergunninghouders werken dan ook mede om dien geheimen handel uit te roeien, sommigen hunner rie pen zelfs hiertoe de hulp van de drankbestrijders in. Niettegenstaande het dikwijls een publiek geheim is, dat ergens zonder vergunning getapt wordt, lcost het veel moeite de overtreding te consta- teeren. Groot en klein is er op uit, de poli tie te bespieden, te misleiden, te be liegen, als het moet. De kinderen worden op bet geven van onraads- :en gedrild, worden onderwezen in kunst van drankverstoppen, en bij een inval door de politie weten zij dapper mee tc helpen, om de sporen van sterken drank uit te wisschen. met do flesch zelfs aan den haal te gaan. Vroeg leeren zij de politie be schouwen als vijand hunner ouders, vijand hunner belangen en leeren zij die openbare macht haten. Het is dan ook de overtuiging van der zake kundige menschen, dat de wet zeker niet kan worden gemist, maar dat zij niet tot resultaat kan hebben vermin dering van drankmisbruik; dit moet' komen door opvoeding en onderwijs, lectuur, woord en voorbeeld. Het MAZELEN. Te Aarlandervoen en te Reeuwijk heerschen de mazelen in die mate, dat de scholen aldaar bijna ontvolkt zijn. UIT DE VOGELENWERELD. Men schrijft aan de Ned. Een aardige bijzonderheid uit dc vogelenwereld is zeker wel, dat in één der lokalen van do Bijzondere School le Dieren een paar roodstaar- tjes hun nest hebben gebouwd boven een schuifbord. De dageliikschc tegen woordigheid van een vijftigtal leerlin gen is den vogeltjes blijkbaar niet hinderlijk geweest. Rusfig hebben ze hun arbeid verricht, en nu zijn zo druk met het verzorgen van een vier tal jongen, die af en toe heel gemoe delijk hun kopjes boven hot nest uit steken. Of de omgeving, waarin deze jonge dierljcs hun eerste levensdagen door brengen, nog van invloed zul zijn op hun \erstaiidelijke ontwikkeling is vooralsnog een open vraug. EERSTK-KAMERLEDEN IN TWENTHE. Het. bezoek aan Twentho van 14 le den der Eerste Kamer, vergezeld van den griffier, zal midden dezer maand plaats hebben. Van Hengelo komen de heeren '17 Juni te Enschede, waar o. m. do fabrieken „Transvaal' .Oostburg" der firma Van Heek Co., onder leiding van den hoer G. J. van Heek, nud-lid der Eerste Kamer, zullen worden bezichtigd. VEREENIGIN'G VAN GEMEENTEBESTUREN. Daartoe uitgenoodigd kwamen te Amsterdam een aantal burgemeesters eenige wethouders bijeen van grootere gemeenten, ter bespreking van het denkbeeld om een organisatie van burgemeesters of van colleges van burgemeesters en wethouders tot stand te brengen. Besloten werd, dat de oprichting uier vereonigmg zou worden voorbe reid, waarin zoowel burgemeesters als voor wethouders plaats zoude zijn. KATOENNLIV EKIIELD. Aan het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Almelo over liet jaar 1909, onlleenen wij het volgende Hoewel enkel© etablissementen eenige uitbreiding ondergingen, 't zij reeds voltooid, hetzij nog in aan bouw, bij bet begin van ons verslag jaar, kan toch het hier behandelde tijdsverloop slechts aangomerkt wor den als moeilijk voor do textiel-indus- trie, do meest belangrijke tak van be staan alhier. Een te klein overschot van de op brengst van den katoenoogst had een belangrijke rijzing van deze grond stof ten gevolge, zoo zelfs, dat door niet te bedingen fantasleprijzen voor garen en "oederen, zoowel de spinne rijen als weverijen in Engeland en an dere lundeu besloten tot short time over te gaan en sommigen er voordeel in zagen hun bedrijf tijdelijk te sta ken wel een bewijs, hoe ongunstig deze tak van bestaan voor de indus- tr.Leelen werkte. Waar met nog ©enigszins bevredi gende resultaten gewerkt kon tvorden was dat alleen het gevolg hiervan dat verdiend kon worden aan voorraden uit goedkoopere grondstoffen vervaar- dig-.. Naar het oordeel dezer Kamer kan alleen eene uitbreiding der katoeneul- tuur en dus minder afhankelijkheid in deze van Amerika en de daar heer; schende speculatiezucht, afdoende uit komst brengen. palen, dat voorloopig tot 1 Jan. 1913 den verleend. aan bestaande of alsnog op te richten M. U. L. O. scholen subsidie zou wor- De heeren Roodhuyzcn en Ketelaar drongen eir bij den Min. op aan het geheele ontwerp terug te nemen, ten zij hij in een verwerping van art. 2 wilde berusten. Laatstgenoemde merkte nog op, dat door de aanneming der amendemen- ten-v. d. Molen de echte M. U. L. O.- scholen zouden worden belemmerd ten koste van de scholen voor U. L. O., die den schijn zouden aannemen M. U. L. O.-scholen te zijn. Nader overleg omtrent ark 2 was dus noo- dig. De Minister verzocht schorsing tot heden 11 uur. En aldus werd beslist. EERSTE KAMER. Den tweeden Dinsdag van Juli a.s. dus den 12den dier maand zul len de Provinciale Staten in alle ge westen moeten voorzien in de vervul ling van de plaatsen der leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, die met den volgenden derden Dins dag van September naar den rooster moeten aftreden, zijnde dit jaar voor: Noord-Brabant W. Merkelbach (Kath.), jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebais (Kaih.) Gelderland J. E. N. baron Schim mel penninck van der Oye (anti-rev.), voorzitter mr. W. H. J. Th. van Bas ten Batenburg (Kath.) Zuid-Holland mr. J. D. C. baron Van Heeckeren van Keil (a r-.), dr. P. J. F. Vermeulen (Kath.). jhr. P. M. G. von Fisenne (Kath.) Noord-Holland mr. E. N. Rohunen (lib.), jhr. mr. J. RoëÜ (lib.), mr. .W. F. van Leeuwen (lib.). Zeeland W. Hovy (anti-rev.) Utrechtihr. H. P. C. Bosch Van Drakestein (Kath.) Friesland Jhr. mr. P. J. ran Bey- ma (lib.) OveriiselD^W. Stork finmrringAT) j R, P. En teg aanwakkeren van het streven naar geestelijke verheffing, het veredelen van de genoegens des volksdoor al deze middelen bestrijdt men waar dig, krachtig en zeker het drank kwaad, dat in zijn geheel reeds af; neemt, zoo schrijft de „Ned.'V Dr. A. KUYPER. Naar Het Vad. verneemt, zal dr. Kuyper de vergaderingen van de Tweede Kamer niet bijwonen, vóór de eereraad een uitspraak heeft ge daan. DE „NOORD-BRABANT." Men seint uit Soerabaja aan de N Ct": „De „Noord-Brabant" is gisteren bij een proeftocht op een klip ges-too- ten, wordt drijvende op waterdichte schotten heden hier verwacht." De „Noord-Brabant" is ©en pant- serdekschip van ons eskader in Ned.- Indië;-het werd gebouwd in Vlierin gen en in 1899 te water gelaten; het telt een liemanning van 275 Europea nen en 164 inlanders. Volgens nader bekomen Inlichtin gen heeft het ongeval met de „Noord- BTabant" plaats gehad aan de Zuid kust van Lombok; verdere bijzonder heden zijn niet bekend. BRANDEN. Gisternacht ontstond door onbe kende oorzaak brand in een schuur van den houthandelaar Wittelings te Drenmel. In een oogwenk stonden drie andere volle schuren en de hbl- zen van de weduwe Van Huizen, Beukema, Wittelings en De Graaff in vlammen. De bewoners moesten on- gekleed vluchten. Ruim 100 kippen kwamen om. Van de inboedels werd niets gered. Uitgezonderd Beukema was alles verzekerd, de gebouwen en houtvoorraad van Wittelings bij de Tielsche voor 20,000. J. van Oordt, die met zijn gezin bij Witteling» in woont. verloor eveneens allea. Letteren en Kunst EEN EIGENAARDIGE QUAESTIE Men vindt in de Duitsche bladen een en ander over het geharrewar, waartoe de internationale zangwed strijd le Essen aanleiding heeft gege ven .De deelnemende koren waren ontevreden, omdat de jury de bepa lingen voor een der wedkampen wil lekeurig e randend©. Doch de voor naamste grief tegen de jury is, dat zij door eeu verkeerde optelling een Utrechtsche zangvereniging den tweeden prijs toekende, terwijl een koor uit Bochum, dat dien eigenlijk had moeten hebben, den derden prijs kroeg. De Bochummers eischen nu het verschil van 400 mark óp, en wel van do Hollanders, en schijnen indien de zaak niet minnelijk in orde gebracht kan worden van plan een proces te beginnen. Sport en Wedstrijden VLIEGEN. De New-York World, en de St. Louis Post and Dispatch bieden te zamen een prijs van 30.0u0 dollars voor een aeroplane-tocht tusschen New-York en St. Louis. De New-York Times en de Chicago Evening Post melden, dat een prijs van 25,000 dollars beschikbaar zal worden gesteld voor een vliegtocht van New-York naar Chicago. De voor waarden voor den tocht zijn nog niet vastgesteld. Uit de Arbeiderswereld DE EINDHOVENSCHE QUAESTIE. De firma Philips Co. heeft schrif telijk het navolgende geantwoord op de punten, die liet leidings-comitê ter overweging had aangeboden bij een onderhoud met de gebroeders Philips lo. Wij erkennen de R.-K. vakorga nisatie en hare vertegenwoordigers. 2o. Wij verwijzen u naar onze ver klaring van 17 dezer aan ons perso neel dat .zoowel des zomers als winters iedereen vrij zal zijn, op R.K. feestdagen niet te komen werken. 3o. Wat de terugneming der ontsla gen werklieden betreft, behouden wij ons volle vrijheid voor. Rechtszaken HET ONGELUK RIJ COI.MSCHATE- De rechtbank te Zutphen deed uit spraak in zake het spoorwegongeluk Jhr. Van den Brandeler te Colmscha- le overkomen. De rechtbank veroordeelde den overweg wachter te Lettele tot één week hechtenis. De stationschef Bathmen Jb vrijgesproken. Gemengd Nieuws EMIGR ATtE-PLANN EN. Te Londen wordt op het oogenhliM een conferentie gehouden, waaviaa afgevaardigden van 44 philanlrinl-, sche vcreenigingon deelnemen, tor bespreking van het emigratie-vraagt stuk. Door den heer R. C. Scotl, van Allan Steamship Company, werd ©^n leoningsplan aan de conferentie voor gelegd betreffende do emigratie van uitgezochte landverhuizers naar Ca nada, waar de lieden voor hen in gereedheid gebrachte hoeven zoud*;\ vinden. Het plan voorziet in de nlt-' zending van 20iK) huisgezinnen in bet eerste en van 5000 huisgezinnen in elk volgend jaar De kosten worden ge schat op 27 inillioen gulden voor de rste inrichting godurende liet eer. e ja.u en zouden tolken jar© min der worden, totdat zij na het zc^de jaar op ongeveer 12 mülioeo gulden juars zouden komen te staan. Kolonel Murray van den Board of inula zt-ide, dat aan liet plan van de Allan Line door de autoriteiten zorg- uidiga en welwillende aandacht wordt geschonken. COOK. Sinds geruimen tijd heeft men niets ernomeu van dr. Cook, den :Pool- ciziger, wiens aanspraak op don naam van ontdekker van de Noord pool door deskundigen in en buiten Amerika niet wordt erkend, al hebben Deen sche geleerden genoegen geno men met zijn bewijzen, dat hij wer kelijk daar is geweest Nu echter wordt aan de „Nev.-York American" bericht, dat hij toebereidselen treft voor een reis naar Etah, ten einde ziju instrumenten en de bewijzen, dat hij werkelijk de pool heeft bereikt, die hij daar verborgen heeft, te halen. De mededeeling wordt bevestigd door kapitein Bradley Osborn van ilo Amerikaansche Arktische Club, dia verklaard heeft, dat dr. Gook, zoodra hij de stukken weder in bezit heeft, zoo snel mogelijk naar Kopenhagen zal reizen, om den koning van Dene marken de bewijzen van zijn ontdek king ter hand te stellen. Daarna zal hij te New-York komen om met Peary en diens aanhangers af te rekenen. VLUG REIZEN. De ,,Neue Freie Presse" verhaalt van een eigenaardig© jacht op een groot© Amerika-boot. De New-York- sche millionnair Chalmers vertoefde met zijn vrouw te Karlsbad, toen een telegram uit New-York meldde, dat zijn oenige dochter ernstig ziek was. Hals over kop reisden nu de bezorgd© ouders met den Weener oxpresstrcin naar Paviis, en vandaar naar Caleis, waarop zij met een gehuurde extra- boot naar Dover overstaken- Te Rea ding bestelden zij een extra-trein, bestaande uit een locomotief en een salonwagen. Toen zij echter te Fish guard aankwamen, was de „Maure- lau ia" reeds vertrokken. Nu werd door de Great-Westcro-Company een kleine en zeer snelle boot ter hunner beschikking gesteld, die direct met volle kracht op den oceaanreus jacht begon te maken, in het lersche Ka naal werd <le „Maurotania" inge haald en mr. Chalmers en echtgenoo- Lu konden aun boord gaan. Donder dag a. s. koxnt de „Maurotania" ta New-York aan, zoodat de geheele reis in 7 dagen gemaakt wordt. ONGEREGELDHEDEN. Volgens de „Seculo" heerscht ln Angola een oproerige beweging on der de inboorlingen, die velschillend© nederzettingen hebben afgeloojxm, waarbij twee Europeesche kooplieden op gruwelijke wijze moeten zijn dood gemaakt. Dc Duitsche zaakgelastigd© te Lis sabon is met den minister-president ia overleg getreden met het oog op eveu- tueel gezamenlijk le nemen maatrege len tegen de opstandelingen, voor het geval de woelingen ook op Duitsch gebied overslaan. EEN BELEGERING. Te Constautme (Algorièj had i© mand, zekere Majouf, zijn wouw vermoord- De justitie wilde hem doen arresteeren, maar de man had zich zijn huis verschanst en schoot op de gendarmen. Later kwamen er nog soldaten aan te pas, doch de moordenaar wilde zich niet overge ven. Dertien dagen lang heeft men den mun daarop kompleet belegerd. Toon eerst gaf Majouf zich over, doom dorst gedwongen. VAN PLAN VERANDERD. Maandag vond de jiolitie te Londen, terwijl zij in een motorboot op do Theems voer, onder de Westminster brug een jongeman languit liggen op een groote plank. Hij werd aan boord genomen en vertelde, dat hij zich uit liefdesmart had willen verdrinken de stroom voerde hem mee onder ds brug en daar had bij, van zijn zelf moordplannen genezen, de plank ge grepen- Maar- nu moest hij zich voor den rechter verantwoorden wegena poging tot zelfmoord, die strafbaar ia in Engeland. TREURIGE TOESTANDEN. Tijdens een bezoek, dat de koning en de koningin dezer dagen aan Sici lië brengen, hebben zij in den omtrek van Messina ook plaatsen bezocht, welke niet op het officieele program ma stonden. De daarbij verkregen in druk moet een zeor pijnlijke geweest ziiQ- Bij de bezichtiging van een zieken huis zeide de koning tot den hem ver* gezeikenden senator Todaro o. a. „U bent hygiënistmaar hoe is liet mogelijk, dat chirurgische operaties verricht kunnen worden te midden van ziT' een vuilheid. Hebt wel eens gehoord, dat or zeep en water bestaan Uw zieken hebben wel gelijk, slecht^ op de voorzienigheid te vertrouwen." IIOFRICHTER. De vraag, of luitenant Hof rich ter» nog gratie zal krijgen, wordt in Oos- tenrijksche militair© kringen drukbiv sproken Juridisch gevormde officie* ren zijn olsrcmeen van oordeel, dat hij den strop niet zal ontgaan. Intere9-, sant is nog ©en paragraaf van be® mLlitaire wetboek van strafrecht, di$

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6