HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Donkere Schaduwen ZATERDAG 4 JUNI 1910 ttaarlemsche Handelsvereeniging Qoedgek, bij Kon. Boni. Yan 18 Nor. 1898. De Haarlemsche Hondelsvereeni- glng hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, ia zij opgetreden en dikwijls met groot Buccès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk bandelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moestan Lid Korden, om tan minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haariemsehe Handelsvereenl- gtng steeds opneemt, als doende, wat hare hand vindt om te doen. De voordeelen, die de Vareeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren teden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groole 'tegenover de geringe Jaarlijksche contributie vau 8.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereni ging bemoeit zich In de eerste plaats er mede, de belangen vau hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen au information voor ben in te winnen. Bovendien hobbon de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advieB van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook In proceduren en faillisse menten gratis voor ben optreedt, aa- uurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en liet bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half Jaar worden aan genomen, doch slechts hel 2e halfjaar (van 1 November tol en met 80 April) nd 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eenig.ng zijn da heeren Mrs. Th. de Haan Hugenhoilx en A. H. J. Merens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur deB na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 1L Voor Incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht vau 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij Inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van Information naar buiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cis. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tion naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op bulten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 ets. voor porto- vorgooding is toegevoegd. Ruim 1748 Information en rechts geleerde adviezen werden ln het af- geloopen jaar gegeven. In Februari en Maart 1910 zijn 86 vorderingen tot een bedrag van 1518.82 betaald; 16 vorderingen worden afbetaald, 17 vorderingen «ijn uitgesteld." Volgens art. 7 dient het geheim dar lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres «eert aan het Bureau, dat geopend is verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Bestuur heeft bemerkt, dat men Soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V toch van haar Infor mation kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging information door baar worden ver strekt, en dat voor information op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. IIET BESTUUR. Parijsche Brieven ccxxvl Sedert tl dog of tien is do Medische Faculteit te Pairijs in rop en roer. In de medische hoogeechool, op welker banken thans dagelijks tailoozo dien ders, ter handhaving van de arde, ge zeten zijn, manifesteer en studenten in de medicijnen en geneesheeren niet slechts Jonge geneesheeren, doch ook aesculapcn, die de halve eeuw reeds gepasseerd zijn. Er wordt op heftige wijze geredetwist en geschol den. Er wordt met meren, appelen en koolstronken gegooid. Politie en ma nifestanten raken soms handgemeen. Enkele studenten en geneesheeren werden naar het pohtle-bureau opge bracht Kortom, ar zijn troebelen on der de volgelingen van Hippocrates, die, tusschen twee haakjes, bij derge lijke gelegenheden vergeten, dat er in de geneeskunde kaüneerende mid delen bestaan. Al die onlusten hebben betrekking op het vergelijkend examen voor „agrégé de Faculté. Waar die intellektueete wedstrijd om te doen is? Naar een overoude instelling kan zelfs de knapste geneesheer in Frank rijk geen hoogleoraar worden, indien hij bovengenoemd examen niet ach ter den ïrug heeft een examen, dat je, bij welslagen, niet maar zoo da delijk een professoraat in den schoot werpt, doch je toelating verschaft in' het „corps des professeurs", waaruit, bij gelegenheid, de professoren wor- Welke ernstige bezwaren die instelling zijn, zal ik u straks uit duiden bij monde van den knappen dokter Bérillon, dde Maandag 1.1. de examen-commissie het vuur na aan de schenen heeft gelegd. Deze ruim vijftigjarige een der bekendste specialisten ln zielsziekten, onderwierp zich dien dag ook aan het vergelijkend examen voor agrégé de Faculté. Onze psychiater had van de hoog geleerde jury als onderwerp van be handeling opgekregen: do knobbel jicht. Een hoogst interessant onder werp misschien, doch nogal bezijden de functiën van een psychiater. N'im- porte wie bij gelegenheid profes sor wil wooden, moet van alle mark ten thuis zijn. Zeer kalm beklom onze examinan dus bet spreekgestoelte en Ying met scherpe stem aan: - Mijneheeren, ik zal u eens uit leggen, waarom het geneeskundig onderwijs slecht is. Om een gelukki ge uitdrukking aan Bichal te ontlee- nen, levert de Faculteit niets dan ge neesheeren van boekengeleerdheid af. De jury-led en fronsten do wenk brauwen. Professor Landouzy, de deken der professoren, viel na eenige oogenblik- ken den examinandus in de rede en sprak: - De knobbeljicht, mijnheer de knobbeljicht is het opgegeven onder werp. Dokter Bérillon luisterde eerbiedig en... zette onverstoorbaar zijn ver handeling over het slechte geneeskun dige onderwijs voort Professor Landouzy nogmaals: De knobbeljicht, mijnheer. Daarop behandelde dokter Bérillon de griezelige ziekte, doch wist in zijn mondelinge dissertatie op zulk een handige en geestige wijze de zwakhe den van het medisch onderricht ter sprake te brengen, dat zelfs eenige der hooggeleerde examinatoren zaten te schudden van het lachen. Toen hij klaar was met de patholo gie en de verschillende diagnosen, kwam hij langs lijnen van geleidelijk heid op de Medische FaculteiL Hij vergeleek de medische met de militaire hiërarchie, en professor Landouzy met een minister van Oor log. Dat was den deken te veel. Hij stond op, deed den examinandus plechtig in den ban en ging met de andere juryleden heen. Dokter Béril lon was dus gezakt als een baksteen vat hem trouwens absoluut koud liet, daar hij als specialiteit in psy chiatrie een grooter inkomen heeft dan menige professor en hot hem uit sluitend te doen was om de bespotte lijkheid der „agrégatlon" duidelijk te Zijn collega's en studenten brach ten hem een luidruchtige ovatie. Dienders kwamen tusschen beiden en deden de zaal ontruimen. De ovatie werd buiten voortgezet. En, merkwaardig genoeg, twee pro fessoren feliciteerden dokter Bérillon met zijn moed en zijn geestca y est Daarop interviewde ik den knappen „docteur protestaire". Die „agrégation" dagteekent uit het fossiele tijdperk, sprak hij, fijn tjes glimlachend. Wat zoudt u zeggen van een natie, die, teneinde generaals te krijgen, bekwaam om legers aan te voeTen, bij een concours kolonel» be noemde, dezen daarna liet rusten bul ten elke militaire actie, gedurende tien, vijftien jaar, om vervolgans on der die kolonels in ruste de generaals te kiezen, die een leger moeten kun nen aanvoeren Het ia immers te gek. De Faculteit onderwerpt een gan- sche reeks geneesheeren aan een ver gelijkend examen, die eerst tien of ijftien jaar later geroepen worden om onderricht te geven, tien of vijf tien jaar na de mondelinge oefenin gen, die men hem heeft doen onder gaan I De geneeskundige practijk en het professoraat moesten, evenals bij de meeste andere Europe es cho na ties, afzonderlijke beroepen zijn. Alle geneesheeren zijn die meening toege daan. Wat een verspilling van intel lectueel kapitaal I Er is in de loopbaan van deze zoogenaamde superieure ver gelijkende examens een merkwaardige zielestaat te constateereneen soort van onbewuste kracht, die er je toe drijft, voort te zetten wat je reeds hebt ondernomen, zelfs als je van meening bent, dat het dwaas en nut teloos werk is. Men wil halsstarrig voortgaan, opdat de tijd, dien men reeds verloren heeft, niet geheel ver loren zij, en daardoor, hoe para doxaal het ook lijkt, verliest men nog meer kostbaren tijd. De titel van „agrégé" is een sanctie, die de ijdel- heid en de nutteloosheid van die ver gelijkende examens schijnt te veront schuldigen, en dien titel moet men dus tot elkon prijs verkrijgen. Dat is het merkwaardige betoog, hetwelk verklaart, hoe er menschen zijn, die vroeger intelligent waren en door zicht hadden, en die nu, gekomen op veertig- of vijftigjarigen leeftijd, na twintig, dertig vergelijkende examens t© hebben ondergaan, ontmoedigd zijn. uitgeput, schier op den drempel van* den ouderdom, en die nog al tijd deelnemen aan vergelijkende exa mens. Het is treurig, erbarmelijk. Weet u veel van... knobbeljicht af? Minder dan de geneesheeren, die zich specialiseereu op rheumatische aandoeningen, natuurlijk, maar hoogstwaarschijnlijk meer dan mijn examinatoren van zooeven, die sinds rnenschenheugenls niet meer prakti- seeren. Zijn zij generaals in ruste, ik ben kapitein in dienst. De onlusten van verleden jaar betroffen een ander examen, niet 7 Dat van „módecin d'hopital" Ja. En dat is eigenlijk een nóg grooter gebrek in onze medische in stellingen. Hoe zit dat alles toch in elkaar Kijk eens, ik zal onbesproken la ten de verklaring, in 1803, van Ca- banis „Ongetwijfeld zijn, door hun slechte organisatie, de hospitalen en dergelijke publieke instellingen veel eer nieuwe oorzaken van e 1- lendc dan werkelijke weldaden, veeleer een beginsel van de mo ral is a tie dan het model of het voedsel van weldoende deugden". Al is het thans veel beter met de hos pitalen gesteld dan ecu eeuw geleden, er is nog altijd veel waars in do woorden van den grooten Cabanls. Doch zoolang de lijkschouwing, dank zij onze inconsequente maat schappelijke zedenleer, ln de civiele praktijk als schennis wordt be schouwd, en slechts in hospitalen wordt geoorloofd, is het werken in een hospitaal voor onze practisch we tenschappelijke vorming van groot belang. Vandaar de groote toeloop bij de vergelijkende examens voor „médecin d'hópital". Ongelukkig zijn «ie hospitalen slechts toegankelijk voor zeer weinig bevoorrechten dat zijn degenen, die er in berusten, in een hospitaal in de provincie te ko men, waar hun werken, dank zij onze slechte wetenschappelijke centralisa tie, onopgemerkt blijven of dat zijn zij, die genoeg hovellngsmanieren hebben om het vergelijkend examen voor „médecin d'hópital" mei succes te kunnen ondergaan een examen, waarbii nepotisme en favoritlsme veel uitrichten. Do hoogst bekwame en bijzonder eerlijke dokter Variot, die zelf lid in de examen-commissie was, ls de eer ste geweest, die de onrechtvaardighe den ter zake heeft geopenbaard, met, begrijp dat wel, de groote kans, zich de ongenade van de overheid op den hals te halen .„Het favoritisme", ge tuigde hij, .heeft altijd in de Facul teit geheerscht en dat kan uiet an ders, want de machtige meesters zul len steeds hun invloed trachten te vergrooten, door hun leerlingen en candidaten, die altijd min of meer hun creaturen zijn, te doen zegevie ren. Wat gebeurde er op het laatste concours, waarin ik, op platonische wijze overigens, zitting had Op het- zelfde oogenblik, dat de jury word samengesteld, maakten de Candida ten de lijst op der concurrenten, dis benoemd moesten worden. Men Kende de invloeden, waarover de begunstig de candidaten beschikten. Van de af gelegde proeven van bekwaamheid was niet de minste sprake, daar het concours nog niet was begonnen. De lijst kwam op den kop af uit. Na 35, zittingen van 3 uur elk, na bespreking van de examens van 75 candidaten. allen zeer goed onderlegd, stemde de meerderheid der jury op de drie con currenten, wier namen reeds op aller lippen waren, toen de jury voor het eerst bijeenkwam. Twee hunner had den eminente professoren tot steun, de derde was een intieme vriend van professor Brouardel, den deken der Faculteit Reeds bij de eerste zitting hadden wij die drie kunnen uitpikken en benoemen de examens waren maar erbarmelijk ceremonieel be stemd om de voorafgaande beslissing van de meerderheid der jury-leden te maskeeren Zoo getuigde Variot, in hel open baarEn telkenmale herhaalt zich dat En zoolang de examens voor „médecin d'hópital" en voor „agrégé de Faculté" niet beter, billijker inge richt zullen zijn, zullen cr min of meer heftige protesten komen van de zijde van geneesheeren en medische studenten. Eindelijk zullen wij dan toch wel zegevieren. Eindelijk zal dat fossiele tijdperk dan toch wel voorbij- 1 Zijn er, behalve dat met betrek king tot de lijkschouwing, nog andere voordeelen verbonden aan den titel van „médecin d'hópital" Ja. Die titel stelt hen ln staat, hoogere prijzen te berekenen. Dat antwoord gaf mij stof tot na denken. Het bracht mij een Parij- schcn hospilaaidokter in herinnering, dien ik twee jaar geleden ontbood, toon ik een hevige koude op de borst had gevat. De man wilde met alle geweld hebben, dat ik een blinde darmontsteking had, mij diensvolgcns in een hospitaal kerkeren, te zijner tijd misschien wel ter verrijking vau zijn kennis. Hij liet niet van mij en de Imagi naire appendicitis af, dan nadat ik hem met" daverend geluid het woord van Cambronne had toegeroepen. Ik genas ten slotte vanzelf van de ge vatte koude, sneller dan van den schrik over de héél hooge rekening. OTTO KNAAP. Yan de Residentie en haar bewoners. lix. Als een bom is de mededeeling uit de lucht komen vallen, dat B. en W. binnenkort plannen zullen Indienen voor den bouw van een nieuw stad huis. Tijd daarvoor was het allang. De wijze, waarop de verschillende bu reaux door de stad gestrooid wer den zoo huist Ouderwijs in het ge bouw naast den Schouwburg en Mi litaire Zaken op de Nieuwe Markt maakte verandering dringend noo- dig, maar daar alle voorstellen tot ingrijpende wijziging nu eenmaal meest jaren noodig hebben om goed en wel te bezinken, lag het voor de hand dat een plan voor een nieuw stadhuis nog voor! copig „in studie" zou blijven. Het tegenwoordige gebouw is reeds vele jaren te klein. De ziclr steeds uitbreidende gemeente-administratie wies boven het getal vertrekken uit en daarom werd hel bureau van po litie, tegen den achterkant van het stadhuis gelegen, weer in gebruik nomen en het commissariaat eerst naar de Groenmarkt en later naar de Riviervischmarkt gedirigeerd. Nog bleek de ruimte onvoldoende, maar de eenige mogelijkheid om aan het stadhuis uitbreiding te geven toen aankoop van het huis van Schró- der, tusschen het vroegere commis sariaat en raadhuis in gelegen. Het huis van Schröder: hoeveel zuchten van belastingbetalers niet op en hoeveel verweiischingen worden niet geuit aan het adres een oud-burgemeester, alleen bij het hooren van deze vier woorden: het huis van Schröder. Em geld-tragedie zit aan dat huls vast, een van de velen, waarin we verwikkeld werden door onhandig fi nancieel beleid. Dit treurspel geschiedde als volgt: Jaren geleden kwam de firmant van de witte-goederenzaak hij den toen- maligen burgemeester en deelde mee dat hij zijn perceel wel aan de ge meente wilde verkoopen voor I 30.000, maar voor hij een definitief voorstel deed, wilde hij weten of de Raad er vermoedelijk er toe genegen zou zijn. Wat, antwoordde de burgemeester, die bij eenig nadenken bad kunnen begrijpen niet alleen dat de prijs zeer gering was, maar ook dat na verloop van tijd het aangeboden gebouw noo dig zou zijn voor uitbreiding van bet stadhuis? Van de volle lioogte van zijn waar digheid vielen de woorden: „Als we het gebouw noodig hebben, zullen we wel bij u komen". Onze man hield zich dat voor gezegd en vertrok. Jaren varliepen; de gemeente werd grooter en het stadhuis te klein, de ruimte drong ten slotte zelfs zóó, dat uitbreiding moest volgen. Toen weixl tocht naar Canosse volbracht en i de firma gevraagd of zij gene gen was haar perceel te verkoopen. Genegen, ja, maar voor wolk een prijs! Niet alleen moest een nieuw stuk grond gratis worden afgestaan; ook de prijs van verbouwing kwam grootendeels ten laste van de ge meente. Het groote gebouw aan de Groenmarkt, waar een tijdlang het commissariaat van politie gevestigd vas, ging over in de handen van de firma, met nog f 150.000 harde gul- Totaal kostte dit grapje een 4 ton en dat waar ettelijke tientallen jaren terug voor 80.000 hetzelfde te bereiken ware geweest. Maar om nu op de stadhulsgescliie- denis terug te komenl Plannen tot nieuwbouw op den grond waar het thans beslaande huls gevestigd is, zijn nooit als ernstig beschouwd. De oppervlakte is te klein en nu zouden wel verschillende bureaux los van het Stadhuis kunnen functionee ren, als toch vernieuwd moet worden, is het wel zoo gemakkelijk alle ver strooide afdeelingen weer te vereeni gen, en daar zag niemand kans toe. Alleen als men den grond aan de Halstraat, die thans onbebouwd staat, na het afbreken van "net St. Nicolaas- gasthuis en de „Kroon", bestemde voor bijbouw van het Stadhuis en dit dan door een luchtbrug daarmee ver bonden werd, zou de mogelijkheid, van alles onder één in dit geval eigenlijk twee daken bestaan. Maar nog afgescheiden van de on- practische verbinding tusschen beide deelen, zon de luchtbrug ook uit aestlietisch oogpunt verwerpelijk zijn, en het gevaar, dat zij dit stadsdeel zou ontsieren, is dan ook nooit groot geweest. Positiefs omtrent een nieuw stad huis hoorden we nooit. Een April grap plaatste het aan de Koningska- de, Borlage wilde het op het Alexan- derveld, maar officieele plannen wer den niet bekend. Nu deelt ineens wet houder Simons in den raad mee, dat voorstellen gereed liggen, en ze zijn niet van kleinen omvang ook Reeds een paar maanden geleden werd ais vaststaand aangenomen, dat ter verbetering van het verkeer in de binnenstad de Prinscgracht, dwars door Wagenstraat, evenwijdig aan de Spuistraat zou doorgeslagen wor den naar het Spui en in verband hiermee willeu B. en W. het nieuwe stadhuis in de lijn van deze straat, maar dan aan de andere zijde van het Spui, tusschen Bagijnestraat, Turfmarkt en Nieuwe Markt. Verder is nog niets bekend. Het plan om het stadhuis juist daar te projecteeren, heeft nog een ander doel ook. De huizen-complexen, die er voor onteigend zullen moeten worden, behooren tot de meest ongunstige van onze geheele gemeente er schuilt daar heel wat ongewenscht en lastig volk. Een groote nivelleering, noodig voor den bouw vau het raadhuis, zou dus meteen tot gevolg hebben, dat we een buurt kwijt raken, die er eigenlijk al lang niet meer had mogen zijn, en dit zal misschien menschen, die bezwaar tegen het plan hebben, omdat het stuk grond noch een wis kunstig, noch een verkeersmatig cen trum van de stad is, in voorstand cis veranderen. Waarom men altijd een stadhuis juist in het midden van de gemeente wil hebben, is mii nooit duidelijk ge weest. Wanneer het maar van alle stadsdeelen uit gemakkelijk te berci- .-t J?' een Plaat« betrekke- njK dicht b;j een nieuwe buurt, goed gekozen zijn. Praktijk moet in' dom gaan boven angstvallig vasthouden aan traditie en overlevering, die nu te-burenux was het dus teen blijkbaar niet heelemaal pluis. Voor grond- en huisjesspeculanten breekt nu een gulden tijd aan, want men kan er verzekerd van zijn d it ze de krotjes aan de stegen, die 'moo ten verdwijnen, in handen zullen zwn te krijgen. Toen eertijds de wethou der In den raad mee-deelde, dat de strarvt Prinsegracht—Spui er zou ko men, verbond hij daaraan <ic- opmer king, dat het gewenscht was de uitge werkte plannen zoo Jang mogelijk c:- helm te houden, om de speculanten niet in de kaart te spelen. Toch wa ren den volgenden dag verschillende omwonenden van de nog te maken straat al in het bezit van de volledi ge plannen, met de zuiver aangege ven rooilijn er op. Ook in de gemeen- te-bureaux was het dus niet heelemaal pluis. Naar gebleken is, was do politic reeds een paai' maanden geleden er mee in kennis gesteld, dat do man, die het meisje ln het Belgische Paik doodschoot, haar gedreigd had. Bij den moordenaar, haar oom, w-as het kind een jaar of 8 geleden in huis. te Arnhem, maar omdat do oom zich wel eens meer opdrong, dan rij aangenaam vond, ging zij heen en kwam in den Haag in betrekking 1 .j de familie Z.. waar de vrouw sukkci- de en hulp in het huishouden be hoefde. De oom, wiens zaken een lotorij- onderneming te Arnhem slecht g;- gaan waren, volgde haar naar hier en herhaaldelijk ondervond het nicht- ;e last van dit hoogst onaangename amilielki eens dreigde hij haar te zullen neerschieten als zij niet 111-t hein meeging. De heer Z. stelde daarop een com missaris van politie van een en ander in kennis; deelde mee, dat de oom in een logement in de Wagenstraat verblijf hield en verzocht den man eens te onderhouden over zijn misda dige voornemens en zoo mogelijk hem de revolver af te nemen. De comuii - saris wilde hier niets van wetenwel zou hij een agent, of als dit hinder lijk gevonden weid, eeu rechercheur bevel geven het meisje op straat over al te volgen, ter bescherming. Voor dit geleide bedankte zij ech'.vr en.... de moord had plaats. SINTRAM. Esperanto. Yan de Engelscho Esp. Asocio te Londen ontving lk het onderstaan do schrijven: ESPERANTO-DAG in de Japan-B ritsche Tentoonstelling te Londen. Met he-t oog op het zeer aanlokke lijke, zelfs verrukkelijke karakter vun de Japan-Britsche Tentoonstelling j Shepherds Bush te Londen, zullen zeker inillioenen personen, die be zienswaardigheden van het antieke en moderne Japan bezoeken. Op Za terdag 11 Juni a.s. zal een afzo;. l e lijke Esperanlo-dag worden gehou den, op welken dag dus de Eur--ji-j.> sche Esperantisten een groote i n ging kunnen houden en tegelijk kun nen genieten van een werkelijk ..Ja pan in Londen". Het laatste jaar waren op den Es peranto-dag in Londen meer d u 1200 Esperantisten tegenwoordig. Hot is te begrijpen, dat dit jaar zei- r t dubbele aantal tegenwoordig zal z De tentoonstellings-adniinisira: o was zoo vriendelijk de groote ha! ais ontvangplaats, en plaats van bijeen komst aan te bieden. De geestverwanten zullen da.r. dc r vele vrienden hartelijk welkom wor den geiheeten. Volgens het programma zullen do FEUILLETON Naar het Du itseti Door paul hen kens. Enkele uren vóór den afgesproken tijd, waarop hij volgens aanwijzing van Dora aan de achterpoort ver schijnen zou. om door haar de villa te worden binnengelaten, was Tho mas bij Schimmel in huis gekomen. Spottend lachend had deze hem ver. ie ld, dat de uitgehongerde man, die hij juist bij 't binnenkomen ontmoet had. een hunder van hem was. een Voormalig slotenfubrikant, die nu niet meer door den deurwaarder met lust gelaten werd. Daar heeft bij mij juist een groo te verzameling werktuigen verkocht, zij zijn minstens drie honderd mark waard, en ik heb er vijftig voor gege- Ven, had de uitdrager gezegd. Joon echter was er plotseling een misdadig licht in zijn oogen beginnen ie schitteren. Nu weet ik een goed middel om er uit te komen, had hij er bij ge noegd, terwijl iiii een blinkend gra- vee-rnies uit de instrumenten koos hier op het heft zijn de beginletters van zijn naam aangebracht, mis schien zou het in elk geval goed zijn, dat je dat scherpe dingetje in je zak stakvoor 't geval dat de oude het je vannacht moeilijk maakt, don ben je vlug klaar en vindt men den volgenden morgen zoo'n gravcermes in zijn borstj dan denkt men aan dien ander en niet aan jou. Na die woorden had Thomas met tegenzin het graveermes in zijn zak gestoken toen was hij weer heenge gaan om aan de uitnoodiging van Do- ra gevolg te geven. Daze had hern aan"de achterpoort ontvangen en toen naar haar woonkamer gebracht On derweg had zij hem aangemaand, voorzichtig op zijn teenen te loopen, omdat haar oom in weerwil van den genoten slaapdrank onrustig sehe-en te slapen, ln haar woonkamer had Thomas een rij klvladen tafel gevon den, terwijl ook de freule fooslelijk was uitgedost. Zij hadden toen ge dronken, gegeten en gebabbeld. Lang had de misdadiger geaarzeld vóór hij eindelijk tot een besluit gekomen was en in een onbewaakt oogenblik het vergift werkelijk in het glas van de ongelukkige had gegoten. Het werkte oogeublikkelijk mid den in zin. terwijl zij nauwelijks het glas aan do lippen had gebracht, was Dora ontzield on den croud neeree- zonkeu. Voorzichtig om elke verden king onmogelijk te maken en den schijn te geven, alsof Dora, ten gevol ge van een beroerte overleden wns, en alleen in huis aanwezig was ge weest, had Thomas het ecne glas en het door hem zelf gebruikte couvert in de keuken opgeruimd. Op zijn teenen was do misdadiger toen door de gang naar het slaapver trek van den baron gegaan. Hij ont kende beslist dal hij ook al van het begin af gedachten aan moord tegen den laatsten gehad zou hebben. Onge lukkigerwijs echter had de baron wakker gelegen op hetzelfde oogen blik, waarop hij stilletjes den sleutel wilde wegnemen, had de oude man hem in den borst gegrepen. Een hef tige, bittere strijd was toen tusschen hen beiden afgespeeld, die daarmee geèindigd was, dat Thomas den grijs aard met het graveermes had dood gestoken. Aan den raad van den uit drager getrouw had hij het wapen ln de borst van zijn slachtoffer laten zit ten. Hij zelf echter was zoo gauw als hij kon, nadat hij zich aan de deken van den overledene zooveel mogelijk van bloed had gereinigd, do werkkamer binnen gegaan. Daar had hij de brandkast leeggeplunderd. Ofschoon een doortrapt misdadiger, had toch de duhbele moord hem heftig aancecrcDen met sidderende hand had hii eerst na veel vergcefsehe po- gingen kans gezien de brandkast te openen daarbij waren zoowel op den grond als onder op de lijst van do kast druppels kaarsvet gevallen. Nu had hij zich op goed geluk af van den inhoud van de kast meester gemaakt. Het testament, welks verdwijnen zoo veel opzien had gebaard en dat tot zooveel verkeerde gevolgtrekkingen aanleiding had gegeven, had hij zon der bepaald plan meegenomen het was eenige uren later in de woning van zijn medeplichtige door den laat- sten verbrand -Zijn blik was echter op goudstukken gevallen daarmee bad hij sl zijn zakken opgevuld. Daarom had hij zich de sieraden, die in een bovenvak lagen, niet meer kunnen toeêigenen. Alleen een bijzon der prachtige ainethvstenketting had zijn aandacht getrokkenmaar zij was uit zijn hand gevallen, en toen hij haar wilde oprapen, was zij tus schen kast en deur beklemd geraakt en in stukken getrokken. De stukken had hij nu opgeraapt en ze ook nog tn rijn al propvolle zakken gestoken; toen was zijn blik op eenige bankno ten van duizend mark gevallen; die hij ook nóg had weten mee te nemen. Om de nasporingen te bemoeilijken had hij nu echter nog zooveel tegen woordigheid van geest gehad cm den sleutel in de kast te leggen en ae oeur in het alot te gooien. Intusschen was hij weer kalmer ge worden en toen, terwijl hij het ver meed, zijn blik op het door bloed over stroomde lijk van den ouden baron te werpen, was hij door diens slaapver trek weer naar de woonkamer van de igelukkige Dora teruggegaan. Hij had opgemerkt, dat zijn kleeren tamelijk bevlekt waren en hij had zich nu in de slaapkamer van Dora wat. willen reinigen. Hij herinnerde zich In de gang ge struikeld te zijn, vandaar het verra derlijke spoor van zijn hand op den muur, dat met zijn hand volkomen overeenstemde. Nu hij zich zoo goed mogelijk schoongemaakt had was Thomas, na dat hij zoo voorzichtig geweest was eerst nog eens rond te kijken, of hij niets had achtergelaten, dat heui zou kuunen verraden, de villa uitge sneld. In weerwil van al zijn voorzor gen had hij echter verzuimd der sleu tel van de achterpoort uit den zak van de vermoorde ie nemen. Dal was hem eerst ingevallen, toen hij de naar den tuin leidende deur der villa, die een voerend slot had, al achter zich had dichtgetrokken en dus niet meer ln het huis terugkeeren kon. De felle bliksemstralen hadden hem Intus schen al een andereu weg laten zien; hij was altijd een uitstekend gym nast geweest en omdat hij bovendien met de Lokaliteit heel goed op de hoogte was, viel het hem heel gemak kelijk. over het dak van d<>n stal den scheidingsmuur te bereiken. Daar zou de uitdrager op hem staan wachtenmaar hij was er niet. Om zich van den iamelijk Imo gen muur op goed geluk af naar be neden te laten, had de moordeiui.'u- echter niet gedurfd, omdat hij zich herinnerde, dal allerlei gereedsclmp van den uitdrager daar lug opgesta peld. Hij had daar zoo gestaan, <lat hij recht over het balcon heen <lo<>r het half openstaande venster in do werkkamer van Beck had kunnen kij ken. Deze lag met ziin hoofd op m.M en sliep blijkbaar. Niet den moed d-r wanhoop besloot hij nu zich met een koenen sprong op het balcon te ski> geren, hier was hij gelukkig aan gek O men en na zich verzekerd te hebben, dat de slapende door dit plotseling gerucht niet wakker geworden wa?, wilde hij langs het verlichte venster naar de straatzijde sluipen, om zich van het balcon op straat to laten zak ken. Toen hij echter lungs het open staande venster ging, was er £-:h I duivelachtig plan in hem opgekomen; (Wordt vervolgd:

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5