Volgende feastelijkhiden plaats héb ben: Feestelijke bijeenkomst, op welke 'Zijne Hoogheid, de Japansche Ambas sadeur tal vertegenwoordigd war den. In Japon is oen groote Esp. ver eeniging. Door de aanwezigen zal het Esp. oondslied ,,1'Espero" worden gezon gen, begeleid door het beroemde mi litaire muziekkorps. Voorts verschillende concerten. Eon koor van 100 knapen zal verschil lende liedeten ton géhoore brengen. Groot vuurwerk. Behalve dit tentoonstellingsfeest zullen tusschen 10 en 13 Juni nog plaats hebben: jaarl. bijeenkomst der Eagelsche Esp. vereenigtngen, kerk diensten, watertochtjes op de rivier, feestmaaltijden, enz. Zie voor ver dere bijzondorheden het volledig feestprogramma. Verder wordt uangeroden steeds het insigne te dra gen. Het schrijven eindigt met een aansporing om vooral dezen Esp oran te-dog te komen meevieren. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den Secretaris, 133 High Holbom, Londen. Dezer dagen werden wij bezocht door twee Esperantisten uit Bremen. Op de fiets uit Bramen gekomen, be zochten zij verschillende plaatsen in tons land, vooral dezulke, waar zij Wisten geestverwanten te indien aan treffen. Na ontvangst van onze gids van Haarlem en Omstreken besloten twee hoeren (Esp.) uit Sheffield eenige da gen alhier te komen doorbrengen. Zij (verzochten mij hun de nooddge inlich tingen te willen verschaffen. Iu verschillende bultenlandsoho bladen komen thans artikelen voor Over onze stad en bare omgeving. Uit Dresden verzocht men mij zelfs eeni ge clichés te willen zenden. Uit Buirnley verzocht men mij nog om ex. van de gids, aangezien eenige Esp. een uitstapje naar Haarlem wil den mhken. J. H. W. HABERMEHL, Delegito, U. E. A. Stadsnieuws II ermine Scholten. Onze bekende stadgenoote heeft de zer dagen te Arnhem meegewerkt bij een uitvoering van 't Kindorzaug- koar. Ze zong een soli in de c-antate ,,In 't Boschen droeg ook eenige lie doren voor. De Arnhemsche Courant 6Chrijft dat de zangeres voor een uit nemende vertolking zorg droeg en veol succes had. ,,Ze heeft met haar vol, rijp geluid, haar intelligentie en intuïtief fijn muzikaal gevoel aan deze liederen al lo recht doen wedarvareü, evenals zij de soli „In 't Bosch" voortreffelijk hoeft gezongen.' GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 6 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, 1 meubelmaker, 1 mo delmaker, 1 metselaar, 4 opper lieden, stucadoors, 1 witter, 6 machinebankwerkers, l monteur, 8 grofbankwarkera, 8 metaaldraaiers, 8 vuurwerkers, 1 ketelmaker, 4 burgersmeden, 8 machinisten, 6 sto kers, 9 electriclens, 1 Instrument maker, koperbankwerker, 1 ko perslager, 8 loodgieters, 1 schoen maker, zadelmakers, kleerma kers, 1 schilder, behanger, stoffeerder, 9 bloemisten, 3 tuin lieden, 5 grondwerkers, 1 bakker, 1 banketbakker, slagera, 8 krui deniersbedienden, 1 kellner, 7 ma gazijnknechts, 5 loopknechts, 9 huls knechts, '1 sigarenmaker, 4 kantoor bedienden, 9 boekdrukkers, 8 letter zetters, 1 lithograaf, binders, 19 losse werklieden dienstboden, 8 werksters, 9 naaisters, 9 kook sters, huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, 6 adspl- rant bouwk. opz., 1 houtdraaier. Rubriek voor Vragen Üeabonneerden hebben het voorrecht, vrngen op versohil'.end gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden vrorden geheel kosteloos jagovon en zoo spoedig mogelijk. Aan VTagen, dio niet volledig naarc woonplaats van don inzender vermelden wordt goon aandacht geschonken. VRAAG: Mijn winkeljuffrouw vond eenigen tijd geleden geldswaarde im mijn winkel. Aan wien komt dit nu too nadat de termijn voor afhalen is verstroken? ANTWOORD: De eigenaar heeft ge durende drie jaar na het verlies recht van terugvordering; maar het behoeft geen betoog, dat in een geval als het hier bedoelde, het bewijs van eigen dom toch niet te leveren is. In eik geval is de juffrouw na verfoop der drie jaren onherroepelijk eigenares. VRAAG: Ik heb kostbare gordijnen laten uitstoomen en verzocht ze te .wasschen en te orfimon. Bij thuis komst waren ze groen. Ik verzocht ze Over te doen volgens bestelling en toen zo nu thuis kwamen waren ze zoo gescheurd, dat ze niet te gebrui ken waren. Hoe moet ik daarmede aan zonder onkosten te krijgen, of vindt u het beter dien persoon in uw courant bekend te maken? ANTWOORD: 't Beste is de zaak id dor minne 'e schikken Anders zuit u een civloio actie moeten instellen en u daarvoor wenden tot het bu reau voor consultatie; dat den lsten en 3eu Vrijdag van iedere maand te half twee in 't Paleis van Justitie vergadort. VRAAG: Kunt u mij ook het adres van het bestuur dor vereeniging „On ze Vloot" opgeven? ANTWOORD: Secretaris is de beer J. J. ba/ron van Ileeokeren van Wa llen, Flora6traat 13, alhier. VRAAG Kunt u mij ook hoe ik handelen moet, om te weten te komen, waar mijn minderjarige zoon zioh te Dusseldorf ophoudt? Aan wien zou ik schrijven kunnen? ANTWOORD: Schrijf aan den Ne- deriandscheu consul te Dusseddorf, den heer J. Herdtmann Jr., met wien in de Nederlandscho taal kan gecor respondeerd worden. VRAAG: Waar moot ik mij vervoe gen om lid te worden van de Ned. Nat. Historisch o Veroeniging en hoe veel bedraagt de contributie? ANTWOORD: Tweede secretaresse van de afdeeling Haarlem is mej. C. Cool, Kleverparkweg 81. De leden betalen een bijdrage van f 1.75 per jaar. VRAAG: Hoeft het Gemeentebestuur do bovoogdhoid om een school voor uitgebreid lager onderwijs uitslui tend open te stellen voor meergegoe- den, of moet zulk een school ook voor minder vermogenden toegankelijk zijn? ANTWOORD: Er kan wel een school uitsluitend voar meegegoeden opengesteld worden, wanneer er ook maar in die gemeente een inrichting van onderwijs met hetzelfde rooster is, die voor minder vermogenden toegankelijk is. VRAAG: Hoe zijn de naam en woonplaats van den Hollandschen consul te Canada? ANTWOORD: Consul-generaal voor Nederland te Canada is de heer A. Nurd-Heimer te Toronto, wien in t Nederlaiwl'sch geschreven kan wor den. Uit de Omstreken SLOTEN. Alhier en in de omgeving begint deze week vrij algemeen de hooibouw zijnde eon 14 dagen vroeger dan bet vorige jaar. De landerijen staan uitstekend en een rijke opbrengst is te verwachten. HAARLEMMERMEER. Ofschoon aan de werkzaamheden voor den aanleg van de spoorbaan gerégeld wordt doorgewerkt, warden de werlcon niet met zooveel kracht voortgezet als algemeen wordt ver langd; de opening der lijnen zal in geen geval voor 1912 kunnen geschie den, doch vermoedelijk eerst in den loop van dat jaar. HILLEGOM. Tot voorzitter van den Zanderij- polder is door ingelanden gekozen de heer Jobs, van Til Jr., in plaats van den heer A. Vcldhuijzen van Zanten Jr., die bedankt heeft. Binnenland DE TWEEDE KAMER behandelde gisteren, na het afdoen van een paar conclusies, het wets voorstel tot goedkeuring van den ver koop, aan de vereeniging „Beurs van den diamanthandelte Amsterdam, van „Het Arsenaal" aan het Water- looplein. De heer Vliegen bestreed dit voor stel, omdat het gebouw als historisch monument moest bewaard blijven, dienst kon doen voor allerlei doel einden, cn omdat de vereeniging voornoemd het niet bepaald nocolig had. Dr. Hubrecht betoogde daarentegen, dat de diamanthandel groote behoef te had aan een goed beurslokaaï voor zijn 1200 leden. Hij zette het ge wicht van dezen handel uiteen, be toogde dat de koopsom van fl 50.000 zeer goed was en voorts, dat het be staande gebouw geen kunsthistorische waarde had en voor 's lands dienst feitelijk ongeschikt was. De heer De Stucrs achtte den ver koop niet in 'slands belanglo. omdat een monument van geschiede nis en kunst werd prijsgegeven, ge lijk spreker uitvoerig betoogde, den ambtenaren, die de stukken hadden opgemaakt, verwijtende dat zij niet te goeder trouw waren toen zij het tegendeel aanvoerden. De transactie was bovendien onvoordeëlig, want de pakhuizen waren zeer bruikbaar, en voor f 150.000 kon men misschien een nieuw arsenaal zetten, als men de waarde van den grond niet rekende. Ten slotte stonden hier geen groote voordeelen tegenover, al was de dia manthandel dan ook van beteekenis, en vele deskundigen uit de diamant wereld waren dau ook tegen den ver koop gestemd. Tegen de wijze, waarop de heer De Stuers een ambtenaar had verdacht gemaakt, kwam de heer Borgeaius als oud-minister tn verzet en ver klaarde, dat de ambtenaren geen re den gaven om hun goede trouw te verdenken. Minister Cool sloot zich hierbij aan; de ambtenaar, die hem voorlichtte, was een der beste officieren, wiens goede trouw boven eiken twijfel stond. De heer De Stuers zeide het zijn plicht geacht te hebben op het euvel, dut hij waarnam, de aandacht te ves tigen, en meende daarmede Kamer om Regeering een dienst te hebben bewezen. liet wetsontwerp werd nader ver dedigd door de heeren De Vlugt, Snoeck Henkemans en Van Hamel. terwijl de heer vatt I.ennep het streed, wijl i. i. de Kamer onbevoegd was, om over do kunst- en historische waarde van Het Arsenaal te oordee- len. Dinsdag 11 uur voortzetting. BRANDSTICHTING. De heidebrand welke de vorige week bij Eibergen twee II.A. heide grond heeft verwoest, blijkt door kwaadwilligheid te zijn ontstaan. Als vermoedelijke dader is aangehouden W., te Hupsol, bij Eibergen, wiens stiefmoeder den grond toebehoort. DE TIENURENDAG. De Haagsohe kroniekschrijver van de „Nieuwe Groninger Ct deelt me de, „dat de heer Talma een voor-ont werp gereed had voor de invoering van een olgemeenen 10 uurs-arbeids- dag en het plan in den ministerraad heeft gebracht, maar dat daar, bij meerderheid van stemmen en zelfs overgroots meerderheid is beslo ten aan do indiening van een zooda nig voorstel van wet geen goedkeu ring te hechten." HET ERNSTIG TRAMWEG ONGELUK. Donderdagmiddag vertrok (zooals we gisteren al in het kort meldden) om C.15 de stoomtram der Rotterdam- sche Tramweg Maatschappij op den gewonen tijd uit Goudswaard naar Krooswijk, waar zij aansluiting krijgt met de trams naar Rotterdam en Numansdorp. Door een tot nog toe onbekende oor zaak ontspoorde in de bocht van den Zinkerweg en Groeneweg de locomo tief. De tram reed met een betrekkelijk groote vaart en zoo stootte de loco motief krachtig buiten de rails in den grond en sloeg over, juist op do baan terugvallende. liet daarachter vol gende tramrijtuig werd mede buiten de rails gerukt, doch bleef schuin staan, terwijl de koppelstangen 'af braken. Nochtans werd het rijtuig dooi- de vaart tegen de locomotief aange duwd, waardoor het belangrijk be schadigd werd. Op de locomotief bevonden zich de 26-jarige machinist De Vroedt en de 18-jarige stoker J. Petersen, beiden woonachtig in Oud-Beierland. Het is onzeker, of zich op het voorbalcon dan wel op de locomotief de tweede stoker, de 19-jarige A. v. d. Polder, ook uit Oud-Beierland, zich bevond. Deze beide stokers kwamen tusschen en onder de wagens terecht en wer den onmiddellijk gedood. Hun lijken werden naar de ouder lijke woningen in Oud-Beierland overgebracht, waar men hevig ont steld en diep onder den indruk van het gebeurde verkeerde. De machinist kwam er betrekkelijk beter af. Hulpeloos lag de mai> tus schen de ruïne, niet gekneusd of met gebroken ledematen, maar deerlijk gebrand door het uit den oven ge storte vuur. Over bet geheele lichaam had de man ernstige brandwonden bekomen. Onmiddellijk was van Oud-lleier- land uit assistentie ter plaatse, ter wijl veie reizigers eveneens de be hulpzame hand boden. De dokter van Oud-Beierland, ver leende den ongelukkigen machinist voorloopig heelkundige hulp en leg de terband om zijn wonden. Op het ontspoorde rijtuig bevond zich ook de Hl-jarige conducteur G. Wisse, wonende te Oud-Beierland. Deze werd van den wagen geslingerd en met een gebroken dijbeen opgeno men. Op do plaats des onheils ver leende de ter hulp gesnelde dokter hem heelkundige hulp, waarna hij naar de echtelijke Woning werd ge dragen. Van de reizigers, die in het veron gelukte tramrijtuig zaten, bekwamen een dame, wier bestemming Oud- Beierland was, en een heer. zekere W. uit Zicrikzee, lichte kwetsuren en verwondingen. Ook hun werd ter plaatse hulp verleend, doch zo moes ten des ondanks den nacht in Oud- Beierland doorbrengen. In den zwaren ruist, die door vlammende toortsen en Lantaarns Spookachtig rood scheen, bood het terrein een treurigen aanblik. Nog wordt gemeld, dat de zwaar gekwetste machinist De Vroodt gis termorgen aan de gevolgen is ov- leden, zoodat het aantal dooden thans drie bedraagt SPOORWEGONGELUK BIJ COLM- SCHATE. Naar de N. Ct. verneemt, la door de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij, in verband met het on geval bij Colmschate, alwaar door niet tijdig sluiten der spoorwegover gangen, jhr. Van den Brandeler het leven verloor, aan diens weduwe schadevergoeding van f 20.000 to< kond. De overledene was eerst enkele maanden gehuwd. LIFTONGELUK. Een vijftal werklieden in dienst van den aannemer, den heer L. G. Moorman te Amsterdam, dio bezig is ora het magazijn De Zon van de firma Vroom Dreesman aan den Binnenweg te Rotterdam to verbou wen, ging met de werklift naar be neden, toen onderwg nog een zesde er op wenschte te springen. Vermoe delijk is de daardoor ontstane schob noodlottig geworden, althans de staal draad knapte af en de lift stortte van 9 Meter hoogte in de diepte. De werk man, die door zijn sprong het onge luk veroorzaakte, J. Sies geheelen, en die daarbij nog was komen te val len, stiorf binnen een uur aan zijne kwetsuren, terwijl ©en tweede, W. de Visser, later evenzeer is overleden. De overige vier werden min of meer gewond in het ziekenhuis opge- VERDRONKEN. Gisteravond is op de rivier de Maas, even voorbij het Kralingscheveer, te Rotterdam, een giek van de „Deut sche Turn- und Ruderverein", waar schijnlijk door een verkeerde ma noeuvre van de roeiers, door midden gevaren door een sleepboot van de ..Encllsh-Dutch Bottle Works". Van ae arte inzittenden konden twee zien zwemmende redden, de derde, de heer A. S. uit Leipzig, verdween in diepte. Zijn lijk is later opgevischt en tijdelijk ondergebracht in het clutoge bouw der vereeniging. EEN FAILLISSEMENT. Het „Hbld." schrijft Door de Rechtbank te Rotterdam is failliet verklaard de stuwadoors firma Brandjes Dalmoijer en Rogier. Dit is dezelfde firma, die zich in den loop der laatste jaren een zekere be faamdheid hoeft verworven voor de wijze, waarop zij de Rijksverzeke ringsbank naar de verschuldigde pre mies heeft laten zuchten, liet ligt dan ook voor de hand, dat deze Rijks instelling tot de voornaamste credi teuren behoort. De scliattingen daar omtrent loopen uiteen tot een mini mum van f 100.000 tot f 160.000 toe. Het was van algemeone bekendheid, dat deze stuwadoorsfirma voor haar bedrijfskapitaal een zeer grooten steun vond in de staangelden, die Eij cisohte van de werklieden in haar dienst, waardoor zij in totaaL zeket wel over een tien mille kon beschik ken. Het verluidt evenwel, dat zij te dien aanzien terugbetalingen zou ge daan hebben, zoodat do werklieden niet, zooals do Rijksverzekeringsbank dupe van do historie zouden zijn. Mede wordt, gemeld, dat onder de crediteuren behoort do Ongevalien- verzekering-Maatschapp ij (Fatum," die voor do firma op hot laatst nog risico had overgenomen. DE AMSTERDAMSCHE FEEST- WEEK. De Burgemeester van Amsterdam maakt bekend, dat door hem van H. M. de Koningin het volgende tele gram is ontvangen „Op Het Loo teruggekeerd, haast Ik mij nogmaals uiting te geven aan Onze innige dankbaarheid voor al hetgeen Amsterdam voor Onze doch ter en Ons deed in do onvergetelijke dagen, die achter Ons liggen en Ik verzoek U de tolk te willen zijn van Onze groote erkentelijkheid daarvoor bij de bevolking. WILHELMINA". EEN JONGEN VERMIST. Vermist wordt sedert Maandag 30 Mei Joseph Johan Hendrik van De ters, geboren 15 Februari 1898, wo nende Groote Bickerstraat 38, te Am sterdam. BAKKERSNACHTARBEID. Het Nationaal Comité voor Af schaffing van Nachtarbeid in het Bakkersliedrijf, heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het, gelezen hebbende de Memorie van Antwoord van den Minister van Landbouw op het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot be perking van Zondagsrust en nacht arbeid in broodbakkerijen, beleefd doch dringend verzoekt, dit wetsont werp nog voor de groote vacantia in behandeling te willen nemen. OCTROOIWET EN BAKKERSWET. Naar „De Ned." verneemt, zal de behandeling der Octrooiwet nog in deze zitting der Kamer plaats héb- ben. Daarentegen zal, volgens ge noemd blad, de Bakkerswet niet meer in behandeling kunnen komen. BLIKSEM INGESLAGEN. Gedurende een zwaar onweder is Donderdagmiddag do bliksem inge slagen op de hofstede van den land bouwer C. H., onder Sint-Maartens dijk. Het hemelvuur baande zich een weg door één niet gebruikten, en daarom gedeeltelijk dichtgemetselde!) schoorsteen, sloeg over op den zolder, ging door de zoldering, en kwam in de daaronder gelegen kamer te recht, terwijl de bewoners niet weten, langs welken weg hij de woning heeft verlaten. Brand werd niet veroorzaakt, en de in eon ander vortrek vertoevende bewoners kwamen met een hevigen schrik vrij, maar de aangerichte ver woesting is grootde schoorsteen is over zijn gansche lengte gescheurd, een zolderbalk is geheel versplin terd, iu het kamerbehangsel zijn groo te gaten geschroeid, terwijl de zolder met kalk als bezaaid was. Dqar er geen brand is ontstaan, is het zeer te betwijfelen, of de maat schappij, bij welke het pand is ver zekerd, de schade zal vergoeden. VERKIEZ1NGS-AANPLAK- BIUETTEN. Men meldt uit 's-Gravenhage De poging om overeenstemming te verkrijgen' met de kiesvercenigingen, ten einde het plakken van aanbeve lingsbiljetten bij de verkiezingen af te schaffen, is mislukt, daar de me dewerking der Vrijzinnig-Democrati sche kiesvereeniging en de Vrijzinni ge kiesvereeniging „'s-Gravenhage" niet verkregen is tot deze regeling. ONGELUKKEN. De 30-jarige schipper Idzerda is bij Stobbegat te Heerenveen verdronken. KAMERVERKIEZING HELMOND. Naar do „Eindh. Ct." verneemt, is de heer A. N. Fleskens, burgemeester van Geldrop en Zes-Gehuchten, van verschillende zijden ernstig aange zocht om een oandldatuur aan te ne men voor het lidmaatschap van dc Tweede Kamer voor het district Hel mond. OPVOEDING IN HET HUIS GEZIN. Gister la te Amsterdam gehouden de 16de jaarl ij ksche algemeene ver gadering van de Vereeniging tot op voeding van halfverweesde, verwaar loosde of verlaten kindoren in het huisgezin. Het aantal afdeel in gen is thans 17. In 1909 werden verpleegd 238 jon gens en 159 meisjes, welk cijfer na 1 Januari nog met 21 kinderen is ver meerderd. De leeftijd beweegt zich tusschen 1 en 22 jaar. Hot meeren- deel der kinderen (314) Is Neder- duilsch-Horvormd. 208 kinderen zochten de lagere school, en de ou deren werden opgeleid tot verschil lende ambachten. De winst- en verliesrekening sluit met een bedrag van f 43.455 aan in komsten en uitgaven en wijst een nadeclig saldo van f 330 aan. De aftredende bestuursleden, do heeren J. Meyers, te Utrecht, en M. C. Calkoen, te Amsterdam, werden herkozen. Aan de orde was vervolgens do vaststelling van het algemeen regle ment. De voorgestelde wijzigingen, grootendeols van huisïheudel ijken aard, werden na eenige discussie goedgekeurd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. STAALWATER (WILHELMINA BRON). dierziek!) inkruipt II onverwacht. Niets Is meer te vreezen dan een nierziekte, omdat deze zonder dat gij u ar van bewust zijt bekruipt uw nieren kunnen cel na cel vernietigd arden en hun kracht om het bloed te filtrceren yerliezen, zonder dat gij eenig ander waarschuwend kentee- ken hebt opgemerkt dan een gevoel van zwakte, terneer geslagenheid en voortdurende vermoeidheid, want zelfs wanneer de nieren ernstig ziek zijn, toont zich dit somtijds alleen door weinig in het oog loopend e ver schijnselen. Nierziekten doen echter niet ieder een op dezelfde wijze aan. Geen en kele patient heeft alle verschijnselen zij loopen zeer uiteen bij verschil lends menschen. Mannen hebben dikwijls een ellen dig gevoel in hun rug en irheumati- sche pijnen, doch niet het minste ken- teeken van waterzucht; anderen lij den aan graveel, urine-stoornissen en buitensporigen dorst, maar hebben daarentegen niet den minsten last van hun rug. rouwen hebben misschien wallen onder de oogen en opgezwollen lede maten, cn zijn totaal hulpeloos van de rugpijn. Weer andoren hebben misschien niets anders opgemerkt dan zwakte, loomheid en zwn armoe digheid. Doch indien gij eenig teeken van nierziekte of Maaszwakte hebt, leidt uw kwaal misschien lot vernietiging der nieren, vóórdat gij eenig idee •an gevaar hebt. Nierziekten verhef fen zich plotseling van eenvoudige tot gevaarlijke ziekten en bijna zonder oorafgaande waarschuwing. Verder uitstel is zóó ernstig, dat gij niet spoedig genoeg beginnen kunt met het gebruik der échte Foster's Rug pijn Nieren Pillen hij het eerste ver schijnsel der verschrikkelijke nier ziekte. Foster's Rugpijn Nieren Pillen ge ven het gewenschte resultaat, omdat zij uitsluitend dienen vooir de nieren en blaas, en alleen een nierengenees- middel kan de nieren ehelen. Zij ma ken de nieren, blaas en urinewegen ter dege schoon, gaan de ontsteking tegen en helpen hen op een zachte wijze om weder tot gezondheid cn natuurlijke werking te geraken. Zij doen de geringste sporen der nier- aandoening verdwijnen, en geven aan de nieren hun kracht terug om het vergiftige urinezuur af te voeren, waaruit zootele noodlottige ziekten bij mannen en vrouwen ontspruiten. De handteekening van James Foe ter komt voor op elke eohto doos. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spa&nae 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. BEENZIEKTEN. Aderapattlge WONDEN, Dauwwormen, r Jouklngen, „WONDEN I JfciS van eiken aard, ZWER.EN, Lj UITSLAG, Qouoilno CÉS öom'ddolllko vorirtêté Sgf vorllotitlnj «oor/ «oori jl 1.75 Tor M00O f] l .75 Talrijke bewljien van eaneilng. Weigort allo notnuk. Glocvt aio garantl* do hondtcekoidng 0,- DKrEK SI EB, IpMa-fittrl. <1 ra fc kt. IW' (frcn). f rui» uo hol» legen po»nrl»Ml bh Gencrul-Ocpoi veer Hoderltnd H. SANDERS. Rolln R. Aro.terdom. Te Haarlem bij: J. J. GöP- PINGER, Gr. Houtstraat 147. Uit de Arbeiderswereld DE QUAESTIE TE EINDHOVEN. De Hbld.-beriohtgevcr te Eindhoven meldt: Gistermorgen had eena oonferentie plaats ten kantore der fiirma Philips met het bestuur van het Leidingsoo- mité. Drie volle uren werd beraad slaagd, waarna den geheelen namid dag eene vergadering der werklieden van den Volksbond werd gehouden. Het resultaat is diot men geen stap verder is gekomen. De firma is niiet bereid alle ontslagenen en stakere weider onvoorwaardelijk aan te ne men. In den loop der volgende week zal zij het leidiingscoznité èene lijst doen toekomen met namen dergenen die zij in haar bedrijf wil terugne men. Uit de besprekingen viel af te lei den, dat een buitengewoon groot aan tal niet meer wordt toegelaten. De secretaris van den arbeid, de heer Van Riin. gaf mij te verstaan dat het contact op acze wijze niet spoedig zal foeöindigd zijn, daar de organisaties zich onder geen beding bij een blij vend massaal ontslag zouden neer leggen. De firma gaat intusschen door met het aanwerven van vreemde werk krachten. INGEZONDEN Van ingezoudon stukken, geplantnt of mot geplaatst, wordt de kopie den inzonder "iet teruggegeron. Voor den inhoud dezer rubriek stolt de Redoolie zich niet aansprakelijk. ONS LIED EN HET DOOPSGEZIND ZANGKOOR. Geachte Redactie 1 In uw no. van 30 Mei LI. stond een goedbedoeld ingezonden stuk, dat toch een onbillijkheid inhield tegeu bovengenoemd koor. En het is de be doeling van dit schrijven om oen amendement in te dienen op de klacht van den heer X. Niet (jus om dio te verwerpen, want dc man beeft gelijk. Niet, dat het niet een edel genot kun zijn, een zij het nog zoo klein taakje in een concert juist ter stede goed er af te brengen, op te gaan in het groo te geheel en zoo iets geweldi^s te lus reiken als b.v. dal overweldigendo koor van Mendelsohn's „Lobgesang", Maar juist dat overweldigende dringt niet door tot de ziel van de men schen, maakt die niet vruchtbaar, even min als do stortbui de teelaarde van de bergen en toch, er moeien planten groeien, er moeten vit onzo ziel vreemde weemoedsplanten ontkie men of schitlerende vreugdebloemen on dat kan alleen het tof ons door dringende lied. En dat lied wordt hier nog altijd niet genoeg geëerd als zoodanig. Onze concertzangeressen laten ze altevaak niet hooren, omdat haar stem nu eenmaal op z'n voor- deeligst uitkomt juist in dit of dat Duitsche lied. b.v. en, al wordt het be ter, onze zangers zoeken het al te vaak in het individueele zonder te komen tot het algemeenedaardoor zingen zij en het is mooi, meestal vele concertliederen, die moeilijkheden be vatten, èn voor den zanger, om te Overwinnen, èn voor den gewonen mcnsch...., maar voor dezen zijn het moeilijkheden van zich niet in kunnen denken, waardoor ook dit lied langs hem heen glijdt zonder hem te ra ken, diep te treffen. O zeker, die kunst is heel moot, maar alleen voor do weinigen, die er bij kunnen. Maar dat het lied dieper treft, we zijn het met X. eens. Wel is het nu echter merkwaardig, dat die X. zelf niet het Doopsgezind Koor als uitzondering genoemd heeft. En het moet een vergissing zijn vau de Redactie, dat die daar niet op heeft gewezen. Nadat voor eenige jaren op aandrij ven van het Algemeen Nederlandsen Verbond hier Coers met het Ltrccht- scho koor een uitmuntend geslaagde uitvoering gegeven had van Neder- laiulsche Liederen, kwam den 28sten December 1905 de eerste uitvoering van dien aard van het Doopsgezinde.. Dertig liedjes, niets dan dertig lied eken s? En men hoeft z'n her innering maar op te wekken om ze te hoorenVadorlandsche Liederen, Kerstliedjes, Mirine- en Kinderliede ren, Geuzeliederen en Hekelliedjes, Schal ksche en Godsdienstige liedjes. Het Alg. Ned. Verbond en de Nederl. Z. Afr. Vereen, bevalen dien avond aan in de aandacht van het publick en het CXCIde Om Ons Hcentje werd Cr aan gewijd ter aanprijzing. Philip Loots noemde het een genot rijke avond". Daarop volgde in Juli 1906 een uit voering in Zandvoort alweer al leen liederen, en iu 1907 bij de De Ruyter-feesten weer, behalve een De Ruyter-Cantate, 14 liédjes. En in De cember 1908 weer een uitvoering mot nieuwe keus uit die rijke bron van ons lied Goers' „Liederenboek van Groot- Nederland". Ook nog onuitgegeven liederen klonken toen. Den 30sten Juli van dat jaar had het koor nog 9 lied jes gezongen voor het Nederl. Onder wijzers Genootschap bijeen in de Kroon. En dat was dus alles Nedorlandsch. De heer X. is daar zeker niet heen ge weest kon toevallig al die keeren niet, anders zou hij den heer J. de No bel met zijn geestdriftige leiding van een geestdriftig koor wol uitgezon- derd hebben. Of dat koor niet nog veel meer kon doen? Zeker, maar.... er zijn zooveel koren én kunnen die allo wel vol doende gesteund worden door een stad als Haarlem? In ieder geval, meneer X. moet zich maar gauw opgeven als lid van dat koor, hetzij als werkend of kunstlie vend lid. En als er meer hem volgden kregen we wat do heer X. wou dat zich bij feesten op willekeurige plek ken eenige mannen b.v. bij elkaar voegden en do zangle'ding namen on der het publiek. Dat zelfs het muzika le Haarlem op straat nog wel oen beetje zangleiding behoeft zal nié mand. tegenspreken aan. J. B. SCHEPERS. (Op verzoek van Dr. Schepers wil len wij gaarne meedeelen, dat ons dit stuk in de vereenvoudigde spelling is aangeboden. Daar twee spellingen in een courant om technische redenen ontoelaatbaar zijn, hebben wij bet stuk omgespeld iu de De-Vries-en-te- Winkejsche spelling. Red.) Sport en Wedstrijden DE DUBBELE KANAALVLUCHT. In ons blad van gisteren hebben we gemeld, dat Rolls er na herbaalde jvjgingen eindelijk in geslaagd is do dubbele Kanaal vlucht te doen. Rolls is Donderdagavond om half- zes begonnen zijn voorbereidende maatregelen te nemen. In zijn loods dicht bij Swingate, op vier en een hal ven K.M. afstand van Dover af. Hij steeg om half zeven op en bereikte weldra een hoogte'van 2000 voet Zijn schroef wentelde 200 maal in de mi nuut om. De vlieger beschreef eerst een boog naar het Oosten. Zijn witte tweedek ker teekende zich scherp af tegen do zich opstapelende wolken, die rossig getint werden door de ondergaande

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6