NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8264. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en heestdagen. ZATERDAG 4 JUNI 1910 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: u PER DR,E maanden: «yr ""MSSfe' Va" >-5 'egels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem OUti Haarlem van 1-5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der T^W£vfir3 Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. .30 Al SWM 'vtV\ Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing- Franco per post door Nederland1.65 (Kf U iT J U 50 Cts voor 3 plaatsingen a contant. p piaaunng, Afzonderlijke nummers0.02 H T ijV VSr 'M n a i? Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37J-4 .--ri Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. L>>" Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Politiek n'cuws is er al heel wei nig 1 liet is, of het al ia deu bekenden komkommertijd is, (lat alle volksver tegenwoordigingen vacantie hebben en de heeren diplomaten ook liever naar de badplaatsen trekken, dan in hun bureaux werken. Toch worden de diplomaten nog' niet geheel met rust gelaten. Eerst moeten ze ons SEN OPLOSSING VOOR DE KRETA- MOEILIJKHEDEN geven. Eu dan liefst een afdoende op- lossing, zoodat we van de onaange naamheden voor eens en voor altijd af zijn, maar De beschermende mogendheden zijn nel nu eindelijk weer eens geworden, hoe ze mei de laslige eilandbewoners mooter» handelen, lietresultaat der wederzijdsche onderhandelingen is, dat liet tegenwoordige status quo ge handhaafd blijft, met deze beperking, dat de mogendheden beloofden, het uitvoerend comité (dat is zooveel als de volksregeernig van Kreta) te zul len dwingen, de Mohaiumodaunsche leden van de Nationale Vergadering; tol de zittingen toe te laten, zonder dat zij den eed van trouw aan den koning van Griekenland behoeven of te leggen. Ook zullen de mogendhe den de rechten van de Mohamme- iaansche geestelijken waarborgen en torgen, dat de Sultan als kalief in liet jebed genoemd wordt Dit is natuurlijk een voorloo p i g e schikking. Het lijkt zelfs niet op een afdoende oplossing der vraag stukken. Toch is deze regeling feitelijk een diplomatieke nederlaag voor de Turk- sche regeering. De stemming in het land viui de halve maan is dan ook zeer gedrukt en men wijdt het échec aan Engeland. Naar het heet, moet de nieuwe koning van Engeland ge zegd hebben, dat hij niet bij het be gin van zijn regeering zijn oom Geor ge van Griekenland onaangenaamhe den wenscht te bezorgen. De Turk- sche staatslieden zien in die houding van Engeland bovendien nog dc hand van Rusland, dat 1l i. voor 't uiter lijke Turkije vriendschappelijk ge zind, maar in het geheim toch feite- ijk een vijand van den Muzelman is. De groote vraag is nu, welke hou ding de Muzelmannen zoowel in Eu ropa als in Azië zullen aannemen. Nog slechts weinig weken geleden gaf de Porie duidelijk te verstaan, dat do Kretenser quaostie eindelijk eens definitief geregeld moest worden enin 't voordeel van Turkije Dc verklaringen door den groot-vizier in het Turksche parlement afgelegd, idemden insgelijks een zeer lieren reesL Haarlemmer Halletjes EEN ZAT ERD AG A V ON DPR A AT J E. „Als de dagen langer worden en de rubriek „Stadsnieuws" A de kranten inkrimpt, wordt het zomer." Het was Jan Fidelio, die deze opmerking ten beste gaf, ten vervolge op de meedee- ling, dat z'n vader, Fidelio Sr., 'n va- cantie-rcisje maakte en dus aan z'n ■ad-interim het Zaterdagavondpraat- es-maken overliet. 'k Bepeinsde het eigenaardige van 't feit, dat er dus volgens de boven sta.'nde treffelijke woordspeling van den jongen Jan, minder schijnt te ge beuren, naarmate do dagen lengen, toen hij z'n gedachte verder uitspon met de opmerking, dat 't toch wel jammer was, dat die wet-vun-uitzet- ting niet van toepassing was op de schoolvacanties. Integendeel, hadden ze het er eeuigen tijd geleden niet over gehad, om dc zomervacanties in te krimpen Zoo maken ze ons op al lerlei manier 't loven onaangenaam, somberde Jan. Daar heb je nu de jon gens van do lagere school, betoogde hij - op 't hok, zei hij eigenlijk. Vroeger, toen ik er nog op was, kon je nog er eens fijn spijbelen, als je geen trek had om den heeleu morgen zoo'n sehoolmecstersgezicht vóór je te hebben, maar nu is 't uit. Met die Leerplichtwet is 't begonneu. Al3 je 'n permanent-spijbelaar bent, dan sturen ze je netjes eiken morgen en middag een diender thuis, die je dan naar school brengt. Maar dat laten de jongens zich ook zoo maar niet aan leunen, want laatst ging er een zoo te keer, dat er nog een agent aan te nas. moest komen. Het zou dus niet onmogelijk zijn, ais men in Kunstantiuopel geen ge noegen neemt met de beschikking der mogendheden en met geweld de aanspraken op Kreta wii bevestigen. Het zou dau misschien weer tot inge wikkelde Balkan-crisissen komen ach, werden we daarvoor gespaard i De crisis 1908—lüüü ligt oog te versch in liet geheugen.... blijken nog niet tevreden met de moeilijkheden, die zij den mogendhe den en ook zichzelf reeds hebben be reid. Zij hebbon althans, volgens be trouwbare berichten, in het geheim een eed gedaan tegelijk met de Griek- sche verkiezingen ook op hun eiland verkiezingen te houden en eigen afge vaardigden naar de Grieksche Natio nale Vergadering te zenden. De Grieksche regeeriug, die blijk baar met dit plan in kennis is ge steld, is nog in het onzekere, welke houding zij in dit geval zal aanne men, en zal ten opzichte van het plan der Kretensers eerst een besluit ne men, als de koning van zijn buiten- landsche reis terugkeert. Te Athene ucht men het zoo goed als zeker, dat de koning voor zichzelf en zijn geheele dynastie afstand zal doen van den troon, wonneer hij geen succes mocht hebben in zijn pogen om Kreta bij Griekenland gevoegd te krijgen. Voor hij naar de Grieksche hoofdstad terugkeert, zal hij eerst korten tijd op Korfoe vertoeven, om met Tlieotokis, die daar tijdelijk ver blijft, te confereeren over den toe stand. Nog andere Moslims zijn roerig. De EGYPTENAREN ZWEREN WRAAK AAN ROOSEVELT, die het met z'n Londensche rede ver bruid heeft. Dat kon ook niet ouders. De ex-president Au Amerika heeft de nationale partij 111 het laud van den Niji aansprakelijk gesteld voor den moord op Boetros pasja het geheele Egyptische volk onbekwaam ge noemd om zich zelf te regeeren en de Engelschen aangespoord, In het land te blijven en cr het bewind met ste vige vuist te voeren. En dat alles terwijl een groot deel der Egyptenaren liefst van de Engel- sche bemoeiingen verlost zou willen worden 1 De Amerikaansche pers bespreekt ook de rede van Roosevelt. De World schrijft o. a. „Sedert wanneer is hot noodig ge worden, Engeland aan te drijven om te regeeren met een ijzeren staf en een bloedig zwaard Is het ooit te kort geschoten door buitensporige zachtheid in Iudië, in Ierland, in Zuid-Afrika, in Egypte of in Ameri ka Indiê, Ierland, Egypte en Zuid- En een jongen, die zich op zolder verstopt, verschanst had, werd door den diender uit z'n schuilhoek te voorschijn gesleept en naar school gebracht En dat nog wel, niettegenstaande 't jongemensch het zolderluik dichtge spijkerd had. De agent had echter lakmiek opgemerkt„Als ie d'r Inzit, mot-ie d'r uitkomme En nadien was de spijbelende jongeling zoo over tuigd van het nuttelooze van het ver weer tegen dezen politie-man, dat hij z'n kornuiten raaddeAz die dikke komp, gaan dan maar mee hoor, want-ic krijg je toch I Jan geraakte daarover in heiligen toorn en noemde dat inbreuk maken op de grondwettelijke vrijheid van den jongen staatsburger en belemme ring van het particulier initiatief, dat toch al in de spec patriae moest worden aangekweekt, oreerde Jam deftig. 'k Dacht nogal, dat die agent daar op zolder heel veel particulier initia tief toonde, plaagde 'k hem. Maar Jan verwaardigde zich niet daarop te reageeren en liet enkel een vernieti genden blik over me heen gaan. En dan die hooggeroemde moderne uit vindingen van jelui nieuwerwetschen tijd. ging de anders heel-vooruitslre- venden jongeling voort Tegenwoor dig hebben ze op sommige scholen een telefoon. En als je dan eens op een mooien morgen liever in duin ligt, dan op de schoolbanken te zitten, en je hebt het ongeluk, dat je oude heer ook telefoon heeft, dan rinkelt om kwart over negen het belletje bij je thuis al, en vijf minuten later zit een jongen uit den winkel of van 't kan toor al op de flets om je uit ]e dolce far niénte ta halen. Afrika zijn gebroken door de ijzeren staaf, en hun bodem is gedrenkt door het bloedig zwaard. Alleen Amerika heeft het weerstaan, en nu durft een vertegenwoordiger van de Vereenïgde Staten van Amerika in een vergade ring van Engelschen opstaan en pleit ten voor meer „kracht" in Ehge- land's bewindvoering. De Egyptische patriotten en voor standers van Egypte's onafhankelijk heid. die Roosevelt hebben veroor deeld wegens zijn imperialistische uitingen te Kaïro, hebben zich niet beklaagd over gebrek aan kracht in Engeland's bewindvoering. De Iersche patriotten, die hebben geleden en ge storven zijn voor oen vrij of vrijzin nig of ook maar billijk bestuur in Ierland, hebben niet geklaagd over gebrek aan kracht in Engeland's be- windvoering. De onderworpen Boe ren, tot wie het medegevoel van alle Amerikanen is uitgegaan hij hun dappere worsteling voor de onafhan kelijkheid die zij bezaten, maar En geland hun niet wou laten, hebbon niet geklaagd over gebrek aan kracht en geweld in Engeland's hebzuchtige en roofzuchtige handelwijze. Indïë, dat eeuwen lang door Engeland met eene gepantserde vuist is vastge houden en uitgeplunderd met de an dere, klaagt niet over gebrek aan kracht in Engeland's tewerkguan." De Engelschman William Stead schrijft ook critisch „Wij zijn 28 jaar geleden naar Egypte gegaan, onder de plechtige gelofte, dat wij het land aan de Egyp tenaren zouden teruggeven en er een volksvertegenwoordiging zouden in voeren. Wij hebben stellig geen haast gemaakt om er uit te trekken, en wij hebben er zeker niet hals over kop vertegenwoordigende staatsinstel lingen gevestigd. Wij zijn langzaam te werk gegaan velen meenen, al te langzaam en toen gebeurde er iets ongelukkigs, de moord op Boetros pasja. Wij hebben den moordenaar gepakt, hem voor den rechter ge bracht en ter dood veroordeeld. Wat :r deed de heer Roosevelt, toon een moordenaar hem president van de Vereenigde Staten maakte Roosevelt heeft niet veel pleizier van deze rede. llij kan zich troosten met de gedachte het boste paard struikelt wel eens Zooals we gisteren al schreven, DREIGEN ERNSTIGE ONLUSTEN IN CHINA. Aan de verschillende gezantschap pen te Peking is een anoniem schrij ven gezonden, meldend, dat een op stand tegen de Mandsjoc-dynasüe wordt voorbereid en te Nanking zijn biljetten verspreid, waarin de bevol king tot moord en plundering der buitenlanders wordt aangezet. Dat onder de buitenlanders groote ongerustheid lieerscht, is te begrij pen. De ongeregeldheden in Uoenan en andere streken hebben bewezen, dat er buitengewoon groote ontevreden heid heersoht onder de groote massa der levolkmg en in deze maand is eeu verhooging der rijstprijzen te ver- v\ achten, waarvan vrij zeker weder een-oproer het gevolg zal zijn. liet is waarschijnlijk, dat de Cluiieesche na tionale partij, die het Hof vijandig gezind is, van de heerschende stem ming gebruikt m,aakt voor hare doel einden en de jongste geheimzinnige aanslagen tegen deii prins-regent hebben bewezen, dat het deze partij niet ontbreekt aan stoutheid en door tastendheid. De gouverneur-generaal van Fransch West-Afrika seint, dat op 12 Mei j.l. 50 K.M. ten N.-O. van Nguigmi een meharisten-afdeeling, soldalen op dromedarissen gezeten, uit Maul werd overvallen door 500 Arabieren. Na eeu gevecht van 4 uren werden de aanvallers teruggeslagen. Zij vlucht ten met achterlating van 100 dooden, gewonden en eeu vaandel. Negen Fransche solduteu zijn ge dood of worden al titans vermist en 19 werden gewond. Een Europeaan sneuvelde en een ander werd gewond. Nauwelijks had hij dit gezegd, of hij was met een haastigen groet de deur uitgewipL 'k Zat me nog te ver bazen over z'n plotseling vertrek, toen mij plotseling een licht opgingNeef Wouter kwam binnen. Fidelio's neef schijnt een bijzonder ontwikkelden tastzin te bezitten, 'n soort zintuig, dat hem oogenblikkelijk waarschuwt, wanneer z'n bloedverwant z'n pena ten en laren verlaten heeft, want on middellijk geniet 'k dan het twijfel achtig genoegen van z'n langdurige visites. Waarom ik altijd die eer geniet Ik vermoed, dat de hcuschelijke Fido- lio vaak doet als wijlen llildobrand, die vaak „knipbriefjes met 'n steen" zond aan Nurks, den anderen onaan gename» menscli uit den Haarlem merhout, ten teelten, dat hij zijn be zoek niet ontvungen kon. Uit dien hoofde, gelijk Wouter altijd in z'n ouderwetsch taaltje schrijft, zal hij de gelegenheid niet voorbij willen la ten gaan, althans ad-interim te be zoeken. Was daarnet niet de jonge Fide lio bij je? zei neef, toen hij met z'n omslachtige manier van doen z'n stok in een hoek van de kamer had neer gezet met z'n hoed er bovenop. Ja, zei 'k vaag. Wat moet er van dien jongen terecht komen, mompelde Wouter somber, 't Is nu toch onder school tijd, dat levert hij hem nu altijd, au z'n vader weg is. 'k Begreep nu de situatie en ver telde m'n bezoeker, dat Jan propagan da maakte voor de staatsburgerlijke vrijheid en 't particulier Initiatief. Maar Wouter was niet vatbaar voor humor. Hij was in een van z'n som berste buien en zag waarempel erg bleek- Brusielsche Kout. CCCXXX. Onder de vele brieven be\ atteude verzoeken om inlichtingeu van Hol landers, die de Brusselselie tentoon stelling wenschen te bezoeken, zijn ion tweetal, waarin vragen en antwoorden mij van zooveel belang voor bet gros mijner lezers toe schij nen, dat ik ze, natuurlijk zonder ver melding van onderteekeiung en adres in dit blad met de daarop betrekking hebbende antwoorden weergeef. Do eerste schrijft.: „We zijn met ons bei den en wenschen pl.m. .8 dagen te Brussel en omstreken te vertoeven. Vragen: Adres en kosten van een ge woon goed burgerhotel; Adres en kos ten van een paar •restaurants voor lunch en diner; een kleine opgave hoe wij 't best onze dagen kunnen passeeren (niet eiken dag op de ten toonstelling) ook kleine uitstapjes an Brussel uit zou niet ouaordig zijn; de beste manier om 's avonds ihier en daar een kijkje te nemen; een kleine opgaaf van de voornaamste bezienswaardigheden te Brussel; kos tenberekening eu treeprijzen tentoon stelling. Laat ik beginnen met te antwoor den dat alle hotelprijzen'in de laat ste dagen weer enorm zijn gestegen. Wil men beslist eerste klasse hotel dan moet men dertig francs per nacht en per persoon als minimum neerleggen. In zeer groote en goede rèizigershotels als Cosmopoliet waar men anders hoog in de lucht voor fres. 3.— terecht kan, wordt nu het vierdubbele gevraagd. Het voortdu rend gevolg hiervan is dat vele reizi gers in andere plaatsen logiies moe ten zoeken. Gelukkig zijn er nog goed.- koopere. De prijzen zijn echter maair tijde lijk en zonder eenige verbinding, wil men er dus gebruik van maken, dan moeten de kamers direct worden ge huurd. Ik moet er op wijzen dat ar tot diep in Augustus toe reeds kamers ver-® huurd zijn. Gemakkelijker en goedkooper gaat 't met <le restaurants. Het smakelijkst en billijkst vind ik een restaurant in de rue des Croisudes (bij de „Nord"). Voor één franc krijgt men daar soep, één plat vleesch of visch met aardappelen en een tweede plat vleesch met groenten uit een gewoon lijk goed voorzien menu. Deze mees te restaurants zijn den gehee le» dag geopend men doet echter goed te dineeren om 12 uur precies eu te soupeeren tegen 7 uur. Duurdere res taurants k prix fixe zijn mij altijd te gengevallen. Wil men eens fijn dinee- ren of soupeeren ga dan naar eender groote restaurants op den Boulevard Anspach, waar gij zoo heerlijk op het terras kunt zitten. Eeu prijs is hier van moeilijk te bepalen, maar is geen wijndwang en ge eet a la car te, zoodat" ge het zoo duur ol goed koop kunt maken als ge zelf wilt. Maar 't is er uitmuntend en als ge eens fijn wilt dineeren en niet op een paar francs ziet, raad ik het u zeer aan. Loop geen vreemd restaurant bin nen, als van buiten geen prijs is ge annonceerd ook al ziet het cr niet duur uit. Een jaar of 12 geleden is 't mij zelf wel eens gepasseerd, dat ik met 't plan een kleinigheidje te ge bruiken 's avonds een klem restau rant in een zijstraat van de Groote Markt binnenliep en frs. 5 „juste" kwijt was, waarvoor ik bijna niet3 had gehad. Acht dagen te pusseereu in Brussel s een kleinigheid. De dag dat men „aukomt maakt men een wandeling over de groote boulevards, bekijkt dan de Groote Markt en w andelt-door de Magdalenastraat en over den Berg van 't Hof, een uniek park inid- 'n Feestkatcr? informeerde 'k meewarig. Wouter werd nog blocker van boos heid. 'k Had een gevoelig punt bij hem aangeraakt, 'b Ben naar Amsterdam geweest, bekende hij nijdig. k Kon een Aha niet binnen hou den, maar neef probeerde alle ge dachten aan wereldsche genietingen bij me te onderdrukken. Je weet 't, of je weet 't misschien niet, zei hij, dat 'k me nog al onledig houd met histo rische studiën. Inderdaad, dat wist 'k niet, want 'k had nooit andere ge schiedenisboeken van hem gezien, dan de kroniek van Haarlem van Janssen van Raay, die hij bij 'n han delaar in oude boeken had opgedo ken. Maar 'k liet om hem niet in z'n verhaal te storen, 'n belangstellend Ach zoo 1 hooren. En daarom ging k Dinsdagavond naar Amsterdam daar den Slag op de Zuiderzee ta zien, want voor 't begin van deu jarigen oorlog interesseer 'k me heel erg. Nou, 'k moet zeggen, 't was heel mooi en Jan Haring enterde den Spanjool op 'n kranige manier. Maar toen 't afgeloopen was, werd 't mis, want om over elven kwam 'k van de boot af en wilde 'k naar 't station gaanmaar wandelen in dat gedrang kon 'k niet en trams, rijtuigen auto-taxi's waren in een minimum van tijd bestormd. Enfin, 'k wil je niet met m'n ellende van dien avond ver moeien. Toen 'k eindelijk een tram te pakken had, schoot 'k net zoo hard op, als wanneer 'k was gaan iooperu De menschen van 't achterbalcon, Iwien 't trammen verveelde, konden er dan ook best naast gaan loopen. I En als hun dat dan weer moe ge maakt had stapten ze oen minuut of L vijf daarna weer op. Zoo sukkelden den in de stad tegen een vrij steile* berg op tot aan de Porte de N'ainur. In aanmerking genomen, dat men hier en daar eens uitrusten moet en overal wat te kijken vindt is de dag vrij ver gepasseerd. Ga dan met de open tram naar de Nord en vati^ur soupeeren. Neem vervolgens bij <le Beurs de groene omnibus, deze kost 20 centimes, wat in Brussel erg duur is, maar het is een interessante rit, waut ge wordt door 6 paarden tegen de hoogte getrokken en ge stapt af bij 't Theatre Molière, waar ge den avond doorbrengt.. Men speelt daar thana een operette-bouffe Messalinette. die voor een Hollander, die behoorlijk achool-Fransch kent, gemakkelijk te volgen is. De hoofdzaak is, dat er in deze operette ook veel te zien is, zoo'n keus van toiletten van een verbluffen, den rijkdom en artisticiteit heeft men in Holland nog nergens gezien is bij ons alles lichteffect, hier is alle® echt Het spel is eveneens voortreffe lijk, vooral van de hoofdpersonen (Mil. Fromeatin en de heeren Frauck en Gamy). In een vergelijking me» wat in Amsterdam op dit gebied U zien is, wil ik maar liever niet tre den. Den tweeden dag gaat men natuur lijk naar de tentoonstelling men be zoekt eerst het hoofdgebouw met dt Belgische en EngeLscne afdeeling, daarna een oogenbiik pausseeren en dan naar de Nederlandsche afdeeling. Dan is het 6 uur voor alles bekeken verder brenge men dan den avond door op de plaine des attractions ga vooral naar „the American Wild West Show'' en la Création du mon de en gehruike voor souper iets bij den Duitschen Worstmaker, waar 't heel goed is en billijk. Officieel worden de terreinen de* tentoonstelling om eif uur gesloten, toen ik echter j.L Zondagavond om over half twaalf weg ging, was het nog zwart Alen neemt de trui» n u op het ter» .Jin zelf, want buiten deu ingang krijgt ge geen plaats. Den 3deu dag bezoekt men het Kon. Museum in de Kou.straat, het Polei* van Justitie, bewondert daar het we reldberoemde natuurlijke panorama van Brussel en make aan per open tram langs de prachtige avenue Loui se een ritje naar het Bois de Cambro. Liefhebbers vi n natuurschoon kun nen daar nooit genoeg wandelen. Voor curiositeit zoeke men in 't Boscl de estammet van Aioeder Luinbic op. en ete er boterhammen en drinke e» faro bij. 's Avonds gaat men naai- da „Scala" op de place de Brouckhère, waar steeds alleraardigste revues worden gegeven- Thans gaat er d# revue Scala Chanteclair, waai vat. de proloog al begint niet „Wacht a betje", eeu mengelmoes dus van Brua selsch-Fransch en Brusselsch» laamsch. Men koopt de „tekst des chansons", betale de ouvreuse direct," we een uur over het twiiitigminuten- traject Amsteldijk—Centraalstation. Toen 'k uitgeput voor den ingang kwam. was 't kwart voor éénen en precies op dat moment sloot de por tier 't gebouw. Er gingen geen trei- meer 1 Dat heeft m'n gezondheid geknakt, zei Wouter triestig eu uam afscheid. Was hij bang, dat 'k nadere expli caties zou vragen? Want 't bier. dat men om drie uur des nachts vt café's op 't Rembrandtspleiu nog dronk, moet hem 'wel gesmaakt heb ben. En mocht 'k kwade tongen gcloo- ven, daar heeft hij 's morgens om vijf uur geprobeerd, om met een slang, die op een der kranen van de waterleiding op den Dam geschroefd as en waarmede meu toen het fait aan 't schoonspuiten was, den schoenpoetser nat te spuiten, die straks voor vijf centen z'n schoenen weer in toonbaren staat gebracht had, wat noodicr was, omdat hij even te voren in de Kalverstraat op den zeu rige» deun van 'u harmonica een cancan danste, zeer ten genoegt een half honderd Haarlemmers, die ook den trein gemist hebben. Maar die dingen weiger 'k te gëlooven, hoe wel je toch zoudt gaan twijfelen, als je in aanmerking neemt, dat een zeer aristocratisch en correct Haarlemmer Maandagmiddag om vier uur heel prettig op 't Reinbrandlpléln in een patertje stond en vriendelijk vol deed aan de beleefde uitnoodiging der rondpaterenden Kobessie. Ko bessie, kaik jai noch 'es om? niette genstaande hij in 't dagelij ksch leven niet pleegt te luisteren naar de voca tief Kobessie. Hoe neef Wouter weer in Haarlem geraakt is. weet 'k niet. 'k Vermoed, dat hij niet was bij de zes Haarlem mers, die na getracht te hebben eeo rijtuig te krijgen, dat men niet wilde afstaan onder de 18 gulden voor eca ritje naar Haarlem, ergens iu een ca fé een Haarlemsch koetsier ontdek ten, die hen, omdat hij toch naar Haarlem moest voor den invielen prijs van twee kwartjes den man naar da Spaarneslad terugbracht. De och tendtrein, die vijf minuten over vij ven in Haarlem aankwam, bracht echter nog heel wat verfuifde Haar lemmers mee. Nu is alles weer tot zijn r-ist ge keerd, zelfs zijn de 20.000 Haarlem mers, die Maandagavond naar Am sterdam trokken eu dus Haariwin voor één derde deel ontvolkten, behouden iu hun woningen weergekeerd. Men mag zich verbazen over het groote ge tal feestvierders, menigeen zal nog meer verbaasd zijn geweest over de meedeelinc in deze courant., dat eiken dag even 2500 kaartjes naar Amster dam aan 't Haarlemsche station er- kocht worden. Bij die 2500 menschen.* die eiken dag naar de hoofdstad rei zen. zijn dus nog niet eens de houder# van abonnementen, d. w. z de-eiken dag-reizenden. Inderdaad een bewijs dat wij Haarlemmers niet zeer ho» ast zij», want bij die naar Amstor Jam gaan, moet men nog tellen di per electrische tram reizen Qn aQ dere richtingen de stad per spoor tram of boot verlaten, om lot het - fe rvan de dagelijksch-vloitende no volking te komen. Dat moet we! ee zeer aanmerkelijk percentage van <A bevolking zijn. FIDELIO-AD-1STEU1M.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9