NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Donkere Schaduwen 27e Jaargang. No. 8269. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 6 JUNI 1910 B HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN Jtt, A D V ERT E NT ÊN: per drie maanden: feS? Van 1—5 reÊeIs 50 Cts.r iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 JAHaarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer /0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der (fó Bij Abonnement aanzienlijk rabat gemeente)1-30 /<>fAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 (&y -S) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Geïllustreerd ZonïlTgsblad, 'voor Haarlem* 1 1 1 1 I S»M Groote Hoafslraal 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der AdminIstraÖe724 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM.Q Drnkkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en'reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht De kiesrecht-quaestie is in ver schillende landen aan de orde. Be halve in Pruisen, waar de hervor ming wel zeer veel tegenwerking on dervindt, o. 'a. ook in Frankrijk. De nieuw-gekozen Kamer zal er zich weldra aan kunnen verlustigen. Door den premier Briand 13 een mededeeiing gedaan, waarin met groote trekken T ONTWERP TOT WTJZIGING VAN DE FRANSCHE KIESWET wordt aangegeven. Het doel der her vorming is drieledig le. vervanging der arrondlsse- mentsstemming door de lijststem- ming 2e. evenredige vertegenwoordiging der minderheden 3a. invoering van vernieuwing der Kamer bij gedeelten. Het departement zal bij de verkie zing als basis aangenomen worden, met uitzondering van enkele departe menten, die te groot of te klein ge acht worden. Op elke 70.000 inwoners zal er één afgevaardigde zijn, met daarenboven nog een afgevaardigde op alko fractie van meer dan 35.000 inwoners. Het thans zitting hebbende aantal afgevaardigden, 597, zal hier door met ongeveer 20 verminderd vrorden. De verkiezing zal plaats hebben Volgens het lijststelsel, naar de vol gende regelsHet aantal op de kie zerslijst ingeschrevenen zal in elk departement gedeeld worden door het aantal aan dat departement toege kende afgevaardigden. De aldus ver kregen uitkomst (quotient) zal-dienen 'om het aantal aan de verschillende concurreerende lijsten toegewezen af gevaardigden te bepalen. Daartoe zal men het gemiddelde nemen van het aantal stemmen, dat elke lijst ver kregen heeft en zoo veel molen dat gemiddelde het hiervoor bedoelde quotient bevatten zal, zooveel maal zal de lijst een zetel hebben. Bijvoor beeld een departement met 150.000 kiezers, dat recht heeft op 5 afge vaardigden, zal tot verkiezings-quo- tient hebben 30.000, namelijk 150.000 gedeeld door vijf. Elke lijst zal recht hebben op zooveel maal één afgevaar digde als het gemiddeld door haar verkregen aantal stemmen 30.000 be vat Een lijst met 90.000 stemmen zou recht hebben op 3 afgevaardigden, een rnet 60.000 stemmen pp 2 afge vaardigden, enz. Het door den ministerraad aange boden ontwerp wil het meerderheids stelsel combineeren met dat van de vertegenwoordiging der minderheden en daarom neemt het als deeltal voor de quotient-bepaling het aantal inge schreven kiezers in plaats van dat der stemmenden. Daar het aantal van hen, die stemmen, altijd minder is dan dat der ingeschreven kiezers, is het verbiezingsquotïent, berekend Tolgcns het cijfer der op de kiezers lijsten voorkomende kiezers, te hoog dan dat alle zetels, waarop het de partement recht heeft, aan de ver schillende concurreerende lijsten kun nen toegekend worden. Er zal dan een overschot van niet toegewezen zetels blijven, welke het ontwerp toe kent aan da lijst, die het grootste aantal stemmen verkregen heeft, zonder aan de hoeveelheid, die recht geeft op een afgevaardigde, te ko men. Op die wijze wenscht het ontwerp het meerderheidsbeginsel te bevesti gen en tevens aan de minderheden een evenredige vertegenwoordiging te verzekeren. Een candidaat zal te gelijkertijd op meer dan één lijst ge plaatst kunnen worden, maar hij zal moeten vesklaren, bij welke lijst hij zich wenscht aan te sluiten, en dan zullen de stemmen, die hij op de an dere lijsten verkregen heeft, dan op die, waaraan hij de voorkeur geeft, op deze laatste overgaan. Tot zoover de toelichting. Het is een ingewikkelde manier van stem men I De practijk zou moeten leeren of het uitvoerbaar is en, wat meer zegt, aan de verwachtingen beant woordt. Een zaak, waarover men 't noch In theorie, noch in practijk eens is, is DE KRETENSER ZAAK. Zooals uit de laatste telegrammen bleok, zijn van de beschermende mo gendheden voorloopig geen ingrijpen de maatregelen met betrokking tot de regeling van het vraagstuk als zoo danig te wachten. De mogendheden schijnen zich voorshands te zullen bepalen tot een waarschuwing aan de eilandbewoners, waarin toelating der Mohammedanen tot de Kamerzittin gen en erkenning der Mobammedaan- sche ambtenaren worden gcëischt. De Grieksche regeering heeft onge ler 8000 pas naar huis gezonden re servisten opnieuw onder de wapenen geroepen. Waarvoor? Do Grieksche koning wordt op zijn terugweg uit Londen te Rome ver wacht Men denkt, dat Z. M. daar het Kreteaser vraagstuk met eenige le den der regeering zal bespreken. Hoe zal men toch van de netelige Kretenslsche quaesiie verlost wor den Het Turksche blad „Tanin" heeft -i het denkbeeld opgeworpen, om de zaak ter beslissing te geven aan het Hoageché hof van arbitrage. Waarom heelt men daar niet eer der aan gedacht Het is als 't ei van Columbus 1 DE OPROERIGE BEWEGING IN CHINA duurt nog voort Het schijnt een ge vaarlijke gisting te zijn of te wor den. Ofschoon de beweging meer tegen de regeering is gericht dan tegen de vreemdelingen, bestaat er voor dezen toch blijkbaar alle reden tot onge rustheid, daar bij revolutionnaire woelingen in China de buitenlan ders steeds het gelag moeten betalen. Da opstanden, waarvan Chiua zoo dikwijls het tooneel is, worden ge meenlijk op touw gezet door geheime genootschappen, die alle onderling voeling houden en te zarnen een uit gebreide organisatie vormen, leder dezer genootschappen, ofschoon een afzonderlijken naam dragend, is door geheimzinnige banden verbonden met een centrale organisatie, bekend on der den naam „Triad". Deze organisatie heeft har8 vertak kingen door geheel Cliina en zelfs te Hongkong, Singapore en andere plaatsen in Azië. Naai- men zegt, zijn millioenen Chineezen bij haar aange sloten. De leider van den „Triad" Is, naar men beweert, een zekere Sun Yat Sen, op wiens hoofd de Chineesche regee- riug een aanzienlijken prijs heeft ge steld. Maar desondanks reist Sun Yat Sen voortdurend het land rond, het gevaar van een inhechtenisneming trotseerena. In China heeft men hem tot dusverre nog niet kunnen arres teeren, maar wat in het Hemelsche Rijk vooralsnog niet mogelijk bleek, was indertijd in Engeland bijna ge lukt. In het jaar 1896, toen de revolu- tionnair te Londen vertoefde, haclden landslieden hem met geweld voortge sleept tot voor de deur van de Brit- schc legatie aldaar. Maar toen kwam een Loudensch politieagent tusscnen- beide en moesten de Chineezen hun gevangene weder vrijlaten. In Japan, in Yokohama, is men ook EEN SAMENZWERING op het spoor gekomen. De samen zweerders hadden in een rijks-wagen fabriek bommen vervaardigd, naar men vermoedt om daarmede een aan slag te plegen op minister-president Katsoera en de overige leden van het ministerie. De leiders, tot welke o. a. behoort Strusni Kotoku, een bekend schrijver, vroeger redacteur van de „Yorenza", zijn in hechtenis genomen. Ook zijn twee vrouwen gearresteerd deze ge droegen zich bij hare arrestatie veel heftiger dan de mannen. De ambtswoningen van graaf Kat- eoera en van de andere ministers worden thans dag en nacht bewaakt. Hoewel het nog niet beslist is, wie Lord Kitchener of generaal French - de krijgsmacht in Z.-Afrika zal na gaan en een ontwerp voor algemee- nen oefenplicht maken, verneemt men uit goede bron, dat de Unie-regeering het plan overweegt, onlangs door de Transvaalsche regeering geopperd. Dat plan komt op algemeenen dienstplicht neer. Aiie school jongens tusschen 10 en 15 jaar moe ten tot de kadettenkorpsen toetreden, en van 15 tot 18 jaar tot de korpsen van oudere kadetten. Jaarlijks zullen er oefeningen in het kamp worden gehouden. Van 18 tot 25 jaar moeten de jongelui exerceeren en verder liet soldatenbedrijf leeren met 14 dagen kampleven. Van 25 tot 35 jaar komen zij in de reserve en van 4 tot 7 dagen moeten ze in het kamp komen. Heel Zuid-Afrika wordt in kleine districten verdeeld met vaste dril-officierea in elk. Te Bloemfontein wordt een oplei- dingschool voor officieren opgericht. In elke provincie zuilen er iuspecteu.s zijn. De officieren van het Unie-leger zullen ook in Engeland geoefend wor den, opdat het Unieleger in overeen stemming kome met het EngeLsche le ger, zoodat er m tijd van oorlog oei heid in de Britsche legermacht zij. Stadsnieuws VEREEN1GING VAN LETTER KUNDIGEN. Zondag vergaderde in hótel Roozon to dezer stede de Noord-Nederland- sche Vereeniging van Letterkundigen onder presidium van den lie-»* K. J. L. Alberdiugk Thym. Do heer Frans Bastiaanse, liet jaarverslag uitbrengend, constateer de dat het ledental goed vooruitge gaan is. Het bedroeg ultimo Maart 162, 15 leden verloor de vereeniging, 29 nieuwe kwamen er over een tijds verloop van 1 12 jaar biJ.Wat de geld middelen betreft: de Inkomsten be droegen 1547.12 1/2, de uitgaven 1162.92 1/2, zoodat blijft een batig slot van f 384.20. De commissie tot onderzoek der rekening en verant woording heeft deze accoord bevon den. De heer Frans Mijnssen, namens de commissie voor het ondersteu ningsfonds verslag uitbrengend, merkte met genoegen op, dat dit fonds goed vooruitgegaan Ls. Het be droeg ultimo Maart f 8095.10. Aan 6 leden werd tot bedrag van f 610 on dersteuning verstrekt Scheveningen werd als plaats be paald, waar de volgende algemeene vergadering zal gehouden worden. Vervolgens waren eenige benoemin gen aan de orde. Tot leden van het bestuur werden herbenoemd de 1i.1l G. F. Haspels en Frans Bastiaanse, terwijl tot 2en secretaris, in plaats van den heer Adr. van Oord, die niet herkiesbaar was, de hee nnr. H. L. de Beaufort werd gekozen. Als lid voor de commissie van het Ondersteu ningsfonds werd de heer Frans Mijnssen herkozen. Ten slotte wer den tot leden der commissie voor het naaien der kas van de vereeniging benoemd de heeren Frans Mijnssen en Henri Dekking en tot leden van een dergelijke commissie voor het on dersteuningsfonds de heeren L. Si mons en Maurits Esser. Bekrachtigd werd voorts het Bonds- besluit van 19 December 1909 in zake het Ondersteuningsfonds. Besloten was toen n.l. het Belgische Onder steuningsfonds van het Noord-Neder- landsche te scheiden. Door den heer Herman Robbers werd het volgende punt, de Berner Conventie betreffende ingeleid, inleider deed opmerken, dat er in de ze zaak maar geen voortgang komt. ruimen tijd geleden is door den mi nister van Buitenlandsc.be Zaken reeds gezegd, dat hij" een voorstel tot toetreding doen zou. Nog steeds is daarvan evenwel niets gekomen. Op voorstel van den heer Robbers, beslo ten de vergaderden daarop een tele gram van den volgenden inhoud aan den betrokken minister te zenden: „De leden der vereeniging van Let terkundigen, in de algemeene verga dering bijeen, betuigen Uwe Eic. hartelijke instemming met hare toe zegging in zake Nederland's toetre ding tot de herziene Berner Conven tie en drukken hun innige hoop en stellige verwachting uit, dat genoem de toetreding vóór het einde van 1910 een voldongen feit zal zijn.' Na de pauze kwam de bespreking van het contract tusschen schrijver en tooncel-directie aan de orde. De heer Bastiaanse constateerde, dat de tooneelschrijvers zelf geen groote belangstelling aan den dag leggen. Daarom mislukte een eerste poging in die richting. Thans heeft de heer L. Simons een concept-overeenkomst opgesteld, die in deze betere toestan den zal kunnen scheppen. Tot ledi der commissie die zich met deze aan gelegenheid zal bezig houden werden vervolgens benoemd de heeren L. Si mons, mr. Israels, Henri Dekking, mevr. lna Boudier-B akker en Frans Mijnssen. De hear Mr. H. L. de Beaufort leid- do vervolgens het onderwerp: „De op richting van een Bureau voor Au teursrecht," in. Spreker begon zijn referaat, met op te merken, dat art. 3 van de sta tuten der vereeniging zegt, dat zij ook de belangen barer leden zal be hartigen door zoowel in het biunen- als buitenland bet auteursrecht te doen eerbiedigen. Dit zal evenwel met behulp van een Bureau van Auteurs recht ten voile mogelijk zijn. De auteurs toch zijn gedwongen hun papieren kinderen de wereld in ts zenden. Daardoor is letterkundige diefstal uiterst gemakkelijk en zeer moeilijk na te gaan. Do werkzaamhe den van het Bureau zullen zich voor namelijk moeten uitstrekken over de exploitatie van het auteursrecht, het geven en doen van informaties, het innen van honoraria enx. Op een betreffende vraag van den beer Simons antwoordde de heer Bas tiaanse, dat de werkzaamheden zich voor den eersten tijd in het secreta riaat zullen ontwikkelen. Later kan men or con aparte stichting van ma ken. Nadat den inleider dank gezegd was en eenige huishoudelijke zaken afgehandeld waren, werd de verga dering gesloten. Mr. G. VAN TIENHOVEN. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, is naar het buitenland vertrokken, om aldaar ongeveer een maand te vertoeven. LEGER DES HEILS. Het Leger des Heils heeft toch al tijd iets nieuws 1 Nu weer heeft het een NederJandsch Staf-Muziekkorps gevormd. Dit korps bestaat uit een aantal Leger des Ileils-muzikanten, die al hun tijd zullen besteden om gezamonlijk Nederland af te reizen, tot het houden vau muzikale samen komsten, om op deze wijze de belang stelling voor den Leger des Heiis- arbeid levendig te houden en er sym pathie voor op te wekken. Zaterdag eu Zondag bezocht het Haarlem, 's Avonds gaven de korps leden een concert in de Leger-zaal in den vooravond was de openbare weg het tooneel hunner muzikale prestaties. Op vijf plaatsen in de stad, op de Oude Gracht bij Zijlstraat en Frankestraat, op het Plein en de Oude Groenmarkt en op den Zijlweg bij de Pie ter Kieastraat, werd mu ziek gemaakt En het korps, dat onder leiding van Ensign Rawle staat, die er in ge slaagd is om in betrekkelijk korten tijd uit verschillende krachten een goed geheel te vormen, had veel suc ces. Nauwelijks was met een van de mooie piechtig-gedragen wijzen aan gevangen, of van alle kanten stroom den de belangstellenden toe. 'n Dichte, tiendubbele toeschouwers-haag vorm de zich dadelijk om het groepje mu zikanten. En het concert "s avonds deed een nog beter denkbeeld van dit muziek korps krijgen. De zaai was geheel bezet met een aandachtig en geest driftig publiek, dat zich voor het bod ene zeer dankbaar toonde. Op dien harte!fjk-ecnvoudigen, blij- moedigen toon, die al den Heilssolda ten eigen is, vertelde Insign Rawie van al het succes, dat het korps reeds gehad heeft: „De vorige week Woens dag begonnen wij met onze rondreis, en ons eerste optreden te Enkhuizen was dadelijk ai een volkomen succes. In Hoorn speelden we voor een volle zaal, een zaal die twee maal zoo groot is al deze hier. Na in Den Helder geweest te zijn, stuken we het Mars diep over, en daar op Tessel, in het vergeten dorpje Den Burg, hebben we heerlijken avond genad. De bur gemeester toonde zijn belangstelling door ecu hartelijk afschekls-speechje en een financieel ondersteuninkje, die ons beide zeer welkom waren. Ook te Eg.nond aan Zee kwam de burgemeester in de samenkomsten en hier, te Haarlem, wa3 de overheid ons ook ter wille, door ons dadelijk ver gunning tot spelen-op-straat te ge ven. Zie, dat alles stemt ons zoo blij 1" Die blijheid uitte zich den ganschen avond in lied en gezang. Want niet alleen dat dit korps goed speelt, hei zingt niet minder. Var. het vierstem mig mannenkoor hoorden we o. m. „Heft haar op tot Jezus' eere", en van het vocaal dubbel-kwartet„De legertrom". Instrumentale selecties ais „Het oude verhaal" en „De naam van Jezus", behoorden wel mee tot het mooiste wat deze avond bracht. 'e Anderen daags werd een goed geslaagde meeting in den tuin van mej. A. A. A. C-Koenen aan de Twijn- denlaan gehouden. Binnenland DE LIBERALE UNIE hield Zaterdag te Amsterdam een btd- tei.gewone algemeene vergadering, welke geopend werd door den voor zitter, dsr heer Goeman Borgesius met een rede, waarin bij allereerst wees op de groote be teekenis van den dag, dsar het noodzakelijk was ge bleken het hervormingsprogram, dat niet meer met de tegenwoordige tijdsomstandigheden in overeenstem ming was, te wijzigen, waartoe men heden bijeen was gekomen. In zijn politieke rede zeide spreker o. a. „Te zoeken naar hetgeen ons ver een igt en niet naar hetgeen ons scheidt. Dal dit door verschillende fracties en partijen van de linkerzijde te veel uit het oog is verloren, daaraan schrijf ik het voornamelijk toe, dat Nederland thans zucht onder de over- heersching der kerkelijke partijen- (Applaus). In dien toestand ik ben er diep van overtuigd zal geen ver andering, geen verbetering komen, zoolang het niet te miskennen ver schil tusschen de fracties zóó breed wordt uitgemeten, dat toenadering, samenwerking schier onmogelijk wordt, zoolang partijen, die, on danks de niet weg te redeneeren ver schilpunten, zooveel punten van geestverwantschap hebben, elkander voortdurend gaan bevechten en be strijden, zoolang niet in de vrij zinnige gelederen bij de hoofdman nen evenzeer als bij de groote schare die dikwijls de hoofdmannen over troeft in verstandig politiek inzicht, het besef algemeen wordt, dat elk op zichzelf weinig vermag, maar dat de verschillende deelen van het vrijzin nige leger als strijdmacht tot één geheel vereenigd groote kracht kunnen ontwikkelen, groote dingen tot stand kuinen brengen." (Ap plaus). Het jaarverslag bevatte de mede- deeling ,dat de Unie thans 109 afdee- lingen telt en meer dan 11.000 leden. Tot bestuursleden worden gekozen inde vacatures Ruysch en -IJssel de Schepper de heeren prof. mr. j. E Heeres te Leiden, en ror. M. M Schim van der Loeff, te Gouda. Hierna kwam het program ter sprake. Verschillende afdeel in gen hadden amendementen ingediend, waarvan evenwel de meeste werden verworpen. De paragraaf over de be ginselverklaring werd als volgt vaak gesteld „De Liberale Unie is van oordeal, dat voor den bloei onzer Volksge- FEUILLETON Naar het Dultsch Door PAUL HENKENS, 81) Het verhaal van Schimmel van den Vorigen dag was hem Ingevallen en hij had bij zichzelf gedacht, dat nu het graveermes in de borst van zijn slachtoffer toch aanleiding zou zijn om den slotenmaker te verdenken, het er ook niet op aan kwam, als hij door het openstaande venster Iets van zijn buit op de werkbank van den slapende leede. In détails vertelde Thomas, hoe hij de gunstige gelegenheid dodelijk had aangegrepen, zich niet lang had be dacht, maar op goed geluk af in zijn zak had gegrepen en eenige duizend- ruarkbiljetten en het grootste deel van den amethystenketting te voor schijn had gehaald. Voorzichtig had hij onder den stapel werktuigen de ge makkelijk te verbergen voorwerpen neergelegd, zonder dat de man. die bijzonder vast scheen te slapen" zich jook maar even bewogen had. Toen 3vbs hij naar dm straatkant gegaan en na zich overtuigd te hebben, dat er wijd en zijd niemand op de straat te zien was, had hij zich met behulp van het daarvoor geschikte gelegen heid gevend uithangbord van het bal- con naar beneden gelalen. Door dat gerucht was echter de uitdrager op merkzaam geworden hij had heel voorzichtig de huisdeur geopend en zijn medeplichtige binnengelaten. Daar had Schimmel gedaan weten te krijgen, Thomas te bepraten de bult voorloopig bij hem te verbergen, omdat men moest afwachten, of de politie niet in het bezit was van een nauwkeurige opgave van het vermo gen en misschien zelfs waarschuwin gen zou publiceeren. Den tweeden dag daarop, waren dan ook al, nadat lntusschen Beek gevangen genomen was, de nummers van do baukiulj et- ten in de bladen vermeld. Nu was het geweten van Thomas toch een beetje beginnen te kloppen en met toestemming van den uitdra ger had hij, om zoo mogelijk de poli tie weer op een valsch spoor te bren gen, het aangeteekende pakje met den bewusten inhoud, die voor hen toch waardeloos geworden was, naar Hed- wig Beek afgezonden. Hij was hel ook geweest, die in Kreuzlingen het pak je had afgegeven. Van daar was hij toon direct, door den uitdrager van geldmiddelen voorzien naar de resi dentie gegaan. Toen Schimmel hem met allerlei uitvluchten in den steek had gelalen, was hem niets anders overgebleven, dan op eieen hand weer wat te onder nemen, en zoo had hij de oplichterij bij de juweliersfirma geprobeord. Bij deze gelegenheid had men hem ge snapt en tot twee jaren gevangenis straf veroordeeld. Zijn gansche hoop was daarop ge vestigd, dat Schimmel hem, nadat hij zijn straftijd had uitgezeten, zijn aan deel in de buit zou geven en hij daar door in staat gesteld zou worden, in Amerika een ander leven te beginnen. Het enorm groote aantal gestolen geldstukken was ongetwijfeld een niet te versmaden bezit; bet gerecht had nl. beelemaal geen bekendmaking ten opzichte van dit geld gepubliceerd en dus zelf waarschijnlijk geen vermoe den daarvan gehad. De wantrouwen de oude baron had dit bezit hoogsi waarschijnlijk zelf tegenover zijn nicht en vertrouwden dienaar ver zwegen .Hoe de verlamde man de gou den munten, die heel moeilijk te krij gen waren, had weten te verschaffen, zonder dat er iets van zijn liefhebbe rij bekend werd bij de menschen, die dagelijks om hem heen waren, zou wel altijd een onopgehelderd geheim blijven heel waarschijnljk echter had hij ze gekregen door bemiddeling van notaris Braun, die eenige jaren geleden gestorven was cn dtö altijd de zaakwaarnemer en vertrouwden vriend van den overleden baron was geweest. De woede van den man, die uit wraakzucht tegen zijn medeplichtige alles verteld had, kende geen grenzen, toen de commissaris hem na het ver hoor vertelde, dat Schimmel al lang dood en begraven was, en hij door hem den commissaris volkomen voor den mal gehouden was. Nog denzelfden dag zond Alberti een telegram naar den minister van justitie, om te bewerken, dat de on schuldig veroordeelde Beek werd vrij gelaten. In de dadelijk daarop volgende uit voerige berichten vergat hij ook niet melding te maken van de buitengewo ne handigheid, die de conunigsaris Grösser aan den dag had gelegd. De laatste had dan ook de voldoening, spoedig daarop onder even eervolle tfls voordeelige voorwaarden bevor derd en ter vervulling van een ver antwoordelijke betrekking naar de residentie geroepen to worden. Teruggekeerd had de rechter van instructie een lang onderhoud met den officier van justitie. Beide beamb ten gingen nogmaals uitvoerig ua, wat er tegen Hugo v. Engler kon wor den aangevoerd en kwamen tot de overtuiging, dat er, nu dit alles uitge komen was, volkomen geloof aan zijn bekentenis mp$st worden, gehecht. Door deze bekentenis was vastge steld, dat do uitdrager aan krampen had geleden on zich er aan gewend had daarteggn een kleine dosis ti- eunavergif in te nemen. De artsen, die sectie op het hjk hadden gedaan, hadden dan ook verklaard, dat er aan den dood waarschijnlijk een aanval van kramp was voorafgegaan. Een aanklacht tegen den jongen ba- n wegens wisselvervalsching, die door hem zelf bekend was, kon daar om al niet worden ingediend, omdat Hugo zijn misdaad had begaan te gen een naasten bloedverwant en hij alleen strafrechterlijk vervolgd zou hebben kunnen worden op aanklacht aan dezen laatsten. Den volgenden dag werd Hugo ai in vrijheid gesteld, terwijl de van woede razende eu huilende Thomas in de cel daarnaast werd opgesloten. De In den val geloopen misdadiger*' berechtte zich in zijn razernij zelf. Toen de cipier den volgenden morgen de cel binnenkwam, vond hij Thomas dood. De ongelukkige had zich met zijn handdoek van het leven beroofd. Nog in den vooravond van deze ge beurtenis was cr een telegrafische or der van den minister van justitie bij den rechter van instructie gekomen, die het bevel Inhield tot de voorioopi- ge invrijheidstelling van Beek en een verzoek aan hem om den eersten tijd zoolang de rechtzaak niet ten einde was gebracht nog tea dienste der politie te blijven. In gezelschap van Rudolf ging Al- berti persoonlijk naar Z., om den on schuldig veroordeelde het bericht van zijn teruggekregen vrijheid over te brengen. Zij kwamen juist in de gevangenis aan, toen de godsdienstoefening voor het Kerstfeest pas ten einde was. De directeur toonde zich over ds onverhoopt snel ingetreden gunstig* wending in het lot van den zwaarbe- ptoefden man ook ten hoogste ver blijd. Hij liet onmiddellijk zijn ge vangene binnen brengen. In zijn tegenwoordigheid en in dia van den rechter van instructie bracht; de vroolijk opgewonden Rudolf hem het bericht van de teruggekregen vrij- heid. Schreiend en snikkend moest Beer den jongen advocaat bij de schouders grijpen, om zich van overmaat van geluk staande te kunnen houden. Hij luisterde nauwelijks naar do woorden van gelukwensch van den rechter, die naderbij gekomen was en zich nu ook van den hem aangena- rneu ambtsplicht kweet, de woorden van Rudolf te bevestigen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5