meenschap in liet heden en In de toekomst de Staatkunde gericht be hoort tè ii)n op geleidelijke uitbroi- «tLag en verhooging van zedelijk, gees telijk on «tof fel ijk welvaren van hot geheele volk, samengaande met eene harmonische verhouding tuaschcn do belangen van individuen en groepen «n die van hot geheel. Het hoofdbeginsel, dat het streven naar bereiking van het doel moet be heer schen, is het beginsel der vrij heid. Dienovereenkomstig worde de vrije uiting van gedachte geëerbiedigd en verdedigd, de persoonlijke vrijheid gehandhaafd, de vrije ontwikkeling der in het volk aanwezige krachten gesteund met vooropstelling van een vrijzinnige handelspolitiek zoowel de productie en de volkswelvaart bevor derd tüs do economische onvrijheid der zwakken door kxachtigo eociale hervormingen 200veel mogelijk op geheven. De Liberale Unie oordeelt, dat naar bereiking van bovengenoemd doel ge strooid moet worden met behoud van one constitutioneel stelsel onder uit oefening van het volle Staatsburger- BChap door allen, die niet om redenen van staatsbelang daarvan be hoor en te worden uitgesloten." De paragraaf over het Kiesrecht en de vertegenwoordiging „Ten aanzien van het kiesrecht wenscht do Liberale Unie eene rege ling, waarbij voor de samenstelling van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. van de Provinciale Staten en van de Gemeenteraden verkies baar zijn en tot de stembus worden toegelaten alle mannelijke Nederlan ders, tevens ingezetenen (lea Rijks, die den dcor de wet gestelden leeftijd hebben bereikt en niet om redenen van praotischen of strafrechterlijken aard neergelegd In de motie van 8 Februari 1908 door de wet zijn uit gesloten. De verkiesbaarheid en kies bevoegdheid behooren ook toegekend te worden aan vrouwen, naar rege len door de wet te stellen, terwijl de mogelijkheid van geleidelijke uitbrei ding tot aan do grenzen, die voor mannen gelden, verzekerd behoort te sijn. Evenredige vertegenwoordiging en stemplicht behooren te worden inge voerd. De Eerste Kamer behoort door rechtstreeksere verkiezing te worden «ajnengesteld hare bevoegdheden moeten niet worden uitgebreid." Sociale wetgeving. De Liberale Unie acht, overeenkom stig de beginselen in paragraaf I ont vouwd, zoowol steunend ala dwingend optreden van de overheid op dit ge bied eisch. Waar de Liborale Unie zich op het «tanapunt stelt, dat zoowel de geeste lijke en lichamelijke arbeid ala het particulier kapitaal gelijkelijk sa menwerken en onmisbaar zijn voor de ontwikkeling der maatschappij, daar echt zij het bij alle maatschapjielijke wetgeving plicht er voor te waken, dat geen eenzijdige bevoorrechting van een dtar factoren plaats vindt, terwijl de in het leven te roepen rege lingen tot ecuo harmonische samen werking van alle krachten der sa meuleving moeten leiden. Do te treffen maatregelen behooren eenvoudig te zijn en de uitbreiding van het ambtenaarswezen eu admi nistratieven omslag zooveel doenlijk to worden vermeden, wat niet weg neemt, dat bedrijven van algemeen belang, die een monopolisch karakter dragen, door de overheid in eigen be heer dienen te worden genomen (b.v. spoorwegen). De volgende behoeften treden het meest op den voorgrond voorziening in de nooden van ouden van Jagen in de richting van staais- pensionneeringherziening van de armenwet, zoouat betere samenwer king in de armenzorg verkregen wor de en meer afdoende leniging en voor koming van armoede met medewer king der overheid worde bereikt het scheppen van gunstiger toestan den op het gebied der volksgezond heid huisvesting, voeding, verple ging. Met name acht de Liberale Unie .voortbouwing op de grondslagen vun de woningwet en gezondheidswet noodzakelijk; voorts maatregelen ter bevordering van de reinheid van bo dem, water en lucht, in het bijzonder van de openbare wateren wettelijke maatregelen tot het tegengaan van den verkoop van vorvalschte en voor de gezondheid schadelijke levensmid delen bestrijding van de volksziekten bevordering van openbare zieken zorg en ziekenverpleging wettelijk toezicht op het laden en lossen van schepen invoering van den tienurigen ar beidsdag als regel en beperking van nachtarbeid in fabrieken en werk plaatsen verzekering van althans één rustdag per week beperking van de nadeelige gevol gen der huisindustrie uitbreiding van het verbod van kin derarbeid het verstrekken van steun aan ar beidsbeurzen regeling vail het leerlingwezen uitbreiding en herziening van de ongevallenwet maatregelen tegen werkloosheid eu hare gevolgen verplichte verzekering van den ar beid tegen de geldelijke nadeelen van Invaliditeit, ten deele op kosten van den staat wettelijke regeling van ziekteverze kering betere regeling van den verkoop van geneesmiddelen. Agrarische hervormingen in dien zin, dat de overheid, ook met het oog op de behoeften van het platte land, het onteigcningsrecht verruime; voor de landarbeiders meerdero gelegen heid opene om stukjes grond in huur of in eigendom te krijgen hot ver strekken van goedkoop grondcrediet bevordere een ongevallenverzeke ring voor land- en tuinbouw invoerc; de pachtovereenkomst heter regele; moer in het bijzonder om te voorko men, dat te groot risico door den pachter worde gódragen dat het tachtreeht worde herzien, onder meer tot aflossing van heerlijke rechten, en dat kraclitlger dan tot nu toe de be smettelijke ri«kten hij vee en plant ..worden bestreden. Weermacht. Te naanzien van de weermacht stelt de L. U. op den voorgrond, dat «ar Innige samenhang besta tuesclien bare samenslcKende deelen en dat er éénheid xlj bij do voorbereiding der landsverdediging. Daartoo zal het onder moetr wen- sohelijk zijn do departementen van Marino cai Oorlog tot één ministerie van Landsverdediging samen to smelten. Voorts wenscht do L. U.: a. dat hot leger zldh ontwlkkcfle in de richting van een volksleger, in dier voege, dat: bij strengere keuring de loting wor de afgeschaft; de duur van het verblijf in de ka zerne zoo kart mogelijk warde; het beroepskader zooveel doenlijk worde beperkt ou tevens naar bolioo- ren bezoldigd; terwijl daarnaast de rneeet geschikte elementen uit de mi litie met aanvoering en vanning worden belast; de ofwattilngon omtrent iredht en rechtsbedeoling overeenstemmen met die, welke overigens in de maat schappij wouricu gehuldigd; deugdelijke samenstelling en voor bereiding tot de taak der landsver dediging worde verkregen; b. dat de weermacht te water in hoofdzaak worde ingericht op eene verdediging met torpedo- en mijnroa- teriaal van de kusten en wateren, die daartoe met het oog op d« eiechon van landsverdediging in aanmerking komen; c. dat het vestingstelsel worde be perkt tot het treffen van die voorzie ningen, welke liet leger kunnen steu nen, zonder dit al te zeer te binden. Niet zooveel aandacht mag daarbij aan dit onderdeel worden geschon ken, dat de gestadige ontwikkeling van de levende strijdkrachten er door zoude worden geschaad. Haarlem had, zooals men weet, en kele amendementen. De afdeeling wil- do lezen in plaats van: „De duur van het verblijf, enz." „De duur van het verblijf in de ka zerne niet langer zij dan noodig is om verzekerd te zijn van individueele oefening en algemeenen samenhang' en in plaats van: „Het beroepska der zooveel doenlijk warde beperkt, enz.": „Het beroepskader naai- behooren worde bezoldigd, terwijl daarnaast do meest geschikte elementen uit de mi litie met aanvoering worden belast." De afgevaardigde las, op verzoek van den om dienstzaken verhinder den kapitein Schönstedt, een philip pics voor teg«n de ongewijzigde aan neming dezer paragraaf. De amendementen werden evenwel verworpen^ Onderwijs-motie. Door Den Haag werd aan het einde der vergadering de volgende motio voorgesteld: „De Liberalo Unie, uitgaande van het beginsel, dat het openbaar lager onderwijs moet werken tot aanlcwoe- kiug van Cluristclijke en maatschap pelijke deugden, spreekt als haar oordeel uit, dat opwekking van va derlandsliefde en van eerbiediging van ons constitutioneel koningschap behoort tot de taak van het onder wijs. Deze motie werd met daverend ap plaus ontvangen. ONDER DEN TREIN. Nabij Roozendaal is op de spoor lijn het verminkte lijk gevonden van een man, Luykx genaamd, afkomstig van Wouw, Hij had sinds een drietal dagen zijn woning verlaten en schijnt door een der mailtreinen overreden te zijn. MOORD. Eenige dagen geleden werd te Gro- tenrath, vlak bij de Limb.-Duitsche grenzen, een persoon uit Heinesberg, die er de kermis bezocht, doodgesto ken. Niet minder dan acht personen werden gearresteerd, en naar de ge vangenis te Aken overgebracht. Een hunner, een 18-jarig mijnwerker uit Scherpenzeel, gelegen in de onmid dellijke nabijheid der Limburgsche grenzen (oostzijde), bij Wan bach, heeft bekend de doodelijke steek toe gebracht te hebben. Slechts een der gearresteerden werd in vrijheid ge steld. De overige 7 personen zijn al len min of meer schuldig aan de beestachtige mishandeling van den vermoorde. WONDERBAAR GERED. Op de Oostonhurgergracht te Am sterdam geraakte een 2-jarig moisio onder een tramwagen. Hoewel do tram geheel over het kind heenging, bleek het geen letsel te hebben beko men. INBREKERSBENDE GEVAT. In den nacht werd te Valkenburg en omgeving op talrijke plaatsen in gebroken. Omstreeks middernacht trachtten de dieven hun slag te slaan ten kasteelo Oost. Na in de keuken een zilveren melkkannetje ontvreemd te hebben, kozen de inbrekers, opge merkt door hot dienstpersoneel, het hazenpad. Thans ging het op Valken burg af. Bij den adjunctsnspcctcur der directe belastingen, den heer Schroeder, en bij Jennekens, Tenrar, Stevens en moor anderen worden ruiten uitgesneden, deuren stukge- broken, en geld, wijn, kistjes siga ren, kleeren en alierhando voorwer pen weggekaapt. De adjunct-inspecteur had spoedig onraad in zijn huis ontdekt, loste ee nige revolverschoten en dreef de ke rels op de vlucht in de richting van Houthem. Tenvijl de schelmen in ho tel Stevens hun bedrijf trachtten voort te zetten, begaf de adjunct-in specteur zich naar den brigade-com mandant der marechalissee. Terstond toog de geheele brigade per rijwiel in alle richtingen op 't pad, 001 do die ven te kunnen lnj>ikken. Marechaus see Mlchieh», ln de richting Houtlhcm peddelende, zog in het voorbijgaan van hotel Stoven» de deur geopend. Hij gaat naar binnen, riet op oen biljart allerhande goed) liggen, door de inbrekers daar voorloopig neer gelegd, kijkt overal rond, maar bo- speurt niemand. Buiten gekomen, ver noemt hij van een buitenstaand man, dat pas een drietal kerels het huis uit kwamen, verdwenen waren. Mi ch iels zette terstond de kerels achter na, hield ze Btaande en bracht zo al le drie naar do kazerne te Valken burg. Tel van hr eek werktuigen, ijzers, een 40-tal sleutels, bijlen en verder ontvreemde voorweipen werden in bun bezit gevonden. Een van de aan gehouden kerels heeft reeds 5 jaar gevangen gezeten, wegens diefstal .in België, waar hij tc Varviers nadien, volgens opgave van de Belgische ju stitie, wederom gnoote diefstalion had gepleegd. Een goede vangst dus. F. H. VAN WICHEN. Het Kamérlid voor Haarlemmer meer, de heer F. H. van Wiehen, bur gemeester van Alkemade, moet we gens rheumattsche aandoeningen reeds gedurende e enigen lijd het bod houden. UTRECHTSCHE MASKERADE. Het Utrechtsch Studentenoorps heeft op voorstel van de Maskerade Commissie, als onderwerp voor de maskerade in 1911 gekozen: een op tocht uit den tijd van Napoleon 1, met den keizer als hoofdpersoon. DE EEDSQUAEST1E. Op de volgende schriftelijke vraag van den heer Roessingh omtrent re geling van de eedsquaestie (ingezon den 25 Mei 1910): Oordeelt de Regeering niet, dat na liet laatste arrest van den Hoogon Raad in zake 't afleggen van een eed of belofte, de regeling van de eeds quaestie zoo urgent is geworden, dat wetswijziging te dier zake zeer drin gend is? Heeft de heer Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, geant woord: dat de Regeering ten aanzien van deze aangelegenheid, hare gedrags lijn eerst zal kunnen bepalen na go- zette overweging van het arrest van den Hoogen Ruud, waarvan zij tot hiertoe slechts door een bericht in do dagbladen hoeft kunnen kennis ne men. ONGELUKKEN. De vorige week Is te Middelburg een 6-jarig knaapje in een tobbe met kokend water gevallen. Het kind be kwam zulke brandwonden, dat hot naar het gasthuis moest worden ge bracht, alwaar het thans aan de ge volgen is bezweken. Te Breskcus is oen 2-jarig kind in een pot met kokend water gevallen. Spoedig is het kind reedB overleden. EEN FAILLISSEMENT. In verband met het faillissement van de stuwadoors-fÊmia Brandjes, Dalmeïjer en Rogier te Rotterdam had Zaterdagavond ten overstaan van den rechter-commissaris en den curaiotr in dal faillissement do voor- loopige uitbetaling plaats aan ruim 400 bootwerkers. Op de verschuldigde loonen werd voorloopig 10 afbe taald. Er waren vorderingen di« va rieerden van 12 tot 80 gulden. Ter voorkoming van ongeregeldheden geschiedde de uitbetaling in het po litiebureau aan de Tolhuislaan to Kateaidlrecht. BRAND IN EEN LAKFABRIEK. Door 't overkoken van een ketel met olie in een van de lokalen van de lakfabriek dei- firma Vettewinkel Zn., aan den Haarlemmerweg tc Amsterdam, brak Zaterdagmiddag brand uit. Toen de brand reeds bijna go- bi usoht was, braken er eenige groote bussen terpentijn, waardoor de vlammen opnieuw voedsel kregen en het vuur wear hevig werd. Het lo kaal, waar de brand zijn ooi-sprong vond, werd don ook geheel een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Het laatste gedeelte van het blus- schingsweirk weid. nog vergemakke lijkt door een ontzettende regenbui, die gepaard met onweer, op dien tijd losbrak., NED. METTRAY. Op Ned. Mcttray, de bekende land bouwkolonie bij Zutphen, hielden de hoofdcommissie en commissarissen dezer instelling de jaarlijksche verga dering, waarbij do hoofdcommissie hairs groote ingenomenheid betuigde met den toestand, waarin zich de ko lonie bevindt. Het jaarverslag over 1909 werd goedgekeurd. Er blijkt uit, dat thans op Mettray opgevoed worden 130 kweekélingen, waaronder 43 voogdij kinderen zijn. In plaats van den heer mr. J. Por- tielje werd gekozen de lieer mr. C. Evarwijn Lange te Haarlem, in plaats van wijlen den heer J. A. Vo- ning Meinesz de heer E. C. K. .Völc- ker te GorsseL DE EFFECTENBEURS, Naar de Tel. verneemt, hebben B. en W. van Amsterdam een schrijven gezonden aan de Vereeniging voor den Effectenhandel, waarin zij mee deden, dat zij uitde dagbladen heb ben kennis gekregen aan den aan koop van het complex BMe Hotel voor dein bouw vhn cen elgen effec tenbeurs, en dut zij op grond daar van meenen, dat do plannen, zoo als de gemeente die ontworpen heeft, n.l. tot uitbouw van de beurs naar do Centroal-Station-zijde, daarmede van de baan zijn. Sport en Wedstrijden SCHAKEN ESSER—JANOWSK1. Onze landgenoot dr. J. F. S. Esscr hoedt te Parijs een kleine match met den bekenden meester Janowski ge speeld. Esser wan de le en de 3e, en Janowski de 2o partij, zoodat Esser overwinnaar is gebleven. VLIEGTERREIN BIJ EDE. De Raad der gemeente Ede besloot tot aankoop van een terrein op de Doesburgschenheido groot 33 H.A., om dit voor 15 Jaar tc verhuren aan de firma Vermeij cn Lugard te s- IIage. Genoemde firma zal dit ter rein inrichten voor vliegterrein en er loodsen en fabrieken voor vliegwerk tuigen inrichten. Bepaald is dat er op Zondag niet mag gevlogen wor den. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Rijswijk, Z.-H., ds. P. L. L. Post te Wijdenes; te Noord- wijk ds. J. Werkman te Harkstede c.a.; te Spannum c.a. ds. G. van Wolfswinkel to IJ1st. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen te Urk ds. K. Zuidersnm te Steen wijk. Bedankt voor het beroep te Slie- drecht ds. J. J. W. Schuil te Kampen. ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Voorbereidend kerkelijk examen de heer J. L. Snethlage. Gemengd Nieuws ONTPLOFFINGSRAMP IN HONGARIJE. In het souterrain van een huis in de Hongaarsc-he stad Przemysl, waar zich een opslagplaats van kruit be vond, had een zware ontploffing plaats, waardoor het huis instortte en de twee aangronzende huizen zwaar beschadigd werden. In een kring van honderd meter werden bij de ontploffing de vensters in alle huizen door den luChtdruK vernield. Door de links en rechts rond vliegende stukken steen en glas wer den ongeveer 20 personen deels zwaar, deels licht verwond. I11 een gerechtszaal in de buurt ontstond een dusdanige paniek, dat een juist begonnen zaak moest wor den onderbroken. Allen vluchtten ont zet van de plek des onhcils. Een afdeeling pioniers was tot laat in den nacht bezig met het oprni- mingswerk. Hoe groot de luchtdruk was, blijkt hieruit, dat het lijk dei- huishoudster van iemand, die gelijk vloers woonde, hangende werd ge vonden tusschen het plafond van de tweede verdieping en den zolder vloer. De officieren van het korps pioniers zijn van meening, dat de geweldige ontploffing niet alleen kon worden toegeschreven aan het ontbranden van kruit, zij gelooven, dat er in den kelder ook patronen en dynamiet moeten hebben gelegen. Als door een wonder werden ze ven kinderen van een koopman ge red, die geen drio minuten voor de ontploffing nog in het huis waren geweest, en door de dienstbode van den koopman waren afgehaald. Men meent, dat er minstens vier of vijf personen gedood zijn. BLOEDIG DRAMA. To Zakharova, een Russisch dorp in do nabijheid van Tomsk, heeft zich dezer dagen een bloedig drama afge speeld. Een meisje van nog geen 18 jaar richtte onder haar familie een vrecselijk bloedbad aan. Met een bijl gewapend doodde zij eerst haar broer, een jongen van 12 jaar. Met een tweeden bijlslag verbrijzelde zij bet achterhoofd van haar moeder, die zij vervolgens ook de armen afhakte. Daarna zich keerend tegen haar jongste zuster, kapte zij het ongeluk kige kind de beide handen af. Haar oom en tante, die intusschen het huis waren binnengekomen, maakten oveneens met haar vrecselijk wapen kennis. De oom ontving een slag op het hoofd, zoodat hij bewusteloos neerviel, terwijl zij de tante een doo delijke wond in het onderlijf toe bracht. Na haai- arrestatie verklaarde de moordenares, dat zij alleen den oom hud willen vermoorden, omdat deze haar dikwijls haar wangedrag ver weet. MISDADEN DOOR EEN GENEES HEER GEPLEEGD. Te Petersburg is dezer dagen plot seling een jong schatrijk officier, graaf Boetoerlis, onder zulke geheim zinnige omstandigheden overleden, dat de politie reden meende te heb ben tot de veronderstelling, dat do man geen natuurlijken dood was go- storven, maar door erfenisjagers uit den weg was geruimd. Het ingestelde onderzoek ga fhaair al spoedig aan leiding den zwager van den overledo- no graai Lyassy, een neef van dio veelbesproken gravin Tarnowska, in hechtenis te nemen en tevens den ge neesheer dr. Patsjenkan. Thans is ook een vrouw, een zekere mevr. Mu- ramieva, gearresteerd onder beschul diging dien dokier behulpzaam te zijn geweest niet alleen in t onderhavige geval, maar ook bij vroegere moor den, door dien gewetenloozen genees heer gepleegd. De ontdekking van dezen moord zal waarschijnlijk ook nog andere onverwachte gevolgen hebb'ofl. De justitie heeft nl. een onderzoek in gesteld naar de omstandigheden, waaronder in den Jongst en tijd een groot aantal schatrijke personen plotseling zijn gestorven en het 'resul taat van dit onderzoek is geweest, dat dr. Patsjenkan bovendien nog be- Bclxuldigd wordt zich geregeld te heb ben bezig gohouucn fiict het uit don weg ruimen van zeer rijke personen hi opdracht van erfgenamen, wiou het wachten op hunno orfenis te lang viel. BRUTALE ROOVERS. Een bijna ongelooflijk verhaal le zen we in de Daily Mail' Op den dag van den Derby-wedren zijn op de Theems bij Londen, ter hoogte van Windsor, een aantal bezoekers van den wedren op hun terugkeer uitge plunderd door een bende roevers. Zij drongen aan boord van do bootjes, waarin de menschcu zich naar huis begaven en ledigdcu, onder de bedrei ging: „Handen op, of in de rivier!", de zakken der opvarenden; geld, har- loges, kostbaarbeden, alles was van hun gading en rij vertrokken niet eer voordat zij allen op de boot hadden uitgeschud. Daarna werd een andere boot aan geklampt. Volgens dit blad plunderden de roovers drie bootjes en wierpen zij inderdaad een ouden man in het wa ter, die niet spoedig genoeg aan hun eisch voldeed. Het klinkt bijna ongeloofelijk, dat in de twintigste couw, op klaarlich ten dag, op een druk bevaren rivier als de Theems, zoo'n middeneeuw- schen rooverij heeft kunnen plaats hebben. In de andere Engclsche bladen wordt het verhaal ten deele beves tigd. De Westrn. Gax. schrijft, dat het moeilijk valt, een niet overdreven re laas van het gebeurde te krijgen. Zij moldt, dat de beu-ooving zich bepaal de tot één boot, waar honderd reizi gers aan boord waren, door een ben de van veertig zakkenrollers. ZWARE STORM. Bombay is geteisterd door een ne- vieen storm. In do haven zijn der tien Indische vrachtbootjes vergaan; vijf inlanders verdronken en een Eu- ropoesohe machinist wordt vermist. Op hot land is veel schade aange richt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. Tandmiddelen <<*^L.POOHr ZONEN Letteren en Kunst PLAATWERKEN. Van de firma N. J. B o on, te Am sterdam, de bekende uitgeefster van „Dc Prins"', ontvingen we een zeer fraai plaatwerk, waarin bijeenge bracht zijn een groot aantal reproduc ties naar foto's van liet Koninklijk be zoek aan Haarlem en Amsterdam. De afbeeldingen, van flink, groot formaat, zijn lichtdrukken op zwaar Hollansch papier. De uitvoering is mede zeer te roe men. Do fijne kleur der lichtdrukken komt mooi uit op deze kleur van pa pier. Van de keurige prenten noemen we die van Prinses Juliana in het Von delpark en den geïllumincerden Wes tertoren. Het plaatwerk is een fraai aanden ken aan de voorbije feestdagen. Velen zullen het zeker in hun bezit willen hebben. TIJDSCHRIFTEN. Tfet 22ste nummer van „De Mid denstandsbond" bevat De Julianafeesten in do hoofdstad. Coöperat. Crodietbanken voor den H a twl old rij venden en Industriëelen Middenstand. Voorlichting van den Middenstand. Uit Haarlem. Een brief van Dr. Nouwens. Nog eens besparing in zaken. Verga deringen, etc. Het eerste nummer van den derden jaargang van „De Motorboot" bevat weer veel belangwekkends. De inhoud is samengesteld uit artikelen over De constructie van snelloopende mo torbooten. Glijdbooten. Vorde ringen in de toepassing van den ver brandingsmotor ala scheepsmachine. De meeting van Monaco. Ma noeuvres. Varen. Vragenbus. Boekbespreking. Motorbootkalen- dcr 1910. Allerlei. Koloniën DE CHOLERA TE SOERABAJA. De Nw. Soerb. Ct. schrijft: Opvallend is het, dat de inlanders, die in de laatste dagen aan de ge vreesde ziekte sterven., voor het mee- reudeel van Wonokromo afkomstig zijn. Het schijnt daar dus niet erg zui ver te zijn. Dat het trouwens ln de omstreken van Soorabaja ook niet erg „couleur do rose" is, blijkt uit hetgeen iemand ons mededeelde, die eenige dagen geleden van Sitobondo kwnm. Op één dag stierven in een betrekkelijk klei nen kampong 38 inlanders. Bedoelde kampong is nu ontruimd en zal ver moedelijk afgebrand worden. Volgens geruchten wordt de chole ra vooral van Madoera overgebracht; do gevreesde ziekte moet op dat eiland erg huishouden. NED. NIEUW GUINEA. De Times meldt, dat de expeditie van do Britsche Ornithologische Unie, uitgegaan oui de groote sneeuwber gen in Nederlandsch Nieuw-Guineate onderzoeken, haar bestemming heeft bereikt. Er is nu bericht gekomen, dat zij op een hoogte van ruim 600 M. een dwergvolk heeft ontdekt. Gemid deld waren dio menschcn 1.28 M. lang. De schrijver twijfelt nauwelijks of dat volk behoort tot het ras der Negrltlërs. Algemeen namen in den laatsten tijd de anthropologen aan, dat zij in die buurten niet voorkomen. De ontdekking van dat dwerrvolk kan nu het bestaan van verschillend® vreemde rassen in de afgelegen dee len van de Kleine Soeuda-qilanden verklaren. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN.. Het st. Besoeki, uitreis, is 3 Juni Malta gepass. Het st. Sindoro, thuisreis, is 3 Juni Kaap del Armi gepass. Het st. Tambora vertrok 4 Juni v. Rotterdam naar Batavia en was dea nam. 2 u. 15 m. in zee. Het st Noordam vertrok 4 Juni v. Rotterdam naar New-York en was te 12 u. 15 nam. in zee. Het st. Koning Wilem I, thuisreis, vertrok 3 Juni van Aden. Hot st. Koning Willem II, uitreis, arriveerde 3 Juni te Singapore. Het stoomschip Koning Willem. Ill (uitreis) vertrok 4 Juni van Tanger. Hot st. Rembrandt, thuisreis, ver trok 3 Juni van Lissabon. Het stoomschip Goroutalo (uitreisj vertrok 4 Juni van Suez. Het stoomschip Kedliï vertrok 4 Juni van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Malang (thuisreis), passeerde 4 Juni Oucssant. Het stoomschip Willehad vertrok 3 Juni van Montreal naar Rotterdam. Het stoomschip Grotius (uitreis) passeerde 4 Juni Perhn. FAILLISSEMENTEN., Uitgesproken Almelo. S. de Beurs, klerk-telogro- fist hij do Staatsspoor, te Hengelo, Rochtor-coinmissaris mr. J. II. G. JorrJtsma, Curator: mr. dr. M. G. ten Gate. Utrecht H. Stiraks, kantoorbe diende, aldaar. Rechtercommissaris mr. J. Schuurbeque Boeije, Curator mr. II. Th. Gerlings. Hoeii-enveen, G. Jans on P. de Vries, rijwielhandelaren, aiduar handelende onder den naam Jans en de Vries. Heclitor-Commissaris, mr. A. van der Ley, Curator, P. Molijn. Utrecht _H. Stodel, koopman, al daar. Rechter-commissaris jhr. mr. '1'. J. de Marees van Swinderen. Cu rator mr. A. P. J. M. van Gils. 's-lJoitogenbosch. J. Koppens, han delsreiziger, aldaar. Rechter-commis saris mr. Sluis. Curator mr. L. W. J.. Marfggraff. Winschoten. J. Cohen Azn.. manu- facturier te Veendani. Rechter-com missaris mr. H. Kuipers. Curator mr, P. A. Zeven. Geëindigd J. Spooren, sigarenfabrikant, te Hapert A. van de Mortei, landbouwer te Varelcn. J. J. Deckers, molenaar te Kertt- Dricl. J. Koop, destijds manufacturier t® Medemblik. Ninl. vennsch. Maatschappij voor grondbezit en grondercdïet Centrale Credietbunk, te Utrecht. Th. GieSbers, voerman, to Groes- sen, gemeente Duiven. Onze Lachhoek SCHERP. Passagier: Rijdt uw omnibus wel eens gauwer dan nu? Conducteur: Als u niet tevreden is, kunt u uitstappen en gaan loopen. Passagier (vriendelijk glimlachend) O, zoon haast heb ik niet. LOGISCH. Reiziger (die al een half uur op een trein staat te wachten), die over zijn tijd is): „Hoe lang zal ik nog op den trein moeten wachten, por tier? Portier: „Dat kan ik u niet zeggen meneer, maar hoe langer u wacht, hoe meer kans is er, dat hij het vol gende oogenhlik komt. VAN MEER GEWICHT. Mooi jongmeisje: „Mijn vader maakte zijn fortuin, toen hij nog een jongeman was. Wil n weten, hoe hij het deed?" Haar aanbidder: „Dat niet, ik wou liever weten, of hij het nog heeft." VRIJGEVIG. „Ze is een zeer milde weldoenster,*1 sprak de eene dame. „Ja", antwoordde de andere, „mild, maai- niet altijd praktisch. Zoo wou ze bijvoorbeeld wekkers naar Afrika zenden, om de aan slaapziekte lijden den daarvan te genezen." VRAAG. „U wenscht dus mijn dochter t® huwen, jong mensch? „Ja, mijnheer." „Zoo, en kunt u dan eon familie onderhouden?" „Mct-u-hoevelen-is-u-wel?' WAT KINDEREN VRAGEN. Bon schoolmeester in St. Michael's on-VVyro in Engeland hoeft een bus in zijn school geplaatst, waarin do leerlingen briefjes met vragen, dio zij gaarne zouden beantwoord zien, mogen werpen. Hij beleeft niet veel pleizier van zijn zeer moderne proef, hoogstens hoeft hij de voldoening geheel over tuigd te zijn van het onvolmaakte van het menscheiijk weten. Ziehier eenige der vragen, die hij beantwoorden moest: Waarom maakt een kip zooveel le ven nadat ze een ei gelegd heeft? Hoe komen dc kloureu in een glar zen knikker? Wuurom gaat het haar van men schcn weg als zij oud worden? Waarom knippen wij met de oog leden? Waardoor hebben wij soms slapen de voeten?

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6