KWARTJES ADVERTENTIEN VRAAC-EN-&ANB00S ADVERTENTIEN: 1-S REGELS 25 CENTS SPLITSINGEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING! zlUerMr. /oh. Ensehedi, onder voorzitter F. J. A. M. Wierdols, eer ste secretaris H. G. W. Sprengcr, tweede secretaris F. W. Schötte'n- dreië/, pms'-ugmeester H. J. C. Roe- lants, Ch. A. Vieweg. De voorzitter sprak, mot Instem ming der vergaderi-g, een hartelijk woord van afscheid, naar aanleiding van het heengaan van Mr. J. A. van Gilse, die ais directeur-hoofdred ac toor van de „Arnhemsche Courant" ontslag had genomen en dientenge volge nad opgehouden lid en be stuurslid dor vereeniging te xijn. De jaarverslagen van den eersten secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd, evenals het voorstel, can op ongeregelde tijden „Mededeelingen" der vereeniging uit te geven. Aangenomen werd de volgende Motie ,,De Vereeniging van Uitgevers van Dagbladen „De Nederlandsche Dag bladpers", „met teleurstelling vernomen heb bende, dat de heer C. Sijthoff, direc teur van „Het Rotterdamsch Nieuws blad", voor de wellicht to heftige wijze, waarop tegen de Handeling van Mr. Slob in zijn blad geprotesteerd is, veroordeeld werd tot een vrijheids straf „betuigt den heer Sijthoff hiermede haar deelneming en tevens haar sym pathie met xijn optreden voor de eerlijkheid en onomkoopbaarheid van de Pers ln Nederland „en spreekt haar leedwezen er over uit, dat de advocaat-generaal bij het g< rechtshof te 'e-Gravenhage, bij do behandeling van deze zaak, heeft verklaard, handelingon als die, waar tegen de heer Sijthoff zich verzette, „niet zoo erg" te vinden." Met een zeer geringe wijziging, die feitelijk een verduidelijking Is van de gemeenschappelijke bedoeling, Is het „Model" van een Arbeidscontract met Journalisten door de vergadering be krachtigd. Niet Is het als bindend voor de leden aangenomen, zooals trouwens door geen der beide veree- pi gin gen werd verlangd maar de bepalingen, er m vervat, zijn als ge grond en billijk erkend. Ook tot het aangaan van de over eenkomst met den Kring betreffende den Bemiddelingsraad, die kan op treden bij geschillen tusschen uitge vers en journalisten, is het bestuur machtiging gegeven. Aan het bestuur is opgedragen, de dubbeltallen voor leden va® den Raad en plaatsvervan gers op te maken. Uit doz; dubbeltal len zal het bestuur van den Neder- landschen Journalistenkring de uit- evers-leden en -plaatsvervangers iezea. De behandeling van het rapport omtrent advertentiën en reclomeba- richten leidde tot het aannemen van de volgende conclusies I. De vergadering besluit, dat de publicatie van gemeentelijke en pro vinciale ©fficiéele berichten in het algemeen lot de rubriek der adver- teatiên behoortdoch meent, dat deze quaestie er een Is van localen aard en dat alleen door locale samen werking, desgewenscht onder lei ding van het bestuur van „De Neder landsche Dagbladpers" naar eene oplossing er van gestreefd kan wor den. II. De vergadering neemt als regel aan, aankondigingen van Rijks-ad- ministratiee en spoorweg-maatschap- pijen, die het karakter van adverten- tien dragen, niet gratis op te nemen, en draagt aan het bestuur op, eene commissie te benoemen, die leiding geven zal bij liet toepassen van dezen regeL 1IL De vergadering spreekt de wenscbeiijkheid uit, dat een einde ge maakt worde aan het stelsel, dat thans door het Rijk wordt toegepast, om door tusschen komst van Adver- tentie-bureaux een rabat te verkrij gen op advertentiën, afkomstig van onder het Rijk resoorteerende admi nistration, en besluit, aan adverten- tie-bureaux voor deze advertentiën niet meer dan 10 pCt. korting te ge ven. IV. De vergadering besluit, als al gemeen tarief voor weldaaigheids- advertentiën aan te nemen ten min ste 50 pCt van den gewonen adver tentieprijs. V. De vergadering besluit, als re gel, lijsten van verantwoording be treffende ingekomen giften bij ïuza- melingen niet in het redactioneele ge deelte van de couranten op te ue- VL De vergadering besluit, geen advertentiën aan te nemen van ad- vertentie-bureaux, dia tarieflijsten publiceeren, welke grovelijk onwaar en misleidend zijn. VII. De vergadering besluit, niet toe te geven aan eischen van adver teerders, die een bepaalde plaats ln de courant voor een advertentie ver langen, noch zich te binden aan een monopolie van een bepaald model, tenzij tegen extra betaling. VIII. De vergadering draagt het be stuur op, eene lijst aan te leggen van colporteurs, advertentie-bureaux en adverteerders, waarop het de namen plaatst van hen, die het meent, dat daarvoor in aanmerking komen, naar aanleiding van klachten, omtrent hen door het bestuur ontvangen van de leden. IX. De vergadering besluit, dat geen verplichting zal worden aan vaard, om naar aanleiding van het plaatsen van advertentiën, reclame- berichten of recensies in het redactio neele gedeelte van de couranten op te nemen. X. De vergadering draagt aan het bestuur op, in de volgende jaarlijk- sche algemeene vergadering verslag uit te brengen over de uitwerking, welke het aannemen van bovenstaan de conclusion gehad zal hebben. NED. BOND VOOR ZIEKENVERPLEGING. Als vervolg op ons verslag van gis teren van de 17e algemeene vergane- ring van bovenslaanden Bond nog het volgende Mej. G. Reeling Brouwer bracht ver- alag uit over hot in Juni van 't vorige jaar gehouden verpleegsters-congres te Londen. De algemeene indruk, die spreekster daar kreeg, is dat de Ne derlandsche verpleging ln geepen dee- le achter staat bij de buitenlandsche organisaties de Zweedsche is haar 't meest sympathiek, al® zijnde op den- zelfden leest geschoeid als de Hol la ridsche. De commissie, die een onderzoek zal Instellen naar de wijze, waarop het verplegend personeel van ziekenhui zen en krankzinnigengestichten wordt verpleegd ln gevallen van ziekte en naar de slaapgelegenheden van her verplegend personeel in genoemde In richtingen, Is met haar taak nog niet in zooverre gereed gekomen, dat reeds een volledig verslag kan uitge bracht worden. Dit moet dus tot het volgend Jaar uitgesteld worden. Wèl kon echter reeds meegedeeld worden, dat die verpleging, voor zoover be kend, over 1 algemeen goed ia. Voor de verschillende commission werden de aftredenden allen herko zen voor de commissie voor bet On dersteuningsfond* Dr. A. C. H. Moll, voor die van bemiddeling Mevr. G. B. Gort v. d. Linden, voor die van oplei ding en examen voor Verplegenden Dr. M. Polak en Dr. J. Haverschmidt en als nieuw lid Dr. H. J. L. Struy- cken te Breda, voor die van de blbllo- theek in de plaats van Dr. R. Rijkens, die bedankt had. Mevr. L. Deyll— Koopman en Mej. S. Ligtenstein. Een telegrum von dank was van H. HL de Koningin Ingekomen op het aan Haar verzonden huidetelegram. Terwijl eenlgen der aanwezigen on der geleide van Prof. Van Walsem een rond-wandeling door het gesticht maakten, werd de beraadslaging over het gewijzigd huishoudelijk regle ment voortgezethet resultaat was, dat alle voorstellen van het hoofdbe stuur werden aangenomen. Besloten werd vervolgens do afdee- ling Edam op te heffen, terwijl ook een bestuursvoorstel in zake pnjsver- hooging van het Maandblad aangeno men werd. Voor twee jaar zal een proef met deze nieuwe regeling geno men worden. Aangenomen werd ook het eerste gedeelte van een voorstel van do afd- Amsterdam, om een commissie van onderzoek te benoemen naar do wea- schelijkheid, aan het examen ter ver krijging van het diploma voor alge meene ziekenverpleging ook een practisch gedoe!t to© to voegen. Op advies van het hoofdbestuur zal dit aan do gewone Bonds-oommissie voor opleiding en examens der verplegen den worden opgedragen. De bepaling dor plaats voor de vol gende algemeene vergadering, werd aan het hoofdbestuur overgelaten. Ton slotte werd besloten te bedan ken voor uitnoodigingen om lid te worden van „Het Oranjekruis" en den „Nationale Vrouwenraad", als zijndo dit Lidmaatschap voor do ver eeniging van niet genoeg belang. Daarna werd do vergadering geslo ten. Velen namen deel aan een gemeen- schappelijken maaltijd, die in hotel Duin en Daal werd gehouden. Niet mej. R. R. v. d. Hoeven werd tot lid van 't hoofdbestuur benoemd, maar mej. des Amorte van der Hoeven. Dit ter rectificatie van betreffend bericht in ons nummer van gisteren. Gevonden voorwerpen. Een gummi badmuts, Schoterweg No. 13. Een gouden ringetje, L. Boogaard straat Ï2. Een reticule mot Inhoud, Oosters». No. 52. Een rozenkrans, Zomerstraat 10. Eon bruin hondje. Brouwersvaart No. 44. Een gouden broche, Dirvenvooroe- straat 104. Een rozenkrans, Leidscheplein No. 14 rood. Een vrouwenschort, Frans Hals straat 57. Een blauwe werkkiel, Leidsche- straat 11. Een rijwlelponip, Zomerstraat 2. Een vulpenhouder, Delftstraat Na 28 rood. Een portemonnaie, lnh. geld. Gr. Houtstraat 52. Een lorgnet Kamperstraat 1 rood. Een medaillon, waarin twee por tretten, Lotterstraat 28. Een gouden medaillon. Parklaan No. 57. Een blauw katoenen japon, Z. B. Spaarne 104. Een taschje, Gen. Cronjéstraat No. 50 rood. Een zilveren schakelarmband, Ba- kenessergracht 99. Een ceintuur met gesp, Pres. Steyn- straat 6. Een fluweelen reticule met inhoud, Nieuwe Karksplein 20. Een lombardbriefje, Oranjestraat No. 181. Drinkh&l. De Drlnkhal dor Staolwaterhron Is Maandag bezocht door 84 personen. Rubriek voor Vragen Geabonneerdcn hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mita voor beantwoording vatbaar,, in te zenden bij do Redaotie vau Hoarlem'i Dagblad, Groote HouUtraat 53. Alle antwoorden worden geheel koetelooa gegeven en xoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die ulet volledig naam an woonplaats van den inzender vermaldon wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Kunt u mij ook da na men en adressen opgeven van alle Hollandsche consuls ln Canada, Australië, de Kaapkolonie, Engelsch- Lndië, Japan en de Vereemgde Staten van Noord-Amerika ANTWOORD. De plaatsruimte staat ons niet toe, een zoo uitvoerige lijst ln deze rubriek op te nemen u kunt haar echter aan ons bureau komen inzien. VRAAG. Ik wil een request in dienen. Weet u ook den naam en het adres van iemand, die zich hiermee belast ANTWOORD. Dergelijke vragen kunnen in deze rubriek niet beant woord worden j wilt ge uw doel be reiken, dan zult u een advertentie ln ons blad moeten plaatsen. Ingeschreven werd als volgt: J. Ti. Kaub, Halfweg, voor 4974; K. Bak ker to Haarlemmermeer, voor 4990; O. Baas, te Haarlemmermeer, voor 5157; J. v. d. Fange te Haarlemmer meer, voor f 5160; G. Roos, te Haar lemmermeer, voor f 5175; J. Bluis te Haarlemmermeer, voor 52^8; W. Snlcdecr te Haa-rlemmennoer, voor t 5422, en Gebr. de Graaf, te Half weg, voor 5619. De gunning la alsnog aangehouden. DMUIDEN. Eigen aanlig verschijnseL Men schrijft ons uit Umuldes» Juist 8 dagon geleden en thans weer in don nacht van Maandag op Dinsdag werd hier in de lijn van den buitenvuurtor en oen buitengewoon heldere goudgele ster ter grootte van do avondster waargenomen, die zich met groote snelheid bewoog, onge veer in de richting N.-W., Z.-0. tot oven voorbij den vuurtoren om daar na, na een korten stilstand, snel te dolen en te verdwijnen. Binnenland TWEEDE KAMER. Zelfs de verdediging door tweo mi nisters heeft het wetsontwerp tot ver koop van Het Arsenaal te Amster dam aan de Vereeniging voor den Diamanthandel, niet kunnen redden. De Minister van Oorlog, zoo werd reeds gisteren geseind, verdedigde het ontwerp vooreerst in het belang van den diamanthandel .vervolgens in het belang van het Rijk, dat geld kreeg voor een goed en nieuw gebouw, ter wijl verbouw van het bestaande veel zou kosten en een nieuw gebouw na tuurlijk nog moer. Maar twee nieuwe sprekers, de heeren Van Vlijmen en Van Idsinga, kwamen de gelederen der tegenstan ders nog versterken- L&atetgenoem- te Berlijn een zeer Instructieve gro- phische voorstelling getoond: een met veel zorg bewerkte curve over de tu- berculose-sterfte in de verschillende landen, waar de bestrijding al of niet goed georganiseerd was. Ze was voor de tentoonstelling in Brussel bestemd, maar hier reeds, in verkleinden vorm, aanwezig. En het onderscheid was inderdaad treffend. Men kon er met een oogopslag op zien, waar een krachtige strijd cevoerd wordt, en waar niet Wil hadden een goede plaats in de r:j en wij moeten die houden, door elkaar te steunen en te helpen, en vooral door allen na te laten, wat op de bedoelingen, waar mee de strijd gevoerd wordt, een on juist licht zou kunnen werpen. De groote man, door wiens arbeid de kamp ©erst mogelijk werd, Robert Koch, is heengegaan. Die achterble ven mogen, naar de mate van hunne krachten, het werk voortzetten, en als zij het goed en eendrachtig doen, zal de zege niet uitblijven I GEVAT DOOR EEN POLITIE HOND. Te Maarssen is in da openbare school en in de woning van het schoolhoofd ingebroken. Er weid niets van waarde ontvreemd. De in breker werd, toen hij hot huls var- Het, gehoord door den in de nabijge legen woning van den gemeenteveld wachter aanwezigen politiehond, die losgelaten werd en den dader spoedig hoeft gevat. HET WEDDEN OP COURSES. Zooals men weet, heeft de minis ter van Justitie ln zijn wetsontwerp tot bestrijding der zedeloosheid ook bepalingen togen de weddenschappen op de courses. In het voorloOpfg varslag leest men o.a. omtrent dit onderdeal: „Breedvoerig werd aan de hand van eene door de Nedarlandscihe Harddraverij- en Renvereeniging sa- Uit de Omstreken HAARLEMMERMEER. Aanbesteding. Dinsdag bad ten Raadbufze te Hoofddorp de aanbesteding plaats van het bouwen van een onderwij- zerswonlng aan school 9 aan den Ringdijk nabij Halfweg. de handhaafde voor de Kamer het recht om handelingen van ambtena ren te critisearen. Dit sloeg op de uitlatingen van den Minister van Fi nanciën aan het adres van den heer De Stuers. Laatstgenoemde, o. m. re- pliceerende, wilde de beschuldiging van kwade trouw niet bandhaven, maar meende dan, dat de betrokken ambtenaar in tijdelijke zinsverbijste ring had gehandeld. Met 41 tegen 30 stemmen (bij zeer gemengde stemming) werd het voor stel verworpen. De Voorzitter had protest aan te tee keuen aan het adres der bezoekers van de gereserveerde tribune, van wie er waren die floten, toen de heer Vliegen tegen stemde. Strenge afkeu ring was hier inderdaad op haar plaats. Van de publieke tribune ge schiedt iets dergelijks nimmer. Na het aannemen van enkele con clusies werd de vergadering ver daagd tot 11 uur. DRANKBESTRIJDING. Vanwege de Nederlandsche Veree niging tot afschaffing van Alcohol houdende Dronken worden in acht provincies betoogingen gehouden, waar krachtige propaganda zal ge maakt worden ln hot algemeen voor de geheel-onthouding van "aJcohoh houdende dranken en in het bijzon der voor het opnemen in onze wetge ving van het plaatselijk verbod. De Nederlandsche Vereeniging acte den tijd gekomen om de denkbeelden om trent plaatselijk verbod onder bet volk te brengen opdat bij de eerst volgende drank w eteherzienlng deze belangrijke eisch van drankwetgeving verwezenlijkt zal worden. DB TUBERCULOSE-BESTRimiNG. De medische medewerker van het „Hbld." schrijft a a Over de beteekenis van de bestrij ding der ziekte, zooals die nu hier en overal op de beschaafde wereld ge voerd wordt werd os de aaroen koma* m ongestelde brochure betoogd, lat ln de eerste plaats ter wille van ds ver- botering van liet paardenras, maar ook uit sportoogpunt de bloed van het coureewezen onmisbaar en zeer wen- schalijk is. Nog werd ar door enkele leden, die elk wedverbod binnen het courseter- rein afkeurden en derhalve ook tegen hot woron der bookmaker! waren go- kant, op gewezen, dat in feitelijken zin op het terrein van hazardspel geen sprake is. De weddenschappen worden aangegaan op gegevens en volgens berekeningen, die men b.v. bij loterijen niet aantreft en het ka rakter van hazard aan die wedden schappen ontnemen. Verscheidene leden konden zich met de hier gevoerde verdediging van wedgelegenheid op course terrei nen niet vereenigen. Zij wezen er op, dat zoodanig wed den niet alleen direct, maar ook in direct noodlottig werkt, doordat het lieden, die van eiken speeLhartstocht vrij waren, aan het spelen brengt. De bewering, dat cboor invoering der voorgestelde bepalingen courses zullen worden onmogelijk gemaakt, bewijst wel den grooten omvang, dien het wedden er heeft verkregen, en duidt Sr tevens op, dat rennen als tok van sport levensvatbaarheid tnis- W&t ds belangen der paardenfok kerij betreft, meende men, dat deze ook langs anderen weg kunnen wor den bevorderd, zoodat deze nog geenszins behoeven te wijken voorde hoogere belangen, die deze bepalin gen beoogen te dienen. Het afschaffen dar wedgelegen heid zal bovendien een einde maken aan de somtijds voorkomende oneer lijkheden, door berijders en eige naars van paarden begaan, waarvan buitenslaaindorS en onlngevv ijden geldelijk de dupe worden. Men herinnerde voorts aan de slui ting van de renbaan-Woestduln; hier liet de overheid rich gelden uit vrees, dat eene geheele streek door speelzucht, die zioh daar vrijelijk kon uiten, zoo worden gedemoraliseerd. Hetgeen thans te Woestduln plaats heeft een in naam besloten gezel schap, dat voor eene uiterst geringe contributie leden en buitenleden aan vaardt, zet er de zaak op vroeg eren voet voort deed sommige leden vragen of de voorgestelde bepalingen in plaat» van te ver strekkend wel afdoende zouden zijn. Zuilen hande lingen als hier bedoeld, naar welke men intus-uhen een nauwkeurig on derzoek wenschte Ingesteld te zien, er door onmogelijk worden gemaakt? Ook waren ©enige leden bevreesd, dat ten spijt van 's ministers bedoe ling, de bookmakers, bij wier bedrijf behendigheid en berekening hoofd zaak zijn, buiten de werking van hot artikel zal stellen. Eene aanvulling, die op hen het artikel ontwijfelbaar van toepassing zau doen zijn, achtte men niet onnoodlg. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Onder Zuiddorpe is de bliksem ge slagen in een paardenstal, staande midden in den Conisvlietpolder. In den stal hadden een dertig arbeiders een schuilplaats gezocht. Drie van hen, twee vrouwen en een man, wer den door het hemelvuur getroffen. Een der vrouwen bekwam aan den rug ernstige brandwonden, terwijl zij bewusteloos neerviel. Haar toe stand is ernstig. ONDER DE STOOMTRAM. De 7-jarige zoon van den kopersla ger Kiel te Princenhage, die op de m beweging zijnde stoomtram sprin gen wilde, viel er af. De beide boe nen wei-den het knaapje afgereden. In deerniswekkenden toestand werd 't opgenomen. KIND VERBRAND. Het dlriejarig dochtertje van dien heer Schade te Hilversum, is vermoe delijk door het spelen met lucifers, iu brand geraakt en zoo hevig ver wond dat het na eendge uren over leed. DE EFFECTENBEURS TE AMSTERDAM. Reeds is medegedeeld, dat B. en W. een schrijven zonden aan het be stuur der Ver. voor den Effectenhan del, waarin zij op grond van den aankoop door de V. v. d. E. van het complex Bible-Hotei voor den bouw vau een eigen effectenbeurs als hun meening uitspraken, dat de plan nen tot bouw Yan gemeentewege van een beura aan het Damrak van de baan zijn. In antwoord hierop richtte het be stuur der Vereeniging een schrijven tot B. en W. Indien deze mochten wensohen, dat het op het aangekochte terrein te stichten gebouw van gemeentewege worde opgericht, dan is bet bestuur der V. v. d E. gaarne bereid daar toe strekkende voorstellen in over- waging te nemen. Voorts wordt in het schrijven ge wezen op den veratechten spoed, en getzegd dat de V. v. d E. in eik val gaarne zal medewerken tot het verkrijgen van een aansluiting van het te stichten gebouw met de Groo te Koopmansbeurs. DE RUSSISCHE BELEEDIGING. Daarover schreven we gister al vol verontwaardiging in ons Bui ten- lands cb Overzicht. Gelukkig denken andere Hollanders er precies zoo over als wij. In liet Alg. Hhld schrijft Jan Feith o.a de zen volgenden open brief: Aan den heer Poerisjkewiisj, Rijks-Doema-afgevaardigjde, te Petersburg. Waarde Heer Poerisjkewitsj! Reuters agentschap heeft bij den aanvang van dazen uitermaten bea ten Junidag voor een vroegtijdige af koeling gezorgd door ons uit Peters- burg mee te deelem, dat u, na afkeu ring te kennen te hebben gegeven over de inmenging van buitenlan dera in zake Finland, u s;>eciaal hebt uitgelaten over „zulk een weinig be teek en enden staat ais Nederland, dat bekend is wegens zijn kaas en visch, maar niet wegens zijn parlementaire zaken." Daarna zoudt ge althans volgens „Reuter" 's bericht het Ne derlandsche verzoekschrift op de tri bune in stukken gescheurd hebben. Heer Kewitsjpoeritej, of Poerisjke wiisj, gij schijnt mij een iemand, die u sporen verdiend hebt ln parlemen taire zaken, daar gij wel even han dig als moedig lijkt. Want tus schen twee haakjes slechte opgemerkt wélk een handigheid, om het, aan uw Doema-vooreitter getzonden, en door hem ongelezen teruggezonden, Nederlandsche protest in handen te hebben weten krijgen!, en welk een moed, om, staande op de tribune, Juist bet papieren protest, komende van een „weinig beteek enendon staat', tot snipper» te verscheuren, en de drift van uw vingers niet te koelen aan bijvoorbeeld de protesten van staten, die meer te beteekenen hebben, ais daar zijn Duitechland, Frankrijk, Engeland e. a~ Dit slechts terloops opgemerkt! Doch heer PoerewSritsj, wat hebt ge mij en mijn landgenooten daar een genoegen gedaan door van uw Doema-tribune onze bekendheid de wereld In te slingeren, ais zijnde hel volk van kaas en visch! Ik meen, dat wij u hiervoor niet dankbaar genoeg kunnen zijn. liet is waar, v/ij genoten op de wi> reldmarkt tot dusver reeds meer be kendheid als voortbrengers van zui velproducten, .dan als leveranciers van parlementaire artikelen. Doch de concurrentie drukt zwaar tegenwoor dig. Dan is er de mcrgarine-klad go- komen. En mond- en klauwzeer Dit ail es heeft ons geen goed gedaan. Zoodat onze melk, boter en kaas wel weer wat aanprijzing nodig banden. En daar betreedt gij do tribune, waarheen de oogon van heel de be schaafde wereld als naar een poppen kast kijken, en verkondigt er namens uw uiterste rechterzijde, uit het oer conservatieve kamp dus, dat wij het land zijn van de kaas. Daarmede uw welwillendheid niet beperkend, hebt gij tevens ook een lans gebroken voor onze visch, weike in de laatste jaren aan roer© taant. Hoe zullen wij u onzen dunk weten, heer Kewipoeri-atsji? Kort na het verschijnen van het belangrijke bericht bovenbedoeld, had ik reeds een deputatie vuderlaudscho kaas- en vischhandeluren bij mij; het moést kaas en visch zijn op zulk een wannen dag in Juni vergLst rle nauwkeurige waarnemer zich dien aangaande niet. Zij wilden, dat ik een legen-beleefdheid zou formulee ren. Ge moet n.l. weten, dat ik sedert eenige dagen in zekere Nederland sche kringen beschouwd wordt als Russische specialiteit, dank zij zeke re connecties, welke ik mocht aan- knoopen met Russische autoriteiten bij oriminaiiteit en criminceien. Doch bij dit eervol verzoek heb ik met de handen in bet haar gezeten Hoe zou ik, van mijn plaatselijke tribune, in gelijke vormelijke beeld spraak, u het antwoord kunnen ge ven, waarop gij recht hebt? Een beau geste als de uwe om bijv. mijn laatsten Ru«sischeo roebel noot welke te beginnen met 3 roobel al van papier zijn te verscheuren leek mij uwer niet waardig; bovendien letten wij hier zuinig op de kleintjes. Naar een Russisch equivalent voor onze Nederlandsche kaas en visch heb ik gezocht; doch het eenige. waar over ik kan oordeelcn Is uw Russisch geboefte, dat beslist doortrapter is dan het onze, en sommig Russisch goud, dat onbetwistbaar valsch is. Blijft over h-"t parlementarisme, waarbij volgens u onbekendheid ons deel ia. Welnu, heer Poerisjkewitsj, wan neer ik het dan zoo maar eyen zeggen mag: evenmin als een van mijn land genooten onze kaas en visch zou wil len ruilen voor uw Russische oplich ters en goudzaukeu, evenmin zou ik ons onbekend, doch fatsoenlijk parle mentarisme willen prijsgeven vooz uw wereldberucht Doema-parlenient, dat er geen been in zien, uw Rus sisch leger te mabiliseeren, om het uitgebuite, uitgemergelde, uitgemoor de Finland den genadeslag toe te N. G. BROUWER. Te Utrecht is plotseling overleden de heer N. G. Brouwer, oud-voorzit ter van hst Alg. Ned. Werklieden Verbond en bestuurslid van de ten toonstelling van Huisindustrie. De heer Brouwer, die den leeftijd van slechte 34 jaar bereikte, was Ridder in de Orde van Oranje Nas- REORGANISAT1E ONDERWIJS. Verschenen is bet Rapport van de Staatscommissie tot reorganisatie van het ouderwijs. Leden dezer Staatscommissie wa ren dr. J. VVoltjer, voorzitter, mr. H. L. Drucker, Pater J. V. de Groot, dr. VV. H. Nolens, mr. C. Pijnacker Hor dijk, dr. B. Symons, dr. J. Th. de Visser na den dood van inr. Pijnac ker Hordijk werd in zijn plaats geko zen dr. A. A. W HubrecbL Secreta ris '"'is eerst mr. H. Th. 's Jacob, daarna mr. H. H. Grasheide, einde lijk dr. R. H. Woltjer. Het Rapport, thans door haar uit gebracht, bestaat uit twee deelen in quarto. De Staatscommissie verklaart, dat zij ten opzichte van de meeste harer voorstellen tot eenstemmigheid is kunnen komen. De wijzigingen, in de wet op het la ger onderwijs uit het oogpunt organi satie vereischt, waren niet van dien aard, dat het noodig geacht werd. een nieuwe wet te ontwerpenmet een ontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs kon worde nvolstaan. Gelijksoortige overwegingen golden ten opzichte van de Hoogerouderwijs- wetook ten aanzien van deze werd daarom een wijzigingswet ontworpen. Geheel anders stond het echter met het middelbaar onderwijs, het vakon derwijs en bet voorbereidend hooger onderwijs, De wet, houdende regeling van het middelbaar onderwijs, moest, naar het oordeel der staatscommissie, zulke in grijpende veranderingen ondergaan, dat met een wijzigingsvoorstel niet kon worden volstaan. Al wat op het vakonderwijs betrekking heeft, moest uit de wet vervallen het middelbaar onderwijs voor meisjes moest worden geregeld wat betrekking heelt op de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus moest overgebracht worden naar de regeling van het voorberei dend hooger onderwijs, en ook de eenige overblijvende school, de Hoo gere Burgerschool met 3-jarigen cur sus, moest niet onbelangrijke wijzi gingen ondergaan. Dit alles leidde noodzakelijkerwijze tot liet ontwer pen van een nieuwe wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, het welk, naar de meening dor staatscom missie. het algemeen vormend onder wijs behoort te zijn voor wat den middenstand noemt.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6