NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8269. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 10 JUNI 1910 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN 'ADVERTENT1ËN: per drie maanden: v ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor HaarlemHaarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorptn In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Blï Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post' door Nederland1-jg p 50 Cts- voor 3 plaatsingen h contant. Afzonderlijke nummers JJ—d J Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem B U-J/tt feZ/y n cnA _OJ n de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en derAdministratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de nlaatslniTvan advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. De Reorganisatie van ons Onderwijs. ui. HET LAGER ONDERWIJS. Zooaui uit het algerneene schema van het nieuwe onderwijssysteem, dat 'k in het eerste artikel meedeelde, blijkt, dat bij het Lager- en Middel baar Onderwijs twee ondergroepen worden mderscheiden, namelijk het algemeen vormend onderwijs en het onderwi s vormend voor bijzondere Joeleinain, 't eigenlijke vak-onder wijs. Toen 'k gisteren het een en an der van de hoofdzaken over 't lager- en middelbaar vakonderwijs mce- deeld<-, heb 'k dus reeds in algemcene trekker, weergegeven, wat over de tweede ondergroepen van het Lager- cn Middelbaar Onderwijs, namelijk de groe/ onderwijs, vormend voor bijzondere doeleinden, te zeggen was. Naast de opmerkingen over het al gemeen vormend lager onderwijs, zal dit artik;l nog gelegenheid bieden, om nader in te gaan op het lager vak onderwijs. Behalve het wetsontwerp tot wijzi ging van da L. O.-wet, heeft de be trokken sub „ommissie nog een rap port met bijlagen opgesteld. Hieronder zij eerrt het een en an der ontleed aan het- wijzigings-wets- ontwerp Voorgemeld wordt art. 15 van de gewijzigde wet op het lager onderwijs te doen luiden - Art. 15. Lager schoolonderwijs wordt gegeven aan scholen van ge woon lager onderwijs scholen voor blinden, doofstommen, sprnakgebrek- kigen en zwakzinnigen scholen van voortgezet lager onderwijs en van uittrebreid lager onderwijs. De daaropvolgende artikelen bepa len, welke vakken aan ieder dezer scholen onderwezen worden. De vak ken der ge ^one lagere school zijn de zelfde, die thans in art 2. (1) ge noemd worden, doch vak j wordt ge noemd de eerste oefeningen der gym nastiek. Ten behoeve van plaatsen, waar geen school van uitgebreid lager on derwijs gewenscht wordt, is in art. 15 bis, 2, bepaald: „Aan scholen van gewoon lager onderwijs kan een cursus worden verbonden. Waar, in uren buiten het gewone leerplan vallende, de beginse len der F.-ansche taal worden onder wezen ten behoeve van hen, die het onderwijs wenschen te volgen aan een middelbare school of aan een lyceum." Wat aangaat de scholen, in art. 15 onder b genoemd, wordt bepaald Art. 15ter. Aan de scholen voor blinden, doofstommen, spraakgebrek- kigen en zwakzinnigen wordt onder- iwijs gegeven ten minste in het le zen he'. schrijve» het rekenen, en de beginselen der Nederlandsche taal. In de plaats van herhalingsonder- wijs stelt de Staatscommissie voor voortgezet lager onderwijs. Het voor gestelde* art. 15 quater bepaalt daar omtrent 'Aan de scholen van voortgezet la ger onderwijs wordt onderwijs gege ven aan leerlingen, welke het ge woon lager onderwijs van artikel 15 bis genoten hebben. Het onderwijs aan deze scholen omvat als verplichte vakken lezen, Rekenen, Nederlandsche taal en voorts facultatief die vakken van practischen aard, welke de plaatse lijke behoeften noodig maken. De cursus aar. een school van voort gezet lager onderwijs duurt tenmin ste twee jaar. Aan dit onderwijs worden ieder jaar ten minste 120 uren besteed, ge durende 20, niet anders dan door va- canties onderbroken, weken telkens 6 uur, bij voorkeur in de maanden October, November, December, Ja nuari en Februari. Ten opzichte van de scholen voor u. 1. o. wordt voorgesteld Aan de scholen van uitgebreid la ger onderwijs wordt behalve het ge woon lager onderwijs van artikel 15 bis onderwijs gegeven in één of meer der volgende vakkon de beginselen der Fransche, Duitsche en Engclsche taal die der wiskunde het hand- teekenen de gymnastiek, en de fraaie handwerken voor meisjes, met dien verstande evenwel, dat aan de zelfde leerlingen niet meer dan twee talen worden onderwezen. Voorts zijn van belang de nieuwe bepalingen inzake uitreiking van ge tuigschriften en maatregelen ter be vordering van het schoolbezoek. Uit het rapport der sub-commissie zij aangestipt, dat het huidige lager onderwijs te intellectualistisch wordt geacht en daarom wordt aangedron gen op meerdere beoefening van de vakken als lezen, vertellen, teeke nen, geschiedenis en zingen, minder met het doel om kennis aan te bren gen, dan wei om bewondering te wekken voor het schoone, het groote, het heilige, dus meerdere ontwik keling van het gevoelsleven. Voorts drong de Commissie aan op uitbreiding van den leertijd tot het 14de jaar met of zonder leerplicht. Opgemerkt wordt, dat een dergelijke uitbreiding een aanmerkelijke ver meerdering van personeel met zich zal brengen en dus de kosten van het 1. o. belangrijk zal doen stijgen. De sub-commissie wenscht daarom vervanging van het hcrhalings-onder wijs men zie hierboven door voortgezet onderwijs, daar dit geno ten wordt door leerlingen, die geen vakonderwijs volgen. Het onderwijs moet dus niet zoozeer herhaald als wel voortgezet onderwijs zijn. Aangedrongen wordt op vervan ging van de scholen voor m. o. met 3-jarigen cursus door scholen voor m. u. 1. o. Iu deze wordt een beroep gedaan op de practijk in Rotterdam M. u 1. o -scholen kosten ook be langrijk minder dan 3-jarige H. B. scholen. In Rotterdam f 100 per leer ling van de M. U. L. O.-school tegen 24? per leerling voor de 3-jange H. B. S. Wegens de mindere kost baarheid zijn de m. u. L o.-scholen dan ook van groot belang voor het platteland. Het onderwijs moet tot het 15de a 16de jaar lager onderwijs blijven. Zeer juiste bezwaren oppert de Commissie tegen de opleiding van de onderwijzers, die zij daardoor ten eenenmale onvoldoende acht. De te genwoordige opleiding begint te vroegde practische vorming laat veel te wenschen overde opleiders zijn voor het meerendeel niet in staat om jongelieden boven de 16 jaar degelijk wetenschappelijk on derwijs te geven de examens hou den te weinig verband met de oplei ding het financieel belang der oplei ders is te zeer betrokken bij de op leiding de opleiding houdt niet vol doende rekening met de verdere studiede lagere school sluit niet toldoende aan bij de opleidings-in- richting. Alleen voldoende acht de Commissie kweekschool-opleiding na volledig doorloojïen der m. u. 1. o.- school. Het onderwijzers-examen wenscht de Commissie te doen zijn een eind examen aan de kweekschool. Ten be hoeve van bet m. u L o.-onderwijs adviseert zij tot instelling van vijf akte-examens voor m. u. 1. o., name lijk één voor Wis- en Natuurkunde één voor Nederlandsche Taal en let terkunde, geschiedenis en aardrijks kunde, en drie voor de moderne ta len verder bijzondere lagere akten voor den handel, enz., voor onderwij zers aan scholen van bijzonderen aard (gobrekkigen en zwakzinnigen). Het Rijkstoezicht diene te geschie den door 10 tot 12 inspecteurs en schoolopzieners voor elke 6000 leer lingen en door afzonderlijk toezicht op opleidings-inrichtingen voor on derwijzers, lager vakonderwijs, scho len \an bijzonderen aard; verder zij er hygiënisch Rijksschooltoezicht. Het plaatselijk toezicht geschiede door schoolcommissies, die echter an ders zijn samengesteld dan thans. Gaarne zou 'k uit ait zeer belang rijke rapport van de sub-commissie voor het L. O., waarin ook zitting heeft onze stadgenoot de heer M. L. van Gemert, meer willen aanstippen, maar 'k moet mij beperken, daar 'k ter wille van een regelmatig over zicht in dit artikel nog het een en ander wil ontleenen aan het rapport van de sub-commissie voor M. O. over do verhouding tusschen L. O. aan de eene zijde en M. O. en Hooger onderwijs aan de andere. In do memorie van toelichting wordt ln een afzonderlijk hoofdstuk de verhouding van het mïddelbare- tot het uitgebre'd lager onderwijs be sproken. Dit hoofdstuk eindigt met 'ti volgende conclusie „Het uitgebreid lager onderwijs moet lager onderwijs blijven en daar aan slechts eenige uitbreiding geven, voor zoover de voorbereiding voor de middelbare school en die voor de school van voorbereidend hooger on derwijs die noodig maken, of ook de behoeften van den kleinen midden stand en van leerlingen, die het mid delbaar onderwijs niet volgen kun nen, daardoor bevredigd worden. De gewone lagere school met haar uitbreiding blijft als één inrichting ouder ecu hoofd. De middelbare school daarentegen moet zijn een inrichting van alge meen vormend onderwijs, zooals dat deel der bevolking, hetwelk voor be roep en bedrijf, of ook uit het oog punt van algerneene vorming alleen, meer en hoogere algerneene kennis noodig heeft dan de lagere school geven kan, verlangt. Zij moet onder wijs geven, dat een afgesloten geheel vormt, niet ten doel heeft voor te be reiden voor hooger, d. i. wetenschap pelijk onderwijs. Zij behoort zóó in gericht te zijn, dat zij in haar onder wijs geleidelijk overgaat van het klasseleeraarssysteeni tot dat van vakleeraars, wanneer de aard van het onderwijs deze laatsten noodig maakt. De uitgebreid lagere school Is een orgaan met uitbreidings- en verbin dingsstukken; de middelbare school is een nieuw orgaan. Ten slotte zij nog gewezen op een niet gering te achten voordeel, dat met de thans voorgestelde organisa tie verbonden zal zijn. Vele onder wijzers der lagere school, die de akte van hoofdonderwijzer en voor éénc of meer moderne talen, of voor de wiskunde verwierven, kunnen niet als hoofd van eene school een plaats vinden, omdat de verhouding van het aantal onderwijzers tot dat der hoof den van scholen daartoe-te ongunstig is. De thans voorgestelde regeling en de cischen voor de examens middel baar onderwijs, daarbij ontworpen, maken het voor deze onderwijzers niet moeilijk één of twee akten vour de in deze ontwerpen bedoelde mid delbare school te verwerven en zoo als leeraar aan zulk eene school een positie to verkrijgen, die niet minder is dan die van het hoofd eener lagere school. Op die wijze kan in de sociale ver! mdingen der onderwijzers een zeer gewenschte verbetering komen. Wat de bevoegdheden betreft, zij opgemerkt, dat zij, die in het bezit zijn van eene akte middelbaar onder wijs, bijv. in een moderne taal of in de wiskunde, en die tevens de hoofd akte voor het lager onderwijs bezit ten, bevoegd zullen zijn aan een mid delbare school vier vakken te onder wijzen, namelijk het vak, waarvoor zij een akte middelbaar onderwijs be zitten en bovendien krachtens de hoofdakte nog de vakken: Nederland sche taal, geschiedenis en aardrijks kunde. Deze bevoegdheid wordt echter al leen aan de hoofdakte verbonden, wanneer de bezitter van die akte ook één of meer akten middelbaar onder wijs bezit. Een tweede hoofdstuk van de me morie van toelichting behandelt uit voerig het vraagstuk van de aanslui ting van het middelbaar (en voorbe- reidend-hooger) onderwijs aan het lager onderwijs. Het eindigt met de volgende slotsom Wie deze (in het voorgaande be sproken) bezwaren tegen voorberei dende klassen van middelbare en an dere scholen overweegt, zal moeten toestemmen, dat het veel beter is, voort te gaan op den thans gevolgden weg en de bijzondere voorbereiding voor het middelbaar en het voorbe reidend hooger onderwijs to doen plaats hebben op de uitgebreid lagere scholen. Die scholen zijn nu reeds zeer tnlrijk en haar aantal kan zon der groote kosten, wanneer het noo dig is. nog worden uitgebreid. Zij zulleu, gesteund door de cursussen van het Voorgestelde art. 15 bis, 2, L. O. W-, zeker in staat zijn in de behoefte aan voorbereiding voor het middelbaar en het voorbereidend hoo ger onderwijs te voorzien. Ten slotte nog de opmerking, dat de in de rapporten der sub-commis sies geuite wenschen niet allo over genomen zijn door de Staatscommis sie, o. a. die over de opleiding van onderwijzers. JAC. C. M. Jr. Buitenlandsch Overzicht 't Is aan de Kretenser quaestie te wijten, dat En, 't moet achter 't geheimzinnige scherm nog al spannend toegaan zóó zelfs, dat men 't springen van den bom elk oogenblik kan verwachten. Algemeen wordt dan ook voor ernsti ge verwikkelingen gevreesd, ja, 't oorlogsgevaar dreigt zelfs. 't Is moeilijk te zeggen, waaraan we die eigenaardige spanning weer danken. Diplomatic is we hebben 't al vaker opgemerkt vreemd goed je. waarvan de burgerman met veel begrijpt. Maar zeker is, dat de be schermende mogendheden, die uus de toekomst van Kreta in hun macht hebben, 't onderling niet eens zijn. De Engelsche heeren willen anders dan hun collega's, 't Heet, dat wijlen koning Edward aan do Kre- tensers en Grieken 1de koning van Griekenland is aan 't Engelsche hof verwant) beloofd heeft, de Grieksche idealen te steunen. Nu is de Engel sche regeering daaraan gebonden, niet alleen tegenover denugedachte- nis van den koning, maar meer nog tegenover de Hellenen. Engeland is dus voor een vereeni- ging van Kreta met Griekenland en voert daarom dus oppositie tegen Tur kije, dat z'n rechten op T eiland er kend wil zien. Frankrijk is 't met de Britten on eens en wordt in dit verzet door de andere beschermende mogendheden gesteund. Nu zijn de heeren op 't politieke schaakbord een avontuurlijk spelletje gaan spelen. Hoe 't af zal loopen is nog niet te vermoeden. Eigenlijk kan 't tot alles en.... tot niets leiden. Justus van Maurik zou gezegd hebben ,,'t Kan gaan regenen en 't kan met gaan re genen." Uit Weenen wordt intusschen ge seind, dat men den toestand in poli tieke kringen zeer critiek acht. Geen wonder, want Turkije blijkt met die Engelsche politiek niets op te hebben, 't Wil, 't moet, en 't zal weer alle macht over Kreta hebben Als 't niet anders kan blijken de Muzelman nen voor geweld niet terug te serrik- ken. 't Is in de Turkscho pers of er heilige oorlog gepredikt wordt. Overal melden zich vrijwilligers aan, bereid zich in 't Turksche leger te scharen. Reeds is tegen Griekscho schepen en Grieksche waren den boycot afge kondigd, en deze beweging heeft zich reeds uitgebreid over Rodosto. Cav&l- la, Dedeagatsch, Rhodes en de mees te havens in den Archipelhoewel de regeering zich met deze boycot-bewt^ ging niet kan vereenigen vreest men dat zij ook naar de Zwarte Zee-ha vens zal overslaan. De Grieksche bevolking in Turkije, reeds beangst door den eiech in de pers gesteld om alle Hellenen uit te wijzen, meent nieuwe redenen voor bezorgdheid te moeten zien in offi cieoio onderzoekingen der regeerihg naar het aantal en de middelen van bestaan der in Turkije le\ende Hel lenen. Ten slotte vragen we nog eens: waarom wordt de Kretenser quaestie niet aan :t Haagsche Hof van Arbitra ge ter beslechting gebracht? Waarom niet? Dat is een vraag, waarop de groote politikers wel 't antwoord schuldig zullen blijven. Tot voor kort werd ook gevraagd Nu behoeft men daar niet meer ïar tegissen, want de premier heeft gisteren in de Kamer officieel de voornemens der regeering meege deeld, In de verklaring wordt gezegd, dat de republiek de vrijheid en gelijk heid van allen moet verzekeren en er wordt gewezen op den wensch van het land naar nieuwe politieke, financiee- le, economische en sociale herv ormin gen. De kxesrechthervorming moet eerlijk en loyaal liet algerneene be lang doen voorgaan bij het plaatselijk belang, met handhaving van het overwicht der meerderheid. - De verklaring wijst voorts op het nut van een gedeeltelijke vernieuwing der Kamer, op de hervorming der ge rechtelijke administratie eu de instel ling van een verordening voor de rechtspositie der ambtenaren. Vervolgens stelde de verklaring de noodzakelijkheid in het licht van het geven van rechtspersoonlijkheid en eigendomsrecht aan vakvereenigin- >n. De regeering heeft zoo werd ver volgd den binnenlandse hen vrede even noodig als den buitenlandschen en hoeveel zij ook gevoelt voor den in ternationalen vrede, moet zij toen steeds blijven streven naar vermeerde ring van materieele machtzij moet bondgenootschappen en vriend schapsbanden versterken, en do loyauteit tegenover die bondgenooten gebiedt haar een krachtige strijd macht te handhaven. Daarvoor zal de regeering met zorg blijven waken en zij zal binnenkort het vlootprogram aan de orde stellen ter bevordering van de hoogste be langen der natie. Natuurlijk werd de verklaring ver schillend ontvangen. De minister 1 ze voor onder heftige interrupties van de uiterste linkerzijde en den le vendige» bijval van centrum en rech terzijde, terwijl de linkerzijde noch teekenen van goed- noch van afkeu ring gaf. Bij de verschillende stroomingen, die in de Kamer op te merken wa ren, kan men zich nog geen meening vormen over de werkelijke ontvangst van de ministerieele door de Kamer. Wel is 't opmerkelijk, dat het ge deelte over de versterking van da weermacht *t meeste succès had. In den Senaat is gister dezelfde ver klaring voorgelezen. Deze meer deftige heeren gavert geen blijken van goed- of afkeuring» zoodat men daarover in het gvheel niet kan oordeelen. Men kan ook nog niet oordeeleü hoe t zal gaan met 't PROCES TEGEN DE DEENSCHE MINISTERS. Christensen en Sigurd Berg. Voce 't Hof te Kopenhagen zijn thans de getuigenverhooren beëindigd en Is 't O. M. aan 't woord. Dit stelde ln 't licht, dat de beklaagden met voorbe dachten rade hadden gehandeld, en dat zij zich ten doel hadden gesteld een partij te behoeden voor schade en verlies. Het ware de plicht van Chris tensen geweest om toe te zien op de wijze, waarop Alberti zijn ambt ver vulde Hij had onmiddellijk moeten zorgen dat deze wanneer er bewijzen voorhanden waren of het gegronde vermoeden bestond, dat hij misbruik maakte van zijn betrekking, uit zijn ambt als minister ontslagen werd. Dezen plicht heeft Christensen ver zuimd en hij behoort dus, ook al heeft hij niet met opzet gehandeld, gestraft te worden. Het O. M. erkende, dat er geen re den is om aan te nemen, dat be klaagden naar persoonlijke voordee- len hebben gestreefd. Toen Alberti ln 1901 minister werd, hnd hij reeds een slechten naam. Het feit, dat Alberti tot voorwaarde had gesteld, dat hij al zijn ondernemin gen zou mogen voortzetten, had voor al het wantrouwen van Christensen moeten wekken. Onder den voorganger van Chris tensen had Alberti den moed nog niet met al te groote driestheid op te tre den, toen Christensen echter minis ter-president was geworden, stoorde hij zich aan niets meer. Hij wist blijkbaar, dat Christensen een zoo vurig partijgenoot was, dal hij ten bate van de partij hem wel da hand boven het hoofd zou houden. Het O. M. gaf gaarne toe, dat Christensen niet kon welen, dat Al berti een misdadiger was, men zou evenwel te ver gaan, wanneer men daarvan uitgaand zou beweren, dat Christensen geheel te goeder trouw was, de zaak was, dat hij te goeder trouw wilde zijn. Het O. M. zal heden zijn rede ver volgen, en misschien laat ln den mid dag tot een eisch komen. HET HEENGAAN VAN DERNBURO den Duitschen minister van koloniën is reeds druk besproken, boewei thans het ontslag eerst definitief is. Dernfaurg krijgt de brillonten van den Rooden Adelaar le klasse, als dank. betuiging voor zijn diensten. Ooit heeft hij een eigenhandig schrijven van den Keizer ontvangen, waarin deze zijn waardeering uitspreekt vpor de buitengewone verdiensten, dia Dernburg door een aan resultaten rijken vierjarigen arbeid ten bate van de ontwikkeling der Duitsche ko- loniëu heeft verworven. Als opvolger is benoemd de tegen woordig© onderminister van het de FEUILLETON D@ blauwe Auto Door RUDOLF BODDENHUSEN. 2) Dar zal ik je dien zeggen: acht- en-zes- g-duizend mark 1 W elnu, en Ik ben zeker, dat de auto van mevrouw Lermon niet min der kost. En wat die domme guns kan doen, daó kunnen wij al lang. De ongelukkige was niet in eene stemming, om in te gaan op de plot selinge verandering in het oordeel over 'te vrouw, „die zooveel betee- kent". J® vergist je, zei hij met na druk. Do wagen van mevrouw Ler mon kast weinig meer dan het vierde deel. Bovendien heeft ze hem op af betaling. En zulke dingen doen we toch niet, nietwaar, Dina Dat is ook niet noodig. Maar waar moet het geld dan vandaan komen, lieve Reeds sedert jaren staan de inkomsten niet meer in de goede verhouding tot jouw pardon tot onze uitgaven. Ik heb het verschil tot dusver uit mijn ver mogen gedekt Maar het laatste jaar heeft daarin zoo'n bres geschoten lleinz riep rlc jonge vrouw, en haar oogen fonkelden van toorn. Je maakt me een verwijt van het armzalige diadeem, dat je mij het vo rige jaar op mijn verzoek hebt ge schonken 1 Hij schudde het hoofd. Het armzalige ding heeft zestien duizend mark gekost. Zelfs wanneer men de aardige reclame, die het ver lies heeft gebracht, op haar waarde rekent, was het toch wel wat veel geld om het sieraad reeds na acht weken to verliezen. Dat is niet waar. Men heeft het mij ontstolen, of je wëet hoe ik er over denk Maar. lieve kind deze verden king is bespottelijk. Hoe vaak hebben wij daarover reeds gesproken 1 Ik zal je toch niet iets geven om het later weer stilletjes weg te nemen. De ju welier heeft het je immers ook ver zekerd, dat de diadeem, dien je later bij hem hebt gezien, een heel andere is dan de verlorene. Er zaten sma ragden in in plaats van saffieren, en Dat kan wel doorgestoken kaart zijn. Jouw practische zin voor zaken acht ik tot alles in staat. In elk geval zal ik op de auto beter passen dan op het sieraad. Je blijft er dus op aandringen 7 Onvoorwaardelijk En je zingt niet, als Geen toon. Je hebt mij te boos gemaakt. Ongeveer vijf minuten stond Heinz Meweldt peinzend voor het venster. Toen verliet hij zonder een woord te zeggen, de kamer. Klokslag zeven stond de blauwe auto voor het portaal van het hotel. Twee politieagenten hadden de han den vol om de nieuwsgierigen in be dwang to houden, die om het prach tige rijtuig stonden en luide uitroe pen van bewondering en verrukking lieten hooren. Aan wie behoort die prachtige auto vroeg men den chauffeur. die in een elegante, donkerblauwe livrei als uit erts gegoten aan het stuurtoestel zat. Aan de concertzangeres, me vrouw Meweldt En mevrouw Dina straalde van ge noegen, toen ze met haar echtgenoot in dit kleine paleis op raderen plaats nam. Eenige der omstanders wilden zelfs opgemerkt hebben, dat ze haa/ echtgenoot, toen ze wegreden, een kus gaf. Het geluk was door niets gestoord. Reeds veertien dagen deden de Me- weldt'3 hun kunstreizen iu de auto en nog niet één van de. ook in stille door mevrouw Dina gevreesde, inci denten had zich voorgedaan. Het kar retje liep voortreffelijk. Dat men ach terna eenige processen-verbaal kreeg en ook eischcn tot schadevergoeding voor overreden ganzen, eenden en dergelijke, kon men niet op rekening van de auto zetten. Dat lag uitslui tend aan de achterlijkheid van de po litie en aan het onverstand of de kop pigheid van het plattelandsgevogelte. Maar in ruil daarvoor was men ook nog nooit te laat gekomen. De chauffeur toonde zich eiken dag meer een echt Juweel. Kleine onge lukjes werden zoo vlug hersteld, dat mevrouw Dina zelfs wenschte, eeus een oponthoud van langer tc hebben, alleen maar om de auto ook eens in haar vindingrijke inrichting als nachtlogies te beproeven. Daar ze echter niet zoo'n bijzonder groote waarde hechtte aan de vervulling van dezen wensch, ojjenbaarde ze hem niet aan haar echtgenoot. Zoodoende was de jonge vrouw voorloopig volkomen gelukkig. Het deed haar ook goed, dat ze op Heinz voorhoofd geen rimpels zag, zooals er zich anders op voordellen, wan neer er'dure dingen waren gekocht. Hij was onbezorgd en v rooi ijk, haast tc vroolijk voor een man, die acht-en zestig-duizend mark voor een gril van zijn vrouw had uitgegeven. Maar mevrouw Dina dacht daar over niet bijzonder na. En dat haar echtgenoot zijn oplettendheid tus schen haar en de auto verdeelde, was ook te verklaren. De behandeling van zoo'n-duur rijtuig kon men niet goed alleen aan het bediendenpersoneel overlaten. Dat zag mevrouw Dina heel goed in en daarom bereidde te rich dapper zelf haar thee volgens het recept van den Kaukasischen vorst Daarvoor kreeg zc dan later een zeei gedetailleerd bericht, om zoo te zeg gen een bulletin, over den urtwendi- gen en inwendigen toestand van hef blauwe wonder. En bijna eiken dag ontdekte Heinz Meweldt aan de auto nieuwe bekoorlijkheden en goede eigenschappen, welke hij dan in zulke gloeiende kleuren schilderde, dat het de kleine vrouw ten slotte toch ecu klein beetje begon te vervelen. Houd nu toch eindelijk eens op, man Je doet werkelijk, alsof je op de auto verliefd bent. Dat ben ik ook. ben ik ook I Het was een schitterend idéo van je, kindje. Nooit had ik gedacht, dat een rijtuig Iemand zooveel genot kon ver schaffen, dat het iemand zooveel waard kon worden I Zoo'n levenloos ding, zei me vrouw Dina met een zweem van eca glimlach. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5