KWARTJES ADVERTEMT1EN VRAAC-EH-AANBQDS ADV ERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 CENTS 3 PLAAT SIHCEH f 0.50 BIJ VOORUITBETALING parlement van kolen 1611 .Yon Llnde- quisL 7000 INDIANEN OP HET OOR LOGSPAD. Het klinkt als een verhaal van Ai- maixl Toch is 't nu eens zuivere waarheid, t Betreft den opstand in Yucatan. De Indianen zijn in op stand en op 't oorlogspad gegaan. De ze Maya's, die in het Zuidwesten van Yucatan wonen, hebben aan de Mexi- caansche regeering reeds meer moei te gegeven. Het zijn nog echte wilden, aio in hun voor het grootste deel nog onbekend land, dat mot oerwouden ls bedekt, een volkomen vrij bestaan .voeren. Gewoonlijk slaagde men er in zonder veel moeite oproerige bewe gingen onder de Indianen te onder drukken en waarschijnlijk zal dat thans ook wel het geval zijn. Intus- schen zijn er, naar men schat, reeds honderden als slachtoffer van deze oorlogszuchtige wilden gevallen. Zooals bekend ls heeft de Mexicaan- Bche regeering een troepenmacht naar Yucatan gezonden om de orde te herstellen. DE OPSTAND IN NICARAGUA. Huurt ook nog geregeld voort Blue- fields is in handen van de opstande lingen, maar Bluefields Bluff, dat de haven domineert, bevindt zich in de macht der regeeringstroepen. De aan voerder, generaal Rivas, heeft ge-, dreigd, dat hij niet zal toelaten, dat schepen met bestemming naar Blue- fields, die de Bluff voorbij komen, worden doorgelaten. Maar ln antwoord op dat dreige ment heeft de gezagvoeder van de 'Amerikaanscho kanonneerboot Du buque, welke zich in de wateren van Bluefields ophoudt, doen weten, dat, ibij het eerste schot dat op een schip onder Amerikaansche vlag mocht Worden gelost, Bluefields Bluff ^.eventjes zal worden plat geschoten". DE AARDBEVINGEN IN ITALIë feehooren nu weer tot 't verleden. Toch is de ellende nog lang niet ge leden, want behalve dat ongeveer 50 menschen zijn omgekomen en velen gewond, is het getal wier huizen zijn vernield zeer groot. Toen de Koning het bericht vernam «ean de ramp en zijn besluit te ken- een gaf, onmiddellijk naar Avellino èen der meest geteisterde plaatsen te zullen vertrekken, besloot koningin Elena haar echtgenoot te vergezellen. Op de tegenwerpingen, die men maakte, met het oog op het gevaar, hetwelk verbonden was aan ©en be zoek aan de geteisterde streek, ant woordde zij: „Mijn tegenwoordigheid wordt noodzakelijk gescht bij nationale ge beurtenissen en plechtigheden, en ik zie niet in, dat ik rustig hier kan blij ven, terwijl mijn volk sterft. Ik zal gelukkiger zijn, wanneer ik daar, zooveel als in mijn ve: mogen is, kan doen om de geteisterden bij te staan. Dit blijk van koninklijke belang stelling werd door de bewoners der rampspoedige streek zeer op prijs ge steld. Tan ile Residentie en haar bewoners. LX. Onze Vereeniging voor Handel, Nij verheid en Gemeentebelangen beeft een goed werk verricht. Worden in den regel 25-jarige ju bilea gevierd door het houden van feestmalen, het maken van excursies en het bespeechen van verdienstelijke levende en doode bestuursleden, H. N. G. bracht eens variatie en wat nog meer zegt, verbetering in deze rij van onnutte uitingen van vreugdebetoon en organiseerde een tentoonstelling Van gemeente-bedrijven. Actueeler kon het lastig. Geen ge meente van eenige beteekenis toch, of zij bezit tegenwoordig minstens één bedrijf en het was oeu goed denkbeeld eens aanschouwelijk voor te stellen, .wat een gemeente als grootwerkgeef- 6ter tot stand kan brengen. Den Haag ging zelf voor, zond teekexnngen in van het Gasbedrijf, van de Duinwa terleiding de Telefoon liet zien wai aan dat schijnbaar- zoo eenvoudige be drijf vast zit. welk een nauwkeurig heid 'vereischt wordt bij bet leggen van de groote kabels. Amsterdam zond een overzicht van de tramexploitatie, Haarlem kwam uit met teekaaingeu enz. van gasfa briek, slachthuis, waterleiding en ge zondheidsdienst, Dordrecht toonde de Inrichting van den keuringsdienst. Eén ding is slechts jammer, nl. dat niet elke gemeente een overzicht gaf van 41 haar bedrijvende onderlin ge vergelijking van de wijze, waarop dezelfde dienst in verschillende plaat sen geregeld was, zou zoo leerzaam zijn, ook voor de gemeentebesturen en het publiek kreeg dan een mooi over zicht van de zorgen van de gemeen ten voor de Ingezetenen, wat vooral niet ondienstig zou zijn nu een stroo ming ontstaan is, die de bezwaren te gen gemeente-exploitatie heel breed uitmeet en weer naar den tijd van «oncessies en lastige concessionaris- *"in terug wil. Een overzicht van de debatten op het congres, tijdens do tentoonstel ling gehouden, waar de positie van de gemeente als grootwerkgeefster in al haar geledingen ter sprake kwam, is reeds in dit blad gegeven en dat ontslaat mij vonden plicht er wat van mee te deeïen. Alleen moet ik er even op wijzen, dot de grootste meerder heid van de aanwezigen het eens bleek met mr. J. Patyn, die tot de conclusie kwam, dat een gemeente met een be drijf wel winst mag behalen, als het maar niet met dit doel wordt inge steld. Dat dit congr©3 van invloed Is go- worden op de Candida atstelliag vuui de Provinciale Staten lijkt tamelljx ongelooflijk, maar het is toch zoo, af thans volgens „officieel©" verklaring. De Katholieken zullen bij de a. ver kiezing geen eigen man hebbtn en daarvan Is he' congres de schuld. De heer Wesseling, het gemeente raadslid, zou gecandideerd worden, maar door de drukte van het congres vergat hij de lijst met namen, dij hij als "secretaris van de R. K. Kiesver- eenlging onder zich had, op tijd in te leveren. Dat iemand, die er heusch niet af- keerig van is, in publieke colleges ge kozen te warden, vergeet zijn eigen lijst naar de secretarie te brengen, klinkt zoo dwaas, dat het gelooven met eenige moeilijkheden gepaard gaat. De persoon en het feit zijn in deze ie lastig te combineeren. De rechtscho partijen hebben nu een candidaat minder, zoodat zij voor de 5 zetels slechts met 2 gega digden uitkomen. Het stellen van minder candidaten dan er plaatsen zijn hoeft liier nog nooit succes ge had, maar bij de bekende slechte op komst van liberale zijde bij de eer ste stemming bestaat er zeker kans, dat zij oen candidaat van hen in her stemming brengen, vooral daar de S. D. A. P. met ean eigen vijftal uil- komt. I11 het liberale kwintet zou dan een gat geschoten warden. De lofwaardige poging van socia listische zijde gedaan om zich dit maal van plakken te onthouden en dus de stad niet voor een paar jaar te ontsieren met aanbevelingen van de tegen den verkiezingstijd algeheel volmaakte vertegenwoordigers, heeft geen gevolg gehad, door onwil in het liberale kamp. Te betreuren is dat, vooral omdat de gemeente niet do moeite noemt eon paair woken na do herstemming die biljetten af te doen schrobben, welke bestand bleken te gen kracht van s l raat jongenshanden en tegen regen en wind. Onbewoonde huizen, muren, hoo rnen en palen zitten dus voor de eer ste tientallen van maanden vol groe ne en gele, vuile stukken papier, waarin de letters doorgeloopen zijn en waarvan de kleuren verschieten, totdat een medelijdende bezem zich over don smeerboel ontfermt. De ondernemers van speelhuizen zullen er wel spijt van hebben, dat de Fransche actrices en zangeressen, die door de politie verhinderd werden de Deliclub te Scheveningen binnen te gaan, de zaak niet voor den rech ter hebben gebracht: het vonnis had tian beslist geluid, dat de politie on rechtmatig gehandeld had en daar mee was in den strijd tegen de speel holen aan de politie haar krachtig ste wapen ontnomen. De dames waren echter slimmer, want was de aanklacht ingediend, dan zou wel een redon gevonden zijn om haar over de grenzen te zetten, wat ze wol het allerminst wensohen. Een klacht bij den oonsul en een onderhoud mot den hoofdcommissa ris had resultaat: de „dames' moch ten voortaan binnen. De Fransche consul heeft zich in deze wel verdienstelijk gemaakt: hij is geroepen de belangen van zijn landgenooten te behartigen, maar moet die plicht zoo nauwgezet war den opgevat, dat hij in een speelciub een gezelschap dames binnenloodst, dat daar zeker geen verheffenden in vloed zal hebben? Op inschikkelijkheid van de zijde Yan de politie zal hij wel niet meer te rekenen hebben en hij had verstandi ger gedaan, oin matede van een on derhoud met den hoofd-commissaxis tot stand ie brengen, de dames te overreden, naar elders te trekken. Scheveningen is echter weer een „attructie" rijker en daar het nu een maal een treurige waarheid is, dat een zeker soort badgasten alleen komt als ook te genieten valt van spel met al don aankleve van dien, zullen de hotels zeker geen nadeel van dit zaakje hebben, hoewel het voor de hand ligt, dat de seizoen- menschen van heter gehalte er óm naar elders zullen gaan. Nog een paar dagen en ln Scheve ningen is het seizoen in vollen gang den Inden gaan de nog gesloten in richtingen open, zoodat dan alle etablissementen en vermakelijkheden zooals het ln het speciale Zeebari sche offlcieele Hollandsch heet het publiek kunnen opslurpen, dat Den Haag op de badplaats loslaat Geklaagd wordt de laatste jaren, dat de stam-badgasten steeds in aan tal verminderen families, die vroe ger trouw eiken zomer naar Scheve ningen kwamen, zoeken thans te Zaadvoort zeeluchtgegoede gezin nen met veel kinderen, welke anders het Oranje-hotel betrokken, zijn naar kalmere plaatsen vertrokkende toevloed van dagjes-menschen wordt te groot Hagenaars en Rotterdam mers verdringen de badgasten. Willen ze eens rustig naar de mu ziek in het Kurhaus luisteren, Hage naars nemen er de beste plaatsen in voor het bad-gebouwtje staan ze mi nuten lang in de zon te bakken, ook alweer omdat do menscbon Yan één dag er verreweg de meerderheid vor men in de file. 's Avonds zijn de café's zeer vol met bezoekers, door de tram bij wagens tegelijk aangevoerd, en den badgast is het vaak onmoge lijk binnen te komen. Wordt de zee- en ruslzoekende vreemdeling verdrongen door de Ha genaars, de meer verfijnd-genot-ver- langende vindt er ook niet geheel en al, wat hij wenscht. Geen officieele speelciub, geen theater, geen mon dain publiek van 50 pCt en hooger, allewi Kurhaus-concertan, die stijf en vervelend, en speel gelegenheden, die onbetrouwbaar zijn. Ook hij verdwijnt meest sneller dan hij kwam en zoo blijft Scheveningen grootendeels aangewezen voor men- schen van één dag, bewoners van het land, op wie Den Haag altijd aan trekking uitoefent en het reeds ge signaleerde eoart menschen met me gewetena en daar maken de ho tels op den duur geen zaken bij. Op drukke dagen vervoeren de trams een rde 40.000 menschen naar 't strand, het te verwonderen, dat bij zulk een volksverhuizing, waarbij nog de menigte komt, per auto of fiets gear riveerd, den zeebadbezoekers de angst om het hart 6laat en zij naar plaatsen gaan, waar het veel rustiger is dan in deze drukke zeestad De nabijheid van Den Haag is Scheveningen als badplaats noodlot tig geworden. SINTRAM. Stadsnieuws Verlof Drankwet. Door A. J. de Vries is aan B. en W. gevraagd om vorLof, ingevolge airt 34 dier wet, tot het vr-rkoopen 'van alooholhoudenden drank andoren dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in do gelagkamer van het perceel aan het Donkere Spaar- ne No. 34. ORGELBESPELING in de Groote of SL Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 14 Juni 1910, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Choralvorspiel und Fuge, Joh. Brahma No. 2. Andante funèbre, J. Svend- sen. No. 3. Sonate, O. Dienel. a. Allegro maestoso. b. Solemn March. c. Allegro. No. 4. Elsa's Brautzug zum Mün- ster, R. Wagner. Uit de Rechtszaal Als vervolg van ons verslag van e zaak-F. nog 't volgend© Ook deze getuige herkende bolclaag- e als de persoon, dien hij den dag 0. a. eerst een revolver gehad te heb ben later, toen hij zag hoe overstel pend de getuigenverklaringen waren, gaf hij zich op dit punt gewonnen. Het eerste wat F. gedaan heeftk toen hij uit de gevangenis kwam, ls een revolver koopen. Het is ook zeker, dat beklaagde op den bowusten avond in da Leeghwatersiraat geloopen reeft. Ook is het duidelijk, dat uit deze volver met een kogelpatroon schot gelost Is. Dit alles wijst er op, dat F. alleen do man kan zijn, die de daad heeft kunnen plegen. Spreker acht het feit dan ook wet tig en overtuigend bewezen en meent een zware straf te moeten eischen. F. is een gevaarlijk man, die reeds vele wandaden op zijn geweten heeft. Een dergelijk individu moet voor langen tijd uit de maatschappij goweerd wor den. Spreker eischt ten 6lotte oen GEVANGENISSTRAF VAN ACHT JAREN. De verdediger, Mr. Brcdius, achtte de volledige constructie van het be wijs niet gegeven. Spreker ontdekte in de bewijsvoering gapingen, die on mogelijk aan te vullen waren. De ver dedigen vroeg daarom vrijspraak. Beklaagde zelf voegt hieraan toe, dat 't zijn plan was naar Indiê te gaan. Hij wilde zijn leven beteren. Uitspraak Donderdag a. s- EEN DIEFACHTIGE KEI.LNER. In den nacht van 15 op 16 April heeft de 24-jarige kellner Adriaan van L. in gemeenschap van den gla zen wasscher Ruth P., te Zaandam ingebroken in de tijdelijk leeg staan de woning van de verpleegster, mej. Wilh. Huigens. L. heeft in het bewus te Derceel geweldig huisgehouden tafels en stoelen zijn omvergeworpen, kasten openeebroken, etc. liet is <.ea inbrekers gelukt, uit een kast een be drag van f 12 te ontvreemden. Maar L., die volstrekt niet van zins was, met zijn maat gelijk op te doelen hier ging het bekende spreekwoord van de eerlijkheid der dieven onder elkaar dus niet op gaf P. ongeveer MOORDENAAR GESTORVEN? We le2on in het Vad.: Den 30 m April 1998 werd tussohen Vaals en Aken om het leven gebracht de 16-jar.ge Laura Klinkenberg, moord had plaats onder de re tragisch© omstandigheden, en of schoon de Duitsche politie talrijke personen aanhield, alien moesten weer op vrije voeten worden gesteld, wegens gebrek aan bewijs. Destijds ging een bericht door pers, dat een persoon uit Aken, die in Holland wegens diefstal was aan gehouden, de moordenaar zoude zijn. Daze persoon, Cliarie geheoten, werd door do rechtbank te Haarlem ver oordeeld tot twee Jaren gevangenis straf. Kort na zijne ve.roardeeling zou hij aan do Ncderl. justitie een omstandig verhaal hebben ged van de wijze, waarop hij Laura uit den weg had- geruimd. Het gei was, dat een rochercheur uit Aken zich naar de llaailcmsche govangc- begaf, en uit eigen mond van den veroordeelde vernam dat hij de moor denaoir was, met omsolirijving dar bijzonderheden, waaronder het dra ma had plaats gegrepen Nadat Ch. in ons land zijne straf zou hebben ondergaan, zou hij aan Duitsche justitie te Aken worden uitgeleverd. Doch Ch. is vorige week in de gevangenis te Haarlem overle den. Zijn straftijd expireerde einde der volgende maand. Rubriek voor Vragen Gea'oonneerden hebben hot voorrecht, agea op versohlllend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden by dp Redactie vau Haarlom'a Dagblad, Groote Houtstraat ö3. antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats vuu deu inzondor vermelden wordt gooa aandacht geschonken. VRAAG. Ik heb een langharig hondje, welks ooron geheel kaai zijn. Ik wrijf ze allo dagen met bóorzalf, maar het helpt niets. Wat moet ik doen ANTWOORD. Wend u tot den heer Bicker Coartcn te Baarn. Deze specialiteit op kynologisch gebied zal u omtrent uw hond ook wel willen inlichten. VRAAG. Hoe zijn naam en adres van den Nederlandschen consul in Duitschlond ANTWOORD. Welken consul be doelt u? Dien te Rn 'ju? Dot is de beer F. von Friedlander Fuld, wien in het Nederlandsch kan geschreven worden. VRAAG. Behoort de stang van een fiets ook tot de onderdeden ANTWOORD. Ja. VRAAG. Wanneer komt het stoomschip „Frisia" te Dmuiden bin nen Het is 8 dezer van Lissabon vertrokken. ANTWOORD. Dat zal spoedig onder de rubriek Stoomvaartberich- ten in onze courant worden bekend Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad. der ge meente Bloemend aal, te houden op Dinsdag 14 Juni 1910, des namiddags ten 2 ure. Punten van behandeling. 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling van een bouw- en wegenplan voor gronden van Mee- 3. Wijziging schoolgeldverardening 4. Verordening voor de fLnancieele na het schot op 't politiebureau zag. De voormalige dienstbode Elisabeth Peters, die bij mevr. Tideman op den Koninginneweg in dienst was, en met haar verloofde op den avond van deze gebeurtenis aan de deur stond te praten, heeft een persoon steeds maar heen en weer zien wandelen. Ten slot te ging hij de Leeghwatersiraat in. Het meisje herkent in dezen persoon De verloofde der dienstbode legt een verklaring in gelijken zin af. De inspecteur Keinpers verklaart, dat beklaagde heeft toegegeven op de hoogte van de Leeghwatersiraat te hebben heen en weer geloopen. Ont kend heeft hij evenwel steeds, dat hij de persoon is, die geschoten heeft. De rechercheur Jacob Brunt heeft beklaagde te Rotterdam gearresteerd en o. rn. op hem bevonden de bel een- briefjes voor een revolver en een jas- Levie de Wolf, opkooper te Rotter dam, deelt mede, dat een persoon bij hem beloond heeft een revolver met foudraal en eenige dagen later een jas. De opkooper kan evenwel uiet zeggen of deze persoon beklaagde was. Hij herkent hem niet. Die persoon gaf echter niet den naam F. op. Beklaag de zegt, dat hij de revolver in Am sterdam kocht. Een winkeljuffrouw uit Amsterdam bevestigt dit; beklaagde komt haar bekend voor. Of het dezelfde revolver Is, weet zij echter niet Do heer A. Brossois geweermaker te Haarlem, brengt als deskundige verslag uit. Hij verklaart, dat de stuk jes lood, die in den winkel van den hr. Pander gevonden zijn, te zamen een kogel van hetzelfde kaliber uitmaken, als voor de bewuste revolver passena is. Een schot uit een dergelijke revol ver is op zulk een korten afstand doo- delijk. Uit de revolver was één schot gelost. Beklaagde zegt, dat hij op de Amsterdamsche Vaart een schot ge lost heeft om de revolver t$ beproe ven. Mr. Hoyer, zijn requisitoir nemend, wijst op de tegenstrijdigheden in be- klaagde'a verklaringen. HU ontkende riks, zeggend, dat bij niet meer had kunnen vinden. L. dacht, dat niemand hem deai diefstal zou kunnen bewijzen, maar hij had niet op de afdrukken zijner vingers gerekend. Onvoorzichtig ge noeg, had hij met blooto handen een lampeglas aangeraakt en daarop wa ren de afdrukken zijner vingers te zien, die, nadat er afdrukken en foto- g ral ie en van gemaakt waren, werke lijk van hem afkomstig bleken te zijn. Dr. W. F. Kease link voegt ter ver duidelijking hieraan toe, da,t er in de wereld geen twee menschen zijn, wier vmgergroefjea Juist op dezelfde wijze verloopen. Getuige Ruth P. what L. als den hoofdbedrijver van den diolstal aan. Hij zelf was dronken hij kon maar heel weinig verdragen en op dien avond had hij 14 borrels gedronken. De getuige Johannes K. stelt zich zeer o an 00 zei aan soms doet hij of hij van niets weet, en dan zegt hij U hebt mijn getuigenis al op papier. Telkens spreekt hij zich zelf tegen, maar zooveel staat ten slotte toch vast, dat L. hem voor het bedrijven van den diefstal ingelicht heeft Toen heeft K. het hem afgeraden, maar 's anderen daags verklaarde L., dat hij er toch geweest was. Voor de po litie heeft K. de zonderlingste ver klaringen afgelegd hij was ook zoo bang gemaakt, bekende hli later. Mr. Hoyer wijst er in zijn requisi toir op, dat L. een 6lecht individu is, dat reeds eenmaal veroordeeld is. In deze zaak ook zijn voor hem g verzachtende omstandigheden. Spreker eischt 1 Jaar en 6 maanden gevangenisstraf. In een geestige rede tracht Mr. F. Willekes Mac Donald beklaagde's on schuld aan te toonen. Hij betwist het, dat de vingers van twee menschen niet gelijk zouden kunnen zijn het bewijs is nooit geleverd. De officier gaat, volgens spreker, af op het getui genis van een dronken man en een gek. Dat is een gevaarlijk systeem, om den eenen dief tegen den anderen uit te spelen. Uitspraak Donderdag as. 5. Instelling van een strafverorde ningen-commissie. 6. Nadere regeling der vergoeding voor huishuur van dan Inspecteur v. Politie. 7. Benoeming van een gymnastiek- onderwijzer. 8. Af- en overschrijving dienst 1909 9. Betalingen uit de post voor on voorziene uitgaven, dienst 1909. HEEMSTEDE. Armwezen. Door de SL Vtncentiusvereeniging zijn in 1909 bedeeld 36 personen, waar van 33 hoofden van gezinnen; door het Parochiaal Armbestuur 42 perso nen, waarvan 34 hoofden van gezin nen en door de Hervormde Diaconie 27 personen waarvan 22 hoofden van VELSEN. TOESTANDEN AAN HET BOUW BUREAU TE VELSEN. Onze corr. te Limoiden schrijft ons: Als gevolg van eon interpellatis van het S.-D. raadslid K. C. Brok over ie le klachten omtrent wantoestanden aan het bouwbureau te Velsen, met name over den gemeente-opzichter D. Kramer, werd in de raadsvergade ring van 15 Juni J.L dus verleden jaar een commissie ingesteld tot het houden eener enquête naar die beweerde misstanden. Die commissie bestond uit de hoeren K. C. Brok, W. baron van Tuyil van Sarooskerken en F. P. Vermeulen, raadsleden. Aan die commissie werd opgedra gen een rapport uit te brengen, diat thans verschenen Is en waarvan in de voorlaatste raadszitting besloten werd,, dat het gepubliceerd zou wor den. Tn dat rapport wordt den heer D. Kramer het navolgende ten laste ge legd. la Onheusche behandeling bouwondernemers, bij mondelinge be sprekingen aan het bureau; 2e. onheusche behandeling van on der hem gesteld personeel; 8a het geven van mondelinge be loften en vergunningen, waarop late* werd teruggekomen. 4e. het aandringen bij bouwonder nemers om de teokeningen te 1 alen- maken e.an het bouwbureau; 5e. bevoorrechting van den eenen bouwondernemer boven den anderen; 6e. het noodeloos laten wachten van belanghebbenden op de beslis sing van ingediende bouwplannen, bewijzen van voltooiing en bewo- ningsvergunningen; 7e. het aannemen van geschenken; Se. hel verloenen van hulp en voor lichting om do bepalingen dor bouw verordening te ontduiken; 9c. het maken van misbruik zijner positie ten eigen bate tegenover aan nemers van gemeentewerkenen 10e. het niet voldoende coi.troloe- :n van de bouwwerken. Ieder dor tlon punten van beschul diging wordt uitvoerig toegelicht. De heer Kramer vooraf gevraagd een vrijwillige bekentenis te doen, dlo tot een milder oordeel zou stemmen, had verzekerd geen reden te hebben een onderzoek te vreezen, omdat hij als ambtenaar altijd getrouw zijn plioht bad volbracht. Als verzachtende omstandigheden worden door de commissie genoemdt Ie. het weinige overleg tusschen P. W. en den opzichter: 2e. het gebrekkige ark 1 dor Wo ningwet; 3e. de alles te wenscben overlaten de organisatie aan het bouwbureau. 4a het niet voldoende controleeren' ran den opzichter door B. en W. In een n ot aan het rapport toege voegd komt wethouder Netscher te- deze beschuldiging op, als zijnde hij niet door de commissie gehoord. Don heer Kramer is inmiddels op zijn verzoek ontslag gegeven. Binnenland TWEEDE KAMER. Het amendement van den heer Scha per op het ontwerp van wet regelen de de banken van leeniug, amende ment dat ten doel had om aan de groo' j gemeenten, onder zekor voor behoud, de verplichting op te leggen om banken van leeniug te vestigen, heeft het tegen de bestrijding, voor namelijk van de zijde van den Min. van Binnenl. Zaken, moeten afleg gen. 't Werd met 39 tegen 29 stem men verworpen. Aangenomen werd daarentegen het in een voorstel belichaamd denkbeeld van den hoor De Visser, dat 52 van de 68 stommen verwierf. Dit voorstel bepaalt., dat de gemeenten, waarin behoefte aan een bank van leening bestaat, tot de oprichting zullen over gaan; dat Gedeputeerden bevoegd zijn, om, den Gemeenteraad, gehoord, die oprichting te bevelen en dat het besluit tot opheffing eener bestaande bank de goedkeuring van Gedeputeer den behoeft, een en ander behoudens het gebruikelijk beroep op de Kroon. Een bepaalde verplichting wilde de Min. niet opleggen, omdat z. L deze wet er van zelf toe zou bijdragen, dat lelijke banken zouden opge richt worden. De beraadslaging bleef staken bij de behandeling van een door den heer Drucker en den Min. bestreden amendement-Schaper dat bepaalde openings- en sluitingsuren voor Ban ken van Leening verplichtend wilde stellen. Te voren was het M. U. L. O.-sub sidie-ontwerp aangenomen met 46 te gen 31 stemmen (rechts tegen links behalve den heer Veriiey). Daarna interpelleerde de heer Vlie gen over de uitzetting van een mijn werker van vreemde nationaliteit uit een te Schaesberg en over de uitzetting der Duitsche vakveTeeni- gingslelders Sparrenberg en Meger, bij den look-out te Glanerburg in April J.L De nieuwe minister van Justitie, de heer Regout, deelde mede dat eerst bedoelde uitzetting had. plaats gehad omdat de mijnwerker niet voldeed aan do verplichting tot inlevering van bepaalde papieren (heimatschein). Wat de bcifi" »<>d<*ren betrof, deze niet uitgezet, doch met uit zetting bedreigd en toen vrijwillig jaan. De Min. gef toe dat er voor uitzetting geen bepaalden wet- telijken grond zou zijn geweest, maar zij had dan ook niet plaats gehad. Bij repliek bleef de heer Vliegen beweren dat onbehoorlijk was opge treden door den burgemeester van Lonneker, nog wel tegenover chris telijke arbeiders-leiders. En hij wraakte hot dat de heer Elhorst niet voor zijn kiezers in de bres sprong. wensebte dat niet door den hear Vliegen te zien beoordeeld. Maar de heer Elhorst meende ook zijnerzijds, dat tegenover Sparrenberg, die een kalm mensch was, op zonderlin ge wijze was opgetreden. Aan het verzoek van den heer Vlie gen om zijn afkeuring uit te spreken over het optreden van den burge meester van Lonneker, wensöhte mi nister Heemskerk niet te voldoen. Criliek zou op berisping neerkomen en do Min. was niet gewend burge meesters ais ondergeschikten te be schouwen. Bovendien gold het hier toepassing der Vreemdelingenwet en dit was de zaak van den Min. van Justitie. Dat vond da heer Troelstra een zeer engo opvatting; de Min. kon, waar Juridisch geen grond voor uit- zettin gwns aanwezig geweest, zich zeer wel uitlaten over de bedreiging van den burgemeester, een bekend soci&listenfresser. Maar de Jfcint bleef weigeren. En daarmede Hen de Interpellatie

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6