al, want da heer Vliegen diende geen motie ia. Heden 11 uur: Banken van Lee ning. BRANDEN EN ONWEER. Doof onbakend8 oorzaak verbrand de te De Lutte bij Oldenzaal de boe- renbehuizing van den landbouwer A. H. Lindeman. Met groote moeite wist de vrouw, die met eeaige kleine kin- doren alleen thuis was, de levende have te redden. De inboedel ging echter geheel verloren. Alles was ver zekerd. Te Gioterveen is afgebrand het boerderijtje van Harm Jansen. Te Drummen Ls afgebrand do villa toebehoorende aan en bewoond door den heer Herben. Te Oosterhout is de achttienjarige dochter van de familie Damen, ter wijl zij aan de deur stond, door den bliksem getroffen, heeft dientengevol ge haar spraak verloren en is eenigs- zins verlamd. Ook de woning van C. Oomens aan den Beukenheuvel werd getroffen. De bliksem richtte daar groote ver woesting aan en verwondde den man des huizes. Te Roelofarendsveen zijn twee toons van L. Pouw, 13 en 15 jaar oud, door den bliksem getroffen. De oud ste was onmiddellijk dood. De toe stand van den jongste is zorgwek kend. Te Dantumawoude is de bliksem geslagen in de boerenbehuizinge van Audries Wiegersma. Alles is tot den grond afgebrand. De inboedel is groo- tendeels gered. SPEELHOLEN. Sedert enkele dagen zijn alle poli tieposten voor de speelhuizen enz. te Scheveningen voorloopig ingetrokken. BROEDPLAATSEN. Dat vogels soms zeer verborgen plaatsen zoeken voor hun broedplaat sen, bleek te Zoutkamp. Iemand heeft daar een afrastering gemaakt, waarbij vlampijpen ter wijdte van 61/2 c.AL en 1.50 M. boven den grond dienst doen als nchelpalen. Op 25 c M. van boven is een ijzeren boutje door de pijp gebracht, ter bevesti ging eener plank. Op dit boutje nu heeft een meezenpaar een nestje ge bouwd, waarin zich thans 6 jongen bevinden. Op 5 c.M. afstand van bo ven is de pijp doorboord, en da?rin een tamelijk dik stuk hout gestoken. Er blijft bijna geen ruimte over voor toegang, doch 't meesje behoort tot de kleinste vogelsoorten en heeft dus niet veel ruimte noodig. 102-JARIGE OVERLEDEN. In den ouderdom van ruim 102 ja ren is te 's-Hertogenbosch overleden een der oudste inwoonsters van ons land, mevrouw de wed. J. Ilartogen- sis, geboren Deen. Tot eenige dagen voor haren dood was mevrouw Hartogensis nog bij volle kennis; alleen het gezichtsver mogen liet haar op 't laatst in den steek. NEDERLAND EN VENEZUELA. Van haren correspondent te Wil lemstad heeft de „Nieuwe Ct." een uittreksel uit een Venezolaansch geel- boek ontvangen, dat het standpunt van de Venezolaansche regeering ten aanzien van de onderhandelingen met Nederland toelicht. Het blad merkt hierbij op Gelijk men zich herinnert, is het standpunt van onze regeering steeds geweest, dat het herstel der diplo matieke betrekkingen niet te scheiden was van het geven van waarborgen, door Venezuela, voor een hetero ver houding in de toekomst tot de Neder- landsch West-Indische koloniën. Dit werd door het protocol van 19 April, na langdurige onderhandelingen door dr. De Paul geteekend, bereikt., doch is weer ongedaan gemaakt door het daarop gevolgde désaveu van de Ve- nezuelaansche regeering. Mocht nu inderdaad met dr. Gri- 8 anti overeenstemming verkregen worden omtrent het herstel der di plomatieke betrekkingen zonder meer (ook al ware het met de belofte, dat men daarna over de verhouding tot Curacao, de scheepvaartrechten, de 30 pet. additioneel enz. zou gaan on derhandelen), dan zou dit beteekenen dat de Nederlandsche regeering haar tot dusver ingenomen standpunt ver liet. En dit zou, vooral wanneer men terugdenkt aan de behandeling, waar aan ons land van de zijde van Vene zuela heeft blootgestaan, een diplo matieke nederlaag van ernstige be- teekenis zijn. De lange duur van dr. Gris&nti's verblijf in Europa (ook hier in Den Haag) doet ons vermoeden, dat hij onze regeering niet bereid vindt tol zulk een terugtocht Wij hopen dit al thans van harte. Want in hoeverre er op Venezue- laansche toezeggingen omtrent nader te sluiten verdragen van handel en scheepvaart te vertrouwen valt, wordt wel aangeduid door de moei lijkheden, welke alle regeeringen, die quaesfcles met Venezuela uit den weg te ruimen hebben, ondervinden, en door de ervaring, die onze minister van Buitenlandsche Zaken met dr. De Paul opdeed. SANATORIUM SONNEVANCK. Woensdagmiddag had met eenige feestelijkheid de opening plaats van het hoofdgebouw van het Christelijke Sanatorium „Sonnevanck", gelegen bij Harderwijk. Uit de Arbeiderswereld HET CONFLICT TE EINDHOVEN. In den loop dezer week zijn een aan tal meisjes en gezinnen te Eindhoven aangekomen, die in de huizen der fir ma Philips, in de gemeente Woensel, lijn ondergebracht. Daar dagelijks nieuwe werkkrachten aankomen, wordt weinig hoop gekoesterd, dat 't aantal stakers en ontslagenen, dat door de firma eventueel ion worden teruggenomen, zoo groot zal zijn, dat het conflict door de besturen der be trokken werkliedenorganisatles als geëindigd tai kunnen worden be schouwd. Do firma Philips Cr. heeft aan het leidingscomité geantwoord, naar aanleiding van de vraag hoeveel ar beiders door de firina .«eer kunnen worden aangenomen, dat binnen 14 dagen 200 arbeiders aan het werk kunnen gaan. Heden zal worden ver gaderd ten einde een besluit in deze te nemen. Gemengd Nieuws EEN VALSCHE MUNTER1J IN EEN GEVANGENIS. Amerika is wel het land der onbe grensde mogelijkheden. Wat elders ondenkbaar lijkt, wordt in dat land werkelijkheid. Een merkwaa.rdig voorbeeld daar van wordt thans weder uit Jefferson City bericht Daar is namelijk een valsche munteri; ontdekt.... in de gevangenis. De gevangenbewaarders schuilden met de valsche munters onder één hoedje en slechts daar door valt het te verklaren, dat se dert 20 jaren do fabricage van valsch geld in die gevangenis onafgebroken voortgang heeft kunnen hebben. En de zaak zou vermoedelijk nog onontdekt gebleven zijn, wanneer niet een twist was ontstaan tusschen twee misdadigers, waarbij deze elkander verwUen toeslingerden, die de aan dacht van een eerlijken cipier trok ken. Hij verscheen dus onverwacht in een der cellen en' zag de mannen be zig met het vervaardigen van heele en halve dollars. Zooals reeds gezegd, 20 jaren' lang werd in de gevangenis valsch geld gemaakt. Wanneer een gevangene-in vrijheid werd gesteld, viel een ander voor hem in en er werd dan lustig voortgewerkt onder het wakend oog der wachters, die jn den buit deelden en de vervaardigde munten aan de vrienden der gevangenen in handen wisten te spelen. Twee der ontrouwe beambten zijn reeds in hechtenis genomen. STAKING OP SCHOOL. Er heersch een oproerige beweging onder de leerlingen van de ambachts scholen en de scholen voor uitgebreid lager onderwijs te Marseille. De gemeenteraad heeft nl. besloten dat de leermiddelen slechts aan be hoeftige leerlingen kosteloos zullen worden verstrekt en niet meer aan al len, zooals tot dusverre het geval was. Daardoor is het gelijkheidsgevoel der jongelui geschokt. Zij willen geen scheiding in vermogend en niet-ver- mogend en zonden een delegatie aan het gemeentebestuur, die in opdracht had te verklaren, dat de leerlingen niet wilden dat hun ouders de leer middelen zouden betalen en dot zij tot een staking zouden overgaan, zoo het gemeentebestuur de gemaakte be paling niet introk. liet antwoord op dit dreigement echter hebben zij niet eens afge wacht. Een ambachtsschool gaf het sein tot onmiddellijke staking en en kele andere scholen hebben het voor beeld reeds gevolgd. De jeugdige stakers hebben getracht leerlingen van andere scholen even eens tot staking over te halen en dat is hun ten deele gelukt VORSTELIJK HUWELIJK. In het Neues Palals te Potsdam werd gisteren het hüwelijk voltrok ken van prins Fried rich Wilhelm van Pruisen met prinses Agatha van Ra- tibor en Corvey. De keizer bracht dan dronk uit op het jonggehuwd paar. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Te Hasselt speelden Maandag Ex celsior van Hasselt en Concordia van Maastricht een wedstrijd. Dit nu is niets bijzonders, zou hoogstens kun nen worden aangehaald als een staaltje van wat de sportbladen in dezè warme dagen liefelijk betitelen als „Meerenberg-voetbal". We zouden dus van den wedstrijd niet eens hebben gewag gemaakt, in dien niet na het eindigen van den hardnekkige» strijd, die door de Ne derlanders werd gewonnen, de scheidsrechter, de heer De Freys, een onderofficier, naar het „Hbld. van Antw." meldt, bijna dood was gesla gen. „Zoodra de uitslag bekend was, meldt het blad, begonnen eenige schreeuwers, opgestookt zegt men door de verliezende partij. Do Freys op schandelijke wijze te boleedigen en sloegen hem zei fa Een hunner gaf hem met een scherpen steen een slag op het hoofd, hetgeen eene breede en diepe wonde veroorzaaktegenees kundige hulp moest ingeroepen wor den. Zonder het krachtdadig optreden van een herbergier, die De Freys in een kamer bracht en hem tegen de woede zijner aanvallers beschermde, had men ongelukken te betreuren gehad. Het parket heeft de zaak in han den. We hebben melding gemaakt van een bericht van „De Reactie"1 over voetballers en woekeraars. „De Sportkron." schrijft naar aan leiding van dit bericht „Het kan natuurlijk best mogelijk ziju, dat wel eens een voetballer in 'handen van een woekeraar is geval len. Zelfs zullen wel eens nog erger dingen door een voetballer zijn ge daan Maar uitdrukkelijk komen wij op tegen de voorstelling, dat een voet baller in woekeraarshanden komt doordat hij voetballer is. Voetballers reizen in den regel niet duur (derde klasse collectief;, maar bovendien in de meeste gevallen worden de reis- en noodzakelijke verblijfkosten uit de vereenigingskas bestreden. Blijkt een voetballer zaakjes te doen met een woekeraar, we betreu ren het, zooals we het van lodcr an der ook betreuren. Maar noch hij, noch wie ook, bewere, dat het voet ballen er de oorzaak van is." DUINDIGT. Onze verslaggever schrijft 't Was Woensdag op de baan Duïn- digt om „te puffen". Hoewel het een prachtbaan Is, zoo ls er weinig of geen fiescnutung tegen do gloeiende zonnestralen, want op de tribune was het ook niet om uit te houden. Tamelijk veel publiek had zich evenwel toch »aar Duindigt begeven, en moet uit een oogpunt van sport volop genoten hebben. Of moet het op dra\ erijgebied geen prqchtverrich- ting genoemd worden, als een 3-jarige» hengst even meer dan 1.38 toont, zoo als Schuijl Jr. met Amandus W. te zien guf. Men behoeft geen groote ken ner te zijn, om te durven voorspellen, dat dit jaar op de hengsten Derby het record geslagen zal worden van snelheid. Een tiental jaren ferug riep men over een tijd van 2 minuien en zelfs vèr daar boven. Men herinnere zich nog maar den tijd der Puilaway- kinderen, en wat zal Axworthy C. nu moeten loopen om De Derby te win nen 1 Sedert de coursen in ons land meer algemeen geworden zijn, is de dro ve rssport met reuzenschreden vooruit gegaan. Doch niet alleen op draversgebied, ook de inlandsche fokkerij van ren paarden i3 wat qualiteii betreft sterk vooruit gegaan. Men denke maar eens aan de verrichtingen van Admiraal Togo in België, ja zelfs in Engeland, en wet getuigden gisteren niet de „vreemdelingen en sportmen" over den ongeëvenaarden strijd van Job en Golden Amor. Job met Klllick in den zadel droeg het zwaarste gewicht (651/2 kg.) en liet paard van Jhr. De Pesters, gere den door niemand minder dun Lijne, droeg 1 kg. minder, en toch kwam Job, zij het slechts met een kleine hoofdlengte, als eerste binnen. Ons compliment over de cavalerie van Jhr. Van Loon, doch in niet mindere mate aan diens trainer, den heer Beack en last not least, aan den trou wen, energieken jockey Killick. En nu wij toch met lof gewagen over bij de hippische sport betrokken perso nen, mag Koos Bakker evenmin ver geten worden. Om met Graaf Adolf beneden 1.37 en met Kozyr zelfs on der de L36 een course te winnen, daar moet voor gereden worden, en dat kunststukje gaf een eenvoudige boe- reman te zien. Admiraal C. werd in de 3e heat i leelijk kreupel, en wij hopen van gan- scher harte, dat bet den lieer Schön- rock gelukken mag dezen Derby-can- didaat tijdig „rad" te hebben. Sancho won verbluffend gemakke lijk den Jonkvxouw'prijs, waarin Lo- vcknat tweede was. Wellicht zou deze laatste dichter bij den winner zijn geweest, wanneer Gamier zijn grimassen had achterwege gelaten. Wel diende de eigenaar van Loveknat nog een bezwaar in, doch dit werd on gegrond verklaard, en toch had Gar- nicr straf verdiend. Do gedetailleerde uitslag is au» volgt Janusprijs. Prij zendraverij 4e klas se. 1. Agnes W. (165G), S. Witteveen, m 2.47 3/5. 2. Amandus W. (1710), Schuijl Jr., in 2.481/5. 3. Rosaline (1650) Vogelensang, 2.55. Javaanprijs. Ren op de vlakke baan voor inlandsche paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 1800 Meter. Onthef fing, Maidens, 3 kg. 1. Job (651/2 kg.), Killick. in 2.0Ï3/5. 2. Golden Amor (64 1/2), Lyue, hoofd lengte. Javaprijs. Prijzendraverij le klasse. Minimum afstand 2400 Meter. 1. Graaf Adolf (2400), K. Bakker in 3.52. 2. Etendard (24i5), Schippers Sr., 3,532/5. 3. Diogene (2475), A. Mol, 3.56. Gedisqualifïceerd Iwy (2400) tweeaw aankomend. Jonkvrouwprijs. P.en op de vlakke baan voor paarden van 3 jaar en ouder. Afstand 2000 Meter. 1. Sancho (53 1/2 kg.) Hare, in 2.12. 2. Loveknat (621/2 kg.), Perny, vier lengten. Jasperprijs. Prij zendraverij 2e en 3e klasse. Heatdraverij. Minimum afstand 1600 Meier, lc. Heat. le Pauls Pride (1600) Boelstra, in 2.42 3/5. 2. Kozyr (1680) K. Bakker, In 2.432/5. 2e. Heat. 1. Kozyr. in 2.40. 2. Admiraal C. (1640), Schönrock, in 2.40 1/5. 3e Heat. 1. Jalo (1640), J. G. de Boer, in 2.42 1^>. 2. Kozyr in 2.42 2/5. 4e. en beslissende Heat. 1. Kozyr, in 2.48 3/5. 2. Jalo in 2 493/5. Jobprijs. Verkoopshordenren. Af stand 3200 Meter. 1. The Dasher (72 kg J. Hare, in 3.56. 2. Drumgrance (66 kg.) Threlfell, vele lengten. De winner bleef voor 1225 aan diens eigenaar Baron S. A. F. Creutz. Letteren en Kunst Tllly Koenen Is na een buitengewoon roemrijk tournee van één Jaar door Amerika in den Haag toruggekeeixl en zal met het najaar drie maanden lang in Europa concerteeren; daar na, dus met het nieuwe jaar, gaat de zangeres weder naar bet dollarland terug. TIJDSCHRIFTEN. „REVUE DER SPORTEN". Het laatste nummer van dit week blad geeft kieken van het 75-jarig jubileum van „Petit St Hubert", schietvereeniging te 's-Graveuhage eeu kijkje op de Engelse he Derby plaatjes van de rennen en draverijen op Bussum. Leeuwarden en Duin digt verder van de groote tuinfees ten te Edam ter viering van het 30- jarig bestaan der gymnastiekvereeni- gring „Friedrlch Ludwig Jahn" al daar. Het blad geeft ook nog kiekjes van de hondententoonstelling In Breda, alsmede van de wielerwedstrijden te Bergen op Zoom en de tennlswedstrij den iu Leiden. Bij de schaakrubriek vinden we een portret van Dr. Es- ser, den sterken schaakspeler en lkl van V. A. S. HET LEVEN. Het Juist verschenen nummer ran Het Leven (No. 23, van 10 Juni 1910) nevat ae volgende geïllustreerde ar tikelen en foto's: De groote vergade ring van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren-: De Cour ses te Bussum op den oden Juni, met fraaie foto's; Het tramongeluk te Oud-Beierland; Nog enkete fraaie fo to's van de Jul ianafeesten te Amster dam, vv. o. de Hebreouwsche Aubade; Een interessant artikel over Huissen en zijn Omdracht; Een uitvoerig arti kel over Tempels en Paleizen in As syria en in Babyloniö Fotos van het dertig jarig bestaan der Edamscha Gynmastiekvereeniging „Friedrich Ludwig Jahn"; Wereldkampioen schap worstelen en verder de gewo ne rubrieken. De bijlage bevat de reproductie van een schilderij van G. J. Staller (Jo denbuurt). Kerk en School NED. HERVORMDE KEBK. Ds. A. Schol to, predikant te Oost burg, hoeft togen 1 October a.s. zijn emeritaat aangevraagd. CHRIST. GEREFORMEERDE KERK. Bedankt voor het beroep te SIlo- d recht ds. J. J. van der Schuit te Kampen. GEREFORMEERDE KERKEN. Bedankt voor het beroep te Uelsen, graafschap Bentheim, ds. H. Bulder te Vroomshoop, O. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met goed gc.olg is af gelegd het le natuurkundig examen door de heeren W. M. J. Schellekens, F. Bromberg en A. C. N. Janssen. Bevorderd tot doctor in de schei kunde op proefschrift: „Quantitalief onderzoek over de halogeneering der mono-halogeenbeozolen de heer T. van der Linden, «geboren le Zwijn- d recht. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het aanvullings examen in de dier- en delfstofkunde door mejuf frouw E. J. C. II. Hulsteedehet candidaals-exameu in de klassieke letteren door mejuffrouw M. M. Aas maanhet doctoraal examen in de geneeskunde door den heer E. C. T. de Koek van Leeuwen. De beer T. *an der Linden, die promoveerde tot doctor m de schei kunde, verkreeg daarbij het praedi caat „cum laude". Leiden. Geslaagd voor doctoraal rechten de heer H. Marcella. Leiden. Geslaagd voor candidaate- examen rechten de heer IL J. M. IIoo geveen. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer F. Mendes de Leon voor het eind-exa men voor den Nederlandsch-Indi- schen administratieven dienst de hee ren Ch. L. Crince le Roy, J. F. Vos en W. Bakker voor het tweede na tuurkundig examen de heer A. van Ravenswaaij. Delft. Technische Hoogeschool. Ge slaagd voor propaedeutische examens: Werktuigkundig ingenieur de heeren C. AL Cool, J. Penning en J. M. W. Sanders electrotechnisch ingenieur de heer IL van der Feer. Utrecht Geslaagd eerste examen Cand. Godgeleerdheid de heeren Ph. J. Vreugdenhil en A. Offerings. Tweede idem de heer F .v. Asch. Niet J. Hauwer, maar J. U. Aner slaagde Dinsdag voor het Prop. Ge neeskundig examen. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellin gen de heer B. P. Enklaar, geboren te Deventer. Groningen. Geslaagd voor het eer ste natuurkundig examen de heer S. Anholtvoor het voorbereidend ge neeskundig examen de heer D. B. van Eijsselsteijn. Pers-Overzicht MINISTER E. R. H. REGOUT. De Haagsche redacteur van 't Hbld. schrijft over den nieuwen minister van Jnstitie o. a. Heugt den Amsterdammer» van niet al te priLle jeugd nog 1 groote proces van het middcu der jareu 90 't Pro ces van de valsche bankbiljetten 't Was destijds trouwens het sensatie proces van Nederland en menigeen, ook buiten de hoofdstad, zal nog wel wat heugenis hebben aan dat geding, waarin een stnk of zes of acht be klaagden hun zaak gedurende vele da gen voor de Amsterdamsche recht bank hoorden behandelen. Welnu, indien we ons niet zeer ver gissen, was er van al de schitterende pleiters, die ter verdediging van de beklaagden optraden (o. a mr. Benja mins en mr. Simons, do tegenwoordi ge hoogleeraar) slechts één die zoo gelukkig was om rijn cliënt vrij te kr ijgen mr. Th. Heemskerk, de pre mier van het tegenwoordige kabinet. Alle anderen hoorden de rechtbank, tegen hun redenen in, gelijk geven aan den jongen sub-smuul daar tegen over henmr. E. R. H. Regout, thans Minister van Justitie. De substituut van toen, en de eeni ge advocaat die 't destijds van hem wou, zitten nu samen ais Ministers. Het leven brengt soms wel heel wat minder vriendschappelijke bestrijders in één gareel. Vervolgens Dat altijd brandende heilige vuur van overtuigiDg is, als men 't ziet laaien, óp, van achter 't uiterlijk van deze figuur, bijzonder treffend. Want zijn physiek spreekt niet van groote kracht. Hij is niet boven de middelmaat van zijne generatie, en zijn gestalte en gelaat vertoonen niet dat rustig-gezonde, rozig-gevleesde van zijn broer, den Minister van Wa terstaat. Zij lijken ook nauwelijks op elkaar, gene rosblonde en deze don kerbruine. Doch uit die oogen wijkt elk zwee- men naar vermoeidheid als de ner veuze mond aan 't spreken gaat Dan brandt er heel het diepe vuur in van een overtuiging, die zich niet laat dempen. En dan 's ook heel de figuur in actie. De heer Rr gout Is nauwelijks de mindere, als spreker, van zijn broer. Hij heeft nle zoo dat vloetend- rustige, dat heel innemend-overre dende waarmee de Minister van Wa terstaat de hoorders'al heel gauw be koort Maar zijn gedachten giet hij even makkelijk in den taalvorm eu aan helderheid, aan kristallijne klaarheid van betoog staat hij al evenmin achter bij zijn broer. Hij houdt zich straffer bij de zaak en m>st het speelsch-hut'iorisüscbe van den ander (zijn humor slaat haast al tijd over ln ironie, zoodra hij even den toon vau den ernst verlaat). Er. hij is levendiger van gebaren. Terwijl er in 't gebarenspel van L. H. W. al tijd Iets sierlijk-rusligs blijft, ia dat van E. R. H. veel kantiger en minder rustig. Men ziet vaak hoekige lijnen aan zijn gprekersfigunr, b.v als hl] even op belde, zijwaarts uitgehoekte armen zich voorover op den lessenaar steunt om tot de hoorders te naderen of wanneer hij, soms onmiddellijk daarna, zich weer wat opricht en da eene hand met horizontalen ben eden- arm vlak voor de borst terugtrekt als ware 't om een argument straks des te krachtiger vooruit te kunnen wer pen, terwijl hij op den anderen arm zich steunt. Of wel hij houdt met bol de handen 't blad van den lessenaar heel stevig vost. alsof hij 't nooit weer los moest laten maar dan hoekt opeens een van de armen saam en de andere slingert mee 't betoog de zaal in.-cm dan even de hand in losse bewegingen, druk de argumen- teiibeelden te doen schetsen in de ru-mte. En daarbij flikkert soms een lichte ironie rondom de oogen, rim pelt de hoeken saam of flitst de brau- wen hoel-even op en neer.... DE BAKKERSWET. We lezen In de antl-rev. Stichtsche Courant: De minister Talma heeft zijn me morie van antwoord op de bakkers wet en op het ontwerp tot instelling van de bakkers raden ingezonden. Wij hadden hoop, dat nu deze ont werpen nog vóór dc zomervacantie zouden worden behandeld in de Twee de Kamer. Doch nu wordt in sommige bladen gemeld, dat dit niet het geval zal zijn, maar dat deze voorstellen blij ven liggen tot de nieuwe zitting. Waar is dit voor nodig? De zaak is nu toch waarlijk lang en breed van alle kanten bezien, zoo dat een beslissing nu wel vallen kan. Ook heeft de Kamer ln hel afgeloopen voorjaar zoo weinig vergaderd, Jet ze nu wel eens een paar weken lan ger dan anders kan bijeen blijven. Zou er wel een tweede land zijn, waar zulk een betrekkelijk eenvoudig wetje na zooveel geathrijf nog we-r langer blijft liggen? In het volgend zittingsjaar zal er waarlijk weer ander werk genoeg zijn! ENKA'S ONTSLAG. Het Christ.-Soc. orgaan Opwaarts publiceert het schrijven, waarmede mejuffrouw Van der Vlies bij de commissie vari beroep vernietiging van tiaar ontslag vraagt. Zij zegt in dat 3tuk o. m. Ik betwist de juistheid van de be wering, dat de in de ontslag-akte ge noemde motieven (in 't kort mijn christen-socialistische overtuiging) tot de toekenning van het ontslag hebben geleid a. omdat ik reeds ten tijde van mijn benoeming deze beginselen ten volle was toegedaan, en den regenten, met wie ik voor de benoeming een onder houd had. dit feit heb herinnerd b. omdat mij tijdens mijn werk zaam zijn aan de school in Juni 1908 verlof is verleend, de school een dag te verzuimen, om een vergadering bij te wonen der Limb.-Brab. Predikau- ten-verveniging, waar een sociaal onderwerp zou worden behandeld en men m.j had uitgenoodigd, aan die behandeling, met uiteenzetting van mijn eigen christen-aocialistisch be ginsel deel te nemen c. omdat vóór eenige maanden, toen ik reeds geruimen tijd èn secr e taresse van den Bond van Christen- Socialisten cn redactrice van „Op waarts" was, mij, na afzonderlijk on derhoud met de drie predikanten- regenten, deel gegeven werd aan de nieuwe saiarrsregehng van de Gr. Disk. Scholen, w aarbij iu»j met 1911 ■alarisverhooging werd toegezegd d. omdat in een particulier onder houd met den voorzitter van het Regenten-college andere redenen voor het ontslag werden opgegeven dan in de „akte van ontslag" vermeld. Met name werd toen mijn optreden tegen mr. A. de Jong als naaste aanleiding tot het ontslag genoemd. HET EEDSVRAAGSTUK Uit een artikel der Nieuwe Courant ovor het jongste arrest van den Hoo gen Raad betreffende de verplichting tot het afleggen van den eed knippen wij het volgende: De heer Rethaan Mocaré maakte in zijn conclusie melding van het hem bekende feit „dat de Rageering den loop van dit geding met groote belangstelling volgt en zich zeker, zoodra daarin door uw Hoog College een eiiwüwsi.ssmg zal gegeven zijn, de vraag zal stellen ai die haar aan leiding geeft .hetzij tot wetsvarbete- ring, hetzij tot wetsaonvulling." De Regeering zal die vraag onge twijfeld bevestigend beantwoorden en met een, zij bet partieels, oplos sing van het eedsvraagstuk als nu dringend blijkt te zijn, niet lang wachten. Voor den geregelden gang des rechts ia de eenklape in hoogste instantie geconstateerde leemte ge vaarlijk. Haar oploaaing geschiede in vrijheid lievenden geest. Van allen die niet tot een kerkgenootschap bebooren dat bepaalde vormen ot gebruiken hul digt, wordt, zoo vaak de Staat een plechtige verklaring meent te moe ten vorderen, niet anders gevergd dan deze af te leggen in dien vorm waaraan ieder, zonder onderscheid van godsdienstige c'. ongodsdienstige overtuiging xich kan onderwerpen d. w. z. wat het getuigenis n roc'nie betreft, de belofte van de waarheid en niets dan de waarheid te zullen zeggen. Men moet den Hoogen Raad dank weten, dat bij door zijn jongste arrest, hetwelk tienduizenden Neder landers plotseling aan de heerschap pij der bestaande rechtsorde onttrekt, den eedsdwang voortaan onmogelijk beeft gemaakt. De eed is het aanroe pen van God en dit mag alleen ge vergd worden van geloovjg-m, d. w. z. voor den rechter die het gemoed do- getuigen niet onderzoeken kan, van hen die blijkens hun lidmaat schap van een kerkgenootschap het aanroepen van God bij het plechtig getuigen der waarheid onontbeerlijk achten. Burgerlijke Stand HEEMSTEDE. BEVALLEN: T. P. Warmerdam—Rijkers d. OVERLEDEN: J. II. Evertze, 75 Jaair, J. Hendrik- se, 77 jaar. ONDERTROUWD: R. H. AL de Heor Kloo«s en A. Bscs- man; N. J. v. Wees en M. van Leeo- wen. Stoomvaartberichten Het stoomschip Bali (uitreis) ver trok 8 Juni van Suez. Het stoomschip Bllllton (uitreis} passeerde 8 Juni Fiuisterre. Het stoomschip Prinz Oskar, naar Montreal, passeerde 7 Juni BeUe Isle. Het stoomschip Rijndam, van New- York, passeerde 9 Jtnii 4 uur 40 min. voorin. Lizard. Het stoomschip Frisla (Tlinliioh) vertrok S Juni van Lissabon. Het stoomschip Sumatr;. (thuisreis) vertrok 8 Juni van Marseille. Het stoomschip Koning Willem I (thuisreis) vertrok 9 Juni van I'ort- Said. Hel stoomsch.p Goentoer (uitruis) arriveerde 8 Juni te Padang. Het stoonsch p Gorontaio (uitreis) passeerde 9 Juni Perim. Het stoomschip Aloiian (uitreis) pas seerde 8 Juni Sagres. Het stoomschip Menado (uitreis) arriveerde 8 Juni te Sabang. Het stoomschip Gphir (uitreis) arri veerde 9 Juni to Porl-Said. Het stoomschip Maartensdijk, vaa Newport News naar Rotterdam, pas seerde 8 Juni, 6 uur 30 nam., Prawle- point FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Groningen. A. van Dam, borstelma ker, te Bedum. Rech ter-commissaris mr. J. A. G. Gocklngacurator mr. K. J. baron van Imhoff. Amsterdam. G. Bot. koopman en winkelier in verlichtingsartikelen, Amsterdam, Rechter-commissaris mr. J. W Huijsinga curator mr. A. ZeL denrust D. J. Dirks, handelsbediende, Am sterdam. Rechter-commissaris mr. J. W. Huistnga; curator mr. Jan Ver dam. F. J. Korthals jr., handelsagent, Amsterdam. Rechter-commissaris mr. J. W. Huijsinga; curator mr. K. J. van Nieukcrken. Middelburg: C. P. van Sprang, koopman en fabrikant, te Middelburg Rechtercommissaris: mr. L. van An- del; curator: mr. J. F. van Deinae. J. J. Moens, stoffeerder, te VUssi». gen. Rechter-Commisearis en curator als boven. Amsterdam. Klein, weduwe van P. J. van Ham, zonder beroep, Amster dam. Rechter-commlasaris: J. 1'. F» Telsing; curator: mr. C&th. M. M. Loem Opgeheven J A. BruQnfjes, grocnlenventer, Amsterdam. J. E. J. Veerkamp, verzekerings agent, Amsterdam. Geëindigd De Coöperatieve Meubel- en Tim- merinriehting „De Volharding", te Leiden. S. Boudewijns. De nalatenschap van H. van Asch, la RumpL Onze Lachhoek RAADSELACHTIG. Een schaapherder werd voor het eerst betaald met een cbèqce. Na lang weifelen was hij op de verzekering van den veokooper ingegaan, dat op dat papier geld was te krijgen aan de bank. Toen hij het geld ontvangen had, ging hij welgemoed naar huis, doch kon den slaap niet vatten. Nu had hij gezien, wat hij nooit te voren zag. Den volgenden morgen stond ons» herder met bet licht op. en spoedda zich naar den veekooper. Zeg es baas, vroeg hij nieuwsgierig: Waar haal jij die papiertjes vandaan? Mo gelijk kan ik er ook wat krijgen. VERSTROOID. Professor: Een vriend heeft me ar aan horinnerd, dat ik moTgen naar een bruiloft moet. Juffrouw Williams gaat trouwen, maar ik weet niet meer met wien. Barbier: U gaat immers zelf met haar trouwen! Professor. Zeker, dat is ook zoo. Wat heeft u todn een prachtig geheu gen I GOUD WAARD. DokterBreng nu den thermometer onder uw tong, mevrouw, en sluit uw lippen vast op elkaar. Mevrouw* echtgenoot (na een poos je toegekeken te hebben) Wat koot dat Instrument, dokter

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 7