Jri de rue de ia Monfagne, waar de heer Poppclsdorff (eea Amsterdam mer von afkomst), de directie voert. Ik waarschuw n echter niet binnen tc gaan in de vlak daarnaast gelegen Rathskeller, vroeger het reudez-vous van alle vreemdelingen. Deze inrich ting heeft thans de brutaliteit strooi biljetten te verspreiden, dal er een orkest optreedt van 50 musici, terwijl er Inderdaad slechts een electriseh orgel staat. Wat de tentoonstelling betreft, moet Jk nog aanvullen, dat ge nog veel hebt overgeslagen. Als ge tijd hebt., bezoek dan nog „Spanje", do pavil joens van Brussel en Gent, de auto- en aeroplanen-tentoonstclling van Frankrijk en nog talrijke paviljoens meer, die gij op uw weg tegenkomt. Maar vergeet vooral niet een bezoek te brengen aan hot Paviljoen Groot Nederland, waar ge op uw gemak Haarlem's Dagblad kunt lezen, het geen ook het geval is in de leeszaal van het Comité de la Prosse in hel hoofdgebouw. Ik geloof de volgende vragen hier mee te hebben beantwoord. De entréo voor de tentoonstelling bedraagt frs. 1.voor Bruxelles-Kermesso en de vele particuliere ondernemingen 50 centimes. Een vast tarief voor fiacres bestaat hier, geloof ik, niet de open trams zijn te gemakkelijk, te prettig en te goedkoop. Mijn tweede briefschrijver, dien ik gedeeltelijk reeds beantwoordde, vraagt mij een programma voor vier dagen op te maken, waarvan hii nog één dag in Antwerpen wil doorbren gen. Welnu, ga dan met den eersten trein naar Antwerpen, bekijk de Place cle Meir, de Groenplaats met de Nótro Dame. de Schelde en de boule vards, en ga tegen den avond naar Brussel. Ik raad u dan heel vroeg naar het Palais d'Eté te gaan, een reuzen-variété, schitterend verlicht, waar tzich o. a. achter in de zaal een heele tuin bevindt. Onder de speciali tellen munten daar thans dertig En- gelsche meisjes en jongens uit. Voor 50 centimes hebt ge op de galerij daar al een uitmuntende plaats. Den tweeden dag gaat ge naar do tentoonstelling met de tram van do Nord, voor 15 centimes. Ge bekijkt dan een beetje vlug de Belgische, En- gelsche, Nederlandsche en Duitsche afdeelingen en brengt verder den avond door op de plaine des attrac tions. Den volgenden dag bezoekt ge in Brussel de Halles Centrales, de Beurs, de St. Gudula-kerk, het Kon. Museum en het Paleis van Justitie, ,met het panorama over de stad. Tram dan nog langs de avenue Loui se naar het Bois de Canibre cn ga dan s' avonds naar een der theaters naar keuze, die ik in dezen en den vorigen Kout noemde. Den vierden dag moet ge weer naar de tentoonstelling. Bezoek dan Cana da, Frankrijk, Italië, Denemarken, Japan, enz., en voor zoover ge nog tijd hebt, de andere paviljoens. Blijf 's avonds op Bruxeiles-Kermesse. Wilt gij iets van het zeer late Brusselsche avondlevon meemaken, ga dan bij do Nord op hot terras zitten van het Pnlace-hotel of van Hotel du Pharo, waar om één uur nog muziek ge maakt wordt en alles nog in voile drukte is. Als ge van mijn inlichtin gen gebruik maakt, kunt ge met 25 gulden goed die vier dagen rondko- men. H. HENNING Jr. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. St. Elisabeths Gasthuis. B. en W. stellen den Raad voor, éen tweede suppletoire begrooting over 1909 van het St. Elisabeth's Gasthuis, sluitende in ontvangst en uilgaaf met een bedrag van 2.667.051/2, goed te keuren. Het Groene Kruis. Het bestuur der vereeniging „Groe ne Kruis Jubileums Tentoonstelling en Congres" heeft bij den Raad een adres ingediend houdende verzoek éen subsidie te verleenen ten behoeve van een in de maand September a. s. te Utrecht te houden tentoonstelling op het gebied van ziekenverpleging en hygiëne, zulks ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der Groene Kruis- beweging. B. en W. geven den Raad in over weging op het verzoek gunstig te be schikken door het verleenen van een subsidie van 10. Aanbieding van schilderijen. Bij B. en W. Is Ingekomen een schrijven van het bestuur der Veree niging tot uitbreiding der verzame ling van kunst en oudheden op het Stedelijk Museum, waarbij het na mens de vereeniging aan de gemeen te ton behoeve van haar kunstverza meling aanbiedt de volgende schilde rijen Straatmuzikanten, door Corne lls Pietersz. BegaStrandgezicht door Guiljam du Bois, 1607; Vroolljk Ge selschap, door Harman Hais, en Stil leven door Vincent Laurens van der Vinne. B. en W. geven den Raad in over weging deze geschenken, onder dank betuiging, voör do Gemeente te aan vaarden. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Onderwijs. Tot onderwijzer aan de Bijz. Prot. School Is benoemd de heer D. Mool- huijzen te Hillegom. AALSMEER. Ged. Staten van Noord-Holland hebben het raadsbesluit om de kermis of jaarmarkt te Aalsmeer, die ieder Jaar plaats heeft op den eersten Maan dag van September tot Donderdag d. a. v. af te schaffen, goedgekeurd. Binnenland HOFBERICHTEN. Een compagnie veldartillerie, met batterijen, uit Arnhem, is op haar marach door Apeldoorn gekomen en heeft voor do Koningin gedefileerd, die haar met Prinses Juliana In een rijtuig voor do basse-cour van hel Loo-paleis opwachtte, Do Prinses wuifdo met haar zakdoekje. De Ko ningin onderhield zich met den over ste. Do manschappen zijn in het Ko-j ninklijk park onthaald. BEZOEK BELGISCH KONINGSPAAR. Naar verluidt zou het in September te verwachten bezoek van hot Belgi sche Koningspaar vooiloopig aldus goregeld zijn, dat koning Albert en zijn Gemalin het eerst te Amsterdam komen en aldaar ten koninklijke pa- leize ontvangen zouden worden, en dat na liet verblijf in de hoofdstad op do terugreis naar Brussel een be zoek aan de residentie zou worden ge bracht. TWEEDE KAMER. Het was warm. Desondanks verdedigde de heer Schaper rnet grooter warmte, dan met het oog op de temporatuur ge- wenscht scheen (de Voorzitter merk te hem dat geestig op) zijn amende ment om de Banken van lcenlng te verplichten van 8 uur s morgens tol 9 uur 's avonds open te blijven. Deze warmte liet do Kamer koel. Zij verwierp het amendement met overstelpende meerderheid. Door de andere artikelen kwam men tamelijk wel heen, waarhij de Min. enkele aanbevolen verbeteringen overnam. Maar men bleef ten slotte steken in een amendement van dr. Bos, die ook particuliere, evenals ge meentelijke, banken wilde toestaan niet alleen rente te heffen, doch ook administratiekosten te doen heffen. De Min. verdedigde daareutegen 'l regeeringsartikel, dat de particuliere banken wel toestond administratie kosten te berekenen, doch i n de rente die geheven wordt, niet afzon derlijk. Dr. De Visser gaf toen in overweging een drietal artikelen aan te houden om de Comm. van Rapp. gelegenheid te geven met den Min. overleg te plegen omtrent een meer bevredigende redactie. Omdat hot zoo warm was, gaf de Voorzitter hieraan toe cn om 3 uur scheidde de Kamer tot Dinsdag 11 ui. ERFGOOIERSQUAESTIE. De ministers van binnenlandsche zaken en van justitie hebben zich ver staan omtrent de heden geschiede in diening van oen wetsontwerp, dat be doelt aan de bekende moeilijkheden in het Gooi een eind te maken. Daartoe wordt door het eerste ar tikel de eigendom van de gronden thans als „gemcene heiden en weiden van Gooiland" opgedragen aan een vereeniging „Stad en Lande van Gooiland" behoudens een recht van anderen, erkend bij rechterlijk von nis tengevolge van een dagvaarding, die binnen liet jaar naliet vaststellen van de lijst der gronden en wat daar bij hoort, is uitgebracht. Bijzondere, thans bestaande rech ten op enkele gedeelten blijven be staan. De vereeniging is gevestigd te Naarden, haar doel de bevordering van de welvaart harer leden en van Gooiland in het algemeen, bepaalde lijk met het oog op het landbouwbe drijf; de geldmiddelen bestaan uit re- tributiën, huren, pachten enz. enz. en vorder kunnen omslagen over de leden worden geheven. Allen, dl ethans meerderjarige erf- gooiers zijn, zijn leden der vereeni ging, allen, die meerderjarig worden, worden leden. Men kan ontslag ne men als lid en verliest zijn lidmaat schap door vestiging buiten de 'be trokken 6 gemeenten (NaaTden, Bus- suin, Hilversum, Laren, Blaricurn en Huizen). Als vermoeden erfgoaier te zijn, geldt het voorkomen op de lijs ten door of vanwege de overheid of do „vergadering van Stad en Lande van Gooiland' opgemaakt. Het bestuur der Vereeniging maakt een lijst op niet slechts van de leden, maar ook van diegenen der leden, die bevoegd zijn tot het gebruik en genot der gemeene weiden. Beroep staat open bij den kantonrechter te Hilversum. In de overgangsbepalingen wordt gezegd, dat alle rechten en verplich tingen der vergadering van Stad en Lande van Gooiland worden geacht te zijn rechten en verplichtingen der Vereeniging. In de Mem. van Toeliohting wordt o.a. gezegd, dat hel geldende recht geen regelen bevat volgens welke een einde te maken was aan de langdu rig© moeilijkheden, waarom aan een bij uitstek bevoegd deskundige, den Raadsheer in den IToogen Raad, mr. S. Gratama, werd opgedragen in ver een iging-vmet de hoofdambtenaren aan de Departementen van Binnen landsche Zaken en Justitie, jhr. mr. J. II. J. Quarles van Ufford en rnr. II. C. D.resselhuys een wetsontwerp op te stellen. Hun concept ls onveran derd door de betrokken Ministers overgenomen. Gehruik is ook gemaakt van een concept dading te treffen tusschen de vergadering van Stad en Lande van Gooiland en het Hoofd bestuur van de gerechtigden tot de gemeene 'heiden en weiden van Gooiland en conceptstatuten van een door alle partijen te erkennen ver eeniging als eigenares der gronden (welke schikking echter niet tot stand kwam). KINDERWETTEN. Bij onderzoek van het wetsontwerp tot verhooging van het IV Hoofdstuk Justitie, der Staatsbegrooting 1910, werd bil hernieuwing gewezen op de duurte der kinderwetten. Van andere zijde werd opgemerkt, dat de uitbrei ding dor uitgaven tot staan schijnt gekomen. Men verwachtte daarom, dat in de volgende jaren supplemen- toire aanvragen niet meer noodig zouden zijn. DE COMEDIE VAN EEN BRIEF KAART. Een man in een kleine plaats, wiens letterkundige pogingen geen succes hadden gehad, zond den volgenden brief aan een uitgever „Geachte Heer, De plaats waar ik woon, is klein, en als een verhaaltje van me terugkomt, weet het heele dorp het. Nu weet ik, dat u het inge sloten manuscript niet aan zult nc men, maar ik zend het u toch, toge- lijk met een briefkaart, die ik u ver zoek over de post aan mij te zenden. De juffrouw op het postkantoor zal natuurlijk den inhoud lezen, en in minder dan drie uur is het nieuws over de geheele plaats verspreid. Als ik ze ontvang, weet ik, dat mijn ma nuscript is ufgewezen, doch u behoeft het me niet terug te zenden, maar doe als 't u blieft de briefkaart op de lpo-st, en ik zal u eeuwig dankbaar zijn." Do briefkaart was met de schrijf machine geschreven, zelf geadres seerd en van den volgenden inhoud „Waarde heer, Uw manuscript ont vangen en aangenomen. Zal er spoe dig uitvoeriger over schrijven. Vindt u zeshonderd gulden een goed hono- Do Uitgever." DE DOODSTRAF. Naar „De Rotterdammer" verneemt is ook in de Particuliere Synode der Geref. kerken in Zuid-Holland (ten Z.) aangenomen het eenigszins gewij zigd voorstel van de classis Gorin- chom, om de Generale Synode te ver zoeken, bij de hoog© overheid er op aan te dringen, om weder op opzette lijke n doodslag de doodstraf to stol len. NIET TOT BEWUSTZIJN GEKOMEN. De manufacturier W. M., te Zut- phen, die bewusteloos te bed gevon den werd, (een gaskraantje op zijn slaapkamer bleek niet goed gesloten), is zonder tot bewustzijn gekomen te zijn, overleden. DOODGEVALLEN. De 20-jarige schilder A. Oosterwijk, te Heerenveen, is van een ladder ge vallen en aan de gevolgen overleden. EEN CAND1DAAT, DIE ZICH ZELF VERGEET 1 Do heer C. D. Wesseling was doo.r de Centrale R.-K. kiesvereeniging te 's-llage candidaat gesteld voor liet lidmaatschap der Provinciale Staten. Als secretaris dier vereeniging zou hij de candidatenlijst ten stadhuize doen bezorgen, doch wegens drukke werkzaamheden heeft hij dit verge ten. BLOEDVERGIFTIGING. Enkele dagen geleden had de heer H. uit Bunde het ongeluk met een hand in stukkeu glas te vallen. De hand zwol op, er ontstond bloedver giftiging en thans is H. na een smar telijk lijden ten gevolge van bloed vergiftiging overleden. WIJZIGING DER STRAF. De Koningin heeft gunstig beschikt op het verzoek van mr. M. J. N. Spaargaren, om gratie voor het meis je, dat zich in het Warenhuis te 's-Gravenhage schuldig had gemaakt aan diefstal en veroordeeld was tot gevangenisstraf. Deze straf is door H. M. veranderd in een geldboete. HET VERTREK DER CORANTIJN- EXPEDITIE. De deelnemers aan de Corantijn- expeditie, de heeren J. G, W. J. Eilorls de Haan, luitenant ter zeo le lel., die reeds de vorige expeditie leidde en thans weder de leiding op zich zal ne men, C. C. Kayser, luit. ter zee 2o kl. en J. Frits Hulk, officier van gezond heid 2e kl. bij de Kon. Marine, zijn gistoren per „Prins Willem 1" van den Kon. Wcst-Indischen Maildienst, near Suriname vertrokken. Het doel der expeditie is het in kaart brengen van het laatste nog on bekend zijnde deel van het binnen land van Suriname, t. w. de strook oostwaarts van de Corantijn. De expeditie gaat uit voor het Kon. Nod, Aardrijkskundig Genootschap met subsidie van do Regeering. ZICHZELF AANGEMELD. De arbeider P. J. R., te Dinxperlo, die Pinkster-Maandag met zijn broe der tegen den J>ejaarden J. te K., een moordaanslag pleegde en sedert dien naar Pruisen was gevlucht, heeft zich ter beschikking der justitie te Arnhem gesteld. POLITIEHOND. Bij den wachtmeester der mare chaussee te Hijkersmilde, Dr., ver voegde zich, naar de „Ass. Ct.' meldt een persoon, die hem verzocht, zijn horloge met een politiehond op te zoeken hü wiBt niet waar hij het ver loren had. De wachtmeester deed zijn hond aan de handen van den man ruiken, en liet toon den hond zijn vrijen loop. Do hond volgde het spoor en sprong in een 2 M. diepe sloothij haalde H horloge er uit en bracht het bij den wachtmeester. WAARHEEN? Te Veur (Zuid-Holland) wordt se dert 3 Juni de vijftienjarige W. v. V. vermist van wien vermoed wordt, dat hij ls weggeloopen. ONWEER. Bij een kart, doch hevig, onweer, dat zich boven Roosendaal ontlastte, werd op de Bredaasche baan de voer man C. Flooren van Zegge door den bliksem gedood. Ook zijn paard sloeg dood op den weg. Door den bliksem ls de boerenibe- haiizinge van H. Oosterhuls te Mep- pel in de asch gelegd. Vee ls gered; menschenlevens zijn niet te betreu ren. Verzekering dekt de eohade. Tijdens eeH hevig onweder bevond zich de heer C. Houwink met echlge- noote en kind te Snoek, benevens J. Faber als dekknecht, met zijn ijze ren benzine-motorboot „Sowimohé" op het Sneekermeer, tegenover het Joustergat. Wat eigenlijk de oorzaak was, is niet met zekerheid te zeggen, maar zeker is, dat na oen feilen blik semstraal de benzinemotor als mid den In het vuur stond en dra de vlam men ruim 1 meter hoog oplaaiden. Door het direct afsluiten dei' bcnzlno- kraan werd voorkomen, dat de aan wezige benzine vlam ging vatten en begaf men zich ijlings in het toeval lig op sleeptouw medegenomen sloep- Je, waarna de terugtocht door de hooggaande golven al roeiende naar Sneek aangevangen werd. Men zag, ver na het verlaten van do motor boot, deze nog flink branden. Later ging de sleepboot Voorwaarts, kapi tein v d. Meer, op zoek naar de boot on bracht haar aldaar aan. De ma chine is zwaar beschadigd, maar boot met iu'houd is verzekerd. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. De politie te Utrecht heeft, volgens do Tel., proces-verbaal opgemaakt te gen iemand, die per advertentie had bekend gemaakt, in verband met, een faillissement, verschillende goederen te kunnen verkoopen. Hel bleek, dat van het faillissement niets waar was. ONGELUKKEN. Een 6-jarig meisje te Vlissingen, dat door een zwaar bohiden wagen is overreden, is aan de gevolgen over- iedon. De 18-jarige schippersknecht B. Schuitema te Welwerd Ls bij het ba den verdronken. Te Stadskanaal Is de 20-jairlgo be diende van den heer P. Grol bij het baden verdronken. De 65-jarige landbouwer E. te N.- Sohoonebeek is in deE ems geraakt en verdronken. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. STAALWATER (WILHELM!NA BRON). Een onovertroffen middo! tegen bloed armoede. Digestief werkend. Gevaren van aambeien Mannen en vrouwen, ofschoon dik wijls van nature teergevoelig, veron achtzamen vaak aambeien en laten deze kalm voortwoekeren, totdat de prikkeling en pijn bijna ondragelijk worden en een operatie het eenige redmiddel blijft om fistel en verzwe ring of verstopping van het afvoer kanaal der ingewanden te voorko- Aambeien zijn beslist een ernstige kwaal en veronachtzaming er van kan noodlottige gevolgen hebben. Vooral inwendige aambeien zijn een bron van groot gevaar. Al mogen zij in het begin den patient slechts wei nig pijn en ongemak veroorzaken, steéds breiden zij zich uit en zullen zij zich vaak tot uitwendige aambeien ontwikkelen, waarvan het pijnlijke karakter maar al te bekend is om eenige beschrijving voor den onge- lukkigen lijder te behoeven. Veronachtzaamde gevallen van ge wone jeukende aambeien leiden dik wijls tot bloedende aambeien, en het voortdurend, bloedverlies werkt spoe dig nadeel ig op het gestel van den patient, die kwijnend en zwak woTdt en last krijgt van bloedarmoede. Foster's Zalf geeft spoedige en blij vende baat voor aambeien, eczema en alle jeukende huidaandoeningen. Reeds de eerste aanwending geeft een ongekend gevoel van verlichting' aan de aangedane doelen, on één doos Foster's Zalf is gewoonlijk vol doende om een blijvende genezing te bewerkstelligen, doch zelfs in verge vorderde gevallen kunt gij u blijvend genezen door een geduldige en good- doorgevoerde behandeling met deze zalf. Overtuigt u, dat gij de echte Fosters Zalf krijgt. Zij is te Haar lem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 vor één, of f 10.voor zes doozen. BEENZIEKTEN.' Aderspattige WONDEN, Dauwwormen, f Jeukingen, WONDEN I vanollion aard, JZWER.EN, fel UITSLAG, Oemnlni ggtf OnmlddelllKo uorieMra BSfl «orllohtlng «oon jwa Itürl fl ,75 lor flaooo Per (laooe fl 1.75 WnlrUko bewijzen van genezing Weigort allo namaak, BfocSt oTO garantie ie bnnHlookenlng a DEPU8IER, ImtUtoOktaL O f» fe Dn, few ((reap, Pruoc aio bult icico poaiwItKlaaa GonoreabOapoi roor Nederland H. SANDERS, Roïln 8. Aro.ltrd.rn. Ta Haarlem bijJ. J. GÖP- I PINGER, Gr. Houtstraat 147. I Kerk en School EEN BENOBMINGSQUAESTIE. 1 Hbld. schrijft: Te Nieuwe-Pekela (Gr.) ls vacant de betrekking van hoofd dor school in wijk I. Wegens gebrek aan overeen stemming tusschen B. en W. en den district-schoolopziener is een vergelij kend examen gehouden. Mot de naar aanleiding daarvan opgemaakte voor dracht kon de Raad zich niet vorev. nigen, wijl daarop niet voorkwam de eerste onderwijzer aan bedoelde school. De Raad besloot 18 Mei ji. do benoeming, te verdagen, om <lcn ouders gelegenheid te geven aan don schoolopziener te verzoeken, dien on derwijzer alsnog op do voordracht te plaatsen. Een der voorgodnigenen luid zich pi. teruggetrokken ten ge volge van een ontvangen dreigbrief. Than$ heeft de Raad, nu het adres der ouders den schoolopziener geen aanleiding had gegeven wijziging in de voordracht (e brengen, no. 2 be noemd, den heer E. Meijer, h. d- v. te Altevecr (gem. Onstwedde), die ver zocht had niet verder in aanmerking te komen. Rechtszaken ONBESCHAAFD OPTREDEN VAN POLITIE-A GENTEN. Tóen-op 31' Maart op de Nieuwmarkt te Amsterdam een standje ontstond, waartoe een jongetje de aanleiding zou zijn geweest, vroeg een omstander aan een politie-agent waarom hij dat jongetje niet wegbracht. Do politie agent, deze vraag als een bevel be schouwende, voegde den persoon, dien hij van niet bepaald gunstige zij de meende te kennen, niet weer te ge ven belccdigcnde uitdrukkingen toe, wat den omstander aanleiding gaf een klacht wegens beleediging in te stellen. De politie-agent stond dientengevol ge voor de zesde kamer der Amster- damsche Rechtbank terecht. Hij zeld» wat minder ergs gezegd te hebben, dan de tenlastelegging luidde. Maar dat minder erge was ook ongepast. Het O. M. zei geaarzeld te hebben deze zaak te vervolgen. Het ging er echtor toe over, wetende dat sommi ge agenten soms ongepast tegenover het publiek optreden en ruw in den mond zijn. Al stond de beklaagde te genover personen met een slechte re putatie, hij had zich moeten onthou den van uitdrukkingen als hij blijk baar gebezigd heeft. Eisch wegens eenvoudige beleedi ging /15 of 10 dagen hechtenis. MISHANDELING VAN EEN WERKWILLIGE. De zesde kamer der Rechtbank to Amsterdam veroordeelde, overeen komstig derl eisch van het O. M., de twee glasblazers, die terecht stonden wegens mishandeling van een Duit- scher, die gedurende een staking aan de glasfabriek „Anna" te Diemen als werkwillige optrad, tot 2 en 3 maan den gevangenisstraf. Uit de Arbeiderswereld TRAMSTAKING IN FRANKRIJK. De staking op de tramways tlu Nord is geëindigd, het personeel kreeg op alle punten zijn zin. Bij de overige maatschappijen duurt do woeling voort, voornamelijk op het Oosternet, waar nog steeds staking wordt gevreesd. Het personeel der omnibussen zal een beslissing nemen in een reuzenmeeting, die tegen Zon dagnacht wordt aangekondigd. De stokers en machinisten van do Noor derspoorwegen beraadslagen nog steeds ln het diepste geheim, doch de maatschappij blijft steeds optimis tisch. STAKING TE ENSCflEDé. In verband mot de door de fabri- kantenvereenlging aangekondigde uitsluiting tengevolge van cle werk staking bij de firma N. I. Menko besloten de hoofdbesturen van De Eendracht en Unitos van heden af do bij reglement, vastgestelde extra con tributie te heffen van minstons 10 cent per week en per lid. Door deze uitsluiting zullen getrof fen worden: 1100 leden van De Een dracht, 1100 loden van Unitas, pl.m. 350 leden van den R.-K. Diocesauen- Textielarbeiderstoond en pl.m. 300 lo den der Vrije Organisatie. Met inbegrip van vrouwen, mois- jes en jongens zijn te Enschedé totaal 9500 arbeiders werkzaam. Na aftrek van 500 arbeiders der niet bij de Fa- brik anten v e reen ig In g aangesloten po li oons blijkt dat 9000 arbeiders door de uitsluiting warden getroffen, waarvan pl.m. 2850 zijn georgani seerd. Gemiddeld verdienen deze arbeiders ongeveer f 9 per week. De loonder ving zal dus per dag I 13500 en per woolc f 81.000 bediragen. Koloniën DE CHOLERA. We lezen in eén Indische correspon dentie in de „Ned." o. a. Het antwoord van den Minister van Koloniën op bet Semarangscli tele gram heeft overal een zeer onaange- uameh indruk gemaakt. Do toestand daar is inderdaad zeer ernstig. Ge middeld sterven er per dag volgens politie-opgave een 30 monschen. Hior- bij dient mon echter rekening te hou den met de omstandigheid, dat in do kampongs een massa geheim gehou den wordt, zoodat men dit getal vol gens den eerstaanwezendeu genees heer hier op ongeveer 2 1/2 maal zoo groot moet stellen, dat zou dus alleeu voor Semarang iederen dag 75 doo- den geven. Nu heerscht de ziekte ln de rest van J ava niet zoo hevig als te Somarang, maar dat het ook daar niet couleur de rose ls, bewijst vel do omstandigheid, dat het aantal Idooden liier toch ook altijd op een <zes per dag geschat wordt. Maar zoo als gezegd Semarang is het slimst en het is dringend noodig, dal daar ceno voorziening getroffen wordt. Waar men nu eerst onlangs in het moedor- land eonigo tienduizenden bijeen bracht voor een© overstroom ing te Parijs in het rijke Frankrijk, dat heusch wel voor zichzelf kan zorgen (dat wil zeggen financieel, de rest laat ik daar), daar meent men, dat waar eene bloeiende stad in de eigen kolonie gevaar loopt, het volstrekt niet te veel gevergd Is, dat men in het moederland de handen eens uit de mouw steekt en wanneer de Ka-* uier zich dan liever bezig houdt met voj'zeUeringsdebatten of „stemmen" had wellicht het particulier initiatief dal zoo gauw klaar is voor Parijs J» Messina, hier wel iets kunnen doen. De heele wwjen, waarom de cholera hier zoo lang aanhoudt, en zooveel slachtoffers eischt, ls de ergerlijke vervuiling der kampongs, die weer te wijlen is aan het gebrek aan eeno bel hoorlijke rioleoring, oene behoorlijke afwatering en eene goedo waterlei ding. Tegen deze drie euveLs heeft men hier overal tc strijden. Do Over heid doet bijna overal, wat zij kan, wat men daartegen ook in do Indir sche bladen xnag schrijven. Maar het' is liet gebrek aan geld, dat een be hoorlijk ingrijpen belet. Nog onlang^ had ik een gesprek met den directeur der Gemeentewerken, die mij df mees! verschrikkelijke verhalen deed over den toestand van eenige kam pongs. „Is hier nu geen verandering in le brengen? vroeg ik hem. „Ja zeker", was hot antwoord, „maar waar halen we het geld van daan Men gaat in Nederland nog veel te veel van het idéé uit, dat de men seden in ïndië kolossaal rijk zijn, en dus best voor zichzelf kunnen zor gen, maar mon vergeet daarbij, dat' iedereen, die in Iodic geld verdiend heeft, onmiddellijk naar Holland ver trekt, terwijl de overigen hier alle maal sparen, om ais ze genoog over gelegd .hebben, op hunne beurt te ver trekken. Het aantal zoogenaamde „blijversm is nog gering. Wel ontstaan, nu da' hooger gelegen plaatsen meer in trek komen, en daar langzamerhand moer geboden wordt, in den Jaatslen tijd, „blijvers"-koloniën in Bandoeng, Soc- kaboemi. en andere DJaatsen in da Preanger, maar gelijk gezegd, dit aantal blijft toch gering. De meeste monschen, die in Tndië geld verdiend hebben, wonen later, voor zoovor niet in het buitenland, in Den Ilaag, Nijmegen, Breda, enz. Zou van die zijde hu eens niet het initiatief kunnen uitgaan om het land waaraan zoo velen hunner hunne fU nancieele opkomst te danken hebben, bij te staan, nu het zoo zwaar be proefd wordt? Leger en Vloot GENERAAL BRAAMS. „Do Tijd" verneemt, dat generaal- majoor Hraams, inspecteur der cava-' lerie, binnenkort den dienst met pen sioen zal verlaten. Pers-Overzicht DE EEDSQUAESTIE. Mr. A. Duparc schrijft in 't Alg, Handelsblad o. a. Intusschen kan de Regeering in da- ze zaak nu niet langer lijdelijk blij ven. Te recht schreef Land en Volk, „dat door de beslissing van den Hoo- gen Raad de gansche rechtspraak op losse schroeven gezet, een nieuw veld van chicanes geopend en in tal van gevallen het aan bet Openbaar Minis terie onmogelijk gemaakt wordt, de schuld van een beklaagde rechtsgel dig te bewijzen, of omgekeerd aan een beklaagde, zijn onschuld aan ie too- nep door het voorbrengen van getui gen." In het belang niet alleen van de ge wetensvrijheid, maar ook van' het recht is daarom regeling van de eods- quaestie dringend noodig. Zoo eenigs zins doenlijk, algeheele afschaffing van den eed, ook van den ambtseed, waartegen ik in mijn Tiiemis-artiket meer in het bijzonder opkwam. Een werkelijk godsdienstig rneusch, Christen o£ Israëliet, hetzij hij al of niet tot eea kerkgenootschap behoort, zal, niet minder dan een Doopsgezin de, ook hei doen eeuer verklaring of belofte heilig achten. En een opzette lijke vaische verklaring of belofte zal moeten worden gestraft zooals reeds thans, volgens ert. 207 van het Wet boek van Strafrecht, geschiedt met da opzettelijk valscho belofte of bevesti ging, die krachtens de wet voor den eed in de plaats treedt. HET ENQU6TE-DEBAT. We lezen in do Standaard o.a.: De voorstelling die de linksohe pers geeft, is o.a. ook deze, dat de huiten- landsche pers aan de zijde van Mr. Troelstra zou staan. Ja, de liberale buitenlandsche pers natuurlijk. Maar ziehier nu het oordeel uit Das Reich, van 2 Juni j l Spekend over de da gen onzer worsteling en wat daarop volgde, .zegt het blad: Wol verhinderde kleingeestigheid, in Friesland begovnen, bij de volgen de Kamerverkiezingen, dat de vrien den en aanhanger» van Dr. Kuyper de overwinning botiarJden, doch voor de liberaal-sociaaldemocratische co alitie was het slechU een Pyrrus overwinning. Het niet naar eisch be hartigen van 's lands defensie dwong reeds voor de Kamerverkiezingen tot terugtreden en de laatste verkiezin gen gaven aan de rech\«che partijen, alzoo aan Dr. Kuyper, wreder de over winning. Toon ving het boevenstuk aan. Mep beschuldigde den ouden man, die reeds over de zeventig is, van han del ln ridderorden, en begon een Hetze, gelijk ook de liberalen hier zoo uitmuntend verstaan. Wij welen uit Stöckers' etrijd, of thans uit de SchatLzaak, op wat manier het. vrij zinnige persla waai 't. aanle0t om een man af te maken. Zeker, le liberale bent had een onvoorzichtigheid bij Dr. Kuyper ontdekt; hij bad beter go daan ais minister-president het voor zitterschap zijner partij neder te leg gen hoewel deze zaak in een porlo- m«y,.tnir geregeerd land anders komt' te staan als in het Duilscho rijk. Maar Dr. Kuyper kon verwijzen naar de verdiensten van den gedecoreerde, die zich geïnteresseerd had voor het lot van de krijgsgevangen Hollanders op St. Helena, ten bewijze dat de ridderorde verdiend was. Wij zullen niet de aandacht vestigen op Von, Bülow, diie ook een verkiezingsfonda

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6