NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27e Jaargang. No. 8270, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 18 JUNI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem..ƒ1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)]-30 Franco per post door Nederland1-65 Afzonderlijke nummersa Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlema 0.37H B „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 19 JUNI Brongebouw: AthletLsche wedstrij den. 12 1/2 uur. Brongebouw: Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. Advertentiën en Berichten. Voor de onderstaande beschouwing; (verzoeken wij de aandacht onzer le xers. Zij betreft een aangelegenheid, die voor hen en voor ons van betee ken is is. Een courant bestaat uit twee ge deelten: datgene, wat deredact nuttig acht nan hare lezers mede te deelen het redactioneel gedeelte en datgene, wat het publiek wenscht aan te kondigen, do advertentieru briek. Deze beide afdeelingen behooren strikt gescheiden te blijven: evenmin als de Tedactic bare mededeelingen onder de a-lverteutiën plaatst, even min behooren de aankondigingen van bet publiek in het redactioneel© ge deelte thuis. Toch komt het herhaaldelijk voor, 'dat ons een mededeeling wordt toe gezonden met verzoek tot plaatsing in de redactioneel© rubriek, terwijl die zeer stellig behoort onder de ad vertentiën. Het is niet altijd gemakkelijk, dit onderscheid den inzender duidelijk te maken. Hij of zij beroept er zich dan bij voorkeur op, dat de bedoelde mede deeling geschiedt In het publiek be lang, maar dit begrip is zóó rekbaar, dat daaronder gemakkelijk alles kan worden gebracht. De aankondiging van een concert bijvoorbeeld evengoed, als het te koop aanbieden van een poedel, maar met beide gevallen is wel degelijk het be lang van den inzender z e 1 v e n ge moeid. Daarom behooren die beide aan kondigingen onder de advertentiën. Het zijn vooral besturen van vereeni- gingen of tijdelijke comités, die hun ne advertentiën aldus als berichten wenschen geplaatst te zien, een ge volg waarschijnlijk hiervan, dat zij, die immers hun arbeid om niet ge ven, ditzelfde van de courant ver wachten. Evenwel staau de gevallen niet gelijk, omdat de courant, hoewel zij zeer zeker een ethische roeping heeft te vervuilen, daarnaast toch ook een onderneming is Wij wenschen daarop onmiddellijk le laten volgen, dat het ons er aller minst om te doen Ls, de advertentie rubriek te bevoordeelen, maar alleen om een zuiveren toestand te Scheppen, waarbij alles staat in de afdeeling waar het behoort. Onze roeping om het publiek be lang te bevorderen, wordt daarmee geenszins uit het oog verloren Laat ons ter verduidelijking een voorbeeld geven: wanneer ons een mededeeling wordt aangeboden over een te houden bazar of fancy fair, dan verwijzen wij die naar de adver tentierubriek; wanneer ons wordt ge meld, dat iemand door een bedrieger is opgelicht, dan plaatsen wij, tea* Waarschuwing voor anderen, een be richt in het redactioneel gedeelte. Deze aangelegenheid is voor ons van zóó groot belang, dat wij een overeenkomst bobben aangegaan met de Oprechte Ilaarlemsche Courant, Stads- en Post-Editie om voortaan, wanneer ons een mededeeling als be richt wordt toegezonden, die naar ons beid©.- oordeel tot de advertentiën behoort, de plaatsing in het redactio neel gedeelte af te wijzen en den sender daarvan kennis te geven met de navolgende circulaire: M. Aan onze courant werd door U ©en mededoeling toegezonden met het verzoek, die als bericht in het redactioneele gedeelte te plaatsen. Wij doen U evenwel beleefd opmer ken, dat deze medeeling naar haren Inhoud onder de advertentiën behoort, toodat wij U uitnoodigen haar, tegen betaling van het gewone tarief, In die rubriek van onze courant ter plaatsing op te geven. Hoogachtend, REDACTIE VAN HAAR LEM's DAGBLAD. In den loop der jaren ls nog een ander kwaad ontstaan, dat wij 1 lijkertijd onder de aandacht wenscheD te brengen, wij bedoelen de gewoonte van het publiek om ons te verzoeken, dat in het redactioneel gedeelte naar een advertentie zal worden verwe zen. Dit gebruik, dat langzamerhand ls toegenomen en thans zeer groote af metingen heeft bereikt, gaat blijk baar uit van de veronderstelling dat de berichten met grooter aandacht worden gelezen, dan de advertentiën. Geheel ten onrechte ovenwei, want wie wenscht te weten wat er in en om zijn woonplaats omgaat, moet evengoed op de advertentiën, als op het redactioneel gedeelte letten. Bovendien spreekt het van zelf, dat wanneer het opnemen van zoodanige verwijzingen door ons niet werd Btuit, de belangstelling voor de ad vertentiën bij het publiek inderdaad zou kunnen verminderen. Het is dus in het belang van de adverteerders, dat aan verzoeken om dergelijke ver wijzingen te plaatsen, door ons niet meer wordt voldaan. Het opnemen van een „verwijzing' als bovenbedoeld komt neer op het herhalen van een mededeeling in en hetzelfde nummer van de courant. Ook wanneer die veirwijzing eenigs- zins anders is ingekleed, dan de ad vertentie of een bijzonderheid behelst, die wel eens opzettelijk uit de annonce werd weggelaten Nu spreekt het toch van zelf, dat er geen logica kan liggen in het t w e maal doen van een zelfde publica tie. Het .is daarom, dat wij te rade zijn geworden met de Oprechte Ilaarlem sche Courant, Stads- en Post-Editie, om wanneer ons van een dergelijke verwijzing plaatsing wordt verzocht, die af te wijzen en den verzoeker de navolgende circulaire toe te zenden: Aan onze courant werd door U ver zocht, in het redactioneel gedeelte naar een tevens door U ingezonden advertentie te verwijzen. Tot ons leedwezen moeten wij U be richten, dat wij aan dit verzoek niet kunnen voldoen. De advertentierubriek ls vocht onze lezers van groot belang en wordt dan ook door een ieder, die op de hoogte wil blijven van wat er omgaat, met aandacht gelezen. Het komt ons dus onnoodig voor, de mededeelingen van de annonce-af- deeling nog eens, zij het dan ook in beknopten vorm, in het redactioneele gedeelte te herhalen of zelfs er na&r te verwijzen. Hoogachtend, REDACTIE VAN HAAR LEM's DAGBLAD. Wy hopen, in bovenstaande uiteen zetting duidelijk te zijn geweest en zijn, wanneer men die mocht wen schen, tot nadere toelichting bereid. Wij horhalen, dat het ons niet om extra gewin, maar alleen om het ver krijgen van goede toestanden te doen De door ons aangewezen insluip sels bestaan niet alleen te Haarlem, maar in het geheele land, zoodat dan ook de Vereeniging van Directeuren van Dagbladen in Nederland, een or ganisatie die meer dan 50 leden telt, in hare bijeenkomst van 2 Juni j.l. een uitvoerige motie heeft aangeno men, waarin de beide door ons ge noemde misbruiken zeer beslist wor den afgekeurd. Stadsnieuws MUSEU MVAN KUNSTNIJVERHEID In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid is tentoongesteld een tochtscherm met gebatikte pan eel en, waarvan het batikwerk door mejuf frouw A. Spier werd ontworpen en uitgevoerd en het meubelwerk voor een groot deel op de aan het Museum verbonden School werd vervaardigd. Het overzicht der bewerking van het koperdrijven werd thans aanzien lijk uitgebreid en met verschillende afgewerkte modellen aangevuld. NIJVERHEID. Vrijdagavond vergaderde In de bo venzaal van de Kroon het departe ment Haarlem van de Maatschappij van Nijverheid, voor het eerst onder leiding van zijn nieuwen voorzitter, den heer C. II. Julius. Deze betuigde dank voor zijne benoeming als zooda nig en deed een beroep op de aanwe zige, en vooral op de afwezige leden, om de vergaderingen trouw bij te wo nen, daar alleen dan van de bijeen komsten nut te verwachten is. Aan de heeren S. J. C. van den Berg, Th. Donkerwolke en H. W. Aarts, allen werkzaam aan de Werf Conrad, reikte daarna do voorzitter het diploma uit van de Maats, wegens 25-jarige dienstvervulling in deze on derneming. Hij voegde daaraan een hartelijk woord van gelukwensch toe en overhandigde aan elk der drie jubi larissen tevens, namens de directie een fraaie zilveren medaille, geslagen op het stempel der Maatschappij van Nijverheid. Met .applaus toonden de aanwezi gen hunne instemming met deze hulde. Als eerste punt van de agenda werd daarna behandeld een voorstel van het bestuur om het reglement te wij zigen, m verband met het denkbeeld om de besturen van het departement en van zijne afdeeling het natuurkun dig genootschap somen te smelten. In het aldus uitgebreide bestuur blijven de leden de taak, die zij tot dusver vervulden, behouden, maar men zag in den maatregel beter regeling van zaken en in verband daarmee, belang rijke bezuiniging. Na eenige gedachtenwisseling werd dit voorstel eenparig goedgekeurd, zoodat het departementsbestuur nu is uitgebreid met de heeren Dr. H. Bron- gersma, J. M. L. Kerstens, P. H. vun der Leij, J. D. van der Crab en W. Kaars Sypestein. Aan de orde kwam daarna de be schrijvingsbrief voor de a. s alge- meene vergadering der Maatschappij, op 7 én 8 Juli e. k. te Nijmegen te houden. Een der belangrijkste punten betreft de uitzending van klein-nijve- ren naar de tentoonstelling te Brus sel. De Regeering beeft daarvoor f 5000 beschikbaar gesteld, van welke som het departement Haarlem 280 zal ontvangen. De VOORZITTER deelde mede, dat daarvoor dus een tiental personen kan worden uitgezonden, aan wie een bedrag van 25 30 kan worden verstrekt, voor een verblijf van drie dagen. De bedoeling i9, dat de reis groepsgewijs, d. i. door vakgenooten uit het heele land gezamenlijk, worden gemaaktNederlanders Brussel hebben zich tot voorlichting rondleiding bereid verklaard en de deelnemers zullen zich moeten ver plichten, bij hun terugkeer, eenige vragen te beantwoorden, waarvoor eea lijstje is opgemaakt en tevens op do vergadering van het departement een korte mededeeling te doen van wat het meest hun aandacht heeft ge trokken Het zal. meende de voorz., geraden zijn te wachten tot Aug. of Sept., omdat de tentoonstelling nog niet gereed is. Het bestuur meent, dat voor uitzending vooral in aanmerking komen klein-nijveren In de vakken van smid-bankwerker, loodgieter, schoenmaker en zadelmaker. De moeilijkheid is de ware personen te vinden, daartoe wenscht het bestuur een oproeping te doen in de dagbla den. Hierop volgde een uitvoerige ge dachtenwisseling. De heer BREDA KLEYNENBERG zag meer heil in het uitzenden van flinke werklieden, waarop de VOORZITTER antwoord de, dat men gebonden is aan de door den Minister gestelde voorwaarde, dat het klein-nijveren zullen zijn; bo vendien achtte hij bij dezen evengoed een gunstig resultaat mogelijk, als bij werklieden. De heer VON SAHER wees er op, dat vele kleine patroons knappe men- schen zijn. die niet alleen meewerken tot verheffing van hun stand, maar ook tot die van hun ambacht, voorts betoogde hij, dat ook meubelmakers, metaalbewerkers en decoratieschil ders op de tentoonstelling veel kun nen leeren en verzette zich tegen een oproeping in de dagbladen, die veel last opleveren en menigeen teleurstel len zal In persoonlijke aanbeveling zag hij meer heil. De heer PEEREBOOM vond drie dogen te kort voor een vruchtbaar be zoek. De heer WEYBURG vestigde de aandacht op het stoffeerdersvak. Er concurrentie door stoffeerwerk, dat juist uit België en Frankrijk komt De heer DUFOUR noemde als vak ken, die in aanmerking zouden ko men, ook nog schilder, drukker en ko perslager. Ten slotte werd bepaald, dat er zul len worden uitgezonden zeven perso nen, die elk 40 zullen ontvangen, dat het bepalen van do bedrijven die in aanmerking komen, wordt overge laten aan bet bestuur, dat overigens een oproeping in de dagbladen zal doen, waeraan het evenwel niet ge bonden is. Wie dus geschikte perso nen meent te kennen, kan hunne na men bij het bestuur opgeven. Daarna kwamen de overige punten der agenda in bespreking. Het voor naamste daarvan is het voorstel van het hoofdbestuur, om het op te dragen te onderzoeken, op welke wijze het Koloniaal Museum de gelegenheid zal kunnen verkrijgen .steeds meer te be antwoorden aan de bedoeling waar mee het werd opgericht, daar onder de tegenwoordige financieele omstan digheden en wegens de beperkte ruim te in het Paviljoen, do ontwikkeling van het Koloniaal Museum haar grens heeft bereikt. Uit de toelichting blijkt, dat dit voorstel verband houdt met een denk beeld, om te Amsterdam een Kolo niaal Instituut te stichten, waarvan het Museum dan deel uitmaken zou. Door den heer PEEREBOOM werd in overweging gegeven, dat de afge vaardigden van het departement Haarlem ter algemeene vergadering voor dit voorstel zullen stemmen, hij was van oordeel, dat het Kolonaal Museum alleen te Amsterdam zich flink zal kunnen uitbreiden en geheel tot zijn recht komen. Met deze zienswijze was de heer BREDA KLEYNENBERG het geheel oneens. Naar zijn oordeel moet Haar lem trachten, het Museum voor de gemeente te behouden. De onderhan delingen daartoe met een combinatie zijn nog niet afgeloopen. Besloten werd, dat het dep. Haar lem voor het voorstel van het hoofd bestuur zal stemmen, zonder meer. De overige punten gaven geen aan leiding tot besprekingen. Tot afge vaardigden ter algemeene vergade ring werden benoemd de heeren H. A. Waller, J- L. E. 1. Breda Kleynen- berg, J. C. Peereboom, J. M. L. Ker stens en W. Kaars Sypestein. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 8 timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, 1 meubelmaker, mo. delmaker, 2 metselaars, 4 opper lieden, stucadoors, 1 witter, 8 machinebankwerkers, 1 monteur, 6 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, vuurwerkers, 1 ketelmaker, 8 burgersmeden, 4 machinisten, 8 sto kers, 9 electriciens, 1 instrument maker, koperbankwerker, 1 ko perslager, 8 loodgieters, 1 schoen maker, zadelmaker, kleerma kers, 9 schilders, behanger, 1 stoffeerder, 2 bloemisten, 8 tuin lieden, 4 grondwerkers, 1 bakker, 1 banketbakker, slagers, 4 krui deniersbedienden, 1 kellner, 6 ma- gazijnkneebts, 7 loopknechts, 9 huis knechts, 2 sigarenmakers, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 1 letter zetter, 1 lithograaf, binders, 21 losse werklieden dienstboden, werksters, 9 naaisters, 1 kook ster, huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, 2 adspi- rant bouwk. opz., 1 houtdraaier. GEMEENTE-AMBTENAREN. Men schrijft ons: Op Donderdag IC Juni J.l. werd in Café Brinkmaan alhier eene bijeen komst gehouden van verschillende ambtenaren in dienst der geaneente, workzaam bij onderscheidene takken van dienst, ten einde de wenschelijk- beid te bespreken eene ambtenaars- vereeniging ln het leven te roepen. Tevens waren daarbij tegenwoordig eenige leden van het Hoofdbestuur van het Nationaal Verbond van Ge meente-Ambtenaren in Nederland, die het nut van organisatie en do werking en het doel van dat Verbond uiteenzetten. Na afloop der besprekingen traden 62 ambtenaren voorloopig tot de op te richten vereeniging toe, terwijl nog van verschillende anderen toezegging is ontvangen. Tot leden van het voorloopig be stuur, aan hetwelk werd opgedragen statuten en huishoudelijk reglement te ontwerpen, werdén benoemd de heeren Van Beek, Gosler, Volkers Van Abs, Bouman. Ockhuijscn en On derwater. EEREMEDAILLES VAN HET KO NINKLIJK HUIS. Overeenkomstig de door het Hoofd bestuur vastgestelde bepalingen no pens de toekenning der ©eremedailles van de Koninklijke Familie, zijn ze toegekend als volgt: De Gouden Medaille van H. M. Koningin aan de Hlllegomsche bloem- hollenkweekerij en Handel, v/h. van Waver en Zonen te Hillegoni als de inzender, die gedurende de ge heele tentoonstelling het meest heeft bijgedragen tot haar welslagen. De Gouden Medaille van H. M. de Koningin-Moeder aan da afdeeling Lisse der Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur als de inzendster, die het meest heeft bijgedragen tot 't welslagen der permanente volle- gronds tentoonstelling. De tweede Zilveren Medaille van H. M. de Koningin-Moeder aan de firma C. G. van Tuborgen Jr. te Haar lem als de Inzender, die het. meest heeft bijgedragen tot het welslagen der vierde tijdelijke tentoonstelling. Het Hoofdbestuur herinnert er aan, dat reeds vroeger is vermeld aan wie de eerste zilveren medaille van H. M de Koningin-Moeder en de belde zil veren medailles van Z. K. II. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg zijn toegekend. De zelfmoordclub. Het schijnt nu, dat het sensatlebe- richt van de Telegraaf over de Am- sterdamsche zelfmoordenaarsclub een reclame ls voor een bioscoopthe ater. Dan toch een smakclooze, naar on ze meening. VEREENIGING VAN SIGAREN WINKELIERS. In „De Korenbeurs" vergaderden gisteren de Haarlemsche sigarenwin keliers ter bespreking van bet vraag stuk der Zondagsrust. Het bleek, dat aan oen geheele Zondagsslultlng niet viel te denken; tegen een gedeeltelij ke sluiting van hun winkels op den rustdag bestond bij de meeste winke liers geen overwegend bezwaar De voornaamste zaken en vooral die, welke in -het centrum van de stad liggen, verklaarden zich er voor, do zaak op den Zondag van twee tot vijf uur te sluiten. Met lijsten zal nu wor den rondgegaan, om daarop handtoo- keningen te verzamelen van die win keliers, welke voor zulk een partïeeic sluiting zijn. Worden genoeg hand teekeningen verkregen, wat vrij raker is dan zullen de Haarlem sche sigarenwinkeliers bij wijze van proef met ingang van 1 Juli en gedu rende de maanden Juli, Augustus en Sept. hunne winkels op den Zondag van twee tot vijf uur sluiten Met de buitenwijken ls het anders gesteld. De slappe uren vallen voor deze winkels niet op hetzelfde tijd stip als voor de zaken ln de stad. Daarom zullen die winkels na 8 uur des avonds sluiten. De gift van IL M. de K o- ningin. Hedenmorgen is dc gift, die II. M. de Koningin bij Haar bezoek voor de algemeene armen van Haarlem schonk, verdeeld. Elk der gezinnen, die ook van de gewone bedeellngen ontvangen, kreeg vleesch, brume boo- nen, rijst, krentenbrood, vet en een kwartje. C o n c e r L Door Haarlemsch Muziekkorps wordt Maandag 20 dezer op de Groote Markt een concert gegeven, met het volgend programma 1. Operette Marsch, Fall. 2. Concert ouverture, Massenet. 3. Esmeralda Walzer, Waldteufel. 4. Fantaisie a. d. operette Göttcr Gate, Léhar. 5. Ouverture Jeaune d'Arco, Verdi. 6. Ballet La Source, Delibes. 7. Mazurka Militair, Lux. 8. The Handicap Marsch, Bossy. S-t aalwaterbronnen. Gisteren werd de driukhal van do Staalwaterbronnen bezocht door 84 personen. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Door B. en W. is aan A. E. Thierry de Bye Dolleman vergunning ver leend tot het bouwen vau een villa aan den Koeduinweg en lan J. W. Wels voor het bouwen via een villa aan den Kweekduinweg. HAARLEMMERMEER. Op de monstering te Hoofddorp Vrijdag j.l. van paarden van 410 jaar voor opzending naar 't buiten land, waren aangeboden 6. Eén werd verkocht voor 425. HEEMSTEDE. De heer T. H. Jonker, besturende broeder van Meor-en-Bosch, was he den 12-1/2 jaar in het gesticht werk zaam. Vroeg ln den morgen gewerden hem vele bewijzen van sympathie. Serenade. In den loop van de volgende week" zal den burgemeester van Heemstede, Mr. D. E. vau Lennep, wegens zijn verkiezing tot lid van do Provinciale Staten van Noord-Holland, door de muzickvereenigiugen in deze gemeen te, een serenade gebracht worden. De datum is nog niet vastgesteld. IJMUIDBN. De Stct. bevat de aanwijzing van den heer F. Bok, arts in deze gemeen te. als deskundige voor het onderzoek naar de eezichls- en gehoororganen van schippers, stuurlieden, machi nisten, machinist-stokers en uitkij kers Binnenland NEDERLAND EN AMERIKA. Naar Neerlandia meldt, poogt de Nederlaodsche vereeniging Een dracht maakt Macht te New-York, in Amerika jaarlijks een Nederland- 6Chen stamdag te houden van alien, die van Nederlandsche afkomst zijn. Reeds Is er een voorloopige commis sie gevormd onder voorzitterschap van ds. J. A. Mets, van New-York, la deze commissie hebben afgevaardig den van Nederlandsche veroenigingen en Nederlanders van invloed zitting. Den 30en Mei 1910 zou er te New-York een eerste bijeenkomst van afgevaar digden van vereenigingen worden ge houden. VERKIEZING VOOR PROV. STATEN. IJ s e 1 s t e i n. Herkozen zijn de aftredende leden G. van Hav.endonk, II. J. Sehilte, Mr. J. B. L. C. C. baron de Wyckerslooth de Weerdestey n. allen R.-K., cn E. G. Wentink, a.-r. Pers-Overzicht DE PERS OVER DE STATENVERKIEZINGEN. 't Algemeen Handelsblad schrijft o. a. Heeft Amsterdam zich dus gehana haafd als een vrijzinnig© en in over groot© meerderheid anti-clerlcale stad, in het overige deel van ons land is de uitslag van de verkiezingen zeer veel minder bevredigend Het blijkt moeilijk de belangstelling voor de verkiezingen van de Provin ciale Staten gaande te maken en als steeds zijn de goed gedisciplineerde kerkelijke kiezers dan het sterkst op gekomen, met het gevolg, dat in Zuid- Holland, ln Gelderland, in Ovcrijsel en andere streken, waar wij zoo gaar ne gezien hadden, dat vrijzinnige meerderheden hadden bewezen, dat het besef van de voosheid en onwaar heid van de politieke christelijkheid tot de kiezers was doorgedrongen, <j< kerkdijken nog iets sterker dan vro© ger uit den strijd zijn gekomen. De Tijd schrijft over de HaarJer» sche verkiezing In 't liberale bolwerk is een bres ge schoten en niet ver is de tijd meer af, of mannen van Christel ij kon huize zul len de oude Spaarnestad in de open bare bestuurslichamen vertegenwoor digen. Verwacht wordt, dat dr, Timmei vóór de herstemming zal cesseeren Zijn kansen zijn tenminste hopeloos daar ongetwijfeld de beide Boreels d€ stemmen van rechts op zich zuil er vereenigen. De Nederlander Ook de tweede dag der Provinciale Verkiezingen is voor de linkerzijde allesbehalve een „Jour de glolre" ge bleken. Zelfs in Noord-Holland, van ouds een bolwerk der vrijzinnigheid, is op nieuw bres geschoten. Terwijl de po pulaire burgemeester van Haarlem, die door alle partijen werd gesteund in herstemming moet komen, werd daar de C.-H. candid a at bij eerst© stemming gekozen. Ook de Maasbode schrijft Het christelijk beginsel heeft bij de provinciale verkiezingen van Donder dag wederom een stevigen triuxnf b© haald. Met kjachtige stem heeft het Neder- landsche volk. dat Donderdag aan d« stembus werd geroepen, haar onver zwakt vertrouwen uitgesproken ix het christelijk "bestuur, dat ons va- ztoriaivt tot heil strekt.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1