NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. ^7e Jaargang. No. 8276, V. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 18 JUNI 1910 C LAD ABONNEMENTEN AD VERTENT IÊN: per drie maanden: Van 1-5 reêeIs 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem - 1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B'j Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 JrNsg&gn Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland,1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen 4 contant. Afzonderlijke nummers0.02^9 m ?A kr n Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M JJRedactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. {>&- Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandse!! Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht IN DEN BALKAN. Keer weer, o rustIn de laatste maanden is deze verzuchting al her haaldelijk geslaakt, maar zonder re sultaat. Er blijft spanning. De lucht is weer vol electriciteit, elk oogenblik kan het onweer losbarsten. Die vervelende Kretenser quaestie Er schijnt een nieuwe oplossing (de hoeveelste aan de hand te zijn gedaan. Uit Sofia (dus via Bulgarije) wordt namelijk geseind, dat een der mogendheden met het volgende voor stel voor den dag is gekomen Kreta behoudt zijn zelfbestuur, maar de suzereinlteit van Turkije wordt metterdaad bewezen door dat het een jaarlijksche schatting var. het eiland ontvangt. Wanneer later de thans heer- schende opgewondenheid bedaard is, kan Kreta, door betaling van een som ten bedrage van de geka pitaliseerde schatting, zich het recht verwerven over zichzelf te beschikken, zoodat het dan bij Griekenland gevoegd zal kunnen worden. Er bestaat grond om aan te nemen, dat Rusland de mogendheid is, die dit plan heeft geopperd. Het zal een groote vraag zijn, of Turkije op het voorstel wil ingaan. We geiooven het niet. Do Turksche jeeren hebben te veel rumoer ge maakt, om met zoo'n oplossing, die toch eigenlijk een nederlaag is, ge noegen te kunnen nemen. Maar..... de Turksche schatkist is leeg, en wat geld kan wonderen doen, dat weet men van de vorige crisis. Turkije bereidt zich intusschen wel op een wapengeweld voor. Dit bleek gisteren uog in de Turksche Kamer, waar de oorlogsbegrooting behan deld werd. De minister van oorlog dróng aan op het vcrleeneu van het gevraagde crediet, verklarende, dat Turkije noodzaketijk een eervolle plaats on der de Europeeschc mogendhedeo moet blijven innemen. In Griekenland worden de Kreten- icr idetlen flink warm gehouden. Donderdagavond is de konmg van eijn reis te Athene teruggekeerd. Z. M. werd op weg naar zijn paleis met geestdrift door het volk toegejuicht, en op Korfoe, te Patrus en in andere steden is h.ij even hartelijk begroet. Blijkbaar wilde het volk den koning .chadeioos stellen voor de teleurstel lingen, die hij in den laatsten tijd heeft gehad, en hem dank betuigen Voor zijn pleiten voor Griekenland's belang in het buitenland. Men spreekt ook de geruchten te- jgen, dat er tu&schen den koning en |»et ministerie geschillen zijn gere ten. De Grieksclie minister van buiten- landscho zaken heeft den Turkschcn gezant leedwezen betuigd over het voorgevallene met de beroofde „Tm peratul Trajan" in de haven van Pi raeus en de bestraffing der schuldi gen toegezegd. De Turksche regeering besloot, aan Griekenland schadeloosstelling te vragen voor de mishandelde Turk sche onderdanen. Ais dit geschil uu maar niet de aanleiding wordt voor het ontstaan van nieuwe moeilijkheden 1 De politieke toestand blijft nog steeds onzeker De laatstelijk aan het licht gekomen ongeregeldheden geven in de Karner aanleiding tot harts tochtelijke debatten, die zoo lang du ren, dat aan nuttigen parlementairen arbeid niet valt te denken. Het kabinet-Beir&o en de leider der partij, Luciano de Gastro, zouden wel geneigd zijn over te gaan tot een nieuwe Kamer-ontbinding, maar hier van wil geene der andere partijen iets welen. Daarom kan er weinig van komen. Het comité dor republikeinsche par tij heeft thans verklaard, dat deze al le monarchistische ministeries zal be strijden, doch inzonderheid liet hui dige kabinet. Eerstdaags zal in eene samenkomst der republikeinsche partij worden be raadslaagd over de door haar aan to nemen houding. wordt tegenwoordig veel kalmer ge streden. De eerste samenkomst van de zoogenaamde constitutionneele conferentie, heeft gisterenmiddag plaats gehad. Tegenwoordig waren de eerste mi nister Asquith, dc heer Balfour, Lord Crewe, Lord Lansdowne, Lord Caw dor, minister Lloyd George, minister Birrell en de heer Austen Chamber lain. Naar men verneemt, zijn de bespre kingen door gecncrlci beperkende voorwaarden aau banden gelegd. De verhandelingen worden als strikt vertrouwelijk beschouwd. GELOOFSVRIJHEID IN SPANJE. Verzekerd wordt, dat hedenavond in do Staatscourant een koninklijk besluit zal verschijnen, waarbij de - erordening van 23 (Jciober lSiti, be- altende een beperking van art. 11 van de grondwet, wordt opgeheven. Art. 11 zegt namelijk, dat do ka tholieke godsdienst staatsgodsdienst is, dat echter niemand wegens zijn godsdienstige overtuiging lastig ge vallen of in de uitoefening van zijn geloof mag woiden belemmerd met handhaving echter van den aan de christelijke zedeleer verschuldigd en eerbied. Het Rijksgerecht te Kopenhagen beeft het vonnis uitgesproken in liet proces tegen de oud-ministers Chris tensen en Sigurd Berg, die volgens besluit van het Folkething in staat van beschuldiging waren gesteld we gens plichtverzuim, omdat zij name lijk niet waren opgetreden tegen den vroegeren minister van justitie Al be rti. Christensen werd vrijgesproken, Berg veroordeeld tot betaling van 1000 kronen aan de schatkist, subsi diair 60 dagen hechtenis. De kosten, ten bedrage van 10.000 kronen, komen voor rekening van de schatkist, maar Berg betaalt ten vijf de dezer som. MOORDAANSLAGEN. Een jonge man te Grodzisk, bij Warschau, wierp gistermorgen een bom naar Alexandrof, den comman dant der politie, toen hij naar het station ging. Een politieagent, die den chef vergezelde, werd gedood, drie agenten zwaar gewond Alexandrof zelf bleef ongedeerd. Dc dader wond de zich zelf, toen hij achtervolgd werd. Men brengt dezen aanslag in ver band met dien op den kolonel der gen darmerie Wonsiatski te Radom. Voor het Witte Huis te Washington is een persoon aangehouden, blijk baar een krankzinnige, die er op aandrong, tot den president toegela ten te worden. Hij had een groot pistool bij zich. Op de vraag, wat hij van den pre sident wenschte, verklaarde hij, dat hij dezen wilde verzoeken, een einde te maken aan de vervolgingen, waar aan hij blootstaat. Brusselsche Kout. cccxxxu. Veetien dagen geleden heb ik U n beetje onbeleefd laten staan op de I-Iollandsche afdeeling, midden in een der huiselöke intórieurtjes van groep XII. Ik werd bij den arm gepakt door andere aspirant-bezoekers (erg geeste lijk natuurlijk) en moest eerst dezen helpen. Laten we nu onze wandeling vervolgen. We gaan nu eerst naar de eetkamer, uitgevoerd in gewerkt eikenhout in oud-Engelsche opvat ting. die door H. F. Jansen Zn. in Amsterdam is ingezonden en een klei ne vergaderzaal, uitgevoerd door het Binnenhuis (Amsterd.) naar teeke- ning van Berlage (Amsterd.). Jac. v. d. Bosch uit Bloemendnal maakte ont werpen voor damesknmers in maho niehout, die door 't Binnenhuis zijn uitgevoerd. We komen nu weer op de gang te rug, waar wij langs de verschillende tapijtstands gaan. Kon. Deventer Ta- pijtfabriek, Kon. Tapijtfabriek van W. Stevens Zn Rotterdam, uit de hand bedrukte stoffen van Samuel Jessurum de Mesquita uit Water graafsmeer en goudleder op oude wij ze vervaardigd door Jan Mousing te Amsterdam. We merken hier ook ver tegenwoordigers van de groep ver schillende bedrijven op W, G. Knoef uit Hengelo met imitatie oud-Hol- landsche staande „horloges" met ka lender, muziek en schepr-hi w- ving. een inzending, die natuurlijk zeer de aandacht trekt. Koperen voorwerpen van Jan Eisenlöffcl (Amstecd.), en twee paneelen inlegwerk in hout van O. Haberer (Amsterd.). We hebben nu dit deel der galerij bekeken, al is 't dan ook oppervlakkig en staan dus nu vlak tegenover liet voorportaal. Dit is geheel gereserveerd voor de chemische nijverheid en als de o. i. be langrijkste inzendingen, vernielden we die van Flines (Amersfoort) zeep poeder; zeepfabriek Brusquet, Delft, met sanodemia (neutr. huidzecp), venn. Staerinekaarsenfabriek Gouda, Spalteholz Anieschot (Amsterd.) met koolteerproducten. Holl. Vendu- gas Mij. (Amsterd.), die liet model van een gasinstallatie inzond volgens het systeem Rinches Wolter Ie Utrecht, niet een capaciteit van 200.000 kub. M. por etmaal en de N. V. Iiollandsche Melksuikerfabriek, Amsterdam. Hier achter vinden wij dc gezamen lijke inzending van schoenfabrikanten leerhandelaren, grootendeels in zendingen uit de zuidelijke provin cies. Op de tweede zijgalerij wippen we nu met een „Ehret die Frauen, sie Rechten und neben himmliche Rosen ins nelltische Leben", het kamertje van „Arbeid Adelt" binnen, waar Hollandsche vrouwen laten zien, dat zij in de kunst van ..vlechten en we ven" bij haar oostelijke zusters niet ten achter staan, al kiezen zij meer pruclïsche voorbeelden uit. om haar vlijt te toonen. Zoo zien wij er o.a. een Goesch' cos- -tuurn dat voor een liefhebster voor f 60 te koop is. Op dezelfde galerij vinden wij verder exposities op soc.- economisch terrein, o.a. van het mi nisterie van landbouw, niet statistie ken ten-opzichte van ongevallen-ver- zekeriug en van de Rijksverzekerings bank, van de Rotterdanische Spaar bank enz. De lithografie en aanver wante vakken komen nu aan beurt. Een der voornaamste inzénd- siers is hier de firma Joh. Enschedé en Zn. uit Haarlem; deze toont hier haar vaardigheid en renommé in het maken van bankbiljetten, als curiosi teit viel ons daarbij ook een bankbil jet van één gulden van onze Kolonie Curacao op. Ook een mooie litho van de'Bakenesserkevk te Haarlem, werk van deze firma trekt de aandacht. Op hetzelfde terrein exposeeren hier S. J. Lankhout uit Den Haag, Corn. Im- niig en Zn., ARotter.-Amst.), Sene- feldcr (Amst.) en Blikman en Sarto- riüs (Amst) met kantoorbehoeften en Mouton en Co. (Haag) met boekdruk. De inzending van het ministerie van oorlog besluit deze galerij. Eigenaar dig dat juist hier alle opschriften Ln 't Fransch zijn. We klauteren nu nog een étage hooger, waar we een reeks kamertjes vinden, geheel gewijd aan het kind of het aankomend geslacht. Het eerste vertrek is bijv. al ingericht voor het aanschouwelijk onderwijs voor re ken- en leesoefeningen voor eerstbo- ginnenden. Pander en Co. laten ons vervolgens zien hoe een volmaakte kinder-speelkamer er uit moet zien, terwijl verder een reeks zaaltjes aan ernstig vakonderwijs zijn gewijd. We vinden daar statistieken etc. van de vakscholen voor jonge meisjes, kleer makersvakschool B ij ksrietvlecht- school Noordwolde, Dagtcoken- en Kunstambachtschool Amsterdam, In dustrieschool Amsterdam, School van Kunstnijverheid Haarlem, vakscholen voor schoenmakers, typografen enz. Na deze ernstige wandeling gaan we de parterre-tentoonstelling eens bekijken. Op een bordes huif weg op de trap, ontmoeten we prachtig goud smeedwerk van Jan Brom en Begeer uit Utrecht, meorendeels kerkelijke kunst en aan den voet der trap ma ken we kennis met de étalage van den ondernemenden Amsterdammer W. Schotte, den kurkenfabrikant, die op geen tentoonstelling, nationale of internationale ontbreekt. Vaak kan men hier het bedrijf in volle werking zien en ervaren hoe uit kurk allerlei fraaie of miniatuur-aardige voorwer pen kunnen gemaakt worden. Vooral een dameshoed en een schilderij, bei de geheel uit kurk gesneden trekken de algeheele aandacht en daar deze stand door eigen personeel Ruik ge ëxploiteerd wordt, willen velen hier 'n souvenir meenemen. In deze buurt vinden we veel con sumptie-artikelen: Grootes uit West- zaan laat hier haar fijne cacao en chocolade proeven en ook de firma's De Jong (Wormerveer), Bruin en Raadsheer (Weésp) en Ilademaker (Haag), allen cacaofabrikanten, zijn hier vertegenwoordigd. Van de groo te distillateurs vinden we hier alleen Hulstkamp en Molijn. Bij de „verduurzaamde levensmiddelen, visch, enz", treffen we Fred. Backer en Co., Amst., met ansjovis, N. V Kennemerland fabriek van verduur zaamde levensmiddelen te Alkmaar en do N. V. voorheen lloogenstraa- tens en Co. te Leiden, met diverse soorten verduurzaamde levensmidde len in glas en in blik. Een zeer interessante inzending is ook zeker die van de maatschappij Nutriciü, te Zoetermeer, die in haar Rinken ,-,stand", geflankeerd door de bekende beelden van de moeder, die het kind door de. Resell voodsel ver schaft, met haar zes verschillende melkproducten uitkomt. Een grooten stand neemt dc Deut sche slaoliefabriek- in, terwijl het meest zeker de aandacht trekt de groote stalen kluis met een massieve ronde en een vierkante kluisdeur, bei de met kraanscharnier en toedruk- inrichting, ingezonden door J. Lips Bzn., uit Dordrecht. In de kluis vindt men safe-loketten, stalen effecten- kasten en dito Borden stellingen. De Rotterdanische Lloyd en de Mij Nederland exposeeren hier een model van hun allernieuwste stoomschip. Doch terwijl eerstgenoemde maat schappij hierbij prospectussen ver spreidt, voorzien van een kaartje, liggen alle prospectussen van dc „Ne derland" zwaar onder glas wegge sloten. De bekende firma Philips Co. uit Eindhoven toont ons als op vroegere nationale tentoonstellingen haar me taal-gloeilampen en deelt ais reclame middel hierbij fraaie ansichtkaarten uit. Dit is een der weinigen, die wat „weggeeft", want hierin zijn de Hol landers al bijzonder weinig royaal alleen de firma Grootes maakt hierop ;n uitzondering- lk mag tenslotte niet nalaten, nog in het bijzonder te vermelden de in zending „Zoetwatervisschciij", af deeling der Nederlandsche Heide maatschappij, wier doel o. m. is het beschermen en het poten van waarde volle vischsoorten ter vermeerdering en verbetering van den viscbstami. De in Nederland gevangen zoetwater- visch is voor een groot doel voor ex port bestemd. Onder de vischsoorten, welke voor export in aanmerking ko men, kunnen genoemd worden: zalm, elft, fint, houting, forel, steur, spie ring, paling, snoek, baars, zeelt, kar per, brasem, grondel en voorn. In verband hiermee worden aquaria met verschillende dier vischsoorten ge- exposeerd (voor hengelaars dus om van te watertanden), terwijl er boven dien nog visch-pieparaten zijn ten toongesteld. Er is dus veel te zien op de Neder landsche afdeeling, maar toch is er g veel wat ontbreekt. Onze groote industrieën vooral hadden we beter vertegenwoordigd gcwenscht oude zaken meenen blijkbaar internationa le reclame nu niet meer noodlg te hebben, prijken alleen op ecu statis tische lijst of iets dergelijks, wat voor den gewonen bezoeker geheel onop gemerkt blijft. Andere, als Vriesse- veem in Amsterdam, doen alleen voor aardigheid mee, door inzending van een fotografie En onze groote Neder landsche brouwerijen geven hier liee- lemaal geen teeken van leven, Neder- landsch bier is op de tentoonstelling niet te verkrijgen. H. HENNING Jr. Stadsnieuws Baden. In het douche-badhuis aan hel Leidscheplein zijn in de afgeloopen week 1170 baden genomen; in dat aan den Koudenhorn 940, Uit de Omstreken BENNEBROEK. VAN DE VROEDE VADERS. De vergadering onzer Vroede Va ders, gisteravond gehouden, ving eerst te 8 uur aan, maar eindigde nog zonder kunstlicht te ontsteken. Wel moest de burgemeester op liet laatst de letters op de papieren v o e- 1 e n, maar Z.Edelachtbare deed dat nog liever, dan in een oventje te gaan zitten. De raadszaal is niet groot voor 1 burgemeester, 1 secre taris, 2 wethouders. 5 raadsleden, 3 persinenschen en 0 belangstellenden is trouwens niet veel ruimte noodig de warmte was nog drukkend en de groote gaslamp zou brandend het kwik in den thermometer zeker velé graden hebben doen rijzen. Dus werd in halve duisternis ver gaderd Het belangrijkste punt van dt ïonda was het raadsbesluit, on? aan de woningvereeniging voor het bouwen van 12 huizen aan de School laan een voorschot van ongeveer 23.000 te verleenen. Belastingbetaler van Bennebroek, schrik niet, de ge meente is alleen royaal van een» andermans beurs. De gemeente krijgt het geld van het rijk ter leen, dus heeft alleen maar de aansprakelijk heid. Dit vond de heer Beydon ook meer dan genoeg, eigenliik al te veel. Hij wilde in het contract met de woning vereeniging de bepaling opnemen, dat de bestuursleden elk voor zich tegenover de gemeente voor de gelden aansprakelijk zijn. Nu ls het zaakje wel zoo gezond als een visch aldus redeneerde deze vroede vader maar er kunnen andere bestuurders komen De gemeente moet zich gedekt weten Veronderstel eens, dat de woningvei eeniging failliet ging, de ramp zou niet te overzien zijn, want dan komt 'en rechter-commissaris en een cura tor en heeft de schuldeischer, bier dus de gemeente, niets te vertellen. De burgemeester wees er terecht op, dat zoo'n bepaling een bewijs van wantrouwen tegenover liet bestuur zou zijn. De bestuursleden zijn al voor 1000 aansprakelijk, dat is ge noeg. Bovendien staan de zaken zoo, dat de gemeente er geen strop a^n kan krijgen. De heer Bakker vond dat ook. Dé gemeente kan altijd de huizen over nemen en als ze een paar jaar be woond zijn geworden, zijn ze nog meer waard dan bet bedrag van de leeniug, dat nog niet afgelost is. De heer Reydon sputterde nog te gen, uiaar zijn voorstel werd niet ondersteund, dus kon niet langer een punt van behandeling uitmaken. Precies zoo ging het met een andet voorstel van den heer Reydon, om B. en \V. zeggenschap te geven bij liet verhuren van huizen. Nu er andere huizen zijn, moeten we een beetje aan bet onbewoonbaarverklaren gaan. Da menschen, die dan zonder woning ko men, moeten op advies van B. en W. in een huis der woningvereeniging gebracht worden. Kan dat niet, dan is de vereeniging van geen belang, dan is 't (de spreker wond zich op 11 een onding, dan FEUILLETON I^aar bet Engélsch door CHARLES GARVICE. D HOOFDSTUK L Optreden van de heldin. Het tooneel was prachtig en in alle opzichten indrukwekkend. Stel u voor een diep Ual lusschen een rij heuvels, die hoog en steil ge noeg zijn om bergen genoemd te wor den. Een bruisende stroom, die zig- zagsgewijs, hier breed zich uitzuiend, daar weer veel smaller tusschen do schraal begroeide velden instroomt ©n telkens in zijn vaart gestuit wordt door groote graiiietblokken. Het was een avond in Maart, het regende, dat het goot, zware wolken joegen door het luchtruim en hulden de heuvels in een dikken misttegen den duisteren achtergrond kwamen hier en daar witte zeemeeuwen sterk afsteken. Een intense eenzaamheid heerschte over dat tooneel, een doode- lijke stilte, die alleen door het ge- schreeuw der meeuw©» verbroken werd. Uit deze beschrijving zou men al licht veronderstellen, dat zij betrek king had op een of ander woest en bijna onbekend gedeelte der Rotsen maar deze afgelegen en eenzame plek was maar ©en paar honderd mijl van Londen af, en een drukke handelsstad lag binnen zeven mijlen van daar aan de andere zijde van een der heuvels. Hoe ongelooflijk het ook mag klinken, er zijn zoo nog verschillende streken in het door spoorlijnen doorsneden Engeland en in Schotland en Ierland zijn zij nog talrijker. Maar hoe slecht het weer ook was, toch liep er nog een man tegen de helling van den heuvel opeen man, die totaal niet deed denken aan een schaapherder of een arbeider uit die streek. Van gestalte en gelaat scheen hij heelemaal niet thuis te hooren in het tooneel om hem beeu, want hij was niet alleen kort en dik, maar zijn gelaat was van het type, dat men zoo dikwijls ziet op de Londensche Geld markt geel als het goud, dat hij vereerde, w aarvoor rij vocht en alles op het spel zette; met dikko lippen, zware oogleden, met iets geheimzin nigs en geslepen genoeg om steeds een bedaarde liouding aan te nemen. De kraag van zijn jas hod hij opgezet, zijn pet over dc oogen getrokken, en hij sloop steelsgewljze over den heu vel. alsof hij ceen recht had daar te zijn en liever niet gezien wenschte te worden. In gebogen houding ging hij verder, voortdurend vol aandacht zijn oogen op den grond gericht en telkens wat in zijn zakken stekend, dat hij van den grond opraapte of met een kleinen troffel onder het zand van daan haalde. Telkens weer strekt© hij zijn rug spieren alsof hij niet gewoon was aan zulk werk en keek behoedzaam rond. Plotseling keek hij verschrikt op en luisterde, daarop kroop hij haastig achter een reusaclitlgen steen want de eenzaamheid werd verbroken door een kleine gestalte, die op den rand van den heuvel verscheen en haastig langs de helling naar beneden kwam. De gestalte was gezeten op een Exmoor pony, die langs de steile bel ling naar beneden draafde, zooals al leen een Exmoor pony dat kan. Toen de ruiter aan den oever van de gezwollen rivier kwam, bleef hij even staan en keek peinzend naar den overkanttoen al lachend stuurde hij de pony het water in. Met "groote opgewektheid en het vroolijk© zelfvertrouwen van zijn be rijder ging het dier er op af en toen de rivier té diep werd, om er door tc waden, ging het zonder aarzelen tot zwemmen over, klauterde den ande ren oever op en schudde zich uit met een langen zucht van voldoening. De berijder gaf het dier een paar goed keurende tikjes op den kop en zij gin gen het dal door, zochten hun weg tusschen de groote keien door, spron gen er zoo nu en dan overheen met het zelfvertrouwen van do gewoonte, toon, na om een heuvel te zijn heen gereden, kregen zij een huis ln 't zicht. Het was een oud gebouw, bijna de ruïne van ©en flink landhuis. De ver roest© ijzeren poort naar do laan stond open en langs den onderrand groeide gras, alsof zij in jaren niet ge sloten was geweest, wat ook werke lijk het geval was. De laan, di© aan weerskanten overschaduwd was door prachtige beuken, was bijna geheel bedekt met mos en onkruid. Het huis zelf was bijna geheel bedekt met klimop, wat ten deele zoo genadig was zijn vervallen en vcrw aarloosden toestand te verbergen. De deur. waar van de verf was afgeschilferd door de zon en bijna onophoudelijke regens, stond open, evenals de poort-en was maar zelden gesloten. Een glasruitin het venster boven den ingang was gebroken en handig vervangen door een stuk hout; een zonneluik hing op éen scharniervan jalousiën waren de koorden gebroken het bovendeel van twee der schoorsteenen was naar beneden gekomen, en sommig© stuk ken daarvan lagen nog op het dak. Het huis scheen er nurksch uit te zien als een knorrig kind, dat ver waarloosd en slecht opgevoed wordt en als er geen licht achter een der benedenvensters had gebrand, zou men gemakkelijk hebben kunnen den ken, dat het sinds lang verlaten was. Zoodra de ruiter het huis in 't, zicht kreeg, veranderde hij van positie en ging nu als dame te paard zitten het was een meisje. Een meisje van nauwelijks achttien jaar, en toch bewoog en gedroeg zij zich als iemand van twintig. Zij was een bijzonder bekoorlijk meisje maar bekoorlijk is niet het rechte woord voor haarhaar gelaat en houding deden meer denken aan een knappen, welgebouwden jongen. Zij had gereden als een jongen zij liep nu ook als een jongen, en toch met zekere bevalligheid, terwijl zij de- pony naar den bouwvalligen stal bracht, hem zorgvuldig afdroogde, te eten gaf en met een laatst vriend schappelijk tikje door de achterdeur het huis inging. Toen zij de reusach tige keuken voorbij liep, bleef zij staan, keek naar binnen en riep met een bijzonder diepe altstem voor zoo'n jong meisje Is vader thuisgekomen, Martha Een vrouw van middelbaren leeftijd de eenige vrouwelijke dienstbode keerde zich vau het vuur af, en antwoordde Ja, juffrouw Nora, hij ls ln de bibliotheek. Hemel, wat Is u natU moet door en doornat zijn I Ga alstu blieft naar boven om u dadelijk t* verkleeden. Ja hoor, zei Nora lachend, ter- ijl zij haar korte en druipende Ja pon op de ruwe, groote steeuen van de gang uitschudde. Wij moesten door de rivier zwemmen. Zij is verbazend gezwollen sinds ik vanmorgen weg ging. Ik zal dadelijk naar boven gaanmaar ik moet eerst naar vader toe. Zij snelde weg onder de waar schuwing van Martha en na de groot© hal doorgeloopen te zijn, die er even- vervallen en slecht onderhouden uit zag als de rest van het huis. opende zij de deur der bibliotheek, en op haar teenen de kamer binnenstappend sloeg zij den arm om den hals van haar vader. Hij was voor bet vuur in slaap gevallen en ontwaakte met ©en schrik, terwijl hij met een verlegen en ontstelden blik rondkeek. Reginald Ryall vormde een vreemd en in 't oog vallend contrast met zijn dochter. Kracht sprak uit lederen trek, iedere beweging, ieder woord van haar en ieder woord, iedere bo-, weging en iedere trek van hem spralc niet minder duidelijk van groot* zwakheid. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9