NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. B7e Jaargang. No. 8277. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 20 JUNI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ERTENTI ËN: per drie maanden: ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1-20 Haarlem van 15 regels f 1.elke regel meer/0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 f Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland,1.65 pr» :j§) *>0 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. QöUusfreer'd Zondagsblad, voor Haarlem 1 I I oi?X BWTcIAX Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post »0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Adminislratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINDSDAG 21 JUNI. Groote Kerk Orgelbespeling, 1— Uur. Stadsnieuws Een onvolledig voorstel. Vijf bewoners van do Paviljoens laan hebben (men vindt het elders uitvoerig in ons blad} verzocht om den Franschen tuin, die op de ten toonstelling van Bloembollencultuur bij het hoofdgebouw lag, te behouden en B. en W. stellen den Raad voor, daartoe te besluiten en de noodige gelden beschikbaar te stellen. Wij kunnen ons begrijpen, dat adressanten daarin bun voordeel zien. Hun uitzicht zal er niet weinig door worden verfraaid en ook de wandelaar zal er van genieten, zoo- dat er alle reden zou zijn om het voor stel toe te juichen. Zou zijn, zeggen we, omdat er een groote schaduw zijde aan vei houden is. Het grasveld vóór het Paviljoen was tot dusver de bijzonder geliefde speelplaats vooral voor kleine kinderen voor dat doel ■al het natuurlijk niet meer kunnen dienen en B. en W. stellen dan ook voor, om als kinderspeelplaats aan te Wijzen het grasveld bij dc Wilhelmi- aalaan in den Hout, dat daarvoor ook lijdens den duur van de bloemen tentoonstelling heeft gediend. Laat ons er dadelijk aan toevoe gen, dat deze plek al openbare speel plaats was lang vóórdat dc bloemen tentoonstelling geopend werd. Het is dus niet, dat de eene speelplaats met de andere wordt geruild, maar dat door het aanhangige voorstel het toch al geringe aantal openbare speelplaatsen niet. een wordt vermin derd. Hoe B. en W. daartoe hebben 'kunnen komen; is ons des te onbegrij pelijker, omdat liet College herhaal delijk in den Baad de wenschelijkheid van uitbreiding van het aantal speel plaatsen heeft betoogd. In de practijlc is van de daarover zelfs gedane toe zeggingen zóó weinig terechtgeko men, dat wij hot meermalen hebben uitgesproken, hoe hier blijkbaar al leen de theorie op den voor grond kwam. Het aanhangige voor stel maakt de zaak evenwel nog er ger, omdat het 't aantal speelplaatsen vermindert Daarom noemden wij het een o u- volledig voorste] or had tevens een ander speelterrein bij aangewe zen moeten worden. Het terrein bij de Wilhelminalaan is een smalle strook, tegenover het huis Bosch 'en Vaart en de huizen aan den Wagenweg No. 229 en 231, derhalve tamelijk ver van de stad gelegen en dus voor kleine kindereu veel minder geschikt, dan het grasveld van de Vaviljoenslaan. Het denkbeeld van B. en W. geelt bovendien nog een kijk op een scher pe tegenstelling Terwijl do kinderen van hun geliefde speelplaats worden verdreven, zullen de herten weer op hun oude, ruime terrein worden toe gelaten. Althans wij hebben nergens gehoord of gelezen, dat zij zullen blijven op het plekje, waarheen zij tijdens de tentoonstelling zijn over gebracht. Is het nu toch niet al te dwaas, dat terwijl er voor de kinde ren geen ruimte meer is, de dieren weer in het mooiste gedeelte van on een Hout naar hartelust kunnen rond springen Wij hebben er in dc laatste maan den meer dan eens op gewezen, dat het nu de tijd is, om aan ieder te geven wat hem toekomt. Aan de herten een klein deel, aan de men- iBchen het grootste deel van den Her tenkamp. Zoker, wij geven toe, dat er Iets aardigs in zoo'n hertenveraame- ling ligt, maar dat verdwijnt niet, wanneer hun aantal wat verminderd en hun terrein wat verkleind wordt. En in ieder geval gaan de belangen Van onze jeugd boven die van onze herten. "Vandaar dat wij hartelijk hopen, dat dit voorstel in den Raad niet zal worden aangenomen Althans niet zóó als het daar ligt. Wil m»ii den Fran schen tuin ter verfraaiing van de omgeving behouden, ons is het wel, maar dan besluite de Raad meteen, een groot gedeelte van den Herten kamp open te stellen voor het pu bliek en daarvan een stuk voor open bare speelplaats aan te wijzen. Wat daartegen is in to brengen, zouden we ons niet kunnen voorstellen, of het moest wezen de traditie, de overleve ring var den groot en Haarlem- echen hertenkamp. Nu zijn tradities dikw-'ds schoone dingen, maar wie er te veel aan hecht, verliest licht uit het oog, dat de omstandigheden veranderen en daardoor nieuwe maatregelen tischèu. Toon Haarlem nog een stüie stad was van dertigduizend zielen. kon een groot stuk van den Hout aan de herten worden afgestaan, maar nu de stad uitgebreid, het inwonertal gestegen, het verkeer toegenomen en het spel op straat daardoor ontoelaat baar geworden is, nu hebben wij openbare wandel- en speelplaatsen noodig. Nu zou het dwaasheid zijn, wanneer wij voortgingen met ons zelf en de speelgrage Jeugd nog lan ger te sluiten buiten een van de mooiste terreinen, die wij ln den Hout bezitten. Moge de Raad beslissen in gelijken geest I Verlof Drankwet. b. en W. brengen ter kennis, dat ls ingekomen een verzoekschrift van D. Ph. Hommersen. om verlof, inge- gevolge art. 34 dier wet, tot het ver- koopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan den Kruisweg No. 45. EEN BELANGRIJK VOORSTEL VAN GEDEPUTEERDE STATEN. Gedep. Staten onzer provincie heb ben een belangrijk voorstel gedaan aan de Provinciale Staten van Noord- Holland. Werden vroeger steeds ver zoeken om subsidieerjng van restau raties van oude gebouwen af gewezen, op grond, dat subsidieering van dergelijke kunst-aangelegenhe den geen provincie-zaak was, thans stellen Ged. Staten voor f 16.000 be schikbaar te stellen ten behoeve van de voltooiing der herstellingswerken van- de Groote Kerk te Haarlem. In acht jaren zal de restauratie der kerk voltooid zijn, daarom wordt de subsi die verleend In 8 Jaar-termijnen van 2000 elk, op voorwaarde, dat het Rijk elk jaar f 5000 en de Gemeente Haarlem elk jaar 1000 beschikbaar stelt. Sedert 1875 wordt nu onder leiding van Dr. P. J. Th. Cuypers en den heer J. A. G. van der Steur onafge broken gearbeid aan de herstelling der kerk. Sedert dat jaar Is door het Rijk elk jaar f 10.000, door de Gemeente Haar lem 1000 en door 't Kerkefonds 2000 gegeven. Op het oogenblik is dus al voor het herstellingswerk uitgegeven 13.000 gedurende 35 jaar, dus reeds 455.000 Er is nu een raming opgemaakt van de nog uit te voeren herstellings werken. De kosten daarvan bedragen 80.000. In totaal zal do herstelling der kerk dus komen op 535.000. Nog moeten hersteld worden: lo. het oostelijk portaal en van de buitenmuren der zijbeuken rondom het oostelijk schip en het daarop plaatsen van de balustrade en dak kapellen, zooals die aan het westelijk schip reeds zijn aangebracht 2o. de nog overige zich in de kerk bevindende kapellen, zoowel in- als uitwendig. 3o. moeten de rosetten en ribben van het laatste gedeelte van het hou ten gewelf boven het schip der kerk in kleuren en goud geschilderd wor den. De subsidies van Rijk en gemeente zijn reods toegezegd. Het Kerkefonds en belanghebben den zullen I 3000 per jaar betalen., In hiin toelichting zeggen Ged. Sta ten: „Het alom bekende bouwwerk, dat het hier geldt, is inderdaad van zóó belangrijke historische waarde, dat wij niet aarzelen uwe vergade ring in overweging te geven, door het veirleenen van den gevraagden finan- cieelen steun, de uitvoering der res teer ende herstellingswerken tot be houd van dit monumentale gebouw, binnen een afzienbaar tijdperk, Im mers in een achttal jaren, mogelijk te maken. J u b i 1 Een zeldzaam jubilé vierde heden de gewone Maandagsche Botermarkt bevolking. Of liever, de oude bekende scharen- en messenverkooper S. Boe dels vierde 't alleen, maar alle ande re marktmenschen deelden in zijn vreugde. 3° jaar lang heeft hij op zijn oude plaatsje aan de Oude Gracht ge staan, en 't publick vermaakt meteen tallooze menigte grappen, die hem niet ten onrechte den bijnaam van ,Onze Markthumorist" verschaften. Do driekleur wapperde vandaag vroolljk van zijn tentje en langs het grijze dekzeil waren kleurige papier- guirlanden gespannen. De belangstelling was nog grooter dan anders. PROV. STATEN VAN NOORD HOLLAND. Gedeputeerde Staten hebben o.a. de volgende voorstellen gedaan: Om aan het vaccinatiebuireau te Haarlem, voor elk der Jaren 1911 1913 f 400 subsidie te geven. Om aan de vereenlging tot in standhouding eener vakteekenschool te Halfweg voor elk der Jaren 1911 1913 f 150 subsidie te geven. Om aan de vereenlging tot be vordering van vakonderwijs in het kleermakers- en naaistersbedrijf te Amsterdam, ten behoeve van do op te richten vakschool 900 subsidie te geven voor de oprichtingskosten en voor elk der jairen 1911—1913 f 1500. Om aan de Vereenlging tot ont wikkeling van den landbouw In Hol land's Noorderkwartier en den bond van zuivelfabrieken ln Noord-Holland voor de te Hoorn te vestigen vakschool voor kaasmakers voor elk der jaren 19101912 500 subsidie verleencn. Ingediend wordt de begrooting van de provinciale inkomsten en uit gaven dienst 1911. De eindcijfers zijn 2.138.041.33 1/2, waaronder een post van 35.255.13 1/2 als onvoorziene uit gaven. Van het batig slot van de rekening over 1908 is nog /74.681.85 1/2 over. Het oorspronkelijke saldo was f 152.006.3, maar verschillende gelden zijn daarvan al op andere posten overgeschreven. 12 opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendom men wce-den geraamd op 291,447; 12 opcenten op de ongebouwde op /86.409 11 opcenten op de hoofdsom der pcr- soneele belasting zijn geraamd op 314.419. Het bodirag dor provinciale schuld was op 1 Jan. 1911 4.566.000, de rente dezer leeningen ls verschil lend, nl. 3, 3 1/2 en 4 Aangeboden wordt de Tekening oveor 1909 van het provinciaal krank zinnigengesticht „Duinenboech". De raming bedroeg f 160.000, uitge geven is slechts f 106.391.86, omdat het gesticht later is geopend dan eerst vermoed was. De begrooting voor 1911 van het ge sticht sluit met een bedrag van 286.141.18. Het tekort op de exploi tatie-rekening wordt op 30.000 ge schat, welk tekort de provincie moet dekken. De rekening over 1909 van het pro vinciaal krankzinnigengesticht Zwa nenburgwal te Amsterdam, sluit met een bedrag van J 35.965.38 1/2, de uit gaven waren geraamd op J 32.250. Staalbad Haarlem. De Drinkhui werd gisteren cn eer gisteren door 159 personen bezocht. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en NV. stellen voor twee vertrek ken in den Doelen bcschikbuar te stellen voor de vergaderingen van do Kamer van Arbeid voor de Confectie bedrijven. B. en NV. stellen voor, overeenkom stig het advies der Finoncieele Com missie, de rekening over 1909 van regenten van het voormalige Bar- bara-gasthuis goed te keuren en het subsidie uit de gemeente-kas te bepa len op f 1211.86. Eveneens stellen zij voor de begrooting voor 1911 met een gemeente-subsidie van 1007.08 goed te keuren. De rekening over 1909 sluit ln ont vangst en uitgaaf met een bedrag van f 2989.07 en de begrooting voor 1911 met een bedrag van 3266.60. B. en NV. stellen voor, aan G. P Baum, alhier, 695 M2. grond aan de Stolbergstraat te verkoopen voor f 15 per M2-, voor den bouw van drie woonhuizen. Inzake de gaslevering aan Veisen stellen B. en NV. voor, na overleg met het gemeentebestuur van Velsen, nog eenige geringe redactie-wijzigingen aan te brengen. Eerstdaags zal de overdracht der voor straat bestemde gronden in de omgeving van de Saenredamstraat geschieden. B. en NV. stellen voor den naam Goltziasstraat te laten vervallen voor het gedeelte Jan Steenstraat—Wou- wermanstraat en dien naam te geven aan de projectstraat Jan Steenstraat naar het verlengde van den Ver- spronckweg. Zij stellen verder voor, den r/am Molenaerstraat te geven aan de meest NVestelijke projectstraat van de Saen redamstraat, loopende In Noordelijke 'arichttn«r. (Jan Mienso Molcnaer (1610- 1668), aldus deelen B. en NV. mede, was een schilder, wiens werk altijd zeer gezocht is geweest). En aan de projectstraat, ten Oosten van en evenwijdig met de Molenaer straat den naam van Judith Leister straat te geven (Judith Leister (1600—1660), aldus B. en W-, was de echtgenoote van Molenaer. Zij was leerlinge van Frans Hals en de beroemdste schilderes uit de oude school, die Nederland heeft aan te wijzen.) B. en W. stellen voor, ten hoogste 150 beschikbaar te stellen, om den Wethouder van Onderwijs, den heer Vincent Loosjes, het 2de Internatio naal Congres voor lager onderwijs te Parijs in Augustus te doen bijwo- B. en W. stellen voor, 500 jaar lij ksche subsidie te verleen en aan den „Raad van Bescherming voor den Zuigeling". De Gezondheidscommissie adviseert in dien zin. De Financieele Commissie advi seert tot goedkeuring van de 1ste sup- pletoire begrooting dienst 1910, ten bedrage van 8000. B. en W. hebben een verordening ontworpen voor het te vormen eigen- pensioenfonds der gemeente-ambtena ren. Het fonds zal voornamelijk wor den gevormd door gomeente-subsi- diën en vrijwillige bijdragen. Het fonds wordt beheerd door B. i W., daarin bijgestaan door den gemeente-ontvanger. B. en NV. brengen elk Jaar verslag uit. Om de vijf Jaren wordt een we tenschappelijke balans opgemaakt, die aan den Raad wordt medege deeld. De Financieele Commissie adviseert tot goedkeuring van den staat van af- en overschrijving dienst 1909. De op merking wordt echter gemaakt, dat een som van 1475 is uitgegeven voor een nieuwe brandladder, zonder dat de Raad dien aankoop had goedge keurd. De post volgnr. 1177, overschrij ding met 2000, acht do Commissie niet voldoende toegelicht. De Maatschappij tot Exploitatie van Staalwaterbronnen verzoekt de getimmerten in den tuin van het Brongebouw niet van 15 Juni tot 31 Juli te mogen hebben, maar van 20 Augustus tot 18 September, wegens onvoldoenden tijd van voorbereiding. B. en W. achten een aanvulling noodig van de verordening inzake de betaling van ontsmetting van parti culieren. Zij stellen voor te bepalen, dat elke vulling der formalin-kast o! gedeelte daarvan ƒ3 zal kosten en van ont smetting lanes anderen weg per man en j?er uur 2 te vorderen. Ds Franscba tuin bshouden. Eenige bewoners van de Paviljoens laan verzoeken den Raad, den zooge- naamden Franschen tuin van de Bloemententoonstelling te behouden en de kinderspeelplaats daar op te heffen. B. en W. hadden dit denkbeeld reeds overwogen, daar van verschil lende zijden stemmen waren opge gaan, om dien tuin in stand te hou den. Zij stellen voor, in dien zin te be sluiten. Voor een blijvenden toestand is het noodig, om den tuinaanleg uit te breiden, daar waar liet hoofdge bouw der tentoonstelling stond. De kosten voor eerste inrichting bedra gen 2350, terwijl de jaarlijksche kos ten van bloembeplanting en onder houd op 1000 worden begroot. B. en W. meenen daar een fraai geheel te verkrijgen, dat wel dit fi nancieele offer waard is. De kinderspeelplaats willen B. en W. overbrengen naar het grasveld bij de NVilhelminalaan, waar zij ook geweest is tijdens de tentoonstelling. Uit de ter lezing gelegde stukken kunnen we verder nog mededeelen, dat een gedeelte van het terrein vlak wordt gelegd. Daardoor krijgt men a. li. w. een terras boven het verdere gedeelte van het terrein. Van het ter ras-gedeelte komt men langs een mo numentale trap, die gebouwd zal worden naai' het lager gelegen ge deelte. Aan de Zuidzijde van de fontein liggen de drie perken met twee zij perken. Ten noorden er van wordt een dergelijk perk aangelegd. EEN ONGELUK DOOR 'N ONGELUK. Gisteravond omstreeks elf uur be ging een te Heemstede woonachtig man, die met de tram van Zandvoort was gekomen, de onvoorzichtigheid, om op de Leidschevaart. tusscheo do remise en de Schouwtjesbrug, van de in vaart "zijnde tram af te stajipen De man viel en liep eenige schram men op. De conducteur had het ongeval niet ;zien. Nadat aan de volgende halte gestopt was om passagiers uit te la ten, en men weer doorgereden was, maakte een der passagiers de opmer king tegen den conducteur, dat een man uit de tram gevallen was. De conducteur, hierdoor geschrikt, stapte op de treeplank, om naar den man te zien. Hierbij boog hij zich ech ter te veel voorover, waardoor hij een geweldigen slag kreeg van een langs den weg staanden mast. De conducteur viel bewusteloos uit den wagen. Nadat men hem had bijgebracht, werd hij naar Dr. Facee Schaeffer gebracht, die spier-ontwrichting ln den schouder constateerde. De con ducteur bekwam bovendien eenige schrammen aan het gezicht. Vandaag kon hij geen dienst doen, maar zal toch spoedig weer aan het werk kunnen gaan. De Heemsteden aar, die eerst uit de tram gevallen was, kwam later ver tellen, dat hij er tamelijk goed afge komen was. Hij was over den weg gekropen naar een veilig plekje, en had daar, toen hij wat op z'n verhaal was gekomen, bemerkt, dat hij alleen wat in 't gezicht geschramd was. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken VELSEN. BURGEMEESTER VER LOREN's INTREDE. Dinsdag 21 Juni komt de nieuwe burgemeester, Mr. H. Ver Loren van Themaat, te Velsen kennis maken met de wethouders. NVoensdag wordt hij dan door de gemeentenaren ontvangen, die in de verschillende deelen der gemeente commissies hebben gevormd. To Jan Gijzenvaart zal de burge meester in een rijtuig, met 4 paarden bespannen, plaats nemen en begeleid door een eerewocht en een 12-tal volg- rijtuigen met besturen van vereeni- gingen naar Velsen rijden. In de ver schillende afdeelingen der gemeente zullen de schoolkinderen hem wel komstliederen toezingen. Te IJmuiden wordt een offlcieele receptie gehouden in den daar geves- tigden politiepost. Op het daarvoor gelegen Willems- plein zullen de schoolkinderen burge meester en echtgenoote een welkomst lied toezingen, waarna ingezetenen en vertegenwoordigers van bedrijven en corporatiën aan den burgemeester zullen worden voorgesteld. IJMUIDEN. Hevige brand. In den nacht van Zondag op Maan dag heelt in de Visscheringstraat een groote uitslaande brand gewoed, juist naast het perceel dat 16 Januari Jl. geheel uitbrandde. De perceelen nos. 12, 12 rood 14 en 14 rood zijn geheel uitgebrand en de muren we gens gevaar omgehaald. Van de 4 ge zinnen konden enkele met moeite worden gered. De perceelen behoor de nd en aan de erven j. v. d. Plas en waren verzekerd evenals de inboedels. De stoombooten Dirks en Breeveer tien hielpen bij de blusschlng. die eerst aanving, toen de brand een grooten omvang had aangenomen. In benedenwoningen waren gevestigd tabak- en sigarenmagazijn en een vischwinkel. In eerstgenoemde is de brand ontstaan. De oorzaak is nog onbekend. HEEMSTEDE. Drankwet B. en W. zijn gemachtigd om de ver gunning voor den kleinhandel in sterken drank, thans staande ten na me van H. Scholten, over te schrijven- ten name van A. L. Roozen. Binnenland PRESENTIEGELD VOOR RAADS COMMISSIES. Bij Koninklijk besluit is ongegrond verklaard het beroep van den raad der gemeente 'e-Gravenhage tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij goedkeu ring werd onthouden aan het besluit van dien raad tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1910, met betrekking tot den j>ost van 2500 voor „Presentiegeld voor het bijwo nen der vergaderingen van raadscom- missiën en afdeelingen." Het Koninklijk besluit berust op de overweging, dat, waar de gemeente wet, het onderwerp van het presentie geld voor de leden van den gemeente raad regelt, de vergaderingen, voor bijwoning waarvan het gegeven kan worden, bepaalt en de vaststelling van het bedrag, nadat dc raad ls ge hoord, opdraagt aan Gedeputeerde Staten, de toekenning van presentie geld aan de leden van den raad bij raadsbesluit eu voor andere vergade ringen, noodwendig ls uitgesloten dat derhalve Gedeputeerde Staten te recht hun goedkeuring aan benen- vermeld raadsbesluit hebben onthou den. WETTELIJKE REGELING DER ZONDAGSRUST. Men zal zich herinneren zoo schrijft de „Tel." dat indertijd van wege den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan patroons- en arbeiders-organisaties en andere lichamen een voor-ontwerp van een wettelijke regeling der Zondagsrust werd toegezonden, ten einde hen in do gelegenheid te stellen, daarom trent hun oordeel mee te deelen. Aan het departement is men thans bezig de adviezen, welke diensvolgens van die lichamen inkwamen, in liet ontwerp te verwerken, zoodat eerlang een definitief wetsvoorstel op de Zon dagsrust tegemoet gezien kan wor den. BRANDEN. Afgebrand is het huis van P. Ver sloot te Poelpolder (N.-H.). Alles was laag verzekerd. De oorzaak Is de val van «en petroleumlicht. GEHUWDE ONDERWIJZERESSEN. Door het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers is aan de Tweede Kamer dei Staten-Generaal een adres gericht, waarin het verklaart met belangstelling kennis te heb ben genomen van het wetsontwerp tot regeling van de positie van vrou welijke rijksambtenaren en onder wijzeressen bij het openbaar onder wijs, die in het huwelijk treden dat het de bepalingen van dit ont werp in strijd acht met de belangen van de vrouwelijke rijksambtenaren in het algemeen, en de onderwijzeres sen in het bijzonder dat zij eveneens in strijd zijn met de billijkheid als aantastende de, hij van staatswege ingestelde en gehou den examens, verkregen rechten dat zij ten zeerste de belangen van het openbaar lager onderwijs zullen schaden, en ten slotte, noch met eenig beroep op de openbare zedelijkheid, noch met een beroep op eenig ander openbaar belang zijn te motivoeren."- ONTSLAG ONDERWIJZER, een druk bezochte vergadering van de afdeeling Loppersum van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers, is besloten, in overleg met het hoofdbestuur van dien bond, met kracht te ageeren tegen het besluit van den gemeenteraad van Steduin, waarbij de heer G. Beishuizen, lid der Provinciale Staten en hoofdbe stuurslid van genoemden bond, te Loppersum woonachtig, is ontslagen als onderwijzer te Garsthuizen. MIDDENSTANDSBOND. Bij enkele candidaalstelling zijn volgens de statuten van den Midden standsbond herkozen als lid van het bestuur J. S. Meuwsen te Amsterdam, NV. Kieuwenhuizen te Nijmegen C. A. Cxebas te Groningen. Voorts rijn eveneens bij enkele can didaalstelling gekozen tot leden van het bestuur de heeren H. K. Koppel Jr. te 's-Gravenhage, H. de Graaf *e Dordrecht en J. E. NVeenink ta Utrecht. BESTRIJDING KINDER STERFTE. Te 's-Gravenhage heelt een verga dering plaats gehad van dames eu heeren, die een voorloopig comité hebben gevormd met het plan, eene vereenlging op te richten, welke zich ten doei stelt de bestrijding van de kindersterfte. Pers-Overzicht DE ENCYCLIEK. DE INTERPEL LATIE-VAN DOORN. De „Nieuwe Courant" schrijft o.m.: Het gemis van een eigen gezaut-, schap bij het Vaticaan sluit de ge- dachtenwlsseling eener regearing met den Heiligen Stoel geenszins uit. Het beteekent alleen, dat een regeeriug, om welke reden dan ook, op het on derhouden van een permanent ge zantschap aldaar geen prijs 6telt maar niet dat zij zich daardoor de gelegenheid zou hebben benomen, omtrent bepaalde onderwerpen, de Roomsch-Katholieke Kerk en tevens nationale belangen rakende, aan het Vaticaan haar meening te doen ken nen en vragen of vertoogen ter be antwoording voor te leggen. Zeker zou de Heilige Stoel die door hot on derhouden eener intemuntiatuur hier ter stede, de mogelijkheid eener ge- dachtenwisseling met onze regeering over onderwerpen, de Kerk rakende, de facto erkent, een daartoe onzer zijds te kennen gegeven verlangen niet kunnen afwijzen. Zulk een geilachtenwlsseling zou kunnen geschieden door een specia- len, tijdelïjken gezant, maar dit ware in casu wenschelijk noch noodig. Geheel voor de hand ligt de weg over den tiideliiken zaakgelastigde

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1