raunr OLSO Thee KLEEDiüO M HUL Bevoordeelt uw eigen land! E.Br^ndsm^ Speciale inrichting voor G. HONING 4 ZOON v GRONDBORINGEN v KRUISSTRAAT 33, hoek Nieuwe Kruisstraat Moderne Stoffen -- Elegante Coupe - E'llijke prijzen. voor f 0,95 per H.L. franco Kantoor: NIEUWEGRAC1IT 36, HAARLEM. Telefoon No. 230. i De OLSO-Spaarlicht-Maatschappij, Bedrijfsbureau voor Hrord-Kolland - RQF B 4, ALKMAAR J. P. C. VAN QURTZGEN Jr. Souclion f 1,30 per K.G. DAMES SCHORNAGEL, Itdiplomssnii Coiffimis. Leeghwaterstraat 19, b/d Koninginneweg - Tel. 634 it J. J. DE WAAL MALEFIJT Zn. gemeten, geheel onwillekeurig na- •tuurlijï:, als een gevolg van het stel sel zeit. liet is toch niet weg te cijfo- ren. dat een erfgenaam, die beslist vermogend is, zeer goed belasting be talen kon van hetgeen hij toevallig nog rneer verkrijgt en wanneer dat inderdaad geschiedde, dan zou dat al weer ton goede kunnen komen aan anderen, die ook erfgenamen heeten en liet ook inderdaad zijn, maar toen feitelijk niet rijker worden door do erfenis, die zij verkrijgen. Meermalen heeft men dan ook een ander stelsel aangeprezen, ongeveer daarop neerkomende, dat de algemee- ne vrijstellingen worden afgeschaft en dan aan de eene of andere aange wezen macht de beslissing wordt over ige laten over het al of niet toestaan van gcheole of gedeeltelijke vrijstel lingen uit oen oogpunt van billijk heid cf wegens andore bijzondere om standigheden. Wij kunnen over de bijzonderheden van zulk een stelsel, waarmede wij ons in hoofdzaak zeer goed zouden kunnen vereonigen. thans niet uit weiden, wat voor bet tegenwoordige ook niet van pructische waarde zou zijn. Dankbaar voor de verbeteringen, die het ontwerp met behoud van het bestaande 6ysteem van heffing aan biedt, hopen wij echter, dat de zaak hiermede niet van do baan zal zijn «n wij ons ook in dit opzicht nog eens in een grondige hervorming zullen mogen verheugen. Uit de Omstreken BEVERWIJK. Do St.-Ct. bevat do Koninklijk goed gekeurde Statuten van do Nieuwe Schoolvcrceriiglng genaamd: „Insti tuut, Schaafsma", te Beverwijk. liet doel der vereoniging is het be vorderen van goed lager en meer uit gebreid lager onderwijs to Bever wijk, door het tot stand brengen en beheer en van eene of meer scholen. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen H. A. v. d. Wall Bake, Amsterdam, Groote Badhuis, 7 pers. Fam. B. Hoesmann, Guben, idem, 2 pers. J. Soepnel, Amsterdam, Willem straat 17. A. Tuklcr. idem, idem. Fain. Maes, Zweeloo, Zeestraat 12—li, 5 pers. Mej. Dopherde, Hengelo, idem. Fam. Gunst, Amsterdam, Haltestr. 15, 3 pers. Fam. Lobatto, Amsterd., Iloogeweg 06, 6 pers, Fam. Godschalk, Amsterdam, Spoorstraat 49, 5 pers. Fam. Reinders, Buflo. Pension Joh. Buchman, 3 pers. Kaupinann, Amsterd., idem. Fam. Rhcmann, Mulhoim, idem, 2 pers. Roderick, Dresden, idem. Mevr. Hotz, Den liaag, idem. J. Stecnwiji, idem. Grand Ilotel. Farn. Har ter, Monte Carlo, idem, 2 pers. Haelschaor, Bonn, idem. Fam. Chabot, Rotterdam, id., 3 p. Faui. Iloskind, Berlijn, id-, 3 p. Fam. Daniels, Haarlem, Strandweg 10, 6 pers. Fam. Pasma, Rotterdam, Burg. BngeJbertstvaat 2. 3 pers. Fam. De Leeuw, Amsterd., Zeestr. 43, 10 pers. Fam. Nanesberg, Berlijn, Adnana dasina, 2 pers. Fam. Bonebakker, Amsterdam, Brcderodcstraat 9 pers. Fam. Borrias, id.,'Duinweg 6, 3 p. Fam. Do Vries, id-, Parallelweg, pers. Farn. de Haas, id.. Haarlemmei str. 74, 9 pers. Farn. Sasser, Breda, llaarlemmer- atrant GO ax 6 pers. Fam. Van Esser, Amsterd., Zeestr. 18, 5 pers. Fain. Moor, Haarlem, Burgem. En- gelbertstraat 3. 3 pers. Fam. Vries. Amsterd., Zeestraat 60 6 pers. Fam. Oker. idem, idem. 6 pers. Tenglfrgcn, Zeist, Quisisana. Haessing, Amsterd., id. Timmerman, Nijmegen, Orange. Arend, idem., idem. Fam. Griest, Amsterd., Haarlem merstraat 66, 7 pers. Fam. Koctser, idem., Marlsstraat 9, 2 pers. Fam. Marsman, Zeist, Swaluestr. 1 3 pers. Farn. Thors, Amsterd., Kostverlo- xenweg 92, 5 pers. Fam. Brimd, id., Duinweg 4, 6 p. Fam, Muris, id., Poststraat 11, 3 p. Fam. Twente, id Kerkstraat 8, 7 pers. Fam» Wed. Kroon, id Haariemmer- straai, 37, 3 pers. Binnenland Dg Lustrumfeesten te telden (Van onzen speenden verslaggever). Leiden, 20 Juni 1910. Leiden is een stille stad, als het ia zijn gewone deen is. Maar is er fee»st, dan is het er druk, dan komen de Leidenaars uit de plooi en is hun veste een uantrekkingspunt voor ve len uit den groolen krans van lan delijke gemeenten, die liet omgeeft, voor velen ook, die komen van hein de on verre. Is dit zóó telkenjare op één dag, den 3den October, den ge denkdag van Leidens Ontzet, in ver hoogde mate is het dat In de Juni maand om de vijf jaren ter gelegen heid van de Lustrumfeesten, wan neer herdacht wordt de stichting der roemruchte Iloogeschool. En 3 Octo ber èn de Lustra brengen in herinne ring wat Oranje ook voor Leiden ia geweest en daarom viert de Oranje kleur naast het rood-en-wlt der stad dan hoogtij. Maar niet enkel ln deze week is ,_.^es leven en beweging, o neen, da gen, maanden te voren reeds zag men werken en haasten aan de toe bereidselen. Allereerst was dit nu het gevaJ op het feestterrein, niet als vanouds óp het' Van der Werffpark' gelegen, maar tegenover bet Plant poen, aan den Zoeterwoudschen Sin gel. Daar werd het feestgebouw ge bouwd. dat er goed uitziet, uit- en inwendig. Ruim en practisch ingericht is het on in stijl gehouden. De 'reuzenpal men en laurierboomen, op het ter rein geplaatst, nemen evenwel d»n indruk eener zonnige vlakte niet weg. In den vijver is een fontein ver rezen en ter zijde van het terrein een muziektent. Het Plantsoen, met den Singel verbonden door een rustieke brug, moet dienst doen als wandel plaats. Prachtig nagebootst Is aan den Singel het Oud-Romaansch kasteel en omgeving, voor het tooneel voor het mimenspel ln do openlucht. In versïeTde booten zullen. daaT In den Singel de gemaskerden rondva ren. Niet alleen echter het eigenlijke feestterrein biedt veel zienswaardigs. De voornaamste straten en grachten hebben een feestkleed aangetrokken. Den vreemdeling, die de stad be reikt langs den Stationsweg, wordt al ganw het „Salve" toegeroepen van een eerehoog en zij'n oog moet aangenaam worden aangedaan door de wapenschdden en lauwerkransen de masten met wimpels en de verde re guirlande-versier ii>g, uitloopend op een eerepoort met een hulde aan Frederik Hendrik, den hoofdpersoon der maskerade. Wie do Hoogewoerd het eerst betreedt ziet hier een mooie versiering van groen. Aan het einde der Hoogewoard, op de brug bij het Gangetje, is opgericht een statige eerepoort, nabootsing van die, door Amsterdam gebouwd ter eere van de Blyde Incomste. Van de gebouwen noemen wij eerst de Sociëteit. .Minerva" is artistiek versierd. Hangplanten en slingors hangen langs de fcrotsche lijnen neer; zijden kleeden met Hollands leeuw, goud bofranjed, tusschen groen en bloemen, 't is heel mooi! Dan de wo ning van den heer Tromp Meesters, o neen, van Prins Frederik Hendrik, aan het Rapenburg, „Maison Prins" dit vormt een deel van het vroege re „Princenhof'. Dezo toch al mooi, opgetrokken in 18de eeuw- schen stijl, is nu omgetoovord in eer stadhouderlijk verblijf uit het begin der 17de eeuw. Uit cement heeft men dit bedrieg lijk nagebootst. De indruk zal wel zijn: „Leiden ziet er recht feestelijk uit." Ook is voor illuminatie gezorgd. Het Raadhuis en Minerva" zullen o.a. baden in een zee van licht. Waardig dan ook ontving Leiden gisteren do oude zonen van zijn Al ma Mater, die meefuiveu zullen, in grooten getale, de gansche week. Om half één verzamelden zicli de loden van het LeidsKhe Studeyten- korps mot vaandels en banieren van het grijze Academiegebouw, aan het Rapenburg om in te halen van „Zo- merzorg", bij bot Station, de vele reünisten en de Senaten der bevrien de Studentenkorpsen. Dat was me daar in „Zomcrzorg" al een handendrukken, joelen en jo len geweest. Even twee uren trok men met mu ziek natuurlijk over de Breestraat, naar het terrein. In het feestgebouw gelukkig ls het -ruim beginnen de plechtighe den. De praeses van het Studenten korps, de heer E. F. M. J. Michiels van Verduynen, sprak de feestrede uit, die allereerst herinnerde aan het feit, dat door deze plechtigheid wordt geopend de rij van feestelijkheden die het Corps tot viering van het 335 ja rig bestaan der Hoogeschool de reu- nisten aanbiedt. Vervolgens bracht spreker de groen-quaestic ter sprake, o.a. zeg gend: Dankbaar ben ik voor uwe aanwe zigheid, daar ik hier de plechtige verzekering kan en moet afleggen, dat in de afgeloopen jaren wij ons de misbruiken niet bewust zijn ge weest, die ons corps worden aange wreven. Dankbaar ben ik wederom voor uwe tegenwoordigheid, waar de ber geargumenteerde bewering, die nog niet lang geleden nedergeschre- ven werd, „als zou ons corpslidmaat schap niets meer dan een droom beeld zijn, waarvan men nooit iets bemerkte, noch ten aanzien van zich zelf, noch ten aanzien van anderen' door uwe komst hier meer afdoend wordt weerlegd, dan bockdcelen vol goede en deugdelijke argumentatie het zouden kunnen. Nieuwe gewoonten zijn wellicht in den loop der jaren opgekomen, oude instelling zullen door den dwang der noodzakelijkheid zijn verdwenen, maar zeker weet ik: dat elk uur, elke dog dezer week u zullen toonen, dat wat door u werd gesticht, gebleven Vast is bij mij de overtuiging, dat zij onder u die liet voorrecht zullen genieten hunne zoons naar de Aca demie te zenden, ze zullen sturen naar de Leidsche Hoogeschool, om lid te worden van het leidsche Corps dat in den zoon den vader hoopt te rug te vinden. Dan zal ons corps voortbloeien als eone heerlijke schoo- ne plant, wijd vertakt en gesierd met onverwelkbare bloemen van bonte kleuren in wier hart slechts hij den uitleg van dat onverklaarbaar wezen zal vinden, die medeleeft het leven j van ons corps! Ziedaar wat Ik u' ié zeggen bad. Een beeld van uwe studiejaren getoetst aan misschien de jeugdige eigen ondervinding. Een beeld van ons corps, getoetst aan zij ne historie in dit afgeloopen lustrum. Van eon corps dat zijn devies van „Virtus, Concordia, Fidesl" heeft hoog gehouden. En nu zult gij, mij ne hoeren, die weet, dat wat u naast en boven u zeiven in uwe studieja ren het liefste was, dat uw corps zijn onbevlekten glansrijken naam beeft behouden, u overgeven aan eigen vrienden, aan eigen feestvreugde. Welaan, mijne hee-ren, de gulden poorten zijn weer opengeworpen. De poorten tot het rijk wier bewoners hun kracht niet zoeken in begrens den on besloten vriendenkring, maar die niets liever wensehen dan het voorrecht te mogen genieten u ln huil no maal schappij op te nemen; wier welkom gericht is tot u allen, verschinig of gij het corps lange ja ren reeds hebt verlaten, of dat de ge noegens van uw studentenleven u nog pas sinds korten tijd zijn ontzegd. Toont ons uwerzijds, dat de vervlo gen jaren het enthousiasme dat u eens voor Leiden bezieldet, niet heb ben gedood. Toont ons, dat gij in de ze dagen dien droom van uw vervlo gen jeugd weer wili aanvangen. Mo ge dan het afscheid na deze week, u evon pijnlijk zijn, als toen gij jaren geleden ons corps verliet. Dan zal dit feest voor ons eene dubbele waarde krijgen; dan zullen wij bemerken in niets van u veranderd te zijn; dan zullen wij weten, dat het welzijn van het corps bij ons in veilige handen berust. Mijne heeren Reünisten! Er is een wijs en waar woord, dat zegt- De ge schiedenis herhaalt zich. Moge dan nu op dit oogenblik de toekomst u even zalig toelachen als vroegor bij uw intrede in ons corps! Moge ïi dan nu in ééne week die vreugde worden geschonken, die gij ondervinden hebt in uw geheele stu dentenzijn. Mogp dan nu even glorierijk al6 voorheen uw enthousiasme zich ui ten in een grootsch en krachtig Io Vivat! Dit Iö-vivaf weergalmde daarna door de groote ruimte. Hierna sorak Mr. F. A. L. Abcr- son, raadsheer in het Gerechtshof te 's-Graven ho ge namens do reünisten. De ontgroeningsqnaestie aanroe rend, verklaart hij hierop niet te wil len ingaan. Hij is niet in principe er tegen en het geschrijf, dat over en weer werd gedaan over de quaestie, ja, dat is de natuurlijke loop der din gen. Dat er evenwel bij de gelegenhe den, waarop de professoren met de studenten in aanraking komen, door de laatsten „geflikflooid" wordt, daar komt spreker tegen op. Aan welke universiteit dat ook bestaat, In Lei den niet.. (Gejuich). Spreker illustreer de zij mvoorden en zegt ten slotte het te betreuren, dat do buitenwacht zooveel werk heeft gemaakt van de onschuldige intimiteiten uit do stu dentenwereld. „Dat het staartje van deze zaak moge zijn als dat van de komeet van Haliey". Spreker besluit met te hopen, dat iedere student de v. van de vriendschap onafscheidelijk zal doen zijn met de w. van de we- tenschapu Daarna werd door benige Leidsche jonge dames 't ls de eerste keer niet het Leidsch Studentencorps het geschenk (een antieke staande klok) aangeboden, vergezeld van een keurig album met haar namen; een album in wit msxokko leeren band met in goud, en op bet Korpsenwa pen, met opdracht in goud en blauw, ge teekend door den heer H. J. yalk. Dat de geestdrift na de verschil lende speechen groot was, behoeft geen betoog. Toen het gebouw weer uit, de na tuur in, en vervolgens in optocht naar de „Minerva"-Societelt. Wat haakten die Teünisten er naar, weer eens zich te bevinden binnen de mu ren van dit oord hunner Jongelings- schap! Plechtige ontvangst natuurlijk weer, andermaal met een rede van den Kroegpraeses. Gisternamiddag werd bij de recep tie van de eereleden van het Colle gium in de Collegium kamer het Stu dentencorps aangeboden een medail lon von Francois Haverschmidt Piet Paaltjens. (Zie vervolg 1ste blad). DE AANKLACHT TEGEN EEN TWEEDE-KAMERLID We lezen in t Hbld.: Zooals reeds in het kort is gemeld, heeft de heer H. A. van Dalsum, on afhankelijk katholiek eandidaat in het statendistrict Ilulst, een aan klacht ingediend tegen den heer Fruijtier, lid der Tweede Kamer en van Gedeputeerde Staten van Zee land, De heer Van Dalsum acht zich beleedigd door een gedeelte van een te Hontenisse verspreid strooibiljet, dat onderteekend was met den naam van liet Tweede Kamerlid. Dit gedeelte luidt als volgt: Twee der andere candidaten zijn li beralen en daarom voor ons beslist onaannemelijk. Wij zullen niet spre ken van den heer Van Dalsum, die door zijn heilloos streven tot onder mijning van het kerkelijk en burger lijk gezag onnoemlijk veel kwaad sticht, hetgeen door ieder mensch, die nog een greintje gezond verstand bezit, sterk wordt afgekeurd. Op liem brenge geen enkel weldenkend kiezer zijn stem uiL,? De heer Van Dalsum deelt in een open brief aan den heer Fruijtier me de, dat hij de aanklacht indiende, j omdat de aangeklaagde niet in staat is om te noemen een woord ot een daad, die bewijst de waarheid von I zijne bewering. Ook zegt de aanklager, dat hij door I deze aanklacht de Arrondissements- Rechtbank te Middelburg de gelegen heid wil geven het bewijs te leveren, c t zij de wet dient zonder aanzien van persoon. HOOGE RAAD. Naar geincid wordt, zou mr. Nelis- sen, afgetreden minister van Justitie, hebben te kennen gegeven, dat hij, in verband met zijn gezondheidstoe stand, thans nog niet voor het lid maatschap van den Hoogen Raad der Nederlanden wonscht in aanmerking te komen. GELUKKIG NOG GERED. Zondagmiddag waren te Schevenin- gen, even voorbij de kustbatlerij, een aantal personen aan het zwemmen. Een onderwijzer uit 's-Gravenhage waagde zich te ver in zee en begon in levensgevaar te verkeeren. Hij riep «m hulp, doch geen der anderen durf den zich in zee te wagen, om hulp te bieden. Hü bleef echter op de golven <1 rijven en kwam zoo wat dichter bij het strand. Toen waagde een viertal k'.oeke zwemmers het hem tegemoet te gaan en slaagde er in hein te grij pen en in bewusteloozen toestand aan het strand te brengen. Gcdurendo 20 minuten werden nu de bekende voorschriften toegepast, met bet gelukkig gevolg, dat hij we der tot bewustzijn verd gebracht. Inmiddels waren een paar personen per fiets naar bcheveningen gegaan, om de politie te waarschuwen. Deze verscheen niet een brancard en bracht hem daarmede naar het politiebu reau. ONGELUKKEN. Zondagnacht is een werkman, P. Claassen, te Tilburg, bij het baden in de rivier De Lij, verdronken. Pogin gen door ecnige makkers om hem te redden, waren vruchteloos. Zijn iijk werd een paar uren later opgehaald. Koloniën MR. VELTKAMP HELBACH. Uit Soerabaja is bericht ontvangen dat aldaar aan de cholera is overle den mr. Vcltkamp Helbacb, lid van de rechterlijke macht aldaar. Gemengd Nieuws Op de lijn Parijs—Dreux, bij het stationnetje Villcpreux-les-Clayes, is, (zooals we al meldden) Zaterdag avond een ernstig sjworwegougeluk gebeurd, dat minstens een twintigtal dooden en tweemaal zooveel gewon den gemaakt heeft, en waarvan de omstandigheden buitengewoon tra gisch zijn. De boemeltreiu, die om 4.20 van de Gare des Invalides vertrokken was, kreeg in het genoemde station, omstreeks 29 K.M. van Parijs, een mankement aan de machine .waar door bij goruimen tijd op een nieuwe locomotief wachten moest. Natuurlijk waren dadelijk alle seinen op onvei lig gezet, en het meerendeel der reizi gers wandelde, In afwachting van de komst van de nieuwe machine, op het perró'n heen en weer, toen men eens klaps in de richting van Parijs ge fluit hoorde, en eea oogenblik later een trein in vhegonde vaarl zag aan komen. Van de reizigers op het perron liepen enkelen wuivend met hoeden en zakdoeken do baan op, anderen schreeuwden naar degenen, dio in de coupé's waren blijven zitten, maar de sneltrein die naderde, had zulk een ontzettende vaart, dat slechts enkele oogenblikken later de schok plaats had. De locomotief, waarvan machi nist en stoker op het laatste oogenblik nog op den grond gesprongen waren, wierp zich als *t ware bovenop den achtersten wagen van den stilstaan- den trein, en een oogenblik later zag men nog slechts een verwarde massa versplinterd hout en verwrongen ijzer, waaruit een verschrikkelijk ge kerm opsteeg. Toen do toeschouwers een weinig tot bezinning waren gekomen cn te hulp schoten, zagen zij, dat nagonoeg de geheele stilstaande trein verplelr terd was. evenals de vier of vjjf eer ste waggons van den sneltrein. Maar nauwelijks hadden zij enkele portie ren opengegooid, waaruit als waan zinnig enkele menschen op den weg sprongen, of van alle kanten sloegen uit de verbrijzelde wagens de vlarn- nieu omhoog. Het werd onmogelijk't reddingswerk voort te zetten, en vol ontzetting moesten de overlevenden en het stationspersoneel werkelijk staan toezien, en aanhooren hoe het ontzettende gegil, dat uit den chaos opsteeg, naarmate het vuur vorderde, langzamerhand verstomdè. Er valt niet aan te twijfelen, of velen, die misschien niet of nauwelijks gewond waren, maar zich niet uit de verwar de massa konden vrijmaken, zijn le vend verbrand. In den loop van den nacht en van den daarop volgenden Zondag heeft m©n 19 lijken te voorschijn gebracht, die voor het meerendeel geheel on herkenbaar zijn geworden vermoe delijk is echter het aautal verongeluk ten nog gTooter, want telkens vindt men nog verkoolde menschelijke over blijfselen. Het aantal gewonden is minstens dubbel zoo groot. Onder de dooden is een bekend sportsman, de heer Worms de Romilly, met zijn vijf jarig zoontje, een rentenier met zijn dochter, en een twaalfjarig meisje. Gewond is onder meer een vijfjarig kereltje, dat beide beenen gebroken Heeft.zijn grootmoeder, met wie bij reisde, wordt nog vermist. De oorzuak van het ongeluk moet liggen in de onachtzaamheid van den machinist, die door de onveilige sig nalen heen gereden is. Men heeft den man echtor nog niet kunnen te rugvinden onmiddellijk na van zijn machine gesprongen te zijn, ia hij het veld in gerend, en tot dusver niet teruggekeerd» GAZIJN Tel. 1941 HAARLEM. Tel. 1941 zzz uit de mijn ORANJE-NASSAU, zzz voor alte kachels geschikt, Verkrijgbaar bij de Firma 35-50 PERCENT BESPARING STEriKüTE KOUS O O) C3 cj bericht hiermede, dat als WEDERVERKOOPER voor de gemeente Haarlem optreedt de heer in Gasgloiilirhtirtikelin, GROOTE HOUTSTRAAT 155. Allo Inlichtingen zijn daar to hokomen. Vraagt brochure. Vraagt brochure. I J. P. C. VAN GURTZGUN Jr., GROOTE HOUTSTRAAT No. 155. O r V) O degelijk toebereid, dagelijks aan huls bezorgd, 80 cents en hooger. KROCHT 14. JOH. J. M. VAN DORMAEL luit NAI( Verkrijgbaar In alle buurten der stad. In het bjjsonder wordt de aandacht gevestigd op Bevelen zich beleefd aan te happen voor Bals en Partijen, Solréee enz. SPECIALE INRICHTING VOOR HAARWASSCHjNG Abonnement Haarwaasohan O koor I 4.SO Voor Sohoolgaanda kindoren O koor £.80 Abonnement aan huis kappen per maand f 10.— N. V. WELL WORKS OVERVEEN HAARLEM n

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6