NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Dingen die niet iedereen weet. 27e Jaargang. No. 5282. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 25 JUNI 1910 A Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 V* de omstreken en franco per post - 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOO.M. ADVERT ENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Voor onze goabonneerden sljn kosteloos afdrukken te bekomen van No. 15 der ru briek DINGEN DIE NIET IEDEREEN WEET, getiteld: Wat ia Warmte? In Haarlem kunnen die af drukken worden afgehaald aan onze bureaux Groot© Houtstraat 63 en Zuider Bui tenspaarne 6, In de omlig gende gemeenten bij onza agenten. AGENDA ZONDAG 26 JUNI. Brongebouw: Concert Harmonie, 8 our Biosc. Theater, Gr. Markt: Voorstel lingen van 2 uur al. OM' ONS HEEN No. 1159. Hooi sa Leelijk. Over wat mooi of Icelijk is, worden de inenschen het niet licht eens. Vol strekt mooi of volstrekt leelijk bestaat natuurlijk wel, maar toch hebben ■maak, richting, mode ook grooten invloed op onze woardeeriiig van mooi ol leelijk. Iedereen heelt wel ondervonden, dat wat hij vroeger mooi vond, hem langzamerhand -on verschillig is geworden of leelijk toe schijnt- Dat kon.t vooral bij bouw werken voor. liet oog raakt gewend aan nieuwe vormen en lijnen en ge niet van de oude niet meer, die toch in hun tijd wel gewaardeerd werden. Precies als bijvoorbeeld in de muziek: er zijn vrijw.a menschen, die sedert zij WagiH 1. oorden, Verdi niet meer kunnen genieten, hoewel deze zonder eenigeu twijfel een groot componist Js geweest. Het is wel moeilijk voor wie geen bpleiding in practisch kunstbegrip (leeren teekcuon; of in de theorie (kunstgeschiedenis) genoten heeft, om Voor zichzelf een vaste lijn te trekken, waarlangs zijn oordeel veilig gaan kan. Me—... ;s dan ook bij hen de meening oker, afwisselend en overeenkoiuïiig het met beslistheid uitgesproken oordeel van den des kundige, dien zij het laatst ontmoet bebben. Zoo is het mij zelf overko men, dat ik na het merkwaardige huis van den heer Bunge in den iAerdenhout leelijk te hebben gevon den om zijn toren, die op een fa brieksschoorsteen lijkt dat ooi-deel heb voeien wankelen na de loftuitin gen, die ik weet niet meer welke Am- 'aterdamsche architect in een van de V&kbladen aan liet gebouw heeft toe gezwaaid Heb ik het nu wis of mis De moeilijkheid wordt er niet ge ringer op, omdat er soms met over tuiging nioeningen worden uitgespro ken, waarvan je zegt, dat die toch op een misverstand moeten berusten. In de laatste Raadsvergadering is bijvoorbeeld beweerd, dat de Fran- eche tuin op de tentoonstelling van 'Bloembollencultuur heel mooi deed, Eoolang de hoornen in den Herten kamp nog niet in blad stonden. Toen dat wel het geval was, raakte het dus met de schoonheid van den Fran- schen tuin ten opzichte van de omge ving, gedaan. Naast deze bewering staat een an dere, namelijk dat diezelfde Fransehe tuin zoo bijzonder mooi aansloot bij het Paviljoen, waarmee hij van de Zuidzijde gezien, één geheel scheen te vormen. Als dat waar is (en ik ge loof, dat daaraan niet te twijfelen valt), dan volgt daaruit, dat ook het Paviljoen niet mooi doet, zoodra de hoornen in blad zijn gekomen, een conclusie, die ik evenwel niet voor .mijn rekening zou durven nemen. Is dus de opmerking in den Raad onjuist geweest Ik vraag het aan de deskundigen, en wil meteen voor enfant terrible spelen, door eens in herinnering te brengen, hoe leelijk de meesten onzer, vijf of tien jaar geleden, dergelijken Franscben tuinaanleg hebben gevonden. We had den nauwelijks woorden genoeg, om af te geven op die smakelooze rechte lijnen, op de stijfheid van het geheel. Gebogen lijnen moesten het wezen. En nu De roep over den tuin was algemeen. Deze herinnering strekt alleen om mij zelf en mijn medeleeken in de toekomst tot bescheidenheid aan te manen, zoodat we ons beperken tot het leelijk vinden van wat inderdaad geacht kan worden volstrekt, abso luut leelijk te zijn. Het huisje bijvoor beeld ln het Kleverpark, dat een gevel beeft, die aan den boozen droom van een stukadoor deed denken en dan ook door den architect Leliman in de gruwelkamer werd gezet, waaruit hij materiaal haalde voor zijn betoog omtrent de verleel ijking van onze steden. En nu opnieuw, voor de zoo- veelste maal, de ontsiering van onze omgeving door aanplakbiljetten. Bij deze verkiezing voor Provinciale Staten is maar door een van de par tijen „geplakt", en nog niet eens bij zonder ruim, maar toch zullen wij maandenlang, Ja zeker meer dan een jaar, opgescheept zitten met de flod derige overblijfsels van deze gekleur de papieren. In het mooie, droge zomerweer, dat we nu genieten, blijven de biljetten stilletjes hangen, zoodat ze ons niet méér behoeven te hinderen, dan al leen als „oude geschiedenis". Maar zoodra straks wind en regen gaan heerschen, verandert het tocmeel. Nauwelijks heeft één puntje van het papier van muur of schutting losge laten, of het vernietigingswerk be gint. De regen verpapt den natuur lijken weerstand, de wind rukt hoek voor hoek los, weldra hangen de vie ze flarden er bij en ten slotte blijft, nog een klein brok over, indertijd zeker met bijzondere zorg gestijfseld, dat ons verveelt en de hoeken van de straten ontsiert. Op dit oogenblik nog, een Jaar na dato, grijnst ons het vodderig overschot van biljetten, die candidaten voor de Tweede Kamer aanbevalen, op de hoeken van stra ten en stegen aan. Zoo zuilen we ook nog een jaartje moeten turen op de overblijfselen der biljetten voor Pro vinciale Staten. Hoe het mogelijk ls, dat de bewo ners zelf deze brokken zoolang aan him huis kunnen dulden, is me een raadsel. Nu velen hunner dat doen, is het wel de moeite waard, eens na te gaan in hoeverre het gemeentebe stuur tegen deze ontsiering van de stad opkomen kon. Onze politiever ordening voorziet daarin bij arti kel 64. Met boete van ten hoogste f3. wordt gestraft a Ieder, die buiten tusschenkomst van daartoe bevoegde beambten, be kendmakingen plaatst, bevestigt ol aanbrengt op openbare gebouwen, of van gemeentewege opgerichte aan plakborden b. Ieder, die op wettige wijze ge dane bekendmakingen wederrechte lijk afscheurt, onleesbaar maakt of beschadigt c. Ieder, die zonder toestemming van den eigenaar, beheerder of be woner, op bijzondere eigendommen bekendmakingen aanplakt of aan brengt. Ten hoogste drie gulden inder daad, de overtredingen worden niet streng gestraft. Die sub a komt zel den voor, de plakkers laten de ge meenteborden en -gebouwen wel met rust. Die sub b is veelvuldiger, maar als het kwaad eenmaal gebeurd is, moet de politie maar uitmaken, of de wind dan wel een kwajongen de da der was en, in het laatste geval, welke Jongen. Wat de overtreding sub c aangaat, het ls natuurlijk niet de politie, die uit eigen beweging aan den huiseigenaar, beheerder of bewo ner gaat vragen, of de plakker wel toestemming heeft gekregen, maar het zijn de eigenaar, beheerder of be woner, die aan de politie moeten ver zoeken om proces-verbaal op te ma ken, tegen een dader, dien zij natuur lijk zoo goed als nooit zullen kennen, terwijl zij zich daarbij den last van in een strafvervolging als getuige op te treden, moeten laten welgevallen, alles om den snooden misdadiger een boete te bezorgen van, ln het aller- vreesel ij kste geval, drie gulden. Van een vervolging wordt dan ook nooit gehoord. Het kan wel zijn, dat de politie het geval ook zoo erg niet vindt en meent, dat de moderne vorm van den politie- ken strijd het aanplakken noodzake lijk maakt, zoodat dit niet dan ln het ergste geval moet worden tegen gegaan. Dit is een standpunt, dat verdedigd kan worden. Maar wanneer de auto riteiten dat Innemen, dient er ook door hen gezorgd, dat de overblijfse len verdwijnen, zocdra bet biljet geen beteekenis meer heeft, dus onmiddel lijk na de verkiezing. Dan behoort de gemeenterelniging rond te gaan, om ze grondig te verwijderen. Ook al wordt daarmee het plakken aange moedigd. Wil men dat niet, dan moeten er strenger maatregelen tegen de plak kers genomen worden, zoodat er een einde aan komt. Zooals de toestand nu is, kan hij in het belang van de reinheid in de stad, niet blijven. Hoe we ook over mooi of leelijk twisten, hierover zijn we het zeker wel eens, dat deze vieze, wapperende flarden van papieren be hoor en tot het meest volstrekte lee lijk. J. C. P.. Stadsnieuws TEGEN HET AMBULANTISME. Bij het gister door ons vermelde adres aan den Raad, waarin de aid. Haarlem van den Bond van Nederl. Onderwijzers aandringt op het geven van een klas aan de schoolhoofden ls gevoegd een Memorie van Toelich ting, die 20 bladzijden druks beslaat. Het eerst worden daarin de voor- deelen van de afschaffing van 't am- bulantisme meegedeeld. Wanneer den hoofden een klas op gedragen wordt, bespaart men een leerkracht. De geldbesparing daar door verkregen kan b.v. ten goede ko men aan salarisverbetering van de onderwijzers en 't verkleinen der klas sen, 't geen nu nog tegen gehouden wordt door flnancieele bezwaren. Een belangrijker voordeel ls, dat de man, die door zijn aanstelling als hoofd wordt geacht de beste onder wijskracht te zijn, z'n talenten in dienst van de opvoeding kon stellen, in plaats bijna enkel administratie ve en huishoudelijke bezigheden te verrichten. Zijn invloed op het perso neel zal mede veel grooter zijn, om dat hij door zelf-niet-meer-voor-de- klassstaan de moeilijkheden, die de onderwijzer te overwinnen heeft, licht onderschat. Uit art. 24 der lager-onderwijswet wordt aangetoond, dat de wet geen ambulante hoofden kent en hen steeds als onderwIjsgevors beschouwt. Dan wordt de taak van het hoofd nagegaan. Het administratief en huis houdelijk gedeelte kan buiten de schooluren geschieden en gedeeltelijk door de onderwijzers als b.v. het aan- teekenen der absenten en Innen van schoolgeld. Het spreken met de ouders achten, adressanten ongewenscht, daar het hoofd zich daardoor plaatst tusschen den onderwijzer en de ouders. Het invallen bij vacatures kan door enkele reserve-ouderwijzers overbo dig worden gemaakt Bovendien komt het zeer vaak voor, dat de hoofden toch zelf niet Invallen, maar volon tairs of kweekeltngen voor de klas zetten. De eigenlijke taak van het hoofd ls te zorgen voor de eenheid, het geven van leiding, en 't uitoefenen van con trole. Opgemerkt wordt, dat aan ae over- groote meerderheid der scholen ln ons land geen ombulantlsme bestaat. Een arr.-schoolopziener verklaarde on langs, dat het hem nooit gebleken was, dat scholen met een ambulant hoofd beier zijn, 'dan die, waar H hoofd tevens onderwijzer was. De eenheid ln de school moet ver oorzaakt worden door 't leerplan en de schoolvergaderingen. 't Dagelijksch toezicht van het hoofd le onnoodig, als de onderwijzer niet beschouwd wordt ala leermuchine, wat do mees te Haarlemsche hoofden ook niet doen. Maar daaruit blijkt dan, dat hun ambulant zijn overbodig ls. Het leiding geven was alleen vroe- ger noodig, toen 't hoofd de eenige volledig bevoegde was; nu ls dat niet ineer 't geval. Haarlem behoeft zijn kinderen niet ter opvoeding toe te vertrouwen aan menschen, die zelf nog geleid moeten worden. Gewezen wordt hierbij op de beide scholen voor M. U. L. 0., waar on derwijzers zijn, die met hun middel bare akten de meerderen zijn ven de hooiden. Contróle van 't hoofd ls onnoodig. Men heeft voldoende controle ln de drie soorten van Rijksschooltoezicht, de Plaatselijke schoolcommissies en de school-ex&mens. Bovendien heeft 't hoofd gelegen heid tot contröle genoeg, al heeft hij een klas. Ten slotte wordt de aandacht ge vestigd op de nadeelen van het am- bulantisme. Het hoofd, dat door zijn bezielend werken het perso neel ten voorbeeld kan zijn, bewerkt als ambuiantus vaak juist het tegen overgesteld!» en zoekt zijn eigenlijke taak in noodeloos hinderlijke contro le of ganschelUk overbodige leiding. Aan de Memorie zijn eenige bijla gen toegevoegd. Daaronder Ls een rapport van de Groninger Schoolcom missie die van oordeel la, dat het „ambulare" der hoofden van scholen binnen de engst mogelijke grenzen moet worden teruggebracht. Verder een rapport van den Inspecteur van het 1. o., den heer Fabius. De inspecteur noemt het daarin ln alle opzichten verkeerd den hoofden geen eigen klasse te geven, hoewel hij waarschuwt tegen de consequen tie, die hij voorshands niet wenscht. Hij onderschrijft daarin verscliillende van de in 't bij den Haarlemschen Raad ingediende adres geopperde be zwaren. Ten slotte zijn als bijdrage opgeno men redevoeringen van twee Amster- damsche Raadsleden, de heeren K. de Vries, vroeger ambulant 'hoofd en Van Kuykhof, oud-onderwijzer. Concert. Voor een concert op de Groote Markt op Maandag 27 dezer te geven door Haaxlemsch Muziekkorps, luidt het programma: 1. Marche Cherlfienne, Rogues. 2a. Ouverture Le Diamant de la Couronne, Auber. b. Walzer a d. Operette Walzer- traum, Strauss. 3. Lucerne Mazurka, Humne. 4. Roszika, Ungarische Fautaisie, Robert. 5. Ouverture Leiclite Cavallerie, Suppé, 6. Mon amle, Valse, Gasnea. 7. Siamesische Waclitporade, Lincke 8. Divertissement Espagnol, Dessor- GEMEENTERAADSVERKIEZ1NG. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat op Donderdag 30 Juni een stemming zal plaats hebben ter benoeming van een lid van den gemeenteraad voor het eerste kiesdis trict der gemeente Haarlem uit de na volgende candidaten: L. J. C. Poppe, A- H. Smulders, J. A. Wllkens. De stembureau* zullen zitting hou den in het stemdistrict A (hoofdstem- bureau) op het Raadhuis; in het stern- district B: in het schoolgebouw aan de Spaarnwouderstraat no. 12; stem bureau C: ln het schoolgebouw aan de Haarlemmerliedestraat no. 29. Tevens tal ln het derde district een stemming plaats hebben voor den ge meenteraad, uit de navolgende can didaten: Mr. J. H. Monnik en Mr. M. Siingenberg. De stembureaux zullen zitting hou den: in het stemdistrict A: Ln het schoolgebouw aan het Leldsche plein no. 36; ln het stemdistrict B: (hoofd stembureau) ln het schoolgebouw aan de Tempeliersstraat no. 1; en in bet stemdistrict C: ln het schoolgebouw aan het Klein Heiligland no. 2. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen don Raad voor, alsnog een bedrag van f 300 beschik baar te stellen, noodig voor het aan schaffen van enkele schoolmeuhelen en schoolbehoeften, ten dienste van de H. B. S. met 5-jarigen cursus, onder overlegging van een schrijven van den directeur der H. B. S. met 5-Jari- gen cursus alhier en een ter zake uit gebracht advies van den directeur van openbare werken. B. en W. stellen den Raad voor, aan den bewaarder van de school voor meer uitgebreid lager onderwijs no. 1 alhier op zijn verzoek, een toe lage te ver loc-non van f 100 's joars als tegemoetkoming ln de kosten van de dagelijkscbe schoonmaak van ge noemd schoolgebouw. Deze school toch bevat 20 vertrek ken, zoodat aangenomen kan worden dat dagelijks 4 lokalen meer schoon gemaakt moeten worden dan In een schoolgebouw voor gewoon lager on derwijs. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 8 timmerlieden, machinale houtbewerkers, 1 wa genmaker, 1 meubelmaker, mo delmaker, 8 metselaars, 7 opper lieden, stucadoors, 1 witter, 4 machinebankwerkers, 1 monteur, 6 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, 4 vuurwerkers, 9 ketelmakers, 9 burgersmeden, 8 machinisten, 6 sto kers, 4 electrlciens, 1 instrument maker, l koperbankwerker, 1 ko perslager, 8 loodgieters, schoen maker, zadelmaker, kleerma kers, 9 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerder, 3 bloemisten, 3 tuin lieden, 6 grondwerkers, bakker, banketbakker, slagers, 3 krui deniersbedienden, 1 kellner, 9 ma gazijnknechts, 7 loopknechts, 8 huis knechts, 8 sigarenmakers, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, S letter zetters, 1 lithograaf, binders, 18 losse werklieden dienstboden, 6 werksters, 2 naaister, 9 kook sters, huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- ranf bouwk. opz., houtdraaier. LIEVER 'S MORGENS DAN 'S MIDDAGS. Naar ons wordt meegedeeld zal het schriftelijk gedeelte van het toela tingsexamen tot de Hoogere Burger school plaats hebben op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, te half twee. Derhalve in den namiddag Is dit tijdstip wel goed gekozen Kinderen van twaalf en dertien Jaar zijn zeker 'nsscher in den morgen, dan wanneer zij den halven dag, waarmee dan ook, hebben doorgemaakt. Bovendien is de mogelijkheid niet buitengesloten, dat het op die dagen warm is en dan is het 'smiddags natuurlijk op zijn warmst. Als er vrijaf wordt gegeven om de hitte is het altijd na, nooit vóór den middag. Wij vermoeden, dat de keuze van deze namiddaguren in verband staat met den wenseh, om de lessen aan de H. 13. S. zelf zoo weinig mogelijk te belemmeren. Het examen bad ©ven wel zeer goed in de morgenuren kun nen plaats hebben, wanneer het was afgenomen in een ander gebouw, het Brongebouw bijvoorbeeld of de Socië teit Vereeniging. Gaarne bevelen wij deze opmerkin gen in de aandacht der onderwijs- auteriteiten aan. In hooger beroep. Door den heer R. C. Schooleman is cassatie aangeteekend tegen liet von nis der Rechtbank alhier, houdende zijne veroordeel ing ter zake van het onbevoegd uitoefenen der genees kunst. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten stellen voor Om aan de gemeente Edarn voor haar teekenschool voor elk der Jaren 1911—1913 een subsidie van ƒ1750 te geven (vorig subsidie f lioü; Om aan de Vereeniging Maat schappij v d. Werkesden Stand, af- deelmg Ambachtsscholen te Amster dam, voor elk der jaren 1911—1912 een subsidie van ƒ6000 te geven eu vcor 1911 nog een bijdrage van ƒ1000 voor elk harer belde tijdei ij ke avond- teekenscholen. Om aan de Alkmaarsche Huis- boud- en Industrieschool voor elk der jaren 19111912 ƒ1500 subsidie te ge ven. De vereeniging heeft gevraagd de subsidie te verhoogen tot f2500, ten einde een salarisregeling met toepas sing van periodieke verhoogingen te kunnen invoeren. Daar Ged. Staten meenen, dat de overgelegde rekenin gen treen verhooging van f 1000 wet tigen, stellen zij voor de provinciale subsidie met 300 per Jaar te verhoo- gen, indien de salarisregeling toege past wordt Nu aan de vroeger gemaakte be denkingen, omtrent de toelating van leerlingen van alle gezindten, tege moet gekomen ls, stellen Ged. Staten voor, om aan de afd. Krommenie van den R. K. Volksbond voor elk der ja ren 19101912 f 100 subsidie te geven voor haar teekenschool. Om aan het Amsterdam3Ch ge^ nootschap tot bevordering der koe pokinenting bij minvermogenden voor elk der jaren 1911—1913 500 subsidie te geven. Om aan bet Nederlandsch too- neelverbond voor de toonoelschool te Amsterdam voor 1911 eon subsicno van ƒ300 te geven. Het tooneel verbond had ƒ600 ge vraagd. Om aan de Noordhollandsche vereeniging tot bestrijding der tuber culose voor 1911 weer een bijdrage van 10.000 te geven. Om een adres der verplegers'. s!-;- vereeniging afd. Meerenberg, te ren.-; voyeeren naar de Commissie var. toe-1 zicht. Bovendien Is het adres ontijdig* want de betreffende zaak ls nog studie. Om het bijzonder reglement an den polder dc Zeevang te wijzigen. Om een bijzonder reglement van bestuur voor het Boekelermeer vost te stellen. Baden. In het douchebadhuis aan den Kou-* denhorn zijn in de afgeloopen week 973 baden genomen, in dat aan het Leidscheplein 1161. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Zondag zullen In de Rotonde van bet Museum van Kunstnijverheid al hier voor het laatst tentoongesteld zijn het gebatikte tochtscherm alsme de de verscliillende overgangen van' de bewerking van het koper. De tentoonstelling van den Par ij- schen schilder Albert Besnard zal in het begin van de volgende mannd plaats hebben. Staalbad Haarlem. De Drinkhal werd gisteren door 91 personen bezocht. KERK-CONCERT. Over 't bezoek van haar Kerk-con* eert heelt mevr. Marchant—Raiubon- net geen reden zich te beklagen. Be paald vol was het wel niet in de Groo- te Kerk maar dit liet zich toch ook wel niet verwachten want ook een muziekmensch weet wei, dat er met de Hcilandsche zomersche avonden niet valt te morsen. Bovendien had men nog zeer onlangs van een Kei k- concert kunneg genieten, dat in breedte van opzet en gehalte van uitvoering zich niet zoo dadelijk zou laten overtreffen. Door tc zeggen, dat deze onderstelling ls gebleken juist te zlfn, spreek ik dan ook nog volstrekt geen kwaad van wat gi«ier avond geboden werd. Het orgelspel van den heer Louis Robert Ja, dat was weêr voortreffelijk. De prachtige C-mol-prelude van Bach met vol werk gespeeld gaf een hoogst in drukwekkende opening en in de aan sluitende Fuga, zacht en zeer rustig ingezet, werd een uiterst effectvolle climax maar tegelijk ook het cul minatiepunt der gehec-le uitvoering bereikt. Wout geen der volgende nummers de „Varlationon" van Hess© misschien wel het allerminst konden deze glorievolle entrée ook" maar in de verte evenaren wat na tuurlijk niets bedoelt af te dingen op Louis Robert's meesterlijk spel en keurige registratie. Van de zangkunst der concerlgcer- ster mevr. MarchantRambonnet heb ik, bij haar vroeger optreden in ..13e Kroon", geen onverdeeld gunsllgen indruk gekregen. Het spijt mij te moeten verklaren, dat mijn meening zich thans niet in het voordeel dei zangeres heelt gewijzigd. De stem althans in de lagere lonen is mooi, rijk zelfs van timbre, maar ce bezit ster heeft ze niet in haar macht. Ook nu klonken de hooge tonen dikwijls geforceerd en lang niet altijd zuiver. En de goede muziksle intenties, die voortdurend ln de voordracht door klinken mogen ai getuigen van ar- tistieken aanleg eu ontwikkeling het zuiver muzikaal genot van den toehoorder wordt er niet door ver hoogd, zijn schoonheidsgevoel niet be vredigd. Wat de keuze der zangnummers be treft, hiervoor verdient de zangeres alien lof. Haar programma was veel zijdig zonder overlading Todessehn- 6"C'u van Barb „Lasclatemi morire*-

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1