tje van propaganda voor eigen zaak gegeven. Dadelijk nadat do dröükeiiog aan vv al gebracht was, werd zo gewaar- echuwd, maar eerst een groot uur later kwam oen brigadier niet agen ten en een brancard de onvoorzich tige rwemmer was toen reeds bijge bracht. En wat stond in het politierapport over deze gebeurtenis Niet de na men van de redders, wél die van den brigadier, met vermelding, dat de politie den drenkeling tot bewustzijn bad gebracht, door toepassing van de %\HistnmUge ademhaling. SINTRAM. Broiieiiebe Kout. cccxxxm. Au Boul'vardl T Moei oen wonderbaarlijk gezicht zijn geweest voor vreemdelingen als zij J.l. Zondagavond aan het Noor derstation aankwamen en ongere kend da witte electrlscho bollen van tie placo Rogier en de see van licht, "die uit de wijd openstaande cufé's Jttroomde voor zich een glinstering van gloeiende lijnen zagen, die deden danken aan een reusachtig vuurwerk dat in 't hartje der stad werd ontsto ken. Wij tijdelijke Brusselaars heb ben de mondaine Belgische hoofdstad els vïlle lumière zien groeien, we za gen den aanleg, we zagen dagen te voren reeds prooi nomen op verschil lende punten met die ongekende bchoone verlichting, we wisten dat Brussel in staat is in hare veste torlijk schoon te scheppen als maar weinig steden der wereld, we waren dus voorbereid. Maar 'k stel mij voor dat de Nederlander, die Brussel maar oppervlakkig kende of nu voor het eerst kennis maakte, onverschillig of hij uit 't groote Amsterdam of uit 't minder pretentieuse Lutjebroek kwam, met den mond vol tanden, ge- blagen moet gestaan hebben, toen hij de tooverachtige pracht aanschouw de, die wij de illuminatie der Boule vards noemen. Stel u voor die reeks van prachtige geasphalteorde straten, vijf maal zoo breed als de Kalver- straat te Amsterdam, huis aan huis een winkelpal eis of een groot café of restaurant, waarvan de een de ander door rijkdam en grootsclien bouw schijnt te willen overtreffen, loopen- 'do van het Noorder- tot aan liet Zui- derstatlon een afstand van ong. 40 minuten te voet, Is nu geheel versierd door eerepoorten, loopend van het eens trottoir na air hot andere en zóó hoog dat de electrlsche trams er ge makkelijk onder door kunnen. In die terepoorten is 't geen schilderwerk, zijn *t geen papieren bloemen, die 't mooi moeten aanbrengen, neen, t zijn alle kunstwerken op zich zelf van electrische verlichting, waarin gloei end. witte, roode, gele en blauwe tros sen zich door elkaar slingeren, waar-. Uit wapens u tegenblinken, waarin de letters A. en E, (Alhrecht en Elisa beth) zij in ineengevlochten, waarbo ven een reuzen koningskroon troont. Beduusd wandelen we de eerste poort onder door, voetje voor voetje, want hoe bree dde Boulevard ook is, het is er zoo vol als in de Kalvorstraat op Koninginnedag. Alleen wordt er niet gehost, geschreeuwd, getierd en ge duwd: ondanks de honderdduizenden die.op de been zijn heerscht er een voorbeeldelooze orde. 't Schijnt wel of de massa onder den indruk is van hetgeen zij te aanschouwen IcrijgL Kaarsrecht loopt de reeks Boulevards en de ontelbare eerepoorten voor ons schijnen in de verte te vervloeien tot ©en spinneweb van lichtende strepen en punten, die ons, door het kijken vermoeid, het gezichtsbedrog geven of zij ten leste door elkaar warrelen als zonnetjes, die vuurpijlen schieten bij een vuurwerk. Aan het eind van den boulevard du Nord verbreedt zich de weg. We be vinden ons nu op de place de Brouek- hère, waar in 't midden boven een reeks fonteinen zich een gedenknaald verheft Ook dit monument is geheel geïllumineerd en door wonderlijke jlchtspeling heeft men er van weten te maken een fontaine lumineuse." Het water, dat aan de zijde van den boulevard Anspach zich als ver schillende watervallen naar beneden stort, vertoont alle kleuren van den regenboog; 't is als ware het vloei baar goud en zilver, dat vermengd is met hei-glinsterende diamanten en robijnen, met smaragden, paarlen en bloedkoraal. We bewonderen en vol gen dan den menschenstroom langs itfö Anspachlaan om de Beur3versie- ring te aanschouwen. De Beurs, an ders toch reeds door haar magnifie- ken gevel, haar zuilen en breede trap pen een der meest pittoresque punten ivan deze stad, heeft een voorhang go- kregen als voor een Romelnsclidn tem pel, een draperie, een gordijn van feioeiend karmozijn-rood, doortinteld met goud-geel. Gelukkig hij, die een plaatsje weet te vermeesteren op het terrein van een der cafés over de Jleurs hij geniet van een schouwspel om nooit te vergeten vóór zich die lichtende Beursgevel, rechts en links van hem naar de Nord en de Midi (toe, die eindeloozo reeks gloeiende eerebogen, om hem heen dat mondai ne rnenschengewoel. Gelukkig hij, die zich thans in de stralen dier lichtstad mag koesteren. Zeker, 't is maar BChijn, maar klatergoud, maar illu sie. Maai- 't is dan tooh oen schoone (Iroom I Wat we in onze jeugd door de verhalen van duizend en één nacht in onze phantaisie zagen schitteren, aanschouwen we thans met onze li- fchamelijke oogeDde triumf der schoonheid. Komt, Hollanders, komt toch. verzuimt deze gelegenheid niet, In uw leven zal ze u misschien nim mer weer geboden worden en als ge nog jong zilt zult ge er als grijsaard nog vol verriiKking over Kunnen pra ten. Er is zoo veel hjor te zien 1 Ter wijl heel den zomer om don anderen avond do groote boulevards verlicht zullen zijn op do wijze zooals mijn pen u trachtte to schetsen, heeft de overi ge avonden een schoonhoidsfestijn plaats in een ander doel van Brussel: de illuminatie van het park in de rue Royale. Daar slingeren gouden ran ken zich tüsschen het groene geboom te en langs de fonteinen en vijvers. Ik weet het nog slechts van hooren zeg gen, want o"r is zooveel te zien. Schoonheid paart zich aan vreugde en opgewektheid. Do impressie, die men hier ontvangt is niet alleen van bewondering, men voelt zich ook vroo- Iijk. Ga maar eens In die drukte voor een der plaisante Belgische cafés zit ten op den Boulevard du Nord, voor la Cloche bijv. (naast do Variété) of op den Boulevard Anspach bij „du St.-Martin". Hoe heerlijk srnaak'. je daar het „brune", kriekenlambie, de faro of wel de fijne koffie, zooals men ze in Holland maar zeiden proeft. Wat een leven en beweeglijkheid. Allerlei kooplieden komen uw aandacht vra gen. Algerijnen met tafelkleeden en zijden doeken, wion go, al3 ze u 12 franken vragen, hoogstens twee moet bieden, lieden mot gouden torren (fantaisie) en vooral met ansichtkaar ten. Daar wandelt er con rond met cCU prachtig grijs cosluum, gele zo merschoenen, onberispelijke man chetten en boord en zijdon das, keu rig gecoiffeerd, licht-groene slroohoed (dernier chic) op zrjn zij oen keurig zwart taschje, waarin zijn collectie prentbriefkaarten zit. Alles Is hier mooi, aangenaam. Een schunnige straatventer zou iiier te veel afsteken en housch, óm dat de koopman als heer gekleed, is, verkoopt hij niet minder. Aan den hoek der straat slaat weer een koop man met dansen. Met niet te volgen woordenrijkdom prijst hij zijn waar aan, strikt zichzelf dassen in allerlei faritaisiën. Dan wordt onze aandacht weer ge vraagd voor een artikel in papier, dat men door het zu$ of zoo te vouwen in allerlei gedaanten kan aanschouwen, een knutselwerk, maar eigenlijk een kunstwerk. Daar komen weer schil ders met fluweelen jasjes en wijde broeken zij bieden u kleine, hoogst art'stieSö aquarellen aan tegen 50 centimes het stuk. La vie est tl u r e, maar toch.... als men maar gelukkig is. ,,I.e soir pour demain", „l'Etoile, la dernière Heine", schreeuwen de gazetsverkoopers. Zij verkoopen al- lijd, want in Brussel wil ieder even een courant Inzien, vluchtig een sen satie-nieuwtje lezen, waarboven het hoofd vet gedrukt staat, lachen om 'n bon mot. „Berliner Tageblatt, Köllni- sche Zeitung", meesmuilt een glun der Moffinnoke. We hebben er zoo een stuk of vier, die geregeld de boule vards aftippelen, uitsluitend met Duitsche couranten, en die ook het „Handelsblad" en de ,,N. Rotterdam mer" verkoopen. Zwijgend biedt een Rus zijn Russische couranten aan, een bode uit een andere wereld, die er aan herinnert, dat builen dit licht ook nog duisternis heerscht. We zijn moe van het kijken, van 't wandelen, van de drukte om ons heen. Wij zouden wol graag een ritje willen maken met die heerlijke open tram. -maar op een avond nis deze krijgt men op den boulevard daarin bijna geen plaats. Gelukkig herinne ren we ons, dat bij de Beurs de rit aanvangt van verschillende lijnen der chocolade-tram, een particuliere on derneming, waarvan de motorwagens half open, half dicht zijn. We sprin gen in die naar Laeken, eerst een eindje de boulevards langs, dan door de benedenstad, waar het ook vroo- lijk en druk is, waar onze oogen wat tot rust komen dan door frissche, nieuwe wijken en langs de havenwer ken. Het Is een heerlijke rit op zoo'n zomeravond. Maar als we even door deze voorstad wandelen, bemerken we al spoedig, dat hier ook niet de stilte des doods heerscht. Want er wordt een buitengewone kermis ge houden, waar het lustig toegaat, al heerscht hier ook niet het mondaine gedoe van Bruxclles-Centre. Met de groene (lirusselsche) train gaan we terug naar de Nord. Het één uur 's nachts, maar uit de groote café's klinkt ons nog heerlijke wals muziek tegen, Met een bootje zoeken vinden we nog plaats op liet terras van het Pa lace-Hotel en terwijl we staren naar de hel-verlichlc stationsklok, moeten we ons in den arm knijpen, opdat we goed beseffen, dat we niet in een sprookjesland zijn, maar slechts an derhalf uur sporens van de grens van het land, waar men niet kent het le ven.... au boul'vard. H. HENNING Jr. Correspondentie. Een abonné van „Haarlem's Dagblad" verzocht mij een kamer voor hem te huren één gulden per persoon en per nacht. Er bestaat geen enkel fat soenlijk burger-hotel, waar men voor dien prijs terecht kan, in een eer- ste-rang-hotel bedraagt de prijs thans 15 gulden per nacht. Ik heb dezen abonné voor 2 personen op één kamer gedurendo -1 nachten nog kunnen hel pen voor fr3. 3.dus 24 francs, doch voor het vervolg moet ik er op wijzen, dat de minimum-prijs, waar voor ik iemand logies kan aanwijzen, vier francs bedraagt. Er zullen wel krotten beslaan, waar men voor min der terecht k..n (evenals men in Am sterdam voor 15 cent kan slapen), maar die wensCÜ ik niet aan te be velen. HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder is gisteren om half elf in een salonrijtuig te Apel doorn aangekomen. De Koningin reed vóór de aankomst van den trein in oen k la Daumont bespannen rijtuig, met freule Van de Poll. die de Prin ses op haar schoot had, wachtende in de buurt van het Rtntion. rond. Jhr. Van Geen wandelde naast het rijtuig. Op het perron had, na aan komst van den trein, een hartelijke begroeting plaats tusscheu de Koning in en de Koningin-Moeder. Daarna begaf de Koninklijke fami lie zich per rijtuig naar het Loo, over- al langs den weg door het publiek met groote harteliikheld begroot. PRINSES MARIE. Vele autoriteiten en bol an stel ten- den hebben in liet condoleance-regis ter geteekend, dat ten Koninklijke Paleize te 'e-Gravonhage wegens het overlijden van Prinses Mario is neer gelegd. Van eenige particuliere wo ningen in Den Haag is de vlag half stok uitgestoken. De Koningin zal vermoedelijk een deputatie, met den Prins aan Het hoofd, naar de begrafenis ta Neuwiedi afvaardigen. Uit hoofde van het overlijden van Prinses Marie is de soirée, die do Nederl. regcorlng heden ter eore van de gedelegeerden ter Wissel-conferen tie zou aanbieden, tot later uitgesteld. ONGESTELD De minister van oorlog, generaal Cool, was In do laatste dagen door on gesteldheid verhinderd in de Tweede Kamer aanwezig te zijn ter verdedi ging van eenige ontwerpen, zijn de- parlement betreffende. VROUWENSTEMRECHT. De burger-kiesvereeniging Assen te Assen besloot ook vrouwen als stem hebbend ltd toe te laten, HEIDEBRAND. Tijdens regimentsoefoningen in de legerplaats Oldebroek, is waarschijn lijk bij het ontsteken van kardoezen, een heidebrand ontstaan, die zoo in hevigheid toenam, dat de manoeuvre werd afgelast. De militairen gingen met vereende krachten aan bet blus- schen, maar konden niet beletten, dat een groote oppervlakte helde en den- nebosschen afbrandde. Do brand werd gestuit aan den Centraal Spoorweg. ONWEER. Te Hengelo (Overijsel) is de bliksem geslagen in de woningen van Winkels en Van der Wijck, waarin eenige schade werd aangerichtverder ia de machinefabriek, waar twee groote ruiten in het dak van een der werk plaatsen verbrijzeld weiden, en bij dep manufacturier Fran ken lui is, bii wien ook twee ruiten stuk gingen De toren van de katholieke kerk tg ook getroffen. ONGELUKKEN. Op den dorpsweg te Oud-Chariois reed een wagen beladen met een voer hooi. Op dat hooi hadden drie jon gens plaats genomen. Door de hel ling van den weg gleden de jongens met een deel van het hooi van den wagen en kwamen in de sloot terecht, waar zij onder het hooi bedolven werden. Op liet droge gebracht, bleek do 13-jarige K. Huizer bewusteloos. Nadat hij was bijgebracht, werd hij naar de ouderlijke woning vervoerd, waar hij echter aan de gevolgen is overleden. VERDRONKEN. Gisteren is een 14-jarige jongen, werkzaam aan de flesschenfabriek te Delft, terwijl hij niet kameraden aan 't zwemmen was in de Haagvaart, in de diepte verdwenen en verdronken.' Zijn lijk werd spoedig opgevischt. De jongen woonde te 's-Gravenhage. Een 13-jarige knaap viel aan de Kalkmarkt te Amsterdam te water en werd daaruit in bewusteloozen toe stand opgehaald. Nadat onder leiding va neen dokter te vergeefs getracht was de levensgeesten op te wekken is het lijkje naar de begraafplaats over gebracht. TYPHUS. Gedurende de laagste vier jaren heeft de typhus aan den Langondijb tweemaal epidemisch geheerscht. Thans doen zich weer verschillende gevallen voor, zoodat men zich weer bevreesd maakt voor een herhaling. Alle maatregelen worden genomen, om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Reeds in drie gemeenten, Zuld- Scharwoude. Noord-Scharwoude an Oudkarspel, komen gevallen voor. EEN BAKKERSOVEN ALS BROEDMACHINE. Te Baarn heeft een broodbakker zijn onderoven gebruikt als broedmachine. Deze moderne kunstmoeder bracht na verloop van drie weken uit 13 eieren 8 kuikens voort. DE PARKSCHOUWBURG TE AM STERDAM. De heer mx. F. A. van Huil deelt mede. dat hij eon schriftelijk bod voor den Parkschouwburg ontvangen had van f 235.000. Hij heeft dit stuk naar het Stadhuis doorgestuurd met de mededeel!ng, dat do gemeente Am sterdam voor I 250.000 deze bezitting kon overnemen- Het gemeontebeslhuir vond dit een to hoogen prijs maar Is er verder niet op ingegaan. In de volgende week" echter heeft er ten Stadhuize weer een conferentie met mr. Van Hall plaats. Verwacht wordt dan oen besluit om taxateurs van beide zijden te benoemen. MET DE NOORDERZON. Een Duitscher, B. Kröger ge naamd, die gedurende eenige (lagen als technicus workzaam was bij den heer dr. J. C. O. te Baarn, is met de noorderzon verdwenen. Sedert zijn vertrok mist de heer O. verschillende instrumenten en materialen van waarde, waaronder gouden bovenpla ten, platina-stiften, enz. Vermoed wordt, dat do Duitscher zich deze voorwerpen heeft toege- ClBend' („Tel."', BRANDEN. Gisternacht is door onbekende oor zaak een zwaro brand uitgebroken do fabriek van kunstmest en veevt der van den heer Iman J. v. d. Have, aan de Persoonsliaven te Rotterdam. De brand ontstond in het onlangs nieuw opgetrokken, uit twee verdie pingen bestaande nevengebouw, waar in 200.000 KG. tapiocawortels tot het bereiden van meelvoeder waren op geslagen. Deze hoeveelheid is totaal verbrand. Do machinerieën zijn ver loren. terwijl de overige echode eveneens zeer aanzienlijk is, iroi. door verzekering op beurspolis gedokt wordt. GEEN WONDER. Uit de redevoering van een lnirge- meeslor bij gelegenheid der plaatsing van het portret zijns voorgangers in de Raadzaal Inderdaad, mijne hoeren, de overledene was de bescheidenheid zelve, reeds bij zijn leven verdiende hij hier opgehangen te worden, doch iiij was er niet toe te bewegen." NATIONALE TENTOONSTELLING VOOR HUISVLIJT. Nuar gemeld wordt, is de opening der nationale tentoonstelling voor huisvlijt, welke dozen zomer te Sche- venlngen, onder ecre-voorzittersehap van K. H. Prins Hendrik der Ne derlanden en uitgaande van den Volksbond tegen drankmisbruik, zal worden gehouden, definitief vastge steld op Dinsdag 12 Juli. TERECHT. Do jongen, dio een brandbrief een dame te Woenscl overhandigde en na verhoor bij <le politie do vlucht nam, is thans in do ouderlijke wo ning teruggekeerd. EXAMENWERK. Men schrijft aan de „Prov. Gron. Ct.M: De examen-commissies, belast met bet afnemen der examens voor do ak te van onderwijzer te Zwolle, Leeu warden en Groningen, zouden het zelfde schriftelijk werk opgeven. In enkele schoolbladen is dat lalor ook gepubliceerd, als opgaven le Gronin gen. Men heeft daar echter ander wrok gehad. To efder uire bleek n.l. der commissie, dat aan sommige can- didaten bekend was geworden welk werk gehad. Te elfder ure bleek n.l. gen spoed heeft men toen nog andere opgaven doen drukken. VERBETERING VAN DEN ROTTF.R- DAMSCHEN WATERWEG. Door den Rotterdamschen gemeen teraad word aan B. en W. toegestaan een crediet van 1.532.181.49 1/2, als voorloopig aandeel der gemeente in de kosten dor rijkswerken tot verbe tering van den Waterweg naar zee, en een van 567.000 voor het van den Staat aangekochte gedeelte van de Ruige plaat, do Werthous enz. tüs schen Delftshaven en Schiedam. Rechtszaken VERDUISTERING. Een ontslagen brievengaarder te De Lutte stond voor do Rechtbank te Al melo terecht ter zake van een tiental erduisteringen tot een gezamenlijk bedrag van 1310.39. Kwam iemand, die inlegger In de Rijkspostspaarbank wilde worden, bij hem een boekje aanvragen, dan nam hij, in strijd niet zijn instructie, liet geld van de inleggers dadelijk aan en iu plaats van dan een bookjo aan het hoofdkan toor aan le vragen, slak hij hot geld in zijn zak en. gebruikte dit ten eigen bate. Op deze wijze pleegde li ij zeven ger, welk bedra gop het boekje van '201.39, afkomstig van een spaar bankboekje van een overleden inleg- geg, welk bedrag op liet boekje van diens erfgenaam moest worden bijge schreven, schreef hij niet bij, doch ge. bruikte dit ten eigen bate. Bedragen 250 en f 90, die hij van het hoofd kantoor had ontvangen om aan de in- uit te betalen, droeg hij niet af7"maar wendde deze eveneens aan ten eigen bate, nadat hij de inleggers de benoodicde quitantie had laten teekenen, daarbij voorgevende, dat zij dit stuk moesten tockenen, opdat do boekjes, die verzonden waren, goed zouden overkomen. Daar beklaagde met zeer onontwikkelde menscheu te doen had en hij hen op alle mogelijke manieren om den tuin leidde, kwa men die verduisteringen niet spoedig aan het licht. De beklaagde heeft zich zelf bij de justitie aangemeld en bekende dan ook alle feiten. De officier eisclite wegens verduis tering door een ambtenaar tien maal gepleegd, twee jaar gevangenisstraf. COLLECTIEF AR BEI DSCONTR ACT. De kantonrechter in het 4de kanton te Amsterdam heeft uitspraak gedaan n de zaak van do bootwerkersveree- niging Recht cu Plicht contra de hout- vlottersfirma Sickesz en Co. Recht en Plicht had van genoemde firma een schadevergoeding geëischt van /3UÜ0, wegens schending van het tüsschen partijen gesloten collectieve contract, welke schending bestaan zou hebben in het in dienst nomen van ongeorga niseerde arbeiders. Gedaagde be streed de rechtmatigheid van dezen eisch, op grond, dat de organisatie als ook hare leden de collectieve over eenkomst zouden hebben geschonden, door in twee gevallen het werken voor a firma te beletten eu te weigeren. Gedaagde is volgens den kanton rechter niet geslaagd in het leveren van het bij Interlocutoir vonnis opge legde bewijs en heeft niet aangetoond dat Recht en Plicht zich in zake het collectief arbeidscontract aan wan prestatie heeft schuldig gemaakt, noch dat eischeresso aan gedaagde de behoorlijke naleving harer verplich tingen heeft onmogelijk gemaakt- Mitsdien werd aan eischeresse (Recht en Plicht) haar vordering toe gewezen, doch onder een bepaling, dat do gedaagde (de firma Sickesz) slechts voor één geval en niet voor zes gevallen schadevergoeding behoort te betalen. Mitsdien veroordeelde de kanton rechter haar tot betaling van een schadevergoeding van ƒ500 en in de kosten van het geding met ontzegging haar vordering In reconventie tot van naar vuruenuij ui iowuiv. ontbinding der overeenkomst. MUNTSCHENNIS. De 5e kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft den 24-jarigen Italiaan Giuseppe Zerbino, van 17 Januari 11. af gedetineerd, schuldig verklaard aan het in voorraad hebben van munt specie (gouden Engelsche ponden ster ling) waarvan hem de schennis- toen nij ze ontving, bekend was, doch sprak hem vrij van liet uitgeven der geschonden munt. De Rechtbunk ver oordeelde hem. overeenkomstig den eisch, van het O. M., tot drie jaren gevangenisstraf. Reklaagdo's verdedi ger mr. J. H. G. Bekker, teekende on middellijk hooger beroep tegen dit vonnis aan. UIT DE STAKINGSDAGEN. De zesde kamer der Rechtbank le Amsterdam legde zes weken gevange nisstraf op aan dén man, die tijdens de staking bij do Gebroeders Van Hou- turn te Hilversum bij een werkwillige een ruit zou liebbOn ingegooid. Het O. M. had vijf maanden gevangenis straf geëischt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. per regel. STAALWATER (WILKELMINA BRON). Een onovertroffen middel tegen bloed armoede. Digeatlef werkend. Bier en Spiritualiën oefenen een zeer schadelijke werking uit op do nieren en blaas, en veroor zaken waterzucht, graveel, steen, rheumatiek. rugpijn en verlies van de macht om de urine op te houden. Alcoholische prikkeling is verre weg in do meeste gevallen de oorzaak an nier- en blaaskwulen. De door alcohol geprikkelde en aangetaste nieren verliezen hun kracht om liet bloed te filtreeren en om de niergif ten af te voeren, die waterzucht, rheumatiek, graveel, lendenjicht, en zoovete andere noodlottige ziekten •eroorzaken. Indien gij eenlg kenteeken van een nier- of blaaaaandoeniug hebt, en vooral wanneer gij aanleg hebt voor nierzwakte, dient gij liet gebruik van alcohol na te laten en onmiddellijk te beginnen met een geregelde kuur met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Gij dient met dit geneesmiddel door te gaan, totdat de geringste sporen der verschrikkelijke ziekte verdwenen zijn, want zoo lang gij nog de gering ste verschijnselen kunt opmerken, zijt gij nooit veilig voor vernietiging der nieren en kan de blaas haar macht over de urine verliezen. Hoo langer gij uw kwaal veron achtzaamt, des te dieper schiet deze wortel, en krijgt gij misschien last van blijvende hartzwakte. Het kan zijn, dat uw ziekte zich reeds meer ontwikkeld heeft dun gij vermoedt en uitstel van behandeling is zeer ge vaarlijk, zoodat gij niet spoedig ge noeg boginnen kunt met liet gebruik der echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die door mannen en vrouwen geroemd warden, welke genazen en genezen bleven. De handteekening van James Fos ter op de doos waarborgt de echtheid. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij den heer J. J. Göppjnger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaairne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k I 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. Koloniën EEN BANDJIR. Te Soerabaja is bericht gekomen /an een groote bandjir in de kota Rembang, waardoor meer dan vijf honderd iniandsche won intron ver nield zijn. BEENZIEKTEN. Aderspattlge WONDEN, Dauwwormen, f Jeukingen, WONDEN I van eiken aard, JEWER.EN, lftji UITSLAG, """SrauN U "■Kft ttorj fl 1,75 *ir luit p»r «cao» fi I .76 Talrijke bewljcen vim oenojtlnfl. Weigert «lle oaaoalu EUefct *Tt garentl» ie b»ndt«»kenln» 0. DEFtNBItft, IptMtr-Fllrftal. (I r* Oi Eu. fctM (IwO). Te Haarlem bij J. J. GöP- PINGER, Gr. Houtstraat 147. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heeriyk van smaak. Verkrijgbaar In Apotheken. PriJ» 1.25 per fUcon. Uit de Arbeiderswereld STAKING TE UTRECHT. 'Aan de stalling op de Nederl and - sche lood- en zankpletterijen, voor heen A. D. Hamburger, te Utrecht, wordt deelgenomen door 49 man, ter wijl 37 man aan den arbeid is ge bleven. De eischen zijn loonsverhooging en en half uur langer schafttijd per ag. Indien Maandagochtend de stakers het werk niet hebben hervat, worden zij geacht te zijn ontslagen. Kerk en School PROF. Dr. F. L. RUTGERS., Gisteren herdacht prof. dr. F. L. Rutgers, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, den dag, waarop hij 50 jaar geleden hot predikambt mocht aanvaarden. Prof. Rutgers diende de gemeen ten Soesterberg, Eibergen, Brummen, Missingen, 's-Hertogenbosch en deed in 1878 zijne intrede In de Ned. Herv. gemeente to Amsterdam. Wegens zij ne benoeming tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit verkreeg prof. Rut gers In 1879 eervol emeritaat In H80 aanvaardde prof. Rutgers l professo raat aan do Vrije Universiteit Dc ruim 73-jarig hooglccraar is nog steeds met ijver werkzaam aan de universiteit. Op uitdrukkelijke» wonsch van don Jubilaris ging de dag onopgemerkt voorbij. DE ENCYCLIEK. In de bijeenkomst van de afgevaar digden der Waalscho kerken, ta za-' men vormende het bestuur van het W&ulsche ressort ter Nederlandse!»' Hervormde Kerk, is zonder hoofdelij ke stemming een protest aangeno men eu do wonsch gouit, dat de Syy node middelen viude dit protest tot een algomeene betooging der Neder- landsch Hervormde Kerk in haar ge heel te maken. Gemengd Nieuws MvT SPOORWEGONGELUK BIJ PARIJS. In den loop van het verhoor door den rechter van instructie, heeft do machinist van den inloopenden snel trein, Leduc, zicli bokluagd, dat hij bij zijn vertrok uit Parijs niet wa* in gelicht omtrent liet mankement aau den locomotief van den sneltrein en het oponthoud van dozen. Hij bleef het onheil wijten aan oen gebrek aan zijn eigen machine. Terwijl hij bezig was het mechanisme, dat reeds op do hoogte van Versailles onvoldoende werkte, eu vijf dagen vroeger op een rit tweemaal geweigerd had, te her stellen, was hij door den ontsnappea- den stoom en de zon. die op do iija scheen, half verblind geworden, zoo dat hij slechts onvoldoende de ,-.igna- len zag. Volgens zijn bewering had hij den persoon, dio uit het station Villepreux zijn trein tegemoet is gesneld óm hem een sein le geven, bemerkt op hon derd ine' i vóór zijn locomotief, een afstand -:ort om te stoppen, terwijl deze volS tl. dat het zeshonderd me ter is geweest. gevno uneming van Leduc hoeft iniusschen van verschillende zijde he- ig verzet uitgelokt. Ook het Nationale Syndicaat der Spoorwegbeambten beklaagt zich en erzekert, dat Leduc allerminst aan- sprakeiijk is te. stellen voor de botsing waarvoor de schuld hoogerop gezocht moet svorden. Hun plan is een gioote meeting te beleggen, waarop uitvoerig de argu menten bosprokeu zullen worden voo» de bewijslevering van Leduc's on schuld. De afgevaardigde Leboucq zal mi nister Briand interpelleeren over de arrestatie. In den brief, waarin hij den minister-president van dit voor nemen kennis geeft, schrijft hij o. a.: „Al moge het noodzakelijk zijn, dat ■den machinist van den sneltrein op heldering gevraagd wordt van liet feit, dat hij door dc signalen heen reed, dan :s het toch niet duidelijk, waarom die man als een misdadiger wordt gevangen gezet, op wien men een verantwoordelijkheid wil leggen, waarvau de Yroegeie beheerders der „Compagnie de i Uucst" het volle ge wicht behooren te dragen, aangezien zij hun materieel lieten verwaarloo- zen, waardoor liet publiek onvermij delijk werd blootgesteld aan ongeluk ken." Volgens de laatste berichten ts de machinist Leduc in vrijheid gesteld. ERNSTIG ONGELUK. Ia het uilspanningspark op Coney Island, bij New-Y'ork, had een ern stig ongeluk plaats. Twee wagens van den zoogeuaamden „bergspoorweg", een rutschbaan, met tallooze bochten en kronkelingen, die door een twin tigtal personen waren bezet, waren jutet op het hoogste punt van hol miniatuur lijntje aangekomen, toen zij plotseling uit de rails vlogen en in de diepte stortten. Twee personen waren dadelijk dood, terwijl 17 an deren meer of minder zwaar gewond werden. Sport en Wedstrijden CRICKET. HERMES—V. V. V. Naar de „Tel." verneemt, heeft V. V. V. den wedstrijd a.s. Zondag te gen llermes in Schiedam te spelen, gewonnen gegeven, omdat de Am sterdammers te laat van de vaststel ling van dezen wedstrijd bericht kre gen, en niet meer in staat waren, een elftal op de been te krijgen, aange zien verschillende spelers dien dag uitstedig zijn. Herru63 berichtte, dat ze niet voor uitstel was. Intusschen acht de „Te legraaf" de Schiedammers te groote sportsmen, opdat ze alsnog bij gele genheid dezen wedstrijd zullen spe len. ROEIEN. Bij do wedstrijden, die de vereonl- ging 't Spnarne te Haarlem zal hou den bij gelegenheid van haar vijf-en- twintig-jarig bestaan, zal met toe stemming van den minister van ma rine ook worden deelgenomen door personeel van de Kon. Marine te Am sterdam, in twee veertienriems mari nesloepen. De wedstrijd gaat over een baan van 1600 M. met één keerpunt. Letteren en Kunst HENRI DE VRIES. Da Londensche „Tel. "-correspon dent schrijft Henri do Vries doolde mij mede, dat hij alhier in het midden van do volgende maand weer in een music- hall goat optreden met een nieuwe dramatische schets, expres voor hem geschreven door Geo. R. Sims, den hekenden Engelschen Journalist ea romanschrijver. „A Moving Picture" (Een bewogen beeld) is de titel van het stukje, waarin De Vries vijf verschillende karakters gaat spelen en o. a. door aijne gade zal worden bijgestaan.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6