HAARLEM'S DAGBLAD DERDE BLAD. Z/.TERDAG 25 JUNI 1910 Buitenlandsch Overzicht De Franscbe Kamer heeft een ru- «noorige zitting gehouden, 't Kabaal werd veroorzaakt door «SEN VERKIEZINGS. EN EEN DECO- RATIE-QUAEST1E. 't fling over de geldigheid van de verkiezing van dr. Monprofit, die tij dens de jongste verkiezings-campag- ne de beschuldiging had uitgespro ken, dat da zoon van den oud-minis ter Combes hem, door een tusschen- persoon, tegen betaling een ridderorde hod laten aanbieden. De omnmlssie van onderzoek advi seerde met 13 tegen 2 stemmen de ver kiezing toch geldig te vorklaren. Een vertegenwoordiger der minder heid, de radicaal Jacquier, somde de redenen op, waarom dr. Monprofit niet mocht worden toegelaten- Deze had, volgens hem, zijn verkiezing voorbereid door lasteringen en be schuldigingen, hij had de radicale partij gehoond cp een wijze, zooals in een fatsoenlijken verkiezingsstrijd niet mag worden geduld. En het top punt van zijn lasteringen was. dat hij den jongen Combes hoeft beschuldigd hem voor 50,000 fees, het ridderschap ln het Legioen van Eer te hebben deen aanbieden, zonder dat hij den naam van den tussehenpersoon heeft willen noemen. Onder deze redevoering klonk links bijval en rechts heftig protest, 't Werd een oorverdoovend spectakel, zoodat de sprekers zich zelf niet konden ver staan. Plotseling, te midden ''.er hevige herrie, stond de afgevaardigde Van dame op en riep Mij is dezelfde voor slag door hetzelfde individu gedaan. Vandame beklom daarop de tribune en deelde nadere bijzonderheden me de. Van de uiterste linkerzijde riep iemandde gevolgtrekking uit dit al les is, dot alle decoraties afgeschaft moeten worden. Deze uitroep werd met applaus begroet. Verschillende sprekers kwamen nog aantoonen, dat de man, die decoraties beloofde, in geen enkel opzicht in opdracht han delde en niets met het ministerie- Combes te maken had. Vervolgens werd besloten later een voorstel van Iden a'e^vr.ardi£tde Rouanet te behan delen, strekkende de decoraties geheel af te schaffen. lntusschen laaide 't geweid weer op, toen de minister van Justitie het woord wilde nemen in de zaak-Mon- profii. Om lawaai te maken werd telfs mei de lessenaars geklapt! Toch kwam minister Barthou even aan 't woord. Hij zei. dat wegens een misdrijf als dat, waarvan Combes wordt beschuldigd, een aanklacht had moeten worden ingediend. Monprofit had dit verzuimd, on nu had de mi nister zelf een officieus onderzoek doen instellen, waarover hij een do cument zou voorlezen. Toen werd het leven onbeschrijfe lijk, zoodat van 't voorlezen niets kon komen. Stemmen IStemmen I zoo werd ge schreeuwd. Eindelijk kwam 't zoover en, werd net 265 tegen 145 stemmen besloten, ■ie verkiezing van dr. Monprofit on geldig te verklaren. Na de stemming ontstond er weer een oorverdoovend lawaai en toen werd de zitting maar gesloten. Wat een verschil van meening I Er is ook EEN GESCHIL TUSSCHEN 'T VATI- CAAN EN DE SPAANSCHE REGEERING ontstaan. De Heilige Stoel heeft aan de regee ring te Madrid een protest gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen 't besluit der Spaansche regeering, waarbij aan niet-Kalholieke eere- dienslen grootere vrijheid wordt toe gekend, dan deze tot dusver bezaten, liet Vaticaan acht dit in strijd met de bepalingen vaa het concordaat. Ia Spanje is over 't besluit der re- geermg een groote beweging ont staan. Z. H. de Paus ontvangt dage lijks brieven vau instemming van de groote Katholieke vereenigingen in Spanje. Uit Sint-Sebastiaan wordt gemeld, dat de Katholieken in Spanje begon nen zijn zich te organiseeren tegen over de regeering, aan welke tal van telegrammen en stukken gericht wor den om te protesteeren tegen de be palingen, die do regeeriug ten opzich te der met-katholieke eerediensten ge troffen heeft en waarin aan den mi nister-president Canalejas verzocht wordt zijn h. 1. tegen den Katholie- ten godsdienst gerichte politiek niet voort te zotten. In de noordelijke provincies, voor al ln Navarra, moot de opwinding groot zijn. De Katholieke pers zegt o. m., dat de Spaansche Katholieken niet zoo toegeeflijk zullen zijn als de Fraiische en op daden met daden zul len antwoorden. Het centrale comité voor Katholie ke actie, dat alle Katholieke groepen in Spanje vertegenwoordigt, heeft bij Canalejas tegen zijn politiek gepro testeerd en de Intrekking gevraagd van de besluiten betreffende de gees telijke vereenigingen en de niet-ka- tholieko eeredien9len. Tevens vraagt het om de desbetreffende, in de troon rede aangekondigde wetsvoorstellen niet in behandeling te nemen. De commissie heeft tegelijkertijd een te legram aan Z. H. den Paus afgezon den, waarin zij zegt, dat de getrou wen. in geloof en daden één, de poli tiek van Canalejas zullen besteden, die de eendracht verscheurt, welke na een eeuw van godsdiensttwisten tot stand was gebracht. Uit naam der bisschoppen heeft cardinaal Aguirre, da primaat van Spanje, aan Canalejas een protest ge zonden. Ook zullen do bisschoppen, die zitting hebben in den Senaat, de regeering interpelloererv Minister Canalejas heeft gisteren verklaard, dat 't kabinet deze quaestie weer besproken heeft. De premier heeft opnieuw aan koning Alphonso meegedeeld, dat het ministerie vast besloten is, zijn gedragslijn niet te wijzigen, Integendeel de politiek met kracht voort te zetten. Er wordt thans voor nog ernstiger verwikkelingen gevreesd ook wordt een breuk met 't Vaticaan niet onmo gelijk geacht. Over DEN POLITIKKEN STRIJD IN ENGELAND is er nog weinig nieuws. De conferen ties over een wapenstilstand duren nog voort; ze zijn blijkbaar zeer ge heimzinnig, want er lekt niets over uit. Ter gelegenheid van de viering van den verjasrdag van den Koning, eeni- gen tijd uitgesteld wegens den hof rouw, zijn zooals dit gewoonlijk het geval is. tn! van onderscheidingen verleend. Onder deze trekken onder de huidige omstandigheden de peersbe noemingen natuurlijk het meest de aandacht Niet minder dan zeven li beralen z'«- bevorderd tct baron van het vereenigd koninkrijk. Deze versterking van 't liberale ele ment in 't Huis der Lords heeft na tuurlijk een politieke beteekenis, al thans die wordt er aan gehecht Een natuurlijk gevolg is, dal de po litieke bladen cr dus verschillend over oordeelen. De Times betoont zich met de be noeming nog al ingenomen, 't Zijn al len heeren, die de hun te beurt geval len onderscheiding ruimschoots heb ben verdiend. Do Standard schrijft evenwel „D.e eerste minister heeft nieuwe peers, e>. o. voorgedragen met een werk dijk democratische onver schilligheid voor persoonlijke ver dienste. Hij hoeft dat misschien ge daan bij wijze van antwoord aan de spotters, die beweerd hadden, dat de liberale regeering niet zou weten, waar zij eventueel 500 nieuwe libera le peers vandaan zou moeten halen. Dit schijnt dus een vergissing te zijn," UIT DEN BALKAN. In een schijnbaar officious bericht uit Parijs wordt medegedeeld, dat de vier beschermende mogendheden de nota betrelfende de tot handhaving der orde op Kreta te nemen maatre gelen nog vóór 28 Juni, den dag van de opening der lvretenser nationale vergadering, aan de Porte zullen doen toekomen. Tegelijk zullen dan de oor logsschepen naar de Kretenser wate ren worden gezonden. De Turksche bladen melden, dat de Turksche gezant to Athene van de Griek&che regeering vraagd hceff over maatregelen. De Grie heeft daarop geantwoord, geenerlei buitengewone maatregelen genomen worden en dat de troepen verplaatsingen slechts in verband stonden met de uflossing van grens troepen. De stemming tegen de Grieken wordt inmiddels allengs zoo vijandig in Turkije, dat er vrees bestaat voor ernstige uitspattingen, als de regee ring niet tijdig haar maatregelen weet te nemen, ln Galata en Skoeta- ri, waar het boycot ijverig wordt toe gepast, nam het volk hier en daar zulk een dreigendo houding aan te genover de Grieken, dat de politie op moest treden en verscheidene Tur ken in hechtenis nam. Een Griek, die aan de Dollach» Le- vautliju Grleksch werkvolk had wil- len verschaffen, om te losson, is door Turksche arbeiders deerlijk mishan deld. De Grleksche bisschoppelijke vica ris van Acht Tachelebi in Adrianopel ls ln hechtenis genomen. Het patriar chaat heeft verzet a angetoekend togen die arrestatie. CHOLERA IN RU8LAN& In de laatste dagen vertoont zich te Rostof aan den Don een bijzonder venijnige vorm van cholera Er zijn dagelijks tusschen de twee- en drie honderd gevallen, waarvan een groot aantal met den dood eindigen. Er zijn uitgebreide maatregelen tot be strijding van de ziekte genomen, en uit alle deelen van Rusland zijn dok ters naar Rostof gezonden. In,de stad heerscht oen paniek. De gegoeden ontvluchten de stad en alle plaatsen in de treinen zijn vooraf be sproken. Donderdag waren er tweedui zend nieuwe gevallen. De stad moet er uitzien, alsof zij in staat van beleg verkeert De verkoop van groenten en vruchten is verboden en op straat wordt voor niets gekookt water beschikbaar gesteld. Een pro fessor uit Petersburg heeft na onder zoek verklaard, dat het water van den Don besmet is. WEER EEN SPOORWEGONGELUK. Bij een spoorwegongeluk op de lijn naar Manzanlllo ln Amerika werden van een troepentrein vier wagens, die van de anderen losgeraakt waren en een steile helling afrolden, ver pletterd. 37 personen worden gedood, 50 gewond. Onder do gedooden bevin den zich 5 officieren met hunne ge zinnen. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabonnewrden hebben liet voorrecht vragen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, iu te zenctru bij de Redactie vau Haarlem's Dagbl ,4, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven ets zoo spoedig mogelijk^ Aan vragen, die niet volledig naam woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn kanarie is ziek go- weest en heeft erg geruid. Hij eet goed, maar het zingen ls veel minder. Kunt u mij ook zeggen, hoe ik hem weer aan den gang zal moeten krij gen ANTWOORD. Dat Ia moeilijk te zeg gen hii kan wel heesch zijn, of mo gelijk ook te vet Geef hem als voelsel zoet zomerraapzaad en dagelijks een schepje van een mengsel haverdegort, blauw maanzaad, slazaad, lijnzaad en wat gekneusd hennepzaad. VRAAG. Ik heb een kip gekocht, maar 't beest loopt heeleuiual mank en heeft geen kracht om op de pooten te staan. Verder is zij gezond. Weetu er ook raad op ANTWOORD. Smear do pooten tot aan den buik toe met petroleum in. Deze behandeling oen week. doen voortdurenéén maai daags. VRAAG. Een mijner kippen valt telkens om en schijnt zwak. Zij eet wol en de kom ziet rood. Is er Iets aan te doen ANTWOORD. Zie 't antwoord op de vorigo vraag. VRAAG. Mijn fox-terrier verhaart sterk, zonder dat ik er let» aan doen kan. Weet u een middel? ANTWOORD. Wend u tot deQ heer Bicker Caartcn te Baarn. die een spe cialiteit op kynologisch gebied is. VRAAG. Woont hier ter stede ook een somnambule of een zoogenaamde slapende juffrouw Zoo ja. kunt u mij dan haar adres opgevep ANTWOORD. Wij raden de men- schen steeds af hun goede geld aan ae nuUclooze practijken van somnambu les, waarzegsters e. d. te besteden, en kunnen derhalve aan uw verzoek niet voldoen. VRAAG. Tot wien moet ik mij wen den om de vereischten voor het exa men van opzichter bij den Rijk» Wa terstaat te leeren kennen? ANTWOORD. Vraag bij den heer J. W. Welcker, hoofdinspecteur-generaal van den Rijks-Waterstaat, te 's-Gra- venhage het programma der examen- eischen aan. VRAAG. Waar kan ik mij abonnee- ran op het tijdschrift „Da Motor boot*'? ANTWOORD. Uitgever van dit tijd- schrift is do heer J. A. Boom, Smalle Oude Gracht, alhier. Uit de Omstreken HALFWEG, Nu de onderhandelingen met den heer Van Leeuwen te Hilversum vootr den bouw een er ga=fabriek alhier zijn afgesprongen, wordt volgen» het Hold. door het bestuur den: gemeen te Haarlemmer!iede c.a. met Haar lem onderhandeld en zijn daarvoor plannen in bewerking om Halfweg en Noordelijk Haarlemmermeer van de gemeente van gas te voorzien, met plaatsing van een eigen gashouder. SLOTEN. Onder leiding van den burgemees ter jhr. A. vun Suchte'en van de Haare, vergaderde gisteren de Raad der gemeente Sloten. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij medegedeeld werd, dat dit college bij besluit van 1 Juni j.l. had goedgekeurd de verordening in de vergadering van den Ssten Maart j.L door den Raad vastgesteld ter wijzi ging van de bestaande bouwverorde ning De Raad werd echter bij dat zelfde senrij ven uitgenoodlgd, voor 1 October a.s. of uiterlijk voor 1 Ja nuari 1911 deze bouwverordening aan een algeheele herziening te onder werpen, waartoe B. cn W. te zijner tijd een concept zullen indienen. Vervolgens kwam aan de orde de benoeming van een ondar-bouwop- zichter. Door B. en W. was de vol gende aanbevoling ingediend P. C. Bruijn, te Haarlem, J. A. Zwolsman, te Leeuwarden, J F. van Nes, te Amsterdam, H. Bakker, te Renkum, H. de Vries, te Amsterdam, en C. Es- selink, te Stad a h. Haringvliet. Nadat in een geheime zitting een bespreking over deze sollicitanten had plaats gehad, werd b:j derae stemming met 7 stemmen benoema de neer P. C. Bruijn, te Haariem. terwijl 6 stemmen waren uitgebracht op den heer J. A. Zwolsman. Ongewijzigd goedgekeurd en vast gesteld werd hei door B. en W. ont worpen besluit tot grondaankoop voor de te stichten reaidu-gusfabriek en 't voorstel tot het aangaan van een geld- ieooing van 3d.WO tot bestrijding van dien aankoop en tot ophooging van hei terrein. Een verzoek om een bijdrage uit de gemeentekas ter verpleging van een ingezetene in een sanatorium werd gewezen van de hand, omdat de Raad yreesde bij inwilliging een antecedent te scheppen, waarvan de geldelijke gevolgen niet zijn te Binnenland TWEEDE KAMER. De slotzitting der Kamer in dit „sei zoen" is nogal levendig geweest, ln zooverre dat het publiek „meespeelde" en ettelijke malen door den Voorzitter moest worden vermaand. Van de debatten over de Borro- maeus-encycliek hebben wij gisteren het voornaamste omstandig vermeld. Immers de heeren Ankerman en Van der Voort van Zijp, die aan het debat nog deelnamen, stelden zich geheei op het standpunt der Regeering, dat de Kamer en dus de. Regeermg met de encycliek niets te maken hadden, ai betreurden zij ook, de eerste ster ker dan de laatste, de zinsneden in de encycliek, tegen hervorming en hervormers gericht Beiden kwamen er tegen op, dat van de encycliek een politiek wapen werd gemaakt De heer Nolens verklaarde namens zijn vrienden de Kamer niet de plaats te achten, om over deze zaak van ge dachten te wisselen. Uit de officieele verklaring aan Duitschland bleek, dat de encycliek niet bedoelde .om nict- Katholieken te krenken. Ter wille ook van den godsdienst vrede zag de Katholieke party van debat over de appreciatie dei ency cliek af. Minister De Ma rees verduidelijkte nog oven zijn standpunt Door de op heffing van hel gezantschap bij den Paus was van Nederlandsche zijde de leer gehuldigd, dat het met diens wereldsche macht gedaan was. De Paus behield evenwel een gezant in Nederland en deze deelde, nu en dan, officieel de encyclieken mede. Met de onderhavige was dat niot het geval geweest. De heer Troelstra was niet warm voor deze quaestie. De protestanten werden nu eens van Roomsche zijde zedelijk gedisquahficeerd, gelijk de' socialisten zoo vaak. Do protestanten heetten nu materialisten, wier God hun bulk was dus ook de Christel ij k- hervorrnde werklieden. Maar als die even materialistisch waren als de socialistische arbeiders, dan was er voor de Katholieke arbeiders geen reden meer, om niet met de socialis ten saam te werken. Dat was de con clusie van dit debat voor spreker. En de andere conclusie was deze, dat de Regeering van een protestantse r> land den moed miste om, zoo niet een pro- testeerend, dan tea mulste een pro- testantsch woord te laten hooren. De heer Van Doorn verklaarde ten slotte van de indieuiing eener motie af te zien. Daarmee verliep het debat ln de gebruikelijke dankbetuiging. En na afdoening van nog enkele kleinigheden ging de Kamer tot na dere bijeenroeping uiteen. HERSTEMMINGEN PROVINCIALE STATEN. ZUID-HOLLAND. Dordrecht E. van der Gijp Barendrecht, lib. aftr., 2330K. J. Wichers, lib. 2308 D. Wisboom Ver stegen, a.-r., 2256 en dr. Th. Stoop, see.-dein., 860 stemmen. Zood.it geko zen zijn de heeren E van der Gijp Ba rendrecht en II. J. Wichera. Gorinchem. H. Baggerman, a-r., 2360 en mr. A. C. Visser van IJzcndoorn, aftr. lib.. 3092 stemmen. Zoodat gekozen Is de heer Visser van IJzendoorn. Leiden. J. A. Bots. -.-k., 2147, en H. Paul, aftr. lib., 2653 stemmen. Zoodat gekozen is de heer Paul. Rotterdam I A; W. Heykoop, soc.-dem., 2820, mr. C. F. A. Hoogo- wegen, r.-k., 3057, H. Spiekman, eoc - dem., 3014, en J. Valk Jr.. a.-r.. 3274 stemmen. Zoodat gekozen zijn de heeren Hoogewegen en Valk. (Twee libéralen waren hier aftre dend). Rotterdam III L. Hoejonhos, soc.-dem., 251 G. J. de Jongh. lib., 1968 A. A. ,T. Margry, r.-k., 1723. en A. Plate, lib., 2100. Zoodat gekozen zijn de heeren De Jongh en Plate. Rotterdam V. Mr. S. J. L. van Aalten Jr., v.-d., 1644 P. R. Mees. v.-d. aftr., 1653; IL Spiekman, soc.- dem., 1181, en H. G. M. van der Vij ver, r.-k., 2074. Zoodat gekozen zijn de heeren Van der Vijver en Mees. 's-G r a v e n h a g e. Dr. C. Lely, aftr. Lb., 8920 mr. J. Limburg, aftr. vrijz.-dem-, 8901 dr. J. Kraus, aftr. lib., 8915 A. Deking Dura, lib., 8302. mr. J. J. Henny, lib., 8080 mr. A. E. baron Mackay, chr.-hisL, 82G9 - C. van der Voort van Zijp. a.-r., 7962 K. ter La&n, soc.-dem., 4020 L. Hoejcn- bcts, soc.-dem., 3614, en W. P. G. Hels- dingen, soc.-dem., 3456 stemmen. Zoo dat gekozen zijn de heeren Lely, Lim burg, Kraus Deking Dura en Mackay. Vóór de verkiezingen was de ver houding in de Staten van Zuid-Hol land 51 rechts en 31 links in hel vervolg zal het zijn 55 rechts en 27 links. In Rotterdam V viel een der vrij zinnigen af tegen den r.-k. candidaat Van der Vijver. Met de verkiezing in I van de heeren Hoogewegen en Valk ging het district, dat bij eerste stem ming den vrijzinnigen ontviel, ook voor de linkerzijde verloren. Het is aan do rechierzijdo gelukt, voor de eeiate maal, ook ui het Sta- tendisuict van Den Haag een zetel te veroveren. ONGELUKKEN. Te Vriezenveen is de iaudbouwer H. Leueboer bij hel af Laden van hooi van een ladder gevallen. Hij be-kwam een herseiiscitudding en overleed uren later. DOODGETRAPT, Bij het aanspannen van een pas kort geleden gekoent paard, ontving gistermiddag in de Egelantierstraat te Hilversum de koetster en melkslii- ter G. Klein zulk een ongelukkigen trap. dat hij op de plaats dood bleef. DE LEIDSCHE LUSTRUM FEESTEN. Het middenpunt voor de feesten was Vrijdag het feestgebouw. Op zeer fijn papier inet het vorstelijke wapen er op was ln sierlijke kleurige letter in het Fran; een niededeeUng tot de deftige Leidsche burgers en tot al de leden eu oud-leden van het Studem lenkorps en van de bevriende Senaten gericht dat er op Vrijdag 24 Juni in het feestgebouw zou zijn een Plech tige Cour te houden door Z. H. Frede rick Hendrick Prince van Oranién, Grave van Nassau enz. enz., Stadhou der van Holland, Zeeland enz. enz., en H. M. Henrietta Maria bij de gra tiën Gods Couniginne van Groot Brit- vanniën, Frankrijk en Ierland eto etc. In de reed» veelbesproken schitte rende gewaden hadden zij in de voor hen bestemde zetels pleats genomen op den troon In het midden der zaal. De beide hoofdpersonen hadden naast zich Prins Willem en Priosca Maria Henriëtte en waien omstuwd door hunne gevolgan. Al de hoogo per sonen Li Leiden, burgerlijke en mili taire autoriteiten, de burgemeester, de -rector magnificus en een stoet van hoogleeraran, rij^e kooplieden, fa brikanten en handelaren, mannen, van de rechterlijke macht au magis traatspersonen vergezeld vaa hun vrouwen maakten ir. voorgesclrrevcn costuum hunne beg rooting, on zoo wel Frederick Hendrick, als Hen- ristte Maria onderhielden zich vnen- dei.jk met de bc-zoekers die in groote» getale werden aangediend. Dit duurde tot den namiddag waar na eon matinée op het feestterrein werd gegeven. Gisteravond had de tweode voorstel- ling van het huwelijksspel AL'anora plaats. De belangstelling voor de open lucht- en waterspelen was weder enorm. Alle tribunes waren govutd, file's van rijtuigen en auto's voerden de bezoekers aan. Ook de Minister van Waterstaat woonde de voorstel ling hij. Terwijl de tribunes zich vul* den, begon het even te rogenen, later klaarde de lucht weder op en, zoolang de spelen duurden, hield het wcor zich goed. Maar nauwelijks was het applaus van de enthousiaste too schouwers verstomd of ,het bogoi weer te regenen, wat eenigszins sto rend werkte op het drijvend vuur werk, dat in den Zoeterwoudschen Singel werd oiftstoken, te midden vaö de booten der gecostumeerden, wat een schitterend effect opleverde. De heer Koeberg, de leider van or kest en koor, kreeg een prachtlgen krans. Het bal, dat eerst aanving oa d» mimenspelen, was zeer goan'rneerd. DE „PLUVIOSE". Naar aanlóidng van het -leutert*- legrarn uit Calais, meldt een oogge tuige van de begrafenis van de slachtoffers van de Pluviose aan ie Tel-, dat de delegatie van de Veree nigLug van onderofficieren van de Ne deri&ndsche marine „Van Speyk" wel degelijk tegenwoordig was bij do in drukwekkende plechtigheid. Dat de krans, dien de .lullandsob* delegatie toen bij de honderden an dere neerlegde, eerst door Reuter den volgenden dag werd opgemerkt, kan zijn verklaring hierin vinden, dat toen uit den aard der zaak Deter war na te gaan, wie kransen hadden ge zonden en er toen bijzonder de aan dacht op werd gevestigd door de eenre wacht en de Franscbe marine-officie ren, die bij de laatste rustplaats aan- wezig waren. De zegsman meldt verder nog, dat, waar van de marine's van bijna aile vreemde mogendheden kransen war ren ontvangen en vertegenwoordiger» aanwezig waren, onze marine geen enkel blijk van deelneming had be tuigd. EEN SPAARKAS Een zoogenaamde spaarkas „Dé Nederlanden", directie Ureiner, Kous broek 6c Co., kantoor Posts'.raat 21, Leeuwarden, vertegenwoordigd v.or geheel Nederland, liad in veie plaat sen in de provincie Friesland, en zelfs over de grenzen, in Ovcrysel, spaarzegelboekjes weten te plaatsen. Voor eik dubbeltje, dal men spaarde, plakte men een zegeltje in. Kreeg men het boekje vol, oan had men f5.29 gespaard, voor welk bedrag rued een keu» mocht doen uit een prijs lijst van allerlei huishoudelijke arti kelen. Doch nu er vele personen zijn, die hun boekje half vol hebben, laat de directie plotseling niets ir.eer van zich hooren Uil informaties, is geble ken, dat Bremer en Kousbroek -eed» geruim en tijd verdwenen zqn, attlians Leeuwarden hebben verlaten. (..TeL-) FEUILLETON KT O 2E2. iS. Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. 7) Ja, maar toch stamelde hij en weer zijn pet afnemend, stond hij op het punt zich om te keeren, over stelpt door jongensachtige verlegen heid, toen Nora een stap naar hem toekwam, haar hand uitstak en met sen openhartige, lieve slem zei Zegt u mij niet goedennacht Ik ■ou u mijn naam wel eerder gezegd hebben, als u er mij naar gevraagd bad. Goeden nacht en dank u zeer. Ik zal hetzelfde voor u doen, als ik er toe in de gelegenheid ben. Zijn groote sterke hand sloot zich am haar kleine handje en hij hield laar een oogenbiik vast Goeden nacht, zei hij. Hij had nog een blos op zijn gelaat, en een schitterend licht ln zijn oogen. Ik hoop, ja, ik hoop dat u eens de gelegenheid daartoe *al hebben om mijnentwille. Hoe weinig dachten zij een van bel den, dat de eeleeenheid om zijn dieusl vau dien avond te vergelden, eens voor Nora zou komen, en hoe volkomen vergoeding hij er voor zou krijgen 1 HOOFDSTUK IIL Weer een ontmoeting. Toen Nora dien avond op haar ka mer kwam, ging zij naar den spie gel. bekeek zichzelf peinzend en met een critische uitdrukking oj) het ge laat Tot nu toe had zij nooit veel op haar uiterlijk gelet, was bijna on verschillig geweest omtrent het feit, dat haar japon meer leek op die van een.boerendochter, dan van eeu meis je van hooge geboorte. De kleeding doet er zoo weinig toe iu dit afgele gen oord iedereen wist, ofschoon zij in korte rokken rondliep cn haar mantels en japonnen versleten en af gedragen waren, dat zij Juffrouw Ryall was van het landgoed, en ieder een was even eerbiedig tegen haar, alsof zij in de fraaiste costumes was uitgedost Er is een scherp en duidelijk stands verschil in zulke plaatsen als Hïther- combe, tusschen de deftige Inwoners en de gewone bevolkingmen be hoort bij de eene zijde of bij de an dere twijfel daaraan bestaat aan geen van beide kanten men heeft geen reden joloersch op elkaar te zijn ieder mensch kent zijn positie, neemt haar aan. en handelt daar naar, door den keizer te geven wat den keizer toekomt. Als Nora een aardappelzak had aangetrokken, zooals Ned op regen achtige dagen deed, dan zou zij voor de inwoners van Hitheroombe even goed juffrouw Nora gebleven zijn en zou haar geen op- of aanmerking ge troffen hebben. Vanavond bekeek ztj zichzelf met een afkeurende uitdrukking op het gelaat Dat deze jonge man, Eliol Graham, haar voor een boerenmeisje had aangezien, hinderde haar. Na tuurlijk kwam het, omdat hij een vreemdeling was en haar niet kende, en daarom was hel zijn schuld met, maar de hare maar toch was haar trots een beetje beleedigd. Wel eigeu- aardig was het, dat het haar niet hinderde, dat hei gezelschap op het terras zich precies zoo vergist had want voor dat soort menschen had zij niets dan minachting maar met den knappen, vriendelijken, verlegen jongen, die haar too goedhartig te hulp gekomen was, was 't een bee! ander geval. Hij was 'n persoon en zij zou op hem gaarne een goeden in druk gemaakt hebben. Maar kom, het doet er ook niet toe, besloot zij schouderophalend zij moest immers de boerdèreij bestieren en daarom was zij wel verplicht gemakkelijke kleeren te dragen. Avonturen waren zeldzaam in haar leven en haar eenvoudise geschiede nis bevatte niets dat meer interes-1 sant, dat dramatischer was dan dit kleine tooneel met de koe en den jongen man. Natuurlijk interesseerde haar zijn geschiedenishet kwam haar laag voor, dat Sir Jozef hem gebruikte als een ondergeschikte en het feit ver borg, dat zij bloedverwanten waren zij vroeg zich af, welke moeilijkheden de vader van Eliot Graham gehad zou hebben, waardoor hij geruïneerd was en waardoor zijn zoon aan de weldadigheid van Sir Jozef was over geleverd, dien Nora dien avond voor hel eerst gezien had en die een on- aartgenamen indruk op haar gemaakt had. Zij ging eindelijk slapen, en droom de van koeien en Minorca-kippen, in- plaats van Eliot Graham, en of schoon zij den volgenden morgen wel weer aan hem dacht, was hij spoedig uit haar gedachten verdwenen, door dat het werk wachtte, want behalve de dagelijksche bezigheden, moest zij toebereidselen maken voor het bezoek van haar vader aan Londen. Aan het ontbijt verkondigde hij, dat hij den volgenden morgen zou gaan. Men zou zoo denken, dat een gewone handkoffer spoedig gepakt is, maar niet alzoo de handkoffer van Mr. Re ginald RyalL Aan zichzelf overgelaten, zou Nora die taak in een half uur volbracht hebben maar haar vader was er op gestel!voortdurend daarby tegen woordig te zijn, veranderde telkens van gedachte o\er een of ander klee- dingstuk, en haalde allerlei dingen overhoop, waarvan hij niet kon zeg gen, of hij ze mee wilde nemen of niet Maar Nora was het geduld zelf, cn eindelijk was de handkoffer gepakt en zij vrij om aan haar dagelijksche bezigheden te gaan. Het weer was opgehelderd, en tn galop door het dal en over den hen- vel rijden, met Bob achter haar, om de schapen bij elkaar te houden, was een groot genot De temperatuur van Devonshire is bijna even veranderlijk als die van Ierland gisteren was bet winter, vandaag was er bijna Sets lente-achiigs in de lucht, en Nora draafde over de heuvels, voor zich been een liedje neuriënd, met het ge not van een jong meisje in de warm te en zonneschijn. Tegen den avond reed zij door het dal naar huls, toen zij Eliol Graham op zich zag alkomen. Hij zat op een groot, vurig, kastan jebruin paard, een jong beest, dat hij bereed alsof hij en het dier één wa ren. Hij hield in blozend natuur lijk toen hij dicht bij haar was. nam zijn pet af, en hij had een ver heugde uitdrukking op het gelaat, alsof hij blij was. haar te zien. Goedenavond, juffrouw Ryall, zei hij. met oenigen nadruk op het „Juffrouw Ryall". Ik ben bang, dat ik onbescheiden ben, rnaar uit is dt eenige lange rechte weg dicht bil buis, en ik dacht, dat u er misschien niet tegen zou hebben, als ik het jon- j dier hier wat ging afrijden. In T minst niet, zei ze. Zij had niet gebloosd ten minst» niet toen hij dicht genoeg bij was om haar te zien en zïi beantwoordde zijn blik even openhartig als den vo rigen avond. Kom hier als u ei lust ln heeft. Dat ls een coed paard. Ja, dat is het, zei hij. Jong en nog wal al te vurig op het oogeu- b'.ik, maar ik zal hem wel onder be dwang krijgen. Dat ls een mooi» pony vau u volbloed Exmoor, niet waar Nora knikte voor haar gold: „prij» mijn pony en ge prijst mij". Ja, het is een heel good boosttk geloof niet. dat er oen heter bestaak Hij is heel snel. Ik geloof, dat hij het ven uw paard zou kunnen winnen, omdat de ponv natuurlijk aan den ongelijken bodem hier gewoon is. Ik twijfel cr niet aan, zei hij. Ik heb die kleine dravers al zoo dikwijls den heuvel af zien komen Zullen wij het eens probecren Zij opende haar lippen om zijn voorstel aan te nemen; toen bedwong zij zich, want plotseling bedacht zij, dat hij zou denken, dat zij de uitda- ging had uitgelokt. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9