HAARLEM'S DAGBLAD. Buitenlandsch Overzicht Nog altijd do Kretensor quaestie I Het gaat nu allemaal togen DE LASTIGE KRETENSERS. De oorlogsschepen der beschermen- de mogendheden (dat b e s c h o r- 3ü e n d e krijgt nu een heel eigenaar dige beteekenis stoomen op Kreta aan. Het stampen der machines ver kondigt als het ware met draodloozo telegrafie „eilanders, woest verstan dig, onderwerpt je aan onze bevelen, want anders gebeuren or ongewensch- te dingen." Maar de Kretensers kunnen niet zoo ineens afstand doen van hunne mooie, lang-gekoesterde Grieksche idealen. Onder hen hecrscht dan ook verschil van meening. Venizelos de eilander, die eerst zoo hard schreeuwde, om de vereenlging met Griekenland, wil nu aan den dwang van buiten toegeven en dus de eischen der lieschermende (nu dwingen de) mogendheden Inwil ligen. Daarbij komt hij evenwel in hotsing met andere eilandbewoners, die desnoods niet tegen geweld op zien. Deze strijdlustigen vreezen, dat toegeven thans beteekent, het eiland voor goed onder 'furksche macht te brengen. Die vrees is dan ook niet on gegrond. Toch zullen de Kretensers er weinig tegen kunnen doen. Als daar 8 moderne oorlogsschepen voor 'de haven liggen, dan hebben de eilanders even weinig te vertellen als een ongewapende wandelaar, die in een eenzaam bosch door een bende êtruikroovers wordt overvallen. Het is dan ook jo geld of je leven hier toegeven, of wo gebruiken ge weld. Dat het aan do beschermende mo gendheden ernst is, om 'het verzet der Kretensers to broken, Is uit de laatste inota's voldoende gebleken. Toch wil len de mogendheden geen definitieve regeling der Kretenscr geschillen. In een der nota's aan Turkije heet het Zoo Turkije met deze voorloopige schikkingen niet tevreden Is, maar een definitieve regeling der Kreten scr quaestie wenscht, moet het zich maar tot de onderteekenaars van het Verdrag van Berlijn wenden. Krijgen we dan een groote Kreta- cuüferentie De Turken zijn nog ontevreden. Die onvoldaanheid uit zich tegen de Grie ken, getuige het zich nog altijd uit breidende boycot De Turksche on derdanen vatten de zaak hoog op en zouden niets liever zien, dan dat da delijk Niets zou op het oogenblik meer populair zijn dan het bevel, Grieken land binnen te rukken overal is men gereed, die roepstem te volgen. De stemming der bevolking kan niet oor logszuchtiger worden, dan zij is. Sedert maanden is het volk stelsel matig bewerkt, om een volkomen op lossing der Kretenser quaestie te eischen, geheel naar de Turksche wenschen het gedeeltelijk mislukken van die ■verwachting wordt beschouwd els een nationale ramp, een schen ding der Turksche rechten, een belee- diging van den nationolen trots, een vernedering, dile met alle krachten moet worden gewroken. Zoo is da toestand. Gaarne willen we erkennen, dat er voor de Turken o i. geen reden Is, om zooveel rumoer en oorlogsgeschal to maken, maar de onderdanen van de halve maan doen het nu eenmaal, en dus moet men er, helaas 1 rekening mee hou den. Vooral de Grieken In Turkije heb ben nu een zuur leventje. De kooplie den hebben niets meer te doen, en eiken dag loopen ze gevaar, dat hun huizen vernield worden en ze zelf ook nog het leven er bij in zullen schieten. Een beetje kalmte zou voor de Turken wel gewenscht zijn 1 Ook in het belang van Europa, want geweld- middelen tusschen Turkije en Grie kenland zouden wellicht meerdere verwikkelingen in den Balkan geven. Hei Grieksche zoowel als het Turk sche leger zijn aan de grenzen zeer versterkt. Het is of elk uur het bevel Verwacht wordt, dat de vijandelijkhe den moeten beginnen. De toestands is zeker ernstig I EEN ANDER BALKAN-GESCHIL gaat, zooals men weet, tusschen Grie kenland en Roemenië. De eischen van de Roemeensohe regeering, wegens den aanval op de „Imperatul Trajan", zijn door Grie kenland beslist en onvoorwaardelijk afgewezen. Die edschen waren s dat hot haven bestuur van den Piraeus, met mede werking van een detachement Griek sche marinetroepen, de Roemeensche vlag plechtig zal begroeten door sa luutschoten en het 6pelen van het Roemeensche volkslied, en dat aan de scheepvaartmaatschappij, die door den aanval schade leed, een bedrag van 20.000 francs zal worden uitbe taald. De eerste eisch acht de Grieksche regeering overdreven, en onnoodig, na do verklaring van leedwezen, die zij uit eigen beweging aflegde de tweede niet in verhouding tot de aan gerichte schade. Over dei» eersten eisch wil Grieken land zelfs niet spreken, over den twee den wil zij de uitspraak van arbiters inroepen, en wees daarvoor Rusland en Italië aan. Of de Roemeensche regeering zich daarmede tevreden zal stellen, is nog niet bekend. Ook wij vinden de eischen van Roe menië zeer overdreven, eigenlijk kin derachtig. Gelukkig behoeven we van dit geschil niet veel te vreezen, want een oorlog tusschen beide landen is totaal onmogelijk, men zou elkaar al leen met ae handelsrelaties wat dwars kunnen zitten. De Engelschen denken blijkbaar meer aan oorlogsgevaar. Daarom Is OPROEP TOT VERSTERKING VAN HET ENGELSCHE LEGER door de Rijksvlootvereeniging ge daan. Ze is onderteekend door niet minder dan 155 opper-officieren van zee- en landmacht, 11 admiraals, 13 vice-admiraals, 2-1 schouten-bij-nacht, 16 generaals, 14 luitenant-generaals. 16 generaals-majoor en 1 generaal van den geneeskundigen dienst. In dezen brief, gericht aan den eer sten minister Asquith, wordt Z. Ex cellentie uitgenoodigd, een wetsont werp ln te dienen, strekkende om een leening aan te gaan van 1200 millioen gulden voor de landsdefensie. De adressanten betoogen, dat het onbetwistbaar is, dat gevaren van buiten af Engeland bedreigen en dat het afwenden dier gevaren onmiddel lijk buitengewone maatregelen ver- eischt. Ze betoogen, dat alle partijen hiertoe willen medewerken en onge twijfeld door de over groote meerder heid van het volk daarbij gesteund zullen worden. Zij bepleiten tevens de vorming van een groote commissie voor nationale defensie, ten einde door samenwerking van leger en vloot de beste aanwending Yan de gelden te verzekeren. De heeren zijn niet karig ln hun vragen f 1200.000.000 ls een heel ka pitaal I ondervindt wel bestrijding. Nu wordt weer uit Madrid gemeld, dat een af vaardiging van 60 Katholieke dames uit de aristocratische kringen aan deo 1ste n-mi nister Canalejas een pr '°st overhandigde tegen de politiek .et ministerie, llel protest ls onaerteekend door markiezin del Vol le, ae voorzitster van een Vereeniging, die 200.000 Spaansche vrouwen om vat ln het protest wordt o. a gezegd de Spaansche vrouw, ziende hoe in de huidige omstandigheden hel geloof bestreden wordt en de rechten van den Heiligen Stoel en de kerk be dreigd worden, bemerkt ook, dat men het geloof wil wegnemen uit het hart harer kinderen door een niet-gods- dienstige opvoeding. Innig katholiek als zij is, laat de Spaansche vrouw haar protest hooren maar zij stelt zich niet tevreden met protesteeren zij wil laten zien, dat ze gereed is om te strijden en de heilige rechten van haar godsdienst te verdedigen. Du doende, koestert zij de hoop niet al leen te zuilen staan en geholpen te worden door alle katholieken." Minister Canalejas heeft geant woord, dat de regeering niet af zal wijken van de gedragslijn, die zij zich voorgenomen heeft te volgen, maar dat geen enkele daad, die met den godsdienst in conflict kan komen, in haar bedoeling ligt. In Spanje is er veel beroering. Zoo wel voor- als tegenstanders der regee ring houden openbare vergaderingen, betoogingen, enz. Op enkele plaatsen hebben er ook reeds onlusten plaats gehad. IN -DE FRANSCHE KAMER. heeft de minister-president Briand een rede gehouden in antwoord op verschillende interpellaties. Hij ver klaarde, dat de regeering van plan is, steun te zoeken bij de republikein- sche meerderheid en dat hij meende zijn verklaring te kunnen afleggen namens de geheele meerderheid. In den strijd, dien de republiek uit te vechten heeft gehad, heoft zij somtijds teneinde zich de overwinning te ver zekeren, tot het uiterste moeten gaan, maar wanneer de slag eenmaal afgo- loopen ls, is het de plicht van den be velhebber, die zijn leger achting toe draagt, het verder tegen te houden, opdat op de overwinning geen srnet valt. (Levendige toejuichingen van de linkerzijde en het centrum). Ik ben, zoo vervolgde Briand, geens zins van plan te transigeeren met op vattingen van vroeger. De republi- keinsche partij mag evenwel niet uit het oog verliezen, dat zij geen opposi tiepartij meer is en dat daardoor ze kere verplichtingen kunnen worden gelegd, wil zij een regeering voor al len zijn. Op dien grondslag vroeg de premier het blijvend vertrouwen der meerder heid en hij verzocht der Kamer open hartig te verklaren, of zij der regee ring haar volle vertrouwen wilde schenken. Hij stelde verder in het licht, dat de meerderheid de kiesrechthervorming tot stand moet brengen en liet dé voorgestelde hervormingen nog eens de revue passeeren. De linkerzijde bracht den minister president een warme ovatie. De zitting werd daarna opgeheven. DE KNECHTING VAN FINLAND, is weer een stapje verder. De Raad van State heeft het wetsontwerp in zake Finland aangenomen in den vorm, waarin het de Doema had ver laten. Dus toch finis Finlandiae. Het einde van het zelfstandige Finland I Tenzij de Tsaar het wetsontwerp niet bekrachtigt. Maar daar ls al heel weinig hoop op. GEEN NIEUW PROCES EULENBERG. In eenige bladen is medegedeeld, dat prins Eulenberg zo'ovcr hersteld is, dat hii weer verhoord kan worden en dat het openbaar ministerie, ten einde te voorkomen, dat in de Kamer te dezer zake geïnterpelleerd zou worden, het proces in September zal hervatten. Deze berichten zijn volgens een of- ficieuse inlichting ten eenenmale on juist. Eulenberg is gedurende de maanden April en Mei 1910 onderzocht en uit dat onderzoek is gebleken, dat hij nog geen verhoor kan ondergaan. Stadsnieuws VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. Onder leidng van den heer A. van der Voort Azn., hield de afdeeling Haarlem van den Volksbond tegen Drankmisbruik, gisteren een zeer druk bezochte algemeene vergade ring. Het gezellige achterzaaltje van „Het Blauwe Kruis" aan de Oude Groenmarkt was geheel bezet, voorna melijk door de prijswinners van de pas-gehouden huisvlijttentoonstelling, aan wie de uitreiking der behaalde prijzen zou plaats hebben. Alvorens daartoe over te gaan, nam de heer Van der Voort het woord om te verklaren hoe aangenaam 't hem was, allen die zoo treffelijk tot het wetelagen van de tentoonstelling had den medegewerkt, bijeen te zien. Ten toonstellingen zei epreker kun nen van veel nut zijn. Onze eerste huisvlijitentoonstelling, die vóór drie jaar geleden gehouden is, werd met veel succes bekroond. Veel mooie za ken werden ingezonden, maar ook waren er tal van voorwerpen, die de toets der critiek niet doorstaan kon den. Nu was dat anders. Het gehalte van alles, wat ditmaal ingezonden was, stond hooger. Voor een deel is dat zeker toe te schrijven aan den in vloed van de eerste expositie. Alleen onder het ingezonden schilderwerk vond men thans ook producten, die ongunstig bij hunne omgeving afsta ken. Wel was er ook op dit gebied 't een en ander, dat de moeite van 't be zichtigen waard was, maar dat was toch niet veel. Ook hier moei oefening kunst kweeken. Als men potlood of penseel weet te hanteeren. is men nog maar geen teekenaar of schilder. Dank bracht spreker vervolgens aan allen, die voor het welslagen der ten toonstelling geijverd hebben. Een bijzonder woord van erkentelijkheid werd gebracht aan mevr. Gevaerts baronesse van Sytzama, en de hee ren Waller en Van der Boon, die meer in 't bijzonder bij de voorbereiding zijn betrokken geweest. Daarna had de uitreiking van de medailles en diploma's plaats bijna iedere naam-aflezing werd met ap plaus begroet Na deze algemeene bijeenkomst werd een ledenvergadering gehouden, waarin allereerst aan do orde kwam de benoeming van oen secretaris. De heer C. L. F. Sarlet heoft nL als zoo danig bedankt, daar zijn drukke be zigheden hem niet langer veroorloven het secretariaat waar te nemen. Wel is hij genegen bestuurslid te blijven, wat het bestuur op grooten prijs stelt Als secretaris werd daarop gokozen, met groote meerderheid van stem men, de heer M. v. d. Boon, die de be noeming aanvaardde. Tot afgevaardigde naar de algemee ne vergadering, die in 't einde van de volgende maand te Scheveningen zal gehouden worden, werden be noemd de heeren Van Dobben, Waller en Vroom - tol hunne plaatsvervan gers de heeren J. Drost, Mr. A. A. v. d. Mersch en C. L F. Sarlct. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor die vergadering behandeld, ei de punten daarop vermeld lokten veel besprekingejj uit Zij hadden tot re sultaat, dat de Haarlemsche afgevaar digden zullen stemmen tegen een hoofdtestuursvoorste! om een crediet van 1500 toe te staan, ter samenstel ling van een keurcollectie, die als verplaatsbaar museum van den Volks bond dienst zou kunnen doen. Wat de andere punten betreft, de afgevaar digden zullen de bezwaren daartegen in de algemeene vergadering te berde brengen, en stemmen volgens eigen inzicht. Op voorstel van 't bestuur werd ver volgens bij acclamatie tot eerelid der afdeeling benoemd mevr. Gevaerts baronesse van Sytzama. Daarna werd do bijeenkomst ge sloten. Uit de Omstreken BLOEM EN DAAL. Benoemd is tot onderwijzeres aan de Nieuwe Schoolvereeniging te Am- iterdam. Mejuffrouw A. G er hardt te Bloemendaal. IJfMUIDEN. De St-Ct. bevat de Koninkl. goed gekeurde statuten van de Vereenl ging van Schippers van Stoomtraw lers „Eensgezindheid", te IJmuiden. Ket doel dezer vereenlging ls: in het algemeen: het behartigen der be langen van allen die bij het stoom- vlsscherijbedrijf betrokken zijn; in het bijzonder: het behartigen en bevorderen der mareele en stoffelijke belangen der leden en het aan kwee- ken en onderhouden van eene goede verstandhouding en kameraadschap onder hen. Tevens bevat de St--Ct. de gewij zigde statuten van de Tunivereeni- ging „IJmuiden", te IJmuiden. Deze vexeeniging stelt zich ten doel het beoefenen der gymnastiek en het bevorderen daarvan door het geven van propagonda-uit voering en. Binnenland HERSTEMMINGEN PROV. STATEN. FRIESLAND. L e e u w a r d e XL K. P. W. Besuy- en, aftr., soc.-dem., 3896dr. J. E. van Weideren baron Rengers, lib., 3624J. G. Jansonius, soc.-dern., 3436, S. B. Drijber, aftr. lid., 3374L. Zandstra. soc.-dem., 3319; D. Lauten- bach, a.-r., 3311mr. J. M. van Ket- tinga Tromp, aftr. lib., 3292J. L. Oosterhoff, chr.-hist., 3226; P. D. Dijk stra, aftr. lib., 3179 en mr. E. Schaafs- ma, lib., 3094. Zoodat aekozen zijn de heeren Ren gers en Driiber, beiden lib., Janso nius, Besuyen en Zandstra,"allen soc. deru. F r a n e k e r. J. H. Aneuia, soc.- dem., 2246S. v. <L Burg, lib. aftr., 2906 W. Fransen Jr., R. K., 4193 J. G. Jansonius, aftr., soc.-dem, 2156 H. Kïngma Mz., lib. aftr., 2791 D. Ok- ma, a.~r., 4612; N. Simonsz, aftr. lib., 2693 T. Herpstra. cbr.-hist., 4672; J. Timmer, lib. aftr., 2887H. Velding, lib., 2432. Zoodat -ekozen zijn de heeren V. <L Burg, Franzen, Okma, Terpstra en Timmer. Schotexland. Binnerts, aftr., lib., 2693 Slot Bruins, a. r., 1967 Fa- her, aftr. lib., 2466 Jansonius, soc.- dem., 2603 Jongstra, chr.-hist, 1878; V. d. Sande, aftr. lib., 2759 Twijn- stra, aftr. lib., 2G57; Vos, soa-dem., 2557 De Vos.soc.-dem., 2563; Wolt- man, v.-d.. 2622. Een bus (Drachters Compagnie) ontbrak nog. Vrij zeker 4 liberale aftredenden gekozen en so cialist Jansonius. De liberaal Faher ls dan uitgevallen. Wanneer deze uitslag voor Scho- tcrland bevestigd wordt dan zullen de Staten van Friesland voor de ko mende drie jaar zijn samengesteld uit 27 leden van links en 23 van rechts. In Franeker moesten twee liberalen waaronder één lid van Gedeputeerden en één socialist hun zetels afstaan aan drie kerkelijken. Te Leeuwarden verloren de vrijzin nigen twee zetels aan de sociaal-de mocraten. Er hebben thans 11 socialisten xit- ting ln de Staten van Friesland. GRONINGEN. Groningen. J. Bomers, a r., 1S39 mr. R. Feith, aftr. lib., 2388 M. Luitjes, aftr. lib., 2147 U G. Schiit- huis aftr. vrijz.-dem., 2372; dr. H. W. Takkenberg, r.-k., 1702D)r. J. A. Tellegen, aftr., lib. 2254; W. van de VaU, soc.-dem., 1200; L. de Vries Hzn. -r., 1909. Gekozen vier aftr. vrijzin nigen. Apping6dam. Coolnlan. lib., 30-19De Haan, lib., 3003; Jansen, lib., 3084; Ritseda, a-r.. 2389; Ub- bens, a-r., 2440 Westcrdijk, lib., 2956 Wiersema. a.-r., 2386Wigbol- dus, a-r., 2348. Herkozen de heeren Coolman, De Haan, Jansen en Wes- terdijk. Zuidhorn. Alberda van Eken- stein, aftr. lib., 2178 S. Bakker, a-r., 1748 K. P. Feringa, aftr. lib., 2167 J. E. Oosterdijk, chr.-hist., 1741J. E. Siccama, aftr. lib., 2138 De aftreden de liberalen allen herkozen. Bedum. Bruins, aftr. 11b., 2940; Wiersum, aftr. lib., 2S56Middendorp r.-k., 2772 Mansholt, soc.-dem.. 2752 Zijlstra, a.-r., 2692. Zoodat herkozen zijn de aftredende liberale heeren Bruins en Wiersum en gekozen ls de heer Middendorp, r.-k. De heer Hopma, aftr. lib., die ook in herstemming kwam, had zich te ruggetrokken ten gunste van den heer Mansholt. O u d e-P e k e 1 a. H. Luring, a.-r., 1356 T. Oosterwijk, lib.. 2819. Herko- in de heer Oosterwijk. BRAND IN EEN GEVANGENIS. Zondagavond werd door de omwo nenden gezien, dat vlammen sloegen uit een der celramen van het huis van bewaring aan den Noordsingel te Rotterdam.. Ook in de gevangenis zelve bleek intnsschen het vuur reeds ontdekt te zijn, dat door den direc teur, geholpen door zijn personeel, met extincteuxa werd gebluscht. De brand was blijkbaar aangestoken door een der celbewoners, die zijn bed aan de vlammen had prijsgege ven, vermoedelijk met het doel om een paniek te veroorzaken en aldus kans op ontvluchting te hebben. TEGEN TREINDIEVEN. Men meldt, dat er in verband met do veelvuldig in den laats ten tijd voorgekomen treindiefstallen thans rechercheurs mede in treinen reizen, welke het internationale verkeer on derhouden tusschen ons land en Bel gië en Frankrijk. ONTSPORING. Te Sittard zijn gistermorgen een locomotief en 3 rijtuigen van eon trein ontspoord, tengevolge waarvan de hoofdsporen versperd geraakten en het materieel en den weg belang rijk beschadigd werden. ONWEER. Bij het onweer is de bliksem gesla gen in den toren der katholieke kerk te Rossum. De brand werd spoedig gebluscht. Ook in de pastorie sloeg het onweer in, zonder ernstige scha de aan te richten. BRANDEN. Zondag heeft te Rotterdam een brandje gewoed, dat ernstige gevol gen had kunnen hebben. De brood- bakkersknecht H. van Bergen ln de Chrispïjnlaan was met zijn vrouw ter kerke gegaan, daarbij drie kin deren van 6, 3 en 2 jaar achterlaten de, die door met lucifers te spelen het vuur veroorzaakten, dat spoedig zóó in omvang toenam, dat de bo venbewoners uit de dakgoot met brandladders moestan gered warden. Een kostganger redde zich door uit het raam te springen. De brand wa* ln een uur gebluscht, waarbij de ge heele woning uitbrandde. ONTVLUCHT. Men meldt uit Castrlc um aan de Tel: Uit het krankzinnigengesticht al hier is hedennacht ontvlucht de be kende Willem R. van "t Amster- damsch trio, met medeneming van een rijwiel. Willem R. werd door het gerechts hof in Juni 1908 veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar en zes maanden, wegens diefstallen in de cacaofabriek van Blooker en ln de Nieuwe Huishoudschool, enz. Na- derband werd hij in Castricuzn ter verpleging opgenomen. Hij ontvluchtte op de fiets van den dokter en zette koera naar Amster dam, waar hij, volgens beweren, ge zien werd. BEPERKTE ZONDAGSDIENST. Naar het Utr. Dgfol. verneemt, be staat bij de regeering het plan. bij is. wlnterdienst der spoorwe gen een beperkten Zondagsdienst in te voeren, om zoodoende het perso neel Zondags meer vrij te kunnen geven. Het plan is dan, zeer vele treinen te doen uitvallen; alleen ochtend-, avond- en internationale treinen zuL len blijven loopen. Nu reeds moet des Zondags het aantal Teizigera van alle treinen ge teld worden. Rechtszaken Het drama te RiJswUk. Men herinnert zich, tioe op 18 April J.L te Rijswijk mevr. W. door den student jhr. O. G. van S. met drie revolverschoten van het leven werd beroofd. De omstandigheden waaronder een en ander plaats vond. werden destijds in bijzonderheden medegedeeld en Maandag en heden werd de zaak voor de Haagsche recht bank behandeld. De tribunes waren overvol, en all# plaatsen der balie waren bezel. Twee- en-twintig (^tuigen waren gedag vaard Aan den beklaagde is ten laste ge legd, dat hij opzettelijk en met voor bedachten rade mevrouw W. van het leven heeft beroofd door uit een re volver met scherp geladen 3 schoten op haar te lossen, waarvan één trof in het rechteroog, één in de rechter slaap en één in de borst, In de twee de plaats is ten laste gelegd, dat be klaagde genoemde movrouw W. op haar uitdrukkelijk on ernstig verlan gen op boven omschreven wijze van het leven heeft beroofd. De beklaagde, bij het opgeven van naam en ouderdom (26 jaar) oogen- schijnlijk bedaard, werd bij het voor lezen der dagvaarding zeer zenuw achtig, doch bij zijn verhoor door den president, mr. Van Rees, weer be daarder. Als hij bekende reeds voor 1907 kennis aan mevrouw W. te hebben gekregen en haai' te hebben doodge schoten. werd hij weer zenuwach tig, barstte eindelijk in tranen uit en kon zich moeilijk me^r staande hou den. Hij verklaart, dat hij op zijn kamer twee schoten op mevrouw W. heeft gelost, zonder bepaald te rich ten. Hierop had hij hei wapen op zichzelf gericht en zich in hel hoofd geschoten. Daarna had hij het be wustzijn verloren. Vooraf hud hij eenige afspheidsbr leven geschreven, o. a aan zijn huisjuffrouw. Op verzoek van den verdediger, mr. Bourlier, werd aan dr. Rose us tc in vergund het getuigenverhoor bij te wonen ter juiste apjM-eciatie van de zaak en van den persoon van den be klaagde Als eerste getuige werd nu gehoord Baron Van Hardenbroek van Look horst, burgemeester van Rijswijk, bij wien beklaagde enkele malen aan huis kwam dineerea. In den avond van den 16den April gewaarschuwd, vond getuige den be klaagde in diens kamer op een grond liggen, terwijl dr. Augustijn bezig was met hem te behandelen Bij hen lag een revolver. Op verlangen- der familie werd beklaagde overgebracht naar de kliniek te 's-Gravenhage. In de kamer daarnaast heelt getuige ver volgens gevonden een vrouw, met bloedende wonden o. a in de borst Het lijk is zoo goed als onaauge- FEUILLETON SM Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE* 9) Hij bekeek haar van het hoofd tot de vosten, en zijn glimlach werd Steeds galanter en daardoor meer on beschaamd. De veter van haar onge wone schoenen was losgeraaktzij had haar handschoenen uitgetrokken om den veter vast te maken en ze in haar zak gestoken, en in haar verbazing op het zien van een vreem deling bij het water, had zij vergeten de handschoenen wear aan te trek ken. Dit stadsheertje kon zich geen da me \oorslellen zonder handschoenen, en daarom kwam hij tot de noodlot tige conclusie, dat hij tot een der boerendochters uit den omtrek sprak. Gewoonlijk ben Ik nogal geluk kig bij het hengelen, blufte hij, maar deze rivier is vreemd voor mij. Als .u eens een paar keer voor mij ophaal de om te laten zien, hoe dat hier moet. iltelde hij voor. Nors aarzelde, maar d# forellen kwamen zoo verleidelijk dicht aan de oppervlakte, en wat deed het er ook toe, dat de man waarschijnlijk een winkelbediende uit Nelsvvorthy of uit een van de grootere steden uit den omtrek was? Waarschijnlijk wist hij niet «ons, dat zijn manier van doen ongepast washet zou niet kwaad voor hem zijn hem eens een lesje te geven. Daarom nam zij den splinter- nieuwen hengel en wierp een paar keer uit. Uw snoer is te kort, zei ze. U heeft een langer snoer noodig, legde zij uit en zij zag, dat hij haar niet be greep. En het ans ls te groot Iedere forel met een greintje hersens ln zijn kop zou zien, dat het niet te vertrou wen is. Er zit een groote visch onder den oever aan den overkantdie heeft u al tweemaal geinist. Ik zal haar trachien te vangen, als u wat verder achteruit gaat Hij gine een paar meters achteruit en staarde haar met zijn handen in zijn zakken aan met oen grijns, die hij voor betooverend hield. Het snoer was zoo kort, dat Nora op den rand van de nog altijd gezwollen rivier moest staan. Zij wierp het aas vlak boven de forel uit, de visch kwam da delijk naar de oppervlakte en natuur lijk had zij haar te pakken. Een ech te sportliefhebber zou van bewonde ring vervuld geweest zijn over de wij ze, waarop zij de visch verschalkte. maar de Jonge man zag alleen de gele genheid schoon tot oen avontuurtje, en terwijl hij deed alsof hij dacht, dat zij gevaar liop in de rivier te glijden, sprong hij naar haar toe en legde zijn arm om haar middel. Nora ultto een kreet niot van angst maar van verbazing en verontwaar diging. Terwijl zij haar visch nog vasthield, keerde zij zich met een vurrood gelaat en vlammende oogen naar hem om. Dat loopt goed afik heb u goed stevig vast, zei hij grinnikend, haar nog steviger vastpakkend. Nora stribbelde niet tegenzij wis nog te zeer verbaasd om zich te bewe gen en nog voor dat zij zich kon be wegen of 8preken, hoorde zij iets ach ter zich, er sprong wat tegen den rug van den jongen man hij liet Nora los, verloor zijn evenwicht en viel in de rivier. De romantische redder was nie mand anders dan de trouwe Bob, die zijn meesteres gevolgd en precies op het rechte oogenblik aanwezig was. Hij stond op het uiterste randje van de rivier met vlammende oogen naar zijn plassend slachtoffer te kijken, blijkbaar vol verlangen nog nader met hem kennis te maken. De man was niet In gevaar, want de rivier was niet heel diep op deze plaats, en Nora's verontwaardiging maakte nu plaats voor haar zin voor humor. Wel maakte de zoogenaamde galante ca valier een allergrappigst onnoozel fi guur, terwijl hij daar druipnat en snakkend naar adem in de rivier rondplaste maar zij zag ook, dat hij werkelijk doodelijk verschrikt was eu daarom met moeite haar lachen in houdend, riep zij hem toe: Maak u niet ongeruster is geen gevaar bij. U kan hier staan als u 't maar probeert. Aldus aangemoedigd, wist hij over eind te komen, maar hij keek Bob aan, alsof hij bang was aan W»1 te komen. Nora zei een paar woorden tot den hond, waarop hij ging zitten, maar toch nog bleof doorgrommen. De rampzalige longe man waadde naar den oever, eu stond nu uat, mod derig en bibberend op den kant. Hij was zoowel boos als verlegen en ter wijl hij zijn gelaat afdroogde, stot terde hij boos Dat is een kwaadaardig beest, die hond van u ik had wel kunnen verdrinken. Het beest moest doodge schoten worden. Nora lachte hem in rijn gezicht uit Bob doodgeschoten, omdat hij zijn plicht deed zei ze. Hij wil nooit dat iemand mij aanraakt U heeft u heel dwaas aangesteld, en u verdiende dat koude bad. Ik zou niet weteu waarom, zei hij. Ik dacht dat u in de rivier zou glijden. Dat is niet waar, zei Nora min, achtend, Tk gleed heelemaal niet uit Maar, het doet er ook niet toa U is doornat. U doet verstandig met naar huis te gaan en een warm bad te nemen, voegde zij er bij, met groote moeite haar lachen onderdrukkend. Hij staarde haar boos aan met de machtelooze woede van een man, wiens poging om galant te zijn totaal schipbreuk heeft geleden. Zeker zal u dit geval nu overal rondbazuinen. Natuurlijk zal u uw familie op de boerderij vertellen hoe u een gentleman «en poets gebakken heeft Welken gentleman? vroeg Nora rondkijkend met het air van iemand, die om inlichtingen vraagt Zijn onbeduidend gelaat werd nog donkerder en hij voegde haar toe Oneemt u het zoo op. U heeft blijkbaar geen flauw vermoeden te gen wien u praat, zei hij. Ik weet het niet en ik wensch het ook niet ie weten, zei Nora met een onverschilligheid, die minstens over dreven genoemd kon worden. Aan de manier, waarop u het aas uitgooit, zou ik denken, dat u een winkelier uit Nelsworthy moet zijn. Hij staarde haar aan, te verstomd en te verontwaardigd om een woord te kunnen uitbrengen, maar eindelijk stamelde hij Wiokelierl Nelsworthy..i. 1 Nora haalde haar schouders op. Geef u geen nine ito mij op de hoogte te brengen. Hot is beter, als naar huls gaat. Zij riep Bob, die dreigend snuffe lend om den druipnatten man heen liep, eu draaide zich om. Op dat oogenblik kwam Eliot Graham naar haar toe gereden. Hij naderde Ln ga lop en zat zoo onberispelijk te paard dat Nora zelfs op dal oogenblik haar bewondering niet kon onderdrukken. Hij keek van haar naar den druipen den jongeu man en zei natuurlijk Wat is er aau de hand? Deze gentleman is in de ri vier gevallen, verklaarde Nora stem mig, maar haar oogen schitterden on deugend. Zoozei Eliot, hoo heeft hij dat gedaan gekregen Bob heeft er voor gezorgd, zei Nora even stemmig als to voren. Bob dacht maar het doet er niet toe. Het doet er heel veel toe. zei do ongelukkige jonge man. Ik kom hier visschen, ik zoek 't mij aangenaam te maken. Maar ditmaal kon Nora haar vroo» lijkheid niet meer onderdrukken misschien droeg de tegenwoordigheid van Eliot Graham daartoe bij. {Wordt vervolgd);

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5