den ea 81 gewond werden, terwijl de .Marokkanen ongeveer 1300 man zou den hebben verloren. Ouder de Marokkaonsche strijders wei-den er zeer velen opgemerkt, die do uniform droegen van de gereg< troepen van den Makhzen. Do Fransche troepen waren uitge rukt ten einde te beletten, dat de woeste Marabout Ma el Ainim met de bende van plunderaars, die hem volgt het Cbajagebied zou binnendringen. Stadsnieuws De S. D. A. P. en de Gemeenteraadsverkiezing. Voor een stampvolle Bron-zaal spraken gisterenavond de heeren A. H. Gerhard en J. E. W. Du ijs, ter aanbeveling van de sociaal-democra tische candidatuur-Poppe voor den gemeenteraad. De heer J. Joosten, voorzitter van de afdeeling Haarlem der S. D. A. P., jppende met een korte toespraak de [bijeenkomst, daarbij opmerkende, dat .de afdeeling gemeend hoeft, slechts [in één district een candidaat te moo- jten stellen, omdat zoo de verkieaings- jöctie mot moer kracht en intenser ge boerd zal kunnen worden. De heer A. H. GERHARD Iwgon zijn betoog met op te merken, jdat hij voornamelijk zou spreken voor hen, die niet weten, lioe zij Btemmen moeten. Jammer is evenwel, |dat zij, die zulke voorlichting 't meest (noodig hebben, over het algemeen [weg blijven. Heel wat is in de laatste vijftig jaren veranderd vooral op het ge- Jbied der verkiezingen. Voor een halve jeeuw hadden wij ook wel een kies stelsel maar het was nog een echt Overblijfsel uit don regententijd. Niet dat die tijd voorbij is Maar wie nu els regent wil optreden, moet anders jdan vroeger handelen. Een halve ^uw geleden behoorden de bestuur rs nog tot een bepaalde klasse, de Eoogenaamde betere klasse. Men schen. uit die klasse voortgekomen, (Werden zeer bijzonder toegeruste per- Bonen geacht. Wel was kennis noo dig, maar stand, familie en kringen speelden een groots rol. De hoogere klasse richtte den staat De groote massa klaagde en mop perde misschien wel, maar in de hoof den van al die menschen was nog niet doorgedrongen, dat de toestand wel te veranderen zou zijn, als de regeerders maar veranderden. Thans is wel veel verbeterd, maar toch zijn er nog talloos velon, die nog biet vragen Hoe komt het, dat de belangen van slechts één klasse be hartigd worden Lang heeft het ge duurd, eer in de hoofden van de Ne- dcrlandsche arbeiders het spreek woord begon door te dringen „Z e 1 f ls de beste boodschapper". En nog pas is met de uitvoering van deze spreek wijze een begin gemaakt Maar er is vooruitgang te bespeuren50 jaar geleden zou niemand er te Haarlem aan gedacht hebben „rood" te stem men. En juist door die regenten- klasse is bet gekomen, dat de oogen dor arbeiders opengegaan zijn. De arbeiders hebben gezien, dat niet de algemeene belan gen werden behartigd. Immers, dat kan ook met, omdat er in de groote maatschappij geen algemeene belan gen z ij n. Als het een van zelf spre kende zaak was, dat het a 11 en goed ging, als enkelen in welstand leefden, dan deed het er niet toe, wie het land bestuurde. De werkelijkheid is anders. Ontzettende tegenstellin gen in klasse-belangen zijn er. Dat ondervindt gij dagelijks. In ons va derland zijn er minstens 600.000 men schen, die den eenen dag niet weten, waarvan ze den anderen leven moe ten. Geen groote stad in Nederland is er, die niet dagelijks getuige is van den ontzettenden strijd om het be staan, en toch heeft de maatschappij duizenden guldens over, om de ver standelijke vermogens van een luttel deel der natie te ontwikkelen; een .veel talrijker menigte kinderen wordt piet wat lager onderwijs afgescheept. Op de zwakste schouders worden de 'zwaarste lasten gelegd. Hoe kan men dan van gelijke belangen spreken Tientallen millioenen worden er ge worpen in den onver zadel ij ken muil van het militarisme. Het intellectuee- le proletariaat staat onder den dwang Van circulaires, gelijk B. en W. van Rotterdam en Amsterdam die gezon den hebben. De arbeiders onder dien van den patroon of groot-fabrikant. Dat zien we nu o. a. in Twente. Dan bespreekt de heer Gerhard de wet op het arbeidscontract, en verge leek daarbij den arbeider met iemand die met don strop om den hals loopt, (hoewel die nog niet geheel is dichtge trokken. Spreker wil geen kwaad oneer spreken van het militarisme, maar ook komt op de begrooting nog eon post „Nationale Schuld" voor, en de rente daarvan wordt door den ar beider betaald. Dan is er de quaestie van algemeen kiesrecht Mr. Van Houten is óók voor algemeen kies- jechi, maar llij wil daarvan de be deelden uitsluiten. Weet de heer Van Houten wel, wat hij wil 1 Dan toch zouden allereerst van het kiesrecht moeten uitgesloten worden alle ouders van zoons, die ter Universi teit, Gymnasium of H. B. S. gaan. Wij hebben een vertegenwoordi- fing. Maar daar de belangen niet ge- Ijk zijn, kan die vertegenwoordiging, als zij niet uit u w klasse Ls voortge komen, niet in uw belang werkzaam lijn. De breed e scharen der berit- Joozen moeten hare vertegenwoordi gers uit zichzelf zoeken. Dat doen zij niet genoeg, lang niet voldoende nog. Hoe kan de arbeider meenen, dat rijn belangen zouden behartigd wor den door Iemand, die uit een geheel andere klasse als hij zelf is voortge sproten. De ontwikkeling der maat schappij gaat onverbiddelijk voort; zij maakt den klassenstrijd noodza kelijk. Enkele menschen willen dien strijd temperen, maar zulke dingen kunnen niet tot blijvend heil leiden. Dat kan slechts het socialisme, het welk dien strijd juist predikt, hoewel 't hom haat. Wie een kwaal wil over winnen moet zijn oogen wijd openen. De klassenstrijd kan slechts worden gewonnen door die strijders, dia hem Ikennon en aanvaarden. Dan slechts kan onze maatschappij eon werkelij ke gemeenschap zijn. Gunsche systemen zijn nu opgebouwd om el kander te vernietigen, legere staan in alle landen voor het kapitaal post; de sociaal-democraat moet die doen verdwijnen. Ook ln de vertegen woordiging moet de klassenstrijd worden gevoerd; aan wiens zijde de overwinning zijn zal, kan niet twij felachtig zijn. In de kiezers is thans het gevoel wakker geworden: als wij cms stem- biljot gebruiken, doen wij eon uit spraak. Wij geven een richting aan, waarin in de toekomst zal gewerkt worden. Daarom heeft elke verkiezing haar waarde. En iedere stem op den sociaal-democraat uitgebraclit, is een stap nader tot den socialen vredeI Do geestige rede van den heer Ger hard werd herhaaldelijk door gelach em applaus onderbroken. De heer Duys, die wat later ter vergadering verscheen, werd met groot gejuich begroet. Voordat deze met zijn rede begon, sprak de heer Joosten eerst een woord van vreugdevolle herinnering aan de prachtige overwinning der sociaal-democratie, die bij de jongste Staten-verkiezingen te Zaandam be haald werd. De vergaderden gaven lulde him Instemming met 's heeren Joosten's woorden te kennen- De heer J. E. W. DUIJS begint met te danken voor liet ap plaus van de vergadering; evenwel wil hij er dadelijk op wijzen, dat ook in Haarlem een dergelijke overwin ning als te Zaandam, mogelijk is. Vooral de vrouwen kunnen veel doen; dat hebben de Zaandamsche bewezen. Een krachtige organisatie ls daar voor noodig; vóór alles moet leder lid van de S. D. A. P. worden. Er is voel te doen. Do Zaansche arbeiders klasse vraagt niet meer naar perso nen; zij vraagt naar beginselen. En zoo moet het zijn. Het mooie van de Zaansche overwinning zit niet in het kiezen van Duys, maar in de verkie zing van Binnendijk, een eenvoudig werkman. De arbeidereklasse is de klasse die de toekomst heeft; groote krachten schuilen er in haar; zij hebben slechts do gelegenheid noodig, zich te ont wikkelen, om tot prachtigen bloei te komen. Na de rede van partijgenoot Gerhard zal spreker kort zijn. Door den varigen spreker is op het bestaan van een klassenstrijd gewe zen. Niet alleen in de Tweede Ka- mor moet de stem van de sociaal-de mocratie, dus die van den klassen strijd, gehoord worden, ook en voor al in don raad, waar toch deze col leges verordeningen hebben te maken, gegrond op de wet, die het parlement aangenomen heeft. Behooren do arbeiders tot het pro letariaat, de kleine middenstanders behooren er ook toe. En juist die ach ten zich meestentijds te voornaam om zich in de rijen van het proletariaat te scharen. Dat Is een groote domheid want het socialisme is er ook Voor hen. Ze weten niets van het socialis me en hebben zich nooit de moeite gegeven er iets van te weten te ko men. In een paar woorden meenen ze het te kunnen afmaken, maar vraagt spreker als het zoo'n onzin was, zouden dan zoovelen, en niet de minsten, het voorstaan? Het kapitalisme draagt in zijn schoot de nieuwe wereld; het socialis me Ls niet iets, det kunstmatig is ge maakt, maar het is uit den grand der maatschappij opgegroeid. Daarom is het geen utopie, maar iets zeer reëels. Hot concuirrentie-stelsel draagt de sing van den rechter niet durvf kiem van 't bederf in rich, het m o e t j vooruitloopen. zlch-zelf overleven. De taak der sociaal-democraten nu, I VRAAG: 25 Juni j.l. werd Ik als ver- Is eenvoudig de groote massa's der ar-1 pleegster aangenomen voor 14 dagen votlaagd worden, anders 'de belastin gen, met een zware progressie, ver hoogd. Men mag den burger ale gas- verbruiker geen belasting laten betalen. (Applaus). Spr. Als gij applaudisseert voorde Zaan, zorgt dan, dat wij kunnen ap- plaudisseoren voor Haarlem 1 DEBAT* De heer A. H. SMULDERS, de can didaat die van Christelijke zijde ge steld is, spreekt er over. dat er door de sociaal-democraten w e 1 tegen den Godsdienst wordt geageerd. Het bijzonder onderwijs beeft de heer Du ijs gezegd, is alleen ter bescher ming van de meer gegoeden. Spreker bestrijdt dit Vervolgens wil de beer Smulders over den klassenstrijd spre ken. Dat is de eenige kurk, waarop het socialisme drijft. Voor de geloo- vige arbeiders moet de klassenstrijd zijn de lijn, die loopt tusscheu de ver schillende wereldbeschouwingen. Kan de heer Duijs aantoonen, dat het his torisch materialisme niet in strijd is met den Godsdienst Wij Katholieken zullen den sociaal-democraat niet stemmen. Ook onder de Katholieke leiders zijn er velen, die alles over hebben voor de arbeidende klasse, die meer voor hen doen. dan de sociaal democraten zelf. De heer Duijs heeft gezegd, dat de toestand der kapitalis tische maatschappij voortdurend slechter zal worden. Maar ook de ar beiders zullen dan in slechter condi tie komen. Dat moet juist de socialis tische theorie bewijzen, en de soc.- dem. moet bij gevolg principieel tegen de verbetering van arbeidsvoorwaar den zijn. De heer W. SCHRAM Lzn. wensclit er tegen op te komen, dat onder de burgerlijke partijen niemand vóór verlaging van den gasprijs te vinden zou zijn. Integendeel. Toen de com missie indertijd tot verlaging acrvi- seerde, stemden 6 raadsleden vóór. De sociaal-democraten staan hierin dus niet alleen. Nadat de beer Duijs beide sprekers van repliek had gediend, en van den heer Smulders o. a. beweerd had, dat hij over een zaak praatte, waarvan hij niets wist immers de heer Smulders heeft nooit iet9 over 't socialisme geftzen werd de verga dering door den heer Joosten met een opwekkend woord om zich aan te sluiten, gesloten. Bij het heengaan zongen de geest driftige aanwezigen den „Sociaüsten- strijdmarsch". In de zaal werd met verschillende propaganda-geschriften gecolporteerd. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben hot voorrecht, vragen op versohiliend gebied, mits yoor beantwoording vatbaar, in tc zenden bij de Redactie va,. Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat ö3. Alle antwoorden worden gelu-el kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dlo niet volledig naam en woonplanU ren doa inzender vormelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Ik ben winter en zomer in betrekking. Nu heeft men voor de zo- tnwiiLutuiden een noodhulp gebuurd en buiten mijn weteu de helft van hët vervul betaald. Had, men daar het recht toe? ANTWOORD: Dat is inderdaad een zeer moeuyk te beantwoorden vraag, waarvan de beantwoording wel groo- tondeeis zal afhangen van heigeen omtrent dat verval is afgesprosen. Nemen wjj nu aan dat er niets afgesproken is, dan staat het vast, dat u in den waan verkeerde van, als eenige dienstbode, het gehcele verval te zullen genieten. Voor dat geval brengt de billijkheid mede dat met u eene regeling worde geliroffen en wan neer men daartoe "niet gerind is zoudt u daarin een reden tot opzegging kun nen vinden. Of u er echter een ge noegzame reden in zoudt kunnen vin den om onver w yldop te d i t achten wij kwestieus en zouden daaromtrent op de mogelijke besiis- beidera op dien maatschappeiijken groei te wijzen. Het groot-kapitalistisch bedrijf is bezig zich zelf te vernietigen zij juist brengt tot gemeenschappelijk eigen dom. Wanneer langs den natuurweg het kapitalistisch productie-stelsel in een socialistisch zal veranderd zijn en dat doorgewerkt zal hebben, komt er mo gelijk wederom iets anders. Wij zijn niet zoo verwaand, dat wij meenen zouden, dat het socialisme do laatste gemeenschapsvorm is, en het ls juist <le fout der bourgeois-partijen, dat zij gemeond hebben, dat baar beginselen de blijvende zouden rijn. De maat schappij is aan dio beginselen ont groeid. De zon van het socialisme La rijzen de. Aan u is het, haar aan den hemel hoog te doen stralen. Nogmaals wekte spreker tot aan sluiting opalleen dan is krachtiger werken dan tot nog toe mogelijk. Den Christelijken arbeiders zou spreker willen vragen Kunt gij mij één daad van sociaal-democraten noemen, die in strijd is met Christelijke beginselen, met den godsdienst En in de tweede plaats Kunt gij mij een specifiek Christelijke daad noemen van onze tegenwoordige re geering liet is het proletariaat, dat een groote historische taak te vervullen heeft. Niet tegen den Godsdienst wer ken de sociaal-democraten, maar te gen den Godsdienst als middel van uitbuiting. Ook wetenschappelijk de taak van het proletariaat juist De heer Duys gaat dan spreken over gemeentebedrijven. Spreker is zeer beslist van oordeel, dat daarop goen winst mag gemaakt worden. Hoeveel winst 't gasbedrijf te Haar lem oplevert is spreker onbekend, maar 't zal wel niet weinig zijn. Een stem100.000 gulden. SprekerDan moet de ga^prUs ook led«re maand, te hölf twee, in het Pa leis van Justitie. VRAAG: Ik heb bij een timmeir- mansbaas dirie maanden gewerkt on ben toen riek geworden. Is de pa troon nu verplicht mij loon of zieken geld uit te keeren? Een contract heb ik niet geteekend. ANTWOORD: De wet spreekt slechts van een betrekkelijk korten tijd, gedurende welken het loon bij ziekte doorbetaald moet worden. In uw geval zal dat misschien 14 dagen zijn. Veel hangt natuurlijk verder van den patroon af. VRAAG: Hos maakt men aard beienjam? ANTWOORD: In een kookboek zult u waarschijnlijk wel een recept hier voor aantreffen. VRAAG: Hoeveel is een gouden tientje van Willem III van het jaar 1876 waa/rd? En waair kan ik het in wisselen? ANTWOORD: We golooven niet, dat het bijzondere waarde heeft. Wend u tot den Haarlemschen filiaal houder van de firma J. C. Auf der Heide te Amsterdam, Lepelstraat, al hier, die op dit gebied deskundige is. VRAAG: Mijn dionstbode is 3 Mei bij mij in betrekking gekomen en wil op haar verzoek 1 Juli a.s. vertrek ken. Heb ik nu het recht de Godspen- ning van haar loon af to houden? ANTWOORD: Ja, aangezien de dienstbetrekking geen volle drie maanden geduurd heeft. VRAAG: Op welke dagen en uren worden de maten en gewichten te Leiden geijkt en waar Ls het kantoor gevestigd? ANTWOORD: U doet het best dit even schriftelijk ten Gemeentehuize te Leiden te informeer en. VRAAG: Eenige dagen geleden ont ving ik een ougefrankeerden brief een dito briefkaart. In dien brief stond, dat ik nog veel meer brieven zou ontvangen, maar alle ongefran- keerd. ik heb in "t geheel niets met de schrijfster uit te staan. Wat kan ik hieraan doen? ANTWOORD: Het ls het eenvou digst, als u alle brieven, die u van deze schrijfster geworden, zonder meer weigert. Binnenland DE QUAESTIE VAN DE G. E. W. IN DEN AMSTERDAMSCHEN GEMEENTERAAD. In do raadszitting van Woensdag middag kwam aan do orde het voor stel van de raadsleden Vliegen, Gul den en Wibaut. d.d. 30 Maart 1910, Burgemeester en Wethouders uit te n nodigen, het eervol ontslag van dr. De Gelder op te schorten, tot de raad zich hoeft uitgesproken over de uitkomsten van het naar aanlei- legd, die bezwarend zijn yoor tien heer Ressing. Do bovengenoemde ambtenaren heb ben verschillende grieven tegen don heer Ressing geoiit Zelfs heeft de heer Neiszen als zijn meening uitgo- sproken, dat de heer Ressing een de moraliseerenden invloed uitoefende op zijn jiersoneel De „Tel." vernam verder, dat de commissie den heer Ressing na af loop vau haar onderzoek heeft mede gedeeld, dat zij bereid was, hem nog in de gelegenheid te stellen, zich op de verschillende getuigenissen te we ren. De heer Ressing antwoordde echter dat de termijn, daarvoor door de com missie gesteld, te kort was, om de verschillende onjuistheden in de ge tuigenissen behoorlijk aan te tooneu, en de verschillende commissies in het verslag van zijn eigen verhooren aan te vallen en dat hij daarvoor een langoren termijn verwacht BURGEMEESTER VAN APELDOORN. De aftredende burgemeester, de heer H. P J. Tuteiu Nolthenius, leid de gistermiddag de laatste raadsver gadering, waarbij hij officieel af scheid nam van den gemeenteraad. Namens de burgerij werd hem des avonds ten stadhuïze een huldeblijk aangeboden. Morgen, Vrijdag, zal de nieuwe burgemeester, de lieer mr. W. Roos- male Nepveu, eenigszins feestelijk worden ingehaald. ZWARE MISHANDELING. Dinsdagavond is op de Billitonkade te Utrecht, een 13-jarige schippers- jongen door een hem onbekend mans persoon met een mes in den rug go- stoken. Hevig bloedend strompelde de jongen naar een politiepost, al waar hij voorloopig verbonden werd, en vanwaar hij later naar de Rijks klinieken werd overgebracht Gecon stateerd werd, dat de wonde gelukkig met levensgevaarlijk is. De politie, die onmiddellijk een streng onderzoek instelde, heeft als verdacht van dit misdrijf aangehou den den 22-jaxigen schipper T., die in voorloupige hechtenis Ls gesteld. ZELFMOORD OF MISDAAD Een vrouw, die gistermorgen als ge woonlijk haar schoondochter in do Uuuucusuaat te Uuiiertiaui wilde be- 12e. Liquidatie van een spaarbank, om redenen buiten liet spareu gelo gen, is af te keuren. 13e. De beste garanten zijn public!-, tolt en critiok. Do verschillende stollingen werden met enkele wijzigingen aangenomen. In art. 1 werd het woord „is" ge wijzigd in „wordt" gevormd door". Iu stelling 10 werd voor de woorden „minimum-reserve" ingelascht liet woord „reglementaire", terwijl ia stelling 11 na „reserve' werden inge voegd de woorden „op voorstel van de beheerders der spaarbanken aller eerst'. Tot bestuursleden werden bij accla matie hei-kozen de heeren II. Mei- nesz en F. Walkate. Als plaats waar de volgende jaarvergadering zal ge houden worden, werd 's-Gravenhage aangewezen. ZONDAGSRUST BIJ DE SPOOR WEGEN. In een adres aan do Tweede Kamer deelt het bestuur vau den Protes- tantsch Christelijkeu Bond vun Spoor- en Trampersoneel mede liet rapport eener uit leden van den Bond benoemde commissie, welke opgedra gen was een onderzoek in te stellen omtrent de Zondagsrust bij de spoor wegen. De volgende punten worden ge noemd. welke tot verbetering der toe standen zouden kunnen leiden le. het personeel, dat niet dringend benoodigd is, worde op Zondag vrij gegeven 2e. alle niet noodzakelijke arbeid worde op dien dag nagelaten 3e. do treinenloop wordo beperkt, opdat zoo weinig personeel als moge lijk in dienst worde gehouden 4e. het uitgeven van kaarten tegen verminderd tarief op Zondag worde nagelaten 5e. er worde door telstaten vastge steld, welke treinen op Zondag over bodig blijken 6e. de stations worden er met na druk op gewezen, dat er zoo weinig personeel als mogelijk voor den dienst op Zondag worde gebezigd 7e. in geen geval worde opnieuw overgegaan tot het, weer inleggen van goedkoope- of pleiziertreinen op Zon- |dag 8e. het personeel, dat niet direct bij zoeken, vond baar op een stoel zitten- i den treinenloop betrokken is, worde de met een gapende wonde aan hals op Zaterdagmiddag vrij gegeven, op en pols, terwijl haar zesjarig dochter-dat reizen voor eventueel famihebe- tje, dat verstandelijk niet zeer out-1 zoet of ontspanning plaats kan \lu- wikkcld heet, voor haar stond, in de den op dita middag eene hano een groot mes, in de aude- 3e. voor hel peisoneel, dat wel di re een gulden hebbende. Dit kiuoje reet bij den treiuL-uioop bctrotken is, zou aan baar grootmoeder hebben verklaard, dat zij tien gulden ontvan gen bad ter belooning voor het toe brengen der verwondingen. De vrouw zelve kou geen verklaring meer ui leggen ais gevolg van het bloedverlies hetwelk zoo hevig was, dat zij reeds bij baar overbrenging naar het Zie kenhuis overleed. worde het uur vau «.mdigen van den dienst op den Zaterdag, voorafgaan de aan hun vrijen Zondag, zoodanig bepaald, dat reizen dan nog mogelijk blijft. BESTRIJDING DER TUBER CULOSE. _uiiuu jmm Onder voorzitterschap vau jhr. S. Een nader onderzoek heeft ivulgens i M. S de Ranitz werd te Utrecht do •t Hbld.) reeds aan het licht gebracht, jaarlijksche vergadering gehouden dal dB vrouw m uuaesüe, wier luuii, van de .Nederlandse],e Centrale Ver- die zeevarend U. die dezer dagen I eenising tot bestred,wr der tnhercu wordt ihuis verwacht, reden had oen 0Se_ ontmootiug met hem te vroezen, daar hij up de noogte zou zij" gesteld vau haar minder gunstigen levenswandel hij zijn afwezigheid, zoodat i nomen, dat men hier met een geval van zelfmoord heeft te doen. ONDER HivN 1KEIN. De heer H. Volkes, chef de bureau ar uauici- ding daarvan ingestelde onderzoek I van de goederenloods van het Stuats- hera tot dat tijdstip zijn jaarwedde I spoor to Zutphen, had het ongeluk on der den trein No. 1702, van Zutphen naar Arnhem te geraken. Beide bee- nen werden den ongelukkige afgere den, en oven later is hij overleden. tegen 10 per week en zou s avonds 10 uur in dienst treden. 's Avonds om half tien kreeg ik echter een bood schap dat de huisdokter met een ver pleegster was gekomen en mijn dienst niet meer noodig was. Kan ik daar voor schadevergoeding eischen? ANTWOORD: Wanneer u werkelijk schade geileden hebt en niet terstond eene andere verpleging hadt, dan hebt u zeer zeker recht op schadever goeding; maar wij kunnen natuurlijk niet zeggen hoeveel. U zult het beste doen, te trachten dat in dor minne te vinden met degeen die u aangenomen had; andera zou da rechter daarom trent eene beslissing moeten nemen. VRAAG: Ik ga den eersten Aug. uit mijn betrekking. Heb Lk nu niet het recht om den derden van die maand Ln mijn nieuwe betrekking te komen? ANTWOORD: Neem, met Aug. veir- laat men op den eersten den dienst en treedt op dezelfden dag tn dan nieuwen. VRAAG: Ik heb een heer ln den kost met vrije kamer. Hij is drie dagen voor zijn pleizier uit geweest en wil die niet betalen. Waar moet ik mij nu vervoegen? ANTWOORD: U zoudt het eens met een deurwaarder kunnen beproeven; maar het is geen zaak om er kosten voor te maken en uw kamerbewoner zou in dat geval toch wel vertrekken. Zoudt a t toch maar niet eens met een zoet lijntje probeeren? VRAAG: Wanneer houdt het Bu reau van Consultatie zitting? ANTWOORD: Het Bureau van Con sultatie houdt zijne vergaderingen don eereten en derden Vrijdag van toe te kennen. heer Vliegen zei: Er is een raadscommissie van onderzoek be noemd. Zoolang nu deze commissie aan het werk is, en zoolang niet de raad uitspraak heeft gedaan moet do betrokkene gehandhaafd blijven. Een afkeuring van het ontslag be doelt het voorstel niet te zijn; het is alleen opschorting van de uitvoering van de gevolgen van bet ontslag, en bij den raad kan er daarom geen re den zijn om het voorstel niet aan te nemen. De heer Serrurier, het woord rend niet als wethouder, maar 'raadslid on lid van de commissie van onderzoek, stelde een andere redactie voor en wel In dier voege, dat Taad besluit van primo Juli tot den dag, waarop een beslissing zal zijn genomen, aan dr. De Gelder uit koeren een bedrag, gelijkstaande aan het laatst door hem genoten salaris. Mr. Worst wenschte thans in geen enkel opzicht in deze zaak te roeren. Wij moeten rustig afwachten het rap port der enquête-commissie, blijken mocht, dat het ontslag geheel ten onrechte is gegeven, dan beschikt de raad nog geheel over de middelen om ook de financieels gevolgen het ontslag te niet te doen. Spreker is daarom tegen beide voorstellen. De heer Serrurier voegde aan zijn voorstel nog ter toelichting toe, dat het, hangend het onderzoek, voor dr. De Gelder moeilijk is, om een andere betrokking te vinden. Na eenige discussie werd het voor stel Serrurier aangenomen, met 21 te gen 17 stemmen. De raadscommissie, waaraan het onderzoek is opgedragen naar de re denen van het ontslag aan den on derdirecteur der Gemeentelijke elec- triciteitswerken, den heer G. de Gel der, en naar de al of niet gegrond heid der bezwaren, door dezen heer tegen het beheer van den directeur van dezen dienst, den heer Ressing, te berde gebracht, is, naar de „TeL" verneemt, met haar arbeid gereeed gekomen. Over het algemeen zijn de resulta ten van dit onderzoek niet gunstig voor den heer Ressing. Vooral de vroegere onder-directeur, do heer Lohr, de gewezen directeur van Pu blieke Werken, de heer Van Hasselt, de lieer Reigersman, indertijd inge nieur bij Publieke Werken, de heeren Neiszen en Van Putten, directeur en onder-directeur van de gemeente tram, de directeur der Gemeenterei niging, de heer De Groot, en de ver tegenwoordigers van Siemens Balske, hebbeen verklaringen afge- NEDERLANDSCHE SPAARBANK- BOND. De vijfde spaarbankdag van den Nederlamischeu Spaarbonkbond werd te Arnhem gehouden, onder voorzit terschap van mr. E- W- Insinger, te Rotterdam. Het aantal leden bedraagt thans 35 spaarbanken, te zamen met 298.072 inleggers, met een gezamenlijk te- oed van f 60.657.270 Na afdoening van eenige huishou delijke aangelegenheden werd gede monstreerd door den leider van bet ingenieursbureau te Amsterdam, den heer II. G. Wittebol, een nieuwe spaar-automaat. De spaarautomaat is geschikt voor school- of fabriekssparen. Daarna kwam aan de orde „Re- seinen van spaarbanken". Prae-advi- seur van dit onderwerp was mr. A. Miedema, met de volgende steil in- gen le. De reserve is het dagelijks wis selend verschil tussclien de baten en de schulden der spaarbank. 2e. Een afzonderlijk beheerd reser ve-fonds is onnoodig en omslachtig. 3e. Het opvoeren van bet reserve- percentage tot 20 A 25 pCt. is ge- wenscht. 4e. Waar de spaarbank met behoud van zelfstandige, vrije ontwikkeling garantie van een publiek lichaam kan verkrijgen, is het gevvenscht deze te aanvaarden, daarvoor gevende het recht van contröle. 5e. Garantie ontslaat niet van de verplichting tot het vormen van eene reserve. 6e. De reserve behoort niet aan de spaarders, maar aaji do spaarbank, die het beschikkingsrecht daarover dient te behouden. 7e. Hoewel de reserve voornamelijk dient tot beveiliging van de vordering der spaarders, mag deze dienstbaar goipaakt worden aan de bevordering van het sparen. 8a Wanneer voldoende reserve aan wezig is, mag het doen van uitkeering uit de overwinst aan garanten billijk geacht worden en behooren in dat geval deze vrijgelaten te worden in do aanwending daarvan. 9e. Het doen van subsidiën aan nlet- garanten voor doeleinden, niet bevor derlijk aan de algemeene economi sche belangen van de kringen,- uit de spaarders rijn voortgek< is onjuist. 10e. Een dwingend voorschrift tot sluiting der spaarbank, wanneer een minimum reserve dreigt bereikt wordon, Ls onjuist 11e. Bij liquidatie van een spaar bank dient de reserve te worden aan gewend tot doeleinden van algemeen Blijkens het jaarverslag over 1901 waren aan den aanvang van het ver slagjaar 30 stichtingen en vereenigiu geu aan de Centrale Vereeniging er- bonden eri aan het einde daarvan was dit getal tot 54 geklommen. Tot be strijding der tuberculose waren aan het eind van het verslagjaar in ons land dan werkzaam 48 plaatselijke corporatièn, waarvan 25 zelfstandige, specifieke tuberculosebcstrijdings-ver- eenigingen, en 23 Groene- en Witte- Kruis-afdeelingen of overeenkomstig werkende organisatie». Bovendien i3 in 1909 iu de provincie Noord-Bra bant een provinciale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose gesticht, op het voetspoor van do Noora-llol- landsche Vereenjging eu dien naam, terwijl in de provincie Gelderland aan het einde van het jaar de stich ting eener dergelijke vereeniging iu een vergevorderd stadium van voor bereiding verkeerde. BEVENDE HUIZEN. Het trillen te Amersfoort, veroor zaakt door den motor van een schoe nenfabriek, nam volgens de Tel. in de laatste weken nog steeds toe. Tot op 300 meter afstand werd overlast Na een herhaald onderzoek werden aan den motor eenige kleine werk zaamheden verricht, waardoor 't be- ven, op grooten afstand, sterk ver minderde. Gedacht wordt aan oen veenlaag. Ook is de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat van invloe 1 is een der vele onderaardsehe gangen, die dateeren uit den tijd, dat Amersfoort eeu grensstad was van het bisdom Utrecht op welke stad steeds de eerste aan slag werd gericht door het woelige Gelderland. In verband met deze beving was ook de heer Kuiper, inspecteur vau arbeid, daar ter plaatse. EEN NIEUWE SCHEUR IN DE BEURS TE AMSTERDAM. Konden wij (zoo schrijft 't Hbld.) onlangs melden, dat het beursgebouw na de reparaties eu versterkingen zich in goede conditie bleef bevinden, heden bleek ons, dat deze vrengdo maar van korten duur geweest is. In den zijgevel aan de Beursstiaat een nieuwe scheur gekomen, die bo- wijst, dat de werking van het gebouw, ondanks alle voorzieningen, nog niet tot staan gekomen is. De scheur, thans nog smal, loopt van een der bo venkozijnen tot de lijst en gaat neg wel dwars dooc de nieuwe steenen heen, die hier ter „opruiming" van een vroegere scheur destijds zijn in gemetseld. ONDANK. Men schrijft aan do Tel.: Een typisch voorval uit het inijö- werkersleven had Zondagnacht plaats te Schaesberg, bij Heerlen. Een mijnwerker, zekere H-, ging rustig over den eenzamen weg huis waarts, toen hij opeens werd opge schrikt door hulpgeroep. Hij snelde nut, bevorderende de oeoonomische noar de Van weer eoroop Itwam. m («Kte

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6