HAARLEM'S DAGBLAD. DBR»5^1? variété-theater en het programma dat altijd zeer buitengewoon is, geeft ook hetzelfde genot aan diegenen, die geen woord Pransch verstaan. Voor het huidige p "gram stond ook ge a nonceerd een bekend Hollandsch duet, het duo Paul us, maar vermoe delijk la dit engagement tot later uit gesteld. Het programma was trouwens rijk genoeg beladen. Ik wil hieruit alleen aanstippen het optreden van Marabi- ni, een beeldhouwer, die uit ijs prach tige beeldengroepen tooverde en van La Bérat, die in wonderlijke lichtef fecten de tooverachtige geheimen van een grot onthulde. Ernstiger kunstgenot was te sma ken in het ThéAtro des Galeries St.- Hubert In de Galerie du Roi, waar wij eon opvoering van het tooneelspel l'Arlésienne van Alphonsc Daudet bij woonden. Hier werd het thema „men sterft van liefde" uitgesponnen en men dacht door uitmuntend samenspel en welverzorgde mise-en-scènc eenigs- zins aan de voorstellingen der Ned. Tooneeivereeniging te Amsterdam. Met 1 Juli is dit theater echter ver huurd aan den troep van het „Théa- tro «iu ChAtelet" te Parijs, die er „De reis om de wereld in 80 dagen"' zal opvoeren. J.l Zóndag maakte ik met een paar vrienden een uitstapje naar Tervue- ren. Het was nu de tweede maal, dat ik dit tochtje maakte eu een bezoek aan de Kolonialo tentoonstelling bracht, maar door den overvloed van stof heb ik er nog niet over kunnen schrijven, 't Is anders de moeite waard, alleen de rit reeds. Iu de Treu- renbergstraat (even achter dc St.-Gu- dulakerk) stapt men op de edectrische tram, natuurlijk in den open wagen. Voor de somma van 35 centimen of 17 1/2 cent, maakt men een prachtiger) rit van een uur, eerst langs het Palais du Cinquantenairc en de Ave nue de Tervueren, dan door de bos- schcn naar het „Belgische Versailles'. Iu liet park wordt in verschillende pa leizen en paviljoens de tentoonstelling gehouden, waarover ik thans niet ver der uit kan weiden. Nog mooier is misschien een wandeling door debos- sclieu, want als uien een half uurtje van het park en de beroemde vijvers verwijderd is, krijgt men reeds een indruk of men zich in een maagdelijk woud bevindt. Mijn vrienden voelden cr veel voor een tochtje te maken met een der opeu taxi's dwars door het woud en dan natuurlijk een flinken afstand. Ook ik juichte dit denkbeeld wel toe, maar vreesde, dat dit vooral op een Zondag wel wat te kostbaar zou worden en op mijn vraag aan een der chaufieurs wat een rit naar „Moeder Lambic" en dan naar Uccle zou kosten, luidde het antwoord dan ook frs. 15. Daar zagen we voor he den dus maar van af en wc namen per tram een correspondentie via Boxsfort en Woluno naar de Gemeen teplaats van lxelles. Er was natuurlijk een reden voor, dat wij juist hierheen trokken. lxelles vierde een dier eenvoudige maar toch zoo poëtische feesten, waaraan het le ven m Zuid-Nederland zoo rijk is. liet was ditmaal een „optocht der jaargetijden", een feest waaraan de hcele bevolking der voorstad deel nam, die haar huizen had versierd en vroulijk de vlaggen deed wappe ren. Eerst kwuni de winter, vooraf gegaan door gendarmes te paard on banierdragers in mauve costumes. Kleine meisjes waren als winter- bloeniDjes, sneeuwklokjes gekleed, maar er waren ook kaboutermanne kens, schaatsenrijders, sprokkelaars en dan de zegekar van do sneeuw, smetteloos blank. Elk groepje zingt gelegenheidsliederen, terwijl uit de verte de muziek der garde civique (schutterij) weerklinkt. Dan volgen lente en zomer met prachtvolle groepen van rozen, zon nebloemen en ui het schoons," dat in deze dagen op ouzo velden wordt ge- toovertl. Dan volgt majestueus de herfst met zijn zegekar der parfums, do jagers en al die groepen vormen non slotte een apothéose voor het stadhuis van lxelles en zingen er een cantate naar een fragment uit do 7e Symphonic van Beethoven. Dat er duizenden op de been waren in die voorstad, on danks den regen, behoef ik zeker niet te zeggen. Aau vela lezers van dit blad ver schafte ik reeds inlichtingen, vooral aan hen, die hier enkele dagen wenschten te logeeren en terecht moeilijkheden vreesden, wijl de botel- prijzeu door den overvloed van vreemdelingen hier de laatste weken zoo enorm zijn gestegen. Meestal moest ik die verzoeken om inlichtin gen, die ik steeds gaarne zal blijven verstrekken, schriftelijk beantwoor den ze werden zoo op het laatste nippertje gedaan, dat beantwoording in dc courant mosterd na den maal tijd zou geweest zijn. Bijna oltijd werd vergeten een postzegel voor ant woord in te sluiten en deze kwamen dus ten koste van schrijver dezes. Sommige Hollanders kunnen zich nog maar niet in de Brusselsche toe standen indenken en gelooven, dat zij voor één gulden per nacht nog in een burgerhotel kunnen logeeren of vooi 6 a 8 francs in een le-rangs-ho- tel. Laat ik u nogmaals zeggen, dat in het laatste geval allerminst fis. 20 betaal 1 moet worden. Bovendien worden de prijzen elke week hooger, zoodot wanneer zij bijvoorbeeld in Augustus willen komen, nu reeds huren en betalen moeten, daar het hun anders in Augustus misschien hel dubbele kost. H. IIENNING Jr. Stadsnieuws Hinderwet. B. en W. doen weten, dat bij hun beschikking van 28 Juni j.l. aan J Huischor vergunning is verleend tot oprichting van een jam- en limonade- siroopfabriek in het perceel aan de Burretstraat no. 6. Aantal Baden. In het Douchebadhuis aan den Kou- denhorn zijn in de afgeloopen week 932 baden genomen; in dat aan het Leidschepleïn 1039. Postduiven. Bij het concours, gehouden door de postduivenvereeniging „De Suelpost" alhier, met duiven van Creil, afstand 376 KM, behaalde de heer G. Klin- gers den eersten prijs. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 2 timmerman. machinale houtbewerkers, wa genmaker, 1 meubelmaker. mo delmaker, 9 metselaars, 6 opper lieden, stucadoors, 3 witters, 2 machinebankwerkers, 1 monteur, 5 grofbankwerkers, 1 metaaldraaior, 3 vuurwerkers, 2 ketelmakers, 2 burgersmeden, 2 machinisten, 6 sto kers, 4 electriciens, 1 instrument maker, 1 koperbankwerker, 1 ko perslager, 1 loodgieter, schoen maker, zadelmaker, kleerma kers, 1 schilder. 1 behanger. l stoffeerder, 2 bloemisten, 4 tuin lieden, 4 grondwerkers, 1 bakker, banketbakker, slagers, 2 krui deniersbedienden, 1 kellner, 8 ma gazijnknechts, 5 loopknechts, 2 huis knechts, 2 sigarenmakers, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 1 letter zetter, 1 lithograaf, binders, 17 losse werklieden dienstboden, 5 werksters, 2 naaisters. 1 kook ster, huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., houtdraaier. Rubriek voor Vragen Gesbonneerden liebben liet voorreobt,. vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de l{elac:ic vat. Haarlem's Dagblad, Groote Hw.mu.ial 33. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender Termeiden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Op weikeu dag vertrekken de meisjes met Augustus uit haar; dienst? ANTWOORD; Op den eersten en zij komen ook op den eersten in den nieuwen dienst. VRAAG: Zij is verleden Jaar half Augustus in dienst getreden OU wil nu begin van de maand vertrekken. Moet mevrouw nu haar volle loon ge ven of tot den dag van haar vertrek? ANTWOORD: Wanneer zij behoor lijk volgens de wet heeft opgezegd (met zes weken), dan krijgt zij haar volle loon, dat is juist tot 1 Aug. of den dag van haar vertrek. VRAAG: Mijn dochtertje is in een dienst voor halve dagen geweest. Zij zeide 's Maandags haar betrekking op, om 's Zaterdags te vertrekken, wat de jufrouw goed heeft gevonde» maar 's Zaterdags kreeg zij geen geld Had de juffrouw daar recht op? ANTWOORD: Niet als zij hel goed gevonden heeft, maar eigenlijk kwam die opzegging wat laat en had 's Za terdagsavonds moeten gebeuren, eu daar beide partijen wel zullen bewe ren dat zij gelijk hebben, kunnen wij u niet aanraden er rechterszaken van. te maken. VRAAG: Wanneer ik gehuurd ben op conditie dat al het verval voor mij zou wezen, mag mevrouw het dan doelen met het tweede meisje, of het inhouden? ANTWOORD: U kunt ons even goed viragen of iemand zijn woord moet houden? Overigens is het verval voor diegenen voor wie het gegeven wordt, Als er b.v. een logé is, die voor bei- d e dienstboden een fooi geeft, dan it, die fooi niet voor u alleen en zou me vrouw juist onrechtvaardig handelen, indien zij het tweede meisje over sloeg. VRAAG: Wanneer men huwelijks aangifte wil doen, moet men dan di stukken te voren gereed hebben ot gebeurt dat later, en welke papieren heb ik dan noodig? ANTWOORD: Dat hangt van de om sUindigheden af, waarvan wij er gee* enkele kennen. In ieder geval is hef dus verstandig om even aan het bu reau van den burgerlijken stand u vragen wat u noodig hebt. Het ant woord op de eerste vraag wordt r dan vanzelf gegeven. Binnenland DE EERSTE KAMER bood gisteren een ougewonen aan blik. O vervulde tribunes en op de ge reserveerde tribune vooral allerlei be kende gezichten, vau staats!;eden it actieven dienst en in ruste en vac personen die tot „buitenlandsche za ken" in relatie staan. Deze belangstelling gold niet d;, voortzetting der mie waarmede Mi nister Regout de wetsontwerpen to< herziening der rechterlijke organisa. tie verdedigde. Laat ons er aanstonds bijvoegen dat do Minister van Justitie het sue ces behaalde de dr.e ontwerpen aan genomen te zien, de beide eerste me< 3t tegen 10 stemmen, het derde zon der stemming. Dit geschiedde na de pauze. De be -raadslaging was onderbroken, tegez 12 uur, om den Minister Van Swinde ren gelegenheid te geven te ant» woorden op de nota van den heej Van Heeckeren. Hot antwoord des Ministers heb ben wij evenals het daarop gevolg* debat uitvoerig telegrafisch weer gegeven, met weglating van wat oret torische franje. De rede des Mini» ters werd hij herhaling door teeke nen van instemming onderbroken en brnvo's klonken ook aan het slot. toen de Min. zeide dat de heer Van Ileec- kexren, ofschoon diplomaat ter be schikking, had moeten begrijpen, dal zijn handeling een volkomen ongemo tiveerd wantrouwen kweekt tegenovsi een land waarmede Nederland d« beste betrekkingen onderhoudt. Uit ons telegrafisch verslag, dat. wat de feiten betreft, geen aanvul ling behoeft, heeft men reeds kunnen bemerken, dat het dehat, voor de an- dersz oo deftige en rustige Eerste Ka mer, bijzonder woelig was. Do Voorzitter moest de leden bij herhaling verzoeken we! op hun plaatsen te willen blijven; de hee» Van Heeckeren Hep Ln nerveus© be wegingen van de eene zijde naar d< andere en bij een deel der vergado ring steeg do ontevredenheid toen men bemerkte dat het andere deel ..er genoeg van had" en er, zonals de heer Slox-k zeide. „een einde aan wilde hebben." Het. sterkst kwam dit uit toen dc heer Van Lnmsweenle splitsing vroef van de stemming over de motie-Ren gers. Dat ging niet meer, zeide dc Voorzitter; het debat was gesloten Met den heer Van Lamsweerde pro Buitenlandsch Overzicht Jn het vorig Overzicht deelden we een en ander mee over DE ENGELSCHE BEGRÖOTING, die thans bij het Lagerhuis is inge diend. Door een fout tor zetterij is een klein gedeelte van dit artikel door elkaar geplaatst, waardoor de duidelxikheid te wenschen liet. En het ia juist het ocel, waar de minis ter vau financiën z'n belangrijke toe zeggingen op sociaal gebied gaf. Z. Excellentie beloofde, dat de verzeke ring tegen werkloosheid en invalidi teit tegen het volgende jaar in wer king zal treden. Do belofte is duide lijk, maar de verklaring, wuar het geld vandaan moet komen, minder. De minister vertelde, dat er dan min der noodig zal zijn voor do marine. Dit is evenwel een toezegging, waar we met gerust geweten een vraagtee- ken achter zetten. 1 Jan ïarl a.s. zal het ouderdoms pensioen ook uitbetaald worden aan armlast-.'.en. Volgens de raming zal het den staat op een verhoogde uil gaaf van 30.000.000 komen. Bij ile verdere toelichting van de begroeting deelde de minister ook mede, dat -Ie verhoogde accijns voor whisky in Ierland tengevolge heeft gehad, dat het drankgebruik met 30— 35 pCt. is verminderd. Het is een na deeltje vcor de schatkist, maai... wat zullen dc drankbestrijder-s lachen 1 Het zal evenwel te bezien staan, of dit feH van invloed zal zijn op de houding der Ieren, die door hun hou ding geregeld hef n.inisterieele leven der En»-Ische bewindvoerders bedrei gen. Te meur wordt dit duidelijk, nu do Unionisten blijkbaar besloten zijn Ln afwachting op den uitslag der confe rentie over den wapenstilstand iu do politiek, de begroofing met kracht to bestrijden. Dan komt er dus weer een leven dige politUke strijd In Frankrijk heeft men deze span ning al door DE ONTHOOFDING VAN LIABOEUF Onder de telegrammen heeft men kunnen lezen, dat do terechtstelling gistermorgen te Parijs heeft plaats gehad. Om 3.24 viel bet. hoofd onder de guillotine. Een bijzondere editie van dc „Guer re Sociale" had Donderdagavond laat nog bekend gemaakt, dat de onthoof ding dom nacht zou gebeuren en met de woorden „allen naar de guillo tine" baar paxtijgenooten tot eeu be- toogiDg opgewekt. Op den boulevard Arago, 100 nieter ongeveer van «ie plaats wuar de terechtstellingen we gens vader- of moedermoord plaats vinden, werd de guillotine opgesla gen. Om half drie -stond het toestel gereed Deibier, de beul, overtuigde zicb, dat de valbijl goed werkte. De dag brak aan. Het terrein rond - de guillotine was afgezet tot op een af- staiid van 800 M., een zeer sterke macht van politie-agenten en solda ten, wel duizend man, waarvan twee- nonderd gurdes to paard, handhaaf den de orde. De meniglo wis zeer jpgewondeu. Inmiddels hadden ziet: -ie procu reur van de republiek en andere over heidspersonen en Liabr.mifs verdedi ger, rnr. Leduc, naar de Santé-gevan- genis begeven, waar de veroordeeldo opgesloten was. Mr. Leduc vertelde later, lievig ontroerd, dat Liabocuf, toen hij gewekt werd met de tijding, dat het uur der terechtstelling aan brak. «erg-inning gevraugd had eerst nog aan zijn moeder te schrijven. Ora Ueu minuten v$ér half vier hoorde de menigte, die zich in de buurt der guilloophield, het ge ratel van wielen, ilct was de gevan- geniswagen, die den moordenaar naar het schavot voerde. Uit de me- higte gingen wr/.rto kreten op. „Moordenaars erd er geroepen er klonken sein 'en, verschillend e agenten werden daardoor getroffen een hunner heeft een kogel in den bals gekregen. Inmiddels was de wagen tot voor de guillotine gereden. T.iaboeuf slapte uit. bleek, maar hij liep voort zonder steun. Plotseling hoorde mer. hem uitschreeuwen „De terechtstelling is geen bewijsik ben geen souteneur, dat zweer ik 1" Hij werd beetgepakt, struikelde; „help klonk het roche lend. Dan viel het hoofd De protesten en do gratie-verzoeken nebben due niet geholpen. Men weet, dat Liaboeu? veroordeeld was wegens moord op een politieagent. De man was vroeger volgens zijn beweren op een valsche beschuldiging van een FEUILLETON Naar hit- Engelsch door CHARLES GARVICE. 23) In weerwil van haar slapeloozen nacht was zij even vroeg op als ge woonlijk en aan haar werk. Zij dacht dat Me»;. Ryall wel bijtijds op zou zijn om vcet het ontbijt van haar echtgenoot te zorgen, maar toen Nora van haar werk thuis kwam, vond zij haar vader alleen en met een weinig opgewekt, aelaat aan tafel zitten. Uw moeder begon hij maar Nora viel hem kalm in de réde.... Noem baar zoo niet, vader, zeg Mevr. P.yull of Aniuiia. Haar lippen trokken zich samen bij dat woord, als viel het haar moeilijk het uit te spreken. Welnu, Amalia dan, als jij dan juist wilt, zei hij met een kleur, ter wijl hij zijn best deed haar blik te Vermijden, heeft erge hoofdpijn, en Martha heeft haar ontbijt naar bo- yea gebracht Ik ben bang, ging hij zenuwachtig voort, dat het Amalia -niet meeviel ik bedoel dat het huis agent dor zedenpolitie tot gevangenis straf verooideeld. Daarover wilde hij zich nu wreken, maar hij doodde een agent, die met het geval niets had uit to staan. I.iaboeuf weigerde om zelf gratie te vragen, omdat z. L alles een gevolg is van een onware beschuldi ging. Tot op het schavot hield hij die onschuld staande. Algemeen wordt verwacht, dat do tegenstanders van de doodstraf het bij dit protest tijdens de terechtstel ling niet zullen laten, maai- nog zul len voortgaan, om te protesteeren. Protesten zijn ook aan do orde van den dag in Oostenrijk. Het huis van afgevaardigden hield weer eens EEN RUMOERIGE ZITTING. De Slovenen gingen voort met hun dwarsdrijverij. Toen hun leiders Ko- rosec en Gostincair een uitvoerig en formeel debat begonnen over de no tulen der voorgaande zitting en voor stelden de zitting te sluiten, ontstond er groote opwinding onder de Duif- schcrs, die nog toenam toen Gostin- cur Sloveonsch begon te spreken. De afgevaardigde Wolf sloeg met do vuist op dc tafel en protesteerde hef tig. De voorzitter dreigde Gastincar liet woord te zullen ontnemen, als hij niet in de Duitsche taal sprak. Do Slavische afgevaardigden protesteer den daartegen en deden alle pogin gen om de sluiting der zitting te be werken, maar vergeefs. Mooie politiek UIT DEN BALKAN. Volgens een bericht uit Konslanti- nopel is in den Turkschen minister raad besloten, dat de Porte zich in een nota tot Duitschland en Oosten rijk zal wenden, om de meaning de- zer mogendheden over de regeling der Krêtenser kwestie te vragen en om genoemde mogendheden te ver zoeken zich aan te sluiten bij de an dere mogendheden, die het Berlijn- sche verdrug hebben geteekend. Voorts wordt gemeld, dat het boy cot-comité, na een langdurige be raadslaging met den leider der partij „Voor eenheid en vooruitgang", be sloten heeft het anti-Grieksche b o y- cot te doen eindige d. Dat wil evenwel nog niet zeggen, dat de bevolking daaraan zal vol doen. Dwingen gaat hier moeilijk. Blijkens berichten uit Saloniki is, op een krachtig vertoog' van den Arne- rikaanschen consul, de voorzitter van het boycot-comité in hechtenis genomen, daar hij last had gegeven, een Griekschc restaurant, welks eige naar een Amerikaanseh onderdaan was, te vernielen. Alles gaat TEGEN DE GRIEKEN. Een Griekseh journalist te Athene ergert zich aan de aanvallen, waar aan de Grieken in velschillende lan den bloot staan en hij schrijft, dat do eenige reden van dat alles gelegen is in het feit, dat de wereld Griekenland voor zwak aanziet. „Afgescheiden van alle quaesties van recht of politiek, heeft de vehl- toeht, dien men tegen ons voert in Turkije, in Roemenië, in Egypte, een meer afdoende reden men denkt dat wij zwak zyn. En daar men ons zwak waant, acht de gansciie wereld zich gerechtigd óf op ons te trappen, of ons met onverschilligheid te beje genen. De hoofdoorzaak van al wat er gebeurt, is nergens anders te zoe ken. Als we sterk waren, zou men ons ontzien, dat lijdt geen twijfel. Ik wensch me niet over te geven aan snoeverij, zooais enkelen mijner land- genooten, maar ik ben van meening, dat zij, die op onze zwakheid rekenen, zich wel t-ens konden vergissen. De geschiedenis is vol verrassingen. ij helmen onze gebreken, zeker, wie heeft die niet Wij hadden dezelfde gebreken, toen wij ons, om onze on afhankelijkheid te herwinnen, wier pen in een worsteling met het Otto- maansche Rijk, dat toen tot de mach tige Staten werd gerekend. Wij welen dwaasheden te begaan, als het noo dig is. En liet welzijn der volkeren is niet altijd het werk vau wijsheid, van geduld, van lijdzaamheid." Intussc-hen is het geschil tussoheu Griekenland en Roemenië weer uit de wereld. De Grieksche regeering heeft de door Roemenië gestelde voorwaar den omtrent de voldoening-voor den aanval op een Roemeeusch schip in den Piraeus aangenomen. VOOR DEN VREDE I Door liet Amerikaansche Congres werd president Taft gemachtigd, eeue vredes-commissie, samengesteld uit vijf leden, te benoemen. Aan deze commissie zou worden opgedragen na te gaan, of het wenschelijk ware partij te trekken van de bestaande l hier haar teleurstelde. Je moet den ken, het is zoo anders dan waaraan zij gewoon was, en ik denk, dat iemand uit Londen hier een zeer ver laten gevoel krijgt, en zij zegt Ik bedoel ik vind, dat het huis er armzalig uitziet. Je moet denken,'zij is aan zooveel weelde gewoon geweest. Natuurlijk kunnen wij niet dadelijk alles veranderen, maar wij konden toch wel wat nieuwe meubelen, vloer- kleeden enz., voor eenige der kamers aanschaffen. Hij keek rond met een critischen en ontevreden blik. Wij zijn er aan gewoon, maar het overkomt haar als een soort van schok. Natuurlijk heeft zij niet ge klaagd, voegde hij er haastig bij met een sleelschen blik op het ernstig ge laat van Nora, maar zij e e heelt alleen enkele opmerkingen gemaakt. Wat zeg je er van, Nora Nora keck hem vol medelijden aan. Ik geef toe, dat het armzalig is, vader, zei ze, en dat wij noodig wat nieuws moesten hebben, maar ik weet niet, waar liet geld vandaan moet ko men. O, dat komt wel in orde, zei hij, met een onnoozel lacbjo. Wij kunnen wel meubelen krijgen op dat nieuwe systeem van betaling. Ik begrijp niet, hoe dat gaat, maar dat zal Ama lia wel weten, zeker, daar te zij wel van op de hoogte. nationale Instellingen, die beperking der oorlogstoerustingen in de ver schillende landen beoogeii en zich voorstellen alle vloten ter wereld te vereenigen tot eene internationale zeemacht voor het behoud van don wereldvrede, en verder andere mid delen in overweging te nemen, welke zouden kunnen leiden tot verminde ring van de militaire uitgaven in verschillende landen en van de kans op verstoring van den vrede. Ten einde aan deze opdracht te kunnen voldoen, werd een bedrag vau 10.000 dollars ter beschikking ge steld, om daaruit de uitgaven van de commissie te bestrijden. Nu wordt uit Washington gemeld, dat het nog verre van zeker is, dat president Tuft gevolg zal geven aan de hem verleende machtiging. De al- gemeene opinie zou zeker do benoe ming van zulk een commissie toejui chen, als een bijdrage van de Veree- nigde Staten tot de zaak van den we reldvrede. Maar men voorziet in be voegde kringen de mogelijkheid, dat, tenzij de geschikte leden voor de commissie worden gevonden, deze slechts zal dienen om uiting te geven aan dwaze sentimentaliteit, zonderde zaak van den wereldvrede te bevor deren, welke der Amerikaansche re- goering zoo zeer ter harte gaat. Indien president Taft er toe r over- Ï;aat, om bedoelde commissie fn het even te roepen, zal hij het voorzitter schap aan den heer Roosevelt aan bieden. Zon deze dat aanbod aanne men, dan wnre ongetwijfeld reeds een stap in de goede richting gedaan. Brusselsche Kout. CCCXXX1V. Van den brand, j.L Zondag op de tentoonstelling, waardoor een café in de asch werd gelegd, hebt gij natuur lijk al alles vernomen. Gelukkig zijn er nog een paar café's overgebleven, zoodat men niet bang hoeft te zijn, dat men daar dorst zal moeten lij den. Het bewijst intusschen, dat het ver bod om in de gebouwen te rooken op straffe van anders onmiddellijk van do tentoonstelling te worden verwij derd, geenszins overdreven is. Op cafés is dit uit den aard der zaak niet toepasselijk, Intusschen heeft de ramp zich gelukkig tot dit eene café bepaald. Eenige dagen geleden heeft de opening van het paleis vo.n Brazi lië plaats gehad, waarmee men zeg gen mag, dat de tentoonstelling ge heel voltookl is. Waar „Brazilië" in onze bladen tegenwoordig zoo actu eel is, hoop ik daarover in mijn vol gende Kout Iets te vertellen. Den len Juli zullen op Bruxelles- Kormesse de feesten beginnen. Dién dag zal het stedeke geheel versierd en verlicht zijn, ter gelegenheid van den verjaardag van de stichting van den Congostaat, de koren van den Munt-schouwburg zullen Liederen zin gen en een fakkeloptocht zal den avond besluiten. Eiken Vrijdag zal dit program herhaald worden De Brusselsche avond-amusemen ten beloven hu bet weer zoo is afge koeld weer gouden dagen. En toch, 'n dag of acht geleden, toen het nog snxoorheet was, woonde ik een avond voorstelling bij Lii het Theatre des Va riétés en als ware men midden in 't seizoen was er geen plaatsje onbezet. Er werd dan ook een nieuwe fantai- sie-operette opgevoerd: La Nuit joy- euse (de vroolijke nacht), een echt nieuwigheidjo van een genre dat ei genlijk met geen der bestaande kan vergeleken worden. Eau belangrijk deel van het succes is te danken aau dc nieuwste dansen, nieuwer weer dan de Apachedans en die zeker in September of October het succes van dc een of andere oorspronkelijke Am- sterdamsche revue zullen uitmaken. Tot negen uur toe is er een variété programma, waarvan het succes nummer is La grande.Mélie, dat niet alleen in de zaal wordt mee gezongen, doch die thans ook tot de meest populaire Brusselsche straat liederen behoort. Dc Hollanders, vooral zij die min der goed'met 't Fransch overweg kun nen, brengen gaarne een bezoek aan 't Palais d'Etó. Zij vinden er een ge not in te wandelen door de prome- noirs en wintertuin van dit grooisch Ik zal haar vragen om er werk van te makendat zal haar amusee ren eu opvroolijken. Natuurlijk is het van heel groot belang, dat Amalia in ecu goed humeur wordt gehouden. Hoe gaat het In da boerderij Wat ik zeggen wil, Nora, dat zijn armoedige Idee ren, die je daar aau hebtAma lia sprak daar gisterenavond over. Nora bloosde, haar lippen sloten zich vast opeen, en haar oogen scho ten vonken, wat niet dikwijls gebeur de, maar wat haar vader en V -i tha altijd als een gevaarlijk toeken be schouwden want bij al haar goed hartigheid was Nora driftig. Mevr. Ryall Amalia zal spoedig gewend raken aan inijn oude ldeeren, zou ik zeggen, vader, zei ze; in elk geval zijn wij niet in staat om nieuwe"te koopeu. Wat hindert het? Begrijpt u niet, vader, dat u al uw geld hoog noodig zal hebben en meer om voor haar kleeren te zorgen Dat was zoo duidelijk, dat Mr. Ryall cr niets tegen kou zeggen Zij nuttig den verder hun ontbijf zwijgend. Mr. Ryall wierp zoo nu en dan zijn blik naar den zolder om meer met iets vreesachtigs dan met liefhebbend on geduld te luisteren. Nora stond van tafel op en ging uit, maar niet vóór dat Martha haar in den weg was ge treden en mee naar de keuken had ge nomen. Martha was bil de familie Ryall al van meisje af, maar zij wilde nog diezelfde maand vertrekken of zoo gauw als Nora iemand anders voor haar in de plaats kon krijgen. Re geloof niet, dat ik het zou kunnen uithouden, juffrouw Nora, zuchtte zij het is niet zoo erg een nieuwe mevrouw te hebben, maar iemand van dat soort 1 Zij laat zich al les en alles aandragen, eu het zou al mijn tijd iu beslag nemen bovendien heb ik een gevoel, dat ik nooit met baar overweg zal kunnen. Zij riep vanmorgen maar voortdurend op ge biedenden toon „vrouw, kom Ijler Martha brak in tranen los, toen zij deze beleediging verontwaardigd ver telde en Nora draaide zich om met bevende lippen en tranen in de oogen. Toen Martha hel verdriet van haar jonge meesteres zag, had zij natuur lijk berouw, nam het snikkende meis je in haar armen, en zwoer, dat zij nooit bij «lie mevrouw weg zou gaan, die zij in haar opwinding „een ge schilderde kat" noemde. Nora trachtte haar daarover te be rispen, maar dat ging niet van gan- scher harte. liet was een verlichting het huis te verlaten, dat nu al doortrokken was van een vage odeur van patchoulien Nora zocht den stal op, die een koei- enlucht verspreidde, welke haar in tegenstelling aangenaam voorkwam. Zij schaamde zich over haar tranen, zooals zij zich altijd schaamde over een teeken van zwakte van haar sekse, en zij trachtte het gevoel van zorg in haar drukke bezigheden te vergeten. Wel vreemd mocht 't genoemd worden dat do ondervinding met haar stief moeder Nora's geest niet geheel in be slag nam. Meer dan eens kwam Eliot Graham tusschenbeidenhij was ook precies als zij in een ongelukkige po sitie, maar hij was een man, was vrij te gaan, waar hij wilde, om zich een carrière to maken, terwijl zij maar een meisje was, dat móest blijven, waar de Voorzienigheid haar ge plaatst had, afhankelijk was van an deren. Toen zij weer thuis kwam om te lunchen, merkte zij, dat Mevr. Ryall beneden was gekomen. Zij zag er bij daglicht alles behalve voordec- ligor uit haar eigenaardig uiterlijk had den glans van het voetlicht noo dig, in het helder daglicht waren haar en teint zoo duidelijk valsch ;en Nora keek haar verstomd aan, hoe had haar vader zich zoo kunnen laten bedriegen I O. ben je daar eindelijk, zei Mevr. Ryall vinnig en al geeuwend. Ik vroeg mij al af, wat er van je ge worden was. Wat heb je uitgevoerd Jk ben aan 't werk geweest, ant woordde Nora. Aan 't werk 1 Welk werk Op de boerderij, zei Nora ver moeid. Ik ben op de deel geweest ora boter te maken en vanmorgen voox 't ontbijt heb ik rondgereden om t« zien of er geen stuk vee was wegge- loopen. Mevr. Ryall staarde haar aan mot een gelaat, waarop tegenzin en ver bazing om den voorrang streden. Wil je zeggen, dat je zulk werk doet'? vroeg zij. Maar dat is toch im mers boerenwerk Heb je dan geen werklui om daarvoor te zorgen Wij hebben maar één man, en verder tijdelijke hulp, verleide Nora, en er is veel te doen. Ik heb altij«J voor de boerderij gezorgd. Mevr. Ryall schudde haar hoofd. Nu, ik schijn hier heel mooi te recht gekomen te zijn, zei ze minach tend en vol bitterheid. Uit hetgeen je vader verleide, begreep ik, dat hij eeu landheer was, een van de landedellie den, zooals zij dat noemen. Dat is hij ook, zei Norad« Ryalls hebben hier al eenige bon derden jaren gewoond. Op een dei steenen in het oude gedeelte van hef huis dat wordt nu niet gebruikt staat het jaartal 1416. Ik geloof niet, dat mijn vader van plan was u te be driegen. Maar wij zijn heel arm. Mevr. Ryall maakte een minachr tend gebaar. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 9