NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 206 Jaargang. N<x 8289, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 4 JULI 1910 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIÊN: PER DR,E MAANDEN: J&yt Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem L2Ü Haarlem van 1—5 regels ƒ1—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per :eoeL Yoor de dorpen m den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente).. J-30 g Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsine- Franco per post door Nederland l.fe 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. oSusfreerd Zonda^blad, 'voor Haarlem ".*"*11*1111 l O.ml Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724, Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Oyer Aansprekers en Lijkbezorgers. Ill (Slot). De verhalen^ toe door verschillende axasprekor-1 y kbezorgers gedaan, heb ben vanzelf veel overeenkomst. Daar om nog maar aan één 't woord, om ter aanvulling eenige treffende mede- deelingen, over de ellende in sommige sterfhuizen, te doen. Hij begon: 't Treurigst vind 'k, as jonge menschen sterven. Nog niet lang geleden kwam 'k in een gezin, .waar de dochter van 22 jaar overle den was. Wat was de moeder be droefd; de vrouw had geen tranen meer, om d'r verdriet lucht te geven. Jammerend liep ze door 't huis, ner gens rust vindend. Geregeld keerde ze naar 't lijk terug, om zich over* de doode heen te buigen en 't koude go- laat te zoenen en te streel en... Even later kwam ook de verloofde van het meisje. Eerst ging hij als een stonune naast de doode zitten, maa-r spoudjg begon de mond te trillen en barstte de jongen in een angstig snikken uit... 't Was treurig om 't an te zien! Een familielid vertelde me later, dat 't jonge paar plannen had gemaakt, om over een paar maanden te trou wen. Onverwacht was 't meisje toen ziek geworden en gestorven. Even treurig was da toestand in ten ander gezin waar 'k werd geroe pen. Daar was de man overleden. Het was een teriuglijder, die al meer dan een j&ar te bed gelegen had. Al dien tijd had de man natuurlijk niets ver diend, zoodat er groote armoe in huis was geweest. De meubels warou bij na allemaal uit de kamers verdwe nen, alles verkocht of beleend. Alleen in de kamer waar de zieke verpleegd was, had men een en ander laten staan. De vrouw vertelde me, dut ze dit gedaan had, om de ellende voor hem zooveel mogelijk te verborgen... 't Menschje zei ook, dat zo voor 100 gulden in een bos verzekeid was. Ze w ilde wel, dat d'r man een fatsoeude- lijke begrafenis had, maar vroeg toch, of 'k 't alles zoo zuinig mogelijk wou doen, want ze moest van dat geld ook nog zooveel schuld betalen en dan had ze ook mets meer om verder van te leven met d'r kinderen... Deze aanspreker-lijkbezorger ver telde ook iets over de trcurigo wo ningtoestanden, die hij heeft aange troffen. In de kleine arbeiderswonin gen is soms niet eens gelegenheid om een doode neer te leggen, of om een lijkkist te plaatsen. Hij had 't wel on dervonden, dat de huisgeuooten el ders moesten gaan slapen, omdat in de kamer, waar ze anders nachtrust genoten, nu t lijk stond. Ongemakkelijk is ook, al3 op een bovenhuis iemand komt te overlijden. Sommige trappen in oude huizen zijn zóó lastig, dat daar onmogelijk een kist langs gedragen kan worden. Zoo is 't hem meermalen gebeurd, dat de kist door 't raam naar binnen en laten bij de begrafenis weer naar buiten gebracht moest worden. Gelukkig worden de nieuwe huizen wat ruimer gebouwd. Deze man schetste me ook verschil lende staaltjes van vuilheid, waar mee hij had kennis gemaakt. Niet al leen wat de toestand is sommige wo ningen betreft, maar ook over de kleeren en 't lichaam van enkele ge storvenen. Meermalen had hij bij 't „afleggen" van een overledene moe ten helpen cu was dan wel eens vies geworden van de onreinheid. Vooral was hem dit opgevallen bij oude menschen. Hun hulpbehoevend heid was dan voor zich zeiven een verontschuldiging, maar niet voor hun familieleden, of anderen, die zich geroepen moesten gevoelen, om de zieken behulpzaam te zijn. As moeder-de-vrouw van de vloer af i3 zoo zei m n verteller verder dan kan 't er in vele huizen ook treu rig uitzien. Het huishouden wordt dan meestal door de kinderen of bu ren een beetje beredderd, maar hoe? Soms kom je ergens, waar je wel een polsstok zou mogen hebben, om over de rommel te springen. Door 't sterf geval algemeene verslagenheid, hui lende kinderen op de vloer, dan zoo'n verwilderd huishouden... Ja, 't kan soms in zulke huizen een ellendige toestand zijn! Als Je zoo dagelijks met zulke droe ve omstandigheden in aanraking komt, raak je er zeker wel aan ge woon? zoo vroeg "k. Ja. dat natuurlijk wel, maar toch blijft 't buitengewone indruk ma ken. Iemand zou ook wel een hart van steen moeten hebben, as hij voor 't groote verdnet van z'n medemen- echen heelemaal ongevoelig weed. Kom je in de huizen, waar zooveel eiiende is, dan schiet je gemoed ook vol en as je dan meelijdende woor den van troost spreekt, dan is dat heusch geen komediespeL.. t Is waar je raakt an veel gewoon. Voor den eersten keer is 't griezelig, om da maat v an een doode te nemen, om een lijkkist te bestellen, maar nu doe je 't ongemerkt. Toen 'k voor de eerste maal een kist in de groeve zag neerlaten, maak te dat veel indruk op me. Nu besef je 't nauwelijks meer, as je de doodgra vers met de touwen en haken ziet werken. En toch, as je dan om je heen die droeve gezichten ziet van de familieleden, van kinderen die hun vader of moeder daar in 't graf zien dalen, dan word je toch weer even raar. Thuis heb je zelf ook kinderen... Deze verteller, die me een ernstig en gevoelvol uian scheen, klaagde ter loops over de onverschilligheid van sommige onzer stadgenooten. De Haarlemmers zijn oneerbiedig. Als ze een lijkstoet passeer en, loopan ze on gemerkt verder; ja men ziet 't wel, dat ze nog haastig tusschen de rijtui gen door vliegen. Hoe heel anders in vele andaro steden en vooral op het platteland! Daar blijven de voorbij gangers eerbiedig staan, de mannen ontblooten 't hoofd ze begrijpen do droeve plechtigheid. 1) Ook op onze begraafplaats zijn de onverschillige belangstellenden te vin den, die alleen uit nieuwsgierigheid, of voor tijdverdrijf komen. Waairom storen ze 't ernstige en 't droeve van zoo'n plechtigheid?... Nu iets over de geldelijke aangele genheden. In een vorige schets liet *k een aan spreker-lijkbezorger zeggen: „Alles wat er aan ons vak is, is even naar en akelig." Do man zal het ongetwij feld wel gemeend hebban maar, hij vergat daarbij toch zeker de finan ciën. 't Wei k wordt over 't algemeen goed botaahL Let wel: over 'tal- gemeen! Men heeft namelijk onder de zwart-geunifonnden ook rangen en staiiden, juister nog: meer of minder bevoordeelde». In het vak heerschen eigenaardige toestanden! De vele aanspreker-lijk bezorgers zijn in clubjes verdeeld, die dan samen werken. 8, 10 of 12 man bijvoorbeeld vormen zoo'n groep. Heeft een hunner opdracht, om voor een begrafenis te zorgen, dan neemt hij z'n club-genooten als dragers aan, waarbij hij natuurlijk later op een vveerdienst rekent Aan een begrafenis is soms veel te verdienen, vooral aan een 1ste of 2de klasse, 't Moet don al erg tegenval len, als de aannemer geen briefje van 25 gulden schoon geld overhoudt Ook 't ..dragen" wordt dan goed be taald. Bij een 1ste klasse begrafenis geeft 't een rijksdaalder, die dan in een paar uur veTdlend is. Een paar keer in de week zoo'n „dragie", en rondzeggen, don zelf nog eens af en too een eigen begrafenis dat is dan meer dan gewone b ij verdiensten voor den scheensalon! Geen wonder, dat er van zulke aanspreker-lijkbe zorgers zijn, die zich ook huisbaas kunnen laten noemen. Dat zijn de meer bevoordeelden! An deren moeten zich met begrafenissen in lagere klassen tevreden stellen en daarvan zijn da verdiensten natuur lijk belangrijk minder. Een „dragie" in de 5a klasse geeft om iets te noe men, maar 1 gulden. Onder de aanspreker-lijkbezorgers is ook veel concurrentie-geest "t Kost heel wat moeite, om in zoo'n clubje een plaatsje te krijgen, vooral in de groepen der meer-bevoardeelden. Te recht kan gezegd worden: alle begin is moeilijk! Voor een aanspreker-lijkbezorger is 't een opkomst, als hij zelf eanig© be grafenissen kan aannemen; want, dan verplicht hij immers vakgenoo- ten, om later ook aan hem te den ken. Om een begrafenis te krijgen wordt dan ook veel moeite gedaan. Dat gaat dan veelal ln bedekts termen, omdat in dit vak openlijke aanbieding van z'n diensten te zonderling is. Toch Is het voorgekomen, dat in ©en sterfhuis twee lijkbezorgers kwa men. Elk voor zich meende, dat hij door z'n bekendheid met de familie, in aanmerking moest komen, om de zorgen op zich te nemen. De huisge- nooten konden 't niet eens worden en de lijkbezorgers begonnen oneenig- heid te zoeken. Een was gelukkig het verstandigst en zei: „ik zal wel heen gaan, maar as ik later een begrafenis heb, dan zal jij zelfs geen „dragie" hebbenl" Zoo'n gezegde teekent de verhou- dingi Ten slotte nog een opmerking van me zelf. Meermalen heb 'k als journalist be grafenissen bijgewoond en dan ook wel eens "t doen en laten van de aan spreker-lijkbezorgers gadegeslagen. Na afloop der plechtigheid haalt de aannemer meestal een groote porte- monnaie uit den zak en geeft eiken drager z'n loon. Dat op de hegraaf- plaats, of in de onmiddellijke nabij heid, te doen, is toch niet gepast Kan dat niet anders? KEES. Buitenlandsch Overzicht 1) Eenige dagen geleden kon i in een brief van onzen Parijschen correspondent nog lezen, dat de inwo ners van deze woelige wereldstad nog zooveel eerbied voor de dooden too- nen, waarmee ze de Haarlemmers dus beschamen. Heden zullen DE ENGELSCHE VLOOT- MANOEUVRES een aanvang nemen. Er zal door 400 schepen aan worden deelgenomen, 't Is zoo goed als de geheels Engel- sche watermacht, want er behooron niet alleen de schepen in actieven dienst onder, maar ook, die in vredes tijd half buiten dienst gesteld zijn. 't Was natuurlijk een heel werk om deze mobilisatie te bewerken. Een der unionistische bladen dat dus niet al Le gunstig oordeelt over het te genwoordige bewind aan de marine schrijft o. a- De uitkomst is een triomf geweest voor de huidige organisatie en doet zien, hoe aLles glad van stapel zou loopen, indien het er eens op aan aan kwam. Het proefondervindelijk bewijs is geleverd, dat wij plat is dus Engeland; de schepen en de menschen hebben l Het is verder gebleken, dat de mo- biiisatie-planuen in de praktijk uit stekend zullen voldoen. Dit blijkt wel het beste uit het feit, dat 130 schepen van de derde en vierde divisie van de ihulsvloot txnet kern-bemuuningeuj in minder dau zes uren tijds, geheel op oorlogsvoet uitgerust, uit de oor logshavens konden vertrekken 1 400 schepeu 1 De gepantserde vaar tuigen hebben alleen een totalen in houd va* 1 millioen ton, en niet min der dan 13 groote Dreadnoughts ne men aan de oefeningen deel. 't Zal oen indrukwekkend schouwspel wor den, ook al zal de voorstander van de v redesidee een beetje huiverig wor den. Deze tentoonstelling van de Engel- sche macht zal natuurlijk indruk ma ken. Ongetwijfeld wil 't marine-be stuur aan de eigen onderdanen (voor al aan de unionisten) laten zien, dut do vlootbelangen niet verwaarloosd worden; integendeel, dat nog steeds 't streven is, om aan Brittanje de op perheerschappij ter zco to verzekeren. Belangrijker zal nog de indruk in 't buitenland zijn. De Duitsche minis ter van marine zal zeer zeker een paar ongemakkelijke nachten hebben en deze slapeloosheid willen verdrijven door een wet in te dienen tot extra- bouw van eenige oorlogsschepen. Maar de ongerustheid zal zich niet al leen bepalen tot den Duitschen minis ter. ook andere Excellenties zullen er in deelen, b.v. van Italië, Oostenrijk- Hongarije, Japan, enz. En die 400 schepen vormen nog niet eens de geheele Engelsche vloot. Aan den dienst in do verre wateren is geen enkel schip onttrokken. Zoo zijn er b.v. nog verschillende schepen op Malta, bij de koloniën en twee hij Kreta. Met DE KRETENSER QUAESTIE schiet 't ook heel slecht op. Zooals uien weet heeft uien in Konstantino- pel nu ingezien, dat de beschermende mogendheden niet vun zins zijn. de quaestie voor goed op te lossen en het eiland ter volledige beschikking van Turkije te stellen. Daarom heeft Tur kije zich nu tot de Duitsche en de Oos- tenrijksche regeeringen gewend met het verzoek mede te deelen, hoe zij over de zaak denken. En verder ver zoekt zij beide genoemde staten zich in verbinding te stellen met de ande re mogendheden, die het verdrag van Berlijn hebben onderteekend, tenein de te bewerken, dat de quaestie defi nitief geregeld wordt We zijn dus voorloopig nog niet van de zaak af. Misschien komen er, wan neer men n.l. de zaak definitief gaat regelen, weer een massa moeilijkhe den. Geruchten willen, dat Turkije voor Kreta een soort zelfbestuur wil (zoo nis dit nu op Somos is) onder opper heerschappij van de regeerders in KonstantinopeL Dat zijn evenwel din gen van later zorg. Nu komt Turkije met een serie voorloopige wenschen. 't Zijn lo. Het onderhoud van een kleine Turksche troepenmacht op het een of ander punt van het eiland. 2o. Oprichting van een Turksch vlootstation in de Soeda-baaL 3o. Toekenning aan de Porto van liet recht in gevallen, waarin de Mo- haininedaanscne Kreteusers bedreigd werden, ter bescherming der Moham medanen tusschenbeide te komen. 4o. Afwijzing van eike inmenging van Griekenland in de aangelegenhe den van Kreta. 5o. Veraer zal Turkije hij de be schermende mogendheden aandringen op ontwapening vuu de Kreteusers en de verwijdering der Grieksche officie ren van het eiland. Dau zou dus alle vrijheid .der Kre teusers aan banden gelegd worden. Daar zijn de eilanders natuurlijk niet van gedieud. De onverzoenlijke ele menten onder de bevolking dringen er op aan, dat men do eischen door uo beschermende mogendheden gesteld, als niet gedaan zal beschouwen. Ze redeneereu Laten de mogendheden het eiland maar bezetten, de Kamer ontbinden, alle ambtenaren ontslaan en op die wijze een volslagen anar chie in het leven roepen, waardoor dan bewezen zou zijn, dat de mogend heden toch niet in staat zijn het eiland behoorlijk te regeeren. Zoo uoodig zuilen ook de bewoners van de drie steden Kauea. Bethyraon en He- rakleion uit die plaatsen vertrekken, 2e aan de mogendheden overlaten en zich in het binneuland concentreeren, waar zij dan een eigen regeering zul len benoemen." Deze en andere berichten van het eiland veroorzaken ontsteltenis te Athene en in invloedrijke .-.ringen al daar doet men moeite om de Kreten- sers tot eendracht te bewegen, tenein de zoodoende het uiterste to vermij den, ie uieer daar men zich in Turkije over 't tegenloopcn met de Kreten- ser aangelegenheden op Griekenland wil wreken. IN FINLAND wordt de goedkeuring van de knech» tiugswet door deu Rijksraad met vrij wel dezelfde kalmte opgenomen, ala de goedkeuring daarvan door d« Doetna. De Finnen blijven zich evenwel op het standpunt plaatsen, dat het ont werp voor het Finsche volk nooit wet, kan worden en niet alle vreedza me middelen zullen de Finnen hun rechten trachten te verdedigen. De houding der oppositie in Rus land heeft op de Fiime» ec-n zeer aan- genamen indruk gemaakt. In Russi sche regeeringskringen is men daar entegen over het verlaten van de zaal door dé oppositie, zooals in den Rijks raad gebeurde bij de eindstemming over het ontwerp, zeer ontstemd. UIT DE OOSTEN RIJ KSCHE KAMER valt natuurlijk mei \eeJ anders te verv tellen, dan over obstructie. Die is nu weer in vollen gang Vrijdagavond nieldeu de Sloeween Deuisehar^de Koeiheeu Lewicki cn do Tsjech Hrasky weder ellenlang# redevoeringen, alle tegen de oprich ting van de ltaliaansche faculteit. Hel bleef evenwel rustig in de Kamer en te 10 uur werd de zitting gesloten, zonder dat er eenig incident was voor gevallen. Dat de nationale Ljd op die wijs# vermorst wordt met beuzelpraat is na tuurlijk den menschen, die van mee- niug zijn, dat er in de Kamer nuttig werk moet worucu verricht, eeo doorn in het oog .Zij hebben dus be sloten, dal van Zaterdag af de zitting, zoo noodi?, onafgeoroken zou blijven voortduren tot Maandagavond. Er zijn commissarissen van orde aange wezen, die er voor lo zorgen hebben, dat voortdurend het vcrrischte aan tal leden in de Kamer aanwezig is cn de parlementsrestuuratie blijft gedu rende de geheele zitting dag en nachl open. Uok is er ©on zijzaal voor slaap zaal ingericht. Mooie toestanden 1 DE STRLJD IN DE SPAANSCHE POLITIEK wordt bijna geregeiu scherper. Nu zei de minister-president weer in de Ka mer, dat hij vich niet zal verzetten te gen de Konu-i in Spanje mu wieu ook, welk© ook ue deu&oce.den van dezen persoon mogen wezen en al zouden neze denkbetiaon ook in buileainud irvoiga women. iücrnieb gal de munster-president verstaan, dat Spanjaarden, die ais iurchlsten oi verdaclne anarchisten verbannen zijn, uaur min vaderland kunnen terugseereu. Wei deed de pre mier de toezegging, dut deze personen op bijzondere wijze bewaakt zullen woi den. Toch zal deze toelating van anar chisten door Ue oppositie-partijen in deze omstandigheden zekor veroor deeld worden en den bestaande» strijd verscherpen. EEN NIEUW E SPOORW EGSTA KING IN FRANKRIJK? Daar bil deu oproerigen gcast, dli in de kringen der Fransche spoorweg-, beambten nog steeds heevscht, het ge vaar voor een staking blijft dreigen. FEUILLETON O üfc .iSL Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. 14) Wat heb je er aan, om een land edelman te zijn, als je arm bent zei ze. Ik heb niet aan je vader gevraagd hoeveel geld hij had zooiets vraagt een jong meisje niet. is 't wel? maar ik verwachtte een flink landhuis te zullen vinden met veel bedienden, rijtuigen en paarden en alles, wat er bij behoort. Het spijt mij, dat u teleurgesteld is, zei Nora. Wij hebben geen rijtuig, alleen een ruwo boerenwagen, en behalve do werkpaarden hebben wij alleen een pony, waar ik op rijd. Een pony, zei Mevr. RyaU nu, dat is ten minste iets, Reginald Mr. Ryall kwam met een schaapach tig gezicht binnen en had naar haar gelaat gekeken op de manier, waarop inen een barometer raadpleegt. Ik was wat aan 't praten niet No ra dat is een Iersche naam je bent toch geen Iersche, is 't wel Ik houa niet van Ieren.... liet is ook een Schotsche naam, zei Nora heel kalm. Ik ben van Schot sche origine. Nu, dat is niet veel beter, merkte Mevr- Ryall minachtend opmaar ik zou zeggen, Kegiuald, dat je een pony wagentje voor die pony van je moet koopen. Natuurlijk moet ik zoo nu en dan uitrijden en visites maken, en dan moet ik mij daarmee maar te vreden stellen als er niets beters is. Hij keek Nora zenuwachtig aan haar gelaat was eerst met een blos overtrokken en daarna heel bleek ge worden. Ja, ja, natuurlijk, zei hij wij moeten een ponywagentje hebben. Ik weet zeker, dat Nora het prettig zal vinden je haar pony eens af te staan. Haar pony zoi Mevr. Ryall, terwijl zij haar wenkbrauwen optrok. Ik dacht, dat het beest bij het huls behoorde en dut zal ook wel zoo zijn. Maar het doet cr ook niet toe, a'.3 ik maar iets heb, waarin ik uit rijden kan gaan. Je kunt niet verwachten, dat een wel opgevoede dame van stand zooals ik mijn arme vader was predikant, lieve, zoo vertelde zij er tusschen door aan Nora over de ze modderige landwegen gaat loopen. Is dit alles wat er is om te lunchen vroeg zij, terwijl zij vol minachting naar den kouden lamspoot en de rijs- tepudding keek. Niemand kan zeggen dat ik kieskeurig ben op mijn eten, maar werkelijk.... O, ik denk wel, dat Martha nog iets klaar kan maken, niet Nora zei Mr. Ryall zenuwachtigeen gebak ken eitje of wat anders bedenk wel, Amalla is gewoon aan Iets beters dan een gebakken eitje, zei Mevr. Ryall met de grootste minachting. Maar tot Iets beters is die vrouw zeker niet in staat. Nooit meer heb ik zoo'n schepsel gezien; zij schijnt er geen flauw begrip van te hebben, hoe iets moet worden klaar gemaakt mijn koffie vanmorgen was meer koffiedik dan koffie ik weet zeker, dat ik haar niet lang zal kun nen houden. Ik zal haar wegsturen als zij niet toegeeft en mijn zin doet Wat is er te drinken Er stond niet anders dan water op tafel en Mr. Ryall stelde verlegen voor een glas eigengebrouwen bier te halen maar de dame, die een paar weken geleden meer dan tevreden was als zij in een derderangs café- chantant aan een glas stout Kon zit ten slurpen, trok haar neus op voor dat eigen fabrikaat Ik heb toevallig een flesch whis ky meegebracht, zei ze ;da flesch staat op mijn toilettafel neen, daar niet nu herinner ik mij. dat ik haar op den vloer van mijn kleerkast zette je kunt niet voorzichtig genoeg zijn met spiritualiën, vooral met een der gelijke vrouw Is huis. Wees nu eens een lief meisje en ga die flesch eens voor mij halen 1 Nora ging naar boven om de whis ky te halen. De kamer was vervukl van de goedkoope maar sterke odeur, waarop Mevr. Ryall zoo gesteld was, en leek precies op de kleedkamer van een actrice van minder rang, zooals Nora zich die voorstelde. Kleeren van allerlei helle kleur die getuigden van een heel slechten smaak, waren overal neergeworpen. Op de tafel stond een glas, dat, zooals Nora rook, duidelijk bewees, dat Mevr. Ryall al iets van den inhoud van de flesch had gebruikt Terwijl haar het hart steeds meer in de schoenen zonk en haar ge heele ziel in opstand kwam, vluchtte Nora de kamer uit. Mevr. Ryall nam de flesch cn schonk een flinke dosis whisky met een klein beetje water in een glas. Ik gebruik gewoonlijk geen alco hol midden op den dag, maar lk voel mij zoo gedrukt zeker door de reis. En nu, beste Reginald, als wij ge luncht hebben, als men het ten min ste een lunch kan noemen, kun je mij de plaats eens laten kijken. Ik zou svel eens graag de andere huizen wil len zien en hoe de menschen mij be vallen. Ik houd bijzonder veel van conversatie en denk mij daarnaar te gedragen ik heb altijd ln de beste ge zelschappen verkeerd... Nora mompelde een of ander ex cuus en wist zoo te ontsuappen aan den dreigenden woordenstroom, die ongetwijfeld liet resultaat was van de genoten whisky. Terwijl zij op Tommy door het dal draafde had zij een gevoel of zij vluchtte, omdat zij nooit in staat zou zijn dit alles te verdragen, en toch moest zij er zich in schikken want wat men niet kan veranderen, dient men te dragen de vrouw was er, voor goed gevestigd in het Huis als echtgenoote van haar vader en nie mand kon aan dat feit iéts verande ren. HOOFDSTUK VL Juffr. Florence aan 't weTk. Na het incident bij de rivier, reed Eliot Graham in een eigenaardige ge moedsstemming naar huis. Hij was niet zoo philosofisch aangelegd, dat hij zijn gevoelens ging ontleden, eigenlijk was hij niet gewoon daar aan ooit veel aandacht te wijden. Al- ieroverheerschend was natuurlijk zijn medelijden voor en sympathie met Nora en dadelijk daarop volg de zijn verontwaardiging over het ge drag van Selwyn Ferrand. Terwijl hij daaraan dacht, kwam er een bk* op zijn knap, jongensachtig gelaat en sloot zijn hand zicli vaster zijn zweep. Het zou een onuitspre kelijke verlichting cn genoegen voor hem geweest zijn, om dien zweep ta laten neerdalen op den rug van Sel- wyn maar hij had Nora een beloft# gedaan en die zou hij houden. Maar het is toch jammer, zei hit tot zichzelf het zou zoo goed voor hem zijn. Bovendien, hij verdient lieL Maar men kan haar niets weigercu. Dat is de groote moeilijkheid nis j# een man bent; je kunt niet „Neeu- zeggen ieien een meisje, vooral niel tegen zoo'n meisje. Er zit iels ia haar oogen en in haar manier van spreken en zij Is zoo bekoorlijk Het is een schauds, dat «j daor zoo alleen is. Ja, het is jammer, dat ik haar h'oe-, der niet ben zij heeft iemand »•- ig om haar te beschormcn, ofschoon int altijd zogt, dat zij wel in staat is op zichzelf te passen. Zij is mooier dan een van de dames op do ïlnll en zij is oen dame op en top hij zuchtta onwillekeurig cn keek peinzend voor zich. Dat Iar.d van de Ryalis trast ta niet bij gebrek aan «en geschikt man om cr voor te zorgen cn eenige arbei ders. Ik wou wel maar wat helpt al dat wenschen? Zij zou mij toch niet toestaan haar te Helpenzij ia t# trotsch. fXVordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5