beeft de regeering besloten voorloopl- ge maatregelen ta nemen teneinde jtoring van bet verkeer te voorkomen. .Volgens een bericht heelt de minis ter van oorlog voorgesteld bij een eventueeJe staking het voorbeeld van do Italiaansche regecring te volgen en de spoorweg" n geheel en al onder mi litair beheer te stellen en het geheele militaire spoorwegpersoneel voor ge- ruimen tijd onder de wapens te roe pen. Stadsnieuws ROEIWEDSTMJDEN VAN HET „SPAARNE". Mot veel genoegen mag „Het Spaar- ne" op do viering van rijn zilveren feest terug alen, want het is prach tig geslaagd. In don woegen Zondag morgen oen kletterbuHje, maar ver der den dag prachtig weer, J e weer .voor een roei wedstrijd. Al vroeg was bet levendig in en voor het clubhuis van de jubileerende verecmiging, wherries en gieken werden uit hun beweeg-loos liggen in 't scbuitenbuis gewekt en dobberden dra op de lichte Spaarne-deinlng, vlaggen mi wimpels werden geheschen, de bootjes werden In feestdos gestoken. De rood-witte „Spaanie"-kleuren waren ollerwege en de in-der-haast opgeslagen tiribune begon zich al vóór de lunch met leden en introducé'» te vullen. Dat het na koffiedrinken nog veel drukker werd, ook langs de Spaame-oevers, spreekt van zelf. Wèl bleek 't, dat do tribune snellings op geslagen was, een echt revolutie- houwtje. Op 'n oogenblik liet een plank los, en 'n hcele rij menschen zakte plots 'n paar voet lager; geluk kig bleof dit ongeval bij den schrik. Een ander, die vertrouwelijk tegen een der trotsrh omhoog-piekende ouG- llollandscho hellebaarden leunde, viel bijna over de omhekking; zijn rugsteunss' had hem alleronver wachts den dienst opgezegd. Maar* dit waren kleinigheden, die op- en on dergingen in de pret, die het zien van nl die lichte «ierliike vaartuigjes gaf. "n Machtig-mooi schouwspel, dat ran ke geglij van de dolk-scherpe gieken, zwaluw-snel, voortgestuwd door het breed-lichte slaan der riemen in het groene Spaarne-water. En daairtus- schen de slank-gebouwde wherries, gracielijk gostuurd door dames, die, als de heereD, in witte zomerpakjes, veel tot 't opgewekte klemengeheel bijdroegen. Eu als vreemde eenden in de bijt ten slotte de twee veertien- rlems sloepen der Kon. Ned. Marine van Amsterdam, voortgestuwd door de krachtarmen van 28 sterk-gespier- de Jantjes, die, geleid door 'n stuur man, weinig voor elkaar in behendig heid onder deden. Werkelijk heeft ,,Onze Vloot" een goed werk gedaan door hier eens iets van onze marine tc laten zien. Hun Tocien weid waar lijk een attractie-nummer. En hoe aardig was 't niet, dat gelijkmatig ge- salueer met do opgestoken riemen, als men voorbij de klappende tribune voer. 't Was tussclien hen 'n spannende strijd. Maar de ploeg van stuurman v. d. Oordt bad toch nog wat meer uithouding»* «mogen en passeerde drie maal, tweemaal in een oefen en éénmaal in den heuschen wedstrijd bet eerst de finish. Of lag het mis schien aan de bezielende leiding van dezen stuurman? Zooveel is zeker, dat de zeelui kranig geroeid hebben. En de 14 „Spaarne"-lui, die 't ook eens in zulk een, vergeleken bij de wherries en gieken, reusachtig vaartuig wilden probeer en, gangen er, hoe vermoeid de matrozen ook waren, gladjes onder. Het is heel wat anders om een wherrie of een marine-sloep voort te krijgen! Om half eon werd in het club-ge- bouw een lunch gehouden, waaraan 't zeer vroolijk en opgewekt toeging. Een mooi nummer was na het koffiedrinken de finale der viorriems-gieken. De „Tromp" en dc Spoarndain w»aren aan elkaar ge waagd, en met 'n paar voet vóór slechts passeerde de „Tromp" als eerste de eindstreep. Alleraardigst was 't ringsteken voor dames. Sommigen deden het kranig, ande ren konden er maa.r niet in slagen een ringetje van do tergend-vlakbij- hangende rij af te wippen. De muziek van 't 10e zorgde vow vroolijkc wijsjes, en ook de matrozen gaven nog 'n gratis openlucht-voor stelling. Op den vasten wal teruggekeerd, schaarden ze zich {dots in slagorde en gingen 'n reeks vrije- en orde-oefe ningen uitvoeren, die bijzonder in den smaak van 't buiten-publiek vielen. Het werken van de .Amsterdammers was dan ook werkelijk kroning. Als slotnummer rooide de oude stok oude stond in 't programma acht tegen de race-ploeg van vier. De oude hield kranig vol, maar moest 't tegen bot einde toch tegen de jongere krachten afleggen. Na dit nummer sprongen de roeiers over boord en zwommen naar het clubhuis. De foest-couxant, die voor deze gele genheid gedrukt was, mocht met recht alleraardigst boeten. Even voor half zes reikte de hoer J. de Breuk Lzn., voorzitter van „Het Spaame", na 'n bedankje aan allen, die tot het welslagen van deze fees ten hadden medegewerkt, de prijzen uit, die uit medailles en kunstvoor- worpen bestonden. De heer W. Dyserinck. eore-voorxit- ter dor vcreeniging richtte tot de Jantjes eenigo hartelijke woorden, en gaf de stuurlieden hun prijzen. De eer st« prijs was 5 voor den stuurman en f 2.50 vow iederen roeier; de 2e prijs I 2.50 voor den stuurman en f 0.50 voor lederen roeier. Na de prijs uitreiking dreunde 't Clubhuis van de hoe zee's, de „lang zal-ie-leve's", de „Piet Hein, je naam is klein" en der gelijke, bij zulke gelegenheden van zelf op je lippen komende liederen. Het was een aardige dag. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: lste heat. Wherries gestuurd dooi* (luuics. Baan 800 M. 1. Boot ,De Ruyter". Bemanning: L. H. Wagner, Mr. R. Hattink, ei uur vrouw C. van Boeschoten. 2. Boot „Spaarue". Bemanning: A. Verwoy, H. de Voogt, stuuirman E. R. Vetb. 2o heat. Whonries gestuurd door dames. Baan 800 Meter. 1. Boot „De Ruyter". Bemanning: P. van Bork, M. B. Tidcman. 2. Boot „Spaarue". 3. Boot „Halley". 3e heat: Wlierries gestuurd door dames. 1. Boot „Spaame". Bemanning: C. J. Merens, K. C. A. Valken, sluur- vrouw U. Merens. 2. Boot „Halley". Bemanning: J. Dozy, J. H. la Bastide, stuurvrouw W. Kreunen. 3. Boot „De Ruyter Finale vvherrics gestuurd door da mes. 1. Boot „De Ruyter Bemanning: C. J. Merens, K. C. A. Valken en stuurvrouw H. Merens. 2. Boot „Spaame", bemanning P. v. Bark en M. B. Tideman. 3. Boot „Halley". Bemanning: L. II. Wuguer, Mr. R. Hattink, stuurvrouw C, v. Boeschoten. lste heat: Vienriemsglcken. Baan 1000 Meter. 1. Boot „Tromp". Bemanning: J. H. la Bastide, A. Kater, H. J. M. Franc ken, J. Dozy, stuurman A. H. G. Fok ker. 2. Boot „Spaarndam". Bemanning: II. E. Schippers, B. N. Reydon, F. Grabijn, H. J. D. Veen, stuurman N. Beets. 2e heat: Vierriemsgieken. 1. Boot „Tromp". Bemanning: L. H. Wagner, P. van Bork, II. A. van LogJiem, M. B. Tideman, stuurman K. C. A. Valken. Finale Vierriemsgieken. 1. Boot „Tromp". Bemanning: L. II. Wagnev, P. va nBork, H. A. v. Loghem, M. B. Tideman, stuurman K. C. A. Valken. 2, Boot „Spaarndam". Bemanning: J. II. la Bastide, A. Kater, H. J. M. Francken, J. Dozy, stuurman A. II. G. Fokker. Jonge twee. 1. Boot „Damiaatjes". 2. Boot ,,Haai". Finaio Jonge twee. 1. Boot „Damiaatjes." 2. Boot „Haai." Ringsteken voor dames In particu liere wherries. 1. Mej. Panliuys, 2. Mej. M. Cnoop Koopmans. 3. Mevr. Hattink-Van Gantwijk. 4. Mej. II. C. Merens. Wedstrijd 14-rieins-sloepen der Kon. Ned. Marine. 1. Boot von stuurman v. d. Oordt. 2. Boot van stuurman Erkelens. Slotnummer. Oude Acht met „St. Mary of \A In tern legen de race-ploeg met „Wikki Wik WiimeT: Wikki Wik". Bemanning: J. II. la Bastide, A. Teves, C. J. Me rens, II. J. D. Veen, stuurman E. H. Boissevain. Tijden wei-den niet genoteerd. Zaterdag was de viering van 't zilve ren feest voor leden en genoodlgdcn reeds begonnen. Om vijf uur vertrok men met een Bus-boot over Spaarndam naar Vel- sen en IJrauiden. Aan boord heerschte een recht op gewekte stemming. Er word muziek gemaakt en een maaltijd aangericht. Op den terugweg werd Spaarndam aangedaan, op *t dorpslein werd een dansje gemaakt en ook werd nog eens de vermaarde „Telescoop" be zocht. Tc half tien 's avonds meerde dc boot weer aan 't clubgieibouw in bet Noor- de,--Bu iten-Spaaxne' liet werd schitterend met vetpotjes geillumineeid, welke verlichting in den donkeren avond 'n goed effect maakte. Men was juist uiteengegaan, toen 't begon te stortregenen. Zooals wij in *t begin zeiden, „Het Spaarne" heeft een mooi feest, ge vierd. Moge de vereeniging, gelijk de heer B. J. Couvée in 'n kort toespraak je opmerkte, steeds meer groeien en bloeien! ONTSLAGQUAESTIE TE HAARLEM Den 6cn Januari werd door mej. K. bij de commissie van beroep te Haar lem een beroep ingediend togen een haar verleend eervol ontslag, niet op eigen verzoek, als onderwijzeres aan. de R. K. St. Luciaschool. Bedoeld ont- slag was gegrond op opheffing dom school. Den 22on Februari had de eerste vergadering der commissie van bo- ruep niet de partijen plaats, waarbij rnr. Symons optrad als gemachtigde van het kerkbestuur, mr. Post als die van appellante. De commissie van beroep besloot eerst te laten bewijzen, dat de school met 1 April opgeheven was. De tweede vergadering werd den 31 en Mei ge- houd cd. Mr. S.vmons zou nu bewijzen, dat de school opgeheven is en legde daar toe over het verkoopcontract van het schoolgebouw, waaruit blijkt, dat bet gebouw is overgenomen door de Eer waarde Zusters van Rotterdam en tevens de kennisgeving van opheffing aan de beide schoolopziener» en de Comm. van Beroep. De Comm. van Beroep concludeer de echtes-, dat uit deze stukken slechts bleek, dat de school opgeheven sou worden met 1 April, niet dat dit wer kelijk gebeurd was. Dit de onderzoekingen der Comm. was haar integendeel gebleken, dat de school niet was opgeheven. Hoofd, personeel, leerlingen, schoolgebouw, alles wat een school toi school stem pelt, was op 1 April hetzelfde als voor dien tijd, terwijl ook aan de ou ders der leerlingen van een opheffing der school geen kennis was gegeven. Bovendien was dooi- mgr. den Bis schop van Haarlem, wiens toestem ming voor de overdracht van het schoolgebouw vereischt was, de voor waarde gesteld, dat de school zou blij ven bestaan. Op deze gronden nam dc ConunJssie van Beroep aan, dat de St. Lucia school niet was opgeheven. Zij liet nu do quaestie omtrent het gemotiveer de der opheffing onaangeroerd, wijl volgens haar oordeel geen opheffing had plaats gehad, vernietigde het eer vol ontslag en stelde het buiten wer king. (Kath. School bi.) Concert in den 11 out. liet programma van het Woensdag 6 Juli in den Hout te geven concert luidt 1. Marclie de Couronnement, de l'Opóra „Le Prophéte", Meyerbeer. 2. Ouverture Hcinikehr aus der Frcmde. Mendelssohn. 3. Balletmusik a. d. Operette „Die Vcrkaufte Braut", Smetana. 4. Fantaisie de l'Opéra „Roméo et Juliette", Gounod. 5. Ouverture La Poupée de Nurn- berg, Adam. 6. Loreley Paraphrase, Neswaba. 7. Wiener M&d'J, Wnlzer, Ziehier. 8. Fantaisie a. d. Posse ,,L)ie Meis- tersinger von Berlin", Lincke. Rubriek voor Vragen Geabooneeriien liebbeu het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mil» voor boantsroording vatbaar, in to zenden bij do Redactie vaa Haarlem's Dagblad, Grooto Iloutstiuat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet yolledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik heb iemand gold ge leend, dat hij niet terug wil goven. Zijn huismeubels staan op mijn naam. Mag hij nu, als hij failliet gaat, die meubels verknopen ANTWOORD. Neen. Ze zijn immers von u VRAAG. Ik heb een dienst,boden- wasch, die per drie maanden betaald wordt. De familie is nu uit de stad en de dienstbode met kostgeld. Heeft me vrouw het recht inij die weken te korten ANTWOORD. Het plaatselijk ge bruik wil, dat dit niet gebeurt. VRAAG. Kunt u mij ook zeggeD, waar Staatscourant no. 149 ter inza ge is ANTWOORD. Aan de Studs-Biblio- tbeck. VRAAG. Waar moet ib mij vervoe gen om een request te laten schrij ven ANTWOORD. Dit is een van de vra gen, waarop wij nooit antwoofti ge ven. Adressen vindt men in onze nd- vertentiën. VRAAG. Kunt u mij ook zeggen, waar de „Betrekkingglds" wordt uit-, gegeven ANTWOORD. Bij de firma Ddauw cn Johannissen te Gouda. VRAAG. Weet u ook een middel om oorworven te doen verdwijnen ANTWOORD. U moet de vloeren boenen met water, waarbij geest van salmoniak gedaan is. VRAAG. Ik heb een kloek met kui kens, die eenigszins de snot hebben. Zondt. ii mij ook een middel tegen die ziekte kunnen opgeven? De kuikens zijn 12 dagen oud. ANTWOORD. .Wem 10 deelen fene griek, 2 deelen bicarbonaat en een eierlepel olijfolie. Meng dit door bet voedsel. Bovendien moet u ze goed warm houden. VRAAG. Ik heb een kip, die goed eet en drinkt, maar reeds een week of drie stil zit en niet meer legt. Ze heeft, een loop als een vette eend en haar lichaam is geheel opgezet. Wat is hieraan te doen ANTWOORD. Hieraan zal maar Ticel weinig te doen zijn. Het Is een leverziekte en <1p kip sterft waar schijnlijk spoedig. VRAAG. Mijn kanarie ruit sterk. Wat is hieraan te doen ANTWOORD. Als het weder iets zachter is, moet u hem buil/en ban- gon. I-Iij moet slechts voor den regen beschut zijn. Uit de Omstreken ZANDVOORT. HET KLEIN TOON EEL. In dc laatste jaren begint zich meer en meer het streven te openburen om ons land, ons publiek in hooger too- neelspeelkunsbsferen te voeren, dan waarin 't zich gewoon was te bewe gen. Willem Royaards en Eduard Verkade zijn daarvan wel de spre kendste voorbeelden. Ook Speenhoff, de bekende dichter-teekenaar zanger, doet thans, met 'n klein maar goed gezelschapje pogingen, waarilik kunstgenot te geven. En het gelukt hem. Want het genotvol, opge voerd te zien door intellectueel© kun stenaars, heel-fijne tooneelspelletjes, één-actertje. geschreven door 'n Intel lectueel, met "n talent dat sterk is in deze klein kunst. Mej. Duymaer van Twlat. Else Mauha en mevr. Prinz ge ven waarlijk echt salon-werk. Niet be rekend meer als vroeger op gro ve dramatische effecten, maar vol too- neeltjes teertjes-van-kleur, gedempt- van-koloriet, maar niettemin van groote ontroering. In die rag-fijne dia loogjes, die Speenhoff, zoo gewoontjes weg heeft neergeschreven, zit veel moois, en dat wordt er alles uitge haald. „Cultuur" b.v. Het geheele stukje wordt beheerscht door den fi guur van den moordenaar. Heeft hij iets verschrikkelijks te doon? Neen. llij heeft het gedaan en met een en kel woord maar hooien we 't hem ver tellen. Heeft zij, het jonge mevrouw tje, dat 't zoo vreeselijk interessant viudt met 'n moordenaar te praten Cultuur - iets aangrijpend te zeg gen Alweer niet. Maar in elk woord je ligt 'n suggestie, die van 'L begin tot 't einde gevangen houdt. C. v. d. Lugt Melsert had van dezen „moorde naar" 'n pracht-type gemaakt. Dan ,,De Voet", 'n W oordenspel noenu Speenhoff het. Inderdaad dat is het. Het is n wondei vuurwerk. Voor 'n ontwikkeld publiek 'n genot zoo'n dialoog te volgen. De inhoud Ie grand rien De vorm doet 't 'm. En het spelhet fijn-doordachte spel der genoemde dames en der heeren Dommelshuizen, Brüning en V. d. Lugt Melsert. „Kiekeboe" vonden we 't minste. Daarin 'n episodetje, dat door niets pakt of interesseert Maar de liedjes, die Speenhoff en zijn vrouw in 't gezellige Olympïa Pa lace, waarvan tegenwoordig Mat van Gelder directeur is, ten beste gaven, deden 't weer ais van ouds ze sloegen in. Al die oude bekenden zong hij zoo dikwijls al gehoord, en toch, als de maker zo weer eens zingt, valt ons weer op 'n nieuw accent., 'n onopge merkt, lythme., 'n geestig steeds-voor- bij gezien toon-valletje. Het werd voor „Het Klein Tooneel" 'n groot succes, 't. Badgasten-publiek toonde zich zeer voldaan over 't gebo- dene. Speenhoff is inderdaad op een goeden weg, een weg van kunst Men verzuim© niet een voorstelling bij te wonen I Binnenland ERNSTIGE MISHANDELING VAN EEN VELDWACHTER. To Twijzel (Fr.) is do gemeenteveld wachter docrr beschonken lieden erg mJsliandeld. Ilij kreeg een 6 centime ter lange snede over de linkerwang, zoodat de onderkaak geheel bloot lag. De dokter hechtte do wonde. De da der moet bekend zijn en wonen in het hcadedorp Zwaagwestelnde. MOORD DOOR EEN VROUW GE PLEEGD. De 33-]arlge B. H. werd te Sneek door vrouw S. V. waarmede hij sa menwoonde, bij een twist met een aardappelmesje door het hart gesto ken. Hij was bijna onmiddellijk dood. KAMERVERKIEZING HELMOND. Mt. J. A. Swane, te 's-Hertogen- bosch, Vrijdag in het district Helmond officieel candidaat gesteld voor de Tweede Kamer, naast den heer A. Fleskens, burgemeester van Geliirop, den candidaat der R. K. Kiesvereeni- ging in het district, heeft, zoo meldt het lluisgez., aan het hoofdbestuur der R. K. kiesvereniging te Helmond geseind: „Niemand heeft mij toestem ming gevraagd om mij candidaat te stellen en aan niemand zou ik die ook gegeven hebben." Er zijn wel drie lijsten voor de con- didntuur-Swano ingeleverd, en bij de onderteekenaars zijn, zoo bericht de Eindh. Ct., ook leden der R. K. kies- vereenlging. DOOR BENZINEDAMPEN BEDWELMD. Over het ongeluk dat plaats had aan den Ileijschcndijk te Rotterdam, op het terrein van de Kon. Ned. Mij. tot expi. van Petroleum-bronnen in Ned.-Indiö, vertelt de N. R. Ct. nog het volgende: Een ploeg van vijf man was aan gewezen om een van de acht in een loods staande benzine tanks schoon te maken. De tank was ledig en 's nachts was men bezig geweest om door mid del van luchtdruk de zich in de tank bevindende gassen daaruit te verwij - doren. Vóór de mannen in de tank met de werkzaumheden begonnen, waren een paar menschen daarin afgedaald en hadden gerapporteerd, dat er geen gevaar bestond. Dit is een maatregel, die steeds genomen wordt, omdat veelal gassen in de tank blijven han gen. Daarop zijn twee mannen van de aangewezen ploeg in de tank ne dergedaald en 1 lebben een hoeveelheid bezinksel, dat zich op den bodem be vond, opgeschept. Hierdoor zijn waar schijnlijk gassen in werking gebracht en toen zijn beiden neergevallen. Een derde niaD, die in de tank afdaalde, keerde ook niet. weder Daarop is de werkman L. do Ruyter, uit Peirnis, eveneens in de tank afgedaald om zijn makkers hulp te bieden, daar men vreesde, dat er iets niet in orde was, Ook hij koorde niet weder. Andere menschen, met touwen om: hun middel gebonden, zijn toen in de donkere tank nede-rgel&ten en hebben achtereenvolgens boven gebracht den onderbaas D. J. Vogel en de werklie den A. Ketting, C. Voorberg en L. de Ruyter, allen te Pernis woonachtig. Zij waren bewusteloos, en laatstge noemde, die zijn kameraden te hulp «nelde en het laatst boven gebracht werd bleek overleden. EEN KLEPTOMAAN. Door d© politie te Gouda is iemand gearresteerd, die bleek te lijden aan kleptomania. Hij kocht b.v. allerhan de oudheden, b.v. gebruikte tabakspij pen en vulde den voorraad aan door diefstal. Niet alleen nam tój dan der gelijke dingen weg, doch ook kippen, konijnen, enz. Toen hij op heeterdaad ward betrapt, sprong hij te water en zwom naar den overkant, de kippen en konijnen boven het water houden de. De man werd ter observatie naar. het zieken lm is gebracht, van waaruit hij naar een krankzinnigengesticht zal worden vervoerd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Indien g© lijdt aan MALARIA (Binnenkoorts), Al gemeen u Zwakte of Bloedarmoede, met verschijnselen als Bleeke, slechte Gelaatskleur, Hoofdpijn, Huiveringen, Vermoeidheid, Lusteloosheid, Prikkel baarheid en Zenuwzwakte, hebt ge er dan wel eens over gedacht de Palm-Pillen te probeeren? De Palm-Pillen zijn een onovertroffen, specifiek Geneesmiddel voor deze Ongesteldheden en kosten per doos slechts 60 cents. Bij alle Apothekers eu Drogisten. Centraal- Depót in Nederland, Haerengracht 278, Amsterdam. Pers-Overzicht DE ZAAK VAN HEECKEREN. „Dc Nieuwe Courant" besluit het Overzicht van de Eerste Kamerzitting aldus Een andere conclusie willen wij uit het heden gehoorde niet trekken dan dat de Kamer zeer verstandig heeft gedaan door voorzoover het in hóar macht ligt, de quaestie Van Heecke- ren te besluiten. Gegeven dc aard van het onderwerp, de daarbij be trokken personen eii vooral de eigen aardige persoonlijkheid van den heer Van Heeckeren, zooals hij zich in dit geding heeft laten kennen, is het voor haar onmogelijk de volle waarheid in deze zaak tot het uiterste na te spo ren en, zco zij die al mocht vinden, haar op een ieder overtuigende wijze aan den dag te doen treden. Zij heeft daarom gedaan wat haar plicht was de stellige en haalde verklaringen van de Regeering aangenomen en de pa piertjes en racontars, met heel het overige twce-de-hands-materfaal, van den heer Van Heeckeren laten vlie gen. Men zal dit alles ongetwijfeld terugvinden in den druk er zit kopie in voor tientallen dagbladcor respondenties. Maar tussclien Regec ring en Sinten-Generaal zal dit gehas pel nu geëindigd zijn. De Tijd oordeelt o. m. Helaas, noen 1 De jammerlijke zaak-Van Heeckeren zal na de beslis sing, welke in de Eerste Kamer geval len is, zonder twijfel nog het Neder- landsche publiek in de pers en het openhaar leven blijven vervolgen, al mag er dan ook In de Eerste Kamer niet meer over gesproken worden. Wij zijn het met de „N. Rott. Ct." eens. dat de thans gevallen conclusie is de slechtst denkbare. De Regeering bij monde van den Minister van Buitenlandsche Zaken, verklaarde op nieuw, dat aan de halve mededeelin- gen en het geheimzinnig gedoe van den heer Van Heeckeren elke grond van waarheid ontbreekt. Wij nemen aan, dat dit zóó is Maar in dat geval wAarom dan den be schuldigde niet in de gelegenheid ge steld, de stukken, waarop hij zich beroept, voor het geheele land ope* te leggen Eén van beide moet waar zijn de heer Van Heeckeren is een leugenaar en dan wel een zóó groote leugenaar, als maar zelden werd aangetroffen of, wat wij liever aannemen en wat o. i. ook veel waarschijnlijker is, hij zelf is slachtoffer van een groote, tot nog toe onopgehelderd gebleven mysti ficatie. Na al hetgeen er over deze zaak reeds is voorgevallen, verlangt ons publiek, dat zij eindelijk tot klaar heid zal worden gebracht. „Land en Volk" schrijft Hoe het zij, deze tragi-comische ge schiedenis brengt niet ons land, maar meer bijzonder de anti-revolutionai ren in moeilijkheid. De Provinciale Staten van Zuid- Holland zullen moeten beslissen, of zij het mandaat van den heer Van Heeckeren voor de Eerste Kamer al dan niet zullen vernieuwen. Zooals de zaken nu staan is de beslissing on mogelijk. Geven zij den lieer Van Heeckeren opnieuw hun vertrouwen, dan stellen zij hem en zijn drie of vier vrienden in het gelijk. Maar dan is dit tevens een votum van wantrouwen tegen de andere partij, den Minister van Bui tenlandsche Zaken met den premier van 1901—1905. Laten zij hem daar entegen gaan of trekt hij zieh terug, dan is dit voor hem cn de drie of vlor vrienden een smadelijke nederlaag. Hoe zul dit afloopen „De Nederlander" schrijft Met de beslissing, die de Eerste Ka mer in do zaak-Van Heeckeren geno men heeft, is naar onze meening de ze zaak afgeloopen. Mocht de heer Van Heeckeren daar over anders denken, dan zullen zijn vrienden verstandig doen, met hem duidelijk le maken, «lat hij de laatste gelegenheid om zijn houding te recht vaardigen, voorbi heeft laten gaan. Met den heer huyper zal de heer Van Heeckeren moeten uitmaken, of hij het recht had, na de verklaring des ministers, te interrumpeeren met een besliste ontkenning ais Dat is niet waarl Voor ons heeft waarde wat de mi nister zoo nu als voorheen verklaarde, en waartegenover de heer Van Heec keren geen enkel steekhoudend argu ment heeft weten aan te voeren, al lerminst in zijn jongste nota, van welker vorm de minister getuigde, dat die zelfs zijn verontwaardiging niet waardig was. Uit de Arbeiderswereid STAKING EN UITSLUITING TE ENSCHEDE. Het comité der Fabrikantenvereeui- ging vergaderde over het voorstel- Elhorst en verzond ais besluit zijner samenkomst het volgend schrijven aan den voorsteller Wij erkennen de ontvangst van uw geacht schrijven van 30 Juni jl. en wuardeeren de goede bedoeling waar mede het werd opgesteld. Echter moeten wij u mededeelen, dat wij op uw voorstel niet kunnen ingaan, omdat wij alvorens met wie ook over het hangende geschil in be spreking of onderhandeling to treden door de arbeiders der firma Menko zelve ingelicht dienen te zijn over de grieven, welke zij hebben en waaruit dit conflict is ontstaan. Deze inlichtingen werden ons tot nu toe onthouden, hetgeen verhinderd heeft, dat de tot heden gebruikelijke behandeling van geschillen kon wor den gevolgd. De poging van den heer Elhorst faalde dus en de quaestie blijft nog op het dood© punt, hoewel de arbeiders organisaties het voorstel van den heer Elhorst reeds hadden aangenomen. De stakers en uitgeslotenen hielden een door 4000 personen bezochte mee ting, waarin de volgende motie werd aangenomen Do groote protestmeeting, uitge schreven door „De Eendracht", „Unl- tas", „Vrije Organisatie" en R. Iï. Tex- tielbond", kennis genomen hebbende van den strijd der slakende arbeiders dor fir ma N. I. Menko en de daaruit voort gevloeide uitsluiting, van oordeel, dat het recht aan de zijde der stakende arbeiders is, veroordeelt ten strengste het optre den der fabrikanten verplicht zich alles te doen om de staking tot een voor de arbeiders goed einde te brengen, spoort nogmaals alle arbeiders aan lid der organisatie te worden. Gemengd Nieuws EEN VERZOEK AAN DE KONINGIN VAN BELGIé. Het Belgische volk begint zich te verontrusten over de steeds talrijker voorkomende aanslagen op klein© kinderen. Het „Handelsblad van Antwerpen" bevat nu het volgende verzoekschrift aan Koningin Elisabeth, met verzoek aan allo inwoners van België, die met den inhoud instemmen, het request te onderteekenen „Aan II. M. Koningin Elisabeth, „Mevrouw, „De vrouwen van België, vertrou wend in de gevoelens van volksge- neigdheid die Uwe Koninklijke Hoog heid bij alle gelegenheid aan den dag legde in de liefde tot het volkskind, waarvan door U reeds zoo menig roe rend blijk werd gegeven, Verzoeken U eerbiedig uwen Imo gen invloed bij de openbare machten te doen gelden, opdat door eea schrikwekkend voorbeeld en door doeltreffende maatregelen, een einde zou gesteld worden aan de ontzetten de plaag van kindermishandeling en -vermoording, die in ons vaderland dreigt te ontaarden tot een blijvende romp." De „Nieuwe Gazet" schrijft daar» over In dit verzoekschrift wordt aan de Koningin niet meer of minder ge vraagd, don haar invloed te doen gel den bij de openbare machten, opdat „door een afschrikwekkend voorbeeld en door doeltreffende maatregelen" een einde wordt gemaakt aan de toe nemende kindermishandeling. Dat beteek ent eigenlijk aan de jonge Koningin vragen haar invloed aan te wenden, om de doodstraf in België weder te doen invoeren. DE ZWARTE HAND. De beruchte veree-niging van Itali aansche misdadigers te New-York, de Zwarte Hand, heeft weder een schur kenstreek' uitgehaald, zonder dat het aan de politie gelukte, het spoor der daders te ontdekken: Mariano Scime- ca, een vriend van den te Palermo vermoorden politiebeambte, Petro- sino, kreeg onlangs telephonisch be richt, dat zijn hem ontstolen kind, een knaap van 4 jaar, gedood was wijl hij in gebreke was gebleven een losprijs van 8000 dollars t© betalen. Tevens werd den ongelukkigen vader, een genc-osheer, medegedeeld, dat nu zijn 2de zoon, een kind van 7 maan den, aan de beurt was en dan hij zelf zou worden gedood. Onze Lachhoek HERSTELLENDE ZIEKE. George werd beter, maar hij toon de zich daar in 't geheel niet dank baar voor. Hij bromde, dat de soep niét deugde, dat zijn kussen niet goed lag, dat zijn kamer slordig was, hij gromde tegen z'n vrouw. Blijf toch rustig, vermaand© deze. Maar George ging door met grom- Eindolijk riep z'n vrouw uit: Jij bont de lastigste patient, dien ik ooit gehad heb. Ik heb liever de heele fa milie met roodvonk te bed, dan joft met kou in je hoofd. George antwoordde: Ik geloof, dat wij liet dezen keer eens *ljn. Dat zou Ik ook wel willen. Moeder laat Wimmle een stereos- coop-plaatje zien, schuift het dan in de stereoscoop en vraagt hem of hij het goed zien kan. Half huilend antwoordt het ventje „Neen, heelemaal niet goed 1 Eerst waren er twee prentjes, en nu nog maar één I"

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6