NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8291 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 6 JULI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN jCfc, A D V E RTE N TIËN: v™, PER drie MAANDEN, |K^Ö*2gg|Vso 1-5 regels 50 Cis.; Iedere regel meer 10 Cts. Bullen het Arrondissement voor Haarlem - t 1-AJ Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. E gemeente).. l-JU Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. oer olaatslnei Franco per post door Nederland1.® <g/<T /Vgfc 50 Cts. voor 3 plaatstngfn i contant. v-s per plaatsing, Afzonderlijke nummers- 0.02 H 2 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37J4 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad ls uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 7 JULI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2-3 uur. Café ,,De Karseboom": Lezing door iten heer Alex Huljkman, 8 uur. Stadsnieuws OmOns Ileen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Een Kamer van Arbeid voor do Bouwbedrijven", ln de rubriek Om Ons Heen. Skrlst.tyk Nationaal Zendinotfeest Onze bekende letterkundig® Jacob van Lennep heeft geschreven: Wat heb lk vaak in „LeyduinV' groe ne dreven. Met dankbre ziel dat zalig heil ge smaakt: Die kalme vreugd, slechts door na tuur gegeven, Die 't hart verrukt, den boezem rui mer maakt.. Heden konden zeer velen het den dichter nazingenl Op 't mooie buiten goed „Leyduin" thans van Mr. Henrick S. van Lennep werd namelijk het 47ste Christelijk Nationaal Zendingsfeest gehouden. Met feost- en gewone treinen, als ook pe rtram, rijtuig en fiets, waren .'s morgens al vroeg vele zendings vrienden naar Vogelenzang getrok ken Op het feestterrein heerschte dan ook weidra oen gezellige drukte, vooral bij het kamp, waar een groote eancme en tentjes voor den verkoop van zenduigslectuur en prentbrief kaarten geplaatst wanen. Jammer was het, dat 't weer niet bijzonder meewerkte. 's Morgens hadden grijze regenwol ken gedreigd en tegen half elf begon hei zachtjes te druppelen, en weiden de droppels al grooter. Gelukkig de den de zware boom en als reuzen-pa- rap biies goeden dienst. De stemming onder de f cod gangers werd dan ook niet verstoord. Bovendien de meeste waren van parnpluies voorzien, want *t is haast een traditie, dat men op eendingsfeesten ook in letterlijken zin kan zingen. „Waterstrauneu zullen vlieten..." Gelukkig klaarde tegen den middag -V weer wat op. Op vier plaatsen waren sjweek ge stoelten opgericht, 't Lijstje der spre kers bevatten de volgende namen en onderwerpen: Dr. J. Lamubrts van Bueren, pred. te Amsterdam, ope ningsrede, B. M. Alkema, algemeen vertegenwoord, ger der Ned. Zend inga vereeniging: Zendingswerk in dc Ommelanden van Batavia"; W. Breu kelaar, pred. te Zaandam: „De triumf der zending Dr. J. M. Engelberts, pred. te Amsterdam: „hoe zal het warden?"; H. Guillaume, zendeling der Rhijnsche zending te Purbassam- bu op Sumatra: „het licht schijnt in de duisternis"; W. van Hasselt, zen deling van liet Javacomité te Si Ma- torkis op Sumatra: „De zending on der de Bataks W. L. Jens, te Utrecht: „Een zendin.sfeest op Nieuw Guinea" Dr. F. A. Krull, pred. te Rotterdam: „tweeërlei vraag"; J. Louwerier, hulp prediker in dé Minahassa: „enkele schetsen uit mij narbeidsveld"; Ds. A. J. Montijn, te Haarlem; „zending en alkohol'; Dr. P. J. Muller, era. prof. te 's-Gravenhago; „Zuid-Afrika"; Ds. M. J. Punselie te Leiden: „het hart des volks om te werken'; A. J. Rooze- meyer, direct-ur der Ned. Horv. Dia- conesseninirichting te Amsterdam: ,in zegeningen zaaien, in zegeningen maaien"; Dr. .1. C. Schreuder, direc teur an het Zendiugsbospitaal Petro- nelia te Djokjakarta: „Waarom medi sche zending", Ds. J. W. Stuyvenbcrg te Zaandam, „door God gewerkte be hoeften, de kracht en hoop der zen- jöing"; J.-P, T&lens, zendeling op San- gir en Talaut: „Het evangelie onder |de Sangireezcii en Tabaureezen G. Zalman, zendeling onder Israèl te Rotterdam: „Plichtsgevoel", en Ds. G. J. A. Jonker te Utrecht: Slotrede. Daarmee was dan ook bijna do go- heele dag gemoeid. De openingsrede werd te 10 uur ge houden en de slotrede is eerst te 5 1/2 uur aangekondigd. Toen dr. Lainmerts van Bueren de openingsrede sprak, had hij hoor van eenlge duizenden, die ln een wijden kring om hem geschaard «tonden. Spreker heette alle aanwezi gen welkom en wees op de beteeken is der zendingsfeesten. De zendings vrienden moeten af en toe samenko men, om elkaar van de schoane over winningen die behaald zijn te vertel len, om zoodoende moed te verzame len, om opgewekt ln 's Heeren naam de moeilijkheden te trotseeren, belangstelling voor de zending weer te vernieuwen of te vermeerderen Eenige treffende voorbeelden uit den zendingsarbeld werden door spreker aangehaald. Daarbij wees hij op de medewerking die de zending van ons gouvernement ln Ne<L-Indië mag on dervinden; oen storm, die zendings vrienden ln andere landen ons wel eens benijden. Ook vertelde Dr. I.amoerts van Buo ren, dat de zending veel tegenstond von de Mohammedanen ondervindt, zoo eindigde hij, die tegenstand treden we moedig tegen, zeker van de overwinning, omdat wij strijden in den naam des Heeren, heeft: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde" en ook: „Gij zult wereld overwinnen door het loof." Na deze openingsrede verdeelden zich de toehoorders, omdat op de vier plaatsen de sprekers 't woord namen. Overal was een aandachtig gehoor. Medewerking werd verleend door j muziek vereenigingen „Obodja' uit Rotterdam en „Kunst na Arbeid" uit Haarlem. Onder begeleiding muziek werden bij de spreekplaatsen verschillende liederen en gezongen gezongen. In de pauze trad de zangvexeeni- ging „Harpe Davids' van Haarlem om enkele liederen ten gehoare te brengen. GEEN HANDWIJZER. De Maats, tot exploitatie van Staal waterbronnen had aan het gemeente bestuur verzocht, een bard te mogen plaatsen op de Dreef, bij de School voor Kunstnijverheid om het publiek attent te maken op de drinkhal, die daar zooals men weet in de onmiddel lijke nabijheid staat. en W. hebben evenwel „geen termen" gevonden, om aan dat ver zoek te voldoen. Ilad dit eenvoudige verzoek nu niet kunnen worden ingewilligd? Wel mag men zeggen, dat de geschiedenis zich herhaalt. Toen de Maatschappij werd opgericht, maakte het gemeen tebestuur, wel verre van de zaak te bevorderen, allerhande zwarigheden. Vergunning werd niet gegeven, moest bi] Ged. Staten in hooger beroep war den verln-egein; ln plaats van finan cieelen steun kreeg de Maats, ver schillende recognities samen van hon derd® guldens aan de gemeentekas te betalen; eindelijk werd aan do ar chitecten van het Brongebouw 1000 boete opgelegd, omdat zij onwillekeu rig iets te ver schijnen te hebben ge bouwd. Elders spant zich de gemeente voor zulke plannen, die haar bloei- kunnen bevorderen. Niet aldus in Haarlem. De bad plaats is hier niet geslaagd, om al lerlei redenen, maar ook omdat het gemeentebestuur zich daaraan gelegen heeft laten Liggen, toen het te laat was en een Commissie niets meer kon doen, don de doodsklok lul den. De afwijzing, nu weer, van het sim pele verzoek om een handwijzer, doet de vraag rijzen, of Haarlem eigenlijk wel een bloeiend Staalbad waard zou zijn geweest. DUINWATER TE BLOEMENDAAL. B. en W. van Haarlem deelen me de, dat zij in Februari met B. en W. van Bloemend aal een bespreking heb ben gehad ten aanzien van verschil lende gemeenschappelijke belangen. Ons dagelijksch bestuur meende vrijheid te hebben, toen het uitzicht te openen, dat de prijs van het duin water zou worden verminderd tot 10 cents per M3. Aan den Raad wordt thans OPERA-CONCERT. De ,,Bron"-leden hebben van het bun Dinsdagavond aangeboden Ope ra-concert een vrij druk en zeer dank baar gebruik gemaakt. Met dit laat ste bedoel ik dat elk dar voorgedra gen muzieknummers bijzonder veel applaus uitlokte. De menschen schij nen zich bij deze soort muziekuitvoe ringen maar kostelijk te amuseeretn. Enfin over liet al of niet gemoti veerde van deze voorliefde kan men lang twisten. Zij Is er; daarmee uit. In elk geval laat zich een avond op minder aangename wijze doorbren gen, dan onder 't genot van een pot bier en het aanboor en van een onsa menhangend, maar ln doorsnee goed uitgevoerd muziekprogramma. Behal- ve de tenor, de heer H. v. Straaten waren alio medewerkenden goede ou de bekenden. MevT. Koster—WtbbeTs zong aria's uit Gounod's „Rornéo en Julia" en „Figaro's Hochzeit' van Mo zart; bovendien een paar duetten vam Mozart en Mendelssohn met den bari ton den heer Eduard v. d. Ploeg. Hiermede heb ik tegelijk wel het muzikaal-waardevol3te gedeelte der uitvoering genoemd. Want mevr. Kos ter weet van haar welluidende so praan stem een zeer beschaafd en zeer muzikaal gebruik te maken. De toch wel mooie, warme stem van den heer v d. Ploeg klonk mij dezen avond ntet zoo vrij en frisch als anders, maar het vele goed gevoelde ln zijn voordracht wekt toch altijd belang stelling. Zijn solo-stukken waren een aria uit „Herodiade" (Massenet) en een uit „Hans Heiling" Marschner). Sonoor, maar ook zwaar en hee'.emaal niet soepel ls het bas-geluid van den heer P. Koster. Hij doet denken aan een fcrachtmensch die de zware staaf waar hfj mee werkt, nu ja maar dan toch niet zonder groote en zeer merkbare Inspanning omhoog weet te wringen. In stukken van lyrisch karakter zal hij moeilijk kunnen vol doen; maar In declamatorische mu- ziekphrasen van niet te grooten toon omvang toont hij zich een dramatisch zanger met zeer te waardearen eigen schappen. Zijn programma bestond uit Lowe's „Der selt'ne Beter", „Drel Wanderer van Hermann en een paar ensemble-nummers. Het allerbest heeft hij mij voldaan ln het duet uit Lörtzing's .Waffcnschmied". De an dere partij van dit duet werd gezon gen door den heer v. Stiran teil dlo zijn vocaal-dramatisch ta lent een heel gunstigon indruk gaf. Gunstiger b.v. dan in de „Graalsver- telling" uit Lohengrin, waar mij het voortdurend wat larmoyante van zijn geluid en het onrustige, wei nig waardige van zijn voordracht, hinderden Zonder twijfel echter ls deze jonge zanger de gelukkige be schikker over een echt tenor-timbre over de noodigo muzikale gege vens om zich als operakracht te doen respecteeren. De solisten werden op de piano be geleid en dat wel op zeer talentvol le, fijn-muzikale wijze door een vroegere stadgenoote: mevr. Kittle de Lange, die ln haar twaalftal bege- Idingen een maar betrekkelijk dank bare, maar des te omvangrijker en zeer zeker hoogst belangrijke taak vond. PHILIP LOOTS. Staalbad Haarlem. De drinkhal werd gisteren door 89 personen bezocht. BEVOLKINGSSTATISTIEK. De Staatscourant bevat de gewone opgaven der gemeenten betreffende het aantal inwoners. Deze cijfers staan in geen verband met de uit komsten der op 31 December 1909 ge houden volkstelling. De opgaven voor Haarlem en de om liggende gemeenten zijn aldus: Haar lem 70299 inwoners, Bennebroek 1295, Beverwijk 6651, Bloemeudaal 7754, Haarlemmerliede 3665, Haarlemmer meer 19633, Heemstede 7095, Schoten 9291, Velsen 18538, Wijk aan Zee en Duin 2924 en Zand voort 3890 inwo ners. De provincie telt 1.112.582 inwoners. Heden, 6 Juli, houdt de „Vereenl- Alzoo niet mind® rdan 18 sorekeus.gteid. dat te bekrachtlzen. en omstreken in het Café Roo- zen, Dreef alhier, haar jaarvergade ring. Na afloop van deze vergadering is haar door de Haarlemsche Bak- kerspatroons-vereeniging een rijtoer aangeboden ter bezichtiging van Haarlem en omstreken. EEN OUD GEBOUW IN EEN NIEUW GEWAAD. Het oude „Weten en Werken" de Gedempte Oude Gracht zal zich zelf niet herkennen. Het is, na door den heer J. A. Boom te zijn aange kocht, verbouwd en ingericht voor diens drukkerij en de uitgave van zijn tijdschriften „De Auto", „De Lucht vaart" en „De Motorboot". Links van den keurigen ingang is een ruim bediendenkantoor ingericht, rechts het privé kantoor van den heer Boom zelf en de groote zaal is ver bouwd tot drukkerij, waar de vijf snelpersen op een rij naast elkander zijn opgesteld. Boven is de zetterij ingericht, een ruime lokaliteit, luchtig en waar het allereerst noodjge, het daglicht, aan drie zijden en van boven toegang heeft Een ruime zolder komt tot ber ging van allerhande benoodigdheden goed te pas. Met een lift worden de zware vormen naar en van de druk kerij getransporteerd. De nooöige ge makken voor het personeel zijn goed in orde. En hoewel aan de verschillende af- deelingen de ruimte verre van karig is toegemeten, bleef er nog een ver trek over, waarvoor de heer Boom geen bestemming vond. Dat zal later nog wel te pas komen, wanneer, wat we ltopen, de bloei in de zaken, die den eigenaar tot de inrichting dezer nieuwe drukkerij noopte, voort mag gaan. BRANDJE. Gisteravond ontstond door onbe kende oorzaak brand ln een tlminer- manswerkplaatsje van den heer J A. Nelissen, gelegen op het Phoenix- terrein naast den houthandel van de firma W. F. Bremer en Zonen. Door de brandlucht en den Took op het gevaar opmerkzaam gemaakt, te lefoneerden de buurtbewoners dade lijk om de politie en de brandweer, die spoedig ter plaatse was. "Met brand bluschmateriaal van den houthandel das heeren Bremer werd het vuur spoedig bedwongen, hoewel niet belet kon worden, dat liet werkplaatsje heel uitbrandde. De houthandel bleef voor liet vuur gespaard, ofschoon de planken aan de buitenzijde geblakerd werden. De één-paardsslangenwagen en de ladderwagen, die eenige oogenbhkken later verschenen, behoefden g dienst te doen. Verzekering dekt schade. Vooral veel timmermansge reedschap verbrandde. Te twaalf uur was alles weer zoo rustig als te voren, 't Geval lokte veel nieuwsgierigen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 11T0. Ingeschreven: 8 timmerlieden, - machinale houtbewerkers, wa genmaker, 1 meubelmaker, 1 mo delmaker, 2 metselaars, 4 opper lieden, 1 stucadoor, 2 witters, 3 machinebankwerkers, 1 monteur, 6 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, vuurwerkers, I ketelmaker, 8 burgersmedsn, 2 machinisten, 4 sto kers, 4 electrlciens, 1 instrument maker, 1 koperbankwerker, 1 ko perslager, 8 loodgieters, schoen maker, zadelmaker, kleerma kers, 3 schilders, 1 behanger, 1 stoffeerder, 2 bloemisten, 8 tuin lieden, 2 grondwerkers, 1 bakker, banketbakker, slagers, 2 krui deniersbedienden, 1 kellner, 6 ma- gazljnknechts, 4 loopknechts, 9 huis knechts, 2 sigarenmakers, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 1 letter zetter, 1 lithograaf, binders, lï e werklieden dienstboden, werksters, 2 naaisters, 1 kook ster, 1 huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- raut bouwk. opz., houtdraaier. OVERDRACHT VAN GROND. B. en W. stellen voor, gunstig te be schikken op hot verzoek van F. L. Oostenbroek, om gronden niet tege lijkertijd, maar afzonderlijk aan de gemeente te mogen overdragen. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: C. M., te Amsterdam, overtreding Wapenwet, 3 boete of 3 dagen hech tenis. P. G., te Velsen en 4 anderen, over treding Arbeidswet, 2 maal 2 boete of 2 maai 1 dag hechtenis, f 3 boete of 1 dag hechtenis, 2 boette of 1 dag hechtenis, en 1 boete of 1 dag hech tenis. M. C. de R., te Beverwijk, overtre ding Leerplichtwet, I boete of 1 dag hechtenis. H. J. de W en A. P., te Haarlem, straatschenderij, I 3 boete of 3 dagen hechtenis en 2 boete of 2 dagen hech tenis. P. K„ te Bloemendaal, nachtru moer, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. de W., te Haarlem, en 3 ande ren, loopen op verbodn grond, f 5 boe te of 3 dagen hechtenis, en 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. D D., te Haarlem, overtreding Bouwverordening Haarlem, 2 boete of 1 dag hechtenis. W. A. de H-, te Schoten en 4 ande ren, overtreding Politieverordening Haarlem, f 1 en f 3 boete of 1 en 3 gen hechtenis, f 2 boete of 1 dag hech tents en 1 boete of 1 dag hechtenis. P. F. te Haarlem, overtrdlng Poli tieverordening Beverwijk, 1 boete of 1 dag hechtenis. H. A. B., te Haarlem, en 7 anderen, overtreding Verkeersverordenlng Bloe mendtaal, 2 boete of 2 dagen hechte nis en f 1 boete of 1 dag hechtenis. G. H. K., te Amsterdam, overtre ding Politieverordening Bloemendaal I I boete of I dag hechtenis. A. J. v. d. B., te HaaTlem, en 2 an deren, overtreding Motorverordening, Haarlemmerliede, 1 boete of 1 dag hechtenis, 3 boete of 3 dagen hech tenis, en f 5 boete of 3 dagen hechte nis. M. D., te Beveuwljk, en 9 anderen, overtreding Motor- en Rijwiel Regle ment, f 2 boete of 2 dagen hechtenis, en 11 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 12 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot f 6 boete of 3 dagen hech tenis, f 5 boete of 3 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hechtenis, en f 2 boete of 2 dagen hechtenis, (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Hedenmorgen omstreeks tien uur schrikte op den Binnenweg alhier een paard gespannen voor een bollenwa- gen voor een aldaar passeerende stoomtram, met het gevolg, dat het paard op hol sloeg en In zijn vaairt een lantaarnpaal omver reed. De voerman A. Lijman van Velsen kreeg den wagen over zijn boenen en kwet ste zich aan de knieën en het scheen been. HAARLEMMERMEER. Diefstal. Aan den Ringdijk nabij Halfweg werd bij zekc-ren B. bij diens afwe zigheid uit zijn woning 8 ontvreemd. Zeer zeker heeft men daarbij gebruik gemaakt van een passenden sleutel, daar de buitendeur gesloten was. Het politieonderzoek, dat zelfs met be hulp van een politiehond geschiedde, heeft een negatief resultaat gehad. ZANDVOORT. In de afgeloopen week zijn bij een door de politie gehouden controle in zake do Arbeidswet drie overtredin gen geconstateerd, waarvan proces verbaal is opgemaakt. Aangekomen badgasten Familie Witteboon, Amsterdam, lleemskerkstraat 14, 7 p. M. C. Vis ser, id.. Haltestraat 52, 2 p. Mei Putz, id., id. Mevr. Leewin, idem, Hoogeweg 94. A. J. van der Flier, Bloemendaal, id. F am. Hambur ger. Watergraafsmeer, Spoorstraat 37, 5 p. M. A. Schlotter, Amster dam, Kosterstraat 5. 3 p. Familie Becker, Apeldoorn, Spoorstraat 3-1, 2 p Familie Tilburg. Amsterdam, Achterom 1, 8 p. Familie Worp, 's-Gravenhage, Groote Krocht 27, 2 p. A. I. Zeeman, Amsterdam, Halte straat 43, 9 p. Wed. Baale, idem, Zeestraat, 3 p. A. Engel, Brünn, id. Familie Visser, Amsterdam, Dr. Smitstraat, 7 p. Fam. Knoop, Am sterdam, Oosterstraat 1, 4 p. Fam. aBtavier, Antwerpen, Kerkstraat 5, 2 p. Familie Prins, Amsterdam. Boulevard de Favauge, 7, 4 p. E. Lleblich, Brünn, Hotel d'Orange, 2p J.' Eltzbacher, Noordwijk aan Zee. id. - J J. Smit, Leiden, ld. Fan: Gorter, Groningen, id., 2 p. G. P Cool. Assen, Hotel Groot Badhuis. R. Eberliardt, Berlijn, id., 4 p. J. Fuchs, id. id., 5 p. Dr. Sondhelmer. Gelschausen, Hotel Beau Rivage, 6 p. L. Hahn, id. id. D. Schwanhai- zer, Nurnberg, id., 7 p. J. J. Govers. Amsterdam, HaarLstraat 24, 5 p. J. van Gelder, id., Schoolplein, 3 p. Fam. Van der Slier, id., Haltestr- 6, 8 p. Fam. van de Abeele, Wa tergraafsmeer, Duinweg 2, 2 p. Binnenland EEN HOOS. De heer W. H. v. M. Jr., chem. «in dent, deelt aan de N. R. Ct. het vol gende mede: Zondag 3 Juli 's avonds te 7.15 kon men aan het Oostvoornsche strand een indruk- en tevens wel angstwek kenxl schouwspel genieten. Aanvanke lijk tirok een eigenaardige wolk, dte als een zwarte balk afhing uit een aantal grijze koppen, de aandacht door haar zeer scherpe begrenzing en nagenoeg verticalen stand. Toen zij opgemerkt werd bedroeg haar lengte circa 10 graden. Meer en meer ech ter nam zij naar beneden ln lengte toe, steeds zwarter wordend, tot ein delijk haar karakter van windhoos hieruit bleek, dat boven den zeespie gel, recht onder den balk de balk- vormige wolk een kegelvormige bruisende watermassa zich onstuimig verhief. Toen bevond het gevaarte zich naar schatting op een afstand van eenige K.M. in zee, even buiten de landtong van het jachtterrein ge naamd „de Hoek". De hoos zelf ech ter had, behalve haar eigene spiraal beweging, die aan herhaalde knoopen en buiken duidelijk was waar te ne men, ook een zeer snelle eigen bewe ging van West naar Oost. Spoedig be vond zij zich dan ook bov en genoem de landtong en zoog nu, in plaats van watermassa's zwarte stof omhoog, wat, gegeven de vochtigheid van den bodem op vrij wat kracht wees. Weer later bevond zij zich weer boven den wijden Maasmond, ging steeds meer landwaarts ln. Hierbij steeg zij ech ter o.i. voortdurend en ook de dikte verminderde tot op circa één derde. Toen zij, van zee uit gezien wij ge noten een en ander aan boord v. d. stoomboot Maasnymp zich boven het eiiand Voorne en Putten bevond, kronkelde de zwarte staart zich in een reusachtigen halven cirkel en loste zich van boven In pluimwolken op Gedurende haar grootste breed'.e kon men, voor zoover de achtergrond meer helder was, een lichte ke«rn en zwarteren rand, voor zoover de ach tergrond donker was een donkere kern en een iichtereu rand waarne men. Toen zij boven het land zich be vond, zag men te halver hoogte ven de nu over ruim 30 graden opstijgen de hoos buiten dezen rand nog een tweeden zwarteren op eenlgen af stand. De hoos ging vergezeld van plasre gens en een geweldig-ratelenden blik semslag in de onmiddellijke nabijheid. ARBEIDSWET. Bij de Twenische gemeeiitebestui en is een beweging gaande om op te ko men tegen de in net ontwerp-arbeids- wet opgenomen bepaling, dat na elke 41/2 uur werken de fabriek een half uur dient te stoppen en door de arbei ders moet verlaten worden. UP TO DATE. Uit een advert. In het Vad. „Een dienstbode zoekt langs dezen weg een betrekking bij verstandige menschen. P. G., enz. SALARIS RIJKSVELDWACHTERS. Het vorige jaar werd het salaris van de rijksveldwachters verhoogd, en die verhooging zou ingaan met primo Januari 1910. Tot heden heb ben de rijksveldwachters die verhoo ging nog niet gekregen, ofschoon v, e reeds Juli schrijven. (Msb.) HOOG WATER. Tengevolge van de geweldige re gens ls de stand van het boezemwater in Friesland al weer zóó hoog, dat men er ln de laag gelegen hooüanden last van heeft en aan de verhuurders vergoeding der waterschade gaat vra gen. De grond zit vol water, in een polder was men aan het omspitten van grond, waarbij bleek, dat het wa. ter nog geen 20 centimetor diep In den grond stond MAATSCH. TOT BEVORDERING DER GENEESKUNDE. Tweede dag. De sectievergaderingen werden voortgezet Als sprekers traden op de heeren Eh-. J. J. van I»ghem van Amsterda mover de besmetting met paratyphusbaci lien/ Ch A. All Cobc-a

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1