HAARLEM'S DAGBLAD. •ffWEEDE BLAD. to of in het algemeen een Kamer van Arbeid voor de bouwbedrijven t»nttig werkzaam zal kunnen eijn. herzien, volledige godsdienstvrijheid invoeren, het burgerlijk huwelijk gel dig moeten verklaron en de kerkho ven secularlseeren. In zijn antwoord zei de minister president Canalejas, dat er aan den val van het kabinet-Moret niets on verklaarbaars was. Do val is veroor zaakt door de tweespalt, die er in de liberale partij ontstaan was, en toen de koning het huidige kabinet aan de regeering riep, heeft hij de quaes-' tie opgelost op een wijze, zooals het best was voor het land. De koning heeft grondwettig gehandeld en bo vendien zou ik zoo vervolgde de premier nimmer een erfenis aan vaard hebben, waar iets oneervols aan kleefde. Canalejas botoogde voorts, dat het gevaarlijk zou zijn de Grondwet te gaan herzien, maar dat de in de troon rede aangekondigde hervormingen in elk geval" verwezenlijkt zouden wor den. Do Engelscho collega van Canalö jas, minister Lloyd George heeft IN 'T LAGERHUIS EEN SCHERP DEBAT moeten doorstaan. De aanval op de zen minister van financiën werd ge opend door zijn ambtsvoorganger in het vorige kabinet Austin Chamber lain. Deze maakte er den kanselier van de schatkist een verwijt van, dat hij de vervulling van de wenscbeu der armen afhankelijk stelde van dc vlootpolitiek van andere landen. (Lloyd George heeft nl. de vorige week gezegd, dat er middeien be schikbaar zouden komen voor de so ciale maatregelen, zoodra Duilsch- land's vlootprogram afgewerkt zal zijn en Engeland dus ook de handen vrij krijgt). „En geeft de minister blijk van staatsmansbeleid", zoo vroeg de interpellaut, „wanneer hij het volk vertelt, dat er ten koste van de verdediging ter zee, sociale hervor mingen zullen worden ingevoerd, wanneer hij het dus aauspoort om voor oogenblikkelijk voordeel toekom stige veiligheid prijs te geven En ten slotte gaf hij den minister den raad af te treden, wanneer hij van meening mocht zijn, niet te mo gen medewerken tol een uitbreiding van de vloot, die zijn ambtgenooten noodzakeliik achten. Daarna kwam Lord Charles Beres- ford aan het wüurd. Deze bereed we der zijn gewoon stokpaardje, de uit breiding van de vloot. Engeland is groot geworden door de zee, zoo bo toogde hij, en men mag du3 niets on beproefd laten, om zijn overwicht ter zee te handhaven. Ten slotte kwam ook de socialist Snowden. Deze maakte er den minis ter van financiën een verwijt van, dat de regeering het land nu reeds 18 maanden had laten wachten op een wetsontwerp op de verzekering tegen werkloosheid en invaliditeit. Ook hij ried Lloyd George aon om, wanneer hij niet kon toestaan wat men meen de van hem te mogen verlangen, plaats te maken voor oen onder. IN EGYPTE is er ook weer onrust. Het graf van Wardanf. den dezer dagen ter dood gebrachten moordenaar van Boetro3- pasja, schiint een betoogingsplaats der Jong-Egyptenaren to zullen wor den. In groote scharen gaan studen ten en vrouwen naar het graf ter be devaart. Toen herhaaldelijk getracht werd redevoeringen te houden, kwam de politie tusschcnbcide. Aan een fa natiek Jong-Egyptcnaar moest zelfs met geweld women belet het lijk van Wardani op to graven. Aan openbare gebouwen worden te genwoordig eiken nacht biljetten aan geplakt met het opschrift„Wardani is dood, leve Wardani I" of„Egyp te voor de Egyptenaar» I" De Engei- scho regeering heeft strenge maatre gelen van voorzorg genomen en laat de leiders der Jong-Egyptenaren be waken. Zal mea in Engeland dus toch naar de raadgevingen van ex-president Roosevelt luisteren STAKING VAN T SPOORWEGPER SONEEL IN FRANKRIJK. Maandag werd in een te Parijs ge houden vergadering van gedelegeer den van het noorderdistrict der Fran- sche spoorwegen, „met het oog op den onwil der spoorweg-maatschappijen en der regeering", besloten „over te gaan tot het laatste middel, dat den spoorwegbeambten rest om hunne eischen kracht bij to zetten, n.l. de staking." Dit besluit zal aan het een- SDAG 6 JULI 1910 tralo stakingscomité worden medeg* deeld en dit zal dan beslissen, wan» nocr de staking zal ingaan. Zooala men weet heeft de regeering al toegezegd krachtige maatregelen te zullen nemen, om bij een staking den dienst te verzekeren. Stadsnieuws AMBTENAREN VAN „MEEREN- BERG". H. P. Ivorslanije cn M. Niermeijer, respectievelijk voorzitter en secreta resse van den Algemeencn Neiierlond- scben Arnbtenaarebcmd, hebben zich volgens de „Tel." met eeu adres, tot de Provinciale Staten van Noord- Holland gewend, waarin zij, naar aanleiding van het invoeren van het nieuwe reglement voor do ambtena ren van het gesticht „Meerenberg", doen opmerken „dat hot voor de bestaanszekerheid der ambtenaren noodzakelijk is, dat aanstolling en ontslag berusten bij het bestuur der provincie; dat volgens liet nieuwe reglement ambtenaren kunnen worden gestraft en ontslagen, zonder beroep op eefl onpartijdig scheidsgerecht dat naar hunne meening dc billijk heid eischt, dat bij overplaatsing van ambtenaren van het provinciaal ge sticht „Meerenberg" naar liet provin ciaal gesticht „Duin en Bosch", of omgekeerd, de dienstjaren te voren in het eene gesticht doorgebracht ook in het andere te doen meetellen voor bevordering, anciënniteit, salariee- ring, verhooging, pensionneeriug, etc. dat h. L bij het vaststellen van de regelingen van de arbeidsvoorwaar den voor de ambtenaren der beide genoemde gestichten, behoort te wor den gestreefd naar eenheid." Binnenland R. W. J. C. VAN DEN WALL BAKE. Do heer R. W. J. C. van den Wall Bake, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, is gisteren op zijn bulten „Heïdepark" te Hilversum overleden op 67-jarigen leeftijd. In hem gaat een man van boteeko- nis verloren, die een belangrijke rol heeft gespeeld, vooral op het gebied va nhet verkeerswezen. Als jong in genieur werd hij op 20-jarigou io.'ftijd benoemd tot adj-Jigenieur-werktuig- kuudige bij de Staatsspoor, welke be trekking hij in 1867 verwisselde vocht die van adjunct-administrateur dor Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij. In 1881 volgde zijn bevordering tot ad ministrateur. Toen de Ned. Zuid-APrikoanscho Spoorwegmaatschappij was opgericht werd hij in 1887 tot directeur be noemd, en zijn verdiensten in cLie funo tie zijn algemeen bekend, zoo hier als in Zuid-Afrika. Mede dank zij zijne groote energie ward dio maatschappij in korte jaren een bloeiende zaak, en bij den treurigen afloop van den oorlog en de liquidatie der maat schappij heeft hij voor aandeelhou ders en personeel gered, wat er te redden viel. Een reeks van jaren was de heer Van den Wall Bake )id von den Am- stordamschen Gemeenteraad, waar hij onder de gezaghebbende leden be hoorde en sinds 1895 vertegenwoor digde hij Amsterdam in de Staten van Noond-Holiand. In de plaats van den heer Wester woud t werd hij in 1907 tot Gedeputeerde gekozen Do lieer Van den Wall Bake was ridder van den Nodorlandschen Leeuw en van den Rooden Adelaar van Pruisen. De begrafenis is bepaald op a s. Vrijdag op Zorgvlied. Door het overlijden van den hoer Bake zijn er thans niet' minder dan drie vacatures in het College van Ge deputeerde Staten. WIE MIST PAARD SN WAGEN Op weg van Amsterdam naar het Gooi werden volgens de „Tel." des nachts cenige verhuiswagens nabij «ie „Vinbebrug" ingehaald door een vrachtwagen, bespannen met één paard, doch.... zonder voerman. Te Muiden aangekomen, heeft men daar de polit e met het gebeurde in kennis gesteld en is deze thans op onderzoek uit. Paard en wagen heeft men te Muiden gestald. OM ONS HEEN No. 1165. Een Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven. Onlangs is bericht, dat de hecren Hooij en Huizing, In hun qualiteit van voorzitter en secretaris van den Christelijken Bestuurd ersbond, po gingen aanwenden om te geraken tot wederoprichting van do Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven. Er zijn menschen, die aan deze colleges geen de minste boteekenis toekennen, omdat daaraan zooveel gebreken kleven. Bijvoorbeeld, dat de afwezigheid van een patroon de slem \an een arbeider van zelf uitschakelt en omgekeerd, ook dat de Kamer niet de minste dwingende macht bezit en dat de secretaris zich verslijten moet in allerlei administratief werk, dat door zijn regelmatigheid tot sleur- arbeid wordt Br zijn nog meer bezwaren, maar lk noem deze alleen. Volgt daar nu uit, dat do Kamer van Arbeid niet de minste waarde iieeft Ik zou daarop geen Ja durven zeggen. Uit ervaring weet ik, dat de geregelde aanraking van belangstel lende patroons met belangstellende arbeiders wel waarde heeft, al was het alleen, omdat partijen eikaars zienswijze te weten komen, verde digd en toegelicht In een gemoedelijke bijeenkomst Vandaar dan ook, dat ik, van de jplannen dor heeren Hoofj en Huizing (vernemende, begonnen ben met die te waardeeren. Maar daarnaast heb ik in ij afgevraagd, of zij eenig proctisch nut zouden kunnen hebben. En om die redon heb ik mij gewond tot ver schillende personen, die van de zaak kunnen weten en hun gevraagd, waarop naar hunne meening de vorige Kamer van Arbeid is ge strand of dezelfde bezwaren bij de nieuwe Kamer van Arbeid zuilen kunnen worden vermeden De eerste, die mij antwoordde, was 'de heer M. van Ommeren, die er geen bezwaar tegen had, dat ik zijn naam noemde indien ik meende, dien te pas te moeten brengen. De in- tboud van zijn schrijven luidt als Volgt Ia antwoord op uw schrijven d.d. 8 Juli j.L moet ik tot mijn leedwezen bekennen, niet veel ondervinding ta hebben van Kamers van Arbeid, en wat ik er van weet, is niet bemoedi gend. Zooals u weet, heeft hier te Haar- Hem bestaan een Particuliere Kamer !»an Arbeid, met nu wijlen mr. De Kanter als voorzitter ondergetoeken de is daar ook «enigen tijd lid van geweest Haar groote gebrek was, dat ze te veel vakken omvatte, en daar door te weinig bindende kracht had, en dus heel weinig tot stand bracht Na de herziening en de oprichting der Kamers van Arbeid, die van Re- gcaringswege werden ingesteld, kon in Haarlem wegens gebrek aan be langstelling, voor de bouwbedrijven althans, geen Kamer blijven bestaan. Of er nog even weinig belangstelling bestaat, kan ik Log niet beoordeelen, omdat die vraag niet aan de orde is geweest Wel meen ik, dat door het meer op den voorgrond treden van werklieden- en patroonsvereenigin- ge:i, die meestal onderling de zaken regeleD, de behoefte aan een Kamer van Arbeid zich minder doet gevoe len. Waar evenwel uit een maat schappelijk oogpunt telkenmale nieu we vragen en onderwerpen aan de orde zijn, kan een Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven het aangewe zen lichaam zijn, om die te beant woorden, welke vragen n u door de Kamer van Arbeid voor de Metaal- en JhoüiLLETON NORA Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. tea Maar Florence was niet gewoon, vragen te doen alleen uit nieuwsgie righeid. Zij was een type van dat groote aantal meisjes, dat zich in voorname maatschappelijke kringen beweegt Haar vader was een lorsche baro net zonder geld, een van die mannen, die steeds om rijke speculanten als Sir Jozef heenhangen, in de hoop, wat van de financaeele kruimels op te rapen, die van de tafel des rijken af vallen. Soms gedragen deze armoedzaaiers zich als milliounairs, namelijk wan neer zij als directeur van oen of an dere maatschappij optreden, door hun Patroon in het leven geroepen dan krijgen lij een fooi van een guinje telkens als zij op de Beurs komen, waar zij zaken heeten te doen, waar van »y weinig of niets begrijpen, en waar van hen verwacht wordt, dat *'j hun naam zetten onder ieder be- Houtbewerking worden beantwoord, hetgeen niet altijd juist kan zijn, om het groote verschil in toestanden en zaken, waaronder die Kamer zich be weegt. Dit is dan ook het eenige, waarom ik meen, dat da Kamer van Arbeid recht van bestaan heeft De wet op den arbeid gaat toch over de Kamer heen, loonquaesties worden in den regel ook niet aan die Kamer opge dragen, over het algemeen is het een ondankbaar werk, daar lid van te zijn.. Het tweede schrijven, dat ik ont- i ving, is een zeef belangrijke beschou wing van den heer H. J. G e ij 1 J.Czn., ook in historisch opzicht Zij luidt aldus Ten einde eenigszlns volledig te kunnen voldoen aan het verlangen, uitgedrukt in uw geëerde d.d. 1 Juli, was ihet noodig, om aangaande het verloop der zaak betreffende de vroe gere Kamer van Arbeid voor de bouw bedrijven hier ter stede, vooraf mijn geheugen wat op te frisschen. Het is namelijk ruim 11 jaar gele den, dat in 1899 die Kamer werd ge constitueerd, terwijl zij reeds in 1901 aan volkomen machteloosheid leed en naar ik meen Ln 1902 werd opge heven. liet was toch in September 1901, dat verschillende vereenigingen hier ter stede, waaronder ook de Vereeni- glng van Industrieelen, enz., waar van ik de eer had destijds voorzitter te zijn, van Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven ontvingen, met verzoek om te willen berichten lo. welke bezwaren oorzaak wa ren, dat het overgroote deel der pa troons in de bouwvakken zijne mede werking aan het samenstellen der Ka mer onthield 2o. of en, zoo ja, waardoor die be zwaren konden worden weggeruimd. Op initiatief van de Vereen'ging van Industrieelen enz. kwamen do be sturen van de verschillende pairoons- vereenigingen, die zoodanig schrijven van den Minister hadden ontvangen, bijeen, en verzonden gezamenlijk een schrijven aan den Minister, waarin in hoofdzaak het navolgende onder de aandacht van Z. Exc. werd ge bracht A. De relatief ongunstige resulta ten, die de verkiezingen voor leden van de Kamer, gehouden in 1899, 1900 en 1901, opleverden, wat betreft het aantal uitgebrachte stemmen, in ver houding tot het aantal namen, die op de kiezerslijsten voorkwamen. B. Do onvolledige samenstelling van de kiezerslijsten op zichzelve. C. De vermoedelijke oorzaken, die er toe leidden dat, althans van de zijde der patroons, zoo weinig belang stelling in de samenstelling der Ka mer werd betoond, en die tevens ten gevolge hadden, dat reeds kort na haar samenstelling geen patroons meer te vinden waren, die het lid maatschap van de Kamer wilden aanvaarden. Wat betreft de punten A en C (j>unt B kan hier verder buiten bespreking blijven), daarvan moet de verklaring voor een groot deel gezocht worden in de bepalingen van de wet zelve, die er niet op berekend waren, om althans bij de toenmaals bestaande toestanden, do noodige samenwerking tusschen de leden-patroons en de leden-werklieden te verkrijgen. De bedoelde wetsbepalingen, die trouwens tot heden niet zijn gewij zigd, betreffen in hoofdzaak de wijze, waarop in de Kamers van Arbeid de voorzitterezetel wordt bezetde wijze waarop de verzoeningsraden worden gekozen en samengesteld en de wei nige macht, waarmede do Kamers van Arbeid omkleed zijn, om de uit voering harer besluiten te verzeke ren. Voegt men daarbij de destijds bij de werklieden algemeen geldende en reeds vroeger tijdens het bestaan der arbeidsraden door hen in toepassing gebrachte meenmg, dat de Kamers richt, hoe onmogelijk en onwaar schijnlijk ook, olies om de onnoozelo en goedgeloovige geldbeleggers er in te laten loopen. liet is niet moeilijk, zich het soort van leven voor te stellen, dat een meisje ais Florence moest leiden, niet zoo'n vader en in zulke omstandighe den leeft men een leven van voort- durenden strijd met wat men gewoon lijk vergulde armoede noemteen bestaan van de hand in den tand, wat al erg is, als men er in ia gebo ren, maar dat ondraaglijk wordt, als het iemand ten deel valt, die door geboorte en positie beschouwd wordt als tot de welgestelde menschen te behooren. Van haar vroegste jeugd of was zij om zoo te zeggen gedwongen geweest zichzelf een weg te banen en omdat er eenmaal verleidsters zijn en zwak kelingen, die verleid worden in ce uitgaande wereld, had zij de rol van verleidster op zich genomen. Niet weinig jonge mannen waren in den laats ton tijd door toedoen van de schijnbaar onschuldige en naïeve Florence aan de speeltafel terecht ge komen. Sir Jozef vond haar even goed als handlanger als haar va der, want, ofschoon hij in het open baar niet meedeed aan het spel in een van zijn huizen hij ging gewoon lijk naar bed voordat het kaartspel begon vertrouwde hij op haar, om zich van gasten te verzekeren, die van 'Arbeid alleen waron' Ingesteld, om hunne belangen voor te staan, niet die van de patroons, dan kan het niot andera of, althans voor de bouw vakken hier Ter stede, moest hare in stelling door een spoedig verval ge volgd worden, en waren ten slotte geen bruikbare krachten onder de patroons meer te bewegen, om Iet lidmaatschap van de Kamer te aan vaarden. Thans rest nog de vraag, of de omstandigheden en de onderlinge verhoudingen in de bouwvakken se dert 1901 zoodanig zijn gewijzigd, dat een nieuw op te richten Kamer van Arbeid zal kunnen blijven bestaan en mot succes zal kunnen werken. Deze vraag i3 zeker moeilijk te be antwoorden en wanneer ik niettemin mijne meening daarover tan beste geef, dan wil ik allerminst geacht worden daarmede den steen der wij zen te hebben gevonden. De zaak staat m. i. zoo Zoolang de wot op de Kamers van Arbeid geen belangrijke wijzigingen ondergaat, zullen alle, ook de bestaande Kamers, een kwijnend bestaan blijven voeren, niettemin blijven vele Kamers van Arbeid toch in leven en het zou dus kunnen zijn, dat een Ka/ner voor de bouwbedrijven te Haarlem onder gun stiger omstandigheden dan vroeger opgericht, levensvatbaarheid heefL Die gunstiger omstandigheden zijn m. i. in zekere mate wel aanwezig. Do verhouding namelijk tusschen patroons- en werklieden-organisaties is beter dan vroeger. Vele werklieden- vereenigingen zijn meer vatbaar voor gemeen overleg en zien de zaken minder sterk van één kant dan een 10-tal jaren geleden, terwijl de pa troons over het algemeen meer aan het denkbeeld zijn gewend geraakt, dat de werklieden behooren georga niseerd te zijn en ook meer vertrou wen in die organisaties beginnen te stellen naarmate wederzijdsche waar deering daarin meer op den voor grond treedt Om de medewerking van de pa troons tot wederoprichting van eane Kamer van Arbeid voor de bouwbe drijven te verkrijgen, na de vroeger door hen opgedane minder aangena me ervaring In deze, is het allereerst noodig, dat duidelijk worde aange toond, welke nuttige arbeid de Kamer in het belang van de bouwvakken in het algemeen zal kunnen verrichten. Dit nu behoort door do vooi-standers klaar en duidelijk te geschieden, met oorbeelden toegelicht, van hetgeen door andere Kamers van Arbeid voor de bouwbedrijven in dat opzicht werd bereikt Tot zoover de heer G e IJ 1, wlen ik dank breng voor zijn uitvoerig en be langrijk relaas. Ik hoop in de gelegenheid te zijn, op deze aangelegenheid in een tweede artikel terug te komen, liet boven staande is reeds zeer der overweging waard. J. C. P. Belangriik politiek nieuws is er nog steeds niet. Zuster Anna ziet ook nog niets komen. Toch zal 't nu niet meer zoo heel lang duren, of de heeren diplomaten kunnen weer aan den gang gaan. De tijd voor de vacanties en zomer-uit- stapjes is aangebroken, dus ook de vorsten gaan op reis. Reeds ziin verschillende ontmoetin gen tusschen staatshoofden aange kondigd. Een belangrijke schakel ont brak evenwel nog 'T REISPLAN VAN DEN DUIT- SCHEN KEIZER. Wilhelm heeft immers een veel- beteekenende rol in 't Europeescne stutenconcert I Nu, na den dood van koning Edward, die ook veel aan di plomatie deed, nog meer dan vroeger. De keizer onzer Ooster-buren is aan boord van de Hohenzollern een kruis tocht in de Noordzee begonnen. De reis zal ongeveer 3 èi weken duren, want Z. M. wordt eerst einde Juli, be- bruikbaar voor hein warenmen schen met titels en geen geld, wier namen, wanneer zij in de „Morning Post" als zijn gasten werden opge somd, hem een maatschappelijk pres tige in de City verzekerden en an dere menschen met geld, die door fij ne kunstgrepen er toe gebracht wer den aandeel en te koopeu als Sir Jozef er op gesteld was ze te verkoopen. Florence had een vermoeden, dat de jonge man Eliot Graham een an der was dan hij scheen, en dat hij een of andere onbewuste rol speelde Lu een plan van Sir Jozef de jonge man was blijkbaar een gentleman, toch nam hij de positie ln van een dienaar. Zij was niet zeer gevoelig waar het leden van de andere sekse betrof, maar toch had Eliot Graham indruk op haar gemaakt Dat was niet te verwonderen. Hij was een ferme man, mot ernstige manieren, vrij in zijn spreken, heel anders dan dde jonge mannen, in wier gezelschap zij gewoonlijk ver keerde. Als hij een Jonge man van stand en geld was geweest, zou zij haar best hebben gedaan, hem voor zich te winnen. „Men moet het hoog ste beminnen", en zij was overtuigd, dat hij de beste was, die ooit haar pad gekruist had. Eliot bracht baar in de stallen en liet haar op zakelijke wijze alles zien; de merries en haar veulens, en einde lijk was hij er zóó van vervuld, dat gin 'Augustus, weer thulsvexwacht. Waarschijnlijk zullen in dien tijd ontmoetingen plaats hebben met ko ning Hakon van Noorwegen, en wel licht ook met den Tsaar van Rusland, hoewel iets bepaalds daaromtrent nog niet vastgesteld, is. De koning van Italië heeft den kei zer uitgenoodigd, de onthulling te ko men bijwonen van het monument voor koning Umberto, dat in de villa Bor ghese te Rome zal worden geplaatst De keizer heeft ook die uitnoodlglng aangenomen. Stof tot iango artikelen over de Europeesche politiek, vooral wat het bezoek aan den Tsaar betreft Toch zitten de doplomaten zelfs nu nog niet geheel zonder werk. Ze heb ben immers nog altijd DE EEUWIGE TWISTEN IN DEN BALKAN, en In 't bijzonder de Kretenser quaes- tle. Do eilandbewoners zijn 't nog al tijd niot met elkaar eens over de vraag, of ze de eischen van do be schermende mogendheden zullen in willigen of niet. In afwachting op den uitslag van deze onderlinge twist Is de opening van de Kretenser Kamer voorloopig weer een paar dagen uit gesteld. De Grieksche regeering heeft weder een lange beraadslaging gehouden over de toestanden op Kreta, en be sloten, de Kretenser oppositie drin gend aan te raden zich te onderwer pen aan de eischen der mogendheden, temeer duar de mogendheden niet in een officieel© nota, maar in een circu laire van de Turksche souverelniteits- rechtcn over Kreta hebben gesproken, en deze uiting te minder beduidt, waar de nublicatie van den gcheelen tekst dezer circulaire niet is toege- staan. De Grieksche regeering heeft de Kre tenser oppositie opmerkzaam gemaakt op do gevaarlijke gevolgen van de on gehoorzaamheid aan de mogendhe den, niet alleen voor Kreta, maar voor het geheele Hellenisme. De" Grieken maken zich dus beangst voor de wrekende hand van den opge wonden en blijkbaar ook strljdlusti- gen Turk. Dat de Turken gebelgd zijn is weer op te maken aan hun houding ten op zichte van T GRIEKSCHE BOYCOT IN TURKIJE. In weerwil van 't officieel© regee- ringsverbod blijft de boycotbeweging voortduren. Zooals men uit de korte telegrafische berichten al weet, heeft 't boycot-comité te Konstantinopel ge weigerd aan den eisch der regeering, om het boycot te staken, gevolg te ge ven en het heeft naar de comitó's in de provincies geseind, dat het boycot moet worden voortgezet tot de Kre tenser quaestie definitief ten gunste van Turkije zal geregeld zijn. Als het comité werkelijk van plan 13 dit vol te houden, dan kan het boycot nog jaren duren, want op een dciinl- tieve regeling van het Kretenser vraagstuk is door Engelands houding ten deze vooreerst weinig kans. In tusschen zijn het juist do onsoli de handelaren, die van het boycot 't meest partij trekken. Zij hebben nu een sroed voorwendsel om hun schuld- eischers niet te betalen. Zij zeggen eenvoudig, dat zij zeiven ook geen gel dkrijgen van de geboycotte koop lieden, die bij hen in het krijt staan. En al is dit in sommige gevallen waar, er wordt hier schromelijk misbruik gemankt en zoo leidt het boycot tot on dermijning van het creöiet en den so- liden handeL DE VERWIKKELINGEN IN DE SPAANSCHK POLITIEK duren ook nog steeds voort. lu de Kamer heeft de aigevaardig- de Azearato uit naam van de repu- blikeinscho groep opheldering ge vraagd omtrent ae laatste mmisi.ew.ee- le crisissen. Hij trok te velde tegeu de monarcliie, dio zich huiten eu boven de grondwet plaats en weet het aan do auueio politiek© partijen, dut het parlement met van gedachten heeft kunnen wisselen over hel beleid van het kabinet Maura, op welks passief z. l de oorlog in Marokko en de ge beurtenissen te Barcelona staan. Sprekende over den oorlog, betoogde Azcarate, dat men dien had behooren te eindigen na het eerste gevecht, want men had het geld van het land beter kunnen aanwenden voor den aanleg vuu wegen en kanalen, waar aan Spanje groote behoefte heeft. Ook zei Azcarate, dat hij de tegen woordige politiek der regcering tegen over Rome toejuicht, ook al is deze z. i. met volledig. Want men had om volledig te zijn de Grondwet moeten hij de dome, die hij rondleidde, vol komen vergat. Juffrouw Florence toonde de groot ste belangstelling en kwam zoo nu en don in ©enigszins gevaarlijke nabij heid van eenige dieren uit de stoete rij. Eens kwam zij zóó dicht bij een der vurigste paarden, dat gewoon was, zich daartegen te verzetten, dat Eliot haar snel bij den arm weg trok. O, dank u 1 riep zij uit, met een zucht van verlichting, en een schijntje van een blos in haar Lon- denschen teint. Wat is u sterk I Als tk ooit het ongeluk had, u te be leedlgen, zou lk excuus vragen voor dat u tijd had te slaan. Ik ben u zeer verplicht, dat u zich zooveel moeite geeft om mij uw paarden te laten zien. ZIJ schijnen heel veel van u te houden, voegde zij er bij, toen een merrie haar zachte snoet tegen Eli ot's arm aanwreef. U is blijkbaar heel vriendelijk voor de dieren. Maar sterke mannen zijn altijd zacht en vriendelijk, nietwaar Zoo f zei Eliot, totaal onbewo gen bij die overdreven vleierit. Ik kom ze nog eens kijken, zei juffrouw Florence. ZIJ voelde nog den druk van den sterken arm, en rij keek hem aan met een «nachtenden blik een der meest effect makende wapens dezer vrouw. Het zal mij heel aangenaam zijn, ze u ten allen tijde te laten zien, »r zei Eliot, volkomen onbewust van den bliken toch, half zoo'n blik van Nora zou zijn jongenshart van opge wondenheid hebben doen kloppen. Zij keerden terug naar het rijtuigjo toen er een meelijwekkend voorwerp in 't zicht kwam. Het was Mr. Selwijn Ferrand, die langs een achterweg naar huis ging. Hij zag er wanhopig uitwant zelfs een man met een goed uiterlijk ziet er onvoordeelig uit, als hij nat is van het hoofd tot de voe ten, hoe veel erger moest dit me: dezen rampzaligen drenkeling het ge val zijn. Juffrouw Florence kon zich niet goed houden, haar lippen openden zich, haar oogleden beefden en ©en wreedaardige glimlach verlichtte haar mooi gelaat. —Wel, Mr. Ferrand I riep zij uit, Ja, ik weet hot wel, zei hij plotselingik ben in het water ge vallen na een groote vangst. Het is niets. Hij had haar aangekeken met schrik lap het gelaat, zich wel bewust van het belachelijke van den toestand nu dwaalden zijn lichte oogen naar Eliot, die daar volkomen ernstig voor zich stond te kijken. Wat doe jij hier vroeg hij op blufferigen toon. Ik help dez© dame in haar rij tuig, antwoordde Eliot Dat zal Ik doen, reide Mr. Ferrand, -- en jij kunt aan Jo werk gaan, wat het ook is. Eliot hielp juffrouw Bartley alsof hij niets gehoord had in het rijtuigje, gaf haar de zweep, en deed het por tier «lichtdit alles met zooveel be slistheid, dat het den rampzaligen Selwijn woedend maakte. Juffrouw Florence keek van den een naar den ander, van den flinken jongen man, koel ais een komkom mer, naar de onnoozele gestalte van Selwijn, die van drift en woede brandde. ZIJ verlangde er naar, het einde van deze er>.p ie zien. maar haar schorpe cores hadden hot geluid op gehangen Vi.n voetstappen, die door bot kreupelbosch naderbij kwamen. Zij wilde zoo liever niet gezien wor den, nam de teugels on en zei - Zal ik u naar huis brengen, Mr. Selwijn Maar Selwijn Ferrand zag cr tegen op, zoo naar de Hall te rijden en dan nog wel in het ironische gezelschap van Juffrouw Bartley. Neen, dank u, zoi hij op ee« rokten toon. Ik wil liever wande len, anders mocht lk eens kou vat ten. Met een knikje en ©en glimlach, die zij tusschen hen belden mochten ver doelen, re©d zij weg en liet «ie beid*, Jonge mannen aan elkaar over. XWordt vervolgd)# Buitenlandsch Overzicht

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5