eis- GROOTE OPRUIMING vanilflSGsÉiM. KRAALRANDEN Kousjes TJi llazeivan afBct. Verliclitinsrs- Artikelen. Kt. Koran K.G.vanderMsdtJf JAC. CAMP, van een partij voor staandlicht van af f0.60. en alle soorten van Lood-enZinkwerker, Safe deposit IE REHTE-CASSA, Brandverzekering- Maatschappij. Pension „MSNERVA" Antiquiteiten IA. VAN 'T HOF, Groote Markt 23 BERSTË-KAMBRVERKIEZINGEN. Het lid der Eerate Kamer Jhr. P. M. G. voa Ftsenne, die dit jaar aan de heurt van aftreden is, heeft verzocht wegens verg©vorderden leeftijd voor een herkiezing niet in aanmerking te komen. AANGEHOUDEN. Destijds berichtten we, dat op den lOen Juni J.l. te Vlodrop een moord aanslag ward gepleegd op don arbei der Baten uit Roermond. De dader vluchtte, doch word nu te Roermond aangehouden, en naar de gevangenis aldaar overgebracht, nadat hij eene Volledige bekentenis had afgelegd. EEN TEGENSPRAAK. Het Haagsche Correspondentie-bu reau meldt, dat van bevoegde zijde medegedeeld wordt, dat van een voor nemen van de Koningin, om in Octo ber a.s. een tegenbezoek te brengen aan het Belgische hof, niets bekend is en bijgevolg daaromtrent niets is vast BELANGRIJKE SCHADE. Verjnoedelyk door boos opzet zijn gisternacht acht van de twaalf opzet- plaatsen der steenfabriek van den heer Van Dusseldorp te Zonuewijnen hij Tiel onder water gezet. Miliioenen eteenen, die daarop te drogen lagen, liggen nu als modderbrokken. Bij droog weer loopt het minstens drie weken aan, eer de plaatsen weer bruikbaar zijn. Een groot deel van de vijftig werklieden is daardoor buiten werk. De gasmotor, die de sloot droog- houdt, waarin zich 's nachts het kwel water ter hoogte van eenige centime ters verzamelt, had tot 's avonds laat gewerkt. BRUTAAL. Te Haelen bij Roermond werd in Jen nacht op heeterdaad betrapt een persoon op het oogenblik, dat hij diefstal met inbraak pleegde in de woning van den herbergier W. Van te voren had de inbreker aan den veld wachter dier gemeente, die zijn nacht ronde deed, naar den weg gevraagd. Later keerde dezelfde persoon terug, waardoor de wachter zijn waakzaam heid verdubbelde en den dief kon aan houden .Hij verklaarde, dat ze met hun drieeu een afspraak hadden ge maakt om te gaan stelen. BRANDEN. Gisteravond brak een felle brand uit op de zolderverdieping van het vereenigingsgebouw van R. Donker aan de Nieuwe Kerkstraat te Rotter dam, doordat een uur te voren, een meisje met een brandenden lucifer in een kleerkast gezocht had. De ver schillende zalen en woningen in het vereenigingsgebouw leden groote wa terschade. De brand bleef beperkt tot de zolderverdieping. Te Dinxperlo is het huis toebehoo- rende aan den lieer Döring en be woond door de gezinnen Hennes en Siebenheller met beider inboedels af gebrand. Het huis eu de inboedel van den laatste waren verzekerd. Twee geiten kwamen in do vlammen om. ONGELUKKEN. Nabij dc J*ngevsche poort te Maas tricht sprong het -4-jarig zoontje van zekeren De Groot- al spelende op de in beweging zijnde stoomtram Maas tricht— Maesijck. De noodlottige ge volgen bleven niet uit. Het jongetje viel er af, werd overreden en onmid dellijk ge/lood. De machinist had geen schuld aan het ongeluk. De zo-iig-jarige A. van IJzendoorn te Tiel die door een val van een fiets een schedelbreuk kreeg, is tengevol ge daarvan overleden. BOND VOOR STAATSPENSION- NEER1NG. Voorafgegaan door een feestelijke bijoenkomst vanwege de afdeeling werd Dinsdag te Utrecht de 10e alge meene v ergadering gehouden van de Bond voor Staatspensionsneeiring, wel ke druk bezocht was. De voorzitter, pastoor Prins uit Haarlem, wees in zijn openingswoord er op, dat de Bond aangewezen is om het goede beginsel van Staatspensi oen bij allen tc doen doordringen. Dit geschiedt niet, zeide spr., door rumoe rige, maar door stille werking, ge lijk het zuurdeeeem dat het geheele beslag doortrekt. \V'ie zegt: Ik wil er niet van weten, zal op zekeren dag zijns ondanks ervaren dat hij er van doortrokken is. Spr. bracht voorts hulde aan de nagedachtenis van hen die in het afgelnopen jaar aan den Bond door den dood ontvallen zijn, in het hij zonder aan den heer Roze uit Grijpskerke, den wakkeren strij der van den Bond. Bij deze woorden verhieven de aanwezigen zich van foun.no zetels. De rekening over 1909 en het jaar verslag werden goedgekeurd. Als plaats voor de volgende vergadering werd Utrecht aangewezen. Medegedeeld werd dat 121 afdce- lingen vertegenwoordigd waren. De heer A. Voorbrood te Arnhem werd aLs lid van het hoofdbestuur herkozen, terwijl als zoodanig wer den gekozen in de vacaturen-Wiorin- ga en Klomp de heer en B. Kanis te 'Amsterdam en ds. J. van Veen te Dokkum. Bij de behandeling der verschillen de voorstellen kwam allereerst aan de orde een voorstel van de afd. Gennep om achter art. 1 van het reglement na de woorden vrouwen en man nen" in te laaschen: „die he: noodig hebben."" Er werd echter met 100 tegen 19 «temmen een motie Assen aangeno men om thans geen beraadslagingen over dat voorstel te voeren, doch over ie gaan tot de orde van den dog. De minderheid zal op voorstel en op kosten van bet hoofdbestuur, al haar bezwaren in geschrift brengen terwijl aan elke afdeeling dan 5 exem pl aren daarvan zullen worden toege zonden. Verschillende voorstellen, meest van huishoudelijkeai aard, wer den Ingetrokken, of verworpen. Zoo werd verworpen een voorstel Goorre dijk om de algemeeaie vergaderingen in het vervolg in de eerste maanden van het jaair te houden en niet in dc zomermaanden. Omtrent het voorgenomen volkspe titionnement had de afd. Arnhem een voorstel Ingediend om bijaldien dit petitionnement op overwegende be zwaren mocht stuiten, de afdeelingen door hat hoofdbestuur te doen opwek ken, om bij gelegenheid van het 10- Jarig bestaan van den Bond ailerwe- gc krachtig te propageeren. Het hoofdbestuur prae-adviseerdc niet te gaan twijfelen aan het welslagen van liet petitionnement Daarom wil het afwachten wat door de krachtige actie der afdeelingen van het petitionnement te maken is De lieer Frans Netscber deelde me de, reeds vele blijken van sympathie te hebben va-nomen, doch legde ei den nadruk op dat de afdeelingen zul len letten op de waarde der le ver krijgen handteekeningen en niet in hoofdzaak op het aantal. In den geest van het voorgestelde werd besloten, waarna de voorzitter mededeelde dal dan op 9 Sept. 1910 den datum van het 10-jarig bestaan de Bond wel van zich laten hooren. Voorts werd beslo ten om vóór dat eem wetsvoordTacht in do Tweede Kamer zal worden be handeld, in Den Haag eene groote be tooging te houden voor Slaatsperosi- onneering. Besloten werd insignes te doen ma ken voor de leden von den Bond. Verworpen werd een voorstel Apel doorn om het hoofdbestuur op te dra gen een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid van een Rijksbank voor Levensverzekering, daar dit niet. geacht kan worden tc behooren tot de bevoegdheid van den Bond. Na rondvraag werd de vergadering gesloten. Pers-Overzicht HET ONTSLAG VAN „ENKA". De Ned. schrijft o. a. De Commissie heeft nu op al deze overwegingen beslist, dat het gegeven ontslag geen effect zal hebben. Enka blijft dus onderwijzeres waar zij was en zij zal dat ook kunnen blijven, ten zij zij niet geneigd mocht blijken zich te onderwerpen aan de voorschriften, die in het belang der school, waarin zii arbeidt, noodig zullen blijken. Zij kan daarover natuurlijk haar mee ning hebben, maar de beslissing ligt in handen van het Bestuur der school. Daaraan valt niets te veranderen, en daarin moet o. i. ook worden berust. Wij kunnen ons dus met de overwe gingen en conclusie van de gevallen beslissing in het algemeen zeer wel vcrcenigen. HET DEBAT OVER DE NOTA VAN ilKECKEREN. Do Nieuwe Ct. muaki uit het Ka meroverzicht van De Standaard op, dat dit blad den gewezen gezant, mei wien het stil-aan weder op beteren voet begon te geraken, loslaat! Daarmee zou dau tevens over dc herkiezin waaraan deze zich de vol gende week moet onderwerpen, be slist ziju ui negatieven zin. Het ware trouwens bijna te dwaas geweest om aan te nemen, dat de reehtsche meerderheid der Staten van Zuid-Holland, pas niet onaan zienlijk versterkt in een stembusstrijd die van rechts in hoofdzaak onder dc leuze „vóór het kabinetwerd ge streden, aLs haar eerste daad niet be ters zou weten te doen dau iemand in dc Eerste Kamer te handhaven, wiens parlementaire arbeid tot heden uitsluitend bestaan heeft in de meest hardnekkige, onoordeelkundige eu teu slotte beieedigende bestrijding van een der leden van dat kabinet, wiens solidariteit met zijn ambtgonooteu in dezen buiten twijfel staat. lntusschen hoe de politieke meer derheid der Staten zich jegens het ministerie van haar kleur wenacht te gedragen, kan ons koud laten. Wel zij geconstateerd, dat ook het motief, dat een herkiezing van den heer Van Hceckeren geboden zou zijn om hem in staat te stellen zijn „zaak" in de Eerste Kamer tot een einde te bren gen, thans weggevallen is. Hoe men ook over het besluit der Kamer den ken moge dit staat vastzij „acht zich voldoende ingelicht" en hoort den heer Van Hceckeren niet meer aau. En zoo kan diens herkiezing in de gegeven omstandigheden slechts deze betcekenis hebben óf een slag in het gezicht van den minister van buiten- iuudsche zaken en een belcediging van het geheele kabinet, óf een huldi ging van de buitengewone qualitciten door den gewezen gezant te Stock holm in dc"Eerste Kamer aan den dag gelegd, waarvoor elke andere overwe ging zou moeten wijken. Voor zulk een huldiging bestaat, volgens de N. C., echter geen reden. Gemengd Nieuws BOKSWOEDE EN BOKS WA ANZ1N fn Californië (te Reno) zou Maan dag om het wereldkampioenschap worden gestreden tusschen twee be kende boks-reuzen, Jeffries en den ne ger Johnsonde tegenwoordige we reldkampioen Jeffries wilde het we reldkampioenschap, naar hij ver klaart. weder voor het blanke ras ver overen. De neger, vertrouwende op zijn overwinning, had echter 20,000 dollar op zich zelf gezef. Men vreesde ernstige botsingen tus- :hen negers en blanken. De burge meester van Birmingham had den schouwburgdirecteur "gelast den avond van den wedstrijd óf slechts aan blon ken óf slechts aan negers toegangs kaarten te verkoopeu. Men rekende op een publiek van 150.000 personen bij den wedstrijd, die aan entrees f 1.200.000 opbren gen. In de negerkei ken was oor het suc ces van Johnson gebeden. De Kansas Negro Holiness Church had een extra godsdienstoefening uitgeschreven, waar met behulp van een extra-aange legde telegraaflijn ronde voor ronde zou worden medegedeeld 1 Echt Ame rikaanse!). Onze lezers weten reeds, dat neger Johnson, na vijftien bloedige ronden ,de overwinning behaalde. Ondanks de drukkende hitte woon den zeer veel menschel) tot het einde het afzichtelijke schouwspel bij. TERECHTGESTELD. Volgens een telegram uit Bluefields is generaal Matumy terechtgesteld, omdat hij de zaak,van Estrada, den leider der opstandelingen in Nicara gua, had verraden. Koloniën CHOLERA. Aan mededeelingen van een corres pondent van het Soer. Hbld. omtrent den toestond in het binnenland i volgende ontleend: „Li de afdeeling Kondal kwamen in 2 12 maand tijd officiocl 227S ge vallen van cholera, waarvan onge veer 80 met doodelijken afloop voor op eene bevolking van omstreeks 377.000 zielen. Onder de Europeanen werden 4 gevallen geconstateerd waarvan 3 met doodelijken afloop. In de afdeeünk Pekalongan deden zich 588 gevallen voor, waarvan 184 met doodelijken afloop. Te Pemalang was de toestand nog ernstig. De desinfectie-maatregelen iu deze residentie zijn wel goed, maar de ver dere bestrijding is gebrekkig, behalve daair waar fabrieken zijn, die veel uit geven ten behoeve dor cholera-bestrij- Uit de Arbeiderswereld (Tweede dag.) Het voorstel vun Amsterdam, den zetel van het hoofdbestuur te Amster dam te vestigen w erd verworpen met 52 tegen 49 stemmen. Het voorstel van Den Haag, een bondsraad in te stellen, werd met o\ ergroote meerderheid verworpen. Alleen Den Haag en Winschoten stemden voor. Met 98 tegen 3 stemmen werd goed gekeurd, dat de algenieene vergade ring om de twee jaar zal worden ge houden en met algenieene stemmen, op Delft, na, werd besloten het dage- lijksch bestuur voortaan uit vijf leden tc doen bestaan. Het door het hoofdbestuur inge diende voorstel tot herziening van het bondsprögramma werd door oen hoofdbestuurder N. van llinte breed voerig toegelicht, Geen discussie werd gevoerd over het eerste punt „De gemeenten die- ueu als werkgeefsters een voorbeeld te geven en zullen derhalve de orga nisatie erkennen. Daaruit volgt, dat de gemeentebesturen of de vertegenwoordigers duarviu) met de besturen van de organisaties van ge meentewerklieden hebben te onder handelen ais de vertegenwoordigers der werklieden.'' Dit punt werd goedgekeurd. Over de andere punteu werd een zeer uitgebreide discussie gevoerd. Door de groote afdeelingen werd een motie voorgesteld, om tem aan zien van de in het voorstel voorko mende bepaling, rakende de verzor ging tegen ouderdom en van wedu wen en weezen een nadere omschrij ving van het hoofdbestuur te verlan gen. Deze motie weird door liet hoofd bestuur overgenomen. Uitvoerig werd over de politiek 'in den bond gesproken. De hoofdbestuurder de heer Van Hinte zei o.a.: liet eenige verband tusschen den Bond en de politieke soc.-dem. partij bestaat daar'in, dat beide op den bodeim van de kapitalis tische maatschappij staan en die ka pitalistische maatschappij bestrijden. De heer J. Oudegeest, voorzitter van het N. V. V., wees or op, dat enkele sprekers z. i. liebben vergeten wat de Bond aan de sociaal-democra ten te danken heeft. Het hoofdbestuur vroeg en verkreeg ten slotte machtiging van het con gres, om, rekening houdende met de gemaakte opmerkingen, het bonds- progranima vast te stellen. Vervolgens kreeg de heer H. Spiek man het woord, om in te leiden liet onderwerp: „Medezeggenschap der organisaties van gemeentewerklieden In het beheer der gemeentelijke be drijven." Spreker stelde de volgende motie voor: „De algemeene vergadering, „van oordeel, dat, waar de gemeen tewerklieden zich hebben georgani seerd, zij daarmee getuigenis afleg gen van hun ornetigen wil, niet slechts om te strijden voor hunne ma tericele en staatkundige lielangen een rechten als werklieden in dienst der gemeente in het bijzonder en als be- hooremde tot de arbeidersklasse in het algemeen, maar ook om hunne ken nis omtrent de inrichtingen der maat schappij en omtrent het bedrijfsleven te vermeerderenten einde door die meerdere kennis een betere materiee le positie en een hoogere plaats in d< maatschappij en in het bedrijfsleven in te nemen; „vooropstellende, dat die organisa ties elk lid In het bijzonder, en eiken arbeider in het algemeen, ten plicht stellen, om In de maatschappij door redelijk en zedelijk gedrag ven dit streven blijk te geven, en d« opgedra gen arbeidstaak onder dé eenmaal ge geven omstandigheden zoo goed dig- gelijk te vervullen; „acht het een plicht van de gemeen tebesturen, om dit streven der vak- vereenigingen te steunen en daaraan tegemoet te komen, door aan de or ganisaties van gemeente-airbeiders, onverschillig op welk standpunt in den algemeenen strijd der arbeiders klasse die organisaties zich te moeten plaatsen, de gelegenheid t© geven, in het beheer der gemeentebe drijven stelselmatig van advies te dienen in alle aangelegenheden waar bij zulk eeu advies van voorlichting of nut strekken kou, en daartoe aan directum von do verschillende bedrij- n last te geven; „ooaxleelt, dat deze adviezen en be moeiingen kunnen betreffen in de eer ste plaats de arbeddsverdeeling, den arbeidsduur, de a/rbcidsloonen, de wijze van ioonberekening (uurloon, stukloon, enz.), verder ook technische arbeidsaangelcgenheden, waarbij de practisehe kennis van de arbeiders waardfi kan zijn, voorts vraag stukken van hygiène foij den arbeid, enz.; „dringt er bij de gemeentebesturen op aan, voor de werklieden der respec tievelijke diensten, cursussen te orga- niseeren, waarbij zij hunne kennis omtrent het betrekken bedrijf kunnen vermeerderen, respectievelijk admini stratieve kennis omtrent hun speciaal bedrijf kunnen verkrijgen; „roept de gemeentewerklieden op, door aansluiting bij de organisatie te toonen, dat zij in dezen slechts van een georganiseerd optreden goede 're sultaten verwachten, en zich hun plicht bewust zijn." De motie werd na «enig debat goed gekeurd, achter- „ooi-deelt dat" wordt gelezen „in den aanvang". ai slotte werd ook bij acclamatie een motie van „Rotterdam" aangeno men. om dc textielarbeiders te En schedé moreel en financieel te steu nen door het inzamelen van vrijwil lige bijdragen en zoo mogelijk met steun dor Bondskas. STAKING TE ENSCHEDé. De boer G. Elhorst, lid der Twee-Je Kamer, wendde nog een tweede po ging aan bij liet comité der Fabrikan- tenverceniging, om de onderhande lingen gaande te krijgen, doch slaag de niet. In een door hem tot de orga- nisatiebesturen gericht schrijven deelt hij dezen dit mede en vestigt er in het bijzonder de aandacht op, dat de eisch van bedoeld comité blijft eerst de stakende arbeiders te hooren, voordat andere conferenties kunnen worden gehouden. DE TIEN-URENDAG. Men meldt aan de Tijd: De Vereemiging van Land- en Tuin- bouwknechts te Sassenheim, onder afdeling van den R. K. Volksbond aldaar, besloot in eene Zondag ge houden vergadering niet deel te ne men aan de actie voor den 10-urigen arbeidsdag, uitgaande van hel Bu reau voor de R. K. Vakorganisatie, omdat, naar de meeming der verga dering, een 10-urigen arbeidsdag voor het bollenbedrij fcene onmogelijkheid is. STAKING TE BEEK EN DONK. De Ned. R. K. Metaalbewerkersbond meldt In de vergadering van het staken de personeel der firma P. v. Thiel Co. is, overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, met algemeene stemmen besloten de staking op tc heffen. Er zal worden getracht zooveel mo gelijk stakers bij dc firma in dienst te krijgen, alhoewel een aantal daar voor nadrukkelijk heeft bedankt en ander werk zal zoeken. Barteljorisstraat 24. Telefoon 659. Hels- en Regenjaasan Parapluies Plal e3 -- mux am. sa.' a - Stoomvaartberichten Het st. Torn ate arriveerde 5 Juli v. Batavia te Rotterdam. Het st. Amsleldijk, naar Baltimore a Newport News, passeerde 4 Juli Li zard. Het st. Potsdam arriveerde 4 Juli v. Rotterdam te New-York. Het st. Koning Willem II vertrok 4 Juli van Sabang naar Amsterdam. Het st. Billiton arriveerde 5 Juli v. Amsterdam tc Sabang. Het st. Madura (thuisreis) vertrok 4 Juli van Port Said. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Groningen. H Nijmeijer, timmer man en aannemer, te Groningen. R.- commissaris: G. Gockinga; curator: nrr. L. Crebas. Amsterdam. E. Zcckendorf, hande lende, althans gehandeld hebbende in diamant. Rechtercommissaris: mr. I H. Hijmans; curator: H. Bijleveld Jr. C. Blommestebi, handelsagent te Watergraafsmeer. Rechtcr-commissa- ris en curator als voren. Winschoten. G. Schuurman, koop man in kruidenierswaren en manu facturen te Musselkanaal. Rechter commissaris mr. A. R. Dorhout Mees; curator A. Engels. Roermond. W. Mallmann, chemist, aldaar. Rechter-commissaris mr. 11. baron de Bieberstelncurator mr. F. Bolsius. Amsterdam. C. B. Bergman, we duwe van F. van Dreven, aldaar. Rechter-commissaris mr. P. A. Rut- van dor Loeffcurator mr. M. Levenbacli. Ch. Scbecliter, sigarettenfabri- kant, aldaar. Rechter-commissaris en curator als voren. Vernietigd. Hartog Stodel koopman, wonende te Utrecht Geëindigd: J. Zonneveld, groemtenkoopman, te '«-Gravenland*. J. A'. Rutier», te Budel. enz. enz. Aanbevelend, ten Kantore van CROIVSSVIELiN BOUWMEESTER, Kassiers en Commissionairs in Eiiecten, Assurantiën en Hypotheken STATEN BOLWERK 5, TELEFOON 283. LOKETTEN TE IlüUR van 2.-r per maand af, of 10 por jaar. ONDERPANDEN van gegeven pro- longatien kunnen geborgen worden in een loket of op Naam van den geld gever ten kantore van de Associatie- Cassa of de lïasvereeniging te Am sterdam. Depötrente met één dag opzegging 37» pCt. HEERENGRACHT 179. (geb. Assoc ia lie-Cassa), Amsterdam. Kapitaal. f 1.000.000. Reservefonds f 1.089.477.02 Rentevergoeding voor galden Déposito Met 1 dag opzegging. (bedragen tot 1 5000.— i 3 pCt. direct te ontvangen). Met 10 dagen opzegging 311., t Voor 1 maand fixe 3i/ö 2 en 3 maanden fixe 3U2 1 Jaar fixe 31,2 Prolongatieconditie (tot beperkte bedragen) -J pCt. onder den Prolon- gatiekoers. HAARLEM Kantoor: Pieterstraat 19-2! TELEFOON 721 NMAAK DE HAARLEMSCHE Opgericht in 1840. Kantoor te Haarlem. Kruisstraat 9, verzeken tegen vaste eu billijke pre- miën alle Onroerende eu Roerend# Goederen binnen het Koninkrijk der Nederlanden, tegen schade, ontstaaa door brand, door het inslaan van den bliksem en het ontploffen van gas, ook al heeft dit inslaan of dit ont ploffen geen brand tengevolge gehad» Inlichtingen omtrent tie Badplaats KREUZNACH zijn te verkrijgen bij den officieelen vertegenwoordiger voor Holland en België. Post-Adres: Informatie-Bureau Bad Kreuznaoh te Velp. Telegramadres 1 Kreuzbad-Vetp. Sterkste Sool- en Radium-Bad. 24 sterk radio-aktive Bronnen. Directe verbinding met Holland In circa 6 uren. Prachtige en gezonde ligging. Heerlijke wandelingen in de bergen en bosschen. Verrukkelijke natuur. Driemaal daags concerten van de vermaarde Kur-Kapel. Dagelijks Komedievoorstellingen. Lawn-Teunis- en Cricquetveldeo. Uitstapjes en boottochten in de heerlijke omgeving. Rennen, Jacht en Visscherij, Kinderspeelplaatsen. ana 40 Salons, Slaapkamers en Badkamer, acm- Salon mot Slaapkamer mot pension vanaf f 50.— p. m. por persoon. Logies met ontbijt a f 1.50. Interc. Telefoon No. 433. PARKLAAN 86. als: oude Ladetafels. Bureaux. Kabinetten. Stoelen. Tbosstoven an Rodere Meubelen, Porselein. Aardewerk. Bias. Bond, Zilver en 1 Koperwerken worden tegen de boogsta prUien ingekocht door

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6