ie tooli minors beloofde dankbaar de studie van de wereldtaal ter hand te tullen nemen. F r a n k r ij k. In Pairijs worden .geregeld wekelijks lezingen gebonden. Italic. Van 2123 Muarf had te fflorenco hot eerste congres van Ita- jjaansch© Esperantisten plaats. Of schoon liet aantal der congressisten tüet zoo groot was, als men verwacht bad, merkte men toch onder de aan wezigen ©enige bekende mannen op, als: Pref. NioolLni uit Piomboril, Prof. 6 trom boll uit Genua en Prof. TelLLnl uit Bologna. Een van de belangrijk ste besluiten van het congres ts de stichting van de „Itala Fedieraoio" en de uitgave van een orgaan. Ei werd besloten om te trachten Esp. Ingevoerd te krijgen in de veroonlging van het Iloode Kruis, de blinden cn- kïchtingon en de Ilaliaansche Touring Club. Oostenrijk. Van niet geringe oteekenis is het feit, dat te Graz oen Esporauto-weekblad het tweede verschenen is. Dit orgaan is wel hot bewijs, hoe de beweging voor de hulptaal in Oostenrijk groeit. Op 15 Mei had te Weenan hot eer «te Oostenrijkscli Esper antocangree plaats. In het „Militar Kaain»" hield kapitein Engel een voordracht over 't hut van Esperanto bij het leger. R u m e n ie. Door den Minister van openbaar onderwijs werd Esperanto op het leerprogramma der handels school te Bukarest geplaatst. De Esp. cursuseen aan het beroemde blinden instituut „Vutra Lumioasa" van ko ningin Elisabeth (Carmen Sylva) ver schaffen een ongekende vreugde aan de blinden, die een zeer drukke cor respondentie voeren met blinde Esp. uit andere landen. Rusland. In TifKs werden 250 personen ingeschreven om de Esp. cursussan te volgen. De gemeente-bi bliotheek te Nlsjnl Novgorod heeft een speciale afd. voor Esp. Ingericht. Spanje. De gemeenteraad van Tarragossa denkt zeer gunstig over 'de wereldhulptaal en beloofde de l>e- weging te zullen steunen. Voor kor ten tijd werden er cursussen geopend voor het korps politie-agenton in die stad. J. H. W. HABERMF.HL. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Voor het beroep naar Heemstede, Herv. Gcm., heeft badankt ds. S. F. H. J. Berkelbach van den Sprenkel te Wijk aan Zee en Duin. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen Fam. Swaab, Amsterd., Swalueslr. 0a, 6 pers., Fam. Soesan, id., Koning straat 13, 8 pers., Fam. Winkelhugen, id., Paradijsweg 7, 10" p., Fam. Fi scher, id.. Diaconiehuisstraat 28, 4 p., Fain. Koord, id., Haltestraat 15, Fam. Hengst, Hilversum, Paradijsweg 4, 6 p., Fam. Brugman, Amsterd., Halte- straat 27, 7 p., Fam. Fhilippau, id., Br Engelbertstraat 27. 5 p., Fam. Ho nig, Koog a. d. Zaan, Zeestraat 37, 7 p., Fam. Schillman, Amsterd., id., 7 p Fam. Pinto, id.. Zeestraat 44, 5 p., Fam. Essauluer, id., id.. 2 p., Fam. Duderstadt, id-, id., 2 p., Fam. Ge leerd, id., Koningstr. 36, 7 p., Fain. De Vries, id., Haarlemmerstr., 8 p., Fam. Groen. Haarlem, id., 7 p.. Fain. D. Lveers, Amsterd., Hulsmanstr., 6 p., Fam. J. F. Ordmondt, Amsterd., KosU verlorenweg 8> 5 p., Mevr Nanne- ga, id., Tramstr., 2 p., Wed. Kleeman, Haarlem, Pakveldstr. 21. 3 p., Fam. Geerling, Amsterd., Hoogewcg 56, 7 p., Fam. Presser, id., Kostvciioren- weg 10, 10 p., Fam. Fruithof, id., Zee straat 29, 10 p., T. Sternheimm, Man- heim Groot Badhuis, G. van lleek, Euscnedó, id., 2 p., J. v. d. Nolle, Zaandam, id., 2 p., Dr. J. Hartog, Utrecht, Hotel d'Orange, 2 p., Funi. •Brookmeijer, Haarlem, Poststr. 11, 2 p., S. I.apidaize, Amsterd.. id., 2 p., Fam. Cosmann, id., Kerkstr. 32. C p., II. W. J. Koegards, Zwolle, Boulevnid de Favauge 8, 3 p.. Mevr. Wed. Thie- buut, id., id., Mr. C. H. Thiebaut, id., id., 7 p.. Fain. Potter, Amsterd-, Dia- conihuisstr. 42, Fam. v. d. Bende, Amersfoort, id., 3 p., Fam. Zwager, Amsterd., Kostverloxenweg 5. 10 p., Fuiu. Albach, Amsterd., Diaconihuis- str. 27, 5 p., Fam. De Jong, id.. Halte- straat 3-1. 5 p., Fam. Visser, id., id., 2 p., Fam Hilberstrom, id.. Zuidor- straat 4, 6 p., Fam. Schrijver, id., Hal- testr. 37. 3 p., Fam. Vigeveno, id., id., 5 p., Fam. Delmonte, id., id., 8 p., Fam. Honig, Koog a. d Zaan, Zee straat 37, 9 p., Fam. Wolzak, Amster dam, KI. Krocht 1, 4 pers. Fam. De Vriend, id., Koningstr. 25. 6 p., Fam. De Bakker, id., Pakveldstr. 32, 4 p., Fam. Van Praag, id., Nieuwstr 4, 2 p., Fain. B. Grieve, id., Diaconihuis- straat34, Fam. E. J. van Lee, id.. Zee straat 46, 4 p., Fam. Blecourt, id., Zuiderstr. 2, 5 p., Fam, Winkelhagen, id., Paradijsweg 7, lu p., Fam. J. Nut- kiel, id., Smedestr. 1. 4 p., Fam. L. Siebelink, Amsterd., Rozennobelstr. 14, 2 p., G. Zee, id., id. 14, Wed. Dr. MaesSmit, Haarlem, Gr. Badhuis, Th. Dreifus, Argau, i<L. 3 p., J A. O. W. G. Mljkamp, Eindhoven, id., Fam. J. Wasserzag, Berlijn, Beau Rivage, 6 p., Fam. Troostwijk, AmsterdDia- conihuisslr. 42, 3 p., Fam. De Lange, ld,. Kruisstraat 7, 3 p., Mej. Boogaard ld., id., Fam. Cramer, id., Swaluo- slraat 13. 8 p., O. B. Vos, Bremen, Br. F.ngelb.st;., Fam. Koopman, Apel doorn, Swaluestr. 1, 6 p., Fam. Prins, Amsterd Boulevard de Favauge 7, Fam. Boorsma, Groningen, Poststr. 9, 5 p., Fam. Ijzer, Amsterd., id., 8 p., Fam. C. Sardeman, Amsterd., Znndv. laan 1, 5 p., A. Weurman, id., Hocren- straat 1. 3 p., Mevr. Hamburgor, id., ld,, 2 p., N. Dremes, Hannover, id., 2 p., Mej. Ilijmans, Amsterd., Id.. Fam. Wentholt, id., fd., 3 p Fam. Vlgeve- no, ld.. Kanaalstraat 13, 4 p.. Fam. Groen, id., id., 5 p., Fam. Donker, id Diacnnihuisstraat 3d, 7 p., Fam. Wel vaart, id., Oosterstr. 7, 7 p., Fam. Karres, id.. Koningstr. 4, 7 p., Fam. Sarlet, td., Wlllemstr. 87 5 p Fam. Nagel, id., Ilaltestr. 43, 10 p., Fam. I. Barends, ld., Zeestr. 12—14, 4 p.. Me vrouw Morgenslorn, Frankfort. ïd., 2 p., Fam. J. Beker, Rotterd., ld., 2 p., F. Kuiper. Hilversum, id., Fam. E. Fischer, Weikenfels, Zeestr. 13—14, 2 p., Fam. J. Zonggrenr, Hunger, id,, 5 p., Fam. Calmann, Keulen, Hoogeweg 8, Fam. Vos, Amsterd., Spoorstr. 30, 4 p., Fam. G. Gail, Breinen, Boulevard de Favauoe, 3 p Fam. Bohga. Am sterd., Hoogeweg 11, 8 p., Fam. A. Mueller, Kerkrad?, Duinweg 17, 3 p., Fam. S. C. van Bliet, Dordrecht, id., 2 p., Fam. C. Andersen, Dusseldorf, id., 2 p. INGEZONDEN MEDEDL KLINGEN k 30 Cts. per regel. STAALWATER (WILHELMINA BRON). Een onovertroffen middel tegenbloed- armoede. Digestief werkend. Hoe g() vergiftiging door urinezuur kunt opmerken. Wanneer overvloedig urinezuur zich in uw lichaam begint op te hoo- pen, zult gij spoedig opmerken, dat iedere weersverandering uw gestel aandoet, en dat gij u op vochtige, ne velige morgens loom, dof en prikkel baar gevoelt. Uw spieren worden dan stijf en rheumatisch. Gij krijgt water gezwellen onder de oogen en in de enkels. Gij hebt pijn in de lendenen eu zijden, en een ellendig gevoel in uw rug, vooral des morgens bij het ontwaken. Misschien krijgt gij ook stoornissen met de urine, neerslag of graveel ih uw water. Deze verschijnselen duiden er op, dat nog erger kwalen in aantocht zijn, want hoe langer het urinezuur niet wordt verminderd, des te meer vergif tigt het uw gestel, en wanneer het overvloedige niet spoedig door de nie ren wordt uitgedreven, gaat gij lijden aan lendenjicht, waterzucht, ontste king van de blaas, graveel, steen, •rheumatiek, bloedvergiftiging, en zul len uw nieren cel na oei vernietigd worden en laten zij hot levengevend eiwit ontsnappen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen staan de nieren op eon zachte wijze bij in hun grootsch werk om het overvloe dige urinezuur af te voeren, en om liet lichaam te zuiveren van de nier- giften, die zoovele mannen en vrou wen zwak, ziek on moedeloos maken. Overtuigt u, dat ons handelsmerk de man met zijn handen in de len denen op de doos voorkomt Gij Runt er dan zeker van zijn de échte Foster s Rugpijn Nieren Pillen te heb ben gekregen, die te Haarlem ver krijgbaar zijn bij de hceren J. J. Göp- pinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post-; wissel k f 1.75 voor één, of f 10.— voor ze® doozen. Binnenland EERSTE KAMER. De aanstaande samenkomst van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal zal na afhandeling van de voor de openbare beraadslaging gereed zijn de of nog aan do orde te stellen onder werpen, hoogst vermoedelijk de laat ste in d'it zittingjaar zijn. EEN DIEFACHTIGE BRIEVEN BESTELLER. Door de Veenendaalsche mare chaussee® is, volgens 't HbkL, te Rhe- nen gearresteerd de brievenbesteller W. van Woerdekom, onder verden king de dader te zijn van de in den laatsten tijd voorkomend© diefstallen. Bij een huiszoeking ten zijne huize werden verscbi Llcndo voorwerpen, van diefstal afkomstig in beslag geno men. EINDELIJK GEVAT. Mon heeft den man aangehouden, die in verschillende plaatsen van ons land oplichting pleegde ten aadeele van notarissen en deurwaarders. Hij gaf aa. voor, dat hij een lading hout wilde verkoopen en vroeg een voor schot. Had hij dit machtig weten te worden, dan verdween do man. BEGRAFENIS R W. J. C. VAN DEN WALL BAKE. Op „Zorgvlied" 'is gistermiddag het stoffelijk overschot tor aarde besteld van wijlen den heer R. W. J. C. van den Wall Bake, lid van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-HolLand. Velen, ook uit handelskringen, had den zich op den doodan akker verza meld om den overledene de laatste eer te bewijzen. Het college van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland was vertegen- w xirdigd door de hoeren P. B. J. Ferf, mr. J. A Sillem, mr. J. Kap poyne van de Coppello, prof. mr. G- A von Hamel en jhr. G. S. Boreel. Mode waren aanwezig de oud-leden van Gedeputeerde Stoten mr. W. ba ron Roêll en mr. II. J. C. van Tienen. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. G. van Tienlioven, was door ongesteldheid verhinderd aanwezig te zijn. Voorts waren verschillende Staten leden aanwezig en afgevaardigden van de Itamer van Koophandel te Amsterdam, de Nod. Bank, de H. IJ. S. M., de Maatsch. tot exploitatie van Staatsspoorwegen, de Haarlemmer meerpolder (de hoeren mr. G. C. Ever- wijn Lange, dijkgraaf, en P. OuWer- kerk, secretaris), de Leldsclie duln- watermaatsch., enz. Aan de groeve, die ö.a. gedekt was met een krans van hel personeel der N ederlan&sch-Zuid-Afrlkaanscho Spoorweg-maatschappij, met linten in de Transvaalsche kleuren, voerden het woord de heer en Ferf, lid van God. Staten, Roessing van Itterson namens de H. IJ. S. M. en J v. d. Meulen, directeur van de Ned. Lloyd. Een zoon van den overledene dank te voor de betoonde belangstelling. WAAR IS DIE BRIEF GEBLEVEN Den 30sten Juni j.l. kreeg de jongste bediende van een adminislratio-kan- toor te Dordrecht van zijn patroon opdracht, een brief met aangegeven waarde van ƒ235 op het postkantoor te bezorgen. De jongeling schijnt niet geweten te hebben, hoe hij daarmede moest handelen, althans hij beweert den brief, die met zeven lakken ge sloten was, gewoon in de brievenbus te hebben geworpen. Op het postkan toor schijnt die vergissing niet te zijn opgemerkt Een feit is het echter, dat de brief met zijn kostbaren inhoud zijne bestemming niet heeft bereikt Een door het bestuur der posterijen ingesteld onderzoek heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. DE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG. De berichten, die te 's-Gravenhage nu en dan uil zijn tegenwoordige ver blijfplaats in Zwitserland van den burgemeester dier gemeente, baron Sweerts. ontvangen worden, getuigen van de 'bijzonder goede gevolgen, die de rustkuur op zijn gezondheid uit oefent. Uit zijn brieven spreekt weer de ge wone opgewektheid en vooral voort durende belangstelling in de zaken der gemeente, aan welker hoofd hij staat, zoo schrijft de Tel. EERSTE KAMERVERKIEZING. De Maasbode schrijft, dat in de pro vincie Zuid-Holland waarschijnlijk voor den aftredenden anti-revolution- nair mr. J. D. C. baron van Heecke- ren van Keil, na de bekend© on veel besproken quaestie een ander partij genoot tot lid van de Eerste. Kamer zal worden gekozen. IIOOG WATER IN LIMBURG. Do Maas is sinds Woensdag niet. minder dan 1.37 M. aan de peilschaal der brug te Maastricht gewassen. Het, stadspark slaat weer gedeeltelijk blank. Heugem ondervindt iu hevig? mate hel nadeel van het wassen der rivier. Verschillende uiterwaarden langs de oevers staan blank. Blijkens het vele gras en hooi, dat de Maas af spoelt, wordt er heel wat schade ge leden ook de te velde staande vruch ten hebben het hier en daar zwaar te verantwoorden. En uit België wordt nog steeds was geseind. DE ZAAK-RÖMER. Naar „Het Vad." verneemt, heeft overste Romer zich tot de Koningin gewend met een adres, waarin hij H. M. verzoekt, „hare hooge tusschcn- komst te verleenen tot hei-stel mijner grieven, en tot betering van het door mij geleden onrecht, zoo noodig na gehouden onderzoek." PARTIJBESTUUR S. D. A. P. Naar „Het Volk" meldt, Is tot lid van het Partijbestuur der S. D. A. P. gekozen mr. M. Mendels met 2299 van de uitgebrachte 3520 geldige stemmen. Dr. J. van Leeuwen, verkreeg 1221 stemmen. BOND VAN STEENHOUWERS- PATROONSVEREENIGINGEN. Te Amsterdam hield de Bond van Sloenhou werapatrjoonsvereenigingen in Nederland zijn jaarlijksche verga dering. Blijkens het door den secretaris, den lieer P. A. Boer, van Rotterdam, uitgobracht© jaarverslag moest een kleino teruggang in het ledental wor den goconstatcerd. Men acht dit evenwel van voorbijgaanden aard, daar vooral tengevolge van het indie nen van sociale wetten het voreeaiigd zijn meer reden van bestaan krijgt, en ook de niet aangesloten patroons spoedig tot het inzicht zullen komen, dat vereenigen noodzakelijk is. In de plaats van den periodiek af tredenden voorzitter, den heer P. A. Monshouwer, te Amsterdam, werd ge kozen de heer C. G. Simonis, te Rot terdam, terwijl ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer A. J. van Heusden. te Dordrecht, de lieer L. Sabelis, te Haar lem, werd benoemd. Als plaats voor de volgende jaar vergadering werd Rotterdam aange wezen. Hierna was aan de orde de bespre king van het ontwerp-steenhouwers- wet. Nadat de verschillende opmerkin gen, door de of deelingen Amsterdam en Rotterdam te berde geba-acht, be handeld waren, werd de volgende mo tie met algemeen© stemmen aange nomen: De vergadering, gehoord de debat ten, draagt het bestuur op, de bezwa ren tegen het ingediende wetsontwerp in een adres aan den Staten -Generaal kenbaar te maken. Gecommitteerd werden, con de re- georlng van advies te dienen in zake de arbeidswet, de hoeren D. A. van Schouneveld, te Rotterdam, en Jacob Rinse, te Amsterdam. KATHOLIEKE SOCIALE WEEK. Als sprekers zullen op de Sociale Week, welke te Amsterdam zal wor den gehouden, optreden de hceren: Jhr. mr. Ch- Ruys de Beerenbrouck, mr. F. Hendrichs, S. J., A. H. J. En gels, A. J. Clarijs, Pr., B. de Greeve, O. F. M., mr. P. J. M. Aalberee, Pr., M. B. Junsen, M. S. C., J. D. J. Aan- genemt. Pr., L. N. H. Deckers, J. A. A Verbeek, R. Llgteiiberg, 0. F. M., dr. Ch. Meuleman, dr. A. K. M. Noyons, J. M. A. Zoetmulder, mr. P. Reimer, H. W. J. Hoosemaas, mr. A. baron Van Wijnbergen, mr. A. Tepe, H. Er- mann, S. J., G. Bruna en H. A. P. C. Van der Waarden, Pr. DOODGEVALLEN. Gister was de hoofdagent van p'oli- tle Smal bezig zijn nieuwe woning op de derde etage van perceel Brou wersgracht .80 te Amsterdam in te richten. Bij liet schoonmaken van de ramen viel hij op straat en was on middellijk dood. NATIONALE TENTOONSTELLING VOOR HUISVLIJT. De openingsplechtigheid der Natio nals Tentoonstelling voor Huisvlijt zal geschieden In tegenwoordigheid van den Minister van Landbouw, Han del en Nijverheid, den heer A. S. Tal- ma, die daarbij na een inleidend woord van den voorzitter der Ten toonstelling, ook het woord zal voe- Voor de opening zijn aan de ver schillende gemeentelijke-, provinciale- en Rijksautoritciten, die hunne mede werking en hun steun aan deze ten toonstelling in zoo ruime mate ver leenden, uitnoodigingen verzonden. Waarschijnlijk zal ook de Minister van Oorlog, aan wiens steun het te danken is, dat een collectieve inzen ding van het I.ogor werd verkregen, tegenwoordig zijn, terwijl meerdere gezanten van de Rijken, die inzonden, voornemens zijn persoonlijk van hun belangstelling te doen blijken. Sport en Wedstrijden WATERPOLO-WEDSTRIJDEN. Voor a.B. Zondag staan op hel pro gramma van den N. Z. B. de volgen de waterpolo-wedstrijden: Afdeeling A: Haarlem, H. V. G. B.- Amsterdamsche Zwemclub. Afdeeling B: De Jonge Kampioen- Zwemvereeniging „De Maas". DE ZEPPELIN VII EN DE A. N. W. B. Het vergaan van de Zeppelin VII is een groote teleurstelling voor het be stuur van den bond. Er waren onder handelingen aangeknoopt om tijdens de bondsfeesten te Arnhem den leden te doen genieten van liet voor verre weg de moesten zeker geheel nieuwe schouwspel van een bestuurbaar lucht schip. Hoe jammer, dat de romp van 28 Juni aan dit plan den bodem heeft in geslagen! (De Kampioen). Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Dubbeldam ds.' J. A. v. Voorthuizen te Giessen-Oudkerk; te Wijhe, O., ds. Engelberts te Amster dam; te Weorselo, O., de heer J. J. P. Valeton, cand. te Utrecht. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Mot goed gevolg Ls af gelegd het doctoraal examen in de staatswetenschap door de liceren mins. W. Berger en B. R. C. M. de Roy van Zuidewijn; het ca.nd'idaatsexamen in de Nederlandsche letteren door den heer Th. Goossens en het candidaats- examen in de klassieke letteren door den heer W. P. A. van der Lugt. Bevorderd tot arts de hear L. H. J. van de Graaff, gebaren te Demak, en geslaagd voor het eerste gedeelte de heeren Salik en Radgiman. Leiden. Bevorderd tot doctor in de artsenijbereidkunde op proefschrift „Overgang van geneesmiddelen in melk", de heer H. B. Koldewijn, ge boren te Rotterdam; tot doctor in do rechtswetenschap op proefschrift „Re tribution," de hoer H. A. G. Venema, geboren te Amsterdam; op stellingen, de heer H. C. Leemhorst, geboren te Amsterdam, en de heer A. R. P. Mees geboren te Rotterdam. Geslaagd voor hot doctoraal exa men rechten de lieeren J. Versteeg, A. W. ten Boscli en H. A. H. Cantor Gremers. Utrecht, Bevorderd tot doctor in do artsenijkunde op proefschrift „Do saponine uit de bladeren van Treve- sia sundaica Mq., de heer J. Flierin- ga, geb. te Huizum, en tot doctor in de staatswetenschap) op Stellingen de heer mr. W. Dijckmeester, geb. te 's- Gravenhage. Utrecht Geal. Cand.-ex. Rechtswe tenschappen de heeren H. J. Rink en J. A- Rosenveldt. Theor. Apoth. ev. de heer J. Rozeboom. Sportpraatje Het cricket-seizoen is thans in vol len gang. Iedere Zondag brengt nieu we uitslagen en de animo bij de spe lers is groot Jammer, dat de belang stelling van het publiek daaraan niet evenredig is. Over het algemeen trek ken de matches maar weinig toe schouwers, en toch is het mooie, fij ne, berekende cricket-spel meer aan dacht waard. Misschien komt het, doordat bet groote publiek niet ge noeg met deze interessante zomer sport op de hoogte is, de spelregels niet kent, de technische termen die hierbij nog meer dan bij voethal ge bruikt worden niet tegrijpt, en daardoor afgeschrikt wordt een match te gaan bijwonen. Is dit zoo, dan zouden de cricketers zelf veel tot verbreiding van het spel kunnen bij dragen. Om het te populoriseeren, zouden allereerst de oorspronkelijk- Engelsch© termen door Hollandsche moeten worden vervangen. Dat maakt de verslagen begrijpelijker, dus meer aantrekkelijk. Maar in de tweede plaats zou het goed rijn, als de spelregels tot wat algemeener gees telijk eigendom gemaald werden. Men zou b.v. op de wedstrijd-velden tegen geringen prijs boekjes met spelregels kunnen verkoopen, waarin dan tevens nog eenïge bijzonderheden over de Hollandsciie clubs zouden gevonden worden. Zulk een maatregel zou wer kelijk veel tot den bloei van 't cricket in Holland kunnen bijdragen. Het is zeer wei mogelijk, dat het zich een even groote bekendheid als het voolbalspel verwerft, en ten slotte ook even geliefd is. Engeland geeft ons hierin een goed voorbeeld. Vorioden week speelde Olympia te gen de Hilversumsche C. C. De Hil versummers slaagden er in met 03 runs op de eerste innings te winnen. Het gelukte V. O. C. door uitmun tend fielden Ajax met 16 runs 1e slaan. Zeven Ajaciden werden uilge vangen cn het totaal der Leidenoura werd slechts 63 De 's-Gr. C. G. speelde tegen Victo ria en een innings-overwinning met 34 runs in liet voordeel van de Hage naars was het resultaat- Rood cn Wit klopte Haarlem met 39 runs, een uitslag, die vrijwel met do verwachtingen overeen kwam. Voor morgen staan de volgende wedstrijden op het programma A. C. C.Rood en Wit. V. V. V.—'s-Gr. C. C. Hermes—V olhard i ng. V. O. C.—'s-Gr. C. C. II. Rood en Wit II—Ajax. Hilversum—Olympia. Albion—Victoria. Do daaropvolgende'week begint de eerste ronde voor don „Telcgraaf"- beker. Ook de zwemmers beginnen zich met den zomer te roeren, en al zal Haarlem dit seizoen niet veel wed strijden aanschouwen, toch zal mor gen de llaarlemsche water-poloclub „H. V. G. B." in de zwemschool aan de Houtvaart haar jaarlijksch zwem feest geven. Het is een bijzondere dag dau, want tevens zal het tien jaar ge leden zijn, dat de vereeniging opge richt werd. En oven lang als de club bestaat het heerlijk-gezonde watcr- polo-spel, dat al zooveel triomfen ge vierd heeft, en morgen zeer zeker een nieuwen lauwer bij de reeds be haalde zal voegen. Meer en meer toch begint zich deze goede, krachtwekkende sport iu de sympathie van het groote publiek te verheugen, en al is de Amstelstad met die sympathie nog steeds guller j dan da Spaarne-dito, toch gelooven we, dat ook de jongere llaarlemmevs allengs grooter belangstelling voor het polo-spel zullen gaan koesteren. Het programma van morgen biedt; alles, wat de zwemsport in hare ver schillende uitingen geven kan, om maar iets te noemen sclioonsprin- gen, waterpolo, snelzwemmen op borst cn rug, hindernis-zwemmen, zwemmen in schoolploegen, enz. Rechtszaken HET RIJSWIJKSCHE DRAMA. De ilaagsche Rechtbank veroordeel de in de zaak van het Rijswïjksche drama jhr. G. van S. tot zes jaren gevangenisstraf wegens het op uit drukkelijk en ernstig verlangen ie mand dooden. De eisch was 7 jaar ge vangenisstraf. Gemengd Nieuws NOODLOTTIG SPELLETJE. Een spelletje met een tragisch ein de wordt uit Cairo gemeld. Een aan tal Mohammedaansche jongens kozen tot onderwerp „de moord op Boutros pasja". Een speelde de rol van den vermoorden Minister, de ander die van Wardani. Toen de „moord" was geschied, werd de moordenaar door een knaap-politieagent gearresteerd, later gevonnist en, evenals Wardani, ter dood veroordeeld. Hij werd losjes aan een boom gebonden, met een twee de touw om zijn hals en zijn voeten rustende op steenen. Op een gegeven teeken werden de steenen wegge schopt en do ongelukkige jongen werd opgehangen, daar hij rich zelf niet kon bevrijden. HONGERSNOOD. Naar do Standard uil Sjanghai ver neemt, is ?r in Lai-tsjoe in de provin cie Sjantoeng tengevolge van hou- gersnood een oproer uitgebroken. De bevolking vernielde de staatsrijstschu- ren. Het oproer richt zich verder te gen de kooplui, die de rijst tegen zeer hoogen prijs verkoopen. SLACHTOFFERS VAN HET ONWEER. Te DorLmund is dezer dagen een 24-jarig meisje overleden, dat een jaar of twee geleden als telefoniste getroffen werd door den bliksem, die in do geleiding sloeg. Zij is sedert riek geweest. Die bliksemslag maakte nog een tweede slachtoffer. Op het gillen van de telefoniste kwam de directeur van het telegraafkantoor aangeloopetn. Hij kreeg een beroerte bij het zien van het meisje, dat in een zenuwtoeval op den grond lag, en stierf aan de gevolgen. OVERSTROOMING IN FRANKRIJK. De „Matin" beantwoordt Maurice Barrès' vraag, wat er geworden was van het geld, voor de slachtoffers van de overstrooming in Frankrijk gege ven. De Kamera hebben 22 miliioen francs bewilligd. Daarbij ls de op brengst van particuliere griften geko men. Op 25 Juni 1.1. was er van de 22 miliioen 7.086.800 fr. over, en van de particuliere bijdragen 2.549.626 fr. Sedert is er weer 1.967.300 fr. uitge deeld uit de particuliere fondsen. Van het riiksfonds is nog 36.000 fr. besteed voor hygiënische verbeteringen, en 52.000 fr. voor giften aan de men- schen, die met het reddingswerk be hulpzaam rijn geweest CHOLERA. De „Courrter d'Halpbong" van 9 Juni, pas in Frankrijk ontvangen, meldt, dat er in Indo-China veel dho- lera blijft hearschen. Te Pakhoï b.v. sterven er een 60 por dag aan. De Ühineezen weigeren eentoe voorzorg er tegen te nemen. Koloniën EN GOEDE VANGST. De politic te Batavia kreeg den 9Jen Juni de opdracht, naar wee ma trozen te zoeken, die blijkbaar niet den minsten lust hadden raar Hol land terug te koeren en daarom maar van het s.s, „Rindjnm" gedeseiteerd waren. Bovendien stonaap zij ook nog onder verdenking te Amsterdam dief stal met inbraak in een juwelierswin kel te hebben gepleegd, en daarbij een dienstmeisje ernstig nishandcld lo hebben. De politie-opziener Frank ging er op uit cn wist al spoedig te vernemen, dat de beide heertjes te Batavia een leven van vroolijken brans leidden en voel geld schenen te bezitten. Na ecnige vergeefsclie pogingen ge lukte het den politic-opzichter beidon den 7den Juni te arresteeren. Op hen werden gevonden 26 gouden ringen met diverse steenen, terwijl zij hoogst waarschijnlijk reeds een aantal had den weten te verkoojieu. Beiden wer den achter slot gezet. Ofschoon beiden beweerden te Ba tavia geen vaste woning te hebben, ging de politie toch aan 't snuffelen en vond ten laatste te Baroe (Scnen) het kfmponghuisje, waar de heeren gewoond hadden. Hier werden een aantal kostbaarheden achterhaald, zooals losse diamanten, gouden hals kettingen, horloges en dergelijke, al les vermoedelijk afkomstig van den dicfstul te Amsterdam. Ook werd ge vonden een gummistok niet luiop. De ze vondst was daarom van zooveel go- wicht, omdat het dienstmeisjo te Am sterdam hoogstwaarschijnlijk meteen dergelijk voorwerp is mishandeld ge worden. (Java-Bode.l VAN DAALEN. Bij liét overbrengen van den gevan gene Van Daalen naar Semarang viel het op, dat hij niet, zooals gebruike lijk is, gevangeniskleding droeg. („Ind. N. v. d. D.") DE SAMENZWERING TE PARA MARIBO. De „Surinamer" schrijft: Zooals men zich nog zal herinneren, liep bij de ontdekking van liet snoode plan van Killïoger 't gerucht, dat een schip met ummunitie verwacht werd. Van Coronie uit wordt ons thans het volgende gemeld: Pinksterdag dus zoo wat den tijd, dat de omwenteling moest uitbreken werd ongeveer 3 mijlen van de kust een driemaster, die voor anker lag, opgemerkt. Daar men meende, dat 't schip in nood verkeerde, werd door den commissaris de zellbarkas uitge zonden. Toen de barkas op de aangeduide plaats kwam, was het schip verdwe nen. Den geheel en dag heeft het op de hoogte van plantage Leasawes ge kruist. Moet men hier aan het schip, dat de ammunitie moest brengen, den ken? Wij denken, dat het schip elfder bestemd was om Kiliinger en hand langers in veilige haven te brengen. Ook is nu weer een derde, Arduin, in verzekerde bewaring wegens ver denking van medeplichtigheid aan K.'s komplot. Burgerlijke Stand HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Getrouwd G. K. F. Geisderver cn J. N. Gerritzen Overleden M. Rutle, 81 j. HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD: J. v. Lohuizen en J. van Tol; C. J. Bos en H. C. von Nellt II. Huisdier en L. A. v. d. Luit; H. J. Tromp en C. J. Meegdes; D. L. Immink en J. E. Voordendag. A. Huismans en G. Voortmon. GETROUWD: A. C. v. d. Sar en A. Dubher; J. Arensman en M. Roos. BEVALLEN: E. Bongens—Natte d. D. II. Lamers- Breuring z. M. Visser—de Roo d. A. M. v. Rietde Groot d. A. Koolhaas Bakker d. A. Koolhaas—Bakker d. J. C. Faas—Schalk d. A. C. Peetoom— v. ogmond z. G. v. d. PeetHoogmoed z J. C. PolakHorsman z. J. Baars- Ka lis d. G. Rosesmeyerde Wacht d. A. JansenLandwer Johan z. D. F. A. Hulsbosch—v. Lieshout z. J Bis schopHort man d. OVERLEDEN: N. Poelgeest 57 j.; H. Vonhoff, 68 j L. Alewijn, 15 m., W. P. v. Danime 6 m., P. v. d. Meer, 11 m., H. Kars, 8 dagen; W. Kars, 3 da gen, A. v. d. Steeg, 3 weken. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het st. Biliiton arriv. 8 Juli van' Amsterdam te Padang. Het st. Bandoeng, uitreis, passeerde 8 Juli Ouessanl. Het st. Besoekl arriveerde 8 Juli van Rottend© mte Tjilatjap. Het st. Goantoer vertrok 7 Joll van Batavia naar Rotterdam. Het st. Rindjani, thuisreis, pas seerde 8 Juli Perim Het st Tambora arriveerde 8 Juli van Rotterdam te Batavia. Het st. Wilis, thuisreis, passeerde 6 Juli Peniche. Het st Andijk naar Boston on Phi ladelphia, passeerde 7 Juli Prawle- point Het st Prinz Oscar vertrok 6 JuM van Montreal naar Botterdam. Het st Coram vertrok 8 Juli van Calcutta naar Java. Het st Prins dor Nederlanden ver trok 8 Juli van Aansterdam naar Pa ramaribo.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6