HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DONDERDAG 14 JULI 1910 Buitenlaudsch Overzicht In deze komkommerdagen voor de beschouwers der wereldpolitiek, zag men met groot verlangen uit naar een of andere gebeurtenis, die wat leven in de brouwerij kon brengen. Het werd al een ongeduldig wachten, want het duurdo zoo lang. Maar nu komt het onverwacht DUITSCHLAND STOOKT IN NICARAGUA. Men weet, dat er sinds een jaar in do Amerikaansche republiek een soort burgeroorlog gestreden svordt. Er heb ben zich eenige presidenten opgewor pen en dezen strijden nu met deu heu- tchelijken president om de macht in het land. Do burgers hebben zich ook In groepen verdeeld en nu wordt geregeld flink op los gevochten, moord en geplunderd. Toen de tegenwoordige president van Nicaragua eenige maanden gele den de regeering (en dus ook 't opper- lwvel over de hem trouw gebleven troepen aanvaardde, heeft hij alle buitenlandsche staatshoofden met zijn benoeming in kennis gesteld. De Vereenigde Staten, die destijds reeds met Nicaragua op gespannen voet stonden, weigerden Madriz, die onder zeer eigenaardige omstandig heden aan de regeering kwam, te erkennen. Door dit optreden der Ver eenigde Staten, achtten de meeste Eu- ropeesche staten zich verplicht even eens tegenover president Madriz een zeer gereserveerde houding aan te ne men. Zooals thans evenwel blijkt, heeft keizer Wilhelm van Duitschland den 26ster. April aan Madriz een brief ge schreven, waarin hij hem erkent als president, hem aanspreekt als „groo- ten en goeden vriend", en de verzeke ring geeft, dat Duitschland met Nica ragua in de beste betrekkingen staat. Deze brief is eerst dezer dagen ter kennis van de Amerikaansche regee ring gekomen en veroorzaakte te Washington groot opzien. Da ont stemming in Amerika werd nog groo- ier. toen men vernam, dat Madriz deze erkenning van Duitschland heeft eckocht. door aan dit rijk een kolenstation in Centraal-Amerika af te staan. Op de New-Yorksche beurs had het bekend worden dezer feiten een aanzienlijke daling ten gevolge. Het behoeft geen betoog, dat, indien de feiten zich hebben toegedragen zoo ais boven is uiteengezet, Duitschland thans een aanval waagt tegen de be kende Monroe-leer, die de basis der buitenlandsche politiek van de Veree nigde Staten is. Maar het is nog de vraag, of alles zoo gebeurd is. Duitschland erkent evenwel, dat de brief verzonden is, het is een vergissing geweestDe kennis geving von Nicaragua's nieuwen pre sident werd met den gebrujkelijken buieaucratischen sleur behandeld. Een ambtenaar van het departement van buitenlandsche zaken schreef, zonder dat iemand eerst eens naging hoe de toestand in Nicaragua toch eigenlijk was, het stereotype ant woord op die kennisgeving, met deu gebruikelijken aanhef, waarin van „grooten en goeden vriend" sprake is, een aanspraak, die voor alle niet-ge- kroonde staatshoofden wordt ge bruikt en de keizer toekende het stuk, zonder dat iemand van allen, die het in handen kregen, klaarblijkelijk ooit gehoord had, dat in Nicaragua twee presidenten om het staatsgezag stre den, of daarin een reden zag, waar om het beter wezen zou, zulk een f,voorbarigen" gelnkwensch nog wat aan te houden. Er mankeert toch wel iets aan de diplomatieke staatsmachine In Duitschland. Eerst het gebeurde met hei interview betreffende Engeland met keizer Wilhelm, dat door Von Bulow ongelezen werd goedgekeurd toen de verschijning van een boek, dat door een der ministers werd aan bevolen, ongelezen natuurlijk, want anders had hij gezien, dat het hate lijk voor zijn eigen partij was en het druksel zeker niet aanbevolen nu weer deze ongelezen brief In Duitschland erkent men even wel niet de geschiedenis van 't kolen station, juister de pers z w ij g t daar over. De „Lokal-Anzeiger" schrijft evenwel „Het is diep te betreuren, dat ondanks de van officieele Duit- sehe zijde telkens gegeven verzeke ring, dat Duitschland in Amerika niet naar eenig bezit streeft, in de Engel se he pers telkens weer gewetenlooze politici opduiken, die het sprookje van Duitschland's lust, om zich in Amerika met dc zaken te bemoeien, in den een of anderen vorm opwar men. Zooals het er nu toe ligt, zal dit gestook te minder gevolg hebben, om dat het doel, tusschen Duitschland cn de Vereenigde Staten wantrouwen te zaaien en de blikken van de gebeurte nissen in Oost-Azië af te wenden, al te zeer in het oog springt." Toch zou een ronde ontkenning van de kolenstation-historie nog wensche- lijker zijn, dan dit gepraat in de rondte 1 DE STRIJD OM KRETA' schijnt (voor hoe lang In wat rus tiger banen te komen. De regeering van het eiland beeft een nota aan de beschermende mogendheden gericht Daarin wordt gewezen op de bescher ming, die de Mohammedaansche min derheid op Kreta reeds genoten heef! van de zijde der Kretenscr regeermg. Verder wordt de verzekering gege ven, dat het uitvoerend comité aan den wensch der beschermende mo gendheden gevolg geeft, en, steunend op het besluit dor nationale vergade ring, de consuls verzoekt aan hunne regeeringen mede te deelen, dat de Mohammedaansche Kamerleden zon der eed van trouw aan den koning van Griekenland zullen worden toe gelaten, en dat de Mohammedaansche i ambtenaren in functie kunnen blijven" en hun salaris uitbetaald zullen krij gen zonder aflegging van bedoelden eed. Wat do toelating der Mohamme daansche Kamerleden betreft, merk ten we vroeger reeds op, dat dit slechts een theoretisch succes der mo gendheden is, daar de Kretensers de feitelijke quaestie in de praktijk voor- lo-opig ontdoken hebben, door het par lement eenvoudig voor vier maanden naar huis te zenden. Tot zoover alles mooi, maar nu wordt er weer roet in het eten ge gooid. Verzekerd wordt namelijk, dat de Kretenser regeering bovengenoem de nota eerstdaags door een andere nota zal doen volgen, welke wel ge schikt is alle illusie over een werke lijke onderwerping der Kretensers aan den wil der mogendheden, te verstoren. De regeering van de eilan ders zal namelijk protest aanteekenen tegen de beteekenisvolle bewoordin gen, waarin de jongste nota der mo gendheden aan de Porte was vervat In dat stuk hebben de mogendheden zich bediend van den term „souverei- ne rechten" van Turkije, in stede van „suzereine rechten". Met andere woorden worden furkije's souvereine rechten op Kreta in een officieel stun vastgelegii. liet was thans voor het eerst, dat de mogendheden zich van dien term berilenden en zulks schijnt geschied te zijn d>oor den geheimen invloea van Duitschland en Oosteu- rijk-Hougarije. Zoo goed nu als die nota te Konstantinopel is ontvangen, zooveel wrevel heeft zij onder de Kretensers gtwekt. Vandaar dat pro test, dat helder doet uitkomen, dat het zwichten van de Kretenser regee ring voor den wil der mogendheden in de eedsquaestie nog in de versie verte geen priucipieeie onderwerp.-ig is en dat ze eigenlijk buiten de hoofd zaak (het erkennen van den Sultan als souverem) omgaat. Uit Tokio komen berichten over gebruik te maken om de republiek te proclaineeren. Do politie hield reeds toezicht op enkele arbeiders in het arsenaal en kwam aldus tot de ontdekking der sa menzwering. De leider, Saïtokoe, be vindt zich thans in hechtenis. EEN NIEUWE KONING. Een officieele nota uit Petersburg bevestigt de aanstaande uitroeping van den vorst van Montenegro tot ko ning van dit land, onder den naam Nicolaas I. Al de mogendheden hebben hare goedkeuring betuigd en de proclama tie zal plaats hebben in den loop der volgende maand. Stadsnieuws In het land van de rijzende zon tellen de anarchistische denkbeelden vele aanhangers. Tot deaen behoort o. a. Saitokoe, een bekend Japaiisch schrijver, dte twintig jaar geleden te Parijs zijn studiën voltooide en be kend is door een aantal werken, waarin hij ongeveer dezelfde denk beelden verkondigt als Toistoï. Hij stond onder streng politie-toe- zicht, aangezien men wist, dat hij een vereeniging had opgericht, die zich de omverwerping van het keizerlijk gezag en de stichting eener parlemen taire republiek ten doel stelde als eersten stap op den weg der maat schappelijke vrijmaking. Vier maanden geleden verbaasde hij geheel Japan door het uitgeven van een werk, waarin hij zijn vroeger verkondigde denkbeelden met voor verwezenlijking vatbaar verklaarde en den constitutioneelen regcerings- vonn als het ideaal van ieder behoor lijk denkend meusch prees. Vreugde heerschte in deu lande over deze be keering, die evenwel later geveii.:J is gebleken. Saitokoe wenschte ontsla gen te worden van het lastig politie toezicht, in de hoop dan beter te kun nen werken. En hij heeft gewerkt, doch het plan, dat hij met de hulp van eenige arbei ders in het arsenaal te Tokio dacht uil te voeren, werd nog tijdig ont dekt. Reeds waren een groot aantal bom men gereed, waarmede men tegelij kertijd den keizer en de voornaamste Nel Maatsch. (er bevordering der Piarmaci8. (Tweede Dag.) Haarlem, 13 JuIL Do vergadering werd Woensdag middag voortgezet met priucipieeie besprekingen over wijzigingen van de wet der Maatschappij. Langdurig werd gesproken over een verbod aan de loden, om meer dan één apotheek te bezitten. Vele departementen, Yoor- al Den Ilaag, pleitten voor zoo'n ver bod. Meer verdeeld waren de woord voerders over de vraag, of zoo'n ver bod terugwerkende kracht zou moe ten nebben. Andere sprekers vonden het niet gewenscht, om het verbod aan te ne men, omdat de rijkswetgever tot he den zoo'n bepaling niet uoodig heeft gevonden, terwijl ook bij aanneming een scheuring in de maatschappij werd gevreesd. Een besluit werd niet genomen. Ook zal overwogen worden, of het mogelijk is, bij de stemmingen op de algemeene vergadering de minderhe den in de departementen tot hun recht te laten komen. liet departement Noord-Holland bracht aan het hoofdbestuur, speci aal aan den voorzitter, hulde voor de neutraliteit, bij de behandeling van deze vakvereeniguigs-quaesue be toond. (Applaus). De aanwezige leden der commissie voor de vakorganisatie verklaarden zicli bereid de wetswijzigingen nader te user wegen. De voorzitter bracht hulde en dank voor de werkzaamheden, reeds door deze commissie verricht. Hiermee was de agenda afgehan deld. De nieuw gekozen voorzitter, de heer Hoffmann, bracht hulde aan den afgetreden voorzitter, deu heer Vos, die wegens gezondheidsredenen niet voor een herbenoeming in aan merking wenschte te komen. (Ap plaus). Na afloop dezer vergadering werd een bezoek gebracht aan het Kolo niaal Museum, om een blik te werpen op den krans, door de Maatschappij om hel portret van Dr. Greshoff ge hangen. Namens het Koloniaal Museum werd deu cungressisten voor deze huldebetuiging door den heer G. S. de Clercq dank gebracht. s Middags maakten de congressis ten nog een uitstapje naar Zand voord Conferentie over Voedingsmidflel- scheikunds. Heden werd in het Brongebouw de 4de conferentie over voedingsmiddel- scneikunde gehouden. Tweo onderwerpen maakten punten van beraadslaging uit OVER HONIG EN HONIG- BEOORDEELING waren twee rapporten uitgebracht. De heer L. VAN G1ESBERGEN rapporteerde over de eigenschappen en uiterlijke beoordeeling van honig Aan zijn rapport ontleenen we: Sotns wordt ook onrijpe bij de rij pe honig geoogst en dan niet voldoen de gescheiden. Is onrijpe honig eenige maanden oud, dan treedt gewoonlijk azijnzumr gisting op. Daarom moet onrijpe ho nig of kunstmatig gerijpt, of weer aan de bijen gevoederd worden. Bij het oogsten van pershonig komt veelal zwaveldioxyd in den honig en verbindt zich met den smaak en geur. De behandeling van den honig heeft zeer voel invloed op geuir en smaak. abnormale niet toS aSrneïl <- *»*-. ten schrik aanjagen, om dan van de 1 koningen, slingerhomg is het geu- eerste oogenblikken van verbijstering' r'gst, terwijl de honingen, die langs den warmen weg gewonnen zijn, veel van hun geur verloren hebben. Dr. G. L. VOERMAN rapporteerde over do chemische bcoordeeling van honig: Een bcoordeeling van honig op grond der analyse betreft voorname lijk de vraag of men in een gegeven geval te doen heeft met workel ijken honig, dan wel met kunstmatig vor- krogeii mengsels, en is derhalve in de oersto plaats een echtheidsbeoordeo- ling. Een echtheidsbeoordeeling op grond der analyse heeft langen tijd als vrij wel onuitvoerbaar gegolden, doordat men in de toevoeging van kunstmatig bereide invertsuiker een middel had om mengsels te verkrijgen, die uiterst moeilijk van gewonen honig te onder scheiden waren. Andere toevoegingen of vervalschin- gen, als water- aardappel- of giucose- stroop, rietsuiker, molasses troop enz. zijn betrekkelijk gemakkelijk aan to toonen, doch bijgemengde invert-i kerstroop leverde uit den aard der zaak de meeste moeilijkheden op. in den laatsten tijd is echter in chemlsch-analytisch onderzoek van honig verbetering gekomen, zoodat thans met vrij groote zekerheid toe voeging van invertstroop te consta teren is. Het analytisch onderzoek wordt in verscliillende methoden door den rap porteur behandeld, cn waarbij ver schillende raadgevingen worden ge geven. OVER CONSERVEERMIDDELEN is een rapport uitgebracht door Dr. A. G. G. VANDEVELDE en Prof. Dr. P. WIJSMAN. Daaraan ontleenen we: Het bewaren van voedingsmiddelen, dat vroeger een meer huishoudelijk karakter droeg en diende voor de voe ding in de wintermaanden, en pro- viandecring van schepen, heeft in la tere jaren een andere strekking ge kregen. De uitbreiding der verkeers middelen en der industrie heeft ©ener zijds mogelijk gemaakt dat voe dingsmiddelen van veel grooter af standen dan vroeger toevloeien naar do groote centra van bevolking, an derzijds dat allerlei voedingsmidde len, die vroeger op kleine schaal be reid werden, veelal in het gezin, thans fabriekmatig worden vervaor- digd en in voorraad gehouden. jJei- de factoren stellen hoogere eischen aan het behoeden der voedingsmidde len tegen bederf, eischen waaraan l echter mogelijk is te voldoen sinds de nomen. Welke infectie hier de oorzaak ontwikkeling der bacteriologie inzicht l is. blijft meestal duister. De tijd, heeft gegeven in het wezen van tiet j waarin men bij zulke verschijnselen bederf, en daarmede ook de middelen aan koperversiftiging dacht, ligt ver heeft aangewezen om dit te voorko- achter ons. En opgehelderd zullen die men. ongevallen eerst worden als de proc- Eenmaal vastrtaande, dat bederf tiseorende geneeskundigen bacterie veroorzaakt wordt door bacteriën, logische onderzoekingsmethoden meer li"t het voor de hand. dat het intre- geregeld toepassen bij het behandelen niet bedeelen met een smaak of kleur, en zij evident giftig zijn Van hygiënisch standpunt staat daartegenover in de eerste plaats de vraag of deze stoffen onschadelijk zijn te achten. In dit opzicht valt op te merken, dat zij zeker geen vergiften in den al- ledaagschen zin des woords zijn, dus dat zij niet in de kleine dosis waarin zij plegen te worden gebruikt, acute ernstige stoornis van de gezondheid teweeg brengen. Wair® dat het geval dan zouden zij natuurlijk reeds lang buiten gebruik zijn gesteld. Hoewel de opvattingen over 't al of niet schadelijke van conserveermidde- sterk uiteen loopen, op een punt geven al de genomen dierproeven ech ter voldoende zekerheid, n.L dat serveermiddeleu in melk voor jonge dieren een beslist schadelijk effect hebben, en bij voortgezet gebruik de concentraties waarin zij in melk worden aangewend den dood ten volge kunnen hebben. Ook al acht men derlialve conserveer middelen onschadelijk voor een „nor maal" mensch, zoo moge niet uit het oog verloren worden dat de voedings middelen ook worden gegeven aan zeer jonge kinderen, aan zwakken en maaglijders, die gevoeliger zullen zijn dan „normale" menschen. Doch niet alleen de mogelijkheid eener rechtstroeksche schadelijkheid voor de gezondheid eischt een verbod of beperking van gebruik van oonser veermiddelen. De felheid, waarmede de industrie hunne aanwending verdedigt, berust niet voor het kleinste deel op het ge mak dat zij leveren. De doorvoering der zindelijkheid tot hare uiterste con sequenties, het middel om levensmid delen duurzaam te maken zonder toe voeging van vreemde bestanddeel en, eischt veel grooter inspanning dan de toevoeging van wat boorzuur of sali- cyIzmir, maar zij is daarom toch wel bereikbaar. De rapporteurs besluiten met de wenschelijkheid eener regeling in be ginsel nadrukkelijk uit te spreken. Prof. R. H. SALTET heeft ook een rapport opgemaakt Hij schrijft o.a.: Wij kennen verder eeng roote serie van minder ernstige ongesteldheden, die het gevolg zijn van gebreken tn de keuken. Iedereen, die op reis gaat, weer daarvan merle te spreken. Onzin delijkheid en daardoor beginnend be derf der spijzen is vermoedelijk de oorzaak van de plotselinge diarrheën op ziekenzalen en in hotels waarge- den van bederf kan worden verlang zaamd of belet. a. door bn het inzamelen der voe dingsmiddelen de besmetting met bac teriën zooveel mogelijk tegen te saan, b door de eenmaal opgenomen bac- ter én te dooden en het voedingsmid del verder zoo te bewaren dat andere bncteriën er geen toegang toe heb ben. c door hij hef bewaren der voe dingsmiddelen de omstandigheden v(K«r de ontwikkeling der eenmaal op genomen bacient gelijk te maken. van darmziekten. Wat er te doen Is, is genoeg. Men behoeft slechts de verslagen van onze d recteuren van bureau's voor de keu ring van voedingsmiddelen te lezen om ln te zien hoe het publiek bedro gen wordt Dat verhelpt het publiek nu wel dik wijls door van leverancier te veran deren. Maar wat de bijvoeging van antiseptica aangaat is het publiek toch hulpeloos. Het is waarschijnlijk, dat er menschen zijn, niet geheel ge- zoo ongunstig mo I zond, die' liever geen salicylhoudend bessensap of boorzuur bevattende bo- Rubriek voor Vragen Geaboaneerden Lebben het Tr.orrechk vragen op verschillend gebied, mits voo* beantwoording vatbaar, in te xenden bij d« Redactie van Haarlem's Dagblad, Groots' Houtstraat Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en soo spoedig mogelijk Aan vragen, dlo niet volledig naam ea vroon plaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Mijn dochter is dagmeisje. Een kind van nnj krijgt roodvonk, doch gaat dadelijk naar het gasthuis en omdat dadelijk do ontsmcUinga- dienst kwam heb ik er niets van ge zegd en nu wordt zij op staanden voet weggestuurd met een week loon. Moet ik daarmee genoegen nemen ANTWOORD. Ja, de wettelijke op. zeggingstermijn was een week Me vrouw kon dus dadelijk ontslaan, wanneer zij maar een week schade^ loosstelling betaalde, daargelaten de vraag of er in dit geval geen wettige reden was om ztch aan den wettellj- ken termijn niet te houden. VRAAG (die naar onze meenine minder vatbaar is voor overneming) ANTWOORD. In het publïceeren van den naam zien wij volstrekt geen bezwaar, mits u zorg drage zoodanige bewoordingen te bezigen, die u in geen geval eenige ernstige onaange naamheid op den hals kunnen halen. Rechterlijke lusschenkoinst kan u in dit geval niet worden verleend. Of zwijgen niet het wijste zou zijn Dat hangt, dunkt ons geheel af van den aard van heigeen wordt verbreid. Is u zelf overtuigd, dat het puolieiv ten uwen gunste unspraak zaï noen, dhn gelooven wij stellig, dat het beter is de zaak uit de hoogte te beuaudeleu. VRAAG. Hebben winkelbedienden huishoudsters, intern en extern, recht op een jaarlijksch verlof ANTWOORD Neen, hoewei het ge ven van verlof meer en meer in zwang komt en de billijkheid er zeer voor pleit, kan van recht geen sprake zijn. Men behoort dal vooraf te bedingen. De wet op het arbeidscontract, van ontspanning sprekende, bedoelt daar- mede iets anders. VRAAG. Welk loon geeft men ge woonlijk aan een noodhulp-keuken- meid en deelt zij mee in de fooien- pot ANTWOORD Daar bestaat geen ta rief vanalles hangt van de bedon gen voorwaarden af. Alleen kunnen wij u mededeelen, dat een noodhulp, wegens het tijdelijke van de zaak, gewoonlijk hooger loon heef l.m een vaste dienstbode. Voor zoover ons be kend is, deelt zij echter niet mee in de fooienpot. VRAAG. Als mijn dochter 's mor gens om 12 uur in haar dienst is ge gaan. wanneer kan zij dan weggaan, 's avonds of 's morgens en hoe laat? ANTW OORD. Dit schijnt ons eea exceptioneel geval toe. Wij zouden als het meisje gekomen is, toen de zon in "t Zuiden stond, dan moet zij op denzelfden tijd ook weg- VRAAG. Heeft mevrouw het recht om wat zij breekt af te houden van haar loon of verval? ANTWOORD. Ja, tenzij werkelijk sprake is van een bloot toeval of een louter ongeluk want ieder is verant woordelijk voor de schade, door zijn nalatigheid of onvoorzichtigheid ver oorzaakt ln de oudheid waren al conserveer-1 ter moeten gebruiken. En zulke men- nnddeien bekend, maar dat waren te-1 schen behooren, als het zonder veel vuns voedingsstoffen. omslag kan geschieden, gewaar- b.iariegonwver hoeft men in de laat- schuwd te worden. Of dit kan geschie- ste 25 a JU jaren, in enkele gevallen <jen door ambtelijke publicatie van de zelfs iets langer geleden (boorzuur vondsten der off cieele scheikundigen, s.nds 1867) een gansclie reeks sloffen 0f door verplichte etiqueteering van de aanbovolen als geschikte toevoegsols Voor verkoop bestemde waren, mogec aan voedingsmiddelen met de bedoe-da mannen van de praktijk uitmaken. ling deze vow bederf te bewaren. Al deze sloffen hebben gemeen, dat zij reeds in relatief geringe dosis bacte- néngroei tegengaan of reeds aanw ezi- g© bucteriën dooden. Zij zijn echte an tiseptica, doch bovendien twee eï- gon-sctiappen bezitten wier afwezig-zocht, heid immeers hun gebruik zou uitslui ten; zij moeten de voedingsmiddelen (Zie vervolg i blad). Drinkhal. De Drinkhal der Staalwaterbron- nen werd gisteT door 82 personen be- Binnenland DE ONDERWIJS-QUAESTIE TE AMSTERDAM. In de gistermiddag gehouden raadszitting stelde de heer Ketelaar aan li. en W de volgende vragen 1. Welke redenen hebben B. en W. er toe geleid, om voor een bepaald wetsartikel in de instructie den elsch te stellen, dat het naar letter en geest worde uitgevoerd 2. Zijn B. en W. bereid uiteen te zetten, wat h. i letter en geest van art. 35 der lager-onderwijs-wet inhou den 3. Achten B. en W. het uitgeven van een blad als „School en Huis", onder redactie van een of meer in functie zijnde klasse-onderwijzers ge oorloofd. ol rneenen zij, dat op een dergelijke uitgave de nieuwe 3e ali nea V3jt art. 24 der Instructie van toe passing Is 4 Beschouwen B. en W vergade ringen met ouders van leerlingen der openbare lagere scholen, zooals die van tijd tot tijd door de afdeeling i Amsterdam van den Bond van Neder- FEUILLETON MORA Naar het Engelsch door CHARLES GARVICEj Nora schudde weer haar hoofd. Voor 't oogenblik waïen de rollen om gekeerd hij trad op als meester, maar op vriendelijke wijze Hoe kan u dat weten hield hij rol. In elk geval zal 't u goed doen het mij te verteilen gedeelde smart 13 halve smart, niet waar Nora dwong zich tot een lachje, maar toen zij naar het knappe gelaat opkeek, naur den ernstigen blik van de sympithieke oogen, sprak zij haar hart uit, O, mijn verhaal is niet lang, zei ze. De boerderij gaat slecht of eigenlijk dat is 't niet precies wij zijn heel arm en hebben schulden, en wij hebben nu veel meer geld noodig dan ooit te voren. Mijn vader Ia weer getrouwd Haar stem hokte een beetje, niette genstaande haar dappere pogingen, om haar in bedwang te houden. Zij zonk weer op de bank neer. Eliot ging naast haar zitten, en greep onwillê^ keurig haar hand, zich niet eens be wust van zijn eigen stoutmoedigheid. Ik weet het, zei hij met zachte stem hij had Mevr. Ryall gezien en had het een en ander van de babbel praatjes opgevangen. Hoe jong hij ook was. nij begreep hoezeer Nora hieronder zou hebben geleden. De plaats is zwaar verhypothekeerd dat is geen geheim, iedereen weet het En u heeft de zorgen daarvoor te dragen, zei hii, met trillende stem, zijn gelaat vuurrood van verontwaar diging O, ik begrijp 't. Het is schan de 1 Het zou al een zware taak zijn voor een man, en u is maar een meis je, en geheel alleen zonder iemand om u te helpen. Neen, geheel alleen is u niet, want ik Maar ik weet niet wat ik doen zal om u te helpen, ik weet niet wat te zeggen. Was ik maar rijk, zooals wij eens geweest zijn 1 Maar ik ben niets dan och, u weet wel wie ik ben. Ik weet dat u heel vriendelijk is, zei Nora met zachte stem, en met een vreemde trilling in haar keel. Ik weet niet. waarom u zoo vriendelijk is, waarom zou u zich bezorgd ma ken over mijn zorgen. Haar stom was zacht, en er klonk iets in, dat Eliot het bloed naar bet hoofd joeg en toen weer terug naar zijn hart, dat heftig klopte van een gewaarwording, zoo nieuw, zoo diep, dat het hem van verbazing vervulde en heftig deed beven. Weet u dat niet? zei hij bijna onhoorbaar, en alsof het spreken hem moeilijk viel. Ik wist het zelf ook niet tot op dit oogenblik. Maar nu weet ik het. Omdat ik u liefheb. Ja, dat Is het, ik denk den geheelen dag ann u ik kan uw beeld niet uit mijn geest verbannenik verlang er altijd naar om u te zien ben gelukkig als ik bij u ben zoo gelukkig als ik vroeger nooit geweest benO, ik kan "het niet uitleggen 1 Lacht u mij uit Doe het niet En wees ook niet boosik wil u niet beleedigen. Ik zou het niet gezegd hebben - maar bet ontsnapte mij on willekeurig. Maar ik ben blij, dat ik het gezegd heb, en ik zou het weer doen. Omdat ik u liefheb heb ik zorgen over u en wil u helpen. Nu, gaat u schreien och neen, schrei toch niet I Ik schrei niet, zei ze, ofschoon haar oogen dof waren van de tranen. Verbazing stond er op haar gelaat en in haar oogen te lezen verbazing en meisjesvree.3 over dit onverwachte en toch ook een vreemde trilling van va ge vreugde. En Is u niet boos vroeg hij. Hij hield haar hand nog steeds vast en zoo stevi- dat het haar bijna pijn deed maar onder sommige omstan digheden is zulk een pijn een genot. Ik ben niet boos, zei ze, haar best doende te lachen en haar oud jon gensachtig zelfvertrouwen, terug te krijgen, ofschoon het zoo grappig is. Neen, neen, dat bedoelde ik niet dat was ondankbaar van mij, en ik ben juist heel dankbaar, ofschoon ik het niet begrijp. U kent mij Im mers nog maar Wat doet dat er toe? vroeg hij wanhopig. Ik heb een gevoel of ik u nl mün heele leven heb gekend, of wij altijd vrienden zijn geweest. Maar u behoeft er u niets van aan te trek ken, dat ik u lief heb. Het moet u geen zorgen geven U wil mij nu toch den rtt" niet~toedraaien Neen, antwoordde zij, terwijl zij droomerig voor zich keek. Zoo bedoel ik 't niet. Ik ik vind het veeleer prettig. Het is voor 't eerst dat iemand mij liefheeft behalve mijn vader en nu is hij Eliot haaide verlicht adem. Daar ben ik zoo blij om, zei hij op welluidenden toon. Eu staat u mij toe u te helpen als Ik kan? Wli u mij permissie geven u zoo vaak het mogelijk is te ontmoeten? Hij trok haar wat dichter naar zich toe. Nora mag ik je Nora noemen? zou je er iets tegen hebben dat dat ik je nu maar eenmaal kus Neen, neen I smeekte ze, dat moet je niet Met een hevige blos op bet gelaat ging zij wat verder van hem af, maar de smeekbede in zijn oogen werkte als een betoovering. Alsof zij geen kracht had om weerstand te bieden, liet zij hem steeds dichter bij zich ko men tot hij zijn armen om haar heen sl^c en haar bevend over alle leden op de linnen knste. De betoovering werd verbroken door het zwakke geluid van het rollen van wielen op den stoffigen weg. Ver schrikt mankte zii zich uit zijn omar ming los, en haastig stond zij op, .iep naar het hek en zei met een trilling in baar stem Ik moet gaan. Ja, ja. houd mij niet tegen ik moet gaan. Zij strekte haar hand uit als om hem af te weren, en hij stond daar even diep bewogen als zij zelf cn liet haar gaan. Nora liep haastig naar huis, snel doorloopend als wilde zij haar eigen gedachten, de gevoelens, die haar overstelpten, ontvluchten. Zij snelde naar haar kamer en stak haar hoofd in 't water het scheen te branden vooral de lippen, die hij had aange raakt. Daar klonk van de eetkamer beneden uit het geluld van de stem van Mevr Ryall. Het wa6 doordrin gend en zenuwachtig van woede en plotseling hoorde Nora haar eigen naam. Zii hoorde de stem van haar vader in zenuwachtige opgewonden heid van de hal uit aan haar roepen. Zij wachtte even als om zichzelf -zelf- beheersching ln te gieten toen ging zij naar beneden Haar vader liep de hal op en neer met vnurrood gelaat en trillende lip pen. Noro Ik wensch met je te spre ken f riep hij uit. Amalla zegt. Nora volgde hem In de kamer. Mevr. Ryall stond hij de tafel haar gelaat zag paars door het rouge en blanketsel heen, haar oogen vlamden inet een soort van wraakzuchtige triomf. Zij hield zich vast aan den rand van de tafel alsof zij behoefte had aan een steuntje - Amalia zegt. stamelde Ryall woe dend maar Ik kan 't niet gelooven ik bedoel, er meet een vergissing plaats uehad hebben, zei hij aarze lend. nadat Mevr. Ryall hem woedend in de reds wa» gevallen. Het moet iemand anders geweest zijn. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5