NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8300. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 16 JULI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem120 Voor de dorpen ln den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M «de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Ondergefeekende zal eenige dagen afwezig zijn en ver zoekt derhalve, tot nader bericht, op brieven bestemd voor Redactie, Administratie of Drukkerij NIET zijn naam te vermelden. Particuliere brieven worden hem toege zonden. J. C. PEEREBOOM. AGENDA ZONDAG 17 JULI. Brongebouw: Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. Olympia Palace, Zandvoort: Het Vrije Tooneel ,,de Tante van Char ley", enz. OM ONS HEEN No. 1172. De Eerevoorzitter der Apothekers. We hebben Dr. H. D. Kruseman met de camera verrast, toen hij door de Pandpoort naar de Raadsvergade ring ging, maar toch i$ het de bedoe ling niet, hem alleen te herden ken als oudste weihouder (in ja ren) of als Raadslid, maar ook in een qualiteit, die tal van Haarlemmers misschien niet eens bij hem gezocht hebben, namelijk die van apotheker, of zooals de beoefenaars van dat vak zich wel noemen, van pharma- ceu t. Daarvoor is deze week nameliik een bijzondere aanleiding, omdat de No- derlondsche apothekers hier verga derd hebben en Dr. Kruseman in de commissie van ontvangst als eere voorzitter optrad. En nu wil ik wel dadelijk erkennen, dat de omgeving van de Pandpoort dus welbeschouwd de plaats niet is, om den heer Kru seman te kieken, daar er in die con- treije niets te apothekeren valt. Had den we hem in zijn eigenlijke omge ving willen photografeeren, dan zou dat moeten zijn geweest achter een recepteertafel, druk bezig met iets fijn te wrijven in een blinkend witten, steenen mortier of wat over te schen ken uit een groote Desch in een maat glas. Maar aan 't onmogelijke is nie mand gehouden. Dr. Kruseman is geen apotheker meer, heeft al jaren geleden spatel, mortier en pillenbord aan de wilgen gehangen en het huis, waarin hij de affaire uitoefende, in de veiling gebracht. Waar nu de za ken van de firma's Veel en Van der Steur in de Groote Houtstraat zijn ge vestigd, daar bloeide in vroeger jaren de apotheek san (als ik het wel heb) de firma Sterk en Kruseman. Daar Eu deze wereld geen mensch en geen vak aan de spotternij van zün medemensclicn ontkomt, wordt er ook om het apothekersvak wel gela chen. Er gaat een verhaal, dat ze voor wat gedistilleerd water, een beetje verdund zoutzuur en wat fram- bozenstroop, twee kwartjes of twaalf stuivers plachten te rekenen, maar zelfs wanneer dat al waar was, dan kan het nog geen reden tot critiek op leveren, omdat de opleiding en de studie ook betaald moeten worden en de omzet des apothekers op een be scheiden cijfer blijft, zoodat het winst percentage wat hoog dient te wezen. Eigenaardig is het en inconsequent, dat de menschcn er geen been in zien, een gulden tachtig, dus driemaal zooveel, te betalen voor het advies van een advocaat, dat maar uit woor den bestaat, die hèelemanl niets kos ten, omdat althans bij een goeien advocaat de voorraad onuitputte lijk en de inkoopsprijs nihil is. De billijkheid van deze aanleiding tot bespotting der apothekers heb ik dan ook nooit erkend, evenmin die J van een andere, hierin bestaande, dat een pharmaceut pleegt om te gaan met kleine hoeveelheden. „Milli gram 1" wordt hij wel eens geschol den, met een toespeling op de uiterst gevoelige schalen, die in elke apo theek in een stofvrij glazen kastje zijn opgesteld. Maar al moge het waar zijn, dat men iemands woor den niet op een goudschaaltje moet wegen, ten opzichte van vele sterk werkende geneesmiddelen ln de apo theek, h e r oIc a zeggeu de deskun digen, is die voorzichtigheid toch wel hoogst noodzakelijk. De patiënt zou een raar gezicht zetten, als met on verschillig gebaar in de apotheek mor phine in het poedermengsel werd ge lijkheid zooveel mogelijk zijn gena derd. En het Is ten slotte geen won der, dat hii in den Raad (en zeker wel meer nog in het College van B. en W.) nu en dan een waarschuwende Btem doet hooren. De rol van rem moge dan niet plezierig wezen, nuttig is ze zonder twijfel. In onzen opleidenden en examinee renden tijd ls het wel merkwaardig, dat voor het ambt van wethouder noch het eene, noch het andere noodig is. We zouden kunnen zeggen, dat Dr. Kruseman, lang vóórdal hij zelfs aan het Raadslidmaatschap dacht, der halve onbewust, zichzelf in de apo theek tot wethouder heeft opgeleid. Aanhouding. Ais verdacht van diefstal met braak ten huize van den winkelier Van der Werf, Oranjestraat hoek Westerstraat ln den nacht van 1.1. Donderdag op Vrijdag zijn door de recherche drie personen aangehouden, bekenden der justitie. Douchebaden. In het douchebadhuis aan het Leid- scheplein zijn in de afgeloopen week genomen 1091 baden; ln dat aan den Koudenhorn 919. Staalbad Haarlem. De Drinkhal werd gisteren door 85 personen bezocht. strooid misschien trok hij zelfs wel héélemaal geen gezicht meer. Ik weet op dit oogenblik niet, wat Dr. Kruseman indertijd aanleiding gaf het vak te verlaten en 't gaat ons ook welbeschouwd niet aan. Maar dit weet ik wel, dat hij, zijn clientèle aan een collega overdoende, het beste uit de apotheek voor zichzelf gehouden heeft, de gewoonte van stiptheid en preciesheid, die den goeden apothe ker eigen is. Ais men wil heeft h(j dus de affaire gedeeltelijk in het be heer der gemeente voortgezet, want het moet deze eigenschap geweest zijn, die hem deed benoemen tot wet houder van onze algemeene finan ciën. In het beheer van do gemeente gelden is in de eerste plaats precies heid en stiptheid noodig, neiging tot zuinigheid en tot passen op de klein tjes. In zoover is een gemeente-huis houding gelijk aan een particuliere huishouding, dat zij drijft op haar kas. Gaat het juiste overzicht verlo ren, ontbreken er accuratesse en een ik zou bijna zeggen pijnlijke stiptheid, dan staat het er met de gemeente slecht voor. Maar zijn, zooals hier, die eigenschappen aanwezig, dan blij ven do goede vruchten daarvan niet uit. Ze worden het eerst en hef meest geplukt in den inwendigen dienst, dien wij publiek niet te zien krijgen, ze zijn ook te vinden in de jaarlijksche gemeonte-begrooting, die wel tot open baarheid komt. Het is een loftuiting voor den heer Kruseman, dat tijdens zijn beheer de ramingen de werke Of moeten we nog iets verder gaan en aannemen, dat hij het vak van pharmaceut niet zou hebben gekozen, wanneer hij niet toen reeds, als jongmensch, de eigenschappen beze ten had, die voor den apotheker zoo onmisbaar zijn, die van stiptheid en preciesheid Wanneer dat laatste juist is, dan kunnen we zeggen, dat Dr. Kruse man feiieliik als wethouder van finan ciën is geboren. J. C. P. Stadsnieuws MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID ln de aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid zullen de door de leerlingen vervaardigde tee- keningen, ontworpen en werkstukken Zondag van 10 tot 4 uur te bezichtigen zijn. In het bijzonder wordt de aandacht van belangstellenden gevestigd op het inlegwerk en het emailwerk, werk stukken, die dit jaar voor het eerst tentoongesteld zijn. NED. MIJ. VAN TUINBOUW- EN PLANTKUNDE. De vaste keuringscommissie beeft in hare vergadering van 12 Juli: ge houden in een der zolen van „Natu- ra Artis Magistra" te Amsterdam o.a. aan een gladiolus nanus van de fir ma E. H, Krelage en Zn., alhier, toe gekend eon bronzen medaille en aan een gladiolus hyhr. 116 van dezelfde firma een getuigschrift van verdien ste* SOCIËTEIT VEREENIGING. In den gezelligen tuin van de So ciëteit Vereeniging werd Vrijdag avond aan de leden een concert van liet eerste Nederlandsch Dames-or kest, onder directie van Helena En gelen, aangeboden, waarbij de dichter zanger Eduard Jacobs zijn medewer king verleende. Het dames-orkestje, dat het even wel, zooals gewoonlijk, niet geheel bui ten medewerking van het sterke ge slacht kon stellen, droeg een groot aantal populaire nummers met vrij- wat Schwungen veelal goeden klank voor. Een solo viool met piano begeleiding, waarvoor Gounods Ave Maria gekozen was, gaf een aange name afwisseling. Tusschen de muzieknummers trad de heer Jacobs met een aantal voor drachten op. Hij mist ln zijn voor drachten den zachter) weemoedsklank, dien Speenhoff zoo uitnemend weet te treffen. Jacobs is vooral goed in grap pan en mi nof meer verborgen sar casme en daarmee had hij dan ook bij het publiek een groot succes, zoodat hij zich bereid verklaarde nog een ex tra toegiftje te doen hooren. De tuin werd in den loop van den avond goed bezet en de leden bleken wel te waardeeren, 4at het bestuur hun een dergelijken avond aanbood. Door het Gak Onth. Zang- koor „Kunst Adelt", dir. de heer P. de Nobel, zal deelgenomen worden aan "t Geh. Onthouders zangersfeest hetwelk gehouden zal worden op Zon dag 31 dozer te Zwolle. INSTITUUT PRINS. Wij ontvangen de volgende mede- deeling Aan de ouders en verzorgers van de leerlingen van het Instituut Prins, en aan de ouders der nieuw-ingeschreve- nen is de mededeeling gedaan, dat de school met het einde van dezen cur sus gesloten zal worden. Voor de behartiging van de belan gen der leerlingen van het laatste schooljaar die naar andere inrichtin gen van onderwijs hier en elders moe ten overgaan, blijft de heer Prins de eerstvolgende weken ter beschikking van de ouders, die daarbij zijn raad of hulp mochten verlangen. Tot zoover het bericht Het instituut-Prins werd opgericht in 1891 en heeft dus 19 jaren bestaan. In dien tijd heeft het een breede scha re van jongelieden opgeleid voor schillende hoogere onoerwijsmrich- imgen. Velen hebben den heer Prins en zijn leeraren hun vorming te dan ken. Daarom is de opheffing van het in stituut een feit, dat zeker te betreuren valt. EEN DROEVIG ONGELUK. Jhr. H. M. J. van Lennep, sludent in de rechten aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, zoon van Jhr. J. W. van Lennep, wonende in 't Flora park alhier, nam deel aan de confe rentie van de Christen-Studeutenver- eenigingen, die bij Nunspeet gehou den werd. Jhr. Van Lennep werd gisteren bij 't zwemmen door een hartverlamming overvallen en zonk in de diepte weg. Ondanks dadelijk geboden medische hulp, kunstmatige ademhaling en go- bruik van het zuurstofapparaat, ge lukte het den kampuokier en Or. Schut van Nunspeet niet hem weder bij te brengen. Groote verslagenheid heerschte door het voorval in het kamp. Na een korte samenkomst, waarin de voorzitter VV .G. Harrenstein en dr. J. H. Gerretsen van Den liaag spraken, werd de conferentie onmid dellijk, een dag eerder dan men zich voorgesteld had, opgeheven. Des avonds werd de overledene door zijn vrienden naar het ziekenhuis te Nunspeet cedragen, gevolgd door alle nog aanwezigen. Provinciale Slaton van Noord- Holland. Heden zijn verscnillende rapporten van de commissies in druk versche nen. Bijna -alle adviezen strekken, om de voorstellen van Ged. Staten zan der belangrijke wijzigingen aan te ne men. Belangrijk is evenwel het prae-ad vies van de commissie in wier handen de begrooting van het provinciaal krankzinnigengesticht „Duinenbosch' is gesteld. Het onderzoek gaf aanleiding tot veel algemeene beschouwingen, deeltelijk uitgaande van het recente feit der ONTSNAPPING VAN RIJKSPA- TIENTEN UIT DUINENBOSCH. Men vroeg zich af, of de verplichte opneming in het Gesticht van misda digers, die werkelijk krankzinnig zqn of misschien krankzinnigheid sunu- leeren, niet in strijd komt met de be doeling waarmede „Duinenbosch opgericht. Deze bedoeling toch was steeds, dat verpleging zou kunnen geschieden, in den ruimsten zin des woards uit gaande van een systeem van betrek kelijke vrijheid, heigeen uit den aard der zaak op krankzinnige misdadi gers niet zou kunnen worden toege past, terwijl de aanwezigheid dezer laatsten op den duur ten gevolge moet hebben, dat ook voor de andere pa tiënten bedoeld systeem niet tot zijn recht zou komen. Sommige leden achtten verder de mogelijke aanwezigheid van „krank zinnige misdadigere" op „Duinen bosch" een omstandigheid, die wel licht ontsteltenis in de gezinnen der andere patiënten of bij deze zeiven zou wekken, waarvan dan ook enkele voorbeelden werden genoemd. Betreurd weid, dat de leden der Staten niet in de gelegenheid waren gesteld, vóór het sluiten der overeen komst met den Staat der Nederlan den tot opneming van Rijks-patiénten, van den inhoud daarvan kennis te nemen. Ware dit geschied, zoo meenden enkelen, dat eene regeling, als bij art. i daarvan, niet onaangevochten zou zijn gebleven. Bedoeld artikel toch houdt in, dat een opgenomen mannelijk Rijkspa tiënt naar een Rijks-gesticht zal wor den teruggebracht, indien de eerste Geneesheer-directeur van „Duinen bosch" en de Geneesheer-directeur van het Rijkskrankzuimgengesticht van oordeel zijn, dat de lijder behoort verpleegd te worden in een Gesticht met eene bijzondere afdeeiing Men meende, dat deze bepaling te bezwarend was. daar de Directeur van „Duinenbosch" verplicht is aan te vangen, eiken lijder op te nemen en eerst daarna, ln overleg met den Directeur van het Rijkskrankzinnigen gesticht, terugbrenging van een pa tiënt vragen kan; als wanneer de Mi nister beslist, na ingewonnen advies van den Inspecteur van het Staats toezicht. Deze wijze van beslissing, feitelijk door ééne der partijen in het geding te nemen, achtte men niet in het be lang van het Gesticht Gewezen werd ook op den twijfel in de Staten-vergadeiring van 20 Juli 1909 uitgesproken aangaande de vol doende inrichting van het Gesticht, wanneer onder de Rijks-patiënten me de personen zouden vallen, die. uit de gevangenissen komende, tot dus verre te Medemblik werden verpleegd, welke twijfel toen door een gerust stellende verklaring werd opgeheven. De gegrondheid van dien twijfel scheen thans bevestigd te worden, en de meening werd geuit, dat, door de opneming van „krankzinnige misda- digers", eene ingrijpende verandering in den toestand van het Geslicht zou worden gebracht. Ook wees een der leden op de mo gelijkheid, dat een gevoel van onvei ligheid zich meester zal maken van de omwonenden, wier belangen hij meende, dat niet uit het oog mochten warden verloren. Bovendien koesterde ee>n lid de vrees, dat de gezinsverpleging, die toch in beginsel voor de toekomst me de is aanvaard, zij het dan aanvan kelijk slechts door een feitelijken me- moxiepost op de begroeting, door zulk een gevoel van vrees zou worden be lemmerd. Deze opmerkingen, bij voortgezette gedachten wisseling in tegenwoordig heid der Commissie van Beheer en van den Directeur van „Duinen bosch", daar ter plaatse gemaakt en geuit, bleven niet onweersproken. Allereerst werd er op gewezen, dat de gevolgen, die men van de opne ming van „krankzinnige misdadi gers" vreest, niet alle of grootendeels op rekening zijn te stellen van het contract met den Staat der Neder landen. Immers het is toch de opne ming van gevaarlijke krankzinnigen, die men bedenkelijk acht. Voor de be oordeeling echter van de vraag, of een krankzinnige al of niet gevaarlijk is, is eventueele aanraking met den strafrechter geen voldoend crito rium. W orden toch somtijds krankzinni gen wegens een misdrijf veroordeeld, omdat men hun zielsziekte, en ontoe rekenbaarheid dientengevolgej als zoodanig niet herkentwaar dit wei het geval is, betreft het ook wel mis drijven uit grootheidswaanzin of der gelijke oorzaken voortvloeiende, di6 den lijder volstrekt niet tot een ge vaarlijk individu stempelen. Daarentegen komen niet alle ge vaarlijke patiënten met den straf rechter in aanraking. Ook is niet steeds vooraf uit te maken of een patiënt al dan niet tot de gevaarlij ken zal behooren, terwijl een z.g. bij zondere afdeeiing in krankzinnigen gestichten niet door alle deskundigen good of wensehelijk geacht wordt. Wat nu „üuinenbosch" aangaat, zoo leert de practijk tot dusverre, dat, in weerwil van het dertigtal Rijkspa- tiëntén, dat aldaar gewoonlijk per maand wordt opgenomen, en dat een zeer groot gedeelte ten aanzien van het geheele aantal verpleegden uit maakt, de gevaarlijke patiënten vol strekt niet in het bijzonder i rider hen gezocht moeten worden. Voorts wordt, wat de ontstemming aangaat van de mede-patiënten of hunne familiën op grond, dat ook Rijks-patiënten waren opgenomen, oio wegens een of ander misdrijf had den terechtgestaan, herinnerd dat daarvan niets aan den Directeur, noch aan de Commissie van Beheer, tot dusver gebleken is, terwijl ook bij omwonenden niets is waargenomen, waaruit eenige ontstemming zou zijn af te leiden. Op de vraag of opneming van Rijks- patiënten, die terechtgestaan hebben, de gezinsverpleging ln do toekomst

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1