NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaargang. No. 8301» Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 18 JULI 1910 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D VERTENTIËN: per drie maanden: MWL ^an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 a Haarlem van 1—5 regels /l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 JffAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 m. l^'f 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. GtMustreercf Zondagsblad, voor 'Haarlem' 1 J OCTK Redactie e" A^talstoflei Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. Bij verandering van adres wordt men beleefd verzocht het oude adres en zoo vol ledig mogelijk het nieuwe adres op te geven, ter voor koming van oponthoud of abuizen In de bezorging. DE ADMINISTRATIE. AGENDA DINSDAG 19 JULL Gr. Kei-k: Orgelbespeling, 1—2 uur. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Een belangrijke Verkeersver- betering. In December 1908 werden B. en W. floor den Raad uitgenoodigd, den di recteur van Openbare Werken op Ie dragen een plan over to leggen van de noodig geachte verbeteringen van de vorkeorswegen aan de Spaarue- eijde en van het stadsgedeelte aan de overzijde van het Spaarne naar de binnenstad. Ter voldoening aan de opdracht heeft de directeur van Openbare Wer ken zijn oordeel uiteengezet in een rapport, hetwelk voor de leden ter lezing is nederg;elegd. Van de daarin omschreven wer ken zijn die in de omgeving van de Amsterdamsche poort naar de mea ning van B. en W. van den meest dringenden aard. Ten aanzien van de aldaar te ken werken merken B. en W. liet volgende op. De perceelen aan de Lange Heeren- vest en de Spaarnwouderstraat, die oorzaak waren van den gebrekkigen toegang van de poort naar do Heeren- vest, zijn alle in eigendom overgegaan aan de gemeentede toestand aldaar is nu verbétérd. Het verkeer uitgesloten tramverkeer gaat thans uitsluitend onder de poort door. Het behoeft geen betoog, dat zulks voor den tegeuwoor- digen tijd n 13 geheel onvoldoende is aan te merken. Ora daarin verbetering te brengen ls met behoud van de Amsterdam sche poort als historisch en bouwkun stig monument ten noorden van de bestaande brug een nieuwe brug ont worpen. Haar breedte is 13.20 M., tusschen de leuningen 12.85 M. aan elke zij de is een verhoogd voetpad, breed 2 M. De rijweg is 8.85 M. breed indien in liet rijvlak dubbel tramspoor wordt gelegd, blijft naast het tram verkeer voer het gewone verkeer aan elke zijde nog eene breedte van 1.80 M. over. De bovenkant van het rijvlak In het midden der brug is ontworpen op 1.75 M. bov. A. P., de onderkant der middelste openingen op 1.25 M. b. A. P., liet laatste overeenkomende met de hoogte van den onderkant der lig gers van de middelste opening der be staande brug. De brug wordt gedacht in den geest van de Sc-halkwijkerbrug, doch in- plaats van met drie, met vier openin gen, elk 3.50 M. breed. De bestaande brug vóór de Amster damsche poort zal, met de uitsluiten de bestemming voor voetgangersver keer, worden behouden. Het zal ech ter noodig zijn haar om te leggen. Ten gevolge van de omlegging van de bestaande brug moet de brug van de Electrische Spoorwegmaatschappij over den Heerensingel vervallen. In verband met het maken van de brug over den Oostersingel dient de Oudebrug (brug over de Amsterdam sche Vaart) te worden verplaatst. De ontworpen brug is 10 M. breed, tusschen de leuningen 9.60 M. de doorvaartwijdte en -hoogte, onder- scheidenl. A M. en 1.42 M. bov. A. P., zijn gelijk aan die van de bestaande brug. De bovenkant van liet rijvlak is ontworpen op 1.72 M. bov. A. P. Tengevolge van de ligging van de brjg over den Oostersingel moet een gedeelte ven de Amsterdamsche vaart aan de zuidzijde over eene leng te van 63 M. worden aangeplempt en aldaar een nieuwen wal muur worden gemankt. Behalve deze kademuur aijn in het plan opgenomen de noo- dige vleugelmuren, aan den Ooster- singel een kademuur lang 40 M. aan de oostzijde (Oudeweg), idem lang 30 M. aan de westzijde (Oostvest), aan den Heeransirurel een kademuur O. Z. lang 32 M., W.Z. aansluitend aan de Amsterdamsche poort lang 22 M. Als gevolg van de uitvoering van al deze werken is het noodig hier en daar riolen aan te leggen, bestratin gen op te nemen en te vernieuwen. Voorts zal tijdens de uitvoering door middel van eene hulpbrug in het keer moeten worden voorzien. De hellingen van de wegen bedra gen van de brug over den Oostersin gel in de richting van het verkeer 1 op 40, die van de aansluitende rijwe gen Oostvest—-OvulewegAmsterdam sche vaart 1 op 40 en Heerensingel Spaarn wouderstraat 1 op 60. Om laatstgenoemde helling te kunnen ma ken moet vóór de perceelen aan de Spaainwouderstraat hoek Oostvest, over eene lengte van 30 M. een keer- muiir worden aangebracht. B. en W. stellen voor, hot voor de uitvoering van bedoelde werken ge raamd bedrag ad f 81,000, te hunner beschikking te stellen. Zij stellen zich voor, de nadere voordrachten ten aanzien van de ver dere voorstellen van den directeur van Openbare Wérken geleidelijk te doen toekomen. Tot zoover het voorstel van B. en W. Inderdaad is dit voorstel er een van belangrijken aard. De bruggenbouw daar ter plaatse zal een einde maken aan den gevaarlijken toestand bij de E. S. M.-brug, waar steeds ongeluk ken dreigden, doordat men de rails balkon van de brug voor een voetbrug aanziende, vaak den weg daarnaar toe ging. Vooral bij avond is de toestand er gevaarlijk. Wordt de nieuwe brug gebouwd, dan vervalt de gevaar- opleverende trambrug. Bovendien zal door de nieuwe brug een belangrijke verkeers verbetering worden tot stand gebracht Op sommige uren van den dag is bet verkeer door de poort zeer moei lijk en ook al niet van gevaar ont bloot. liet groot getal, vrachtwagens, rij tuigen, fietsers en voetgangers komen er van beide kanten en dé doorgang is er zóó nauw, dat het gekeele ver keer slop staat, wanneer een wat breed voertuig door de poort gaat Ook de bruggebouw over de Amster damsche Vaart en de aanplemping van de gracht daar zal een verbete ring voor dit stadskwartier blijken. HUISHOUD- EN INDUSTRIE SCHOOL. Aan de Haarlemsche Huishoud- en Industrieschool verwierven het diplo ma voor huishoudster de dames: M. van Dirumpt, Heemstede; H. Igesz, Haarlem; M. van Gorkum, Zwolle; S. van Nooten, Haarlem. Bevorderd van het le naar het 2e leerjaar voor de opleiding huishoud ster, de dames: N. Schmidt, Overvoert, H. Stolp, Heemstede, B. Sluyterman, War kum. Mej C. ten Boom, te Haarlem, ver kreeg het getuigschrift voor hulp in de huishouding Het diploma voor dienstbode, na af loop van den geheel en cursus werd uitgereikt aan Titia de Vries en Mar- garetha Kïeft, beiden te Haarlem. Getuigschrift van den avond-naai cursus aan C. Faber te Haarlem. Concert In den Hout. Hel. programma voor het concert. Woensdag 20 Juli in den Hout te ge ven, luidt: 1. Pomp and Circumstance, Milita ry March, Elgar. 2. Ouverture Rienzi, Wagner. 3. Ballet Coppelia, Delibes. 4. Grosze Fantasie a. d. O per der Iliegende Hollander, Wagner. 5. Ouverture l'Italiana en Algérie, Rossini. 6. Walz a. d. Operette Tausend und Eine Nacht, Strauss. 7. Le Dernier Sommell de la Vier- go, Massenet. 8. Potpourri a. d. Operette der Feld- prediger, Millöcker. ELECTRISCHE SPOORWEG MAATSCHAPPIJ. Gedurende de maand Juni 1910 be droeg het aantal vervoerde passa giers op de verschillende lijnen: AmsterdamHaarlemZ andvoort 221.254 Ceintuurbaan te Haarlem 128.933. HaarlemBloemendaal 86.576. Totaal 436.763. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen: Lijn AmsterdamHaarlemZand- voort f 57.49. Ceintuurbaan te Haarlem f 84,45. Lijn HaarlemBloemendaal ƒ57.15. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN SPOORWEGBEAMBTEN. (Vervolg.) In de commissie van het geschil hoofdbestuur-Rosenveldt werden be noemd de heeren Muldmakert Van Dolt, Balk, Smak, Natans, Van Ben gen en Verton. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Rotterdam I stelde voos, de door de H. IJ. S. M. ontslagen beambte Na tans aan te stellen als beambte der vereeniging. De meerderheid van het hoofdbestuur was daar niet voor, doch wenschte hem een half jaar lang de helft van zijn salaris uit te keeren tot een maximum van 10 per week. De minderheid wilde Natans wèl aan het bureau aanstellen. Hij zou als propagandist veel nut kunnen stich ten. Utrecht meent, dot Natans ais schrijver en bureaubeambte zijn ca paciteiten niet zou kunnen ontplooien; de afgevaardigde wil, dat bij tevens tot lid van 't hoofdbestuur benoemd wordt. Ilarlingen meent, dat Natans inder tijd wel wat onvoorzichtig is opgetre den als bezoldigd bestuurder kan hij veel goed doen. Haarlem dient het voorstel in, en Groningen formuleert het, om Na tans als propagandist aan te stellen, tot het oogenblik, waarop hij een an dere betrekking zal verkregen heb ben. De voorzitter, de heer Oudegeest, acht dit voorstel geheel overbodig. Wanneer hij de betrekking van propagandist moede is, kan hij te allen tijde zijn ontslag nemen. Het voorstel van Rotterdam I wordt daarna met algemeene stemmen aan genomen. Natans belooft zijn beste krachten in dienst der organisatie te stellen. Aan de orde is de vaststelling der rekening en verantwoording over 1909 en verkiezing eener commisie voor het nazien der rekening en verant woording over 1910. Verschillende afgevaardigden vra gen nadere specificeering van ver schillende posten. Utrecht is er voor om tot het na zien van de rekening een accountant te benoemen. Verschillende posten, die ver overschreden zijn, behoeven opheldering. Spreker begrijpt voorts niet, dat de drukkosten veel zijn ver hoogd, en de expeditïekosten, die daarmee toch gelijken tred moesten houden, zoo weinig. De secretaris-penningmeester, A. v. d. Berg, zegt, dat het een volstrekte onmogelijkheid is, alle posten van cent tot cent te specificeeren. Zulk een afrekening zou boekdeelen vullen. De bureaukosten zijn grooter geworden, omdat de organisatie gegroeid is. De drukkosten zijn vermeerderd, omdat het orgaan dikwijls een bijblad heeft gegeven de expeditiekosten vermeer derden daardoor echter niet. Spreker dringt er voorts op aan, de contribu tie-geiden gereceld af te dragen; vooral de weerstandskas lijdt hier door groote schade. Een bedrag van niet minder dan ƒ1400 is van de af- deelingen nog te eischen. De voorzitter deelt dan mede, dat het hoofdbestuur volstrekt geen be zwaar heeft ©en accountant voor het nazien der rekening en verantwoor ding te benoemen. Utrecht is door de verklaringen van den secretaris niet bevredigd het ver trouwen van de afdéeHng is ge schokt en het benoemen van ©en ac countant acht spreker zeer wen- schelijk. Den Haag I is tegen 't aanstellen van een accountant; zulk een con- tröl© is lang zoo goed niet, als die van de gewone commissie. Harlingen is eveneens tegen een accountantechter wil hij de com missie van contröle uitgebreide be voegdheden geven. Do voorzitter merkt op, dat do con- tröle-commissie de meest uitgebreide bevoegdheden heeft. Zwolle dient een motie in, om den beschrijvingsbrief thans verder af te handelenverder discussieeren leidt tot niets. Met groote meerderheid wordt de ze motie aangenomen. Gepauzeerd wondt nu tot 1 uur» Drinkhui. Do Drinkhui der Staalwaterhronnen werd gisteren en eergisteren bezocht door 125 Hinderwet. B. en W. van Haarlem doen weten, dat bij hunne beschikking van 14 Juli j.l. hunne beslissing op hot ver zoek van Th. Donckerwolcke Jr., om vergunning tot oprichting van eene inrichting voor machinale houtbe werking, waarhij als beweegkracht een benzinemotor van 3 paardenkrach ten zal worden gebezigd, in het per ceel aan de Teijlerstraat No. 23, voor den tijd van vier weken is verdaagd. GYMNASTIEK-VEREENIGING „JONG HAARLEM." Zondag vierde „Jong Haarlem" met een 100-tal jongens en meisjes haar openluchtdag door 'n duinfe©st op de Brouwerskolk. Te 9 uur marcheerde de colonne Militairement, voorafge gaan door een 50-tal trommelslagers uit het Zander-instituut, door den Hout, Aardenbout, Els woudslaan naar de kolk, waar van half elf tot des namiddags vier uur tal van spelen en wedstrijden werden gehouden. De talrijke aanwezigen roemden de koe ne, hooge sprongen der jongens, ver maakten zich bij de „Gymnastische dans" der meisjes, woonden „Snippen jacht, hinderniswedstrijd bij. De deel nemers hadden veel pret. Dit vertel den hun van levenslust en levens kracht sprekende oogen. Te half zes waren allen, wel vermoeid maar nog opgewekt, terug in 't Instituut, waar aan de leiders van den tocht, de hee ren A. J. Meijerink en J. W. G. L. Smit, een woord van dank en hulde werd gebracht. Door de politie van Haarlem was geen vergunning verleend tot het roeren der trom. Bloemendaal was „Jong Haarlem" beter gezind. Ontslag aangevraagd. De nestor van het Politiekorps de agent van politie le klasse W. N. van Zonneveld, die ruim 83 jaren in func tie is, heeft wegens gezondheidsrede nen tegen 1 September zijn eervol ont slag aangevraagd. HET ONGELUK IN HET STUDEN TENKAMP. Zaterdagmorgen te 6 uur werd het lijk van jhr. Van Lennep per trein naar hier overgebracht. Alle aanwezi ge studenten volgden in een langen stoet van het ziekenhuis te Nunspeet naar het station. Dinsdag wordt de overledene om 12 uur op de begraaf plaats aan den Schotemveg ter aarde besteld. Polyhymnia. Zaterdagavond werd door het ge mengd koor „Polyhymnia", direc teur de heer J. Wolterus Grooten- dorst, een fcestooncert in het park van het Broagebouw gegeven, met medewerking van de muziekvereeni- ging „Lourens Janszoon Coster", on der leiding van den beer K. 11. Kerk- hoff. Omstreeks acht uur werd het be stuur en de directeur door de feest commissie bij den ingang van het park ontvangen en den tuin binnen geleid onder de opwekkende tonen van een welkomstlied. Na een welkomstrede van den pre sident der feestcommissie, begon het concert met een marsch „Souvenir de Rotterdam" van J. O omes en ouver ture „Zampa" van F. Herold, door L. J. C. Het koor zongMeilied van F. Schubert, Een nieuw lied van een meisje en een schipper van H. J. den Hertog, Sneeuwklokje en Zomermor- ?:en van Israël J. Olman en Du Hirte sraels, van Bortniansky. De muziekvereeniging braoht daar op ten gehoore Fantaisie llomanti- que van L. Montague, Avec Applomb- marsch van R. VoiLstedt, Une soirée d'automue aux Ardenne, Fantaisie van A. Govuert en een Volkspotpouriri van J. O omes. Zang en muziek vielen zeer te waardeeren en vonden bij het publiek een zeer gunstig onthaal. Ten slotte werd in de zaal op het met groen en bloemen versierd po dium, namens het feest-comité door den voorzitter het tienjarig bestaan herdacht» Den directeur werd een prachtige lauwerkrans en een sou venir aangeboden. De secretaris, de heer Bos, ontving een fauteuil ten geschenke. Ook wer den de president, do penningmeester en bibliothecaris toegesproken. Hel slot was een prettig bal. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Hier zijn 3 viervoeters gearriveerd, die door de veldwachters voor eigen rekening zijn aangekocht om tot po litiehonden te dresseeren. Zulke rakker si Zaterdagavond omstreeks 7 uur had den eenige jongens de brutaliteit om de tlmmerloods van den heer P. Deen, staande achter de Spaansche Vaart straat in brand te steken. Door eeni ge omwonenden werd dit opgemerkt, waarop zij den hrond met eenige em mers water konden blusschen. SPAARNDAM. Het plan bestaat bij de directie der Gemeente-gasfabriek te Schoten, om deze week Spaaradam van gas te SANTPOORT. Zondag hield een 50 60tal dames en heeren, leden der vereeniging Lim- burgia, te Amsterdam, een pic-nic in de duinen van den heer J. F. Gremer op Duin- en Kxuidberg. Ook een heer uit Best in Noord-Brabant was met zijn echtgenoote tegenwoordig. Toen men zich te ongeveer 5 uur in den na middag gereed maakte om te vertrek ken, zakte deze heer plotseling ineen en bleef op de plaats dood. Dr. De Groot alhier, werd dadelijk ontboden en constateerde den dood. Het lijk .werd voorloopïg geplaatst in een ledigstaande woning op de bui tenplaats. Tot lid van het Gollege van Notabe len bij de Ned. Herv. gemeente alhier, is gekozen de hear A. L. van den Berg, die deze benoeming beeft aan genomen. HAARLEMMERMEER. Het vierjarig zoontje van T. Kul-k te Haarlemmermeer is spelende in de Ringvaart gevallen en daaruit leven loos opgehaald. Een spoorarbeider, zekere Wam- steekar, die te Hoofddorp bezig aan de kisting der heipalen, kreeg een katrol, die van eene aanzienlijke hoogte op hem nederviel, op 't hoofd. Ernstig gewond en zwaai* bloedend, werd hij dadelijk onder geneeskundi ge behandeling gesteld. Nadat 't hoofd verbonden was, is de man weder tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand is op beden bevredigend. ZANDVOORT. Waaghalzen. Zaterdagmorgen waagden zich twee badgasten te ver in zee. Door do gol ven konden zij blijkbaar het strand niet meer bereiken. De badknechten wierpen een paal aan een lijn uit. Dit reddingmiddel werd door een der drenkelingen grepen, doch de andere was reeds te ver in zee. Een andere badgast zag de vergeef- sche pogingen van den drenkeling, trok zijn jas uit en wierp zich in zee. Hem gelukte het den drenkeling te grijpen en aan het strand te brengen onder groot gejuich der talrijke me nigte. Heden was de temperatuur van het water 15 1/2 gr. R. Binnenland STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Door verkiezing van den beer K. de Boer, lid van de Prov. Staten voor het district Zaandam, tot lid van de Eerste Kamer, komt er een vacature in de Prov. Staten voor het district Zaandam. Voor het vervullen dezer opengevallen plaats zal, naar L. en V. verneemt, van liberale zijde gecandi- deerd worden mr. H. J. C. van Tie nen, die bij dc jongste Statenverkie zingen voor dit district niet meer her kozen werd. EEN ANTWERPSCIIE HULDE AAN DE KONINGIN. Men leest in het „Handelsblad van Antwerpen" Men weet, dat, wanneer er te Ant werpen gezelschappen of aanzienlijke personen plechtig ten stadhuize wor den ontvangen, de burgemeester of zijn plaatsvervanger drinkt op hunne gezondheid uit een kristallen beker (roomer), dragende bet wapen van Antwerpen, die dan aan dit gezel schap of dien persoon aangeboden wordt. Dit gebeurde ook bij de ontvangst der lodon van de Hollandsch-Belgi- sche commissie en de beker is thans aan den oud-minister Beernaert over handigd, die hem schonk aan ko ningin Wilkelmina. II. M. heeft schriftelijk Haren dank voor het huldeblijk betuigd.. EEN HULDEBLIJK. Indertijd vormde zich .toen jonk heer j. o. de Jong van Beek en Donk als gouverneur van Curacao aftrad. een commissie, om den scheidenden Landvoogd een hulde te brengen voor zijn beleid en als waardeering voor zijn persoon. Dé keuze viel op de por tretten van den heer en mevrouw Da Jong door den kunstschilder Garf te Laren. Door de goede zorgen van den beer C. Stating Muller kwam het hul deblijk gereed en nu is bet in in tie- men kring te 's-Gravenhage den oud- gouverneur bij monde van den lieer D. S. Querido, predikant bij de Port. Israël, gemeente te Curacao, overge- De heer Stating Muller was verhin derd bij die plechtigheid aanwezig t* zijn. FAILLISSEMENTS-STATISTIEK OVER 1908. In de jaren 19011908 bedroeg hel aantal afgedane faillissementen ach tereenvolgens 1146, 1350, 1368, 1480, 1486, 1528, 1569 enl 745. De in 1908 be ëindigde faillissementen hadden lie- trekking op 1741 bijzondere personen, 22 failliete boedels, 17 vennootschap pen onder firma, 23 naamlooze ven nootschappen en 6 andere maatscnap- pijen. OF ZE HET ROOKEN1 Dezer dagen werd op een onztsf grensplaatsen een juffrouw aangotrof- fen, die op een onderrok eenige pon den tabaksbladeren had geregen, en deze met zwarte stof bedekten. Met betaling van 100 Mark boete en verbeurdverklaring van rok en tabak, kon de juffrouw vei der gaan. GEEN RECHTSZAAK. De Tijd meldde, dat eerlang uit do kwestie-De Gelder een rechtszaak zou ontstaan/ Naar Het Volk" verneemt, is dez® mededceling uit de lucht gegrepen. BRANDEN. Zondagavond omstreeks 8 uur brak tc Zaandam door een onbekende oor zaak brand uit in de taandeaij, teven a bergplaats van visschersgereedschap- pen, als netten, zegens, fuikeü, schut- tings, oliepakken, enz. van den heer G. Klein, aldaar. Het gebouwtje stond aan den Zuiddijk in de onmiddellijke nabijheid van de Hanepadsluis en bo- vatte voor een groote waarde uaa vischtuig, wijl onder de netten ver scheidene zijden exemplaren waren en met het oog op den Zondag gee Ei der netten, fuiken enz. uitstond. Alles ging in een minimum tijds verloren. De waarde werd volgens de Cour. op f 3000 a f 4000. Verzekering dekt de schade. EEN TSAAR DIE HOLLANDSCII KENT! Ge zoudt nood kunnen raden, zei de Antwerpsche Schepen Strauss, tot een redacteur van dat blad, wie mij naar een nummer van de Nieuw» Gazet gevraagd heeft. 111 Zijne Majesteit de Tsaar der Bul garen 1 Nee!... Ileusch. Het nummer van uw blad waarin het relaas over zijn be zoek in voorkwam. 1-Ia^ ja: een aardigheidje; hij zal dat Telaas hier hebben laten ver lal enl Neen, de Tsaar der Bulgaren spreekt, schrijft en leest het Neder- landsch in de volmaak tl ie id. Hij heeft een nummer van uw blad en van het- Handelsblad gevraagd, eu in beide nummers met genoegen liet verslag gelezen. OVER TELEFONEN. Duitschland is een van de landen, waar het meest wordt getelefoneerd, hetgeen niemand behoeft te verwon deren, wanneer men verneemt de klacht van de directie van het hoofd bestuur van dezen dienst, dat in Duitschland de telefoon te veel ge bruikt wordt om babbelpraatjes te houden. Gelukkig land anders, waar men den telefoon nog voor zijn genoegen gebruiktl In Duitschland heeft men geduren de het jaar 1909 1520 millioen gesprek ken gevoerd, heigeen verdeeld over slechts 560.000 toestellen inderdaad heel veel lijkt. Doch stelt men Enge land daarnaast, dan ziet men, dat daar met minder toestellen (490.000), meer gesprekken gevoerd zijn (1808 millioen). En in verhouding overtref fen deze beide landen dus Amerika, waar wel is waar 11.370 millioen ge sprekken zijn gevoerd, doch waar dan

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 1