NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. üas Jaargang. No. 8302, Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 19 JULI 1910 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PER DR,E MAANDEN; IMt Van 1—5 re8e,s 50 cts-'" iedere reSel meer 10 Cts- Buiten het Arrondissement voor Haarlem Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per reeeL Voor de dorpen In den omlrek waar een Agent gevestrgd ,s (kont der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. P g gemeente).. i.du AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 V, «ff 50 Cts. voor 3 plaatsingln 4 contant. p piaarsmg, Aizonderlijke nummers0.02 H V '-X JfeA 7 vrT-tr j' Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Jj{ Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie600en der Administraöe724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. 1 1 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht EEN STRIJD IN DB DÜITSCHE SO CIAAL-DEMOCRATISCHE PARTIJ. 't Is weer een strijd tegen 't revisio nisme! Niettegenstaande de revisio nisten op de laatste partij-congressen zijn „afgemaakt", blijkt 't revisionis me nog niet gestorven integendeel 't lcelfc weer op. Eerst een korte geschiedkundige herinnering. De Beiersche sociaal-de mocraten waagden 't eens oio voor de begrooting te stemmen. In de partij ontstond heftige verontwaardiging en 't volgende Neurenbergsche congres in 1908 nam resoluties aan, cm tegen zulke partij-zonden gewaarborgd te zijn. Uitdrukkelijk werd vastgesteld dat „iedere politiek van tegemoetko ming aan de bestaande staats- en maatschappelijke orde verworpen moet worden", dat „als noodzakelijk gev olg van oit principe, waar het stemmen vóór de begrooting be schouwd wordt als eeu motie \au ver trouwen voor de regeering. de parlij- genooten hun stem moeten uitbren gen tégen de begrooting, tenzij dat dit verwerpen ten gevolge zou hebben het aannemen van een begrooting nog ongunstiger voor de arbeiders klasse." Nu hebben de Badensche sociaal democraten tegen dit partijbesluit ge zondigd, althans ze hebben vóór de begrooting gestemd. Hun stemmen waren ni. noodig om de begrooting aan te nemen, wat duidelijk blijkt uit 't volgende staatje Er zitten in den Landdag 26 leden van het centrum, 2 conservatieve®. 1 agrariër tegenover deze 29 leden der rechterzijde staan 17 nationale libe ralen, 6 democraten en 1 vrijzinnige, 2-1 samen. Den doorslag ten gunste van de linkerzijde moe6ten dus de 20 sociaal-democraten geven, maar dan waren ze ook gedwongen vóór to stemmer., want zich onthouden zou nog niet voldoende geweest zijn. Voor de stemming over de begroe ting van dc vrijzinnige regeering plaats had, nam Dr. Frank, de woord voerder der sociaal-democraten, het woord, om onder luid applaus der li beralen en vrijzinnigen te verklaren: „Het ligt voor de hand. door ver werping van de flnancleele wet er te gen te protesteeren, dat de volkomen politieke aelijkstelling van sociaal-de mocratische staatsburgers nog steeds niet is doorgevoerd. Met het oog ech ter op de bijgondere politieke toestan den doen mijne vrienden afstand van zoo'n demonstratie, en zullen zij vóór do begrooting stemmen." Daarop werd de begrooting dan ook aangenomen. Nu is er weer strijd in de sociaal democratische partij. Vooral, omdat de revisionisten zich verstout hebben, om ook nog andere dingen te doen. De zitting van den Landdag wordt altijd gesloten met een vorm-vergade- ring, die met een „hoch" op den groot hertog eindigt. De socialisten wisten dit vooruit, en toch liet de partij nu haar leden vrij. om er aan deel te nemen. Tien er van. onder wie de aanvoer ders, hebben de vergadering bijge woond. Bij het „toch" zijn zij niet, zooals gebruikelijk is, uit de zaal ge gaan, maar hebben staande deze hul de aan den landvorst aangehoord. Er is nog meer. De parlements- groep heeft nl. twee leden uit haar midden bencemd om in September, bij gelegenheid van de zilveren brui loft van den vorst, aan de ontvangst ten hove deel te nemen, en het bruids paar geluk te wenschen. 't Orgaan der sociaal-democratische partij, de Vorw&rts, schrijft „De sociaal-democratische groep van den Badenschen Landdag heeft het partijbestuur van haar voorne men, om voor de begrooting te stem men, op geenerlci wijze in kennis ge steld! Het partijbestuur betreurt dit optreden van de parlementsgroep van de Badensche sociaal-democratie, dat immers schadelijk is voor de belangen van de heele partij, en ziet er een zwaar vergrijp tegen de eenheid der sociaal-democratische partij in. Het partij-congres zal de partijgenooten gelegenheid geven zich te uiten over de houding van de Landdag-groep in Baden." Ook vele andere bladen nemen aan den peu nestri jd deel. Breedvoerig worden de kansen op een splitsing in de partij besproken, terwijl ook veel aandacht geschonken wordt aan de mogelijkheid, om de sociaal-democra ten in 't vrijzinnige regeeringsblok op te nemen. Wilhelm Kolb, een der voormannen van de Badensche sociaal-democraten heeft op de protesten in de pers van antwoord gediend. Hij begint met te verklaren, dat de zitting van het Ba densche groote-blok-parlement (het groote blok heet in Baden de cialitie van nationaal-liberalen, vrijzinnigen en sociaal-democraten) z. 1. het bewijs heeft geleverd, dat een vruchtbare sa menwerking tusschen liberalisme en sociaal-democratie mogelijk is. Degenen, die op het stokpaardje hunner beginselen rijden, scheppen daar naluurlijk geen behagen In. Maar dit goedkoope genoegen van stokpaardjerijden kan men zich alleen maar veroorlooven, zoo lang men zich aan de politieke gevolgen er van kan onttrekken. „Wat zich bij ons in Baden sedert zes of zeven jaren in de politieke ont wikkeling afspeelt, is niets anders dan de ouverture van het groote poli tieke vraagstuk, dat nolens volens ook voor de rijkspolitiek binnen af- zienbaren tijd opgelost dient te wor den. Wie in politiek opzicht niet blind is, ziet reeds het begin van die ont wikkeling voor de staatkunde in het rijk komen. Prins Bülow heeft de po ging gedaan, om de partij van het centrum schaakmat te zettendeze posing moest, omdat zij met ondeug delijke middelen ondernomen werd, noodzakeliik falen. Alle toekomstige pogingen van dien aard zullen en moeten dezelfde gevolgen hebben. Er is geen andere oplossing van het vraagstuk, om de reactie met goed ge volg te bestrijden, dan dat men de sociaal-democratie in staal stelt, in den besten zin van het woord aan de afdoening van de staatsplichtcn mee te werken. In die mogelijkheid ligt tegelijk deze andere besloten, dat. men aan het liberalisme den invloed ver schaft. waarop het aanspraak heeft." De strijd wordt onverminderd voortgezel. Waartoe hij kan leiden, is nog slechts te gissen, maar zeker is, dat hij voor de Duitsche politiek be langrijke gevolgen kan hebben. Dat de revisionisten in Baden en Beieren niet alleen staan, blijkt nog uit het feit, dat de sociaal-demo craten in den Wurtembergschen Landdag bij het hnch op den Koning bleven staan. EEN INTERNATIONAAL SCHEIDSGERECHT. De Oudsten der Koopmanschap te Berlijn zijn te rade geworden, tot den Duitschen rijkskanselier het verzoek te richten, bij de verschillende be schaafde mogendheden moeite te doen voor de totstandkoming van een in ternationaal scheidsgerechtshof tot regeling van geschillen tusschen staten en particulieren. De pas voor de Pruisische rechters gevoerde de batten in het geschil tusschen de Rus sische regeering en een Duitsch par ticulier hebben er, meenen de Oud sten, weer eens de aandacht op geves tigd, dat, wanneer een particulier met een buitenlandschen staat In rechte te maken krijgt, alle hulpmiddelen van het privaatrecht, het procesrecht en van het uitvoeringsrecht falen, daar in de theorie en in de praktijk de opvatting wordt gehuldigd, dat geen staat nan de jurisdictie van een anderen onderworpen is. Deze toe stand is met de praktische behoeften van het hedendaagsche wereldver keer niet meer in overeenstemming. Met de al"emeene opvattingen van recht en billijkheid strookt veel meer de opvatting van rechtsgeleerden van naam, dat de staat bij alle geschillen over particuliere zaken, waarin hij niet als drager van souvereine rech ten, maar van vermogensrechten op treedt, in overeenstemming met zijn privaatrechtelijke hoedanigheid als fiscus, met name als ondernemer van spoorwegen, fabrieken en derge lijke, aan de vreemde jurisdictie in het buitenland onderworpen Is. Deze twee opvattingen zouden, naar de meening van de Berlijnsche koopman schap, tot elkander zijn te brengen door een internationaal scheidsge rechthof misschien door uitbreiding van de Haacsche conventie betreffen de scheidsrechterlijke beslissingen op te richten, gelijk al meer voorge steld is. ENGELAND EN FRANKRIJK. President Fallières ontving giste ren in plechtig gehoor, den markies van Northampton, die den President de troonsbestijging van Koning Geor ge V mededeelde en daarbij de verze kering gaf. dat de nieuwe Vorst be zield is mol even vriendschappelijke gevoelens ten opzichte van Frankrijk als wijlen Koning Edy/ard, en uit naam van zijn meester verklaarde, dat de Koning zich verheugd zou ach ten, als de entente cordiale bleef standhouden en werd versterkt. President Fallières verklaarde, dat Frankrijk op Konmg George de ge voelens van vriendschap zal overdra gen, die bet voor wijlen diens vader koesterde en niet zal verzuimen om de entente cordiale ongestoord te be vestigen. EEN ENGELSCH-RUSSISCH INCIDENT. De Engelsche stoomtrawler „On.- wardho" is in de Witte Zee door een Russische kanonneerboot opgebracht, omdat volgens de Russische officieren door den trawler gevischt werd bin nen een afstand van 3 mijlen van de kust. Van Engelsche zijde wordt daartegenover verklaard, dat de traw ler minstens 7 mijlen uit de kust was. De Russen namen den Engelschen schipper gevangen, die zonder veel complimenten aan boord vuu de ka nonneerboot gesleept werd. Aan boord van den trawler begaven zich een aantal tot de tanden gewapende Rus sen met eenige officieren, die het schip naar Archangel brachten. Dit bericht heeft in Huil, waar de „Onwardho" thuis hoort, groote op schudding verwekt, omdat de 80 an dere .Engelsche trawlers, die in dezelf de wateren visschen, aan hetzelfde lot zijn blootgesteld. De parlementsle den voor Hull, sir Seymour King en Guy Wilson, zijn terstond naar den minister van Buiten!andsche Zaken gegaan, die oogenblikkelijk om in lichtingen seinde naar Petersburgen Archangel. King en Wilson hebben reeds aangekondigd, dat zij over de zaak een interpellatie zullen houden. Drie jaar geleden heeft de Britsche re geering bij een dergelijk incident ver klaard, dat zij de heerschappij der Russen over Engelsche schepen, die meer dan 3 mijlen uit de kust zijn, niet erkent. UIT NICARAGUA. In Nicaragua, waar president Ma- dra en generaal Estrada nog steeds om de heerschappij strijden, moet, naar luid van Amerikoansche berich ten, de toestand thans zoo ernstig zijn, dat de regeering te Washington er waarlijk over deukt, tusschen bei den te komen om in de republiek een geregelden toestand in te stellen. STAKINGEN. De Fransche spoorwegbeambten hebben thans tot de olgemeene sta king besloten. In de Zondag gehou den vergadering van den bestuurs raad van bet syndicaat der spoorweg beambten werd na een beraadslaging van ongeveer twaalf uren een motie aangenomen, waarin het stakingsco mité wordt gemachtigd uur en dag te kiezen, waarop liefst zoo spoe dig mogelijk" de algemeene sta king zal Ingaan. De mijnwerkersstaklng te Bilbao breidt zich uit. De stakers schooiden Zondag zich voor de kantoren der mijnmoatschappij samen, wierpen met steenen de ruiten In en trachten met geweld de mijn binnen te drin gen. De politie belette dit voornemen, waarbij een staker ten dooda werd gewond. In het mijnwerkersdorp On tuella, werden de rustbewakers aan gevallen; deze maakten van de vuur wapens gebruik, waarbij één staker werd gewond. Men verwachtte, dat gisteren de staking algemeen zou worden. In dit vooruitzicht besloot de regeering twee regimenten Infanterie naar Bil bao te zenden. Naar de voorzitter van de vereeni- ging der spoorwegbeambten meedeelt zijn de geschillen op de Pennsylvani- sche spoorwegen ten oosten van Pitts burg, bijgelegd. Stadsnieuws Vergunning Drankwet B en W. van Haarlem breneen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van G J. ter Horst om vergunning, ingevolge art 5. 2e j lid dier wet, tot het verkoopen van I sterken drank in het klein voor ge- j bruik ter plaatse van verkoop in de i gelagkamer van het perceel aan de Bakenessergracht no. 1. Verlof Drankwet. B. en W. van Haarlem brengen, overeenkomstig art 37 der Drankwet, ter openbare kennis, dat zijn ingeko men verzoekschriften van N. Spring- veld en A. van Daalen, geb. de Jager, om verlof tot het verkoopen van alco holhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in de perceelen aan de Gedempte Oude Gracht no. 134 en de Leidschevaart no. 252. Jhr. Mr. Rethaan Macsré. Naar de „N. Arnh. Ct" uit ver trouwbare bron verneemt, heeft Jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, advocaat- generaal hij den Hoogen Raad, vroe ger te Haarlem woonachtig, ontslag aangevraagd uit deze betrekking. NED. VEREEN'. VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL, (Vervolg). Na de pauze stelt de afdeeling Zwolle een motie van orde voor, strekkende om ua de benoemingen punt 11 van den beschrijvingsbrief te behandelen. Aldus wordt besloten. De afgevaardigde van Den Haag II brengt hulde aan de redactie van het orgaan echter heeft hij eenige be denking. In het orgaan zijn wel eens R.-K. geestelijken aangevallen 9n. wat erger is, ook de godsdienst zelf. Spreker vindt het tegenover de R.-K. leden van de vereeniging zeer beden kelijk, zulks te doen. Men zou er vele leden mee kunnen verliezen. Spreker vindt voorts, dat er te veel adverteu- ties in het orgaan staanminder annonces en meer propaganda-lec- tuur zou zeker gewenscht zijn. Ook het hoofd van het blad kon veel klei ner. Een ander afgevaardigde komt er tegen op, dat er zoo vaak ingezonden stukken worden geweigerd. AJ behan delen die dikwijls plaatselijke aange legenheden, toch zijn ze dikwijls be langrijk genoeg. De afdeeling Haarlem komt er te gen op, dat tram- en spoordireeties In het orgaan op gelijken voet wordeu behandeld. Tusschen beide is eeu groot versohiL De arbeiders komen met de tramdirecties veel In aanra king, en stond er iets onaangenaams voor die directies tn het orgaan, dan zou dit op de arbeiders terugslaan. De redacteur, de heer Sneevliet, antwoordt de verschillende sprekers. Er zal met de opmerkingen der ver schillende sprekers rekening gehou den worden. Moeilijk is het evenwel, aan aller wenschen tegemoet te ko men. Overgegaan wordt dan tot de be noeming van een redacteurde heer H. Sneevliet wordt bij acclamatie her kozen. Voor de verkiezing van een voor zitter heeft een stemming plaats tus schen de heeren Oudegeest en Ml- chielse, voorgesteld door Utrecht Met groote meerderheid van stem men wordt de heer Oudegeest herko zen. Deze ze.gt, dat reeds langen tijd bij hem de idee voorzat, als voorzit ter te bedanken. In de tegenwoordige omstandighe den neemt hij evenwel gaarne een be noeming Ban. Tevens deelt spreker mee, dat aan de textiel-arbeiders in Enschedé een telegram is gezonden, waarin hun hulde wordt gebracht en moed en kracht gewenscht in den strijd. Nog werd besloten een som vnn 1105 aan „De Eeudracht" aldaar te zenden. Even komt nog het verslag-Nataas aan de ordegecritiseerd wordt ue houding in deze zaak van den heer Jacobs, den redacteur van „Miyso- tis". Als plaats van de volgende algemee ne vergadering wordt Nijmegen aan genomen. Aan de orde ls dan de deelneming aan het a. a Internationale Trans- port-arbeiders-congres, dat te Kopen hagen zal gehouden worden. De heer Oudegeest zal dan de vereeniging ver tegenwoordigen. In verband met de saJarleering van Natans stelt het hoofdbestuur voor, de contributie, die thans voor de drie klassen 8, 10 en 12 ct. per week be draagt, op 8, 11 en 15 ct te brengen, welks voorstel aangenomen wordt Na veel discussie en verwerping van eenige amendementen werden ook aangenomen de volgende huofdbe- stuursvoorstellen Aan werkstakers en uitgestotenen, alsmede aan hen, die in verband met hun optredan voor de Vereeniging in het bijzonder of de arbeidersbeweging in het algemeen uit hun dienstbetrek king ontslagen worden, wordt uitge keerd gedurende ten hoogste ti Maan den de helft hunner bezoldiging. Voor gehuwde leden wordt voor elk kind benei en de 14 jaar de uukeering, in de vorige alinea omschreven, met 0.25 per dag verhoogd. Het maximum der uitkeerüig is f 10 per week. De uitbetaling der ondersteuning geschiedt wekelijks uit de vereeni- gingskas tegen afgifte eener geteek.-n- de quitantie. De uitkeering wordt alleen gegeven aan de leden, die gedurende een on afgebroken tijdvak van minstens zes maanden aangesloten waren en hun financieele verplichtingen tegenover de Vereeniging zijn nagekomen. In gevaJ van staking 1. ft slechts uitbetaling plaats, wanneer deze .n overleg met en onder goedkeuring van het hoofdbestuur begonnen is. De uitslag van de hoofdbestuurs verkiezing was, dat tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd de hee ren Van Delft. Van Braambeek, Harms, De Bunje, Smak. Van den Tempel en Westerling. Na een slotwoord van den heer Oudegeest ging de vergadering „De Internationale" zingend te kwart vóór vijf uiteen. Vernietigd. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam is vernietigd het vcmnis der Arrondissement^ Rechtbank al hier, d.d. 21 Juni J.I., waarbij W. Klein, tuinder te Hillegora. is' ver klaard in staat van faillissement OPLT^TNG. Eenigen tijd geleden werden door een landbouwer ln de Rjw>rr,«ter en diens echteennofe ppnfsre effecten ge kocht van een commissïrmnnirsfirma te Amsterdam, welke firma thans ontbonden is. Voor die effecten werd betaald pl.rn. f 700, terwijl later bleek, dot ze maar de helft waard waren. Groot was de teleurstelling voor den boer en diens vrouw, toen zij dR vernamen, doch zij berustten er maar in en spraken in 't geheel niet nieer over cLie .dingenwaarmede zij zoo leelijk waren beetgenomen, tot op ze- keien dag een netgekleed persooa zich bij den boer meldde. Binnen gelaten, verleide deze den boer, dat nij kwam om eens een einde te maken aan de gemeene knoeierijen van commissionnairsfirma's. Hij wist blijkbaar goed, dat de boer effectea had gekocht, waarmede hij bedrogen was, want de heer wist precies, welks effecten de boer had. Hoewel de boer eerst ontkende be drogen te zijn, kwam hij er toch Infer ruiterlijk voor uit. Hij twijfelde in 't eerst ook wel een weinig aan de goe de bedoelingen van den bezoeker, doch was weldra geneigd de effecten FEUILLETON BÏORA Naar bet Engeisch door CHARLES GARVICB. 26) Op «en ander oogenblik zou zij er niet toe gekomen zijn, hoewel de ver leiding groot washet onbesuisde van het idéé zou haar zeker hebben ge drukt maar zij was overspannen, en slechts van éon gedachte bezield te vluchten, te ontsnappen gereed om eiken stroohaim aan te grijpen. Haar heftig kloppend hart tot kalm te manend, en met zooveel mogelijk onverschilligheid, ging zij weer naar den brutalen jongen terug en terwijl zij het broche van haar japon nam, stak zij het hem toe. Wil je er toch om spelen met mij riep hij met groote voldoening ait. Neon, zei ze. Ik wil niet met je kaartspelen, maar ik wil je dit bro che geven voor dat bundeltje. Eir kwam een wolk op stfjn gelaal. Och neen, laten wij er dan liever om spelen, zei hij. Neen, antwoordde zij beslist. Ik wil je bundeltje niet winnen. Ik wil ook niet kaartspelen. Ik wii het koopen met dit broche, of heelemaal niet Je bent een vervelend en lastig vTouwmensch. Je bent bang om je broche te verliezen, dat is de geheele kwestie. Je hebt net zooveel moed als een muis. Nou dan I Hier riep hij uit, want Nora, al half beschaamd over haar plan, had zich omgedraaid. —Ik zal met Je ruilen, ofschoon wij er veel beter om hadden kunnen spe len. Hier dan Hij gooide haar het bundeltje toe en rukte haar bijna de broche uit de hand. Wat ben Je van plan er mee to gaan doen Ze in Porlash verkoopen, of aan je hroer geven Nora nam het bundeltje kleeren op en draaide haar vuurrood gelaat af. Ja ik weet het nog niet Goe- denniorgen. Hoor eens I Ik zal je dezen stok voor een penny verkoopen, dan kun je het pak daarop dragen, schreeuw de hij haar achterna maai- Nora ging vlug en met onvaste schreden verder. Een beetje vci-der op den weg zag zij aan het eind van een groot veld een half ineengezakt hok staan. Zij keek snel om zich heen. De jongen was weer verdiept in zijn knarten, er was niemand in het gezicht Zij ging door het hek het veld in, bleef uit het gezicht achter de heg en ging liet hok binnen. HOOFDSTUK X. A m a 1 i a heeft succes. Ryall was naar huis teruggegaan in antwoord op het roepen van zijn vrouw. Zij stond in de gang, haar woede nog niet bedaard, met vuur rood gelaat en bevende lippen. Ik ben uit geweest om Nora te zoeken, stamelde hij. Je je "bent wel wat hard voor haar ge weest, Araalia. Je moet bedenken, dat Nora een hooghartig meisje is, en zij is er nooit aan gewoon geweest Neen, dal is hel juist viel me vrouw Ryail hem in de rede. Er *s nooit iemand geweest, die op haar gekt iiceft en haar goede manieren heeft geleerd. Zij Ls hier te lang meesteres geweest maar ik ben het nu en dat zal zij merken. Ik heb al lang genoeg geduld gehad met haar onbeschaamdheid. Zij liet die al blij ken den eersten avond, dat ik kwam, en sinds dat oogenblik heeft zij steeds den neus voor mij opgehaald, of schoon niemand begrijpt waarom, riep zij smadelijk uit lk ben m elk geval minstens even goed als zij. Mijn vader was Ryail keek over zijn schouder naar het donkere vierkant van de open deur en schuifelde onrustig heen en weer. Ik vind het onaangenaam, dat zij heel alleen uit is gegaan. Zij ver keert in hevig opgewonden toestand. Nooit te voren is zij geslagen, en e e ik wou, dat je het niet hadt gedaan, Amalia. O, jij hadt natuurlijk liever ge had, dat >k haar onbeschaamdheid maar stilzwijgend had verdragen Zoo ben ik nietJa zeker, zoo'n on- noozel meisje met zooveel praats. Ik zou het niet geduld hebben, al was zij mijn eigen kind. Het zal haar goed doen, eens wat bedaard over het geval na te denken. Zij zal dan spoe dig begrijpen, wie hier meesteres is, en hoe gauwer ze dat doet, des te be ter. Het is erg genoeg voor inij, om tot de ontdekking te nomen, dat ik een arm man heb getrouwd, en dat ik voor nnja leven gedoemd ben ln zoo'n onmogelijken uithoek te blijven wonen. En dat heet nu een landgoed en dat voor mij, dia zoo gezien was, voor mij, die nu van adel had kun nen zijn I Je moet haar daar laten blijven en tot bezinning laten komen. Zij zal morgenochtend wel gekal meerd zijn. Kom je nu hirmen Ik ga naar bed, en je deedt verstandiger, met hetzelfde te doen; er'behoeven nu vannacht geen scènes meer te ge beuren. Zij ging naar haar kamer, maar Ryail bleef beneden. Hij was een verfoeilijke vent, en op dat oogenblik wist hij het, terwijl hij op- en neer liep. eerst in de eetkamer, vervolgens in de gang en misschien lacht hij voor T eerst in zijn leven aan alles wat Nora voor hem geweest was en voor hem gedaan had De tijd ging voort, de famiJieklok bij de trap wees telkens een uur ver der aan en steeds werd Ryall onrus tiger, natuurlijk veel meer om zich- zelfs wille, dan om Nora. Hij was tuet zoo onnoozel, om niet te begrijpen, wat een klap, en dan nog wel een klap van haar stiefmoeder voor Noru zou beteekenen. Hij huiverde als hij bedacht, dat bet mogelijk zou zijn, dat zij hem zou verlaten er zou naar haar gezocht worden de men- schen -ouden er over praten er zou een schandaal zijn. Hij was wel eenigszius op de hoog te van het feit, dat zijn huwelijk veel aanleiding had gegeven tot allerlei critiek in den omtrek hij zag dat op de aangezichten der familie Jenkins, zoowel als op die der boeren, en der lagere volksklasse. Er zou schande van geroepen worden. Het zweet stond hem op het voor hoofd, toen hij wat whisky nam en nu kon hij niet andera dan weer uit gaan en naar haar zoeken. Hij moest daarbij heel voorzichtig te werk gaan, want hij was er niet op gesteld, Ned wakker te maken en zijn nieuwsgie righeid op te wekken. Het was een meelijwekkend gezicht, deze rampza lige man zwervend over de velden te zien loopen en steeds maar Jen naam roetiend van de dochter, die tuj had varstooteo, hij, aan handen en voeten gebonden en aan de genade overgeleverd van de vrouw, die hern in den vol had gelokt Er kwam geen antwoord op zijn roepen er was op de plaats zelf, noch daarbuiten lets van Nora te zien. Hij keerde naar huis terug, doornat van don mist, die Nona in haRr groote opgewondenheid niet eens had opgemerkt. Mevrouw Ryail had hem hooren binnenkomen en verscheen boven aan de trap. Gevonden vroeg zij. O, niet Welnu, laat haar dan loopen. Het regent, zei Ryall ont moedigd. Zij zal doorrot worden. Zij is maar een meisje —O, dat zal haar niet hinderen, antwoordde mevrouw Ryall. Zij ia er aan gewoon. Ga nu dadelijk naar bed. Je kunt de deur open laten zij zal wel binnen !rr aen sluipen als het haar pastzij blijft alleen buiten ore. jou angstig te makMi. Zij is een ja- loersche jonge kat, met aJ haar Inge togen r i sniert Je s. Ik zal dud-.Ujk konen, zeide Ryall, met trillende stem. Ga jij nu naar bed en slapen, andere ben je morgenochtend ziek. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5