voor den dag ia krijgen en den heer de nummers te laten noteeren. Diep begaan met do onheusche be- mandeling van beer en vrouw, en daarover zeer verontwaardigd, stelde do hee- voor, de effecten mee to ne men, hij zou hem dan 14 in con tanten betalen en over twee dagen 2 effecten sturen van veel crootere waarde zij konden nog wei 500 daarmede verdienen volgens hem. Alzo3 geschiedde. Onder dure eeden bezwoer de heer hen te zullen redden, betaalde 14 en nam de effecten mede. Wederom waren boer en vrouw te leurgesteld, toon de twee beloofde ef fecten van den lieer na twee dagen niet kwamen, doch in hei vooruit zicht nog eens f500 to zullen verdie nen, besloten zij geduldig to. wach ten. En ja, na veertien dagen kwa men er twee prachtig uitziende effec ten, doch zeer groot was de teleurstel ling. toen bij informatie bleek, dat de effecten slecht» te zamen /39 waard waren en de effecten der boeren familie in Amsterdam verkocht waren voor ruim /200. Het einde van do historie ls, dat do justitie in de zaak gemoeid is en de heer J. D uit Heets (Friesland) in het huis van bewaring te Haarlem opgesloten is. Rubriek voor Vragen Go*bonneorden hebben bet voorrecht, Vlagen op verBoblllend gebied, mils voor boantwoording vatbaar, iu te zenden bij de Eodactie van Haarlem'a Dagblad, Groote Houtrtrnat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en ioo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet ToPedig naam en Woonplaats van don inzender Termeiden Wordt goon aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer uien wat heeft gevonden en inen geeft het bij de poli tie aan, hoe lang moet men het dan in ztjn bezit hebben om er eigenaar van ;e worden ANTWOORD. Drie jaar. De aangifte bij do politie heeft daar niets mee te maken, dat is maar een maatregel van orde. VRAAG. Wij zijn in gemeenschap van goederen gebouwd. Ik had vóór mijn huwelijk eenig geld op do Rijks postspaarbank. hetwelk nog op mijn naam staat. Kan bij het overlijden van mijn man zijn familie daar ook aanspraak op maken VN"l'WOORD. Alleen wanneer die familie van hem erftmaar als hij een testament maakt ten uwen voor deelt-, zoodut u zijn erfgename zijt, dan niet. VRAAG. Mijne moeder heeft het een cn ander van mij in haar bezit, wat waarde heeft. Ik ben 25 jaar oud, wat moet ik n i doen om het kosteloos In mijn bezit ,i krijgen? ANTWOORD Ga naar het bureau van consultatie, dat den derden Vrij dag dezer maand vergadert, des nam. half twee, in het Palcis van Justitie in de Jansstraat. VRAAG. Ik ben bakker en heb al3 noodhulp bij een patroon gewerkt. Dinsdagavond kreeg ik de boodschap of ik om 10 uur kwam werken, we gens ongesteldheid van den baas. Hij heeft mij den volgenden morgen aan genomen voor los, voor tien gulden in do week. Na 17 uur arbeid word ik weer afgedankt, met 17 uren loon. Waar heb ik nu recht op 4NTW OÜliD. U zegt zelf, dat u voor jos zijt aangenomen. Do bedoeling 2al dus geweest zijn, dat u, een geheele week blijvemie, daarvoor 10 zoudt genieten, of dat het loon zou berekend worden alsof u voor vast legen 10 per week waart aangenomen. Is deze onze uitlegging van het contract juist, dan hebt u verder niets te vor deren. uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vcrgoderng van den Ituad der ge meente Bloeniendaal, te huudon op Donderdag 21 Juli 11)10, des namid dags to 2 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een gymnostiek- onderwijzer aan de openbare school te Bloeniendaal. 3 Wijziging der Vcrkeersverorde- oing. 4 Aaubev cling voor de benoeming van leden in het College van Zetters. 5. Aanbieding der gemeente-reke ning over 1909. 0. Vaststelling kohier Reinigings belasting 2de kwartaal. 7 Vaststelling kohier Hoofdei ij ken Omslag. 8. Reclames in zake Hondenbelas ting. HEEMSTEDE. Aan het verslag omtrent den toe stand der gemeente over 1909 ont- leeucn wij het volgende De bevolking bedroeg op 1 Januari 1909 0890 personen, zij vermeerderde met 205 personen, zoodat zij op 31 December 1909 bedroeg 7ü9o perso nen. Er werden 40 huwelijken geslo ten. Het getal kiezers voor de Tweede Kamer bedroeg 1004, voor de Provin ciale Stalen 997 en voor den Gemeen teraad S86. Tot leden van den Ge meenteraad werden herkozen de heeren A. Honig, J. H. M. van Hou ten en J. C. van den Eijken, en ge kozen J. Preijde Gz. Volgens de laatste door Gedepu teerde Staten gesloten rekening over 1908, bedroegen de ontvangsten 205.728.401/2, en de uitgaven 201.431.23 1/2. Batig saJdo 4297.17. Volgens de door Gedeputeerde Sta ten goedgekeurde begrooling voor het Jaar 1909 beliepen de ontvangsten en uitgaven 72 365.25. De gemeente gebouwen bevonden zich over het algemeen in goeden staat, de sommen, daaraan besteed, hebben f 1761 bedragen. Rivieren, kanalen en vaarten be vinden zich in behoorlijken staat de sommen, daaraan besteed, hebben bedrugen 579. Hetzelfde kan gezegd worden van de algemeene begraafplaats. Voorliet ruimen van graven, het doen van op- metingen eu maken van een terrein kaart is 276.70 uitgegeven. Voor de openbare reinheid wordt behoorlijk zorg gedragen. Het opha len en verwijderen van ha&rdasch, huist uilnis en boer gedurende de ja ren 1909, 1910 en 1911 Is aanbesteed door A. van der Linden, voor de som van f 1890 per jaar. De gezondheids toestand was dit jaar niet ongunstig, Er deden zich sporadisch gevallen van roodvonk voor. Influenza trad in de wintermaanden epidemisch op. Üp de algemeene begraafplaats werden begraven 31 lijken, op de R.K. bijzondere begraafplaats 4G en op do bijzondere van Vrouwe Van Merlen 1 lijk. Er werden 72 personen gevac cineerd. Voor de verbetering van pompen Is 64.66 uitgegeven. Eeue overeenkomst niet de gemeente Am sterdam betreffende de le\ering van duinwater kwam tot stand. Er wer den 58 jongelingen voor de militie in geschreven, waarvan er 18 werden ingedeeld. De openbare lagere school werd be zocht door 109 jongens en 67 meisjes, hiervan genoten kosteloos onderwijs 22 jongens en 20 meisjes Voor het onderwijs is uitgegeven 6237.80. De bijzondere ProL School werd bezocht door 70 jongens en 52 meis jes. hiervan genoten kosteloos onder wijs 22 jongens en 18 meisjes. De bijzondere R.-K. Jongensschool werd bezocht door 210 jongens, (lc R.-K. Meisjesschool door 242 meisjes, waarvan er 22 kosteloos onderwijs genoten. Omtrent den toestand van de be hoeftige bevolking kau worden mede gedeeld, dat die niet ongunstig is. De toestand van den landbouw was vrij gunstig. Met rogge waren bezet 6 II.A., opbrengst 120 H.L. per H.A. Met aardappelen' 29 H.A., opbrengst 7- ft 8000 II.L. per H.A. Do tuinbouw leverde bevredigende resultaten op. Met opgaand hout waren bezet 85 H.A-, met ander hout 110 H.A. de gezondheid van den veestapel was voldoende. Er bestaat alhier een beurtveor op Amsterdam, voornamelijk tot vervoer van waschgoederen. Het blijkt meer en meer. dat de ln 1881 in exploitatie gebrachte stoom tram HaarlemLeiden niet genoeg treinen laat rijden tusschen Heem stede en Haarlem. Ook de goederen dienst laat te wenschen over. De over lading van de II. IJ. Spoor te Haar lem geeft veel tijdverlies. De in 1900 in exploitatie gebrachte electrische tram Haarlem—Zandvoort voorziet goed in de behoefte van het verkeer van het Noordelijk deel der gemeente. SCHOTEN. Gisteravond kreeg een juffrouw, terwijl zij op de tramrails liep, een toeval, juist toen de stoomtram van 9 uur naderde. Een voorbij gangen- het gevaar ziende, wist met eigen le vensgevaar, de juffrouw van de rails te halen. Zonder deze kloekmoedige daad was de juffrouw ongetwijfeld door de tram overreden geworden. Na Lu de woning van den opzichter von de R. K. begraafplaats bijge bracht te zijn, kon de vrouw haar weg vervolgen. De redder had zich intusschcn stil verwijderd. binnenland CARNEGIE-STICHTING. In de vergadering van den Raad van Beheer der Carnegie-Stichting zijn de rekening cn verantwoording van het ufgeloopen en de begrooting van het volgende dienstjaar goedge keurd. De tegenwoordige stand van den bouw van het Vredespaleis aan den Scheveningschen weg laat voorzien, dat voltooiing en Inwijding van het gebouw in 1913 is tegemoet te zien. DE STATEN-VERK1EZINGEN. De opkomst der kiezers bij de jong ste Statenverkiezingen was bij de stemming in 1910 liet laagst in dis trict Assen 30.3 pCt., het hoogst in district Geldermalsen 92.8 pCtbij de herstemming in 1910 het laagst in district Haarlem 36.9 pCt., het hoogst in district Maastricht 94.6 pCt. Het hoogste en laagste percentage der ongeldig verklaarde stembiljetten was bij dc stemming Ln 1910 2.4 pCt., en 0.3 pCt., en bij de herstemming in 1910 1.7 pCt. en 0.2 pCt. NEDERLAND—ZUIB-AFRIKA'. Aan den Minister van Buitenland- sche Zaken te 's-GraveDhage is een adres gericht door het hoofdbestuur der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeni- ging, waarin zij onder de aandacht, van den minister brengen, „dat in de laatstgehouden algemecifo verga dering der vereeniging namens do afdeeling 's-Gravenhage de wensch werd uitgesproken, dat bij gelegen heid der feesten, die bij de opening van het eerste unie-parlement van Zuid-Afrika te Kaapstad zullen ge houden worden, do Nederlandsche vlag op waardige wijze zal vertegen woordigd worden. Deze wensch, die het algemeene ge voelen dei- vergadering scheen uit ie drukken, werd door het hoofdbestuur in zijn jongstgeliouden vergadering besproken en vond ook daarin groo- ten bijval. De vergadering was van oordeel, dat bij de heuglijke gebeurtenis, die in Zuid-Afrika op luisterrijke wijze staat gevierd te worden, een bewijs van belangstelling der zoo nauw ver wante Nederlandsche natie niet mag ontbreken, en dat zulk een betoo ning van deelneming voor de toekom stige betrekkingen tusschen Neder land en Zuid-Afrika van belang zou zijn. Het hoofdbestuur der N. Z. A. V. heeft ons daarom opgedragen, Uwe Exc. dezen wensch over :a~ brengen en Ilaar eerbiedig te verzoeken, dien in welwillende overweging té ne men." GEEN DAK. Op last van den burgemeester werd op 1 Juli 1.1. een bewoonde houten keet te Aulten afgebroken, naar aan leiding van de woningwet Sedert dien tijd kampeert het huisgezin als het ware in de open lucht, in alle weer en wind. Gelukkig zijn man an vrouw en vier jeugdige kinderen lot op heden nog welvarend. EEN ONTSLAG. Men meldt uit Leiden aan de „Te legraaf' De directie van de broodfabriek „De Vereeniging" te Leiden beeft vier ge zellen. die na herhaalde waarschu wing {wee vergaderingen, uitgeschre ven door den Aigemeenen Nederland- schen Band van Arbeiders in het Bak kers-, Chocolade- en Suikerlxiwer- kersbedrijf, waarin de voorgenomen staking werd besproken en een vijan dige houding tegen de firma aange nomen, hebben bijgewoond, op een termijn van zes weken ontslagen. Een poging door twee leden van 't hoofd bestuur, de heeren Goedhart en Goud- sniit, bij de firma aangewend om het ontslag ongedaan te krijgen, leidde tot geen resultaat. BRANDEN. Zondagnacht zijn te Tilburg drie arbeiderswoningen afgebrand. Tegen een der bewoners, den schoenmaker D., schijnen kwade vermoedens te be staan. Deze is door de politie in ar rest genomen. Verzekering dekt de schade gedeeltelijk. Maandagmorgen is door het omval len van een petroleumkachel brand ontstaan in het sigarenmagazijn van E. de Vries in de Klarestraat te Arn hem. In eon oogwenk stond de win kel Ln lichterlaaie. Het vuur werd door brandweer eu politie tot den winkel beperkt, doch deze brandde geheel uit. De Inboedel was verze kerd. AANGEREDEN. Zondagmiddag reed een huurrij tuig het hek van het landgoed „Ste- nia" uit. en den Utrechtschen weg op. Op dat oogenblik naderde van de richting Utrecht uit een electrische tram, bestaando uit een motorwagen en twee aanhangwagens. Daar "de tramlijn vlak langs het hek van „Stenia" voert, was een botsing on vermijdelijk. Het rijtuig werd door den eersten aanhangwagen gegrepen en tusschen dien wagen en het ijzeren hek gedeeltelijk vernield. Ei inzit tende dame, mevr. Van Hoogendorp, had zich nog bijtijds weten te redden door uit een der portieren te sprin gen. De koetsier echter slingerde van den bok en werd met Verwondingen j aan hoofd en rug opgenomen, llij werd naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar dr. Kortlandt hem verbond. Het hek van het landgoed, alsmede de tramwagen, werden ernstig be schadigd. Het paard kreeg geen let sel. VERBAND Een Rolterdamsch blad schrijft „Nu in onze stad onlangs een hon denslachterij ontdekt is, moeten ver schillende spekslagers naar men ons meldt de prijzen der wurst- soorten verhoogd hebben." EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. We lezen in De Tijd Zondagmiddag omstreeks vier uur kwam een als heer gekleed persoon, zekere S. van den N. Z. Voorburgwal le Amsterdam, in een der in den om trek gelegen winkels, ge-heel ontdaan binnen. De man was buiten zichzelf van schrik en opgewondenheid en toen hem naar de reden hiervan ge vraagd werd, toonde hij een openge broken geldkistje, hetwelk in een stuk papier gewikkeld was. Het was om streeks Zondagmiddag 3 uur, zoo ver telde S., dat hij in zijn kantoor op den N. Z. Voorburgwal, alwaar hij een oogenblik zijn moest, een jongen man van 19 jaar, aantrof, die bezig was het kistje te forceeren. In dit kist je zou 7000 aan geld gezeten hebben, doch gelukkig was S. tegen inbraak verzekerd. S. zou na een worsteling en met behulp van de door zijn voet- gestamp opmerkzaam gemaakte be ambten van een ondergelegen inrich ting den inbreker overweldigd hebben en naar het bureau VVarmoesslraat hebben doen vervoeren. De jonge man zou recidivist geweest zijn. Het kist je, zoo vertelde S. later, zou door de politie zijn opgeèischt, doch S. had ge weigerd het af te geven. De winkelier vertelde het voorgevallene aan leder zijner buren en weldra deed het ver haal in verschillende bars en café's de ronde. Ook ons bereikte het ver haal van de inbraak, waarom wij op inlichtingen uittogen. Aan het bureau Warmoesstraat was van het voorgevallene echter niets be kend en de vrouw van S., die wij bij afwezigheid van haar mail, die op reis was gegaan, spraken, deelde mede, dat zij van een geldkistje alleen dit afwist, dat S. het kistje niet kun openkrijgen en daarom de hulp vau een smid had ingeroepen. Men zou hier kunnen denken aan een grap of wel aan den lust om zich op de een of andere wijze in de dag bladen genoemd te zien doch hettoo- nen van het opengebroken geldkistje aan derden, zoomede de verklaring, dat S. toch tegen inbraak verzekerd was, werpt een vreemd licht op deze zaak. Zooals mon overigons weet, ver zekert geen enkele maatschappij te gen diefstal van geldswaardig papier verkregen door inbraak. HET ONWEER EN DF. REGENVAL. Uit verschillende plaatsen komen nog berichten over liet lievige onweer en den buitengewonen regenval van Maandagochtend. Wat Amsterdam betreft, ontr leeneu we aan het „Hbld." ter aan vulling van ons bericht van gisteren nog ln de straten der stad zag men hier en daar herige verwoestingen aangericht door de geweldige slag regens. Fundamenten van in aanbouw zijn de huizen werden geweldig geteis terd. Flanken eu balken lieten los en de zandlagen werden groote, zwart- gapendo modderpoelen, waarin het voortwerken totaal onmogelijk bleek. Zandhoopen spoelden weg, gootstee- nen, die verstopt geraakten, stroom den over. „De witte bezaai-" in de Kalver- straat bij de Munt gevestigd, heeft door het verstopt geraken van de dak goten enormo waterschade gekregen. Wij hebben een kijkje genomen in de magazijnen der firma, waar de grootst mogelijke wanorde heerscht, wijl al de subtiele batisten en linnen goederen doorweekt lagen opeenge stapeld en in de uitstalkast de kost bare etalage van Brussclsche kanten en Tenrif volkomen was weggespoeld. En in het magazijn van lündergoede- ren aan den 'overkant dar straat is eveneens door het hemelwater vree- selijke verwoesting aangericht. Hon derden kinderjurken werden door weekt in dit perceel JKvpftdea, witte tijden hoedjes lagen verfomfaaid neer en overal, ook In dit perceel, stroomde modderwater. De eigenaar van ,(De witte bezaar" is genoodzaakt om zijn magazijnen voor eenigen tijd te sluiten. De Ceintuurbaan tusschen Ruys- daelkade on Ferdinand Bolstraat bood een uiterst schilderachtigen aan blik het was een moer 1 Op het ge deelte van Dusart- en Ferdinand Bol straat stond het water ovor de heelo breedte, van gevel tot gevel, op de trambaan van 20 tot 30 centimeter hoog Do lieve jeugd maakte van dit buitenkansje gebruik, door kousen cn schoenen in de portieken te deponee- ren, en met blooio becnen door het water te spartelen. Het Sarphatipark stond eveneens blaflk. In de Van llree.st.raat stonden ook heelo stukken van do straat blank, doordat de riolen den watcrovervloed niet meester konden worden. Op een oogenblik ontstonden twee reuzen- gaten in de straat, door wegspoeïlug van het zand, gaten van eenige me ters breedte In Den Haag is men a! even on gelukkig geweest als te Amsterdam. Men schrijft van daar In den vroegen ochtend, tusschen 5 en 7 uur, is boven d? stad een zeer hevig onweer losgebroken, vergezeld van zwaren regenral, die in zijn ge volgen voor velen een hoogst onaaii genaam, voor menigeen schadelijk is geweest. Felle bl iksemsl.ro Icn en krachtige donderslagen wisselden elkander af en tegen zes uur zette een wolkbreuk eenige stadsgedeelten geheel blank. De riolen konden in verschillende straten den regen niet verzwelgen en zoo siond weldra het water tot aan de trottoirs, of liep wat erger was - de woningen bin nen. Dat geschiedde o. m. in ver schillende straten van het centrum der stad, als Achterom, Hofstraat, Poten, Plein en Wagenstraat, waar la.er in den morg..a do newoners zelf of door anderen geholpen, met pom pen of emmers bezig waren, het wa ter te verwijderen. De knechts van het Departement van Oorlog stonden in liet kekier ge deelte tot aan de killeen in het water; de directie van Hotel Central had de glazenwasscherij te hulp geroepen m de drukkerij van de „Haagsciic Courant" in de Wagenstraat waren vele krachten noodig, om dc machi nes, die gedeeltelijk onder water stonden, daarvan te bevrijden in ee.u schoenwinkel op de Gedempte Gracht dreven de bottines in het wa ter in het liezuideniiout-kwai-tier, op den Schenkweg vooral was er voor bakkers en melkboeren, voor brievenbestellers en dergelijke geen doorkomen aan. Op den Schenkweg hield de stoomtram het tegen het nat te element met moeite vol. Van den kant van den Rijswijk- schen weg was het voor voortuigen en voetgangers onmogelijk do stad in te komen onder de viaducten stond alles blank. En zoo was het op menig punt van do oude stad. De bewoners van de Schoolstraat, van de Spinozastraat, enz., waren genoodzaakt óf in de huizon te blijven, óf door het water te waden. Vele winkeliers hebben door beschadiging van hun goede ren, zeer belangrijke schade geleden. Van persoonlijke ongelukken is tot dusver niets vernomen. De bliksem sloeg ii) de woning van G. Deters aan de Beltstraat te En schedé. De brandweer bluschte het vuur, maar van huis en inboedel i3 veel vernield. Twee kinderen werden met moeite uit een brandend, bed ge red. Alles was verzekerd. In Epse (Dr.) sloeg de bliksem in een groote boerderij van den eigenaar H., die in een oogwenk in lichtenlaaie stond en geheel in vlammen opging. Verzekering dekt de schade. De bliksem sloeg in het bosch der buitenplaats „Schoonoord" van den heer Van der Sleesen te W'eesp en velde een paar booruen neer en stak den koepel in brand, die geheel ver nield werd. Ook het huis van Guldemont te Woensel werd door 't hemelvuur ge troffen. waardoor brund ontstond en huis en inboedel een prooi der vlam men werden. Onder dezelfde gemeente werd een boerenbehuizing door het hemellicht in brand gezet. HET OORDEEL VAN EEN WEERKUNDIGE, v. B(eukenschot) schrijft in 't Hbld. o. Maandagochtend was de lucht boven Amsterdam in de stijgende beweging. Een kleine depressie bevond zich in onze onmiddellijke nabijheid. De wind was gaan liggen. Rcuzige cumu- li-nimbi hadden zich boven de stad opgeslagen, door een groot cirro-stra tus scherm in de hoog'.e en kleine al- tostrati eu valsche cirri in lagere luchtstreken tol één egale massa ge maakt. De temperatuur was daarbij tot 65 gr. F. gestegen, terwijl de hy grometer 90 aanwees. De geluiden van groote afstanden drongen tot ons door. als komende uit onze naaste omgéving. Ook nam men verschillende opti sche verschijnselen waar het verge zicht was belangrijk afgenomen, ter wijl af en toe het licht onregelmatig gebroken werd, zoodat gebouwen uit gerekt of ingedeukt, schepen gekromd rechte straten van eenige lengte ge bogen werden. Al deze verschijnselen dankten hun ontstaan aan de zeer on regelmatige vochtigheidsverdeeling der lucht. Zij voorspelden slechts lo cale storingen, zoodat in verband met de dreigende cumuli-nimbi boven on ze hoofden het vast stond, dat het on weer niet lang op zich zou laten wach ten. Omstreeks zes UUr werden de Am sterdammers wakker geschud door den eersten slag. Het rustige weer lichten van den geheelen nacht was thans overgegaan in een hevigen bhk- semaanval, die de uarde deed dreu nen. Van zes tot acht onweerde het zonder ophouden. Het vuur was niet vun den nemeL En inmiddels viel het water met emmers uit den hemel, zoo dat van zes tot acht aan de Filiala van het Meteorologisch Instituut te Amsterdam 32,6 m.M. geregistreerd werd. terwijl a&n ons eigen obserya* torlum van zes tot negen 38 m.M. viel. In twintig jaar hebbeu wij dun ook niet zoo'n hevig onweer gehad. Der gelijke zware regens van zoo'n lan gen duur lijkeji op tropische regen buien. Voor ons land is het onweder vau dozen dag inderdaad een groote zeldzaamheid. ESPERANTISTEN. Uit liet jaarrapport ovor 1909—1910 van de Nederlandsche Esperantisten- Vereen. blijkt, dat liet ledenaantal be draagt 315 in 10 afdeelingen. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Een vrceselijk ongeluk deed zich t-e Scharnegoutum (Fr.) voor. De heer K. M. Galoma zou zijn stier van een beteren ketting voorzien, toen deze hem tegen den grond slingerde, en daarna voortdurend over het land heen schuurde, zoodat hij buiten ken nis geraakte. De vrouw van IJ. bef- finga zag zulks van haar kamer uit. IJlings ging ze er op af, gewapend met een stuk hout. om den stier te verwijderen, hetgeen eerst gelukte, toen or meer hulp kwam opdagen. De stier word door eenige mannen op slai gezel en de heer Galenia werd bewus teloos to bed gebracht, waarna direct de hulp van dr. Regenbogen te Bo zum werd ingeroepen. Deze consta teerde. dat de boer zwaar inwendig was gekneusd, hoewel vermoedelijk niet levensgevaarlijk. Een woord van lof voor de vrouw van IJ. Scffinga, die op don zoo ge vaarlijken stier durfde af te gaan, aan welke stoutmoedigheid de heer Galenia zijn leven (wanneer dit be houden blijft) zal hebben te danken, zoo schrijft 't „N. v. Fr.". PRINS HENDRIK NAAR NED.-INDIé. In „Neerlandia", het orgaan van het Algemeen Nederlandsch Verbond, wordt afgedrukt het volgend schrij ven van den particulieren secretaris van H, M. de Koningin aan het be stuur van de groep Ned.-lndió van genoemd verbond, te Batavia. Het schrijven, gedagteekend 2 April 1910, luidt Voldoende aan de hevelen van Ha re Majesteit de Koningin heb ik de eer ter kennis te brengen van het be stuur der groep Nederlandsch-Indië van het Algemeen Nederlandsch Ver bond le Batavia. dat do gevoelens vau vaderlands liefde en aanhankelijkheid aan Iloogstderzelver persoon, welke ton grondsjag liggen aan het Hare Ma jesteit aangeboden verzoekschrift van den 18den Augustus 1909, ten hoogste door Hare Majesteit op prijs worden gesteld en dut Hare Majesteit, op het tijd stip, waarop Iloogstdezelve het oogen blik gekomen acht om in overleg met Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, liet initiatief to nemen tot oen bezoek van Zijne Koninklijke Hoogheid aan Neder- landsch-Indië, gaarne rekening zal houden niet de Hare Majesteit ken baar gemaakte weuscheu. Koloniën DE CIIOLEItA. Semarang, 20 Juni. De besmetver klaring wegens cholera van Sema rang is opgeheven. Letteren en Kunst INTERNATIONAAL UITGEVERS-CONGRES. Maandagochtend ving in de Aula van het Universiteitsgebouw te Am sterdam het Zevende Internationaal Uitgevers-Congres, dat van 18—22 Ju li wordt gehouden, aan. Een groot aantal congressisten, waarbij een zeer beduidend aantal buitenlandsche uit gevers, woonde deze openingszitting bij. Onder de aanwezigen merkte men op de leden van het eere-comité Mr. G. van Tienhoven, commissaris der Koningin in Noord-Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, burgemeester van Amsterdam, en Mr. A. R. Zimmerman burgemeester van Rotterdam, en Mr. J. C. A. Everwijn, referendaris, die den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel vertegenwoordigde. Het congres werd precies half elf geopend door den Alg. voorzitter, den heer M. YV. P. van Stockum Jr., voor zitter van de Vereeniging tot bevorde ring van de belangen des Boekhan dels, met het uitspreken van een rede in de Fransche taal. De voorzitter had de voldoening, vooreerst aan de vergadering te kun nen mcUedeelen, dat de Nederland- sche regeering bij de Staten-Generaal een wetsontwerp ingediend heeft, waarhij zij de bevoegdheid zou ver krijgen, dat Nederland zich schaart onder de staten, die zijn aangesloten bij de Berner Conventie. Hierna schetste spreker de ontwik keling en de beteekenis van de boek drukkunst in Nederland en vervolgde: Hiervan trouwens wordt sprekende getuigenis gegeven op de Tentoonstel ling \uu net Boek, welke tcf eere van de congresleden uit den vreemde is saanigesteld. Ik spreek ten slotte de hoop uit, dal de tentoonstelling mocht bewijzen, dat wij ons op dit gebied nog met het buitenland kunnen meten en dat er nog Nederlandsche uitge vers zijn, die nuttigen en belangrijken arbeid verrichten in dienst van weten schap, kunst en letteren. Namens de buitenlaudsche colle ga's dankte allereerst dc heer José Ruiz, die bij het vorig, te Madrid ge houden congres, het presidium be kleedde, voor de vriendelijke begroe ting- De heer Artur Meinez, Leipzig, van de „Deutscher Verlegerverein", even eens dankend voor de hartelijke ont vangst, zeide zich ten hoogste te ver heugen met tal van Hollandsche col lega's te mogen vernemen dat de re geering de aansluiting bij de Berner conventie in overweging neemt. Tal van Hollandsche uitgevers willen daar weliswaar niet veel van weten, doch spr. hoopt, dat èn <lo welgezin- den èn dit congres het hunne er toe zullen bijdragen den tegenstand tegen de aansluiting die hier te lande nog bestaat te helpen overwinnen. (Ap plaus). Spr. verheugde zich dientengevolge zeer, dat dit congres in dit land wordt gehouden, to meer waar Nederland ook het land der Vredes-Conferentia Is en het Nederlandsche volk met alle nationaliteiten op den meest vrieiïd. schappelijken voet verkeert. (Ap plaus). *s Middags hadden de congressisten zich vereenigd in «cn der zalen van het stedelijk Museum, waar de ope ning van de nieuwe afdeeling der ten toonstelling .,IIet Boek" moest plaats hebben. De heer Wouter Nyhoff, uit Den Haag. voorzitter der regelingscom- missic sprak de congressisten eerst 't welkom toe. Daarna werd de openingsrede ge houden door den heer Vincent Loosjes van Haarlem. Deze herinnerde, dat hij een maand geleden dezelfdo taak had verricht bij de opening van do Nationale Tentoonstelling van het i Roek. Spreker meende zich te kunnen beperken na de studie welke de heer Yran Stockum had gegeven over de oud-HolIaudsche uitgaven. Spreker wilde daurom volstaan niet een hulde voor den omvangrijken arbeid wei kon do heer Wouter Nljhoff zich had getroost om deze kostbare verzame ling bijeen te brengen. Hoewol de ca talogus nog niet geheel gereed was voelde men zich tot dankbaarheid ge stemd voor het gedeelte, dat nu reeds was aangeboden en met belangstel ling zag men het overige te g'emoet. Do hoop uitsprekende, dat deze ten, toonstelling, ingericht tér eero van do buitenlandsche leden van het congres, een goeden mdruk zou geven van het geen Nederland is geweest in de we reld der boeken en dat het nog tegen woordig de vergelijking mei het bui tenland knu doorstaan, verklaarde do heer Loosjes de retrospectieve afdee ling voor geopend. De talrijke aanwezigen brachten vervolgens een bezoek aan de tentoon stellingszalen. Gisterenmiddag zijn de leden van het Internationaal Uitgeverscongres door het gemeentebestuur op het stadhuis, m de raadszaal, ontvangen. Gesproken werd door den burgemees ter, Jhr. Mr. A. Roêll, en door den neer Vincent Loosjes, de lamste na mens de regelingscommissie vun het congres. In het Concertgebouw had gister avond het concert plaats, aangeboden door het gemeentebestuur van Am sterdam aan de congresleden. Gemengd Nieuws CYCLOON. Zaterdagavond is het Noordooste lijk gedeelte van Parijs geteisterd door een cycloon. Het water viel in zulk een hoeveelheid, dat het verkeer tijdelijk geheel werd stop gezet. Het aantal ontwortelde en afgebroken boomen is legio uok vele telegraaf palen zijn afgeknapt. Onmiddellijk werden van over heidswege uitgebreide maatregelen genomen, om de aangerichte schade ie herstellen. Ook in andere gedeelten van Frank rijk heeft het duchtig gesjjookt. Bo ven het departement Aube woedde een geweldig onweder, in de omstre ken van Chalon sur-Saóne staat alles blank. Op verschillende plaatsen on dervindt het spoorwegvervoer aan zienlijke vertraging. Uit de Arbeiderswereld STAKING. Nagenoeg alle timmerlieden in ao gemeente Oldenzaal staakten Maan dag het werk. Zij eischen een Icons- verhooginv van 16 op 20 ct. per uur. Er wordt een conferentie gehouden tusschen patroons en knechten, waar van liet resultaat nog niet bekend is. Kerk en School R.-K. KERK. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Hoog woud den weleerw. heer J. S. van Buchem, en tol pastoor te Oud-Vosse- meer den weleerw. heer P. J. II. spreugers, kapelaan le Lelden (H. Petrus). Stoomvaartberichten Het stoomschip Ambon (uitreis) passeerde 17 Juli Point de Galle. Het stoomschip Koningin Wilhelmi- na (thuisreis) vertrok 17 Juli van T anger. Het stoomschip Koning Willem 1 (uitreis) vertrok 16 Juli van Tanger. liet stoomschip Sumatra (uitreis) arriveerde 17 Juli te Antwerpen. Het stoomschip Madura (thuisreis) is 17 Juli Kaap Roca gepasseerd. Het stoomschip Bogor (thuisreis) arriveerde 17 Juli te Suez. Het stoomschip Kawi (uitreis) ver trok 16 Juli van Colombo. Het stoomschip Kediri (thuisreisj is 18 Juli, des ochtends 3 uur 40 min., Dover gepasseerd. I-Iet stoomschip Rlndjani (thuisreis) vertrok 17 Juli van Marseille. Het stoomschip Tabanan (uitreis) arriveerde 17 Juli te Southampton Hei stoomschip Ternate arriveerde 18 Juli van Hamburg te Rotterdam. Ilct stoomschip Delfland (uitreis) vertrok 17 Juli van Lissabon. Het stoomschip I-follandia urriveer- de 17 Juli van Buenos-Ayres te Am sterdam. Het. stoomschip Ymsteldijk arriveer de 16 Juli van Rotterdam to Balti more. Het stoomschip Noordam, van Rot terdam naar New-York, passeerde 1? Juli Prawlepoint. Het stoomschip Willehacl vertrok 16 Juli van Montreal naar Rotterdam en Hamburg. Marktnieuws Botermarkt Aangevoerd en verkoeht te Haar lem op 18 Juli 1910 Boter 54 K.G., hoogste prijs f 1.75, laagste f 1.6 Sper K.G. Biggen 6 stuks, hoogste prijs 14, langste 11 per stuk. N. kalveren 9 stuks, hoogste prija f 14. laagste f 8 per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6