HAARLEM'S DAGBLAD. ra™5^-„ Buitenlandsch Overzicht Wo leven weer In een tijd van werk stakingen I In verschillende landen zijn arbeidsconflicten uitgebroken, zonder dat de strijd evenwel onder ling verband houdt. 't Meest trekt DE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND, do aandacht. Maandagavond hebben eenige honderden werklieden van do North Eastern Railway to Newcastle *t werk neergelegd en Dinsdag Is dat oorbeeld gevolgd door eenige duizen den, waaronder ook dokwerkers in de omliggende steden. Deze staking is vrij onverwacht uitgebroken, zoodat de juiste aanleiding dan ook nog niet opgegeven wordt. Over 't algemeen moet 't personeel niet ingenomen zijn met 't optreden van de directie der maatschappij, waarbij ook nog de schorsing van een beambte is geko men. Een jaar geleden is er reeds een geschil geweest over verschillende grieven, welk conflict toen door oen overeenkomst uit den weg geruimd ls. Nu beweren de arbeiders, dat de grieven nog niet allemaal weggeno men zijn. Onder de stakers waren reeds dade lijk een groot aantal machinisten en stokers, alsook rangeerders. Daardoor liep de dienst gedeeltelijk in de war. Do maatschappij gaf spoedig een kennisgeving uit, meldende, dat ze geen aansprakelijkheid aanvaardde a oor vertraging, veroorzaakt door de staking, die zonder aankondiging was uitgebroken. Er wordt nog aan grootera uitbrei ding der staking gedacht. Op een vergadering van stakers. Dinsdagochtend te Newcastle gehou den, werden telegrammen voorgele zen van kameraden uit Sunderland, do beide Hartlepools, Braydon, Blyth, Percy, Main en Tyne Doek, belovende ook te zullen staken. De correspondent van de N. R. Ct. seint dan ook Dientengevolge is de staking heden aanzienlijk uitgebreid. Zij strekt zich nu uit over alle lijnen van de Noord ooster vermoedelijk nemen ten min- sto 25,000 man er aan deel. Het geheo- le verkeer op die lijnen is ontwricht, hetgeen natuurlijk van invloed is op het verkeer op de aansluitende lijnon. De Noordooster heeft reeds kennis gegeven van een belangrijke stoornis op al haar lijnen, behalve op de hoofdlijn York—Berwick. Daarop tracht de directio het verkeer ten vol le te handhaven, in samenwerking met aansluitende lijnen. Het Londensche bestuur van het groote verbond van spoorwegperso neel zegt. dat de staking een geheel plaatselijk karakter heeft en dat het verbond er niet bij betrokken is. Het bestuur weet zelfs niet, wat de oor zaak der slaking ls. lieden luiden de berichten over de stakingsbeweging gunstiger. Eenige hoofdbeambten der Noord-Ooster- spoorwegmaatschappij hebben met 15 hunner ondergeschikten te Newcastle vergaderd, hetgeen oorzaak was, dat hot bericht in omloop kwam, dat de geschillen, tengevolge waarvan do staking is uitgebroken, ten slotte in der minne zullen kunnen worden bij gelegd. Zooals men weet, is er OOK EEN SPOORWEGSTAKING IN CANADA, h l. op den Grand Trunk-spoorvyeg. De directie heeft oerst verklaard, dat 't geschil wel in een dag zou zijn bijgelegd, maar daarvan blijkt nog niet voel te komen, 't Personenver voer op de lijn is tot de helft terugge bracht en 't goederenvervoer moest geheel gestaakt worden. Toch wordt nog uit Montreal ge meld, dat men daar de overtuiging heeft, dat de moeilijkheden met het spoorwegpersoneel nu wel binnen en kele dagen opgeheven zullen worden. Hoe, wordt evenwel niet bericht. Ook IN FRANKRIJK DREIGT BEN SPOORWEGSTAKING, al heeft men daar In de laatste da gen niet veel meer van gehoord. We herinneren evenwel, dat de organisa ties aan haar besturen de macht ge geven hebben, om op 't geschikte mo ment de staking af te kondigen. Ook is indertijd al gemeld, dat de regee ring uitgebreide maatregelen geno men heeft, om bij een eventueele sta king toch den dienst te verzekeren. Wat Frankrijk betreft is men dus geheel in afwachting. Gedeeltelijk kan dit ook gezegd wor den, wat DE MIJNWERKERSSTAKING IN SPANJE, speciaal in Bilbao, betreft. De stakers eischen daar den 9-urigen werkdag en meenen dezen eisch te kunnen gron den op uitspraken van den koning. Het meerendeel der mijnwerkers, ongeveer 70 ls niet uit de streek zeil afkomstigbet is een vlottende bevolking, zoodat talrijke invloeden voortdurend hun" werking doen ge voelen. Do hooge levensstandaard in de provincie maakt het leven daar zeer duur, hetgeen voortdurend aan leiding geeft tot conflicten. De stakers hebben verklaard elke wanordelijkheid te willen voorkomen. Wel wordt geijverd voor een algemee- ne werkstaking. De verschillende or ganisaties toch hebben beloofd mijnwerkera te zullen steunen. Reeds gisteren zou de algemeene staking af gekondigd worden, maar dit is nog niet gebeurd. Nu wordt daarvoor Za terdag genoemd. De regeering neemt intusschen mi litaire voorzorgsmaatregelen. DE STAKING VAN 'T TRAMWEG PERSONEEL TE GENèVE is voorloopig opgeheven. De directie heeft er eindelijk in toe gestemd het geschil te onderwerpen aan de beslissing van een scheidge recht. De arbeid is hervathet tram verkeer gaat thans weder geregeld. DE SAMENZWERING IN TURKIJE. Eerst nu komen daarover eenige nadere bijzonderheden. Deze luiden De Turksche regeering heeft een sa menzwering ontdekt, een anti-Jong- Turkscho geheime bond. die plan had de regeering omver te werpen. Hoe de samenzwering, die diep in 't geheim plaats had, ontdekt werd, is nog niet bekend. Maar een der hoofdaanleg- gers van de samenzwering, Mustafa Namik, is gearresteerd, en deze ar restatie leidde spoedig tot do ontdek king van andere leiders. Drie werden er te Broessa gegrepen, de vierde is het Turksche Kamerlid Rizamour, bij wien een huiszoeking werd verricht, en belangrijke documenten zijn ont dekt. Do vrouwen werden door de ge malin van Schefket-pasja tot aan sluiting bij de beweging tegen het Jong-Turksche bewind overgehaald deze dame is er in geslaagd vóór do ontdekking van haar werkzaamheid naar Parijs te vluchten. Minder ge lukkig was de vrouw van Kemal-Bei, die in hechtenis genomen werd. Volgens officieels mededeclingen van do Turksche regeering was het thans verijdelde plan van do samen zweerders de regeering omver te werpen, ministers en Kamerleden te dooden een al-gemeenen opstand te verwekken, en nieuwe revolutionnai- ro regeering in te stellen, de Kamers te doen ontbinden en zoodoende een nieuwen toestand in Turkije te doen ontstaan. Uit Peking wordt nog geseind Men constateert hier een onheilvolle wer king van 't Russisch-J apansch ver drag. De Russen zijn met vliegende colones op verschillende plaatsende grenzen van Mongolië overgetrokken en laten thans een aanzienlijke troe penmacht naar de grenzen oprukken. Te Kulueng staan reeds 4500 man infanterie, 3000 man artillerie cn 1000 man genie. Zij bouwen er in groote haast acht kazernes. Op vijf kilomo- ter afstand van Kulueng hebben zij een bergplaats voor wapens en muni tie gebouwd. Voorts moeten duizenden Russische soldaten aangekomen zijn te Uyasutal a te Kotsjeng. Geruimen tijd geleden reeds opgevoerd water bedroeg gemiddeld 39.40 K.G., tegen 41.47 K.G. Ln 1903. Het totale kolenverbru'k bedroeg 450.200 K.G., tegen 431.150 K.G. in 1908. Hierbij moet evenwel in het oog gehouden worden, dat over 1909 min der water werd opgepompt dan over 1908. De hoogdrukpompmacliine-3 werkten 4816 uren de filterpompma- chines 56341/2 uren, respectievelijk 42 en 208 uren minder dan in 1908. De totale neerslag in het duin be droeg 889 m.M., zijnde 286.3 m.M. meer dan het vorige jaar. In tegen stelling rnet de beide vorige is 1909 een nat jaar te noemen. PRISE D'EAU. De verlaging van den gemiddelden waterstand in de zuigputten, die in Mei 1908 geconstateerd werd, bleef nog aanhouden tot de maand April 1909, met uitzondering van een gerin ge stijging in Februari. De gemiddel de waterstand bad toen een lager peil bereikt dan in een der vorige jaren. De daling gedurende deze periode be droeg gemiddeld 0.58 M. in December was de gemiddelde waterstand 0.29 M. hooger dan in December 1908. In de contróle-putten hielden de rijzingen en dalingen van den water stand vrijwel gelijken tred met die der zuigputten. Voorts zegt de heer L. W. Have- laar, directeur der gemeentelijke duinwaterleiding Met het oog op de dalingen bleek meer en meer de wen- sehelijkheid, om tot uitbreiding van de prise d'eau over te gaan, vooral ook, waar de levering van duinwater aan naburige gemeenten in uitzicht was. De terreinen, die liet meest in aanmerking komen zijn," de duin gron den, gelegen tusschen de bestaande prise d'eau en de strandlijn, terwijl met het oog op eventueele verontrei niging van den bodem door het bou wen van woonhuizen te dicht bij de prise d'eau, het terrein niet onbelang rijk grooter inoest worden genomen, dan direct voor waterwinning nood zakelijk was. Door het Dagelijksch Bestuur werd aan Z. Exc. den Minis ter van Binnenlandsche Zaken ver zocht een wet tot onteigening ten ai- gemeenen nutte van de benoodigle gronden bij de Kamers aanhangig te maken. GEMEENTE-LICHTFABRIEKEN. In 1909 bedroeg de stijging van het gasverbruik 1.35 tegen 5.63 in 1908. De gemeente Heemstede nam 4000 M. buis over, waarop aangeslo ten 207 gewone en 36 muiitgae-veir- bruikers. Dit verlies te Heemstede ge leden, werd mitsdien in den loop van 1909 weer ingehaald, plus een toene ming van 1.35 Vermoedelijk zal in 1910 compensatie worden verkregen door gaslevering aan Velsen en omlig gende gemeenten; een zeer gelukkige omstandigheid, daar op het oogen- blik een deel van de capaciteit der gasfabriek braak ligt, terwijl omlig gende gemeenten daarvan kunnen profiteerea, zander in groote kapi taalsuitgaven te vervallen, die het stichten van eigen fabrieken mede brengt. De totale hoeveelheid afgele verd gas bedroeg dit jaar 158 kub. M. per inwoner en per jaar, tegen 156 kub. M. in 1903. Het aantal muntme ters verminderde met 166. Het verlies cijfer werd teruggebracht tot het zeer normale getal van 4 70 In 1903 be droeg dit cijfer 10.38 Het batig saldo over 1909 is pl.m. 13000 dan in 1908; het werd hoofdzakelijk door goedkooper inkoop van kolen verkregen. De neven-producten brach ten aanzienlijk minder op dan in 1908, een gevolg van den lageren prijs. Gebruikt werd dit jaar 26583029 K.G. steenkolen. In het geheel werd 11105525 kub. M. gas afgeleverd, te gen 11117109 kub. M. in 1908. Het aan tal geplaatste gasmeters bestond op 1 Januari 1909 uit 5927 gewone en 7418 muntmeters. Het aantal gewone meters verminderde dit jaar met 6. Het verbruik van muntmeters bedroeg 31.61 der totale aflevering. De kanalisatie had op 31 December 1909 een lengte van 94375.40 M. Hieronder zijn begrepen 637.85 M. buiten de gemeente Haarlem. Het aantal lantaarns bedroeg op 1 Janu ari 1910 1979 mot totaal 1996 bran- WATERVERBRUIK, ENZ. dors. In den loop van het jaar wer- i totale wateropvoer bedroeg dan 69 lantaarns met 70 branders bij- 1.142.512 M3. tegen 1.160.355 M3. in geplaatst, terwijl teruggenomen wer- 1908, wat een vermindering geeft van den 11 lantaarns met elf branders. 17.843 M3. of gemiddeld 49 M3. per Haarlem hoeft dus thans 2037 lan- dag. Het waterverbruik per bewoner mei 2055 branders en per etmaal bedroeg 44.52 liter, oronaers. waarin ook is begrepen het water voor den publieken dienstliet hoof delijk dagverbruik was 0.55 L. minder dan in 1908. De uitkomsten van het waterend er zoek waren steeds gun stig. In 1909 werden 385 dienstleidin gen aangelegd, tegen 377 in 1908. 31 December 1909 waren 12370 wa termeters in gebruik, tegen 11973 op 31 December 1908. Het aantal verbin tenissen voor watergebruik vermeer derde in 1909 met 256, tegen 242 in het vorige jaar. SCHOOLVERZUIM. De commissie A. tot wering van schoolverzuim had in den loop van 1909 te behandelen 125 gevallen van relatief schoolverzuim. Van de 121 opgeroepen personen verschenen er 44 voor de commissiede 77 overige ontvingen elk een schriftelijke waar schuwing. De oorzaken der school verzuimen waren aldus ziekte 16, armoede 25, onverschilligheid Aan cokes word geproduceerd 19029691 K.G. Verkocht werd 18110095 KG., Ge produceerd word 1158557,3 K.G. kootteer of 4.39 K.G. per 100 K G. ko len. Ontvangen word voor 1126335.3 K.G. 1 11716.76 1/2. Geproduceerd werd 7893317 L. Am- moniakwater van 1 gr. Bé. Verkocht werd 70300 KG. afgewerkte ijzeraar de voor f 421.80. Gegronde klachten heer Roozan was met kennisge ving afwezig. Nadat de notulen goedgekeurd wa ren, antwoordde de VOORZITTER op een tweetal in de vorige vergadering gedane vragen van den heer Reydon. O pde vraag iu zake de besproeiing der wegen antwoordde Mr. Zubll, dat de kosten, zoo de stofbeet rij ding door de gemeente zou moeten worden aan pakt en volvoerd, te groot zouden worden. Als echter een vereeniging van particulieren het initiatief nam, was spreker gaarne bereid aan den Raad het geven van een subsidie voor te stellen. De heer REYDON is niet bevredigd en komt met een voorsteL De vracht rijder Veraooy heeft aangeboden voor 100 per jaar verschillende wegen te besproeien en stofvrij te houden; ech ter moet de gemeente hem do be sproeiing voor vijf jaar garandeeren. De VOORZITTER raadt den heer Reydon, het voorstel straks schrifte lijk in te dienen, ondertec-kend door een tweetal mede-raadsleden. Vervolgens beantwoordt Mr. Zubli een tweede vraag van den heer Rey don, aangaande een verordening op het snelle rijden van automobielen. Spreker merkt op, dat het college van B. en W. geen verordening te de- opzichte noodzakelijk acht. Het snelle rijden is hier waarlijk zoo reeselijk niet. Bovendien zou een ver rdening ook chronometer-kosten enz. met zich brengen. De heer REYDON zegt, dat er auto's zijn, die met Tazende snelheid door de gemeente rijden. Hij vindt het euvel zeer groot. De VOORZITTER geeft den heer Reydon dan in overweging in een volgendo vergadering een voorstel dienaangaande te doen. Ingekomen zijn verder, een brief m de afd. Bennebroek van 't Witte Kruis, waarin het gemeentebestuur voor de geldelijke bijdrage voor het aanschaffen van een raderbrancard dank wordt gezegd, een brief van het hoogheemraadschap Rijnland", waar in der gemeente Bennebroek vergun ning wordt gegeven voor de vernieu wing van een riool in de Bennebroe- kervaart, mits eenige voorwaarden in acht genomen worden, en eenige van Ged. Staten teruggekomen goed gekeurde raadsbesluiten. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland heeft Mr. Zubli verlof verleend, zich met ingang van 25 de zer buiten de gemeente op te houden. iugowonnen advies van de ge zondheidscommissie is aan ,,De Dage- lijk' recht op de gelden hebben. Spre ker vindt dit onbillijk. In de twee de plaats zou men voor vijf jaar aan Vernooy gebonden zijn, terwijl men zelfs niets van de wijze weet, waarop hij zijn taak zal vervullen. De raadsleden dealen de meening van den voorzitter blijkbaar en do heer Reydon kan geen twee ondertea- kenaars van zijn voorstel vinden, zoo dat het niet verder in behandeling komt. Bij de rondvraag had niemand iets op zijn hart. Binnenland over de hoedanigheid van het gas j raad" een schrijven gezonden, waar- kwamen niet voor. Daar waan* Mach ten werden geuit, waren de oorzaken geheel van plaatselijken aard. 31 De cember 1909 waren in de gemeente 53 gasmotoren geplaatst, met een geza menlijk vermogen van 234 1/4 P.K. Het. batig slot bed vaagt f 80678.16 1/2. ELECTRICITEIT. In 1909 nam het aantal aansluitin gen met slechts 12 toe en te behandelenaan de oproeping ueruimen iija gcieaen reeus was 16 verschijnen werd door 26 personen ter kennis van do Chineesche regee- f rgege.ven 1 Süval vanabsoluut moeilijke huiselijke omstandigheden 333; in het net werd nuttig afgeleverd 29, onwil van den leerling 17, onbe- i 765.158 K.W.U., zoodat het stroom- kende redenen 4. De commissie B. in gelast wordt eenige woningen in de gemeente binnen een maand van goed drinkwater te voorzien. Al deze mededeclingen worden voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stellen vervolgens voor, et kohier hondenbelasting van f 198 op 195 te brengen, daar er een onin bare post von I 3 op voorkomt, met welk voorstel de Raad medegaat. Met het oog op de aanstaande af wezigheid van den burgemeester ring gekomen, dat Rusland de Mongo- Ilèrs in massa nationaliseert. In vijf plaatsen zijn er reeds bijna 5000 tot Russische onderdanen gemaakt, en in een zestte plaats heeft 80 percent der bevolking Russische Meederdracht baarddracht aangenomen. De Chineesche regeering heeft door haar gezant te Petersburg verzet doen aanteekenen tegen de Russificatie van denen van verzuim waren aid'lls 0n_ schoolverzuim kwam voor. De 43 ge vallen werden als volgt verdeeld ziekte of zwakte 4, armoede 2, huis houdelijke bezigheden 8, onwil der kinderen 7, onverschilligheid der ouders 10, andere redenen 2, onbe kend gebleven redenen 10. Commissie C. behandelde 70 geval len aan de oproeping om te ver schijnen voldeden 37 personen. De J verbruik met 5 vooruitging. Het %vor"R tot tijdelijk wethouder Baron 43 gevallen maximale machinevermogen bedraagt Van Ittorsum benoemd, die de benoe- roepmg om<te 108Q KW> d9 maiima]e ming aanvaardt winterbelnsting 420 K.W. bedroeg, 39 van het maximale machine ver mogen. De exploitatie leverde een na- deelig saldo vau J 2211.23 op, wat veroorzaakt werd door 't aanschaffen van een nieuwe machine en door ver betering en reparatie aan machines, ketels, gebouwen enz. Do totale aan- Mongoliö op het oogenblik wordt door beido regeeringen over dit pro test onderhandeld. Stadsnieuws Gemeenteverslag 1909. ui. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Aan het verslag van bovenstaande Kamer ontleenden we vroeger reeds bijzonderheden. DUINWATERLEIDING. Het steenkolenverbruik per 100 M3. wil van het kmd 17, hulp m het gezin 8, onwil en onverschilligheid van de ouders 23, armoede 8, ziekte 2, arbeid buitenshuis 9, onbekende redenen 3. Twee malen kwam absoluut school verzuim voor. Door de commissies werden con- tróle-boekjes uitgereikt. GEZONDHEIDSCOMMISSIE e. a. Aangaande de verslagen van Ge zondheidscommissie, Huishoud- cn Industrieschool, Ambachtsschool en de Enquête, ingesteld door de corn- rnlssien tot wering van schoolver zuim, betreffende schoolgaande kin deren in loondienst, publiceerden we vroeger reeds een cn ander. Het gemeenteverslag zal aan de le den worden gezonden. De -rekening over 1909 geeft een ba tig slot van f 1798.81. De uitgaven be droegen f 11.583.16 1/2, de ontvangsten 13.381.97 1/2. Tot leden der commis sie, belast met 't nazien der rekening benoemt de voorzitter de heeren sluitwaarde bedroeg op 31 December I Heemskerk en Bakker. 1909 1401.439 K.W. Het stroomver-1 Voor het college van zetters zullen bruik der geinstalleerde lampen komtaan den Commissaris der Koningin overeen met dat van 12584 gloeilam-voorgedragen, in de vacature pen van 16 kaarsen De totale kabel lengte bedroog 102747 M. In 1909 werd 5307 M. gelegd, waarvan blank 1769 M., met een straatlengte van 1695 M. De gemiddelde opbrengst per K.W.U. bedroeg 0.1277. Uit de Omstreken BENNEBROEK. UIT DEN RAAD. Gisteren vergaderd© Bennebroek's r a ads collage onder presidium van burgemeester Mr. D. ZublL Alleen deofschoon alle gemeentenaren een ge- P. Bakker, de heeren P. Bakker van Es. De heer Van Es werd eerst 3 stemmingen de heeren Billen en /an Es kregen telkens elk 3 stem- len bij loting gekozen. In de va cature H. v. d. Vossen, de heeren H. v. d. Vossen en J. Heemskerk. Ten slotte dient de heer Reydon zijn pgemeld voorstel in. De VOORZITTER verzet er zich ten terkste tegen. In de eerste plaats worden niet alle wegen besproeid, o.o. de School laan en de Zwarte Weg niet, Het ZöFende Middenstandscongrss (Van onzen berichtgever)* (Vervolg 1ste dag). Aan den feestmaaltijd deed dé bondsvoorzitter, de heer J. S. Meuw- sen, medeieeling van een telegram van H- M. de Koningin, waarin H. M. dank zegde voor de door het com gres gebrachte hulde. De heer Meuwsen bracht een dronk uit op n. M.waarop de aanwezigen staande het „Wien Neerlandsch Bloed zongen. De Bondsvoorzitter dronk ook op mr. Aalberse, In diens hoedanig heid van vertegenwoordiger van het Institut International de l'Etude de la Classe Moyenne, Een concert door de stafmuziek van het 8ste reg. infanterie besloot den eersten dag. (Tweede dag). Heden werden de beraadslagingen over de wettelijke bestrijding van on eerlijke practijken in handel en be drijf voortgezet en kwamen in behan deling de praeadviezen der heeren Dr. G. L. Voerman te Leiden en Dr. van Raalte te Dordrecht, Na een uitvoerige bespreking geeft Dr. Voerman de volgende conclusies: Een zoo goed mogelijke vakoplei ding voor eiken tak van handel. Een samenwerken der belanghebbenden, zij het door het op kleiner of grooter schaal in het leven roepen van „be- drijfscontröle", zij liet door slechts te koop en op „zuiverheidscontracten', of door beide middelen samen. Een wettelijke regeling ter Voorko ming van elk bedrog, wat of hoe dan ook, bij den handel van alle waren. Dr. Van Raalte meent, dat wanneer het Rijk het toezicht op levensmidde len geheel in handen neemt, de som die daarvoor jaarlijks zal worden uit gegeven, minder groot zal zijn dan wannee rde gemeenten, die het nog eenigsztns kunnen betalen, zelf een keuringsdienst organiseeren en de kleinere gemeenten, tot districten ver- eenigd, dit in vereeniging zouden doen. Dr. Van Raalte meent dus, dat het Rijk het toezicht op eet- en drinkwa ren in handen zal moeten nemen. Daarom zal er niet sterk behoeven te worden gecentraliseerd. Bij eene groote mate van zelfstandigheid der afzonderlijke diensten zal met plaat selijke toestanden voldoende rekening kunnen worden gehouden. Behalve ln de zeer groote steden* waar één dienst een groot gebied - in casu veel winkels zal moeten be strijken. zal één rijkskeuringsdienst m. i. niet over een veel grooter ge bied dan overeenkomt met 200.000 in woners zijn toezicht moeten uitoefe nen. In totaal zouden er dan onge- eer 25 A 30 laboratoria moeten wor den gesticht (of van de gemeenten, die nu reeds een keuringsdienst heb ben, moeten worden overgenomen). De jaarlijksche onkosten zouden on geveer f 300.000 bedragen, indien, wat veilig kan, de kosten van één dienst op f 10.000 per jaar worden geraamd. Ter nadere preciseering van de te nemen maatregelen voegt Dr. Van Raalte aen zijne beschouwingen eeni ge ontwerpen van wetten toe, zooals zouden moeten worden vastge steld. DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Een vreeselijk ongeluk had gisteren te Gieten plaats. Een rijtuig uil Wil- dervank, op weg naar het Zendings- fecst te Assen, kwam in aanraking met den trein. De vrouw van Jen schoenmaker Schuil was dadelijk FEUILLETON NORA. Naarhet Engei3Ch door CHARLES GARVICE. 28) Ryall schudde met zijn hoofd, en zuchtte. Ik heb er zelf zooveel aan geleden. Moet u nu werkelijk weg 7 Wil u nog niet even blijven, en een kop thee drinken zei hij bijna zenuwachtig. Maar Sir Jozef zed, dat het hem wel speet, dat hij heen moest gaan, en nam een uitbundig afscheid, waar over mevrouw Ryall nog meesmuilde, toen de twee mannen de hal doorlie pen. Ben mooie oude plaats hier, Ryall, merkte Sir Jozef op. Ja, de plaats is heel oud, zei Ryall fier. Ze is al eeuwen lang Ln onze familie. Juist, juist, zei Sir Jozef. Ik benijd u zoo iets is voor ons men- solien niet weggelegd. Wat Sk zeggen wil, nu wij toch over familie spreken, u heeft immers maar één dochter, nietwaar de jonge dame, die ik gis teren op do heuvels ontmoette Ik had het genoegen niet, haar vandaag weer te zien. Mevrouw Ryall vertelt Wil. dat zii uit is, bij eene "vriendin I logeert. Ryall werd bleek, en stamelde Ja, mijn dochter is uit logeeren. Dat spijt mij, zei Sir Jozef, en volkomen oprecht Ik 'oopte, dat u haar morgen mee zou brengen. Mijn 'lochier gaat nog niet uit, zei Ryall stijfjes, met liet air van een edelman, die van zijn dochter vertelt, dat zij nog niet ln de wereld komt. Ja, juist, zei Sir Jozef. - Maar dit is zeer 'uiselijk. Dan 'oop ik maar op een anderen keer. Zij s eon bekoorlijke jonge dame, als u mij toe wil staan, dat zoo te zeggen zoo open zonder omwegen. En >s zij uw eeru'g kind Mijn eenig kind, stemde Ryall toe. O, ik benijd je, Ryall, zeide Sir Jozef, geheel onbewust van het feit, dat zijn familaire manier van aanspreken don ander bijna onver draaglijk hinderde. Ik heb geen dochter. Dat trekt mijn arme vrouw zich zoozeer aan. Maar ik heb eon zoon een heel verstandige, schran dere vent. Pas van Oxford terugge komen. Ik e - geloof, dat je doch ter cn hij elkaar al ontmoet heb ben. HIJ wierp een aarzelenden blik op het dwaas-trotsche gelaat, maar Ryall schudde zijn hoofd. Ik heb er niets van gehoord. zei hij. Ah, zoo, zei Sir Jozef, als had dit antwoord hem verlicht Mor gen om acht uur dan. Een mooi uit zicht heeft u hier. Mooie landerijen die van u, voegde hij er bij, ter wijl hij van onder zijn oogleden naar de verwaarloosde velden keek. Goe den dag. Om acht uur zullen wij dus het genoegen hebben u te zien. Nu, Reginald Ben je daar nu niet mee ingenomen zei zijne vrouw, toen hij weer in do kanier kwam. Natuurlijk komt het altes door mij die uitnoodiging, bedoel ik. Sir Jozef zag dadelijk, dat ik een dame was en handelde daarnaar. Hij kwam hier om eens een kijkje te ne men en dit is het resultaat Nu, wat zal ik aantrekken Natuurlijk ga ik zeer gekleed Ik kan Nora niet vinden, zei Ryall, met groote onrust op het ge laat, Ik ben in Nelsworthy ge weest en heb overal navraag gedaan. Och, tob toch niet meer over dat meisje zei mevrouw Ryall haar zal niets mankeeren. Zij is natuurlijk naar een van haar oude kennissen gegaan, naar een van lie boerenfamilies, waarmee zij zulke dikke vrienden is. Laten wij ons over haar niet ongerust maken zij zal wel gauw terugkomen. Maar nu is de vraag zal ik mijn purperen fluwee- len japon met de parels, of mijn wit- satijnen met de amethisten aantrek ken Ik moet er od mijn yoondeeligst uitzien, Reginald. O, kijk toch niet zoo somber. Nu hebben wij een kans, om de plaats in te nemen, die ons toekomt de plaats waarover jij al tijd leutert en dio moet bewijzen, dat wij niet de eerste de beste zijn. Jij bent nog goed voorzien. Ik weet, dat je een gekleed© jas hebt, omdat ik haar gezien heb. Zij is ouderwetsch, en je ziet er in uit als een vogelver schrikker maar het doet er niet toe, hoe een man er uitziethet komt op de vrouw aan, die hem vergezelt. Zij dacht en sprak sinds dat oogen blik over niets anders dan haar ja pon, totdat zij ln een gehuurde vigi lante naar de Hall reden. Zij was be sloten tot het purperen fluweelea costuum, met een streng groote val- sche parels. Zij had ziclizelf met groo ter zorg opgemaakt, dan gewoonlijk, en als men haar had kunnen ophan gen, dan zou zij in ean winkel-étalage goed voldaan hebben want, helaas de kunst van zich op te maken wordt in practijk gebracht door dames van hooger rang en stand dan actrices an chanteuses. Zij was oen on al opge wondenheid, terwijl Ryall somber naast haar zat op weg naar de Hall, en haar opgewondenheid be reikte haar toppunt, toen zij de rij bedienden voorbij ging en ontvangen werd door Lady Ferrand, eene ze nuwachtige en vervallen nulliteit, en begroet door Sir Jozef, een en al welwillendheid en gemaakte vriende lij klieid. Zij kwamen natuurlijk laat, want mevrouw Ryall had tot op het laatste oogenblik voor haar spiegel gestaan, en zij kon alleen nog ma$r aan Miss Florence Bartley voorgesteld worden. Daarbij merkte Sir Jozef niet een glimlach op, dat Miss Bartley zoo goed als een familielid en haar va der oen groot vriend van hem was. Zij gingen de eetkamer binnen. Er waren veel gasten. Sir Jozef hield er van, menschen om zich heen te heb ben. Evenals veel parvenu's had hij hel zwak, gaarne nienschen uit voor namen stand om zich heen ie zien en te eten te geven, menschen die hem achter zijn rug uitlachten en hem onder elkaar ..Oude Joe" noemden. Het was een weelderig diner, zooais mevrouw Ryall nooit meer had b.. woond. Ieder lachte cn praatte naar hartelustmaar Sir Jozef, aan wiens rcehtorzljdo haar een plaats was aan gewezen, schonk haar buitengewoon veel aandacht, en na een paar glazen wijn was haar tong losgeraakt Zoo nu on dan terwijl zij sprak heerschte er algemeen stilzwijgen, de andere gasten keken dan nieuwsgie rig naar tiaar en met veelbeteekenan- de glimlachjes elkander aan maar Sir Jozef keek dan mat verstoord ge laat zijn gasten aan en wijdde nog meer attenties aan haar. Niet ver van haar af lette miss Florence, stralend in haar schoon heid en Parijsch costuum, voortdu rend op haar, zonder den schijn aan te nemen dat te doen, en zoo nu en dan rustte haar blik op den echtge noot van de vrouw, die daar stijf en zwijgend terneer zat, maar die in weerwil van zijn zichtbare zwakheid, er toch als een gentleman of den schim van een gentleman uitzag. Na het diner, voordat da heeren zich weer bij de dames voegden, zocht Florence haar weg naar mevrouw Ryall, en moedigde haar aan can te praten en toen iemand een of andere opmerking maakte over muziek, vroeg zij mevrouw Ryall, om wat te zingen. Op dit oogenblik was deze dame in den zevenden hemel van zelfvoldoe ning, en zij ging naar de piano, speel de en zong. Als men nog eenigsrins twijfelde aan den indruk, dien zij had teweeggebracht, dan verdween die twijfel op dit oogenblik. Zij koos een van haar meest populaire liedjeSj het heette „Matrozenliefde" en zij zong het ja, zooals zij gewoon was hot te zingen, toen zij nog als de „Gelukkige Amalie" voor 'haar twijfelachtig^ publiek optrad. Er wa ren eenige dames aanwezig, die hui verend in haar stoeien achterover- leunden maar de heeren gingen am haar heen staan, tv.cse'.aan blikken en gebaren van waardeering en j;!ei- zier en applaudisseerden luid. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5