Oood. sasfftttn)u^ "Pétt warton beide boenen afgereden. Bij den overweg bij do halte Eext Jgfta den Noordooster Locaalepoorweg, gke, zooals alle andere overwegen van alen spoorweg, niet door alfll uithoo rnen is afgesloten en waar men van beide kanten den trein goed kan tien Aankomen, is oabagrijpèlijkerwijie de jBJbury iloor eon der treinen gegrepen an werd ongevoecr 800 M. madogc- Aleurd on geheel verbrijzeld. Het paard bleef caigodeerd en ging op hol. Door dit ongeval is goblekaa, dat het afsluiten der ovorwegen door hoornen ■eer noodzakelijk raag woerden ge- Acht ONTSPORING. Van don sneltrein 152 ontspoorden gisterochtend bij het station Boven- Karspe! een postwagen en parsonen- rijtuvi', waarin 20 passagiers zaten. Eenigon hunner worden licht ge kwetst ONGELUK AAN BOORD. Gistermorgen lag tot vertrek ln de iWijnnaven te Rotterdam gereed de pleiziormoiorboot, toebchoorende aan aeu gerant van don Restaurant du Passage, die voornemens was met twee ga-sten een tochtje te maken, die met liem dan ook reeds aan boord waren, evena\s de machinist. Plotse ling werd een hevige knal vernomen en zag men do vlammen hoog boven de Regentessebrug uitlaaien. Men ver bloedt, dat oen vonk in de benzine tank ls terechtgekomen en deze, wel ke 90 liters van de gevaarlijke vloei stof bevatte, hcoft doen ontploffeu. 'Allo vier de personen aan boord kre gen min of meer ernstige brandwon den. Het ernstigst wel de machinist, die ter plaatse door dr. C. Nolcn werd verbonden. De andere drie konden rich to voet naar het ziekenhuis be geven, ten einde rich te doen helpen. De brand aan boord van het scheepje werd gebluscht met twee stralen. Het, voorschip is geheel vermeld. TYPHUS Aan den Langendijk komen weer Vele typhusgevallen voor. Ook te Monnikendam heerscht de typhus Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede: A. dat zijn gesteld, in handen van B. en W. om advies: 1, een sclirijven van de maatschap pij lot verbetering van de huisvesting van nrmveriuogeiiden, houdende toe zending van teekeningen betreffende den bouw van zeven perceelen aan de Kerkhofskaat; 2. een verzoekschrift van de aid. Haarlem van den Bond van Ned. On derwijzers om ook aan dc hoofden ,Van scholen het onderwijs in een dor klussen op te dragen; 8. do rekening en verantwoording pver 1909 betreffende het St. Elisa beth's of Grootc Gasthuis; 4. een verzoekschrift van het Be stuur der afd. Haarlem van do Ver- feeniging tot bevordering van het on derwijs in hundenarbeid in Neder land om te garand eer en een som van ten hoogste 100 lot dekking van een eventueel nadeelig saldo op de cur sussen in papier, karton en klei-ar- beid; 5. een verzoekschrift van de wed". 'A. Schornagel—v. d. Vlerk, om' een gedeelte gemeentegrond aan het Nieu we Kcrksplein te mogen koopen; een schrijven van het Bestuur van het Gemeentefonds'ter bevorde ring van de verzekering tegen de gel delijke gevolgen van werkloosheid, .waarbij opnieuw ter goedkeuring .wordt aangeboden het huishoudelijk reglement betreffende dit fonds; 7. Een verzoekschrift van II. II. Spangenberg om te worden benoemd tot makelaar in metalen; 8. een .Verzoekschrift van Mej'. C. J. Donk om haar met ingang van 1 September a.s. eervol ontslag tc ver- leeuen als onderwijzeres aan school no. 6; 9. een verzoekschrift van het be stuur van de afd. Haarlem en Om streken der Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde om eed subsidie voor 1911 voor den tuinbouw wintercursus; B. dat do i- den Commissaris der Kuniugin in de provincie Noord-Hol land ontslug is verleend als buitenge woongemeente-veldwachter aan B. v. Leeuwen, ontslagen noodhulp-brug wachter; C. dat op 23 Juni j.l. zijn opgeno men de boekeu en kas van het pen sioenfonds voor weduwen en weezen ,van gemeenteambtenaren. Allfes werd in orde bevonden, terwijl het saldo in kas .405.63 bedroeg. D. dat op 27 Juni j.l. is overleden de commies ter gemeente-secretarie J. Webex; E dat door B. en \V. is benoemd: 1. tot opzichter 2e klasse bij den dienst van het Bouw- en Woningtoe zicht, L. M. van Buren; en 2. tot bewaarder der opleidings school voor mesjes, C. Dekker; en dat door ben ls bevordwd tot opzichter 1ste klasse bij den dienst van het Bouw- en Woningtoezicht, de opzichter 2e klasse, G. A. Brengers; F. dat door B. en W. aan C. S. Snell van Dockum eervol ontslagen dienstbode van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, een pensioen is ver leend ten bedrage van 113 's jaars en aan G. F. J. Erdtsieck. weduwe .van J. Weber, ln leven commies ter gemeentesecretarie, ten bedrage van 363 's Jaars; G. dat B. en W. hebben besloten ten behoove van de muntgasverbruikera ook das Zaterdagsavonds de gelegen heid tot inwisseling van 2 1/2 cents- Stukken open te stellen. B. on W. stellen alsnu voor do ter Buko ingekomen verzoekschriften voor kennisgeving aan to namen; H d&t do Inzendingen vod de ao- «BMWéHJSè ddtfiws^Mrding, vSsTSe gemeeeiio-liahtfabriekan en van het openbaar Slachthuis op de tentoon- telling Yoor Gemeentebedrijven on langs te Scheveningen gehouden, thans zullen worden tentoongesteld Dat zijn ingekomen: lo. Een schrijven van Gedeputeerde Staetn der provincie Ncord-Holtand ten g-döide van het door hen goedge keurde raadsbesluit van 20 April J.l., no. 11, tot vaststelling van het uit breidingsplan van gronden in den Vearpolder; 2o. een schrijven van dezelfden ten geleide van hel door hen goedgekeur de raadsbesluit van 1 Juni j.l. no. 11, tot aankoop van hei perceel aan de Hageetraat no. 17; 3e. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 1 Juni j.l. no. 12 lot aankoop van terrein aan den Har- menjansweg; 4o. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 1 Juni j.l., no. 13, tot overdracht van grond aan de Leid- sche Vaart; 5o, een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 1 Juni j.L na 14, tot het voeren van eene procedure in zake varbreeding van de Tempeliers straat; 6o. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 1 Juni j.L, no. 16 tot verkoop van grond aan J. C. E. L. Schönhuth. 7o. een schrijven van d ezel Ten ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 1 Juni j.l. no. 20, tot in gobruikgeving Yon lokalen ten behoeve van de Rijksnormaallessen. 8o. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 22 Juni j.L, no. 4, tot vaststelling van eenen staat tot af- en overschrijving dienst 1909, 9o. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 22 Juni j.l., no. 5, tot vaststelling van eene eerste sup- pletoire begrooting der gemeente, dienst 1910. lOo. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 22 Juni j.L, no. 17, tot ingebruikgeving van lokalen in den Doelen; llo. een sclirijven van dezelfden ten geleide van bet door hen goedgekeur de raadsbesluit van 22 Juni j.l. no. 19 tot aanvaarding van schilderijen; 12o. een schrijven van dezelfden ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 22 Juni j.l., no. 20, tot veirkoop van grond aan de Stolbergstraat. 13o, een schrijven van de "Vereemi- ging tot veredeling van den Neder- landschen vischstand in zake het ne men van maatregelen tegen het weg vangen van te kleine viscli. 14o. eene voordracht van Curatoren van het Gymnasium tor benoeming van leeraren aan die inrichting; l5o. een voorstel van B. en W. tot vaststelling van eenen staat tot be schikking op den post Onvoorziene uitgaven, dienst 1910, met rapport van do Commissie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën; 16o. een voorstel van B. on W. tot, beschikbaarstelling van 81.000 tot verbetering van de verkeerswegen aan de Spaarnezijde en van liet stads gedeelte aan de overzijde van het Spaarne naar de binnenstad. PUNT 6. Mej. A. S. C. Moll alhier, biedt, vol gens verlangen van wijlen mevrouw Vormasen, aan de gemeente ten he li oevo van het archief ten geschen ke aan het geschilderd portret van den luitenant-generaal Dénis Lam bert Jacques Joseph Vcrmasen, gebo ren te Leiden, 28 Mei 1776 en overle den te Breda 25 Februari 1855. Gedu rende een tweetal jaren was hij Pro vinciaal Kommandant van Noord- Holland, en als zoodanig woonachtig te Haarlem. Verder worden aangeboden eenige stukken hem betreffende. B. en W. stellen voor deze geschenken onder dankbetuiging te aanvaarden. De heer MODOO vraagt of die stuk ken belangrijk zijn en kunstwaarde hebben. Is dat niet zoo, dan is spre ker tegen aanvaarding. De meneer, die op 't portret staat heeft twee jaar in Haarlem gewoond. Maar heeft dat portret geen andere waarde De VOORZITTER zegt, dat het por tret niet de hoogste kunstwaarde beeft. De commandant heeft zich on derscheiden. Het stuk heeft dus histo rische waarde voor de Gemeente. En 't neemt niet veel plaats in. De heer MODOO zal na deze mee- deelingen tegen stemmen. Hij vindt't feit, dat iemand hier twee jaar pro vinciaal commandant is geweest, niet belangrijk genoeg ooi zijn portret te bewaren. Dit is de manier om van een onbelangrijke zaak een belangrijke te maken. De VOORZITTER zou 't toch jam mer vinden, als de Raad met den heer Modoo meeging, 't Zal de eige naars van voorwerpen enz. afschrik ken om iets ten geschenke aan te bie den. Bovendien, al heeft 't stuk niet zoo'n heel groote historische waarde, 't kan later belangrijk worden uit een historisch oogpunt. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De heer Modoo verklaart zich te gen. PUNT 7. Bjj B. en W. is ingekomen een schrijven van commissarissen der ge meentelijke Bank van Leening alhier, betreffende een niauwo regeling der jaarwedden van ós beambten en van oen schatter dar paarlen en edel gesteenten r— tan dio inrichiinz. Tëgés de vafilsfefünfrvaïi «es fïïeir- we regeling bestaan bij B. en W. geen bedenkingen. Het college stelt voor de jaarwedden aldus te regelen Van den directeur minimum 1600 maximum 2000 vnn den boekhouder min. 1200, max. 1500 van den schatter der gouden, zilveren, zijden, wollen en andere panden min. 1GO0, max. ƒ1150; van den len klerk min. I S00, max. 950van den 2en klerk min. min. ƒ500, max. ƒ800; van den schatter der paarlen en edelgesteen ten max. ƒ900. Tevens om den directeur, boven zijn jaarwedde een toelage te verlee- nen van ƒ200 's jaars, zoolang hij hei tegenwoordige gebouw van de Bank van Leening bewoont. Met uitzondering van den schatter der edel gesteenten, zullen de jaarsvel den, voor den directeur met 100, voor de overige beambten met 75 worden verhoogd, telkens nadat zij twee volle Jaren dienst in dcnzolfden rang hebben volbracht Indien zij dit niet zijn, zullen de jaarwedden der beambten, die 1 Juli 1910 in dienst waren, zoo spoedig mogelijk met deze regeling in overeenstemming worden gebracht B. en W. stellen ten slotte voor de regeling 1 Juli 1910 in werking te doen treden. De heer VAN DE KAMP vraagt, niet aan Commissarissen, maar aan B. en \V. do bevoegdheid toe te ken nen te beslissen inzake de salarisver- hoogingen. gelijk dat ook bij andere takken van dienst geschiedt. De heer VAN STYRUM zegt, dat B. en W. zoo weinig verstand hebben van bank-van-leening-zaken. Daarom is 't beter, dat commissarissen die be voegdheid hebben, Het punt wordt goedgekeurd. PUNT 8. B. en W. stellen den Raad voor, aan den bewaarder van de school voor meer uitgebreid lager onderwijs no. 1 alhier op zijn verzoek, een toe lage te verleenen van 100 's jaars als tegemoetkoming in de kosten van de dagelijksche schoonmaak van ge noemd schoolgebouw. Deze school toch bevat 20 vertrek ken, zoodat aangenomen kau worden dat dagelijks 4 lokalen meer schoon gemaakt moeien worden dan in een schoolgebouw voor gewoon lager on derwijs. Aldus wordt besloten. PUNT 9. B. en W. stellen den Raad voor, aan den bewaarder vun de H. B. S. met 3-jarieen cursus en daaraan ver bonden Handelsschool met twee-jari gen cursus met ingang van 1 Janua ri 1910 een toelage toe te kennen ad f 150 's jaars, als tegemoetkoming in de kosten van de dagelijksche schoon maak van dat schoolgebouw Wordt goedgekeurd. PUNT 10. B. en W. stellen den Raad Voor, alsnog een bedrag van 300 beschik baar te stellen, nooclig voor het aan schaffen van enkele schoolmeubelen en schoolbehoeften, ten dienste van de H. B. S. met 5-jarigen cure us, onder overlegging van een schrijven van den directeur der H. B. S. met 5-jari- gen cursus alhier en een ter zake uit gebracht advies van den directeur van openbare werken. Aldus wordt besloten. PUNT 11. B. en W. stellen den Raad voor de Buitengewone School voor lager on derwijs tiidelijk te vestigen in het schoolgebouw aau de Ged. Oude Gracht, nadat aan dit gebouw de noo- dige verbeteringen zullen zijn aange bracht. Wegens uitbreiding van het aantal klassen aan de school voor M. U. L. O. no. 2, zullen nl. lokalen in gebruik moeten genomen worden van de in de onmiddellijk© nabijheid van deze school gelegen hulpschool aan de Botermarkt. Tevens stellen B. cn W. voor, de hiervoor benoodigde gel den beschikbaar te stellen. De heer BREGONJE merkt op, dat er verschil van meening bestaat tus- schen den Directeur van Openb. Wer ken en den Schoolopziener, die 't niet wengchelijk vindt deze school hier lang gevestigd te houden. De heer KRUSEMAN zegt, dot nog niet meegedeeld kan worden, hoelong de school hier blijft, daar dit verband houdt met de ontruiming der tegen woordige Leerschool der Rijkskweek school. De heer BREGONJE dringt aan op spoedige verplaatsing. Vooral voor zwakzinnigen moet veel zorg gedra gen worden, 't Is er een drukke straat, waar de school komt, Het voorstel wordt goedgekeurd. PUNT 12. B. en W. stellen den Raad voor hen te machtigen tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente Bloemendaal, om met ingang van 1 Augustus 1910 den prijs van het door Haarlem aan Bloemendaal te leveren duinwater wordt bepaald op 10 ets. per kub. M. De heer VAN DE KAMP weet niet, waarom men Bloemendaal 5 cents minder zal laten betalen dan vroeger. B. en W. spreken van gemeenschap pelijke heiaDgeu. Maar van Bloemen daal moet men niet te veel medewer king verwachten. Spr. herinnert aan een geval van recenten datum, dat de Justitie Bloemendaal moest dwingen de besluiten van den Haarleni3chen Raad te eerbiedigen. De liefde moet niet van éen kant komen. Spr. wil do zekerheid hebben, dat Bloemendaal geen eigen waterleiding zal maken. De heer TJEENK WILLINK wenscht de Waterieidingcommissio over deze zaak te hooien. De beer MODOO aclit dit niet nuo- dig. Vonden de leden dier Commissie dit noodïg, dan zouden zij zelf wel spreken. De heer DE BRAAL sluit zich daar bij aan. Da heer LOOMEIJER, lid der Wa terleidingcommissie, acht het advies dej Commissie niet poodlg. Allo leden gaan volkomen mee met 't voorstel van B. jan W. Tïe heer BREGONJE slcifll In met wat de heer Van de Kamp heeft ge zegd. Men moet weten, dat er geon Waterleiding door Bloemendaal zal gemaakt worden. De heer TJEENK WILLINK zal de Waterl. Commissie geen taak opleg gen, die dc Commissie niet wenscht. Dc heer LASSCHUIT wil 'n voor stel indienen, dat de levering A 10 et slechts zoolang zal duren, als Bloe mendaal geen eigen waterleiding neemt, indien de heer Van de Kamp dit voorstei niet doet. De heer VAN DE KAMP is door vole leden gerustgesteld, dat Bloemendaal geen eigen waterleiding zal nemen. Hij zal dus een dergelijk voorstel niet doen. Do lieer LASSCHUIT Kunnen we nu gerust zijn? De VOORZITTER Dat weet 'k niet. Wel, dat er meer kans is, dat Bloe mendaal geen waterleiding maakt, wanneer de prijs laag is, dun wanneer men den waterprijs hoog stelt. Wat nu de kwestie van de Kleverlaan be treft, al handelde Bloemendaal nu zoo. dan moet Haarlem zich daardoor niet laten beïnvloeden. (Applaus.) Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. PUNT 13. Ten einde de bedoeling van artikel 10 der overeenkomst aangaande do gaslevering van Haarlem aan Velsen ie verduidelijken, stellen 13. en W. den Raad voor, dit artikel als volgt te le zon Het gas zal aan do gemeente Vel sen geleverd worden togen den prijs van 4 1/2 cent per kub. M. Deze prijs zal echter met 1/3 cent per kub. M. verhoogd worden, zoo dc kolenprijs per 1000 kg. 9 of meer, doch minder dan ƒ10 bedraagt, en telkens opnieuw met 1/3 cent per kub. M. voor elke stijging van dien prijs met een vollen guldon. De bovengenoemde loveringsprljs zal Jaarlijks worden berekend naar den gemiddelden prijs in het afgeloo- pen kalenderjaar door de Gemeente lichtfabrieken voor de gaskolen be taald, en zal gelden van 1 Mei van het lóopende, tot 1 Mei van het vol gende jaar. Van het begin der gasle^ vering tot 1 Mei daaropvolgende zal de leveringsprijs echter, onafhanke lijk van den kolenprijs, 4 1/2 cent por kub. M. bedragen. Mochten tengevol ge van verandering in de bereidings wijze te Haarlem de. voortbreugings- kosten van het gas dalen, zoo zal de leveringsprijs per kub. M. van het gas aan de gemeente Velsen verminderd worden met het volle bedrag der da ling van do productie-kosten per kub. M., uithoofde van genoemde oorzaak. Tevens slellen 15. en W. voor, de laatste alinea van art. 12 der boven genoemde voorwaarden to doen ver vallen. Wordt goedgekeurd. PUNT 14. B. en W. stellen voor, do Algemee- ne Vereeniging voor Bloembollencul tuur vergunning to verleenen, het, tentoonstellingsterrein op 1 Augustus a.s, op te leveren, daar dit niet kon op 1 Juli 1910. Aldus wordt besloten. PUNT 15. Do Rechtsgeleerde Commissie acht het. noodig om maatregelen te treffen legen het verstoren dei- openbare or de dooi' aanvulling der Politieveror dening. De voorgestelde aanvullingen der Politieverordening luiden als volgt: Een nieuw art. 58ter: Met boete van tem hoogste 25.of I hechtenis van ten hoogste 6 dagen wordt gestraft: a. Ieder, die op of aan den openba ren weg rumoer maakt, onnoodig op dringt of op andere wijze de orde verstoort; b. Ieder, die niet onmiddellijk zij nen weg vervolgt of zich niet in eene bepaalde richting verwijdert, wan neer hem hiertoe, bij eene vechtpartij, bij twist of bij eenigo tot toeloop op den weg aanleiding gevende gebeur tenis, of ter voorkoming van strem ming van het verkeer, door eenen ambtenaar of beambte van politie de last gegeven wordt; c. Ieder, die geen gevolg geeft aan de bevelen van de ambtenaren of be ambten van politie, gegeven wanneer bij het aan- of uitgaan van openbare vermakelijkheden, bij aankomst of vertrek van middelen van vervoer, of bij eenige tot samenstrooming van pu bliek aanleiding gevende gebeurtenis, of in het algemeen in het belang der openbare orde of veiligheid het ver keer langs bepaalde wegen geheel of gedeeltelijk moet worden gestremd, of daarvoor bopaoldc richtingen worden aangewezen. Verder worden de volgende nieuwe artikels voorgesteld. Een nieuw artikel 55ter: Voor zoover daarin niet is voorzien bij eene wet of Koninklijk Besluit wordt gestraft met iA>ete van ten hoog ste 25.— of hechtenis van ten hoog ste 6 dagen hij, die zonder of niet overeenkomstig eene voorafgaande schriftelijke vergunning van Burge meester en Wethouders aan de hui zen van ingezetenen of op den open baren weg eene inzameling van gel den houdt. Een nieuw artikel 123 bis: Met boete van ten hoogste 5. wordt gestraft ieder, die het water der openbare wateren bezigt om daar in groenten, vruchten of ooft te was- schen of af te spoelen. De heer VAN DE KAMP vraagt bij de behandeling van punt c., of men nu gehouden is om altijd rechts te houden. Do heer VAN STYRUM zegt, dat dit alleen behoeft te geschieden in de ge vallen als bovengenoemd. (Zie het voorstel.) Do heer VAN DE KAMP vraagt bij do behandeling van art. 128bis óf nu ook do schippers strafbaar zijn, die een puts water scheppen om hun üxoante te wasschan_ De lieer VAN STYITOM zegt, dal dit inderdaad het geval is. Het geheele voorstel wordt aange nomen. PUNT 16. B. en W. bieden den Raad ter vast stelling aan een oniwerp-reglement betreffende do Arbeidsbeurs te dezen- stede. De heer VAN DE KAMP stelt een amnedement voor op art. 19, om te bopalcn, dat bij het plaatsen van werklieden doof" de Arbeidsbeurs den voorrang wordt gegeven aan degenen, die lid eener werkloozenkas zijn. Spr. acht dezen maatregel ge- wenscht, ten einde den werknemer te prikkelen tot deelneming aan de werkloozenverzekering. Eonige prik kel daartoe ls z. i. teec gewenscht. Deze maatregel zou zijn een eisch van billijkheid, ten opzichte van de werkloozenkas als nuttig instituut. Het zou zijn een blijk van waardee- ring tegenover de verzekerdendie in tijd dat er werk is, gezorgd hadden voor tijden van werkloosheid. En ten slotte acht spr. het in het belang der gemeentekas, dat zich zoo velen als maar mogelijk is verzekeren tegen de gevolgen van werkloosheid. Om al deze redenen meent spr. te mogen zeggen, dat het in het belang der gemeente is, deze toevoeging voor te stellen. De VOORZITTER, door den secre taris daarop opmerkzaam gemaakt, zegt, dat de Raad geen amendemen ten mag stellen. Hij heeft 't reglement alleen goed of niet goed te keuren. Spr. stelt echter voor dit amende ment aan het Bestuur toe te zenden. Dat wil het dan wellicht wel overne men, daar er geen bezwaar tegen zal bestaan. De heer DE BRAAL heeft dit be zwaar, dat degenen, die geen con tributie meer voor de werkloozenkas kunnen betalen achtergesteld worden. Do heer VAN DE KAMP vraagt ook om het Bestuur te verzoeken duide lijker te slellen het aantal keer en, dat iemand mag verzuimen, om ken nis te geven aan de Arbeidsbeurs, wanneer hij niet meer werkloos is. Nu wordt er namelijk gezegd, dat iemand, die „herhaaldelijk" dat ver zuim pleegt, niet meer zal geholpen worden. Ook dit verzoek zal aan het bestuur overgebracht worden. De VOORZITTER stelt tlians voor, om het geheele punt aan te houden tot de volgende vergadering, die over veertien dagen, uiterlijk over drie weken zal worden gehouden. PUNT 17. De heer G. Meppelink alhier, heeft tot B. en W. het verzoek gericht om aan zijn nader te noemen lastgever voor 12 per vierk. M. in koop af te staan een gedeelte grond, gelegenten Zuiden van de Tempeliersstraat. Hoe wel de prijs van dezen grond is be paald voor een gedeelte op f 13 en voor een ander gedeelte op 15 per vierk. M., stellen B. en \V. toch voor, met den aangeboden prijs genoegen te nemen, daar het te koopen terrein zeer diep is en zal worden bebouwd met een .perceel, hetwelk als afslui ting zal dienen van de aan de Zuid zijde vau do Tempeliersstraat staan de huizen. Tegen het ingediend plan voor het op bedoelden grond te bouwen woon huis bestaat bij B. en W. geen be zwaar. De heer VAN ROSSUM acht den prijs te laag. Hij stelt voor 15 te vragen. De heer DE BREUK zegt, dat dit niet kan, daar de Raad besloot dezen grond gedeeltelijk voor 15 en gedeel telijk voor 13 te verkoopen. De heer VAN ROSSUM stelt tlians voor te bepalen, dat deze grond 15 zal kosten, uitgezonderd dat gedeelte, waarvoor de Raad ƒ13 bepaalde. Het voorstel-Van Rossum wordt aangenomen met 14 tegen 8 stammen. Vóór waren de heeren Krelage, Bre- gonje, Seïgnettc, Middelkoop, De Brual, Van den Berg, Van Rossum, Van de Kamp, Rirtkema, Modoo, Schram, Welsenaar, Visser en Tieenk Willink. PUNT 18. B. en W. stellen voor aan den heer J. C. E. L. Schönhuth te verkoopen 100 M2. grond aan de Julian astraat, voor 13 per A12., om daar een tuin aan te leggen voor een perceel al daar. Wordt goedgekeurd. PUNT 19. B. en \V. stellen voor aan den heer E. van Diggelen, te Hillegom, tot we- deropzeggens toe vergunning te ver leenen tot het hebben en gebruiken van drie uitgangen van het perceel kad. gemeente Bloemendaal D No. 1155 over perceel D. No. 890 naar den weg langs de Leidsche Vaart D. No. 889. Zij stellen mede voor, aan den heer Van Diggelen voor 0.57 1/2 pc-r maand tot 31 December a.s. te ver huren drie stukken grond, elk van 8 M2. te Bloemendaal D. No. 890 en twee stukken grond daar ter plaatse samen 45 M2. groot. Aldus wordt besloten. PUNT 20. Door den heer F. L. Ocsteubroek is tot B. en W. het verzoek gericht om, in afwijking van het bepaalde bij Raadsbesluit van 8 December 1909, de gronden op de bij dat besluit behoo- rende teekening met da letters o en p aangegeven, niet tegelijkertijd, maar afzonderlijk aan de gemeente te mogen overdragen. Tegen de inwilliging vau dat ver zoek bestaat bij B. en W. geen be zwaar. Wordt goedgekeurd. PUNT 21. B. en W. stellen voor het Uit breidingsplan van 28 Nov. 1906 te herzien en te bepalen, dat do Lange Laan niet meer loopt tot den Ko ninginneweg en <Je grenslijn der Ge meente aan de Schouwtjeslaan zal vastgesteld worden volgens de gewij zigde kadastrale kaart. Aldus wondt besloten. PUNT 22. B. en W. stellen voor onbewoon baar te verklaren de perceelen Tuin- laantje nas. 6, 8, 10 en 12. De heer KLELJNENBBRG betreurt het, dat B. en W. tegen het advies der Gezondheidscommissie in, niet voorstelden, om den eigenaar voor te schrijven, dat hij binnen drie maan den de perceelen bewoonbaar moet maken, maar de perceelen al dade lijk onbewoonbaar willen verklaren. De deskundige van de Gezondheids commissie verzekert, dat het perceel bewoonbaar te maken is. Waarom heeft men niet denzelfden weg ge volgd, als men anders doet, door den eigenaar verbeteringen yoor te schrij ven De heer DE BREUK zegt, dat de deskundige van de gemeente meent, dat de perceelen niet bewoonbaar kunnen gemaakt worden. De wonin gen liggen in een zak. Wil men het perceel verbeteren, dan moet het peil een hal ven meter worden opgehoogd. En dan moeten ook de zolders wor den verhoogd. Bovendien is de riolee- ring niet in orde. Laatst viel er een kind in een put. Er zijn geen tras ramen in en de muren ziin van slecht materiaal. Alle woningen zijn van vocht doortrokken. Op het oogenblik zijn zij niet bewoond. Spreker is er nog twee uren geleden geweest Een der perceelen dient tot Moemenpak- huis. Eenige weken geleden waren er nog bewoners, die klaagden spreker hun nood. De heer KLEI.TNENBERG zegt, dat de quaestie, waar het om gaat, alleen deze is, dat men den eigenaar recht moet doen. Is er gelegenheid tot ver beteren, dan mag men niet tot onbe woonbaarver klaring overgaan. En do woningen kunnen verbeterd worden. Hoeveel dat kosten zou, gaat den Raad niet aan. De heer DE BREUK handhaaft zijn meening. De deskundige van de Ge zondheidscommissie wil enkel de vochtigheid doen wegnemen, maar daarmee is men er niet. De heer WELSENAAR meent ook, dat eerst aangeschreven moet wor den tot verbetering. Het zou veel geld kosten, om de verbeteringen aan" te brengen en de eigenaar zal het niet doen, maar hij zou t kunnen doen. En zoolang dat kan, mag men niet onbewoonbaar- verklaren. Bovendien door in beroep tc gaan heeft de eige naar 't in de hand, de onbewoonbaar- verklaring twee jaren op te houden. Het is beter, die aanschrijving tot verbetering uit te vaardigen. Dan is de zaak in drie maanden in orde, Dc heer MODOO is ook voor verbe tering. Want bouwt men nieuwe wo ningen, dan wordt meestal de huur prijs hooger. Daardoor ook door het streven van den Bond tot verbete ring van de Volkshuisvesting ra ken de bewoners van goedkoopsr per ceelen in 't gedrang. Die perceelen worden afgebroken en door duurdere vervangen. De lieer VAN STYRUM merkt op, dat do onbewoonbaarverklaring vol gens de Bouw- en Woningverorde ning eerst dan mag geschieden, als verbetering onmogelijk is. De Raad mist dus in dit geval de bevoegdheid tot onbewoonbaar-verklaring. De heer LASSCHUIT is bet met deii heer De Breuk eens, dat het niet mogelijk zal zijn, al de gebreken weg te nemen. De heer VAN STYRUM zegt, dat de gemeente-deskundige meent, dat een „redelijke" verbetering niet aan te brengen is. Dat beteekent dus, dat hij zelf het geld er niet voor zou over hebben. Maai- dat zegt nog niet, dat het ver beteren geheel onmogelijk is. De VOORZITTER meent, dat men zich moet houden aan den deskundi ge, door den Raad aangesteld, en niet aan den deskundige dei- Gezondheids commissie. De lieer WELSENAAR merkt nog op, dat het hier alleen een quaestie van recht geldt. Het voorstel van B. en W. tot on bewoonbaarverklaring wordt in stem ming gebracht en verworpen met 12 stemmen tegen en 10 voor, die van do heeren Middelkoop, De Braai, Dc Breuk, Kruseman, Van den Berg, Hulswit, Schram, Winkler, Lasschuit en Visser. PUNT 23. Benoeming van de leden van do Commissie voor bezwaarschriften in zake de plaatselijke directe belasting. De aftredenden worden herbe noemd. PUNT 24. Voordracht tijdelijk leerares in de Fransche taal aan de Meisjesschool voor M. O., ontstaan door het vertrek van mej. "G. C. de la Bastide lo. mej. A. A. Joustra, Groningen, 2o. M. Mees, Den Haag. Benoemd wordt mej. A. A. Joustra. PUNT 25. Voor de periodieke verkiezing van leden van de Colleges van Zetters voor 's Rijks directe belastingen moet de Raad dubbeltallen aan den Commis saris der Koningin aanbieden. De aftredende leden, de heeren FL J. van Dieren Bijvoet, J. Smits C.Jzn. en G. J. Cramer zijn bereid een her benoeming te aanvaarden. Behalve de namen dezer heeren hebben B. en W. op de dubbeltallen de namen geplaatst van de heeren H. Fikkert, J. W. van Santé en J. L. E. I. Breda Kleynenberg. De dubbeltallen worden aldus vast gesteld. RONDVRAAG. De heer MODOO, wijzend op liet bericht in „Haarlem's Dagblad", dal B. en W. de plaatsing van een hand wijzer naar de Drinkhal der Staal- waterbrannen hebben geweigerd, vraagt waarom dat geschied is. Er staan in de stad zooveel van die din gen. Waarom dit kleine poginkje, om den bloei van de Maatschappij wat to bevorderen, nu weer verijdeld Spre ker wil niet aannemen, dat het Ge meentebestuur de Maatschappij wil tegenwerken. Do VOORZITTER weet niets van aa zaak. Zij is in zijn afwezigheid be handeld. Hij zal de vraag echter bij B. en W. ter sprake brengen. Te half vier wordt daarop de ver- jzadecinir. szesloten.

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 6