HAARLEM S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. VRIJDAG 22 JULI 1910 Buiteulaadsch Overzicht Gisterenavond laat is DE SPOORWEGSTAKING IN ENGE LAND OPGEHEVEN, verklaard. De stakers namen genoe gen met de voorstellen der directie en gaan heden weer aan den arbekL Dcze oplossing ls even onverwacht gekomen als de staking zeil. Gister middag hebben de stakers nog een vergadering gehouden, waarin beslo ten werdniet meer met de directie van de Noordoosterspoor te onderhan delen, zoolang de eisch, om den ran geerder Goodschild weer in z'n oude plaats te herstellen, niet ingewilligd werd. 't Ging dus blijkbaar vooral om dien rangeerder. De directeur der maatschappij heeft daarover een schrijven gepubliceerd^ waarin hij o. n, betoogt Op een terrein, dat de maatschappij te Gateshead (aan don overkant von Newcastle) heeft, was een hoofd-rangeerder van het ooste lijk naar het westelijk deel verplaatst. De man voelde zich verongelijkt, of schoon er in zijn werktijd, loon noch rang eenige wijziging kwam. Maan dag zou de verplaatsing ingaan. Daags te voren verzocht hij aan den opziener, in het oosteind te mogen blijven. De opziener moest weigeren, maar verwees hem naar een hoofd ambtenaar, dien hij Maandag-middags kon spreken- Maar hij kwam dien dag op zijn oude plaats te -werk, werd naar zijn nieuwe plaats verwezen, weigerde cn werd naar huis gezon den. Dadelijk staakten toen de ran geerders ter plaatse het werk en was de stalling begonnen. Aan het slot schrijft de directeur, dat al de stakers het werk hebben neergelegd, zonder de aankondiging, die hun dienstcontract voorschrijft. Zij staan dus bloot zoowel aan verlies van loon als aan een eisch tot scha devergoeding wegens contractbreuk. De directie deelde evenwel aan de stakers mee, dat ze bereid was alle stakers dadelijk weer in dienst te ne men en hen niet gerechtelijk te ver volgen wegens contractbreuk. Zij ver klaarde eveneens een onderzoek in te willen stellen naar de andere grieven die de mannen voorgaven te hebben en met hen over de wijze van dit on derzoek overleg te plegen. Ten slotte stemde de directie er in toe, de bezwa ren van den overgeplaatsten hoofd- rangcerder tegen zijn overplaatsing aan te hooren en in overweging te ne men. We schreven al, gistermiddag is dit aanbod door de stakers niet aangeno men. Gisteravond wel. Wellicht is op dit besluit van invloed geweest, dat Williams, de algemeone secretaris Van den Spoorwerkersbond, een rede voering hield, waarin hij de stak Veroordeelde als zonder voldoende re den en onwettig. Hij verklaarde ver der de voorwaarden der Noord-ooster- spoor alleszins aannemelijk te achten. Daarom zou ook de Spoorwerkers bond de staking dan ook niet steunen. Minister Buxton had zich reeds voorgenomen naar Newcastle te gaan om te trachten het geschil bij te leg gen. Dit is nu niet meer noodlg. Do staking nam gisteren al een frooten omvang. Goederenvervoer on niet meer plaats hebben en de personendienst was beperkt en onge regeld. Ook dreigde nog mper uitbrei ding, want de conducteurs der recht- strc -ksche sneltreinen tusschen Lon den en Schotland hadden ook al be sloten zich met de stakers solidair te verklaren. Gistermiddag werd nog uit Newcastle geseind Tengevolge der spoorweg staking zijn verschillende staal- en ijzerfabrieken in Middlesbro gesloten, wijl zij gebrek hebben aan ruw mate riaal. De werklieden trekken door de straten men schat het aantal werk- loozen op 5000. De kolenverscbeping in het Tyne-dok is geheel stop g« 't Goederenvervoer op den spoorweg is geheel opgeheven. Honderde gal lons melk en andere aan bederf on derhevige .goederen bleven onbesteld. Ook drefgden gewelddadigheden. De stakers te Newcastle hebben gister middag een gewapenden aanval ge daan op een sneltrein, toen deze uit Leeds te Gateshead binnenkwam. Zij bestookten den trein met steenen, ge lukkig zonder iemand te raken. De politie nam dadelijk maatrege len om dergelijke geweldplegingen verder te beletten. Is nog altijd even dreigend. De minister van oorlog heeft het vijfde regiment der genie bevel ge geven ,zlch voor het geval van een spoorwegstaking marschvaardtg te houden. Een afdeellng van het regi ment is reeds belast met de bewaküig van de verschillende spoorwegen bij Parijs, De beambten en arbeiders van den Westerspoorweg nebben te Parijs een vergadering gehouden, om ten aan zien van de afkondiging van een sta king een besluit te nemen. Een verte- ?envvoord!ger van het syndicaat wek- e de spoorwegmannen op. niet on geduldig te worden en kalm het sein van het stakingscomité af te wachten. Van het meeste belang is zoo zei hij dat allen tegelijk de staking be ginnen. Ten slotte werd een besluit aange nomen, dat het stakingscomité aan maant, zoo spoedig mogelijk de sta king te gelasten. Het algemeene stakingscomitó van het Verbond van den arbeid is giste renavond bijeengekomen, om over de maatregelen voor een algemeene sta king van de> spoorwegmannen te be raadslagen, DE INTERNATIONALE POLITIEKE TOESTAND wordt in deze dagen nog al druk be sproken. Uit Weenen wordt gemeld, dat Graaf Aehrenthal (de minister van buitenlandsche zaken van Oos- tenrijk-Hongarije) te Marienbad een onderhoud heeft gehad met von Ki- derlen-W&chter, oen nieuwen Duit schen staatssecretaris van buitenland sche zaken. In goed ingelichte kringen te Wee nen beoordeelt men den internationa len toestand zeer kalm en hoopvol. Men acht het onmogelijk, dat Rusland van do nieuwe overeenkomst met Ja pan een grondslag van een aanvallen de staatkunde in Europa zal maken. In dit verband schenkt men ten volle geloof aan do verzekering van het „Nowoje Wremja", dat Rusland den vrede in het Oosten en het Westen zal gebruiken, om zijne krachten in eigen land samen te trekken. Of de ontmoeting tusschen den grootvizier van Turkije en graaf Aehrenthal te Marienbad zal door gaan, staat nog niet vast. De reis van Hakkl-pasja is namelijk afhankelijk den terugkeer vau Dzjavvid-pasja, den minister van financiën, die te Pa rijs over de Turksche leening onder handelt. Maar een aame.nspreking tusschen Aehrenthal on den Turk- scheu grootvizier zou, zoo verzekert men, geen wijziging in de Balkan- slaatkunde brengen. Tusschen Tur kije, Oostenrijk-Hongarije en het Duit- sche rijk bestaat sedert de laatste fa- ze van het Kretenser vraagstuk een verhouding, die op dankbaar vertrou wen van Turkije in de staatkunde van de twee groote mogendheden van Mid den-Europa gegrondvest is. Volgens een ander bericht kan een aansluiting van Turkije bij 't Drie voudig verbond binnenkort verwacht worden. Wel zijn er o. i. aanwijzingen die op een goede verstandhouding dui den, maar of de vriendschap zóó ver zal gaan, mag voorloopig nog betwij feld worden. EEN DUITSCHER IN PALESTINA VERMOORD. Over den moord op den Duitscher bij Jaffa wordt nnder gemeld: In den wijnberg van de Duitsche kolonie Neuharthof was een inwoner van hot dorp Tireh vermoord gevon den. De officier van justitie begaf zich met den Duitschen vice-consul, een der aanzienlijkste leden van de Duit sche kolonie, den Wurtemberger Fritz Unger als deskundige, den gerechte- lijken geneesheer en twee gendarmen naar Neuharthof, waar zij door 150 mannen en vrouwen uit Tireh werden ontvangen. Dezen beschuldigen de Duitschers den man te hebben ge dood. Terwijl de consul naar het lijk ging viel een aantal Tiriolen op den deskundige Unger aan, dien zij onder de oogen van den consul en der Turk sche rechterlijke ambtenaren met ze ven geweerkogels doodden. De namen der moordenaars zijn gedeeltelijk bekend. Op verzoek van den consul werden in deu loop van den dag 42 soldaten naar Neuharthof gezonden. Van Beiroeth ging een der Turksche stationneerende vaartuigen met een compagnie naar Jaffa. Da Turksche minister van buitenland sche zaken beloofde den Duitschen zaakgelastigde onmiddellijk de noodi- ge bevelen te geven. Stadsnieuws Hinderwet B. en W. van Haarlem maken bekend dat bij hunne beschikking van 18 Juli j.L aan Th. Donckerwolcke Jr. ver gunning is verleend tot oprichting van eeue inrichting voor machinale houtbewerking, waarbij als beweeg kracht, een benzinemotor van drie paardekrachten zal worden gebezigd, in het perceel aan de Te ijlerstraat No. 28. Tevens is aan II. van Beem ver gunning verleend tot oprichting van eene emailleer-inrichting in het per ceel aan de Gasthuisstraat no. 8. Gemeenteverslag 1909. IV. PENSIOENFONDS. Do ontvangsten van het pensioen fonds voor weduwen en weezen an gemeenteambtenaren bedroeg 31435.20 1/2, het totaal der uitgaven beliep 30072.89. Aan weduwen- en weezenpensioenen 13 werd uit gegeven f 3072.56. Het batig slot is groot f 13G2.31 1/2. LABORATORIUM. In het laboratorium werden 3224 onderzoekingen gedaan tegen 2715 in 1908. Iliarvan waren 1358 scheikun dig en 18G6 bacteriologisch. In 1908 waren deze cijfers 1481 en 1234. Op erzr.ek van den Commissaris van po litie werden 56 onderzoekingen ge daan. Voor wateronderzoek werden onderzocht 224 monsters tegen 285 in 1908. Al deze monsters waren afkom stig uit particuliere pompen of put ten. Afgekeurd werden 26, goedge keurd 121 en 78 monsters gaven een twijfelachtig resultaat. In vele geval len bet/rof dit nortonputten, aan de eigenaren waarvan werd aangera den put en pomp te laten schoonma ken. 1041 monsters melk werden on derzocht tegen 1068 in liet vorige jaar. Hiervan waren voldoende 998 en onvoldoende 70. Het gemiddeld vetge halte, dat in 19QS was 3.19 bedroeg dit jaar 3.21 Van 22 genomen mon sters van levensmiddelen werden 18 in bedorven toestand bevonden. Van limonades werden onderzocht 14 mon sters kunstmatige kleurstof werd ge vonden bij 9 monsters, saccharine kwam voor in 8 monters, terwijl in 11 monsters meer of minder salicylzuur werd aangetroffen. Drie monsters brood hadden geen van alle het ge wicht. Van vijf monsters snoepgoed, bevatten 3 aniline kleurstoffen. Van diphtherie hadden 379 onderzoekin gen plaats tegen 299 in 1908. Toch is het aantal ziektegevallen minder en wel slechts 21 tegen 31 in 1908. Ook werden 941 pathologische onderzoe kingen gedaan tegen 467 in 1908. Zes tien cholera-onderzoekiogen werden gedaan geen enkel geval van chole ra asiatica kwam evenwel voor. Ze ven onderzoekingen van malaria had den plaats, waarvan slechts één met positieve uitkomst. Van cerebro spi naal meningitis epidemics kwamen in April en Mei drie gevallen voor, alle met doodelijken afloop. 141 ontsmet tingen werden door bacteriologisch onderzoek gecontroleerd. HAVEN- EN KAAIGELD, ENZ. Van een abonnement voor haven en kaaigeld werd door 180 vaartuigen gebruik gemaakt. In het afgeloopen Jaar zijn binnengevaren 25132 vaar tuigen, metende 1379102 kub. M., te gen 23055 vaartuigen in 1908, meten de 1274112 kub. M. In 1909 werd aan haven- en kaaigeld ontvangen een bedrag van f 22012.25, zijnde f 1592.48 meer dan in 1908. Aan bruggelden werd ontvangen 8006.10, tegen 27G2.40 in 1908. MARKTGELDEN. Van de groentenmarkt werd ont vangen/709.671/2 (in 1908 733.12), van de bloemenmarkt f 138.35 (in 1908 139.90), van de vischmarkt f 918.30 (in 1908 f 942.35), van de Botermarkt 701.17 1/2 tin 1908 615.821/2), van de Oud-IJzermarkt 215.10 (in 1908 1 225.60), en van de paardenmarkt 233 (in 1908 ƒ250.75). Aan weegloonen werd ontvangen 168.46 teeen ƒ311.05 in 1908. OPENBAAR SLACHTHUIS. Het aantal slachtingen van runde ren bedroeg gemiddeld op Maandag 15, op Dinsdag 16, op Woensdag 18t op Donderdag 21, op Vrijdag 12 en op Zaterdag 0. Het grootst aantal slachtingen, op 7 April, geslachte runderen was 43. In 1908 bedroeg dit 44 op 15 ApriL Voor varkens waren de aantallen slachtingen op de da gen der week, te beginnen met Maan dag, 65, 38, lp 43, 22, 2 voor klein vee, 15, 18, 35, 20, 24, 1. Het totaal aantal geslachte scha pen bedroeg 1251 tegen -486 in 1908. Do ijsfabrlcage bedroeg 714.250 kg. tegon 481.825 kg. in 1908. Het steenko- lenverbruik bedroeg 464.190 kg. legen 430.743 kg. in 1908. Ritueel geslacht vierden dit jaar S18 runderen, 239 kalveren en 45 schapen. Het aantal geslachte dieren bedroeg totaal 20046, waarvan 4212 runde ren, 560 paaiden, 2406 vette kalveren, 33 graskalveren, 2156 nuchtere kalve ren, 1 veulen, 1251 schapen, IC geiten en 9408 varkens. Van do geslachte paarden waren 365 uit Engeland in gevoerd. Minder vee ls gestald dan verleden jaar. Dit jaar nl. 10.6241/2 tegen 10.890 in 1908. Onderzocht werd een aantal slachtdieren van 20046. Niet geheel gezond werden bevon den 2925 dieren, of wel 14.59 Drie gevallen van vlekziekte werden waar genomen. Lijdende aan of verdacht van mond- en klauwzeer waren 18 runderen, 10 graskalveren, 1 nuchter kalf en 19 varkens. Tuberculose werd zeer vaak bij slachtdieren geconsta teerd. De exploitatie leverde oen na- deelig saldo van 12768.2S 1/2. Rubriek voor Vragen Geabonneerden belben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, nuts voor beantwoording vatbaar, ia te zeudeu bij de E«inciio van Haarlem's Dagblad, Groote Hootbtraat 63. Alle antwoorden werden geh.cl kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naera en ■woonplaats van den inzender vermelden wordt goen aandacht geschonken. VRAAG: Hoeveel sigaren mag men in Amerika invoeren zonder er inko mende trochten voor te moeten beta len? ANTWOORD: Onder de 3000 stuks sigaren moogt u niet naar Amerika zenden. Hoes eel u als landverhuizer b.v. met u mag meevoeren zonder rechten verschuldigd te zijn, zouden wij u niet kunnen zeggen, maar ze ker heel weinig. VRAAG: Onze poes heeft schuim in den bek en kan eten noch drinken. Wat moet ik hieraan doen? ANTWOORD: Wij raden u aan een veearts to raadplegen. VRAAG: Ik heb een zwarte lijster, die sedert een paar weken hccsch ia en niet meor zingt Hij hangt buiten. Hoe kan ik hem weer laten zingen? ANTWOORD: Daaraan is, evenals aan heesche kanarievogels al lieel weinig te doen. Wij raden u het beest, de vrijheid te geven, daar de kosten, die u aan zijn genezing zoudt moe ten besteden hooger zijn, dan waar voor u in het najaar een nieuwe koopt VRAAG: Worden er door de H. IJ. S. M. ook vacantiekaarten afgege ven. Zoo ja, tegen welken prijs en op welke lijnen zijn ze geldig. Ook op lijnen dór C. S. en S.S.? En wat is de prijs der vacantiekaarten bij de M. E. S.? ANTWOORD: U doet het best, aan het informatie-bureau van het station alhier te informeeren, waar u gratis alle inlichtingen verstrekt worden. VRAAG: Hoe luiden naam en adres van den Hollandschan consul in Zuid- Amerika? ANTWOORD: Wij hebben vele con suls in Zuid-Amerika; welken be doelt u? Consul-generaal voor Brazi lië is de heer G. D. Advocaat te Rio de Janeiro; wlen in het Nederlandsch kan geschreven worden. VRAAG: Kunt u mij ook adressen verschaffen van inrichtingen en pen sions in oen boschrijke streek, meisjes eenigen tijd voor 1.50 2 por dag kunnen logeeren? ANTWOORD: Adressen kunnen wij in deze rubriek niet geven; u zult, wilt ge uw dool bereiken, een adver tentie in ons blad moeten plaatsen. VRAAG: Hoe kan lk het adres van iemand te weten kennen, die als land meter naar Indië is? ANTWOORD: Als u ons mededeelt in welk gedeelte van Indiè bedeelde landmeter zich ophoudt, willen wij u gaarne het adres van den Nederiand- schan consul aldaar opgeven, die u dan wél verder helpen zal. Uw vraag is nu te vaag. VRAAG: Is u ook een middel tegen kruipende motten in een provisiekast bekeud? ANTWOORD: U moet de kast uit boenen, met water waarin geest van salnuniak is gegoten. Dan verdwijnen ze weL VRAAG: Wanneer precies rijdt de nieuwe tram door de stad en wie is de directie? ANTWOORD: Het tijdstip, waarop de tram rijden zal, is nog niet met ze kerheid te bepalen. De Directie is de H. IJ. S. M. VRAAG: Kunt u mij ook zeggen of de loten: Rotterdamsche Schouwburg, serie 2303, no. 97 en Paleis voor Volks vlijt, serie 5048 no. 49 al uitgetrokken zijn,, en zoo Ja, zijn «r ook prijzen op gevallen? ANTWOORD: Ons onbekend. Wend u tot de administraties van de<n Rob terdamschen Schouwburg te Rotter dam, en van 't Paleis voor Volksvlijt, Frederiksplein 56, Amsterdam. VRAAG: Tegen welken datum moet de helft van de belasting betaald zijn. Het biljet heb ik nog niet ontvangen. En ten opzichte van welk jaar, wordt de Hoofdelijke Omslag bepaald? ANTWOORD: Vervoeg u om inlich tingen ten Stadhuize, afdeellng Be lasting. VRAAG: Wat mag men in Haarlem van zijn bruto-in komen aftrekken, be halve het bedrag van 500 voor le vensonderhoud, met het oog op de in komstenbelasting? ANTWOORD: Zie 't antwoord op de vorige vraag. "VRAAG: Kunt u mij een adres opge ven, vaar theelood wordt ingekocht? ANTWOORD: Zulk een adre6 kun nen wij u niet opgeven; u doet het best een advertentie in ons blad te plaatsen. VRAAG: Wij zijn met zeven broers. De twee oudsten zijn vtrij, de drie op volgers hebben gediend. Is nu de zes de vrij? ANTWOORD: Vervoeg u om inlich tingen ten Stadhuize, afdeellng Mili tie. VRAAG: Hoeveel sigaren mag men in België brengen, zonder er invoer rechten voor te moeten betalen? ANTWOORD: De bepalingen zijn In België in den laatsten tijd zeer ver scherpt. De douane laat u, wanneer ge slechts eenige sigaren ln den zak hebt, zonder betaling doorgaan. Voor meer moet ge evenwel betalen. VRAAG: Mijn zoontje is 13 jaar en zou gaarne scheepsjongen worden op een zeeschip. Waar moet ik mij nu vervoegen? ANTWOORD: Wend u tot de direc tie van een der groote stoomvaart maatschappijen: te Amsterdam, de maatschappij „Nederland", te Rot terdam „De Rot tarda msche Lloyd, di rectie W. Ruys VRAAG: Kunt u mij ook een mid del tegen wratten opgeven? ANTWOORD: U doet bet best zich tot uw medicus te wenden. VRAAG: Wanneer komt de eerste boot uit Oost-Indlë aan? ANTWOORD: Dit zal onder „Stoom- vaartberlchtan" bekend gemaakt 1 den. Kijkt u die maar goed na. VRAAG: Iloe moet man handelen wanneer een meerderjarige zoon, bij zijne oudera inwonende, schulden maakt en uit eigen beweging niet wil betalen? Is dan niet de eenige weg om aan de ouderlijke woning aan te kloppen, ofschoon de ouders daar niet van gediend zijn? ANTWOORD: Aan de ouderlijke wo ning of op straat, dat is vrij wel het zelfde, wanneer u er, zooals u ons schrijft, toch geen rechtzaak van maakt Misschien hebt u wat gemak kelijk crediet gegeven an wilt nu op de ouders pressie oefenen om voor den zoon te betalen; maar als zij dat niet I willen kunt u er toch niets aan doen. VRAAG: Heeft een heer het recM om een workman die tot October ge- huurd is, in Juli wegens een woor denwisseling weg te sturen? Moet hij hem dan niet tot October betalen? ANTWOORD: Is de knecht voo* dien bepaalden tijd gehuurd, dan moet hij tot October zijn loon hebben^ tenzij hij den patroon een'wettige re den tot ontslag gegeven heeft, wat wij natuurlijk niet kunnen beoordeel en. Een woordenwisseling op zich zelf la geen wettige reden. VRAAG: Een noodhulp, voor 14 da gen aangenomen, wordt acht dagen te voren opgezegd. Heeft die nog recht op schadeloosstelling? ANTWOORD: Zij is voor een be paalden tijd gehuurd en moet dus over dien bepaalden lijd haar loon hebben, dus 14 dagen. Eene opzegging kwam hlor niet te pas. VRAAG: Ik huurde een huis op coo« tract van April 1908 tot April 1909? daarna is mondeling afgesproken om door te gaan, met de 3 maanden be talen. Nu heb ik met S maanden de huur opgezegd, doch beweert de huis baas dat ik tot April moet betalen. Heeft hij daar recht op? ANTWOORD: Neen, u kunt eir mei 3 maanden af. Wanneer een huu* schriftelijk ls aangegaan en de huur der blijft in het bezit en wordt er In gelaten, dan is een nieuwe huurveav bintenis ontstaan, waarvan de gevol gen geregeld worden door de voor schriften, die op mondelinge huur be trekking hebben, zoodat, om de nlei> we huur te doen eindigen, eene op zegging volgens plaatselijk gebruik moet geschieden. U hebt dat gebruik in acht s VRAAG: Een vreemdeling, vrijge zel, heeft een vaste betrekking en ls aangeslagen in de inkomstenbelas ting. Kan er bij weigering om te be talen beslag gelegd worden op zijd wekelijksch salaris? ANTWOORD: Zeker, onder handen van zijn patroon kan dat beslag wor den gelegd. Natuurlijk strekt dat be slag om het verschuldigde met de ge maakte kosten te verhalen op hetgeen hij van den patroon te vorderen lieeftj met inachtneming van de regelen wel ke voor beslag op arbeidsloon gelden. VRAAG: Ik ben 23 Jaar en wenscS te trouwen, doch ken de verblijf plaats van mijn vader niet, die waar schijnlijk ln Amerika is. Nu kan ik hem n_et schrijven om een akte van toestemming te zenden. Kan ik nn zonder toestemming trouwen? ANTWOORD: Dat ls een moeilijk geval. Bij weigering kan de kanton rechter zijne tusschenkomst verleu nen; maar wij gelooven niet, dat Z.Ed.A. het zal doen, wanneer men geen toestemming heeft kunnen vra gen. Over dat punt wordt echter wel verschillend gedacht en daarom ra den wij u te trachten er met Z.E&A. of anders met den Officier van Justi tie over te spreken. Uil de Omstreken BLOEMENDAAL. VAN *DEN RAAD. Donderdagmiddag vergaderde Bloe- mendaal's randscollege, onder voor zitterschap van den heer Van Hooft, die als oudste wethouder in de afwe zigheid van den burgemeester ai» plaatsvervanger van dezen fungeert Na goedkeuring der notulen bracht de VOORZITTER den heer Koolho ven oen woord van warme hulde, voor de diensten, die hij, niettegen staande zijn drukken werkkring, ds plaatsvervangend wethouder aan Je gemeente bewezen heeft De heer KOOLHOVEN zegde dank voor deze waardeerende woorden, en voegde er aan toe, dat het hem ge noegen deed, den beer Van Hooff we der in de vergadering te zien. Ingekomen waren eenige door Ge deputeerde Staten teruggezonden goedgekeurde raadsbesluiten, en een schrijven van den heer A. F. Bijvoet met meiledeeling, dat hij verhinderd was de vergadering bij te wonou. De afdeelmg Bermebroek van „Hei Witte Kruis" betuigt dank voor da toezegging van Bloemendaal'a go- rEUlLLETON MORA Naar het Engelsch door CHARLES GARVICB, 29) Hoe wonderlijk het ook schijnen moge, Ryall stond er bij met een uit drukking van onnoozelen trots. Er werd luide verzocht om nog ten nummertje, en mevrouw Ryall zong weer, een bijna uog eigenaardiger 'Lod dan het vorige. De naam „Ryall" werd afgeroepen, het rijtuig stond voor en Ryall stond op met zijn triomfeerende jonge vrouw. Zij werden tot de deur uitge leide gedaan, niet alleen door Sir Jo zef, maar ook door de andere heeren, die uitbundig in hun handen klapten en lachten, toen het rijtuig weg reed. Wat een succes zei mevrouw Ryall, terwijl zij achterover zonk in de vigilante en zich met een goedkoo- pen, opziebtigen waaier koelte toe woei Heb ik het je niet gezegd, Reginald, hoe het zijn zou De bord jes zijn nu verhangen, we zijn nu In passend gezelschap gekomen. En lal heb f« alleen aan mij te danken. Sir Jozef rookte zijn zevende sigaar i en liep peinzend de kamer op en neer, waar zijn trouwe echtgenoot® hem wachtte Lady Ferrand zag er heel klein, heel onbeteekend en heel vermoeid uit Zij had haar geheele leven lang in de omgeving van Sir Jozef de tweede viool gespeeld en een heel arm viooltje leek het in de mooie japon, die om haar been hing. Zoo, ben je daar eindelijk, Jozef, zei ze verwijtend. Het is afschu welijk laat, en je ziet er lederen dag meer afgetobd en geel uit Dat komt van al die sigaren, dien wijn en al die menschan. Ik wou, dat het uit was ik weet zeker, dat je weer ziek zult worden. En hoe kwam Je er bij, om die afschuwelijke vrouw en haar echtgenoot te vragen Zulke nen- schen wil ie toch zeker niet kennen, alleen om het genot van ze te ken nen Waarschijnlijk niet, zeide Sir Jozef, terwijl hij zijn van rook door trokken smoking uittrok. Wat scheelt je toch vanavond, oude Ik ben vermoeid en heb genoeg van dat alles, Jozef, zei ze. Ik haat dit leven ik wou, dat -wij weer terug waren ln ons huisje te Clap- ham. Wij waren daar gelukkig, zuchtte zij, totdat JIJ op de Beurs kwam en ging speculeeren. Clapham antwoordde Sir Jo zef met groots minachting. Kijk nu eens. waar wü zUn. Ja, ik weet hetwij zijn groote lui ten minste dat veronderstel ik soms twijfel ik er wel eens aan en wij hebben veel geld, maar geld brengt geen geluk aan. En daar heb je Selwijn ik heb een gevoel of hij mijn eigen jongen niet ls. Soms schijnt het wel, of hij zich schaamt owr zijn moeder en op haar neer kijkt Dat is zeker in Oxford zoo ge komen. En dan Eliot Graham, die hier behandeld wordt als een be diende, Maak je niet bezorgd ovex Eilot Graham, bromde Sir Jozef, lat is mijn zaak. Eu die vrouw zij ls toch ln elk geval wel mijn zaak ik geloof dat zij een ordinaire cofé-chantant- zaugeres ls Maak je over haar ook maar niet bezorgd, zei Sir Jozef gemelijk. Dat ls ook al mijn zaak, anders zou ik haar hier niet gevraagd hebben. En dat terwijl je vriendelijk tegen haar zijn zou en haar tot Je vriendin maken. Wat scheelt je vanavond, Betsy Heb je niet alles, wat je maar wensdien kimt? Heb ik geen dame van Ie gemaakt, en een gentleman van je zoon Ga nu liever naar bed en broek je niet het hoofd over mijn plannen. Zij zijn tot nu toe altijd schitterend uitgekomen, en daar zal lk ook nu wel voor zorgen HOOFDSTUK XL Nora's eerste toevluchts- Bljna een uur nadat zij het hok op het veld had verlaten, liep Nora het plaatsje- Porlash binnen. De winsels van het slapende zeeplaatsje werden juist geopend en zij bleef staan voor een daarvan, die een smallen spiegel in den voorgevel had en keek naar haar spiegelbeeld- Nora Ryall was verdwenen en had plaats gemaakt voor een heel gewonen jongen, ge woon ln alles, behalve de lengte van het haar want hoe kort haar glan zende krullen ook waren, toch waren zij naar haar idéé niet kort genoeg voor een jongen. Angstig en bevend ging zij een kei binnen en kocht een schaar. slaperige bediende gaf haar schaar zonder op te kijken cn voegde er op haar verzoek even onverschillig een spiegeltje bij. Nora sloop terug naar een veld knipte haar overvloedig haar af. Ei eigenaardige glimlach ejx-elde om haar lippen, toen zij zichrëlf bekeek, want de metamorphose was nu vol komen en zij zag er inderdaad uit als een Jongen een bijzonder knappe jongen, ofschoon zij zich niet bewust was van dat feit. Instinctmatig boot ste zij gang an manieren van een jon gen na. toen ril ln de straten terug keerde, en een melkwinkel binnen- slenterend, vroeg zij, zoo ruw en kort af ais haar maar mogelijk was, om een glas melk en een broodje. De vrouw, die hear bediende, keek haar met niet meer belangstelling aan, dan zij gewoon was aan haar bezoekers te wijden, maar Nora werd er zenuw achtig van en kreeg een kleur. Zoo, knaap, jij bent er al vroeg op uit, zei de vrouw, laat Je Je aanmonsteren op een schip Neen, antwoordde Nora, zeer aangemoedigd door het „knaap" ik kijk uit naar een of ander werk aan den waL Wat voor soort van werk vroeg de juffrouw. Wat er maar is, antwoordde Nora Zou ik Ln de stad iets kun nen krijgen De vrouw schudde het hoofd. Ik denk het niet Maar je kunt het probeeren aan welk werk ben je gewoon Boerenwerk, antwoordde Nora. De vrouw schudde weer het hoofd. Zulk werk is hier niet te krij gen dan doe je beter den kant van Nelsworthy uit te gaan. Nora werd vuurrood zij mompelde een haastig bedankje en verliet den winkel. Zij begon al iets te ondervin den van de moeilijkheden van haar positie maar zij was versterkt door I haar ontbijt, en noa meer door het feit, dat de droom vau uaar ïeveu ver wezenlijkt ging worden dat zij een jongen was, vrij om te gaan, waar zij wilde, wat haar beliefde, zonder de aandacht te trekken, of aanleiding te geven tot aanmerkingen. Zij pro beerde het in nog een paar winkels, maar zonder succes. Er scheen in Porlash heo'.emaal geen vraag te zijn naar de diensten van een jongen, die niets kende Jan boerenwerk. Ontmoedigd maar niet terneerge slagen, verliet zij de stad en ging den weg op ln de richting van de moe rassen. Terwijl zij in de stad was, had zij behoedzaam uitgekeken naar den jongen met de kaarten, maar hem nergens gezien. Zij had een brood en wat kaas ge kocht en ging dat aan den kant van den weg zitten opeten, zich afvra gend, waar zij den nacht zou door brengen, toen zij van den kant vau de stad 'af een ponywagentje in een sukkelg-angctje zag aankomen. Eet» dame mende, met de teugels ln da eene hand, en een boek in de andere Men kon ternauwernood zoggen, dat zij mende, want het paard liep «aar door en kende blijkbaar don weg. Het dier scheen hfeel oud te zijn, het lage ponywagentje was een rammel kast met hobbelende wielen, en «ora merkte op, dat de dame evenzeer oud was Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5