Weerbericht MEDEDEEUNGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 inir). De Bildt. Ü3 Juli 1910. Hoogste barometerstand 775.5 m.M. te Ilorta (Azoren) laagste 747.0 m.M. \o Neufahrwasser. Verwachting tot den avond van Bi Juli: Wind meest matige Noord-Wcste lijko tot Westelijken wind. Gesteldheid van de luchtafnemen de bewolking, waarschijnlijk nog genbuien. Temperatuuri geringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 756 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 757 m.M. OPGAVE VAN: JOH. M. SCHMIDT Opticien 85 ZIJLSTRAAT HAARLEM. ïhermometerstand te Haarlem. Zaterdag 28 Juli Hoogste gisteren 2 uur F. 65 Laagste hedennacht F. 56 Hoogste heden tot 13 uur F. 61 HOOG- en LAAGWATERSTANDEN Bi Juli. Hoog water. IJmuldenv.m. 8u. Hm.;n.m. 4u. 42in Katwijk v.m. 4u. 19 m.; n.m. 4u. 17 m Petten v.m. 8u. 34 m.; n.m, 6u. 9 Laag water. lJinulden u.m.lSu. 14 m.; v.m. 12u. 42m Katwijk v.m.llu. 64 m.; v.m. 18u. 22m Pelten n.m. lu.44m., v.m. 8u. 13 86 Juli. Hoog water. IJmuldenv.m. 4u. 66m.; n.m. 6u. 22 Katwijk v.m. 4u. 81 m.; n.m. 4u. 67 m (Potten v.m. 6u. 16 m.; n.m. 6u. 42 m Laag water. JJmuidenn.in. 12u. 66m.; v.m. lu.fifim Katwijk n.m. 12u. 86m.; v.m. lu. 2 Pelten n.m. lu. 86 m v.m. 2u. 62 m Het aansteken der lantarens van rijwielen, auto's en andere voertui gen moet te 8 u. 33 m. geschieden. ira floor het hoofd. De onderwijzer, daar over weinig gesticht, ging uit 't raam Haan kijken, waarop het hoofd riep u Meneer, kijk u nu eens, dan kunt u tien, hoe u doen moet." (Gelach). Nu. pen beetje pootig ouderwijzer zorgt £ys1, dat dit tot zijn recht komt, zegt de lieer Ossendorp. (Gelach). Maar het fatale is, dat de autori tten het recht tot zulk een optreden /an het hoofd erkennen. De kinderen iyoelen het, dat de onderwijzer niet jyoor vol wordt aangezien. Wat blijft £r over van het vertrouwen in den onderwijzer, die toch voor het kind moet zijn de man, die alles doet en alles kan doen. Wij in do school hebben een mooi Stuk vyerk te doen, maar er is zooveel levensvreugde en zooveel opgewekt heid voor noodig I We mogen in Am sterdam do hooiden van scholen niet kleiueeren (gelach), maar als het hoofd ons kleineert, gaat er ook wat in ons om. Dat is het gevolg van de eenheid eh de leiding. Dat leiding noodig zou zijn voor de ingere onderwijzers, betwist spre ker. Van de onderwijzers zijn er maar 14 pCL beneden de 23 jaar. En die werken 't meest op het platteland, waar het amb ui autisme niet bestaat. .Was voor do jongeren- dus leiding lioodig, don moest men het ambulon- lisme invoeren op het platteland, maar niet. in do groote steden, waar die jongeren niet zijn. Hier in Haar lem zijn van de 189 openbare onder- wijzers(essen) er maar 24, die nog geen zes dfenstjaren hebben. Spreker wijst dan op de verschil lende soorten van toezicht op het on derwijs en besluit, dat de hoofden geen toezicht op de onderwijzers be hoeven te houden, en dat ook niet kunnen, omdat het onderwijs niet controleerbaar is, tenminste niet in dien zin, dat men dag aan dag, week aan week nagaat, hoever de onder wijzer komt. Men kan niet bepalen sooveel werk moet je doen in zooveel tijd, daar in een klasse van 40 kinde ren er ook 40 verschillende factoren op dat onderwijs inwerken. En wil uien controle, dan is het eenigste wat nut kan hebben, dit, dat het hoofd om de drie, vier of meer maanden het schriftelijk werk der leerlingen op vraagt- Maar dit kan een niet-ambu- lant hoofd ook doen. En het eigenlijke werk der opvoeding is in het geheel diet te controleeren, dat openbaart zich soins eerst na jaren- Do practijk leert dan ook, dat een dergelijk toezicht niet door de hoof den wordt uitgeoefend. Maar liet hoofd is verantwoordelijk, zegt men. Waarvoor vraagt spr. Wie weet daar een voorbeeld van Het hoofd heeft een belangrijk aan deel in do benoeming van den onder wijzer, maar desondanks wordt hij niet verantwoordelijk gesteld, als de onderwijzer te kort schiet in zijn plicht, doch de onderwijzer zelf, en terecht, naar de onderwijzers meu nen. In Amsterdam vond een hoofd het niet goed, dat een onderwijzer na •chooltljd in de lokalen do ouders ont- 1 ving. De onderwijzer ging naar den wethouder ea deze keurde het goed, dat de onderwijzer het deed, maar hij moest telkens aan het hoofd opj wie er geweest waren, omdat... er wel eens een lek aan 't gas of de waterlei ding zou kunnen komen en het hoofd is daarvoor verantwoordelijk, zei de wethouder (gelach). Juist, zegt spre ker: 't Hoofd is verantwoordelijk voor de sleutels en de glazen, voor de ver warming en de verlichting, maar niet voor "t onderwijs. (Applaus.) Dat de administratie het umbulan- tisme vordert, is niet zoo. Een deel dor administratie moot buiten de schooluren geschieden, gebiedt de Haarlemsche veiordening. En 't an dere deel moest ook buiten de school uren geschieden, daarvoor worden de hoofden betaald- Spreker deelt mee, dat in Amsterdam de administratie voor een school van 588 leerlingen, uitgezonderd in de maand maar drie uur per week vordert, die voor de Leerplichtwet er bij. In do brochure „De taak hoofd aan een veelklassige 6Chool" heet 't, dat de taak van het hoofd „niet wel te omschrijven" is. Spreker stemt dit toe, want zij hebben geen eigenlijke taak. Wat doet het hoofd dan? Wel hij komt op school en zet de deuren open. Om negen uur gaat hij in z'n kamertje zitten. Zij hier toch een kamertje? Gelach en geroep van ja! Daar zit je nu, wat moet je nu doen? Je kunt er toch geen drie uur blijven zitten! O ja. Pietje is gis ter niet op school geweest Hij wan delt dan naar de klasse: Juffrouw, mag 'k u even storen? Mientje, waar om is Pietje gister niet op school ge weest? Resultaat: de les is veretoord in die klasse. Komt weer in z'n ka mertje terug. Wat nu? O ja, die juf frouw vertelt zoo aardig. Daar ga 'k eens luisteren. De juffrouw, die zoo aardig vertelt, is bezig met haar kin deren. De leerlingen hangen aan de lippen der onderwijzeres en deze vormt een eenheid met de kinderen. Do deur gaat open en „de man der stoornis" koiut binnen. Weg is de aandacht, er is een stuk work bedor ven door het hoofd en de juffrouw doet 't verstandigste om haar verhaal maar niet voort te zetten. Dat zijn feiten von den dag. En zoo is bel op treden nog maar van oon z.g. welwil lend hoofd, die niets beters weet te doen, dan in de klasse te komen om oen poosje aangenaam bezig gehou den to worden. Op die manier 't ls niet om hen to kleineeren worden de hoofden lui. Sommigen ontkomen ar aan, maar zij moeten er zich tegen verzet ten. Een hoofd in Den Haag getuigde eens: „Ik heb nu twee jaar gelanter fant" en een ander verklaarde spre ker: „Je moet er met allo macht tegen vechten, om niet lui te worden." En een controleerend hoofd, vergeet de moeilijkheden van het onderwijs, als hij zelf geen klasse meer heeft, stelt daardoor te hooge eischen, wordt on billijk in zijn oordeel en lokt conflic ten uit. Een hoofd, dat het meest in zijn kamertje zit, doet dan ook nog het minst nadeel aan de school, zegt de heer Ossendorp. Ten slotte eindigt spreker zijn met een daverend applaus begroete rede, door te concludeeren, dat de onder wijzers op grond van het gesprokene, in het belang van het onderwijs mo gen aandringen op afschaffing van 't ambulantlsme. De heer A. NAGTZAAM, des heeren Ossendorp's rede niet eenige motieven aanvullende, wees er op, dat ook de schuld van het ambulantisme is de verpaplerlng of vermethodieking der 6chool, d. w. z. het telkens invoeren van nieuwe methodes. Wanneer het hoofd een klasse had, zou hij daar aan wel niet denken, meende de heer Nagtzaam. De voorzitter der afdeeling, de heer Peereboom, sloot daarop de bijeen-] komst met een woord van dank aan den heer Ossendorp. DE AUTOFLUIT MET DE ORGEL TONEN. In het vonnis tegen den heer A. C. v. IJ., Ie Bloemendaal, ontslagen van rechtsvervolging wegens het als ge luidsignaal gebruiken een zoogen aam- do „Gabriëlhoorn", zijnde een instru ment dat mechanisch in werking wordt gebracht en dan het geluid van orgeltonen voortbrengt, overwoog de kantonrechter o.a., dat het den be klaagde ten laste gelegde wel was be wezen, met uitzondering daarvan, dat liet bedoelde instrument m e c h a- i s c h in werking wordt gebracht; dat deze bij de dagvaarding ver melde omstandigheid echter voor de strafbaarheid vau het ten laste geleg de feit is zonder beteekenis, aange zien art. 9 van het Kon. BesL van 6 Nov. 1905, Stbl. 294, den bestuurder van een motorrijtuig, waarmede over een weg wordt geseden wel verbiedt oenig ander geluidsignaal dan den hoorn of trompet te gebruiken, doch daaraan niet verbindt de verplichting om het daaruit voort te brengen ge luid slechts langs niet mechani- schen weg te doen hooren; dat het niet bewezen zijn van deze omstandigheid derhalve eene vrij spraak op dit punt niet vordert; dat uit eigen waarneming van het geluid, dat door genoemden Gabriël- hoorn wordt voortgebracht den rech ter ten duidelijkste is gebleken dat dit geluidssignaal overeenkomt met dat van een trompet of hoorn en in geen enkel opzicht overeenstemt met 1 dat van eene fluit, zoodat het ten laste gelegde en bewezen feit niet valt onder de verbodsbepaling van voor meld art. 9 en mitsdien de strafbepa ling van art 29 van dat Kon. Besluit hier niet kan worden toegepast; dat dit feit evenmin is strafbaar ge steld bij eenige wet oandere wet tige verordening, zoodat de beklaag de te dezer zake behoort te worden ontslagen van rechtsvervolging. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, Nieuwe Gracht 3. Telefoon 11T0. Ingeschreven: 3 timmerlieden, machinale houtbewerkers, wa genmaker, meubelmaker, 1 mo delmaker, 3 metselaars, 4 opper lieden, 1 stucadoor, 1 witter, 6 machinebankwerkers, 3 monteurs, 8 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier, 2 vuurwerkers, 3 ketelmakers, burgersmeden, 2 machinisten, 4 sto kers, 5 electriciens, 1 instrument maker, 1 koperbankwerker, perslager, 8 loodgieters, schoen maker, 1 zadelmaker, kleerma kers, schilders, 3 behangers, 2 stoffeerders, 1 bloemist, 8 tuin lieden, 2 grondwerkers, 2 bakkers, banketbakker, slagers, 1 krui deniersbediende, kellner, 7 ma gazijnknechts, 8 loopknechts, 2 huis knechts, sigarenmakers, b kantoor bedienden, 1 boekdrukker, 2 letter zetters, lithograaf, binders, 13 losse werklieden dienstboden, werksters, 2 naaisters, 1 kook ster, 1 huishoudster, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., houtdraaier. Kon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren. De afdeeling Haarlem van boven genoemde vereeniging was voor het gebouw aan de Scnouwtjeslaan door den directeur der directe belastingen te Amsterdam in de personeele oe- lasting aangeslagen. Daartegen is zij bij de Koningin in verzet gekomen. H. M. heeft op grond hiervan, dat de inrichting, zoowel met hot oog op haar doel, als ten aanzien van de middelen tot het bereiken daarvau aangewend, niet geacht kan worden' uitsluitend ten algemeenen nutte te werken, het beroep ongegrond ver klaard. Een Serenade. Gisterenavond omstreeks tien uur werd in de Zuidpolderstraut door be woonsters een serenade gebracht aan een erg lastige, verhuizende buur vrouw, welke muziekuitvoering be stond in het slaan op ketels en dek sels. Enkelen hadden de vlag uitge stoken, een duidelijk bewijs, hoe do vertrekkende buurvrouw geacht en mind was. Tot laat in den avond duurde de drukte voort, Ongeeluk. Gisterenavond ongeveer acht uur waren een tweetal slagersjongens, een handwagen voortduwend, met el kaar aan het stoeien op de Boter markt, met het gevolg, dat zij de we duwe L. een oud vrouwtje om verreden. In haar val liep zjj een bloedende wond aan haar hoofd op.' Een paai- medelijdende voorbijgan gers brachten hot oude menschje naar haar dochter in de Luitensteeg. De ruwe slagersjongens waren zoo spoedig mogelijk weggereden. Staalbad Haarlem. Gisteren is de Staalwaterbron be zocht door 82 personen. GOUVERNEMENTS VEEARTSEN. De Staatscourant bevat de benoe ming van de heeren D. C. Kruymel en Dr. D. G. Ubbels tot gouvernements veearts voor den tijd van één jaar, belast met het klinisch onderzoek van voor uitvoer bestemd rundvee. De laatste is benoemd in algemeenen dienst. EXAMENS. Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus en daaraan verbonden Han delsschool met 2-jarigen cursus. Toegelaten zijn tot de eerste klasse der Hoogere Burgerschool Alida H. J. Bak, Jobs. Barg, A. Boekman, C. D. Bremer, J. F. Broe ken, J. H. Busé, G. R. D. Crommelm, J. van Dokkum, J. A. C. Faber, G. F. Franke, W. L. F. v. d. Have, II. J. M. Janzen, J. de Jong, F. Joustra, W. J. L. Kanne, R. Koopmans, L. F. Liera, A. Loos, H. J. G. A. M. van Looy, G. van Meurs, G. W. Metz, Christina W. J. Mook, C. M. Rasch, W. Schmidt, Wilh. Schuhmacher, J. Sipkes, H. Smulders, H. H. Strating. J. D. N. Vergeer, Corn. A. M. v. d- Weiden, J. A. M. v. d. Weiden en Jacoba van Wijk. Voorwaardelijk zijn toegelaten tot de eerste klasse der 11. B. S. H. F. L. E. Baum en H. W. J. Doorn. Tot de derde klasse F. G. Wente. G e cv. Voorwerpen. Een hoedenspcld met zilveren knop, Teijlershofjestraat 5. Een gummibal, Gen. Joubertstr. 43. Een damesreticule met inhoud, Tct- terodeslraat 46 rood. Een zwart damestaschje. Bóeren- steeg 12. Een fïuweelen ceintuur, Wester gracht 67. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De loting voor de nationale militie voor de lichting 1911 zal voor deze ge meente gehouden worden le Haarlem op den Doelen op Dinsdag den 23en Augustus a.s. des voormiddegs ten 11 BENNEBROEK. De loting der nationale militie zal voor deze gemeente plaats hebben te Haarlem op Woensdag 24 Augustus a.s. des voormiddags 11 1/2 ure. Juichend en zingend keerden t* ongeveer 7 uur de kindoren der R. E. school huiswaarts van hun uitstapje naar ZandvoorL De ambachtsvrouwe van Bennebroek, mevr. do wed. Wil link, die dit kleine vacantiereisje den kinderen had verschaft, moest bij den terugkeer een welgemeende ovatie in ontvangst nemen. HAARLEMMERMEER. To Haarlemmermeer is op last dor militaire autoriteit gearresteerd en naar Haarlem door de politie overge bracht Clement C., als niet vol daan hebbende, aan de oproeping om inspectie le maken en zich niet gewil lig in arrest heeft begeven. Paardenspoor. Het aanleggen van een paarden spoor, als proefneming op verschil lende wegen voor kleine gedeelten genomen, schijnt zeer te voldixm. Al thans is de Kruisweg O.Z., do ver bindingsweg tusschen Aalsmeer en Hoofddorp en den der drukst begane vegen, thans weer over een lengie fan 3 K.M. van een dergelijk paar denspoor voorzien. Meerdere drukke wegen zullen volgen en het. schijnt het plan te zijn, om geleidelijk alle wegen in dezen polder van een be straat paardenspoor te yoorz.. n. Een flinke verbetering, zoowel voor het verkeer als voor het onderhoud der wegen. ZANDVOORT. Agenda voor de op Maandag 25 Juli a. s. nam. 7 1/2 uur te houden Raads vergadering. Agenda Aanbieding Gemeente-rekening 1909 ld. Gemeente-verslag 1909. Commissie rooilijnen. Commissie inzake onderzoek opha len van hanrdasch en vuilnis. Request afdeeling Zandvoort van de Noord-Hollandsche Vereeniging Het Witte Kruis ter zake van het zieken huis. Request gebruik maken schoollo kaal. Aanbesteding Raadhuis.. Huur tijdelijk Raadhuis. Schoolbouw. Reclames aanslagen PI. Dir. belas tingen naar het inkomen. Binnenland IIET ONTWERP-ARBEIDSWET. „Het Volk" verneemt, dat minister Talma het plan heeft, voor vrouwen en jeugdige personen den 10-uren-dag met den vrijen Zaterdagmiddag na 4 uur geheel to laten vullen, door bij nota van wijzigingen öf den 10 1/2- urigen arbeidsdag op to nemen, öf den vrijen Zaterdagmiddag terug te ONGELUKKEN. De arbeider De Keizer, te Zeist, was gisteren mes andere werklieden werk zaam aan con sluis in de Grift, te De Bilt. Door het breken van het hei- toestel werd DO Keizer door het blok getroffen. Naar het ziekenhuis te Zeist over gebracht, overleed de man spoedig na aankomst. De Keizer, die eerst 24 jnar oud is, laat een vrouw en 2 kinderen na Een 8-jarig meisje, dat Donderdag namiddag op den Loosduinschen weg bij 's-Gravenhage door de Westland- sche stoomtram werd overreden en ernstig verwond, is in het R.-K. zie kenhuis aan de gevolgen der heko men verwondingen overleden. BRANDEN. In de electrische drukkerij „Luctor et Emergo", aan de Amelia van Solmsstraat te 's-Gravenhage, ont stond gistervoormiddag een begin an brand, waarbij een der werklie den on oen jongen brandwonden aan hoofd on handen bekwamen. Door den brandwacht K., uit den brand weerpost Theresiostraat, werd hun het eerste verband aangelegd. De brand is vermoedelijk ontstaau doordat men Inet lienzine, welke ge bruikt wordt om de machine schoon te maken, te dicht bij een gasvlam is gekomen. Vrijdagavond is door hooi broei ver brand de hoeve van W.-van den Brook te Venpolder (N.-H.) Onder het dorp Tjalleberd is gister middag afgebrand de boerderij, toebe- hoorend aan H. de Jong, te Heercn- i. en bewoond door E. Welles. De brand begon in de schuur, terwijl de bewoners in de buurt op het veld werkzaam waren. Zoo goed als niets kon gered worden. De oorzaak is on bekend. Men dacht eerst aan hooi- broei, doch er was nog weinig hooi in de schuur en van broei had men niets gemerkt Door den verren afstand kon de brandweer niet optreden. Al les was verzekerd. DE STRIJD TEGEN DE SPEEL HUIZEN TE AMSTERDAM. Voor de eerste maal werd gisteren op grond van artikel 203 der 10 Maart van het vorig jaar gewijzigde Alge- rneene Politieverordening de sluiting gelast van een openbaar speelhuis. De politie begaf zich naar het per ceel Rembrandtplein 12, waar-van haar bekend was, dat daarin een openbaar speelhuis was gevestigd, liet bevelschrift tot sluiting, uitge vaardigd door burgemeester en wet houders, werd aangeplakt het draagt het opschrift „Verboden Speelhuis" en een politiepost werd voor de deur geplaatst om de bezoe kers den toegang te verbieden. HET DRAMA TE RIJSWIJK. Aangezien nu do wettelijk gestelde termijn van veertien dagen, om vein hot vonnis in hooger beroep te ko men, is verstreken, zonder dat van het recht van appèl is gebruik ge maakt, heeft jhr. G. v. S. berust in zijn veroordeeling tot 6 jaren gevan genisstraf wegens het dooden van me vrouw W. te Delft, op baar uitdruk kelijk en ernstig verlangen. tingszlttiug genou-aen van het Vile Internationaal Uitgeverscongres, un der voorzitterschap van den heer W. P. van Stockum Jr. Alsnu was aan de orde de stemming over verschillende resoluties. O. a. werd aangenomen Het congres, acte nemende van <ie verklaring van den heer Van Stoc kum, dat bij de Staten-Generaal een wetsontwerp zal ingediend worden tot aansluiting bij de Berner Con ventie, spreekt den wensch uit, dat deze wet spoedig zal aangenomen worden, en wenscht zich geluk met de toe treding van Nederland tot het stelsel van internationale bescherming. Het congres dankt de Nedorland- sche schrijvers en uitgevers voor hun tusschenkomst ten gunste van de in ternationale erkenning van den mtel- lectueelen eigendom en spreekt den wensch uit, dat het aantal landen, aangesloten bij de Berner Convenue, nog zal toenemen, door toetreding die landen, welke er tot dusver buitengestaan hebben. Conuuerzienrut Karl Sigismund (Berlijn) herinnerde hierna aan het onweer in den nacht voor den eersten congresdag. Zooals de lente geboren wordt uit storm en regen en onweer, zoo is ook na dit ömveer de lento ge komen door de mededeeling van den oorzitter op den eersten congresdag, dat Nederland zal toetreden tot de Berner Conventie. Hulde bracht deze spreker aan al hetgeen door de Nederlandsche uitge vers en den Nederlandschen handel wordt gepraesteerd, en met name roemde hij de organisatie van het be stelhuis. Namens alle Duitsche uitge vers bracht hij ten slotte hartelijk dank voor de ontvangst. Do heer Wouter Nijhoff gaf namens de Nederlandsche afgevaardigden zijn vreugde te kennen over de voorloopi- ge officieels toezegging aan het Don derdag gehouden feestdiner, inzake de toetreding van Nederland tot de Berner Conventie, de heer E. van de Veld sprak namens België woorden van dank en ten slotte bracht de heer J. G. Robbers Sr. hulde aan den vice- voorzitter van het congres, den heer Vincent Loosjes, voor zijn werkzaam heden. Hiermede was het Vile internatio nale uitgeverscongres geëindigd. In de groote zaal van het Genoot schap „Natura Artis Magistra" had gisteravond een diner plaats tot be sluit van het congres, aangeboden door de Vereeniging tot bevordering van do belangen des Boekhandels cn den Uitgeversbond. Tot de genoodigden behoorden de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Th. Heemskerk en echtgenoote, do burgemeester van Amsterdam, jhr. mr. dr. A. Röell, en de wethou ders dr. N. M. Josephus Jitta en mr. S. do Vries Czn. Do rij der tafoldronken werd ge opend door den vice-voorzitter van het comité van organisatie, den lieer Vincent Loosjes, die als tafelpresi dent fungeerde. De heer Loosjes zei- de, dat het in Holland do gewoonte is om groote feestmaaltijden van veree- nigingen te beginnen met eenige woorden ter ©ere van Haro Majesteit do Koningin der Nederlanden en daarom vroeg hij de instemming der dischgenooten voor het volgende tele- LUCHTVAART OVER HET KANAAL' Mevr. Frank, die Dinsdag met een bïplan 20 K.M. vloog, zal dezer da gen een tocht over het Engelsch kanaal ondernemen. SCHAKEN TE HAMBURG. De stand is nu Schlechter 4 1/2 Duras, Marshall, Niemzcitsch on Salwe 3Teichmami 2 1/2 en een on besliste partij Chotimirsky, John, dr. Tartdrkower en Alekhine 21/2 Forgacs 2 en een onbesliste partij Speyer en Spielmann 2Köhnlein, Leonhardt en Yates 1 1/2 en een onbe- slsite partijdr. Tarrasch 1 1/2Ja cob 1 en een onbesliste partij. uitg&vcrscongres, vereenigd aan een feestmaaltijd in „Natura Artis Magis tra", zenden aan Uwe Majesteit hun- zeer eerbiedige wenschen voor den voorspoed van de Koninklijke familie van Holland." Spr. dronk op de gezondheid van H. M. do Koningin der Nederlanden, waarmee de aanwezigen geestdriftig instemden. Staande werd het „Wil helmus" gezongen. De volgende tafelredenaar was de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Th. Heemskerk. Z.Exc. bracht hulde aan het comité van organisatie. Spr. wilde niet herhalen, wat zijn ambtgenoot van Buitenlandsche Za ken den dag te voren had gezegd, maar wel wilde hij verklaren, dat, in dien de Regeering den stap nie£ ge daan had, waartoe zij besloten heeft in zake aansluiting bij de Berner Con ventie, hij zich een weinig zou scha men hier tegenwoordig te zijn. Minister Heemskerk eindigde mcl op de gezondheid te drinken van de buitenlandsche gasten, wier tegen woordigheid en beraadslagingen zeer bijdragen tot de eendracht onder de volkeren. Namens de vereeniging tot bevorde ring van de belangen des boekhandels sprak do heer J.. van Druten warme woorden van hulde tot de internatio nale coneres-commissie. Do heer N. G. van Kampen, spre kende namens den Nederlandschen Uitgeversbond, gaf zijn voldoening te kennen over de aanstaande toetre ding van Nederland tot de Berner Conventie. De Tweede Kamer zal naar sprekers overtuiging, het ontwerp aannemen. Nederland" zal dan tot groote voldoe ning van spr. zijn naam van „roof staat" verliezen. Mr. L. J. Plemp van Duiveland her innerde er aan, dat hij al vijftien jaar had aangedrongen op aansluiting van Nederland bij de Berner Conventie. Thans kan eindelijk gezegd worden, dat het pleit gewonnen is. Spr. hoopte dat het buitenland nu van Nederland geen kwaad meer zou spreken. Na mens de pers dronk mr. Plemp op de buitenlandsche uitgevers. Ook andere sprekers voerden nog t woord. Gemengd Nieuws Letteren en Kunst Vlïe INTERNATIONAAL UITGEVERSCONGRES. In de Aula der Universiteit te Am sterdam werd gistermiddag de slul- MUNONTPLOFFING. In de Simmcr-Oostmijn bij Johan nesburg had een mijngasontploffing plaats, tengevolge waarvan 13 zwarte werklieden gedood cn 13 Europeanen en 7ü inboorlingen zwaar gewond werden* AARDSTORTING. 'Aan de Matin wordt uit Genève soind, dat er op de Simplon-lijn oi veer 6 K.M. van Domodossola een groote aardstorting is geweest De treinen kunnen niet doorrijden «n moeten langs de oude lijn van Nov ar o een omweg van een huïf uur maken. Bij het wegruimen ontstaan telkens nieuwe aardstortingen. Men denkt 10 dagen tijd noodig te hebben, om den spoorweg weer in goeden staat lo brengen. Koloniën OVERVALLEN VAN EEN PATROUILLE. Blijkens een door het ministerie van Koloniën uit Nedcrlandsch-Indië ontvangen telegram werden bij liet overvallen van een patrouille in La- rang Gondoe (landschap Parigi, af- aeeling Midden-Celebe.s, residentie Menado) gewond een Europeesch mi litair beneden den rang van officier, zes inlandsche militairen Deneden -._n rang, van welke een is averl». den. De aanvoerder der aanvallers werd gedood. Het gebeurde is niet van politieke beteekenis. Sport en Wedstrijden Telegrammen DE RUSSISCHE GRAANHANDEL. PETERSBURG, 22 Juli. (Reuter.) De besprekingen aan het Ministerie van Handel, tot het beramen van maatregelen tegen te groote vermen ging van het voor uitvoer bestemde graan en tot betere bescherming van den Russischen graanhandel in hel buitenland, zijn geëindigd. Daarbij is de noodzakelijkheid erkend om in bui tenlandsche zeehavens particuliere handelsagenten aan te stellen. AANSLAG OP MAURA. BARCELONA, 23 Juli. (Reuter). Maura kwam gisteravond te 11.30 hier aan; hij werd aan liet station ontvangen door de autoriteiten. Op het oogenblik dat hij een vriend om helsde, schoot Manuel Posa Roca, een 20-jarig jongeling uit Barcelona, drie revolverschoten op Maura. Mauira is licht gewond in arm en been, zijn vriend in het been. De aanvaller werd gearresteerd. Maura werd aan boord van het stoomschip „Miramar" ge dragen, dat naar Las Palmas op Ma jorca vertrok. (HblcLj Burgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN Juli 21. M. M. BijsterHuijbers, z., f. van Wort—Boerendans, z., 22. m.. Brouwer—Treffers, d., VV ii. y. Ros- sum du ChatelGroenevvegen, z., 23. M. C. LustDe Graaff, z., ii. v. Bus selDe Rooij, d. OVERLEDEN Juli 22. A. S. P., 3 j\, d. v. P. W. J. Christiaans, Waldeck Pyrmontstr., L. Stollenwerk, 80 j"., Rozestr.. C. de Jong, 81 j., Gaelstraat. BLOEMENDAAL, ONDERTROUWD: J. Hoogeweerf en R. Alberts; P. J. Mensert en A. C. Swart. BEVALLEN: ii. Kol—van Opzeeland z. m. Th. m. LaanWuidart z. A. E. Gleichman— Heldring z. Marktnieuws Beverwijk, 22 Juli 1910. Postelein per mandje ƒ0.30. Andijvie, 100 str. 3. Wortelen, 100 bos /G. Komkommers, per 100 4.50. Aardap. klei, per Heet. f 4. Id. zand, per Heet. 4.50. Peulen, per kilo ƒ0.22. Capucijners per kilo 0.16. Raspers per kilo 0.20. Tuiuboonen, per 1000 1.75. Snijboonen, per 1000 ƒ2. Bloemkool per 100 7—12, Sla, per 100 krop 1.50. Pieterselie, per bos 0.05.' Selderie per bos ƒ0.05. Aardbeien, per mandje 0.05. Frambozen, per mandje 0.12. Bessen, per kilo 0.20. Id., zw„ per kilo 0.22. &DWERTENTOEN Den 5en Augustus hopen onze ge liefde Ouders Johannes Nicolaas Honing en Anna Ghrlstina Bosbach hun 25-jarige Echtvereeniging te her denken. Hunne dankbare Kinderen. Hiermede betuigen wij onzen welge- meenden dank voor de deelneming, ondervonden bij het voor ons zoo smartelijk verlies van ohkd welbe minden Zoon, Broeder, Verloofde, Be huwdbroeder en Oom, den Heer J. Wr ZONNEVELD. Uit aller naam: 1 rA. ZONNEVELD, N. d. Laanstf. 1

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 2