HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. DINSDAG 26 JULI 1910 Buitenlandse!; Overziclit Nog altijd is het RUMOERIG IN DEN BALKAN. Wel is de Kretenser quaeslie voor- loopig (voor hoe lang van de baan, maar de gespannen verhouding blijft, vooral tusschen de Turken en Grie ken. De Hellenen zijn zeer verout waardigd over het boycot van Griek sche handelswaren. Te Filliypiado, aan den Bosporus, hebben ze dan ook uil wraak den voorzitter van de plaat selijke afdeeling van het Turkse he comité voor vrijheid en vooruitgang vermoord, omdat hij daar het boycot bevoruerde. Wellicht dat deze gewelddaad voor de Grieken weer minder aaugeiuuue gevolgen heeft, want hoe het zij, de Turken zijn toch in den Balkan do haas. Ook zijn ze dat in Macedonië, maar daartegen wordt geprotesteerd. Het bestuur der Turken staat vele Bulga ren in Macedonië niet aan. Vandaar dat ze over de grenzen naar Bulgarije gevlucht zijn, om daar in liet land van koning Ferdinand een veilige toe vlucht te zoeken. De Bulgaarsche regeering zit wel con beetje met de zaak verlegen. Daarom heeft ze aan haar gezant te 'Konstantinopel opgedragen in den meest vriendschappel ijken geest dc •aandacht der Turksche regeering te vestigen op het gevaar, dat door de strenge maatregelen tol ontwapening der Macodoniërs dreigt to ontstaan. Vooral werd er op gewezen, dat liet der Turksche regeering vrij staat allo maatregelen te nemen, die zij tn het belang van het land acht, maar flat het niet verstandig is, deze maatrege len te doen volgen door daden van geweld, die de bevolking in liet ge bergte of over de grenzen drijven en in Bulgarije een groot© opwinding veroorzaken, die gevaarlijk is voor de goode verstandhouding tusschen Tur kije en Bulgarije, waarop dit land zoozeer gesteld is. Bij deze zachte aanmaning hebben de Bulgaren het nog niet gelaten. Dc minister van buitenlandsché zaken heeft bovendien tot de groote mogend heden hel verzoek gericht, te Kon stantinopel stappen te doen, om de gewelddadigheden van Turksche be ambten tegen Bulgaren in Macedonië 'te beletten. Eigenaardig, dat geen slaat in den Balkan iets durft ie doen, zonder de groote mogendheden daarin te ken nen 1 Ook DE TOESTAND IN EGYPTE is niet zoo rustig, als men dit wel in Engeland zou wensclien. Toch heeft de minister van buitenlandsche zaken dezer dagen in het Lagerhuis mot na druk gezegd, dat Engeland er niet aan denkt, zich uit het Nijlland te rug te trekken. Volgens andere berichten is er in tegendeel juist sprake van, een sterke Engelsehe bezetting in Egypto en Soedan te brengen. De versterkingen aan manschap pen en vuurmonden zouden uit Zuid- Afrika worden gezonden. De berichtgever verklaarde, rlnt wellicnt om politieke redenen deze mededeeling uit offici-eele bron min of meer positief zou worden tegenge sproken, maar bevestiging zou vinden in den loop der gebeurtenissen. Deze versterking van hel Engelsclie bezettingsleger is het uitvloeisel van den onrustigen geest, die thans in Egypte heerscht en waartegen door de Engelsche regeering besloten is, een krachtige houding aan te ne men. Men volgt dus ia Engeland hei gra tis advies van president Roosevelt op! Over DEN MOORDAANSLAG OP DEN SPAANSCHEN OUD-MINIS TER MAURA komen thans verschillende bijzonder heden. De aanslag in Barcelona geschied de zeer onverwacht, zoodat niemand den tijd had iels te doen. Toch waren er door de politie uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen de stra ten in -de stad, waar Maura door zou lijden, ook het station en de trein, werden zeer scherp bewaakt De oud-ministerpresident heeft waarschijnlijk het leven tc danken aan zijn nicht, die, ook ter verwelko ming aanwezig, den aanvaller na het eerste schot trachtte vost te grijpen. In de ontstane worsteling kon de man aiet goed meer richten. De verwonding van Maura is zeer licht. Toch hebben de genccsheeren hem eenige dagen rust voorgeschre ven. De dader Roca, die dadelijk gevat werd, is nu aan een verhoor onder-, worpen. Volgens de door hem voor den rqchter afgelegde verklaring, log het geenszins in zijn bedoeling, Mauna te dooden. Hij had hem slechts op deze wijze willen waarschuwen niet voort to gaan op den zijns inziens verkeer den weg, welken de oud-premier in de politiek bewandelde. Hij verklaarde ook, geheel uit eigen beweging te hebben gehandeld, geen medeplichtige te hebben en evenmin tot ecnig geheim genootschap te l>e- hooren. a vader en de broeder van Roca, eveiBens gearresteerd werden, zijn weder op vrije voeten gesteld. De pers keurt den aanslag algemeen af. De „Imparcial', een van Maura's grootste politieke tegenstanders, schrijft „Wij kennen nog niet de redenen, welke tot de daad geleid hebben, maar bet feit op zichzelf is voldoende om den moordenaar te veroordeclen. Welke ook de aanleiding zij, geen enkele verzachtende omstandigheid kan ons beletten te spreken van een schandelijke misdaad." POLITIEKE ONTMOETINGEN. Uit Petersburg weet men mede te deelen, dat de Russische minister van buïtèttlandsche zaken Iswolski in September een samenkomst zal heb ben met den Duitschen staatssecreta ris van buitenlandsche zaken. Men acht het nu niet onmogelijk, dat tege lijkertijd een ontmoeting zal plaats vinden tusschen den Tsaar cu keizer Wilhelm. In Russische hofkringen wordt althans over zulk een ontmoe ting gesproken, al weet men nog niets te zeggen over de plaats, van samen komst. Er slaat dus dit jaar wel een hoelo verzameling koninklijke bezoeken op het programma I UIT NICARAGUA. Volgens een telegram uit Bluefields hebben de aanhangers van Estrada do troepen van president Madriz bij Acoyapa een nederlaag toegebracht. De troepen van Madriz namen de vlucht en lieten honderden dooden en gewonden op het slagveld achter. De aanhangers van Estrada rukten te gen dc hoofdstad Managua op. HET NOODWEER IN ITALIë. Uitvoeriger berichten over het nood- eer in Italië tooncu, dat luer wer kelijk van een vreeselijke ramp kan v. >rden gesproken. In de provincie Milaan richtte de wervelwind groote verwoestingen aan. Hier stortten tal van fabrieksschoorsteenen in, waar door vele inenschenlevens men noemt reeds het cijfer 60 verloren gingen. Bovendien zijn honderden personen gewond. De schade aan oogst en boomgaarden is aanzien lijk. In Saronno is geen huis onliescha- digd gebleven. Hier vonden drie nienschen den dood. In Solaria werd een steenfabriek verwoest, veertien dooden en vele ge- wouden werden ander dc puinhoopen weggehaald. En zoo kan men de lijst vervolgen. Uit verschillende plaatsen komen der gelijke berichten. Hot reddingswerk is met groote energie aangevat. Troe pen en afdeelingen van do brandweer zijn naar de geteisterde streken ge zonden. Omtrent den val ledigen om vang van de ramp is men waarschijn lijk nog niet volkomen ingelicht, daar de telegraphisclie en telcphonische verbindingen op verschillende plaat sen vernield zijn. ANTWOORD. Zorg er vooral voor, dat ze een zeer drogen loop hebben en warm kunnen zitten. Doe veel stroo en turfmolm in den loop en wrijf de teen en in met terpentijn en slaolie. VRAAG. Ik heb een jonge pape gaai, die ik graag zou willen loeren praten. IIoo kan ik dat doen Hij heeft een grijzen rug en ©en roze borst. ANTWOORD. Volgens de door u op gegeven kleuren is het geen papegaal, maar een roze katatoe, die niet kan loeren spreken. Met veol moeite kunt u hem wel zacht in den omgang ma ken. VRAAG. Wie is onz© consul te Aberdeen en wie in Philadelphia en in welke talen kan men aan deze hee- ren schrijven AN F WOORD. Onze consul te Aber deen is de heer C. F. Ludwig, dien u in het Eugelsch, Fransch en Duitsch kunt schrijvente Philadelphia is Nederlandsch consul de heer A. Katz, wien in do Hollandsch© taal kan wor den geschreven. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen GcabODneerden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebiod, mits voor beantwoording vatbaar, iu te zenden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote HoutsLraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naan woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Ik heb een slang gevan gen, maar weet niet, welk voedsel net dier gebruikt. Kunt u mij ook inlich ten ANTWOORD. Kleine slangen voedt u met meelwormen en verschc mieren- eieren grootere met stukjes ylcesch, hard gekookt ei, jouge vogeltjes enz. Groote slangen geeft men levende vo gels en rauw vleosch. VRAAG. Ik heb minorca-kuikens, die 4 welven oud zijn. Eenige ervan hebben iets aan do pooten gekregen, die nu ter hoogte van het onderste ge wricht dubbel slaan. De tecnen liggen krom-getrokken op den grond. Wat is hieraan te doen Uit de Omstreken king van oen schoollokaal. B. en W. stelden vóór, hot verzoek niet in ie willigen, (kuw de hoofdonderwijzer van oordeel was, dat de schoolmeuhe- leu te voel zouden lijden. Ook in deze zaak ging de Raad met B. en W. mee. Over de aanbesteding van een nieuw Raadhuis, de huur van een tijdelijk dito en den schoolbouw volgde toen een lange vergadering met gesloten deuren, die meer dan een uur duur de. Na heropening deelde de VOORZIT TER mede, dat de raad besloten had, den bouw van eon nieuw raadhuis voorioopïg niet te gunnen, zoodat daarmee ook de huur van eon tijde lijk was vervallen. Over den bouw van een nieuwe school kregen we alleen dit te hooren, dat een onderzoek zai ingesteld wor den naar verschillende perceelen gronds in deze gemeente. Na de gebruikelijk© rondvraag werd de openbare zitting gesloten. ABON NEMENTSKAARTEN. Met ingang van 1 Januari 1911 zul len, naar de'„N. R. Ct." verneemt, in plaats van de abonnementskaarten voor alle lijnen en van de groepen- kaarten, thans verkrijgbaar gesteld door de Staatsspoor en de Nederland- sche Centraalspoor, slechts algemee- ne abonnementskaarten, geldig op alle in Nederland gelegen lijnen der Staatsspoor, der Nederlandsche Cen traalspoor, der Hollandsche IJzeren Spoor en der NoordbrabantDuitsche Spoorwegmaatschappij worden ufge- Binnenland ZANDVOORT. Maandagavond vergaderde Zand- voorts raads-collegc onder presidium van burgemeester Reeckman. Alleen de wethouder Van dor Werft was af- ozig. Na goedkeuring der notulen, deel de de VOORZITTER mede, dat een adres van de afdeeling Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren was ingekomen, met ver zoek de jaarwedden van de ambtena ren ter secretarie aan een grondige revisie te onderwerpen. Dit stuk zal bij de as. gemeenlebe- grooting warden behandeld. Tot leden dpr commissie, belast met het nazien van de gemeente-rekening er 1909 werden benoemd de hoeren v. d. Plas, Slagveld en J. Koning, die de benoeming aannamen. Het gemeente-verslag zal aan de le an worden rondgezonden. In de vacature-Driehuizen in de commissie voor de rooilijnen werd j door den voorzitter benoemd de heer Slagveld, die de benoeming aanvaard- j de. Vervolgens was de benoeming van een commissie aan de orde, die een onderzoek zal hebben in te stellen I naar de al of niet wenschelijkheid i van het verpachten of in gemeen te be heer nemen van het ophalen van haardasch en vuilnis. De VOORZITTER vroeg den beeren Zwaan, M. Koning en A. van der Plas J zitting in deze commissie te nemen. De hoer VAN DER PLAS evenwel, i wilde eerst door een raads votum uit- J gemaakt zien, of zulk een commissie I werkelijk door den raad wel go- woüscht werd. Na stemming bleek, dat dit wèl het geval was. Do heer M. KONING meende voor zijn iid-worden dezer commissie te moeten bedanken. Alsnu werd de heer J. Koning tot derde lid benoemd. De afdeeling Zandvoort van de Noord-Hohaudsche vereeniging „Het Witte Kruis" had gevraagd een subsi die van 350 ter completeering van het ziekenhuis-meubilair, en tevens om het jaarlijksch subsidie van 150 op f 300 te brengen. B. en W.'s praeadvies luidde gun stig. De heer BUCKMANN trok het nut van de verleening v-an zulk een sub sidie in twijfel. Spreker meende, dat dc afdeeling nog schuld had, zoodat die eerst wel zou moeten afgelcet wor den. Eu spreker heeft liever goon zie kenhuis dan een slecht. Als het niet I goed worden kan, laten wij dan lie ver niets geven, zei de heer Buck- mann. De VOORZITTER bewees echter met cijfers, dat de gelden integendeel zeer nuttig besteed kunnen worden, met welk bewijs ten slotte ook de heer Buckmann instemde. Evenals deze brachten ook de overi ge raadsleden hun stem vóór het voorstel uit. De vereeniging „Kunst na Arbeid" vroeg voor repetities de gebruikma- E«n Yreeseiyii drama. Zondagavond vroeg spoelde bij strandpaal 99 aan hel Scheveiungsc he strand aan een aanvankelijk onbe kend persoon, die teekenen van leven gaf. Na door toepassing van de bij drenkelingen voorgeschreven midde len te zijn bijgebracht, antwoordde hij niets op alle hem gestelde vragen. Hij maakte echter reeds dadelijk door zijn zichtbaar angstige, ontdane en schuwe flooding den indruk van be zwaard tc zijn met iets verschrikke lijks. Eindelijk kwam hij er toe zijn naam cp te geven en bleek h:j te zijn B., uit Lochem, 28 jaar. Later bleek ook, dat een broeder van hem in Den Haag aan het Spui woonde. Nadat men zich in betrekking had gesteld tot dien broeder, een onder wijzer, is gelde ken, dat deze bericht had ontvangen, dat de geredde zijn beide ouders, te Lochem woonachtig, had vermoord. Omtrent de vermoedelijke drijf- veeren tot dat drama loopen de ge ruchten uiteen. Eenerzijds meent men, dat hij tot de daad overging, om zijn ouders voor armoede te bewaren, terwijl de broeder meent, dat de daad bedreven is in een toestand van hevi ge overspanning, krankzinnigheid nabij komende, ten gevolge van aan houdende studie. Maandagmorgen ontving de burge meester van Lochem een brief van B., waarin hij mededeelde, dat hij zijn vader en moeder had vermoord en naar Den Haag vertrokken te zijn. l evens voegde hij f 80 in den brief, om de schulden van de ouders tc be talen. Direct na ontvangst van dezen brief beefi de burgemeester van Lo chem het huis, waarin liet echtpaar B. woonde, laten openbreken. Men i vond den man iri de gang en de I vrouw in bed, belde», met afgesneden I keel. Aan den muur waren talrijke bloedvlekken. De dader is doctorandus in de rechten. Laatstelijk was hij woonachtig te Amsterdam, waar hij werkzaam was I op een effectenkantoor. In dien werk-1 kring voelde hij zich echter niet thuis. 1 Hij vond de werkzaamheden mot I naar zijn zin en verliet dan ook die j betrekking. De vorige week is hij naar Lochom I beeldig© bevoorrechting te niet te gekomen, bij zijn aldaar wonende doen, openbare proefnemingen ver- j ouders, «1 ie hot niet al te breed moe- langde. Zooals trouwens ook in het ten gehad hebben. Hij zeide zich on - I wel te gevoelen. raar m het hoofd, en op zijn verhaal komen. IIET KRUPP-RAPPORT. De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct.' schrijft: Aangaande don inhoud van het Krupp-rapport, waarvan de publica tie zeker is, heb ik het eon on ander vernomen, wat beslist de mecning versterkt, dat er in de aanduiding van eon zeker monopolie niet de min ste overdrijving schuilt. De uitkomsten van het onderzoek voeren tot de conclusie, dat, alhoewel niet hoeft kunnen blijken van zekere handelingen, waardoor aan het gel delijk belang des lands opzettelijk en direct zou zijn te kort gedaan, de en quête toch de overtuiging heeft ge vestigd, dat bij voortduring werd na gelaten, wat de schatkist kon ten goe de komen. Bij het omstandig onder zoek konden uitvoerig© gegevens wor den bijeengebracht, welke als voor naamste conclusie een cumulatie van grieven opleveren, aangaande de ma nier, waarop, direct of indirect, de mededinging van Schneider en Ehr- hardt. als zwaarste mededingers van de firma Krupp, den pas werd afge sneden. Gedurende dat onderzoek kon even min eenige voldoende grond worden aangevoerd om te rechtvaardigen het feil, dat men steeds weigerachtig is gebleven, om in te gaan op het ver zoek van Schneider, die om alle denk- oiriteit van het geschut der concurree- rendo firma's wat vooral ten aan zien van Schneider het geval moet zijn geweest onbetwistbaar was, moet Krupp dian altijd nog kans heb ben gezien om de prijzen van liet hoofdmateriaal zoo laag mogelijk te houden. Om zich ten slotte dubbel en d wars op do vorwisseLstukken te dek ken. Ten slotte is bij de oefeningen de vechtwaarde van het Krupp-ge- schut meermalen tegengevallen, be slist inférieur gebleken aan de Zondagochtend beeft hij de ijselijko daad liedreven en zijn ouders met een mes de keel afgesneden. Daarop is hij op den trein gegaan naar Den Haag, ivaar hij eerst eeni- gen tijd heeft rondgelnópen. Toen heeft hij een brief geworpen in de bus bij zijn aan het Spui wonenden broeder, waarin hij schreef, dat hij zijn ouders had vermoord, zichzelf van kant zou maken en zijn broeder aanried hetzelfde te doen. Ook moet hij een tot den burgemeester \an Lochem den heer Haitsma Mulicr, schen, waaraan dat van Schneider gewichten brief hebben gepost, waarin en Ehrhardt wèl voldoen. Kernver- hij van moord en voorgenomen zcif- schuiving, veroorzaakt door spanning'J100"1* kennis gaf. Daar die brief op van den £30 SSSSjSff van de niet zeldzaam voorkomende - verschijnselen. Het rapport wijst ver der op menig teclmisch verschil, ten ongunste van liet Krupp-geschut De commissie moet tevens van oor- deed zijn, dui de belangrijkste ge- schut-aankoopen hier vaak steunen op zoogenaamd© technisch© rappor ten, die in den regel hoogst eenzij dig, in hun waarde niet altijd even redig zijn aan de verantwoordelijk heid, welke zij op den minister over dragen. SNELTREIN-LOCOMOTIEVEN. Uit Vlissingen meldt men, dat bin nen enkele dagen de nieuwe groote machines der Staatsspoor, die on langs uit Engeland zijn aangekomen, proefritten zullen doen op de lijn Til burg—Vlissingen. Er zal met een snel heid gereden worden van 761/2 K.M. per uur. den inhoud, zoodat de burgemeesh Zondag nog niet kon weten, dat zien in zijn gemeente zulk een drama had afgespeeld en derhalve ook niet dc Haagsche politie kon waarschuwen. Zondagavond tusschen 8 en 9 uur hoeft daarop de poging tot verdrin king plaats gehad. De Schevening- sche politie, die toen nog natuurlijk niet wist, wat er aan de zaak vast zul, ontbood een geneesheer bij den drenkeling, op wiens last B. naar hel ziekenhuis is vervoerd. Inmiddels had zijn broeder, die het briefje in de bus gevonden had, zich naar de politie begeven en gaf daar kennis alleen van dat gedeelte, dat op den voorgenomen zelfmoord trekking liad, maar verzweeg medegedeelde omtrent den moord op de ouders, omdat hij daaraan geen geloof had willen slaan. Toon hem door de politie werd me degedeeld, dat zijn broeder iu bet gemeente-ziekenhuis lag, begaf hij zich daarheen en daar herhaalde zijn broer de mededeeling, dat hij zijn© ouders den hals had afgesneden. Na dat thans hiervan aan de Haagsch© politie mededeeling was gedaan, eu deze den burgemeester van Lochem telegrafisch om inlichtingen had ge vraagd, bleek alles maar al te waar te zijn. Bij het verhoor, dat de commissa ris van politie te Scheveningen den dader in liet ziekenhuis deed onder gaan, bekende 15., doch zooder in staat te zijn, bijzonderheden mede te deelen. Hij is erg verward e:i weet blijkbaar zelf niet goed, wat er eigen lijk gebeurd is. Hij blijft voorloopig in het ziekenhuis onder bewaking der politie BINNENSCHIPPERS WELVAREN - EN MISBRUIKEN OP s RIJKS WATERWEGEN. We lezen in het Hbld.: Eén onzer medewerkers heeft in een zestal feuilletons een en ander mede gedeeld over het leven van onz© bin nenschippers en over de vele moeilijk heden die zij te overwinnen hebben. Met verbazing en verontwaardiging zullen velen daarin gelezen hebben, van welke schromelijke misbruiken en wantoestanden die binnenschip pers het slachtoffer zijn, van den on- gelioorden toestand, dat rijks-ambte naren dezen ongelukkiger! werkers geld afpersen en afdreigen, oneerlijk heid en diefstal in de hand werken. Wij hebben volkomen vertrouwen in het relaas van onzen medewerker. Wellicht kuunen andereu ulleen op gezag van 'n journalist niet dc waar heid van deze beschuldigingen aanne men. Is het dan niet gewenscht dat van regeeringswege een onderzoek word© ingesteld, opdat, wanneer de toestand juist geschilderd is, een per manente inspectie worde ingesteld en de blnnenschipperij althans van deu druk van onwettig geheven tollen be vrijd worde? EEN BENOEMINGSQUAESTIE TE PUTTEN. De vorige burgemeester, de heer Roosmalc Nepven, thans burgetneea- tcr van Apeldoorn, vervulde tegelij kertijd dc functie van secretaris van Putten. Zonder af te wachten dat het desbetreffend koninklijk besluit werd ingetrokken, benoemde de raad den heer J. Schipper, ambtenaar ter se cretarie te Veenendaal, tot gemeente secretaris. Aan de Koningin is nu verzocht dit raadsbesluit ie vernieti gen. POGING TOT CHANTAGE. Bij een inwoner van Hilversum ver- voegde zich de vorig© week een drie tal personen, die hem wensebten te spreken. De mannen begonnen over het uitgaan in Amsterdam van 1*:- doelden heer met een dame. De drie individuen beweerden, dat deze dame de „vrouw van een hunner was en de ze wilde nti scheiden en naar' Ameri ka gaan. Daarvoor was geld noodig cn f 500 werd geë-ischtdan zou aan do zaak geen verder gevolg worden gegeven, anders zou men den Hilver summer, die gehuwd is, bekend ma ken. Deze zeide niet over zooveel geld te kunnen beschikken, doch verzocht.''en heeren een paar dagen later te wil len terugkomen. Hiermede namen zij genoegen en een dezer dagen ver schenen zij weer aan de woning te Hilversum Do Hilversummer, die zijn vrouw met de zaak bekend gemaakt had, ging met heu naar buiten en hield lien aau de praat, waarbij de heeren ti>l 50 afnaaiden. Zijn vrouw waar schuwde inmiddels telephonisch dt politie. Deze zond e.en later twee re cherchëurs, die de individuen in hech tenis nomen. Telkens als er iemand voorbij kwam, werd het gesprek over gebracht op onderhandelingen over een motorrijwiel. De comrnissa: is van politie deed de drie af <i reigers, bekende personen van Amsterdam eu Rotterdam afkom:, ig, een streng verhoor ondergaan, waar na zij weder up vrije voeten weixlen gesteld. (Hbld.) BEN KANTONRECHTER VOOR DE RECHTBANK, Mr. S., thans kantonrechter te Bois- tvard, vroeger griffier bij het kanton gerecht te Sneek, weigert auii do stad Snoek een bedrag van 4.31 te betalen voor gebruik van de waterlei ding. i)c gemeouteraad heeft nu besloten, den nalatigen kantonrechter in rech ten aan te spreken. FEUILLETON Naar het Engelsch door CHARLES GARVICE. SS) Het was een bijzonder knap gelaat van een man in de beste dagen van zijn leeftijd maar wat Nora zoo in verbazing bracht, was de groote ge lijkenis met Eliot Graham. Dezelfde openhartige, jongensachtige gelaats uitdrukking, dezelfde kleur van oogen, hetzelfde bruine krullende haar. Het gezicht van dat portret Bracht haar Eliot zóó levendig in her innering, dat zij vergat waar ze was en weer tot zichzelf werd gebracht door Jacob, die haar vroeg of zij van plan was daar den gehcclcn dag te blijven staan. Zij ging naar beneden, keek nog over haar schouder naar het portret en zij had een gewaarwor ding, of zijn oogen haar vol medelij den volgden. HOOFDSTUK XII. Eliot hoort slecht nieuws. Het diner Bp de Hall, dat voor inevrouw Ryaïl zoo'n groot succes was geweest, was het begin van een reeks feestelijkheden, waarbij deze dame een eerste rol vervulde. Zij was leep genoeg om te begrijpen, dot. zij de gastvrijheid der Ferrands nooit in haar huis zou kunnen beantwoorden, maar zij kwam op het idéé, een pic nic te arrangeeren. Een picnic is een gemakkelijke vorm van recepiëeren, omdat de gasten er altijd op voorbe reid zijn het niet zoo nauw te nemen. Het voornaamste is, beste Regi nald, zei Mevr. Ryall, terwijl zij dit onderwerp met hem besprak, om een goed© hoeveelheid champagne en een best merk sigaren te hebben. Cham pagne maakt alles goed de heeren zijn in hun schik, zoolang zij maar genoeg te drinken hebben: en als de hoeren zich amuseeren zijn de dames ook voldaan. Ik zal uit Nelsworthy voorraad, laten komen, Martha het een en ander laten klaar maken en dan komt alles in orde. Dan zal ik een briefje aan Lady Ferrand schrij ven en de familie tegen Dinsdag a. s. inviteeren wij zullen de pic-nic hou den ia dat boschje d'cht bij de ri vier. Ryall luisterde en knikte ver strooid. Eenige dagen waren voorbij gegaan, sinds Nora was verdwenen, en ofschoon hij naar alle kanten zorgvuldig en voorzichtig had ge ïnformeerd, was hij niets van haar te weten gekomen. De moest hartolooze vader zou niet met onverschilligheid en gelijkmoedigheid zijn eenige doch ter kunnen zien verdwijnen, en of schoon de man heeleuiaal niet in staat was de opofferende gehechtheid van Nora te apprecieeren, was hij toch niet op zijn gemak en doodsang- stig. Hij was niet zoo buitengewoon bang, dat haar een ongeluk zou zijn overkomen, omdat hij boter dan iemand wist hoe groot haar zelfver trouwen wasen hij trachtte zich ge rust te stellen met de verzekering, dat zij wel gauw zou schrijven en waar schijnlijk terugkomen. Ongetwijfeld dacht Mevr. Ryall er ook zoo over in elk geval scheen het verdwijnen van dit meisje haar stiefmoeder vol komen koud te laten. Zij ging geheel op in haar nieuwe vrienden, en in haar verlangen, om hen te overbluf fen. Die vrouw vraagt ons om op een pic-nic te komen, zei Lady Ferrand gemelijk, toen zij liet slecht geschre ven briefje van Mevr. Ryall gelezen had. Ik zal haar schrijven, dat wij verhinderd zijn, Jozef. Je zult niets van dien aard doen, Betsy, zei Sir Jozef, die het niet kon vinden met een das, waar hij geen knoop in kon leggen. Eens had hij een huisknecht gehad, een deftig heer die door Sir Jozef betrapt was, toen hij achter den rug van ziju meester lach te. en die bli daarna met een maand salaris had weggezonden. Je zult ©en briefje schrijven om het aan te nemen. Waarom zouden wij. Jozef bracht Lady Ferrand hier tegen in. Zij is geen dame, wat haar echtge noot ook mag zijn zij is minder in stand dan wij en ik geloof zelfs, dat zij niet eens fatsoenlijk is. Zij verft zich als een tooneelspeelster en eenige heeren beweren, dat zij haar hebben zien optreden in een café- chantant. Zij lachen haar uit achter haar rug, terwijl zij haar In haar ge zicht vleien en tot 'een dwaze maken. Het was heel wat verstandiger als zij niets van dat alles doen, zei Sir Jozef boos. Als zij goed genoeg is voor ons, dan is zij 't zeker voor hen. Wie zijn zij om te durven lachen om een kon nis van mij? een bende nienschen die in mijn huis kuineu om te eten en te drinken, met mijn paarden to rijden, ze te mennen, in één woord, zich te gedragen, alsof het hior een hotel was zy mochten hun mond wel houden. Hoor eens, Betsy, het komt met mijn plannen overeen, vriendelijk te zijn tegenover deze Ryall'sen daarom moet je doen zooals ik zeg. Je weet, dat ik mij nooit vergis, en je kunt er van over tuigd zijn, dat ik het ook nu niet doe. Gelukkig voor Mevr. Ryall, was het den volgenden Dinsdag prachtig weer. De champagne was aangeko men, Martha had wat gevogelte klaar gemaakt en Ned bracht den voorraad naar de afgesproken plaats. Het ge zelschap van de Hall kwam met de luidruchtigheid, eu vroolijkheid, die tegenwoordig bij dergelijke feesten schijnt te hooren, en de kalmte van het rustige landschap, die. door dc arme Nora altijd zoo bewonderd werd, werd verstoord door schrille slemgeluiden en onnoozel gelach. Mevr. Ryall was volkomen iu haar element eu presideerde het. gezoi- ichap met Selwyn Ferrand nan haar zijde. Wie wil nog een duivenboutje? Lady Ferrand, wil u nog een stukje Maak de flesschen nu toch open. Mr. Selwyn we zijn allen dorstig, hierbij gaf zij een knipoogje aan de heeren en neuriede den eersten regel van een populair café-chantantlicdje.... Champagne is ons aller drank, jongens. De heeren lachten luid en applou- diseerden de wijn ging snel rond de pic-nic beloofde een groot succes to worden. Ryall zat in de ongemakke lijke pic-nichouding tegenover zijn vrouw, met een stralenden, zooge naamd genialen glimlach om zijn woeke lippen. Naast hem zat Floren ce Bartley. Zij scheen zich even luchthartig te vermaken als de rest, maar telkens schoten haar scherpe oogen ronken van het vervallen ge laat van Ryall naar dat van Sir Jozef. Zij was zich volkomen bewust van de positie van Mevr. Ryall. of liever van haar behoefte aan een positie en haar algemeen weinig begeerlijke finan cieel© omstandigheden en zij had zich afgevraagd, wat haar steeds een raadsel was gebleven sinds het eer ste Jiczoek van Mevr. Ryall aan do Ilall waarom was Sir Jozef on trouw geworden aan zijn gewoonten door kennis tc maken met deze nien schen, die blijkbaar de moeite niet waard waren om er kennis mee te maken De Ferrands waren niet bij- vder kieskeurig bij het kiezen van hun vrienden en kennissen, maar zij ©dacht hebben, dat hij bij dit <1 van een café-chantant de lijn zou hebben getrokkenen zij iuisterae en was op haar hoede, klaar om het kleinste woordje op tc van gen, dat ©enig licht mocht werpen op dit geheim. Toen het ongemakkelijk maal was afgeloopeu en de champagne begon te verminderen, wilde men wat vreolij ke b.weging nemen en een der jong© mannen stelde voor een gezelschaps spel tc gaan doen. Een der aanwczi'. Kon stelde voor „Blindemannetje", ca bood aan het eerst de titelrol te ver vullen hem werd de blinddoek voori gedaan en het spel begon. IWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1910 | | pagina 5